Speech Therapy Programme code: W1-S2LO22.2022

Field of study: Speech Therapy
Programme code: W1-S2LO22.2022
Programme code (USOS): W1-S2LO22
Faculty: Faculty of Humanities
Language of study: Polish
Academic year of entry:
  • winter semester 2023/2024
  • winter semester 2022/2023
Level of qualifications/degree: second-cycle studies
Mode of study: full-time
Degree profile: general academic
Number of semesters: 4
Degree: magister (Master's Degree)
Access to further studies: the possibility of applying for post graduate and doctoral studies
Scientific or artistic disciplines to which the learning outcomes are related and their percentage share in education:
  • linguistics (humanities) [leading discipline]: 68%
  • medical sciences (medical and health sciences): 15%
  • education (social sciences): 12%
  • psychology (social sciences): 5%
ISCED code: 0232
The number and date of the Senate’s resolution: 248/2022 (22/03/2022)
General description of the programme:
Logopedia jest interdyscyplinarnym kierunkiem studiów o humanistycznym charakterze, kształcącym w zakresie zaburzeń mowy i komunikacji językowej. Podbudowę teoretyczną i praktyczną programu studiów stanowi wiedza z zakresu lingwistyki, medycyny, psychologii i pedagogiki wzbogacona o najnowsze osiągnięcia polskiej i światowej logopedii. Studiowanie na tym kierunku przygotowuje do działań w zakresie diagnozy, terapii i profilaktyki logopedycznej osób w różnym wieku, w tym także uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Studenci logopedii poznają prawidłowy rozwój mowy oraz etiologię i symptomatologię wszelkich jej zaburzeń, sposobu ich diagnozowania oraz metodyki postępowania terapeutycznego. Zapoznają się ze specjalistycznymi odmianami tej dziedziny wiedzy, jakimi są: gerontologopedia, surdologopedia, orofacjologopedia, nerologopedia. Poznają zasady budowania skutecznej relacji terapeutycznej z pacjentem i jego rodzinnym otoczeniem oraz uwarunkowania pracy w zespole (np. w ramach współpracy z innymi specjalistami i nauczycielami). Potrafią wyjaśnić przyczyny obserwowanych nienormatywnych objawów z wykorzystaniem wiedzy lingwistycznej, medycznej i psychologicznej, a także zaplanować i prowadzić terapię logopedyczną. Po ukończeniu studiów logopedycznych II stopnia możliwe jest prowadzenie profilaktyki, diagnozy i terapii rozpoznanych w toku postępowania dysfunkcji mowy zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Ukończenie studiów magisterskich stwarza także szansę na otwarcie prywatnej praktyki logopedycznej. Absolwenci kierunku logopedia mają przygotowanie pedagogiczne, a treści realizowane w ramach studiów są zgodne ze standardami przygotowania do wykonywania zawodu nauczyciela zapisanymi w Rozporządzeniu MEN z dnia 1 sierpnia 2017 roku w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli Dz. U. 2017 poz. 1575.
Organization of the process of obtaining a degree:
Procedurę uzyskiwania dyplomu magistra na kierunku logopedia reguluje uchwała Senatu UŚ nr 108 z dnia 27 kwietnia 2021 r. stanowiąca Regulamin Studiów w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W paragrafach od 33 do 39 zawarto szczegółowe zapisy odnoszące się do organizacji procesu uzyskiwania dyplomu magistra, w tym: zasady przygotowania pracy dyplomowej i jej formy, sposobu oceny rozprawy przez promotora oraz recenzenta, a także przebiegu egzaminu dyplomowego, jak również sposobu i kryteriów wyliczania oceny końcowej. Ponadto stosowane są procedury dyplomowania w ramach Archiwum Prac Dyplomowych (zarządzenie nr 201 Rektora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z dnia 23 listopada 2021 r. w sprawie wprowadzenia procedury składania i archiwizowania pisemnych prac dyplomowych w bazie elektronicznej). Wybór seminarium magisterskiego odbywa się pod koniec pierwszego semestru studiów. Promotorzy przedstawiają tematykę prowadzonych przez siebie seminariów. Proponowane studentom obszary badawcze są zgodne z zainteresowaniami badawczymi promotorów. Po wyborze promotora studenci ustalają z nim problematykę, metodologię i metodykę podejmowanych badań, sposób analizy ich wyników, jak również zasady pisania pracy pod względem formalnym (przypisy, aneks, bibliografia, odpowiednia struktura tekstu). Przygotowanie rozprawy na poziomie magisterskim odbywa się na bazie badań empirycznych, które mogą mieć charakter kazuistyczny lub obejmować większą grupę badawczą. Student przygotowuje pracę w czasie trzech semestrów, korzystając z konsultacji z promotorem, z którym ustala nie tylko temat pracy, ale także strukturę pracy, rodzaj wykorzystanych metod badawczych, sposób analizy wyników badań empirycznych, a także sporządzenie wniosków, jak również analiz o charakterze aplikacyjnym. Po zaliczeniu wszystkich przedmiotów objętych programem kształcenia na kierunku logopedia, zatwierdzeniu przez promotora pracy, a także uzyskaniu pozytywnych recenzji pracy, student może przystąpić do egzaminu dyplomowego, który przebiega zgodnie z wytycznymi opracowanymi przez Radę Dydaktyczną Kierunku. Obrona pracy magisterskiej rozpoczyna się autoreferatem dyplomanta. Po prezentacji głównych tez pracy jest czas na ustosunkowanie się dyplomanta do uwag dotyczących pracy zawartych w recenzjach. Po tej wypowiedzi członkowie komisji formułują dodatkowe pytania. Odpowiedzi dyplomanta kończą obronę pracy magisterskiej. W części niejawnej egzaminu komisja ustala cząstkowe oceny z obrony pracy oraz odpowiedzi na pytania, a także ostateczną ocenę zgodnie z § 39 Regulaminu Studiów w Uniwersytecie Śląskim. Bezpośrednio po ustaleniu ocen komisja ogłasza je dyplomantowi.
