Filologia francuska Kod programu: W1-S1FF23.2023

Kierunek studiów: filologia francuska
Kod programu: W1-S1FF23.2023
Kod programu (USOS): W1-S1FF23
Jednostka prowadząca studia: Wydział Humanistyczny
Język studiów: polski
Semestr rozpoczęcia studiów: semestr zimowy 2023/2024
Poziom kształcenia: studia pierwszego stopnia
Forma prowadzenia studiów: studia stacjonarne
Profil kształcenia: ogólnoakademicki
Liczba semestrów: 6
Tytuł zawodowy: licencjat
Specjalności:
  • język francuski: komunikacja międzykulturowa
  • przekładoznawcze studia francusko-angielskie
Semestr od którego rozpoczyna się realizacja specjalności: 2
Liczba punktów ECTS konieczna dla uzyskania kwalifikacji odpowiadających poziomowi studiów: 180
Dyscyplina wiodąca: językoznawstwo (dziedzina nauk humanistycznych)
Kod ISCED: 0232
Numer i data uchwały Senatu UŚ z programem studiów: 387/2023 (23.05.2023)
Ogólna charakterystyka kierunku i założonej koncepcji kształcenia:
Nabyta w trakcie studiów wiedza teoretyczna z zakresu językoznawstwa, w tym na temat struktury i funkcjonowania języka, pragmatycznych mechanizmów komunikacji oraz dyskursu, daje absolwentowi Filologii francuskiej praktyczne podstawy do samodzielnego rozwijania kompetencji językowych, tłumaczeniowych i komunikacyjnych nie tylko w zakresie języka francuskiego, ale również innych języków obcych, a także -w przyszłości- do nauczania języka kierunkowego na poziomie podstawowym i średniozaawansowanym. Znajomość zagadnień z zakresu literaturoznawstwa nie tylko uwrażliwia na różnorodność ludzkich doświadczeń oraz dyskursów, które je opisują, ale pozwala także aktywnie uczestniczyć w inicjatywach mających na celu promocję i upowszechnianie kultury francuskiego obszaru językowego.
Wymogi związane z ukończeniem studiów:
Warunkiem dopuszczenia do egzaminu dyplomowego jest osiągnięcie efektów uczenia się przewidzianych w programie studiów, uzyskanie poświadczenia odpowiedniego poziomu biegłości językowej w zakresie języka obcego oraz uzyskanie pozytywnych ocen pracy dyplomowej. Warunkiem ukończenia studiów jest złożenie egzaminu dyplomowego z wynikiem co najmniej dostatecznym. Absolwent otrzymuje dyplom ukończenia studiów wyższych potwierdzający uzyskanie kwalifikacji odpowiedniego stopnia. Szczegółowe zasady procesu dyplomowania oraz wymogi dla pracy dyplomowej określa Regulamin Studiów oraz regulamin dyplomowania.
Informacje o związku studiów ze strategią uczelni oraz o potrzebach społeczno-gospodarczych warunkujących prowadzenie studiów i zgodności efektów uczenia się z tymi potrzebami:
Kierunek Filologia francuska realizuje linię działań strategicznych w obszarze: kształcenie, określoną w dokumencie Strategia rozwoju Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na lata 2020-2025. W ramach Celu 1 (Modyfikacja oferty kształcenia) zoptymalizowano programy studiów, uwzględniając konieczność wprowadzania nowoczesnego i interdyscyplinarnego kształcenia, potrzeby edukacyjne dzisiejszego kandydata i studenta oraz wymagania obecnego rynku pracy. Kierunek wpisuje się w realizację Celu 2 (Umiędzynarodowienie kształcenia), oferując kształcenie w języku obcym (język francuski oraz drugim języku romańskim lub języku angielskim), a także umożliwiając studentom udział w programach mobilności międzynarodowej (np. Erasmus +). Programy studiów zorientowane są na realizację Celu 4 (Podniesienie jakości kształcenia) poprzez położenie nacisku na stosowanie nowoczesnych metod kształcenia oraz rozwijanie umiejętności miękkich studenta. Program kierunku Filologia francuska wpisuje się bezpośrednio w potrzeby rozwoju kulturowo-gospodarczego regionu śląskiego i kraju w kontekście współpracy międzynarodowej z podmiotami publicznymi i prywatnymi oraz instytucjami kultury romańskiego obszaru językowego. Zapewnia jednocześnie kontynuację i popularyzację w kraju i za granicą dziedzictwa badawczego śląskiej romanistyki. Zwiększa konkurencyjność oferty dydaktycznej Uniwersytetu Śląskiego na tle krajowym i otwiera go na ważny z kulturowego i gospodarczego punktu widzenia obszar francuskojęzyczny, dając przestrzeń do aktywnej współpracy dydaktycznej (np. poprzez wymianę studentów i nauczycieli akademickich) i naukowej z uczelniami krajów francuskojęzycznych w Europie, Afryce i obu Amerykach. Dostarczenie na rynek pracy osób posiadających wysokie kompetencje językowe w zakresie języka francuskiego oraz drugiego języka romańskiego lub języka angielskiego, umiejętności komunikacyjno-tłumaczeniowe oraz wiedzę na temat specyfiki społeczno-kulturowej danego obszaru językowego zwiększa konkurencyjność regionu w kontekście współpracy kulturowej i gospodarczej, gdyż pozwala realizować na Śląsku projekty międzynarodowe, współpracę bilateralną, tworzyć instytucje międzynarodowe, organizować wydarzenia kulturalne i ekonomiczne (np. targi, festiwale, sympozja, imprezy sportowe) oraz promować region za granicą. Filologiczny charakter studiów wynika z przekonania, że szeroko rozumiana komunikacja i skuteczna współpraca społeczno-gospodarczo wymagają bardzo dobrej znajomości nie tylko języka obcego, ale również kontekstu historyczno-kulturowego, w jakim się kształtował i w jakim się rozwija. Dodatkowo, zakłada promocję języków i kultur romańskich oraz integrację lokalnego środowiska miłośników języka i kultury francuskiej wokół Uniwersytetu poprzez współpracę z krajowymi i zagranicznymi instytucjami kultury, szkołami i innymi instytucjami edukacyjnymi.
Nazwa specjalności: język francuski: komunikacja międzykulturowa
Ogólna charakterystyka specjalności:
