Biofizyka Kod programu: W4-S1BF19.2023

Kierunek studiów: biofizyka
Kod programu: W4-S1BF19.2023
Kod programu (USOS): W4-S1BF19
Jednostka prowadząca studia: Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych
Język studiów: polski
Semestr rozpoczęcia studiów: semestr zimowy 2023/2024
Poziom kształcenia: studia pierwszego stopnia
Forma prowadzenia studiów: studia stacjonarne
Profil kształcenia: ogólnoakademicki
Liczba semestrów: 6
Tytuł zawodowy: licencjat
Specjalności:
  • biofizyka farmaceutyczna
  • optyka okularowa z elementami optometrii
Semestr od którego rozpoczyna się realizacja specjalności: 4
Liczba punktów ECTS konieczna dla uzyskania kwalifikacji odpowiadających poziomowi studiów: 180
Dyscyplina wiodąca: nauki fizyczne (dziedzina nauk ścisłych i przyrodniczych)
Kod ISCED: 0533
Numer i data uchwały Senatu UŚ z programem studiów: 432/2023 (27.06.2023)
Ogólna charakterystyka kierunku i założonej koncepcji kształcenia:
Biofizyka jest kierunkiem o charakterze interdyscyplinarnym łączącym wiedzę z zakresu biologii, fizyki i chemii. Stacjonarne studia I stopnia na kierunku biofizyka trwają 6 semestrów i kończą się uzyskaniem tytułu zawodowego licencjata. Ich celem jest dostarczenie wiedzy umożliwiającej poznanie i zrozumienie procesów zachodzącymi w organizmach żywych oraz nabycie praktycznych umiejętności w stosowaniu metod fizycznych i biologicznych w badaniach układów biologicznych, środków farmakologicznych, materiałów wspierających leczenie oraz metod korygujących i technik rehabilitacji w procesach leczenia wad wzroku. Podczas studiów studenci zdobywają ogólną wiedzę i umiejętności z zakresu matematyki wyższej, fizyki doświadczalnej, w tym optyki, oraz z zakresu medycyny, chemii oraz z biologii. Wykłady połączone są z intensywnymi zajęciami laboratoryjnymi pozwalają studentom zrozumieć związki między teorią i doświadczeniem, nabyć umiejętności wykonywania pomiarów, a także dostrzec powiązania między poszczególnymi dziedzinami nauki. W ramach specjalności Biofizyka farmaceutyczna studenci uzyskują wszechstronną wiedzę o procesach fizycznych i chemicznych zachodzących w komórkach i tkankach, a także profesjonalną wiedzę z zakresu fizyki molekularnej, farmakologii i biochemii umożliwiającą zrozumienie zjawisk na poziomie molekularnym. W ramach specjalności Optyka okularowa z elementami optometrii studenci uzyskują wiedze z zakresu fizyki optycznej, anatomii i fizjologii oka, optometrii oraz technologii optycznej. Po ukończeniu studiów na kierunku biofizyka absolwenci mogą pracować w instytutach badawczych, na uczelniach, a także w sektorze prywatnym, np. w firmach farmaceutycznych, biotechnologicznych czy kosmetycznych. Mogą również podjąć pracę w szpitalach czy laboratoriach diagnostycznych, gdzie wykorzystywane są metody biofizyczne do diagnozowania i leczenia chorób. Absolwenci specjalności Optyka okularowa z elementami optometrii są przygotowani do pracy w salonach optycznych, klinikach okulistycznych, a także w branży produkcji i dystrybucji szkieł okularowych i soczewek kontaktowych.
Wymogi związane z ukończeniem studiów:
Warunkiem dopuszczenia do egzaminu dyplomowego jest osiągnięcie efektów uczenia się przewidzianych w programie studiów oraz uzyskanie poświadczenia odpowiedniego poziomu biegłości językowej w zakresie języka obcego. Warunkiem ukończenia studiów jest złożenie egzaminu dyplomowego z wynikiem co najmniej dostatecznym. Absolwent otrzymuje dyplom ukończenia studiów wyższych potwierdzający uzyskanie kwalifikacji odpowiedniego stopnia. Szczegółowe zasady przeprowadzania egzaminu dyplomowego określa regulamin dyplomowania.