Internships (hours and conditions):
Logopedyczne praktyki zawodowe to ważny element studiów II stopnia. Zaplanowane są do realizacji w trzech częściach w semestrze II w wymiarze 30 godz., w semestrze III – 30 godz. oraz w semestrze IV – 15 godz. Miejscem realizacji praktyk mają być przede wszystkim placówki medyczne i gabinety terapeutyczne. Dzięki współpracy z logopedami i innymi specjalistami w nich zatrudnionymi studentki i studenci mają możliwość kształtowania praktycznych umiejętności oraz kompetencji społecznych, pozwalających na zdobywanie doświadczeń w zakresie diagnozy i terapii osób z zaburzeniami mowy i komunikacji językowej oraz organizacji pracy logopedy. Umożliwi to osobom przymierzającym się do zdobycia zawodu logopedy wdrażanie wiedzy teoretycznej i poznanych dowodów naukowych w proces postępowania terapeutycznego. Studenci będą mieli możliwość poznania specyfiki postępowania logopedycznego o charakterze profilaktycznym oraz diagnostyczno-terapeutycznym. Będą mogli wykazać się twórczą postawą w pracy logopedycznej i gotowością do weryfikacji przyjmowanych hipotez, metod i strategii terapeutycznych. Przygotują się do planowania programu terapii logopedycznej oraz prowadzenia i dokumentowania zajęć. Poznają zasady współpracy z lekarzami i innymi specjalistami zajmującymi się osobami z zaburzeniami mowy. Poznają również organizację placówki, w której prowadzona jest diagnoza i terapia logopedyczna. Będą umieli analizować obserwowane podczas praktyki działania podejmowane wobec pacjenta i jego rodziny. Warunkiem uzyskania zaliczenia zajęć praktycznych jest aktywny udział studenta we wszystkich zaplanowanych w programie formach zajęć, przedłożenie kompletnej dokumentacji z przebiegu praktyk (np. dziennik praktyk, raport z przebiegu praktyk) oraz uzyskanie pozytywnej oceny opiekuna praktyk. Koncepcja praktyk zakłada stworzenie studentom odpowiednich warunków do zdobycia doświadczenia zawodowego oraz umiejętności praktycznych i organizacyjnych, niezbędnych do wykonywania w przyszłości zawodu logopedy. Zajęcia praktyczne stwarzają możliwości profesjonalnego rozwoju studenta oparte na łączeniu wiedzy teoretycznej z praktycznymi umiejętnościami i kompetencjami społecznymi zgodnie z założeniami praktyki opartej na dowodach.
Graduation requirements:
Warunkiem ukończenia studiów i uzyskania tytułu magistra jest spełnienie następujących warunków: zrealizowanie wszystkich efektów uczenia się przewidzianych w programie studiów, zdobycie przynajmniej 120 punktów ECTS, złożenie w określonym terminie pracy dyplomowej (magisterskiej) oraz uzyskanie pozytywnej oceny z egzaminu dyplomowego.
Number of ECTS credits required to achieve the qualification equivalent to the level of study: 120
Professional qualifications:
Absolwent studiów drugiego stopnia na kierunku logopedia ma wiedzę z zakresu logopedii dotyczącą diagnozy, terapii i profilaktyki logopedycznej osób w różnym wieku. Jego wykształcenie zostało również wzbogacone o treści dydaktyczne dotyczące pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Absolwent legitymuje się wiedzą na temat prawidłowego rozwoju mowy oraz etiologii i symptomatologii wszelkich zaburzeń mowy, sposobu ich diagnozowania oraz metodyki postępowania terapeutycznego, a także wiedzą w zakresie specjalistycznych odmian tej dziedziny wiedzy, jakimi są: neurologopedia, oligofrenologopedia, gerontologopedia, surdologopedia, orofacjologopedia. Zna teoretyczne podstawy budowania skutecznej relacji terapeutycznej z pacjentem i jego rodzinnym otoczeniem oraz uwarunkowania pracy w zespole (np. w ramach współpracy z innymi specjalistami i nauczycielami). Absolwent ma także bogatą wiedzę i umiejętności z zakresu komunikacji interpersonalnej, przygotowania dydaktyczno-metodycznego, emisji i ekspresji głosu oraz autoprezentacji (logopedia medialna). Absolwent umie zidentyfikować potrzebę wszczęcia postępowania logopedycznego poprzez przeprowadzenie diagnozy logopedycznej w celu ustalenia objawów i przyczyn występującego zaburzenia w komunikacji językowej – rozpoznania jego patomechanizmu; poprawnie klasyfikuje rodzaje zaburzeń mowy. Charakteryzują go także umiejętności programowania i wdrażania terapii logopedycznej w zakresie zróżnicowanych zaburzeń mowy (takich jak: dyslalia, opóźniony rozwój mowy, niepłynność mówienia, neurogenne zaburzenia mowy, mowa osób laryngektomowanych, zaburzenia mowy u osób w wieku senioralnym, wczesna interwencja logopedyczna, psychogenne zaburzenia mowy, problematyka rozwoju mowy w przypadku bilingwizm). Potrafi zaplanować i wprowadzać działania oraz zajęcia dotyczące terapii, jak również zajęcia z zakresu profilaktyki logopedycznej, m.in. poprzez upowszechnianie wiedzy logopedycznej w społeczeństwie, wczesną identyfikację ryzyka zaburzeń mowy oraz zapobieganie negatywnym skutkom istniejących już problemów logopedycznych. Absolwent posiada umiejętność nawiązywania współpracy z rodziną i otoczeniem pacjenta/dziecka/ucznia. Potrafi w praktyce zastosować umiejętności skutecznej komunikacji interpersonalnej w celu motywowania pacjenta, wspierania jego rodziny i otoczenia oraz ułatwiania mu przezwyciężania kryzysów związanych z wystąpieniem zaburzenia w komunikacji językowej. Podczas zajęć teoretycznych, ćwiczeniowych oraz podczas praktyk absolwent nabywa sprawności w zakresie diagnozy zaburzeń mowy, języka i komunikacji. Potrafi zaprogramować postępowanie terapeutyczne, określić prognozy oraz wdrażać terapię przy zastosowaniu właściwie dobranych metod i technik logopedycznych. Absolwent kierunku