Program studiów został zaprojektowany z myślą o osobach, które chcą doskonalić znajomość języków obcych oraz umiejętności komunikacyjne, poszerzać wiedzę językowo-kulturową w zakresie francuskiego obszaru językowego oraz zdobywać kompetencje pożądane na międzynarodowym i wielokulturowym rynku pracy (instytucje kultury, firmy zagraniczne, korporacje międzynarodowe itd.). Opiera się na trzech podstawowych grupach modułów, a rozłożenie przedmiotów w obrębie każdego z nich zostało przemyślane w taki sposób, by poprzez stopniowe wprowadzanie wiedzy teoretycznej i doskonalenie kompetencji językowych poszerzać w trakcie procesu kształcenia przestrzeń do dyskusji, refleksji i krytycznej analizy zjawisk kulturowych, językowych i społecznych, ze szczególnym uwzględnieniem wyzwań współczesnego świata. Trzy wyżej wspomniane grupy modułów to: doskonalenie znajomości języka francuskiego i drugiego języka romańskiego, kultura i literatura francuskiego obszaru językowego, dyskurs i komunikacja. W zakresie pierwszego, główny nacisk został położony na praktyczną naukę języka kierunkowego, poszerzoną o tradycyjnie filologiczne przedmioty (np. gramatyka opisowa, wiedza o tekście), pozwalające lepiej zrozumieć mechanizmy działające na poziomie języka i tekstu, a tym samym zwiększające świadomość językową słuchaczy. Blok drugi obejmuje przedmioty z zakresu literatury i kultury obszaru języka kierunkowego, rozłożone w trakcie toku studiów odpowiednio do zakładanego poziomu językowego słuchaczy. Ich teoretyczno-praktyczny charakter (konwersatorium) daje przestrzeń nie tylko do zdobycia wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego francuskiego obszaru językowego, ale również do analizy zjawisk zachodzących na poziomie kultur, literatury i języka oraz wzajemnych relacji między nimi, zarówno w ujęciu synchronicznym, jak i diachronicznym. Trzecia grupa to przedmioty z zakresu współczesnego językoznawstwa i wiedzy o dyskursie, które mają na celu zapoznanie studentów ze stanem najnowszych badań nad językiem i komunikacją, w szczególności w ujęciu kognitywnym i interdyscyplinarnym, tendencjami wynikającymi z rozwoju nowych technologii, Internetu i AI. Przedmioty te dają w ramach studiów przestrzeń do refleksji na temat zjawisk takich jak tabloidyzacja mediów, dezinformacja, manipulacja w Internecie, język nienawiści itd. Program specjalności Język francuski: komunikacja międzykulturowa został opracowany w taki sposób, by w możliwie szerokim zakresie rozwijać wiedzę i umiejętności studentów we wskazanym obszarze, rozwijać ich świadomość złożoności zjawisk językowo-kulturowych, zachęcić do poszerzania wiedzy oraz przygotować do wejścia na międzynarodowy rynek pracy. Dystrybucja przedmiotów w trakcie kolejnych semestrów uwzględnia specyfikę stopniowości procesu dydaktycznego, a liczba zaplanowanych godzin daje przestrzeń do wyboru przedmiotów ogólnouczelnianych zgodnie z preferencjami i potrzebami słuchaczy.
Wymiar, zasady i forma odbywania praktyk:
nie dotyczy
Dyscypliny naukowe lub artystyczne i ich procentowy udział liczby punktów ECTS w łącznej liczbie punktów ECTS:
  • językoznawstwo (dziedzina nauk humanistycznych): 55%
  • literaturoznawstwo (dziedzina nauk humanistycznych): 45%
Nazwa specjalności: przekładoznawcze studia francusko-angielskie
Ogólna charakterystyka specjalności:
Program studiów został zaprojektowany z myślą o osobach, które w przyszłości chcą wykonywać zawód tłumacza i/lub chcą się kształcić w tym zakresie na poziomie studiów magisterskich. Zakłada rozwijanie wiedzy i kompetencji tłumaczeniowych słuchaczy przy uwzględnieniu realnych umiejętności osób przyjmowanych na studia w kolejnych latach nauki. Program zakłada, że podstawową kompetencją tłumacza są umiejętności językowe, dlatego główny nacisk został położony na praktyczną naukę języka francuskiego i angielskiego poszerzoną o tradycyjne filologiczne przedmioty (gramatyka opisowa obu języków, wstęp do językoznawstwa). Takie podejście ułatwia zrozumienie zasad działania języka, ale też pokazuje różnice na poziomie dwóch systemów językowych. Obok przedmiotów ukierunkowanych na języki obce program studiów obejmuje również blok przedmiotów z zakresu literatury i kultury, które pozwalają rozwijać kompetencje kulturowe słuchaczy i pośrednio znajomość słownictwa z tego zakresu. Ważnym elementem programu studiów są praktyczne przedmioty tłumaczeniowe uporządkowane według stopnia trudności tłumaczenia poszczególnych typów tekstów w języku francuskim i angielskim, które poza umiejętnościami praktycznymi dają studentom podstawy do refleksji na temat specyfiki przekładu w ujęciu porównawczym. Przekładoznawcze studia francusko-angielskie dają słuchaczom możliwość stopniowego i skoordynowanego rozwijania kompetencji językowych, kulturowych i przekładowych. Program studiów otwiera przy tym przestrzeń do samodzielnej analizy i refleksji skoncentrowanej na szeroko rozumianym przekładzie, możliwości pracy z dwoma językami obcymi i wynikającymi z tego różnicami oraz podobieństwami w postrzeganiu świata przez te społeczeństwa językowe.
Wymiar, zasady i forma odbywania praktyk:
nie dotyczy
Dyscypliny naukowe lub artystyczne i ich procentowy udział liczby punktów ECTS w łącznej liczbie punktów ECTS:
  • językoznawstwo (dziedzina nauk humanistycznych): 55%
  • literaturoznawstwo (dziedzina nauk humanistycznych): 45%
WIEDZA
Po ukończeniu studiów absolwent:
zna terminologię i problematykę z zakresu językoznawstwa, literaturoznawstwa, przekładoznawstwa i kultury w języku francuskim i drugim języku obcym i rozumie jej źródła oraz posiada wiedzę o powiązaniach filologii z innymi dyscyplinami humanistycznymi [W01]
ma świadomość kompleksowej natury języka francuskiego i drugiego języka obcego oraz złożoności i historycznej zmienności znaczeń [W02]
rozróżnia poszczególne odmiany i style języka francuskiego i drugiego języka obcego i posiada zasób słownictwa typowy dla każdego z nich [W03]
zna zjawiska społeczno-kulturowe zachodzące w krajach francuskiego obszaru językowego i innego wybranego obszaru [W04]
zna główne nurty i tendencje literatury i sztuki francuskiego obszaru językowego [W05]
posiada wiedzę w zakresie strategii tłumaczeniowych w języku francuskim oraz innym języku obcym [W06]
zna mechanizmy perswazji i zasady skutecznej komunikacji w języku francuskim oraz drugim języku obcym [W07]
ma zaawansowaną wiedzę na temat wybranych teorii i metod naukowych, zna zagadnienia charakterystyczne dla wybranej dyscypliny nauki oraz rozumie jej związek z wiodącą dyscypliną kierunku studiów [MOB.2023_W01]
ma zaawansowaną wiedzę na temat wybranych teorii i metod naukowych oraz zna zagadnienia charakterystyczne dla wybranej dyscypliny nauki w kontekście innych dyscyplin [OMU.2023_W01]