Informacje o związku studiów ze strategią uczelni oraz o potrzebach społeczno-gospodarczych warunkujących prowadzenie studiów i zgodności efektów uczenia się z tymi potrzebami:
Kształcenie na kierunku Biofizyka na pierwszym stopniu studiów (3 letnie studia licencjackie) jest spójne ze Strategią rozwoju Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, wpisuje się w strategię rozwojową Polski (Polska 2030) oraz służy realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ i celów sojuszu Transform4Europe. Program kształcenia uwzględnia określone w Strategii rozwoju UŚ priorytety i cele operacyjne służące przekształceniu uczeni w uczelnię badawczą o międzynarodowym znaczeniu i prestiżu, w tym założenia programu „JEDEN UNIWERSYTET - WIELE MOŻLIWOŚCI. Program Zintegrowany”. Celem kształcenia na kierunku Biofizyka jest wykształcenie wysoko wyspecjalizowanych specjalistów na potrzeby rynku pracy w tym poszerzenie kadry eksperckiej przez absolwentów Uczelni. Kształcenie na kierunku Biofizyka jest ściśle powiązane z prowadzonymi w Instytucie Fizyki im. Augusta Chełkowskiego badaniami naukowymi, które związane są z najważniejszymi współczesnymi wyzwaniami cywilizacyjnymi i wpisują się w rozwijane na uczelni Priorytetowe Obszary Badawcze (POB). Stanowi ono ofertę zgodną z następującymi Priorytetowymi Obszarami Badawczymi Uniwersytetu: Harmonijny rozwój człowieka – troska o ochronę zdrowia i jakość życia, Nowoczesne materiały i technologie oraz ich społeczno-kulturowe implikacje, oraz Badanie fundamentalnych właściwości natury. W programie studiów uwzględniono również przedmioty umożliwiające zwiększenie umiejętności informatycznych i językowych studentów. Program opracowany został zgodnie z założeniami „Nowej koncepcji kształcenia w Uniwersytecie Śląskim”. Kształcenie na kierunku Biofizyka realizowane jest poprzez angażowanie studentów w prace badawcze funkcjonujących zespołów badawczych oraz indywidualizację kształcenia. Proces kształcenia realizowany jest w środowisku sprzyjającym zdobyciu wiedzy w oparciu o aktualne trendy kształcenia (możliwość wyboru ścieżki kształcenia zgodnej z zainteresowaniami studenta), metody dydaktyczne (kształcenie projektowo-problemowe, zajęcia w niewielkich grupach, internetowe i mieszane formy kształcenia zwiększające elastyczność i stopień interakcji między nauczycielem i studentem) i aparaturę naukowo-badawczą. Program przewiduje również możliwość odbycia stażu w polskich lub zagranicznych instytucjach akademickich, naukowych lub przedsiębiorstwach o profilu powiązanym z kierunkiem. Absolwenci kierunku biofizyka mogą przyczynić się do rozwoju nowych technologii i rozwiązań w zakresie ochrony środowiska i zdrowia, a także do promocji zrównoważonego rozwoju poprzez swoją pracę badawczą i zawodową.
Nazwa specjalności: biofizyka farmaceutyczna
Ogólna charakterystyka specjalności:
Celem specjalności Biofizyka farmaceutyczna jest umożliwienie studentom poznania i zrozumienia zjawisk fizyko-chemicznych zachodzących w organizmach w wyniku stosowania leków. Program kształcenia pozwala studentom na opracowanie nowych metod i technologii służących poprawie skuteczności i bezpieczeństwa leków, a także przetestowanie nowych nośników leków lub materiałów wspierających leczenie w układach biologicznych. Program kształcenia, oparty o „Nową koncepcję kształcenia w Uniwersytecie Śląskim”, przewiduje realizację modułów kierunkowych – przypisanych specjalności w siatce studiów oraz modułów obszarowych i ogólnoakademickich, które student może wybrać zgodnie z swoimi zainteresowaniami. Moduły kierunkowe realizowane będą poprzez udział studentów w wykładach i pokazach, zajęciach konwersatoryjnych i laboratoryjnych, warsztatach, seminarium, a także przez odbycie praktyk zawodowych. Podczas studiów na specjalności Biofizyka farmaceutyczna studenci zdobywają wiedzę z zakresu podstaw fizyki, chemii, biologii i matematyki. W ramach modułów kierunkowych studenci poznają między innymi zagadnienia związane z hodowlą komórkową, genetyką, immunologią, chemią leków, farmakologią i mikrobiologią. Studenci nauczą się również pracy z nowoczesnymi narzędziami badawczymi pozwalającymi charakteryzować własności badanego układu oraz metody wytwarzania leków, nośników leku i biomateriałów. Poznają również elementy statystyki, analizy danych oraz modelowania komputerowego układów molekularnych. Absolwenci specjalności są przygotowani do pracy w firmach, jednostkach szkolnictwa wyższego i centrach badawczych zajmujących się badaniami i produkcją leków, kosmetyków, produktów biotechnologicznych, a także w laboratoriach zajmujących się badaniami diagnostycznymi i analitycznymi w dziedzinie medycyny i farmacji.