logopedia jest przygotowany do pracy z osobami zmagającymi się z różnego rodzaju zaburzeniami mowy, w tym z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Przygotowany jest do wykonywania działań diagnostycznych i terapeutycznych w zakresie w zakresie neurologopedii, surdologopedii, gerontologopedii, oligofrenologopedii, niepłynności mówienia, prowadzenia profilaktyki zaburzeń mowy w przedszkolach, szkołach podstawowych oraz w ośrodkach wczesnego wspomagania rozwoju mowy, a także do pracy w różnych instytucjach działających w sferze językowej komunikacji publicznej, kultury, edukacji, biznesu, nauki i administracji oraz innych jednostkach zatrudniających ludzi zawodowo posługujących się głosem (logopedia medialna). Ukończenie studiów magisterskich stwarza także szanse na otwarcie prywatnej praktyki logopedycznej, jak również daje możliwość pracy w instytucjach opieki zdrowotnej zajmującej się pomocą osobom z zaburzeniami mowy. Absolwent ma przygotowanie pedagogiczne, a treści realizowane w ramach studiów są zgodne ze standardami kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela zapisanymi w Obwieszczeniu MEiN z 6 kwietnia 2021 roku w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela. Załącznik 3 (Dz. U. z 12 maja 2021 r., poz. 890).
Connection between the field of study and university development strategy, including the university mission:
Logopedia (II stopień) to kierunek studiów, który przygotowano w ścisłym powiązaniu z zadaniami określonymi w Strategii Rozwoju Uniwersytetu Śląskiego na lata 2020–2025. Podstawowym celem strategicznym jest przekształcenie UŚ w uczelnię badawczą o najwyższym poziomie kształcenia mocno powiązanym z działalnością naukową. Mając to na uwadze, program nowego kierunku studiów został tak opracowany, aby jego sercem stała się praca dyplomowa, do której prowadzi blok zajęć przygotowujących studentów do podejmowania naukowych wyzwań zarówno w ramach powiązanych z kierunkiem zespołów badawczych, jak i w zindywidualizowanej pracy dydaktycznej, odbudowującej najlepszą tradycję universitas – wspólnoty uczących się i uczonych; miejsca przekazywania wiedzy, umiejętności i wartości akademickich. Taki bezpośredni kontakt i demokratyczne pochylanie się nad problemami badawczymi daje szansę na realizację jeszcze jednego strategicznego celu uczelni w kontekście rozwoju kadry – przywracając możliwość realizacji unowocześnionej relacji mistrz-uczeń, tworzy się warunki sprzyjające rozwojowi zawodowemu i osobistemu pracowników. Odnosząc się jeszcze raz do doniosłego celu strategicznego uczelni, jakim są badania naukowe, warto zauważyć, że problemy podejmowane w ramach badań logopedycznych uznaje się za niezwykle istotne. Zaburzenia płynności mowy obejmują coraz szersze kręgi społeczne, utrudniając w znacznym stopniu funkcjonowanie nie tylko dzieci i młodzieży, ale również osób dorosłych i w podeszłym wieku, co wiąże się z dużą powszechnością np. chorób neurodegradowalnych. Uniwersalność tych problemów stawia logopedią w samym centrum międzynarodowych badań; na drodze do poszukiwania rozwiązań, które wypracować mogą tylko interdyscyplinarne zespoły sięgające po dorobek zagranicznych partnerów i podejmujące z nimi współpracę. W programie studiów II stopnia logopedii uwzględniono aspekt międzynarodowy, co było możliwie także dzięki ścisłemu współdziałaniu osób przygotowujących kierunek z różnymi światowymi instytucjami i uniwersytetami. Następny obszar strategii UŚ określają dwa słowa: kształcenie i studenci. Cel strategiczny z nim powiązany dotyczy między innymi takiego modelowania oferty kształcenia nauczycieli, by uwzględniać w niej indywidualizację procesu dydaktycznego z zastrzeżeniem konieczności realizacji ustalonego standardu nauczania. Samo tworzenie II stopnia studiów logopedycznych jest spełnieniem tego warunku. Nowy standard kształcenia nauczycieli wymaga, aby swoje kompetencje przyszli nauczyciele zdobywali podczas pięciu lat nauki – zarówno na studiach jednolitych magisterskich, jak i łączonych studiach I i II stopnia. Zatem ten kierunek jest realną odpowiedzią na potrzeby studentów, przepisów prawa, ale także wszystkich tych, do których trafią nasi absolwenci przygotowani w oparciu o najwyższe pedagogiczne standardy kształcenia. Trzecia misja Uniwersytetu zakłada m. in. stworzenie i doskonalenie systemu komunikacji z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Kierunek logopedia realizacji tego zadania także ma służyć, choćby dlatego, że jest odpowiedzią na potrzeby edukacyjne kandydatów i studentów, które zdiagnozowano, analizując tendencje w rozwoju polskiego i światowego szkolnictwa wyższego oraz rynek pracy. Koncepcję studiów opracowano, kierując się opiniami praktyków i z nimi także zaplanowano część zajęć, tak aby poprzez eksplorowanie wiedzy stosowanej stworzyć most pomiędzy środowiskiem uczelni a otoczeniem społeczno-gospodarczym. Taki model kształcenia daje również szansę na lepszy transfer wiedzy o badaniach naukowych prowadzonych w uczelni do środowiska ich potencjalnych beneficjentów. W ten sposób koncepcja nowego kierunku realizuje nie tylko ważne cele UŚ, ale także priorytet określony przez Komisję Europejską w komunikacie Strategia na rzecz inteligentnego i zrównoważonego rozwoju sprzyjającego włączeniu społecznemu: Europa 2020. Podobieństwo do kierunków logopedycznych organizowanych w innych światowych uczelniach, a także moduły prowadzone w języku angielskim sprzyjają podniesieniu mobilności studentów i pracowników oraz badawczo-dydaktycznej współpracy międzyuczelnianej.