UMIEJĘTNOŚCI
Po ukończeniu studiów absolwent:
potrafi wyszukiwać, analizować, oceniać, selekcjonować i użytkować informacje przy użyciu różnych źródeł i sposobów, samodzielnie i w zespole [U01]
posiada umiejętności badawcze pozwalające na rozwiązywanie zadań/ problemów w obrębie studiowanego kierunku, jest świadomy tych umiejętności i gotów do ich pogłębiania [U02]
samodzielnie opracowuje wybrane zagadnienie z określonego obszaru (kultura, literatura, językoznawstwo, metodyka, przekładoznawstwo) i planuje pracę badawczą z zachowaniem zasad obiektywności i akademickiego stylu wywodu [U03]
umie formułować i wyrażać własne poglądy i idee w ważnych sprawach społecznych i światopoglądowych oraz posiada umiejętność argumentowania z wykorzystaniem poglądów innych autorów oraz wysuwania wniosków [U04]
potrafi przełożyć struktury, zdania oraz teksty na inny język stosując najwłaściwsze ich odpowiedniki w języku docelowym [U05]
ma umiejętności językowe w zakresie dziedzin nauki i dyscyplin naukowych, właściwych dla studiowanego kierunku, zgodne z wymaganiami określonymi dla poziomu B2 i B1 odpowiednio dla języka kierunkowego i drugiego języka obcego według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego [U06]
stawia pytania i analizuje problemy badawcze oraz znajduje ich rozwiązania, wykorzystując wiedzę, umiejętności i zdobyte doświadczenia z zakresu wybranej dyscypliny nauki w powiązaniu z wiodącą dyscypliną studiowanego kierunku. Komunikuje rezultaty swojej pracy w sposób jasny i zrozumiały nie tylko dla specjalistów [MOB.2023_U01]
ma zaawansowane umiejętności stawiania pytań badawczych i analizowania problemów lub ich praktycznego rozwiązywania na podstawie pozyskanej wiedzy oraz zdobytych doświadczeń i umiejętności z zakresu wybranej dyscypliny nauki w kontekście innych dyscyplin [OMU.2023_U01]