Wymiar, zasady i forma odbywania praktyk:
Praktyki zawodowe są integralną częścią programu studiów, realizowanego przez studentów na poszczególnych kierunkach, poziomach, profilach i formach studiów. Praktyki mają pomóc w skonfrontowaniu wiedzy zdobytej w trakcie studiów z wymaganiami rynku pracy, zdobyciu umiejętności przydatnych w zawodzie, poznaniu praktycznych zagadnień związanych z pracą na stanowiskach, do których student jest przygotowywany w trakcie trwania studiów. Praktyki mają oswoić studenta z profesjolektami właściwymi dla konkretnej branży oraz kulturą pracy. Zasady organizacji praktyk określa zarządzenie Rektora. Szczegółowe zasady odbywania praktyk z uwzględnieniem specyfiki poszczególnych kierunków określa kierunkowy regulamin praktyk zawodowych, w szczególności: efekty uczenia się założone do osiągnięcia przez studenta podczas realizacji praktyki zawodowej, ramowy program praktyk zawierający opis zagadnień, wymiar praktyki (liczba tygodni godzin); formę praktyki (ciągła, śródroczna), kryteria wyboru miejsca odbywania praktyki, obowiązki studenta przebywającego na praktyce, obowiązki opiekuna akademickiego praktyki, warunki zaliczenia praktyki zawodowej przez studenta oraz warunki zwolnienia w całości lub części z obowiązku odbycia praktyk. Liczbę ECTS i liczbę godzin określa plan studiów.
Dyscypliny naukowe lub artystyczne i ich procentowy udział liczby punktów ECTS w łącznej liczbie punktów ECTS: nauki fizyczne (dziedzina nauk ścisłych i przyrodniczych): 100%
Nazwa specjalności: optyka okularowa z elementami optometrii
Ogólna charakterystyka specjalności:
Celem specjalności Optyka okularowa z elementami optometrii jest wykształcenie specjalistów w dziedzinie optyki okularowej posiadających również elementarną wiedzę z zakresu optometrii. Kształcenie na tej specjalności skupia się na zdobywaniu wiedzy i umiejętności związanych z projektowaniem, produkcją, doborem, montażem oraz serwisowaniem okularów korekcyjnych, a także na rozpoznawaniu i diagnozowaniu wad wzroku. Program kształcenia, oparty o „Nową koncepcję kształcenia w Uniwersytecie Śląskim”, przewiduje realizację modułów kierunkowych – przypisanych specjalności w siatce studiów oraz modułów obszarowych i ogólnoakademickich, które student może wybrać zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. Moduły kierunkowe realizowane będą poprzez udział studentów w wykładach i pokazach, zajęciach konwersatoryjnych i laboratoryjnych, warsztatach, seminarium, a także przez odbycie praktyk zawodowych. Podczas studiów na specjalności Optyka okularowa z elementami optometrii studenci zdobywają wiedzę z zakresu podstaw fizyki, chemii, biologii, matematyki. W ramach modułów kierunkowych studenci poznają między innymi zagadnienia z zakresu optyki, anatomii i fizjologii oka. Poznają wady wzroku i sposoby ich korekcji, a także zasady doboru i dopasowywania okularów do indywidualnych potrzeb pacjenta. Zajęcia prowadzone są w znakomicie wyposażonych w najnowocześniejsze urządzenia pracowniach: optometrii, kontaktologii, widzenia obuocznego i VT, optyki okularowej, optyki geometrycznej i fizycznej czy pomocy wzrokowych dla słabowidzących. Absolwenci specjalności są przygotowani do pracy w gabinetach okulistycznych, salonach optycznych, zakładach optycznych oraz w przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją i dystrybucją soczewek okularowych, kontaktowych oraz okularów.