Percentage of the ECTS credits for each of the scientific or artistic disciplines to which the learning outcomes are related to the total number of ECTS credits:
  • linguistics (humanities): 68%
  • medical sciences (medical and health sciences): 15%
  • education (social sciences): 12%
  • psychology (social sciences): 5%
KNOWLEDGE
The graduate:
he has an organized, in-depth and expanded knowledge of the theory and practice of language communication and its disturbed aspects in such fields as: speech therapy, linguistics, psychology, pedagogy, health sciences. Is able to develop it and creatively use it in diagnosis and speech therapy; [LO_2_W01]
has knowledge about the design and conduct of speech therapy and scientific research in speech therapy; knows how to define research problems; knows methods, techniques and research tools as well as paradigms of speech therapy, philological and social research, from which individual methods are derived; understands the postulate of trans-/interdisciplinary conducting research on impaired communication; [LO_2 _W02]
knows at an extended level terminology in the field of speech therapy, humanities, social sciences and medicine and understands their place in relation to other fields of knowledge; [LO_2 _W03]
navigates the world of new technologies, is aware of changing communication techniques and their impact on speech development; [LO_2 _W04]
has an in-depth and orderly knowledge of contemporary directions research on language communication, especially in the area of speech disorders; understands their biological, social and cultural conditions; [LO_2 _W05]
knows and understands advanced methods of analysis and interpretation, as well as valuing and problematizing communicative corrective actions related to speech disorders; [LO_2 _W06]
has an in-depth knowledge of the legal and economic conditions of social life; has an orderly knowledge of the protection of industrial property law and copyright law and rules for the management of intellectual property resources; [LO_2 _W07]
has an in-depth knowledge of the structure and functions of the human body, as well as knows the methods of assessing the state of his health and the symptoms and causes of selected disorders and disease changes in the scope appropriate to the educational program; knows the biological and psychological conditions of man and the principles of his functioning in society; [LO_2 _W08]
has an in-depth and expanded knowledge of speaking and self-presentation techniques; [LO_2 _W09]
has an orderly knowledge of participants in language communication, deepened in the field of bio-psychological conditions; and knowledge of the processes of communication changes associated with selected speech disorders; is aware of the relationship of these changes with technological development; [LO_2 _W10]
shows orientation in contemporary cultural, intellectual life and social; knows the general principles of creating and developing various forms of individual entrepreneurship, using knowledge from the humanities, social and medical fields of science; [LO_2_W11]
has in-depth knowledge of selected scientific methods and knows the issues characteristic of the chosen discipline of science not related to the leading discipline of study [W_OOD]

SKILLS
The graduate:
is able to search for the necessary messages in different types of sources and can select them, and then analyze, interpret, integrate and evaluate, and formulate critical judgments on this basis; [LO_2_U01]
is able to perform speech therapy diagnosis in a professional manner in the linguistic, biological, social and cultural aspects – has skills that allow for a comprehensive assessment of the patient’s language and communication skills; [LO_2_U02]
has an in-depth ability to plan speech therapy and implementation of a speech therapy intervention appropriate to the outcome of the diagnosis; [LO_2_U03]
correctly interprets phenomena of a communicative nature and is able to explain their mutual relations using logopaedic, medical, humanistic, social terminology; knows the specifics of legal discourse; [LO_2_U04]
has in-depth research skills in both the analysis of scientific works and the synthesis of different ideas and views, which allows him to solve complex problems of speech therapy; he can properly select methods and properly construct tools useful in speech therapy, and he can develop and present the results of his research; [LO_2_U05]
is able to independently acquire knowledge and develop its research skills in the field of humanities, social sciences, medical, especially with regard to speech disorders, or – in other words – language communication in situations of direct conversation and through the media; is able to take autonomous actions aimed at developing its abilities and directing its own speech therapy professional career; [LO_2_U06]
is aware of the diversity of language and functional styles, can adapt the language of the text to achieve the intended communication goal, knows the concept of language etiquette, can adapt the language to the communication situation; [LO_2_U07]
has skills in substantive, logical and coherent argumentation using known theories and methodologies; formulating conclusions, synthetic summaries; and expressing critical opinions on various aspects of impaired linguistic communication, which are supported by acquired scientific knowledge and experience; [LO_2_U08]
is able to communicate – in Polish and in a foreign language – through various channels and communication techniques with specialists – practitioners and theorists – in various spheres of human communication activity, is able to communicate effectively with non-specialists and popularize knowledge about linguistic communication and its disturbed areas; [LO_2_U09]
using appropriate research theories, methods of analysis and properly assembled material, he can prepare advanced written forms – including a master’s thesis – in polish on various speech therapy issues; [LO_2_U10]
is able to prepare various forms of oral presentations, in which he uses specialized scientific knowledge in the field of speech therapy; [LO_2_U11]
communicates in a foreign language using communicative language skills to an advanced degree. Has the ability to read with an understanding of complex scientific texts and an in-depth ability to prepare various written works (including research) and oral presentations on detailed issues in the field of speech therapy in a foreign language; [LO_2_U12]
knows the scope of his knowledge and own skills and understands the need for continuous personal development and improvement of the speech therapist’s workshop; [LO_2_U13]