KOMPETENCJE SPOŁECZNE
Po ukończeniu studiów absolwent:
skutecznie komunikuje się w zespole międzykulturowym oraz interpretuje zjawiska społeczne w nim zachodzące [K01]
zachowuje otwartość i wykazuje gotowość do poszukiwania oznak wskazujących na najistotniejsze podobieństwa i różnice między własną a obcą społecznością w zakresie obyczajów, tradycji, postaw, przekonań i wartości [K02]
zachowuje otwartość na różnorodność sądów, opinii i interpretacji zjawisk społeczno-kulturowych i tekstów literackich je ilustrujących i ma świadomość ich oddziaływania [K03]
wykazuje zainteresowanie zjawiskami językowymi i kulturowymi, dąży do poprawnego komunikowania się w języku obcym, jest świadomy swojej wiedzy i gotowy do jej poszerzania [K04]
określa cele, planuje i realizuje projekty w zakresie dziedzin nauki i dyscyplin naukowych właściwych dla studiowanego kierunku z poszanowaniem zasad etycznych i własności intelektualnej [K05]
jest gotów do wypełniania zobowiązań społecznych, współorganizowania działalności na rzecz środowiska społecznego oraz wykazuje się otwartością na pochodzące z nauki rozwiązania problemów poznawczych i praktycznych [MOB.2023_K01]
uznaje i wykorzystuje wiedzę z różnych dziedzin oraz jest gotów do zmiany opinii w świetle naukowo potwierdzonych argumentów [OMU.2023_K01]
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Praktyczna nauka drugiego języka romańskiego 1 [W1-FHO-S1-PN2JR-1] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 5
Praktyczna nauka języka francuskiego 1 [W1-FF-S1-PNJF-1] polski zaliczenie ćwiczenia: 150 15
Wstęp do językoznawstwa [W1-FHO-S1-WJ] polski egzamin wykład: 30 5
Wstęp do literaturoznawstwa [W1-FHO-S1-WL] polski egzamin wykład: 30 5

Poniżej znajdują się wymogi kierunkowe przeznaczone dla studentów indywidualnych studiów międzyobszarowych.
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Praktyczna nauka języka francuskiego 1 [W1-FF-S1-PNJF-1] polski zaliczenie ćwiczenia: 150 15
Wstęp do językoznawstwa [W1-FHO-S1-WJ] polski egzamin wykład: 30 5
Wstęp do literaturoznawstwa [W1-FHO-S1-WL] polski egzamin wykład: 30 5
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Praktyczna nauka języka angielskiego 1 [W1-FFPF-S1-PNJA-1] angielski zaliczenie ćwiczenia: 30 5
Praktyczna nauka języka francuskiego 1 [W1-FF-S1-PNJF-1] polski zaliczenie ćwiczenia: 150 15
Wstęp do językoznawstwa [W1-FHO-S1-WJ] polski egzamin wykład: 30 5
Wstęp do literaturoznawstwa [W1-FHO-S1-WL] polski egzamin wykład: 30 5

Poniżej znajdują się wymogi kierunkowe przeznaczone dla studentów indywidualnych studiów międzyobszarowych.
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Praktyczna nauka języka francuskiego 1 [W1-FF-S1-PNJF-1] polski zaliczenie ćwiczenia: 150 15
Wstęp do językoznawstwa [W1-FHO-S1-WJ] polski egzamin wykład: 30 5
Wstęp do literaturoznawstwa [W1-FHO-S1-WL] polski egzamin wykład: 30 5
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Gramatyka opisowa języka francuskiego 1 [W1-FF-S1-GOJF-1] francuski egzamin konwersatorium: 30 2
Komunikacja międzykulturowa: obszar francuskojęzyczny [W1-FFKM-S1-KMOF] polski zaliczenie konwersatorium: 30 2
Kultura obszaru francuskojęzycznego 1 [W1-FF-S1-KOF-1] francuski egzamin konwersatorium: 30 2
Praca z tekstem literackim w języku francuskim [W1-FFKM-S1-PTLF] francuski zaliczenie ćwiczenia: 30 2
Praktyczna nauka drugiego języka romańskiego 2 [W1-FHO-S1-PN2JR-2] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 3
Praktyczna nauka języka francuskiego 2 [W1-FF-S1-PNJF-2] francuski egzamin ćwiczenia: 180 14
Współczesne społeczeństwa krajów francuskojęzycznych w literaturze i mediach 1 [W1-FFKM-S1-WSFLM-1] francuski zaliczenie konwersatorium: 30 2
Moduły obszarowe wspierające kształcenie kierunkowe
Moduł z obszaru "Cyfrowy Świat" [MO-2023-SS-CS] zaliczenie w zależności od wyboru: 30 3
Moduły ogólnodostępne
Wychowanie fizyczne [WF-2023] zaliczenie ćwiczenia: 30 0