Wymiar, zasady i forma odbywania praktyk:
Praktyki zawodowe są integralną częścią programu studiów, realizowanego przez studentów na poszczególnych kierunkach, poziomach, profilach i formach studiów. Praktyki mają pomóc w skonfrontowaniu wiedzy zdobytej w trakcie studiów z wymaganiami rynku pracy, zdobyciu umiejętności przydatnych w zawodzie, poznaniu praktycznych zagadnień związanych z pracą na stanowiskach, do których student jest przygotowywany w trakcie trwania studiów. Praktyki mają oswoić studenta z profesjolektami właściwymi dla konkretnej branży oraz kulturą pracy. Zasady organizacji praktyk określa zarządzenie Rektora. Szczegółowe zasady odbywania praktyk z uwzględnieniem specyfiki poszczególnych kierunków określa kierunkowy regulamin praktyk zawodowych, w szczególności: efekty uczenia się założone do osiągnięcia przez studenta podczas realizacji praktyki zawodowej, ramowy program praktyk zawierający opis zagadnień, wymiar praktyki (liczba tygodni godzin); formę praktyki (ciągła, śródroczna), kryteria wyboru miejsca odbywania praktyki, obowiązki studenta przebywającego na praktyce, obowiązki opiekuna akademickiego praktyki, warunki zaliczenia praktyki zawodowej przez studenta oraz warunki zwolnienia w całości lub części z obowiązku odbycia praktyk. Liczbę ECTS i liczbę godzin określa plan studiów.
Dyscypliny naukowe lub artystyczne i ich procentowy udział liczby punktów ECTS w łącznej liczbie punktów ECTS: nauki fizyczne (dziedzina nauk ścisłych i przyrodniczych): 100%
WIEDZA
Po ukończeniu studiów absolwent:
Zna i rozumie zagadnienia biofizyki jako interdyscyplinarnej nauki łączącej fizykę, biologię, chemię i medycynę. [W01]
Posiada rozszerzoną wiedzę dotyczącą struktury biomolekuł, struktury molekularnej organelli komórkowych z uwzględnieniem procesów biochemicznych w nich występujących. [W02]
Posiada wiedzę dotyczącą budowy i funkcji organów i tkanek człowieka ze szczególnym uwzględnieniem układu nerwowego. [W03]
Zna i rozumie zagadnienia z zakresu genetyki, immunologii oraz technik biologii molekularnej. [W04]
Zna mechanizmy działania procesów zachodzących w organach i tkankach zdrowych i chorobowo zmienionych oraz rozumie działanie środków farmakologicznych, materiałów wspierających leczenie, metod korygujących oraz techniki rehabilitacji w procesie leczenia. [W05]
Posiada rozszerzoną wiedzę z chemii, inżynierii materiałowej i biotechnologii w zakresie otrzymywania i modyfikacji substancji leczniczych, produkcji pomocy i elementów optycznych oraz materiałów stosowanych w procesie leczenia. [W06]
Zna budowę i zasadę działania podstawowych urządzeń pomiarowych oraz aparatury naukowej, w szczególności posiada rozszerzoną wiedzę w zakresie metod eksperymentalnych stosowanych w biofizyce i optometrii. [W07]
Zna pojęcia i metody wybranych działów fizyki, chemii, matematyki wyższej, statystyki i technik informatycznych oraz ich wykorzystanie w rozwiązywaniu problemów z zakresu biofizyki. [W08]
Zna i rozumie prawne, ekonomiczne i etyczne aspekty działalności naukowej ze szczególnym uwzględnieniem praw bioetyki. [W09]
Zna i rozumie zasady bezpieczeństwa i higieny pracy. [W10]
ma zaawansowaną wiedzę na temat wybranych teorii i metod naukowych, zna zagadnienia charakterystyczne dla wybranej dyscypliny nauki oraz rozumie jej związek z wiodącą dyscypliną kierunku studiów [MOB.2023_W01]
rozumie związek zagadnień dotyczących przedsiębiorczości z wiodącą dyscypliną kierunku studiów, myśli w sposób przedsiębiorczy [MOB.2023_W02_P]
ma zaawansowaną wiedzę na temat wybranych teorii i metod naukowych oraz zna zagadnienia charakterystyczne dla wybranej dyscypliny nauki w kontekście innych dyscyplin [OMU.2023_W01]