can operate within the therapeutic team and institutions carrying out specific auxiliary tasks and is ready to work in a group, assuming in it both managerial and subordinate-executive functions; can plan accordingly the implementation of the tasks indicated by himself or others; [LO_2_U14]
has advanced skills of posing research questions and analyzing problems or their practical solution on the basis of obtained content and gained practical experience and skills in the field of chosen science discipline not related to the leading field of study; [U_OOD]

SOCIAL COMPETENCES
The graduate:
understands the need for an interdisciplinary approach to solved problems, integrating knowledge or using skills from different disciplines and practicing self-education to deepen the acquired knowledge; [KS_OOD]
is aware of the necessity and importance of observing the principles of professional ethics and is ready to build a therapeutic relationship based on the principles of mutual respect and preservation of the safety and dignity of the person with speech disorders; [LO_2_K01]
has a developed sense of personal and social responsibility for his/her preparation for work, decisions, actions and their consequences; has in-depth competence in the field of speech therapy intervention in the field of prevention, diagnosis and therapy taking into account the principles of social life and the needs of a specific person with speech disorders; [LO_2_K02]
is fully prepared to play the role of speech therapist as a specialist working to promote the best principles of interpersonal communication; [LO_2_K03]
knows the value of multiculturalism, especially in terms of its linguistic richness [LO_2_K04]
can critically evaluate the knowledge and received content; understands the importance of language and communication in defining and solving social, cultural, health, interpersonal problems; [LO_2_K05]
is focused on continuous development and self-improvement and inspires and organizes the process of learning others, shows entrepreneurialness in the implementation of the tasks set; [LO_2_K06]
KNOWLEDGE
The graduate:
knows and understands the basics of the philosophy of education and pedagogical axiology, the specifics of the main educational environments and the processes taking place in them; [KN_W01]
knows classical and contemporary theories of human development, education, learning and teaching or education and their application values; [KN_W02]
understands the role of the teacher or educator in modeling the attitudes and behaviors of students; [KN_W03]
knows the standards, procedures and good practices applied in pedagogical activities (pre-school education, teaching in primary and secondary general education, technical and vocational schools, special schools and special and integration units, in various types of educational centres and lifelong learning); [KN_W04]
knows and understands the issue of inclusive education, as well as the ways of implementing the principle of inclusion; [KN_W05]
understands the diversity of the educational needs of pupils and the resulting tasks of the school in order to adapt the organization of the education process; [KN_W06]
knows how to design and conduct diagnostic activities in pedagogical practice; [KN_W07]
knows the structure and functions of the education system – goals, legal bases, organization and functioning of educational, educational and care institutions, as well as alternative forms of education; [KN_W08]
knows the rights of children and persons with disabilities; [KN_W10]
knows the rules of occupational safety and hygiene in educational, educational and care institutions and the legal responsibility of the teacher in this regard, as well as the rules of first aid; [KN_W11]
knows the processes of interpersonal and social communication and their correctness and disruption; [KN_W12]
knows and understands the basics of the functioning and pathology of the speech apparatus, the principles of voice emission, the basics of the functioning of the visual organ and balance; [KN_W13]
knows the content of the teaching and typical difficulties of students related to their mastery; [KN_W14]
knows the methods of teaching and the selection of effective teaching resources, including online resources, to support the teaching of the subject or the conduct of classes, taking into account the diverse educational needs of students; [KN_W15]
knows the legal basis of the education system necessary for the correct implementation of educational activities; [KN_W9]

SKILLS
The graduate:
can observe pedagogical situations and events, analyze them using pedagogical and psychological knowledge and propose solutions to problems; [KN_U01]
is able to adequately select, create and adapt to the diverse needs of students materials and resources, including in the field of information and communication technology, and working methods for independent design and effective implementation of pedagogical, didactic, educational and care activities; [KN_U02]
is able to identify the needs, opportunities and abilities of students and to design and conduct activities that support the integral development of students, their activity and participation in the process of education and upbringing and in social life; [KN_U03]
can design and implement curricula taking into account the diverse educational needs of students; [KN_U04]
can design and implement educational and preventive programmes in the field of content and educational and preventive activities aimed at students, their parents or guardians and teachers; [KN_U05]
can create educational and didactic situations that motivate students to learn and work on themselves, analyze their effectiveness and modify actions in order to obtain the desired results of education and training; [KN_U06]
is able to undertake work with students that arouses their interest and develops their abilities, properly choose the content of teaching, tasks and forms of work within the framework of self-education and promote the achievements of students; [KN_U07]
can develop the creativity and ability of independent, critical thinking of students; [KN_U08]
can effectively animate and monitor the implementation of team educational activities of students; [KN_U09]
can use the assessment and feedback process to stimulate students in their work on their own development; [KN_U10]
can monitor the progress of students, their activity and participation in social life of the school; [KN_U11]
can work with children with special educational needs, including children with adaptation difficulties related to migration experience, from culturally diverse backgrounds or with limited knowledge of the Polish language; [KN_U12]