Poniżej znajdują się wymogi kierunkowe przeznaczone dla studentów indywidualnych studiów międzyobszarowych.
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Gramatyka opisowa języka francuskiego 1 [W1-FF-S1-GOJF-1] francuski egzamin konwersatorium: 30 2
Komunikacja międzykulturowa: obszar francuskojęzyczny [W1-FFKM-S1-KMOF] polski zaliczenie konwersatorium: 30 2
Kultura obszaru francuskojęzycznego 1 [W1-FF-S1-KOF-1] francuski egzamin konwersatorium: 30 2
Praca z tekstem literackim w języku francuskim [W1-FFKM-S1-PTLF] francuski zaliczenie ćwiczenia: 30 2
Praktyczna nauka języka francuskiego 2 [W1-FF-S1-PNJF-2] francuski egzamin ćwiczenia: 180 14
Współczesne społeczeństwa krajów francuskojęzycznych w literaturze i mediach 1 [W1-FFKM-S1-WSFLM-1] francuski zaliczenie konwersatorium: 30 2
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Gramatyka opisowa języka angielskiego 1 [W1-FHO-S1-GOJA-1] angielski zaliczenie konwersatorium: 30 2
Gramatyka opisowa języka francuskiego 1 [W1-FF-S1-GOJF-1] francuski egzamin konwersatorium: 30 2
Kultura i literatura obszaru anglojęzycznego 1 [W1-FHO-S1-KLOA-1] angielski zaliczenie konwersatorium: 30 2
Kultura obszaru francuskojęzycznego 1 [W1-FF-S1-KOF-1] francuski egzamin konwersatorium: 30 2
Praktyczna nauka języka angielskiego 2 [W1-FFPF-S1-PNJA-2] angielski zaliczenie ćwiczenia: 60 5
Praktyczna nauka języka francuskiego 2 [W1-FF-S1-PNJF-2] francuski egzamin ćwiczenia: 180 14
Moduły obszarowe wspierające kształcenie kierunkowe
Moduł z obszaru "Cyfrowy Świat" [MO-2023-SS-CS] zaliczenie w zależności od wyboru: 30 3
Moduły ogólnodostępne
Wychowanie fizyczne [WF-2023] zaliczenie ćwiczenia: 30 0

Poniżej znajdują się wymogi kierunkowe przeznaczone dla studentów indywidualnych studiów międzyobszarowych.
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Gramatyka opisowa języka francuskiego 1 [W1-FF-S1-GOJF-1] francuski egzamin konwersatorium: 30 2
Kultura i literatura obszaru anglojęzycznego 1 [W1-FHO-S1-KLOA-1] angielski zaliczenie konwersatorium: 30 2
Kultura obszaru francuskojęzycznego 1 [W1-FF-S1-KOF-1] francuski egzamin konwersatorium: 30 2
Praktyczna nauka języka angielskiego 2 [W1-FFPF-S1-PNJA-2] angielski zaliczenie ćwiczenia: 60 5
Praktyczna nauka języka francuskiego 2 [W1-FF-S1-PNJF-2] francuski egzamin ćwiczenia: 180 14
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Gramatyka opisowa języka francuskiego 2 [W1-FF-S1-GOJF-2] francuski egzamin konwersatorium: 30 2
Kultura obszaru francuskojęzycznego 2 [W1-FF-S1-KOF-2] francuski egzamin konwersatorium: 30 2
Literatura francuskojęzyczna 1 [W1-FF-S1-LF-1] francuski egzamin konwersatorium: 30 2
Praktyczna nauka drugiego języka romańskiego 3 [W1-FHO-S1-PN2JR-3] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 3
Praktyczna nauka języka francuskiego 3 [W1-FF-S1-PNJF-3] francuski egzamin ćwiczenia: 150 12
Teoria i praktyka przekładu 1 [W1-FFKM-S1-TP-1] francuski zaliczenie ćwiczenia: 30 2
Współczesne badania nad językiem i komunikacją 1 [W1-FFKM-S1-WBJK-1] francuski zaliczenie konwersatorium: 30 2
Współczesne społeczeństwa krajów francuskojęzycznych w literaturze i mediach 2 [W1-FFKM-S1-WSFLM 2] francuski zaliczenie konwersatorium: 30 2
Moduły obszarowe wspierające kształcenie kierunkowe
Moduł z obszaru "Cyfrowy Świat" [MO-2023-SS-CS] zaliczenie w zależności od wyboru: 30 3
Moduły ogólnodostępne
Wychowanie fizyczne [WF-2023] zaliczenie ćwiczenia: 30 0