UMIEJĘTNOŚCI
Po ukończeniu studiów absolwent:
Potrafi w sposób zrozumiały w mowie i w piśmie wyjaśnić zagadnienia biofizyczne. [U01]
Umie wyjaśnić, na gruncie praw fizyki i chemii, podstawowe procesy zachodzące w materii ożywionej i nieożywionej. [U02]
Potrafi przygotować układy biologiczne, substancje i materiały o potencjale leczniczym do pomiarów z wykorzystaniem różnorodnych technik badawczych. [U03]
Potrafi wybrać i zastosować odpowiednią aparaturę naukową oraz przeprowadzić serię pomiarów właściwości układów biologicznych, substancji, materiałów leczniczych, pomocy wzrokowych oraz przygotować opracowanie zawierające opis, analizę, dyskusję błędów i wnioski dotyczące otrzymanych wyników eksperymentalnych. [U04]
Umie zastosować wiedzę matematyczną, fizyczną, chemiczną i metody statystyczne do rozwiązania problemów z zakresu biofizyki. [U05]
Potrafi korzystać ze specjalistycznego oprogramowania służącego do analizy i modelowania biofizycznych problemów badawczych. [U06]
Stawia pytania i analizuje problemy badawcze oraz znajduje ich rozwiązania, wykorzystując umiejętności i zdobyte doświadczenia z zakresu biofizyki. Komunikuje rezultaty swojej pracy w sposób jasny i zrozumiały. [U07]
Potrafi pozyskiwać informacje z literatury, baz danych i innych źródeł; potrafi integrować pozyskane informacje, dokonywać ich interpretacji i krytycznej oceny, wyciągać wnioski oraz formułować i uzasadniać opinie. [U08]
Posługuje się językiem angielskim w stopniu wystarczającym do czytania ze zrozumieniem literatury fachowej, instrukcji obsługi urządzeń i narzędzi informatycznych. [U09]
Potrafi współdziałać z innymi osobami w ramach wspólnie prowadzonych prac oraz określić priorytety służące realizacji określonego przez siebie lub innych zadania. [U10]
komunikuje się z otoczeniem jasno i zrozumiale w języku obcym na poziomie B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego wykorzystując posiadaną wiedzę oraz terminologię [KJ.2023_U]
stawia pytania i analizuje problemy badawcze oraz znajduje ich rozwiązania, wykorzystując wiedzę, umiejętności i zdobyte doświadczenia z zakresu wybranej dyscypliny nauki w powiązaniu z wiodącą dyscypliną studiowanego kierunku. Komunikuje rezultaty swojej pracy w sposób jasny i zrozumiały nie tylko dla specjalistów [MOB.2023_U01]
ma zaawansowane umiejętności stawiania pytań badawczych i analizowania problemów lub ich praktycznego rozwiązywania na podstawie pozyskanej wiedzy oraz zdobytych doświadczeń i umiejętności z zakresu wybranej dyscypliny nauki w kontekście innych dyscyplin [OMU.2023_U01]

KOMPETENCJE SPOŁECZNE
Po ukończeniu studiów absolwent:
Zna ograniczenia własnej wiedzy i rozumie potrzebę dalszego kształcenia, oraz podnoszenia kompetencji zawodowych i osobistych. [K01]
Rozumie potrzebę interdyscyplinarnego podejścia do rozwiązywanych problemów, integrowania wiedzy z różnych dyscyplin oraz wykazuje się otwartością na pochodzące z nauki rozwiązania problemów poznawczych i praktycznych. [K02]
Jest gotów do wypełnienia zobowiązań społecznych, współorganizowania działalności na rzecz środowiska społecznego, myśli i działa w sposób przedsiębiorczy. [K03]
Postępuje etycznie, rozumie i docenia znaczenie uczciwości intelektualnej w działaniach własnych i innych osób oraz związaną z własnym działaniem odpowiedzialność społeczną. [K04]
jest gotów do wypełniania zobowiązań społecznych, współorganizowania działalności na rzecz środowiska społecznego oraz wykazuje się otwartością na pochodzące z nauki rozwiązania problemów poznawczych i praktycznych [MOB.2023_K01]