is able to organize school work and extracurricular activities responsibly, respecting the student’s right to rest; [KN_U13]
is able to effectively implement actions supporting students in conscious and responsible educational and professional decision making; [KN_U14]
is able to use the Polish language correctly and correctly and appropriately to the age of the students use the terminology of the subject; [KN_U15]
can use the speech apparatus according to the rules of voice emission; [KN_U16]
can provide first aid; [KN_U17]
can independently develop knowledge and pedagogical skills using a variety of sources, including foreign languages, and technology. [KN_U18]

SOCIAL COMPETENCES
The graduate:
is ready to apply universal ethical principles and standards in professional activity, guided by respect for every person; [KN_K01]
is prepared to build a relationship based on mutual trust between all actors in the education and learning process, including parents or guardians of the pupil, and to involve them in activities conducive to educational effectiveness; [KN_K02]
is prepared to communicate with people from different backgrounds and with different emotional condition, dialogue resolution of conflicts and creating a good atmosphere for communication in and out of the school classroom; [KN_K03]
is ready to take decisions related to the organisation of the education process in inclusive education; [KN_K04]
is prepared to recognize the specifics of the local environment and to cooperate for the benefit of the students and the environment; [KN_K05]
is ready to design actions aimed at the development of the school or institution of the education system and to stimulate the improvement of the quality of the work of these institutions; [KN_K06]
is prepared to work in a team, perform various roles in it and cooperate with teachers, educators, specialists, parents or guardians of students and other members of the school and local community. [KN_K07]
Module Language of instruction Form of verification Number of hours ECTS credits
przedmioty ogólne i specjalnościowe
Diagnoza i terapia neurogennych zaburzeń mowy u dzieci (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-DTNZMD] Polish exam lecture: 15
practical classes: 30
4
Diagnoza i terapia w surdologopedii (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-DTS] Polish exam lecture: 30
practical classes: 30
4
Metody wspierające w orofacjologopedii (moduł fakultatywny) [W1-LO-S2-MWO] Polish course work practical classes: 30 3
Metody wspierające w surdologopedii (moduł fakultatywny) [W1-LO-S2-MWS] Polish course work practical classes: 30 3
Neurologia dzieci i dorosłych (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-NDD] Polish exam lecture: 15
practical classes: 30
3
Psychologia kliniczna z elementami psychiatrii (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-PKEP] Polish exam lecture: 15 2
Technologie informacyjne w komunikacji językowej (moduł obowiązkowy dyplomowy) [W1-LO-S2-TIKJ] Polish course work practical classes: 30 3
Wprowadzenie do neuroanatomii (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-WN] Polish exam lecture: 15 2
Zaburzenia komunikacji językowej – orofacjologopedia (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-ZKJO] Polish exam lecture: 15
practical classes: 30
6

The following list includes programme requirements for interdisciplinary individual studies.
Module Language of instruction Form of verification Number of hours ECTS credits
Logopedia jest interdyscyplinarnym kierunkiem studiów o humanistycznym charakterze, kształcącym w zakresie zaburzeń mowy i komunikacji językowej. Podbudowę teoretyczną i praktyczną programu studiów stanowi wiedza z zakresu lingwistyki, medycyny, psychologii i pedagogiki wzbogacona o najnowsze osiągnięcia polskiej i światowej logopedii. Studiowanie na tym kierunku przygotowuje do działań w zakresie diagnozy, terapii i profilaktyki logopedycznej osób w różnym wieku, w tym także uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Studenci logopedii poznają prawidłowy rozwój mowy oraz etiologię i symptomatologię wszelkich jej zaburzeń, sposobu ich diagnozowania oraz metodyki postępowania terapeutycznego. Zapoznają się ze specjalistycznymi odmianami tej dziedziny wiedzy, jakimi są: gerontologopedia, surdologopedia, orofacjologopedia, nerologopedia. Poznają zasady budowania skutecznej relacji terapeutycznej z pacjentem i jego rodzinnym otoczeniem oraz uwarunkowania pracy w zespole (np. w ramach współpracy z innymi specjalistami i nauczycielami). Potrafią wyjaśnić przyczyny obserwowanych nienormatywnych objawów z wykorzystaniem wiedzy lingwistycznej, medycznej i psychologicznej, a także zaplanować i prowadzić terapię logopedyczną. Po ukończeniu studiów logopedycznych II stopnia możliwe jest prowadzenie profilaktyki, diagnozy i terapii rozpoznanych w toku postępowania dysfunkcji mowy zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Ukończenie studiów magisterskich stwarza także szansę na otwarcie prywatnej praktyki logopedycznej. Absolwenci kierunku logopedia mają przygotowanie pedagogiczne, a treści realizowane w ramach studiów są zgodne ze standardami przygotowania do wykonywania zawodu nauczyciela zapisanymi w Rozporządzeniu MEN z dnia 1 sierpnia 2017 roku w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli Dz. U. 2017 poz. 1575.
przedmioty ogólne i specjalnościowe
Diagnoza i terapia neurogennych zaburzeń mowy u dzieci (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-DTNZMD] Polish exam lecture: 15
practical classes: 30
4
Diagnoza i terapia w surdologopedii (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-DTS] Polish exam lecture: 30
practical classes: 30
4
Metody wspierające w orofacjologopedii (moduł fakultatywny) [W1-LO-S2-MWO] Polish course work practical classes: 30 3
Metody wspierające w surdologopedii (moduł fakultatywny) [W1-LO-S2-MWS] Polish course work practical classes: 30 3
Neurologia dzieci i dorosłych (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-NDD] Polish exam lecture: 15
practical classes: 30
3
Psychologia kliniczna z elementami psychiatrii (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-PKEP] Polish exam lecture: 15 2
Wprowadzenie do neuroanatomii (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-WN] Polish exam lecture: 15 2
Zaburzenia komunikacji językowej – orofacjologopedia (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-ZKJO] Polish exam lecture: 15
practical classes: 30
6

The following list includes programme requirements for individual teacher studies.