Poniżej znajdują się wymogi kierunkowe przeznaczone dla studentów indywidualnych studiów międzyobszarowych.
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Gramatyka opisowa języka francuskiego 2 [W1-FF-S1-GOJF-2] francuski egzamin konwersatorium: 30 2
Kultura obszaru francuskojęzycznego 2 [W1-FF-S1-KOF-2] francuski egzamin konwersatorium: 30 2
Literatura francuskojęzyczna 1 [W1-FF-S1-LF-1] francuski egzamin konwersatorium: 30 2
Praktyczna nauka języka francuskiego 3 [W1-FF-S1-PNJF-3] francuski egzamin ćwiczenia: 150 12
Teoria i praktyka przekładu 1 [W1-FFKM-S1-TP-1] francuski zaliczenie ćwiczenia: 30 2
Współczesne badania nad językiem i komunikacją 1 [W1-FFKM-S1-WBJK-1] francuski zaliczenie konwersatorium: 30 2
Współczesne społeczeństwa krajów francuskojęzycznych w literaturze i mediach 2 [W1-FFKM-S1-WSFLM 2] francuski zaliczenie konwersatorium: 30 2
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Gramatyka opisowa języka angielskiego 2 [W1-FHO-S1-GOJA-2] angielski zaliczenie konwersatorium: 30 2
Gramatyka opisowa języka francuskiego 2 [W1-FF-S1-GOJF-2] francuski egzamin konwersatorium: 30 2
Kultura i literatura obszaru anglojęzycznego 2 [W1-FHO-S1-KLOA-2] angielski zaliczenie konwersatorium: 30 2
Kultura obszaru francuskojęzycznego 2 [W1-FF-S1-KOF-2] francuski egzamin konwersatorium: 30 2
Literatura francuskojęzyczna 1 [W1-FF-S1-LF-1] francuski egzamin konwersatorium: 30 2
Praktyczna nauka języka angielskiego 3 [W1-FFPF-S1-PNJA-3] angielski zaliczenie ćwiczenia: 60 5
Praktyczna nauka języka francuskiego 3 [W1-FF-S1-PNJF-3] francuski egzamin ćwiczenia: 150 12
Moduły obszarowe wspierające kształcenie kierunkowe
Moduł z obszaru "Cyfrowy Świat" [MO-2023-SS-CS] zaliczenie w zależności od wyboru: 30 3
Moduły ogólnodostępne
Wychowanie fizyczne [WF-2023] zaliczenie ćwiczenia: 30 0

Poniżej znajdują się wymogi kierunkowe przeznaczone dla studentów indywidualnych studiów międzyobszarowych.
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Gramatyka opisowa języka francuskiego 2 [W1-FF-S1-GOJF-2] francuski egzamin konwersatorium: 30 2
Kultura i literatura obszaru anglojęzycznego 2 [W1-FHO-S1-KLOA-2] angielski zaliczenie konwersatorium: 30 2
Kultura obszaru francuskojęzycznego 2 [W1-FF-S1-KOF-2] francuski egzamin konwersatorium: 30 2
Literatura francuskojęzyczna 1 [W1-FF-S1-LF-1] francuski egzamin konwersatorium: 30 2
Praktyczna nauka języka angielskiego 3 [W1-FFPF-S1-PNJA-3] angielski zaliczenie ćwiczenia: 60 5
Praktyczna nauka języka francuskiego 3 [W1-FF-S1-PNJF-3] francuski egzamin ćwiczenia: 150 12
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Dyskurs multimodalny w mediach [W1-FFKM-S1-DMM] francuski zaliczenie konwersatorium: 30 2
Gramatyka opisowa języka francuskiego 3 [W1-FF-S1-GOJF-3] francuski egzamin konwersatorium: 30 2
Literatura francuskojęzyczna 2 [W1-FF-S1-LF-2] francuski egzamin konwersatorium: 30 2
Praktyczna nauka drugiego języka romańskiego 4 [W1-FHO-S1-PN2JR-4] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 2
Praktyczna nauka języka francuskiego 4 [W1-FF-S1-PNJF-4] francuski egzamin ćwiczenia: 120 8
Teoria i praktyka przekładu 2 [W1-FFKM-S1-TP-2] francuski zaliczenie ćwiczenia: 30 2
Wiedza o tekście 1 [W1-FFKM-S1-WT-1] francuski zaliczenie konwersatorium: 30 2
Współczesne badania nad językiem i komunikacją 2 [W1-FFKM-S1-WBJK-2] francuski zaliczenie konwersatorium: 30 2
Wykład monograficzny-literaturoznawstwo francuskie [W1-FFKM-S1-WMLF] francuski zaliczenie wykład: 30 2
Moduły obszarowe wspierające kształcenie kierunkowe
Moduł z obszaru "Ekspresja Twórcza i Krytyczne Myślenie" [MO-2023-SS-ETKM] zaliczenie w zależności od wyboru: 30 3
Moduł z obszaru "Społeczeństwo Obywatelskie i Przedsiębiorczość" [MO-2023-SS-SOP] zaliczenie w zależności od wyboru: 30 3