uznaje i wykorzystuje wiedzę z różnych dziedzin oraz jest gotów do zmiany opinii w świetle naukowo potwierdzonych argumentów [OMU.2023_K01]
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Anatomia człowieka [W4-BF-S1-1-23-01] polski zaliczenie warsztat: 30 3
Matematyka I [W4-BF-S1-1-23-04] polski zaliczenie konwersatorium: 120 9
Między fizyką a medycyną [W4-BF-S1-1-23-02] polski zaliczenie wykład: 20 2
Podstawy biologii komórki [W4-BF-S1-1-23-06] polski egzamin wykład: 30 3
Podstawy chemii [W4-BF-S1-1-23-03] polski egzamin wykład: 30
konwersatorium: 30
laboratorium: 30
4
Repetytorium z fizyki [W4-BF-S1-1-23-08] polski zaliczenie konwersatorium: 30 3
Repetytorium z matematyki [W4-BF-S1-1-23-07] polski zaliczenie konwersatorium: 30 3
Wprowadzenie do eksperymentu [W4-BF-S1-1-23-05] polski zaliczenie warsztat: 30 3
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Anatomia człowieka [W4-BF-S1-1-23-01] polski zaliczenie warsztat: 30 3
Matematyka I [W4-BF-S1-1-23-04] polski zaliczenie konwersatorium: 120 9
Między fizyką a medycyną [W4-BF-S1-1-23-02] polski zaliczenie wykład: 20 2
Podstawy biologii komórki [W4-BF-S1-1-23-06] polski egzamin wykład: 30 3
Podstawy chemii [W4-BF-S1-1-23-03] polski egzamin wykład: 30
konwersatorium: 30
laboratorium: 30
4
Repetytorium z fizyki [W4-BF-S1-1-23-08] polski zaliczenie konwersatorium: 30 3
Repetytorium z matematyki [W4-BF-S1-1-23-07] polski zaliczenie konwersatorium: 30 3
Wprowadzenie do eksperymentu [W4-BF-S1-1-23-05] polski zaliczenie warsztat: 30 3
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Biochemia [W4-BF-S1-2-23-12] polski egzamin wykład: 30
laboratorium: 30
4
Chemia organiczna z elementami chemii leków [W4-BF-S1-2-23-11] polski egzamin wykład: 15
konwersatorium: 15
laboratorium: 15
4
Matematyka II [W4-BF-S1-2-23-09] polski zaliczenie konwersatorium: 45 5
Podstawy fizyki I [W4-BF-S1-2-23-10] polski egzamin wykład: 60
konwersatorium: 30
6
Programowanie I / Nowoczesne narzędzia IT wykład: 0
w zależności od wyboru: 30
3
Statystyczne metody opracowania wyników pomiarów [W4-BF-S1-2-23-13] polski zaliczenie laboratorium: 20 2
Wstęp do biofizyki z elementami biologii [W4-BF-S1-2-23-14] polski egzamin wykład: 30
konwersatorium: 15
3
Moduły ogólnodostępne
Lektorat języka obcego 1 [LJO-2023-01] zaliczenie lektorat: 30 3
Wychowanie fizyczne [WF-2023] zaliczenie ćwiczenia: 30 0
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Biochemia [W4-BF-S1-2-23-12] polski egzamin wykład: 30
laboratorium: 30
4
Chemia organiczna z elementami chemii leków [W4-BF-S1-2-23-11] polski egzamin wykład: 15
konwersatorium: 15
laboratorium: 15
4
Matematyka II [W4-BF-S1-2-23-09] polski zaliczenie konwersatorium: 45 5
Podstawy fizyki I [W4-BF-S1-2-23-10] polski egzamin wykład: 60
konwersatorium: 30
6
Programowanie I / Nowoczesne narzędzia IT wykład: 0
w zależności od wyboru: 30
3
Statystyczne metody opracowania wyników pomiarów [W4-BF-S1-2-23-13] polski zaliczenie laboratorium: 20 2
Wstęp do biofizyki z elementami biologii [W4-BF-S1-2-23-14] polski egzamin wykład: 30
konwersatorium: 15
3
Moduły ogólnodostępne
Lektorat języka obcego 1 [LJO-2023-01] zaliczenie lektorat: 30 3
Wychowanie fizyczne [WF-2023] zaliczenie ćwiczenia: 30 0
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Genetyka molekularna [W4-BF-S1-3-23-17] polski egzamin wykład: 30
laboratorium: 30
5
Hodowla komórkowa [W4-BF-S1-3-23-18] polski zaliczenie wykład: 15
laboratorium: 15
3
Podstawy fizjologii / Podstawy neurologii wykład: 30
w zależności od wyboru: 0
3
Podstawy fizyki II [W4-BF-S1-3-23-15] polski egzamin wykład: 45
konwersatorium: 30
5