Module Language of instruction Form of verification Number of hours ECTS credits
Logopedia jest interdyscyplinarnym kierunkiem studiów o humanistycznym charakterze, kształcącym w zakresie zaburzeń mowy i komunikacji językowej. Podbudowę teoretyczną i praktyczną programu studiów stanowi wiedza z zakresu lingwistyki, medycyny, psychologii i pedagogiki wzbogacona o najnowsze osiągnięcia polskiej i światowej logopedii. Studiowanie na tym kierunku przygotowuje do działań w zakresie diagnozy, terapii i profilaktyki logopedycznej osób w różnym wieku, w tym także uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Studenci logopedii poznają prawidłowy rozwój mowy oraz etiologię i symptomatologię wszelkich jej zaburzeń, sposobu ich diagnozowania oraz metodyki postępowania terapeutycznego. Zapoznają się ze specjalistycznymi odmianami tej dziedziny wiedzy, jakimi są: gerontologopedia, surdologopedia, orofacjologopedia, nerologopedia. Poznają zasady budowania skutecznej relacji terapeutycznej z pacjentem i jego rodzinnym otoczeniem oraz uwarunkowania pracy w zespole (np. w ramach współpracy z innymi specjalistami i nauczycielami). Potrafią wyjaśnić przyczyny obserwowanych nienormatywnych objawów z wykorzystaniem wiedzy lingwistycznej, medycznej i psychologicznej, a także zaplanować i prowadzić terapię logopedyczną. Po ukończeniu studiów logopedycznych II stopnia możliwe jest prowadzenie profilaktyki, diagnozy i terapii rozpoznanych w toku postępowania dysfunkcji mowy zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Ukończenie studiów magisterskich stwarza także szansę na otwarcie prywatnej praktyki logopedycznej. Absolwenci kierunku logopedia mają przygotowanie pedagogiczne, a treści realizowane w ramach studiów są zgodne ze standardami przygotowania do wykonywania zawodu nauczyciela zapisanymi w Rozporządzeniu MEN z dnia 1 sierpnia 2017 roku w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli Dz. U. 2017 poz. 1575.
przedmioty ogólne i specjalnościowe
Diagnoza i terapia neurogennych zaburzeń mowy u dzieci (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-DTNZMD] Polish exam lecture: 15
practical classes: 30
4
Diagnoza i terapia w surdologopedii (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-DTS] Polish exam lecture: 30
practical classes: 30
4
Metody wspierające w orofacjologopedii (moduł fakultatywny) [W1-LO-S2-MWO] Polish course work practical classes: 30 3
Metody wspierające w surdologopedii (moduł fakultatywny) [W1-LO-S2-MWS] Polish course work practical classes: 30 3
Neurologia dzieci i dorosłych (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-NDD] Polish exam lecture: 15
practical classes: 30
3
Psychologia kliniczna z elementami psychiatrii (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-PKEP] Polish exam lecture: 15 2
Wprowadzenie do neuroanatomii (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-WN] Polish exam lecture: 15 2
Zaburzenia komunikacji językowej – orofacjologopedia (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-ZKJO] Polish exam lecture: 15
practical classes: 30
6
Module Language of instruction Form of verification Number of hours ECTS credits
przedmioty ogólne i specjalnościowe
Diagnoza i terapia neurogennych zaburzeń mowy u osób dorosłych (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-DTNZMOD] Polish exam lecture: 15
practical classes: 30
4
Diagnoza i terapia w oligofrenologopedii (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-DTO] Polish course work practical classes: 15 2
Metodologia badań naukowych (moduł fakultatywny dyplomowy) [W1-LO-S2-MBN] Polish exam lecture: 30 2
Metody wspierające w zaburzeniach ze spektrum autyzmu (moduł fakultatywny) [W1-LO-S2-MWZA] Polish course work practical classes: 30 3
Profilaktyka zaburzeń komunikacji językowej – wczesna interwencja logopedyczna (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-PZKJWIL] Polish course work practical classes: 30 3
Seminarium magisterskie 1 (moduł fakultatywny dyplomowy) [W1-LO-S2- SM1] Polish course work seminar: 30 5
Wprowadzenie do neonatologii (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-WDN] Polish exam lecture: 15 2
Zaburzenia komunikacji językowej – autyzm (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-ZKJA] Polish exam lecture: 15
practical classes: 30
3
praktyki
Praktyka zawodowa logopedyczna 1 (moduł fakultatywny) [W1-LO-S2-PZL1] Polish course work practical classes: 30 4
inne wymagania
General academic module [MO1] course work depending on the choice: 30 2

The following list includes programme requirements for interdisciplinary individual studies.