Poniżej znajdują się wymogi kierunkowe przeznaczone dla studentów indywidualnych studiów międzyobszarowych.
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Dyskurs multimodalny w mediach [W1-FFKM-S1-DMM] francuski zaliczenie konwersatorium: 30 2
Gramatyka opisowa języka francuskiego 3 [W1-FF-S1-GOJF-3] francuski egzamin konwersatorium: 30 2
Literatura francuskojęzyczna 2 [W1-FF-S1-LF-2] francuski egzamin konwersatorium: 30 2
Praktyczna nauka języka francuskiego 4 [W1-FF-S1-PNJF-4] francuski egzamin ćwiczenia: 120 8
Teoria i praktyka przekładu 2 [W1-FFKM-S1-TP-2] francuski zaliczenie ćwiczenia: 30 2
Wiedza o tekście 1 [W1-FFKM-S1-WT-1] francuski zaliczenie konwersatorium: 30 2
Współczesne badania nad językiem i komunikacją 2 [W1-FFKM-S1-WBJK-2] francuski zaliczenie konwersatorium: 30 2
Wykład monograficzny-literaturoznawstwo francuskie [W1-FFKM-S1-WMLF] francuski zaliczenie wykład: 30 2
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Gramatyka opisowa języka francuskiego 3 [W1-FF-S1-GOJF-3] francuski egzamin konwersatorium: 30 2
Literatura francuskojęzyczna 2 [W1-FF-S1-LF-2] francuski egzamin konwersatorium: 30 2
Praktyczna nauka języka angielskiego 4 [W1-FFPF-S1-PNJA-4] angielski zaliczenie ćwiczenia: 60 4
Praktyczna nauka języka francuskiego 4 [W1-FF-S1-PNJF-4] francuski egzamin ćwiczenia: 120 8
Przedmiot do wyboru z zestawu 1 wykład: 0
w zależności od wyboru: 30
2
Przedmiot do wyboru z zestawu 2 wykład: 0
w zależności od wyboru: 30
2
Przedmiot do wyboru z zestawu 3 wykład: 0
w zależności od wyboru: 30
2
Wprowadzenie do przekładu [W1-FFPF-S1-WP] francuski zaliczenie konwersatorium: 30 2
Moduły obszarowe wspierające kształcenie kierunkowe
Moduł z obszaru "Ekspresja Twórcza i Krytyczne Myślenie" [MO-2023-SS-ETKM] zaliczenie w zależności od wyboru: 30 3
Moduł z obszaru "Społeczeństwo Obywatelskie i Przedsiębiorczość" [MO-2023-SS-SOP] zaliczenie w zależności od wyboru: 30 3

Poniżej znajdują się wymogi kierunkowe przeznaczone dla studentów indywidualnych studiów międzyobszarowych.
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Gramatyka opisowa języka francuskiego 3 [W1-FF-S1-GOJF-3] francuski egzamin konwersatorium: 30 2
Literatura francuskojęzyczna 2 [W1-FF-S1-LF-2] francuski egzamin konwersatorium: 30 2
Praktyczna nauka języka francuskiego 4 [W1-FF-S1-PNJF-4] francuski egzamin ćwiczenia: 120 8
Przedmiot do wyboru z zestawu 1 wykład: 0
w zależności od wyboru: 30
2
Przedmiot do wyboru z zestawu 2 wykład: 0
w zależności od wyboru: 30
2
Przedmiot do wyboru z zestawu 3 wykład: 0
w zależności od wyboru: 30
2
Wprowadzenie do przekładu [W1-FFPF-S1-WP] francuski zaliczenie konwersatorium: 30 2
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Gramatyka opisowa języka francuskiego 4 [W1-FF-S1-GOJF-4] francuski egzamin konwersatorium: 30 2
Literatura francuskojęzyczna 3 [W1-FF-S1-LF-3] francuski egzamin konwersatorium: 30 2
Literatura transmedialna [W1-FFKM-S1-LT] francuski zaliczenie konwersatorium: 30 2
Praktyczna nauka drugiego języka romańskiego 5 [W1-FHO-S1-PN2JR-5] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 2
Praktyczna nauka języka francuskiego 5 [W1-FF-S1-PNJF-5] francuski egzamin ćwiczenia: 150 10
Seminarium dyplomowe 1 wykład: 0
w zależności od wyboru: 30
2
Wiedza o tekście 2 [W1-FFKM-S1-WT-2] francuski zaliczenie konwersatorium: 30 2
Wykład monograficzny-językoznawstwo francuskie [W1-FFKM-S1-WMJF] francuski zaliczenie wykład: 30 2
Moduły obszarowe wspierające kształcenie kierunkowe
Moduł z obszaru "Ekspresja Twórcza i Krytyczne Myślenie" [MO-2023-SS-ETKM] zaliczenie w zależności od wyboru: 30 3
Moduł z obszaru "Społeczeństwo Obywatelskie i Przedsiębiorczość" [MO-2023-SS-SOP] zaliczenie w zależności od wyboru: 30 3

Poniżej znajdują się wymogi kierunkowe przeznaczone dla studentów indywidualnych studiów międzyobszarowych.
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Gramatyka opisowa języka francuskiego 4 [W1-FF-S1-GOJF-4] francuski egzamin konwersatorium: 30 2
Literatura francuskojęzyczna 3 [W1-FF-S1-LF-3] francuski egzamin konwersatorium: 30 2
Literatura transmedialna [W1-FFKM-S1-LT] francuski zaliczenie konwersatorium: 30 2
Praktyczna nauka języka francuskiego 5 [W1-FF-S1-PNJF-5] francuski egzamin ćwiczenia: 150 10
Seminarium dyplomowe 1 wykład: 0
w zależności od wyboru: 30
2
Wiedza o tekście 2 [W1-FFKM-S1-WT-2] francuski zaliczenie konwersatorium: 30 2
Wykład monograficzny-językoznawstwo francuskie [W1-FFKM-S1-WMJF] francuski zaliczenie wykład: 30 2
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Gramatyka opisowa języka francuskiego 4 [W1-FF-S1-GOJF-4] francuski egzamin konwersatorium: 30 2
Literatura francuskojęzyczna 3 [W1-FF-S1-LF-3] francuski egzamin konwersatorium: 30 2
Praktyczna nauka języka angielskiego 5 [W1-FFPF-S1-PNJA-5] angielski zaliczenie ćwiczenia: 30 2
Praktyczna nauka języka francuskiego 5 [W1-FF-S1-PNJF-5] francuski egzamin ćwiczenia: 150 10
Przedmiot do wyboru z zestawu 4 wykład: 0
w zależności od wyboru: 30
2
Przedmiot do wyboru z zestawu 5 wykład: 0
w zależności od wyboru: 30
2
Przedmiot do wyboru z zestawu 6 wykład: 0
w zależności od wyboru: 30
2
Seminarium dyplomowe 1 wykład: 0
w zależności od wyboru: 30
2
Moduły obszarowe wspierające kształcenie kierunkowe
Moduł z obszaru "Ekspresja Twórcza i Krytyczne Myślenie" [MO-2023-SS-ETKM] zaliczenie w zależności od wyboru: 30 3
Moduł z obszaru "Społeczeństwo Obywatelskie i Przedsiębiorczość" [MO-2023-SS-SOP] zaliczenie w zależności od wyboru: 30 3