Pracownia biofizyczna [W4-BF-S1-3-23-16] polski zaliczenie laboratorium: 60 5
Programowanie II / Analiza danych wykład: 0
w zależności od wyboru: 30
3
Moduły obszarowe wspierające kształcenie kierunkowe
Moduł z obszaru "Granice Nauki" [MO-2023-SS-GN] zaliczenie w zależności od wyboru: 30 3
Moduły ogólnodostępne
Lektorat języka obcego 2 [LJO-2023-02] zaliczenie lektorat: 30 3
Wychowanie fizyczne [WF-2023] zaliczenie ćwiczenia: 30 0
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Genetyka molekularna [W4-BF-S1-3-23-17] polski egzamin wykład: 30
laboratorium: 30
5
Hodowla komórkowa [W4-BF-S1-3-23-18] polski zaliczenie wykład: 15
laboratorium: 15
3
Podstawy fizjologii / Podstawy neurologii wykład: 30
w zależności od wyboru: 0
3
Podstawy fizyki II [W4-BF-S1-3-23-15] polski egzamin wykład: 45
konwersatorium: 30
5
Pracownia biofizyczna [W4-BF-S1-3-23-16] polski zaliczenie laboratorium: 60 5
Programowanie II / Analiza danych wykład: 0
w zależności od wyboru: 30
3
Moduły obszarowe wspierające kształcenie kierunkowe
Moduł z obszaru "Granice Nauki" [MO-2023-SS-GN] zaliczenie w zależności od wyboru: 30 3
Moduły ogólnodostępne
Lektorat języka obcego 2 [LJO-2023-02] zaliczenie lektorat: 30 3
Wychowanie fizyczne [WF-2023] zaliczenie ćwiczenia: 30 0
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Metody mikroskopowe [W4-BF-S1-4-23-20] polski zaliczenie wykład: 30
laboratorium: 60
6
Statystyka [W4-BF-S1-4-23-21] polski egzamin wykład: 30
laboratorium: 30
4
Moduły dla specjalności
Biofizyka białek i błon komórkowych [W4-BF-FA-S1-4-23-28] polski egzamin wykład: 25
laboratorium: 30
4
Fizykochemia fazy skondensowanej [W4-BF-FA-S1-4-23-27] polski egzamin wykład: 30
laboratorium: 30
4
Moduły obszarowe wspierające kształcenie kierunkowe
Moduł z obszaru "Cyfrowy Świat" [MO-2023-SS-CS] zaliczenie w zależności od wyboru: 30 3
Moduł z obszaru "Ekspresja Twórcza i Krytyczne Myślenie" [MO-2023-SS-ETKM] zaliczenie w zależności od wyboru: 30 3
Moduły ogólnodostępne
Lektorat języka obcego 3 [LJO-2023-03] zaliczenie lektorat: 30 3
Otwarty Moduł Uniwersytecki [OMU-2023-SS-01-OG] zaliczenie w zależności od wyboru: 30 3
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Metody mikroskopowe [W4-BF-S1-4-23-20] polski zaliczenie wykład: 30
laboratorium: 60
6
Statystyka [W4-BF-S1-4-23-21] polski egzamin wykład: 30
laboratorium: 30
4
Moduły dla specjalności
Anatomia narządu wzroku [W4-BF-OO-S1-4-23-39] polski zaliczenie wykład: 15 1
Optyka fizjologiczna [W4-BF-OO-S1-4-23-38] polski zaliczenie wykład: 15 1
Optyka geometryczna i fizyczna [W4-BF-OO-S1-4-23-37] polski egzamin wykład: 20
konwersatorium: 20
laboratorium: 20
5
Środowisko wzrokowe [W4-BF-OO-S1-4-23-40] polski zaliczenie wykład: 15 1
Moduły obszarowe wspierające kształcenie kierunkowe
Moduł z obszaru "Cyfrowy Świat" [MO-2023-SS-CS] zaliczenie w zależności od wyboru: 30 3
Moduł z obszaru "Ekspresja Twórcza i Krytyczne Myślenie" [MO-2023-SS-ETKM] zaliczenie w zależności od wyboru: 30 3
Moduły ogólnodostępne
Lektorat języka obcego 3 [LJO-2023-03] zaliczenie lektorat: 30 3
Otwarty Moduł Uniwersytecki [OMU-2023-SS-01-OG] zaliczenie w zależności od wyboru: 30 3
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Metody fizyczne w biofizyce I [W4-BF-S1-5-23-22] polski zaliczenie wykład: 30
laboratorium: 50
5
Mikrobiologia [W4-BF-S1-5-23-23] polski egzamin wykład: 15
laboratorium: 15
2
Moduły dla specjalności
Farmakologia [W4-BF-FA-S1-5-23-31] polski egzamin wykład: 25
laboratorium: 30
4
Manipulacja stanem fiz., charakteryst. i formul. leków / Wykorzystanie liposomów do transportu leków wykład: 15
w zależności od wyboru: 30
3
Podstawy spektroskopii dielektrycznej [W4-BF-FA-S1-5-23-30] polski egzamin wykład: 15 1
Moduły obszarowe wspierające kształcenie kierunkowe
Grupa modułów obszarowych wspierających kształcenie kierunkowe wykład: 0
w zależności od wyboru: 30
3
Obszar Społeczeństwo Obywatelskie i Przedsiębiorczość: Przedsiębiorczość [MO-2023-SS-SOP-P] zaliczenie w zależności od wyboru: 30 3
Moduły ogólnodostępne
Lektorat języka obcego 4 [LJO-2023-04] zaliczenie lektorat: 30 3
Otwarty Moduł Uniwersytecki [OMU-2023-SS-01-OG] zaliczenie w zależności od wyboru: 30 3
Praktyki
Praktyka [W4-BF-S1-5-23-PRAKT] polski zaliczenie praktyka: 90 3
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Metody fizyczne w biofizyce I [W4-BF-S1-5-23-22] polski zaliczenie wykład: 30
laboratorium: 50
5
Mikrobiologia [W4-BF-S1-5-23-23] polski egzamin wykład: 15
laboratorium: 15
2
Moduły dla specjalności
Badanie refrakcji [W4-BF-OO-S1-5-23-41] polski egzamin wykład: 20
laboratorium: 30
3
Optyka okularowa I [W4-BF-OO-S1-5-23-43] polski egzamin wykład: 20
laboratorium: 30
3
Percepcja wzrokowa / Chirurgia refrakcyjna wykład: 25
w zależności od wyboru: 0
2
Moduły obszarowe wspierające kształcenie kierunkowe
Grupa modułów obszarowych wspierających kształcenie kierunkowe wykład: 0
w zależności od wyboru: 30
3
Obszar Społeczeństwo Obywatelskie i Przedsiębiorczość: Przedsiębiorczość [MO-2023-SS-SOP-P] zaliczenie w zależności od wyboru: 30 3
Moduły ogólnodostępne
Lektorat języka obcego 4 [LJO-2023-04] zaliczenie lektorat: 30 3
Otwarty Moduł Uniwersytecki [OMU-2023-SS-01-OG] zaliczenie w zależności od wyboru: 30 3
Praktyki
Praktyka [W4-BF-S1-5-23-PRAKT] polski zaliczenie praktyka: 90 3
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Immunologia / Współczesne metody diagnostyczne w medycynie wykład: 15
w zależności od wyboru: 15
3
Metody fizyczne w biofizyce II [W4-BF-S1-6-23-25] polski zaliczenie wykład: 30
laboratorium: 30
4
Seminarium [W4-BF-S1-6-23-24] polski zaliczenie seminarium: 20 3
Wstęp do biol. nowotworów / Biochem. żywności / Metody nanoszenia powłok stosowane w optyce okular. wykład: 0
w zależności od wyboru: 30
3
Moduły dla specjalności
Biomateriały w farmakologii [W4-BF-FA-S1-6-23-33] polski egzamin wykład: 25
laboratorium: 25
5
Metody biofizyczne w badaniach bioukładów [W4-BF-FA-S1-6-23-34] polski zaliczenie wykład: 15
laboratorium: 30
3
Podstawy modelowania molekularnego [W4-BF-FA-S1-6-23-35] polski egzamin wykład: 15
laboratorium: 30
3
Praktyczne zastosowanie metod spektroskopowych / Elementy fizyki jądrowej w medycynie wykład: 0
w zależności od wyboru: 30
3
Moduły ogólnodostępne
Otwarty Moduł Uniwersytecki [OMU-2023-SS-01-OG] zaliczenie w zależności od wyboru: 30 3
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Immunologia / Współczesne metody diagnostyczne w medycynie wykład: 15
w zależności od wyboru: 15
3
Seminarium [W4-BF-S1-6-23-24] polski zaliczenie seminarium: 20 3
Wstęp do biol. nowotworów / Biochem. żywności / Metody nanoszenia powłok stosowane w optyce okular. wykład: 0
w zależności od wyboru: 30
3
Moduły dla specjalności
Aparatura optometryczna [W4-BF-OO-S1-6-23-44] polski egzamin wykład: 15
laboratorium: 30
3
Metody fizyczne w biofizyce II / Fizyka jądrowa w badaniach medycznych wykład: 30
w zależności od wyboru: 30
4
Optyka okularowa II [W4-BF-OO-S1-6-23-45] polski zaliczenie wykład: 15
laboratorium: 30
4
Podstawy widzenia obuocznego [W4-BF-OO-S1-6-23-47] polski egzamin wykład: 15
laboratorium: 15
3
Procedury optometryczne [W4-BF-OO-S1-6-23-46] polski egzamin wykład: 20
laboratorium: 30
4
Moduły ogólnodostępne
Otwarty Moduł Uniwersytecki [OMU-2023-SS-01-OG] zaliczenie w zależności od wyboru: 30 3