Poniżej znajdują się wymogi kierunkowe przeznaczone dla studentów indywidualnych studiów międzyobszarowych.
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Gramatyka opisowa języka francuskiego 4 [W1-FF-S1-GOJF-4] francuski egzamin konwersatorium: 30 2
Literatura francuskojęzyczna 3 [W1-FF-S1-LF-3] francuski egzamin konwersatorium: 30 2
Praktyczna nauka języka francuskiego 5 [W1-FF-S1-PNJF-5] francuski egzamin ćwiczenia: 150 10
Przedmiot do wyboru z zestawu 4 wykład: 0
w zależności od wyboru: 30
2
Przedmiot do wyboru z zestawu 5 wykład: 0
w zależności od wyboru: 30
2
Przedmiot do wyboru z zestawu 6 wykład: 0
w zależności od wyboru: 30
2
Seminarium dyplomowe 1 wykład: 0
w zależności od wyboru: 30
2
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Literatura francuskojęzyczna 4 [W1-FF-S1-LF-4] francuski zaliczenie konwersatorium: 30 2
Praktyczna nauka drugiego języka romańskiego 6 [W1-FHO-S1-PN2JR-6] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 2
Praktyczna nauka języka francuskiego 6 [W1-FF-S1-PNJF-6] francuski zaliczenie ćwiczenia: 90 6
Seminarium dyplomowe 2 wykład: 0
w zależności od wyboru: 30
12
Stylistyka tekstu akademickiego –język francuski [W1-FF-S1-STAF] francuski zaliczenie ćwiczenia: 30 2
Moduły ogólnodostępne
Otwarty Moduł Uniwersytecki [OMU-2023-SS-01-OG] zaliczenie w zależności od wyboru: 30 3
Otwarty Moduł Uniwersytecki [OMU-2023-SS-01-OG] zaliczenie w zależności od wyboru: 30 3

Poniżej znajdują się wymogi kierunkowe przeznaczone dla studentów indywidualnych studiów międzyobszarowych.
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Literatura francuskojęzyczna 4 [W1-FF-S1-LF-4] francuski zaliczenie konwersatorium: 30 2
Praktyczna nauka języka francuskiego 6 [W1-FF-S1-PNJF-6] francuski zaliczenie ćwiczenia: 90 6
Seminarium dyplomowe 2 wykład: 0
w zależności od wyboru: 30
12
Stylistyka tekstu akademickiego –język francuski [W1-FF-S1-STAF] francuski zaliczenie ćwiczenia: 30 2
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Literatura francuskojęzyczna 4 [W1-FF-S1-LF-4] francuski zaliczenie konwersatorium: 30 2
Praktyczna nauka języka angielskiego 6 [W1-FFPF-S1-PNJA-6] angielski zaliczenie ćwiczenia: 30 2
Praktyczna nauka języka francuskiego 6 [W1-FF-S1-PNJF-6] francuski zaliczenie ćwiczenia: 90 6
Seminarium dyplomowe 2 wykład: 0
w zależności od wyboru: 30
12
Stylistyka tekstu akademickiego –język francuski [W1-FF-S1-STAF] francuski zaliczenie ćwiczenia: 30 2
Moduły ogólnodostępne
Otwarty Moduł Uniwersytecki [OMU-2023-SS-01-OG] zaliczenie w zależności od wyboru: 30 3
Otwarty Moduł Uniwersytecki [OMU-2023-SS-01-OG] zaliczenie w zależności od wyboru: 30 3

Poniżej znajdują się wymogi kierunkowe przeznaczone dla studentów indywidualnych studiów międzyobszarowych.
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Literatura francuskojęzyczna 4 [W1-FF-S1-LF-4] francuski zaliczenie konwersatorium: 30 2
Praktyczna nauka języka francuskiego 6 [W1-FF-S1-PNJF-6] francuski zaliczenie ćwiczenia: 90 6
Seminarium dyplomowe 2 wykład: 0
w zależności od wyboru: 30
12
Stylistyka tekstu akademickiego –język francuski [W1-FF-S1-STAF] francuski zaliczenie ćwiczenia: 30 2