Module Language of instruction Form of verification Number of hours ECTS credits
Logopedia jest interdyscyplinarnym kierunkiem studiów o humanistycznym charakterze, kształcącym w zakresie zaburzeń mowy i komunikacji językowej. Podbudowę teoretyczną i praktyczną programu studiów stanowi wiedza z zakresu lingwistyki, medycyny, psychologii i pedagogiki wzbogacona o najnowsze osiągnięcia polskiej i światowej logopedii. Studiowanie na tym kierunku przygotowuje do działań w zakresie diagnozy, terapii i profilaktyki logopedycznej osób w różnym wieku, w tym także uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Studenci logopedii poznają prawidłowy rozwój mowy oraz etiologię i symptomatologię wszelkich jej zaburzeń, sposobu ich diagnozowania oraz metodyki postępowania terapeutycznego. Zapoznają się ze specjalistycznymi odmianami tej dziedziny wiedzy, jakimi są: gerontologopedia, surdologopedia, orofacjologopedia, nerologopedia. Poznają zasady budowania skutecznej relacji terapeutycznej z pacjentem i jego rodzinnym otoczeniem oraz uwarunkowania pracy w zespole (np. w ramach współpracy z innymi specjalistami i nauczycielami). Potrafią wyjaśnić przyczyny obserwowanych nienormatywnych objawów z wykorzystaniem wiedzy lingwistycznej, medycznej i psychologicznej, a także zaplanować i prowadzić terapię logopedyczną. Po ukończeniu studiów logopedycznych II stopnia możliwe jest prowadzenie profilaktyki, diagnozy i terapii rozpoznanych w toku postępowania dysfunkcji mowy zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Ukończenie studiów magisterskich stwarza także szansę na otwarcie prywatnej praktyki logopedycznej. Absolwenci kierunku logopedia mają przygotowanie pedagogiczne, a treści realizowane w ramach studiów są zgodne ze standardami przygotowania do wykonywania zawodu nauczyciela zapisanymi w Rozporządzeniu MEN z dnia 1 sierpnia 2017 roku w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli Dz. U. 2017 poz. 1575.
przedmioty ogólne i specjalnościowe
Diagnoza i terapia neurogennych zaburzeń mowy u osób dorosłych (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-DTNZMOD] Polish exam lecture: 15
practical classes: 30
4
Diagnoza i terapia w oligofrenologopedii (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-DTO] Polish course work practical classes: 15 2
Metodologia badań naukowych (moduł fakultatywny dyplomowy) [W1-LO-S2-MBN] Polish exam lecture: 30 2
Metody wspierające w zaburzeniach ze spektrum autyzmu (moduł fakultatywny) [W1-LO-S2-MWZA] Polish course work practical classes: 30 3
Profilaktyka zaburzeń komunikacji językowej – wczesna interwencja logopedyczna (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-PZKJWIL] Polish course work practical classes: 30 3
Seminarium magisterskie 1 (moduł fakultatywny dyplomowy) [W1-LO-S2- SM1] Polish course work seminar: 30 5
Wprowadzenie do neonatologii (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-WDN] Polish exam lecture: 15 2
Zaburzenia komunikacji językowej – autyzm (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-ZKJA] Polish exam lecture: 15
practical classes: 30
3
praktyki
Praktyka zawodowa logopedyczna 1 (moduł fakultatywny) [W1-LO-S2-PZL1] Polish course work practical classes: 30 4

The following list includes programme requirements for individual teacher studies.
Module Language of instruction Form of verification Number of hours ECTS credits
Logopedia jest interdyscyplinarnym kierunkiem studiów o humanistycznym charakterze, kształcącym w zakresie zaburzeń mowy i komunikacji językowej. Podbudowę teoretyczną i praktyczną programu studiów stanowi wiedza z zakresu lingwistyki, medycyny, psychologii i pedagogiki wzbogacona o najnowsze osiągnięcia polskiej i światowej logopedii. Studiowanie na tym kierunku przygotowuje do działań w zakresie diagnozy, terapii i profilaktyki logopedycznej osób w różnym wieku, w tym także uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Studenci logopedii poznają prawidłowy rozwój mowy oraz etiologię i symptomatologię wszelkich jej zaburzeń, sposobu ich diagnozowania oraz metodyki postępowania terapeutycznego. Zapoznają się ze specjalistycznymi odmianami tej dziedziny wiedzy, jakimi są: gerontologopedia, surdologopedia, orofacjologopedia, nerologopedia. Poznają zasady budowania skutecznej relacji terapeutycznej z pacjentem i jego rodzinnym otoczeniem oraz uwarunkowania pracy w zespole (np. w ramach współpracy z innymi specjalistami i nauczycielami). Potrafią wyjaśnić przyczyny obserwowanych nienormatywnych objawów z wykorzystaniem wiedzy lingwistycznej, medycznej i psychologicznej, a także zaplanować i prowadzić terapię logopedyczną. Po ukończeniu studiów logopedycznych II stopnia możliwe jest prowadzenie profilaktyki, diagnozy i terapii rozpoznanych w toku postępowania dysfunkcji mowy zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Ukończenie studiów magisterskich stwarza także szansę na otwarcie prywatnej praktyki logopedycznej. Absolwenci kierunku logopedia mają przygotowanie pedagogiczne, a treści realizowane w ramach studiów są zgodne ze standardami przygotowania do wykonywania zawodu nauczyciela zapisanymi w Rozporządzeniu MEN z dnia 1 sierpnia 2017 roku w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli Dz. U. 2017 poz. 1575.
przedmioty ogólne i specjalnościowe
Diagnoza i terapia neurogennych zaburzeń mowy u osób dorosłych (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-DTNZMOD] Polish exam lecture: 15
practical classes: 30
4
Diagnoza i terapia w oligofrenologopedii (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-DTO] Polish course work practical classes: 15 2
Metody wspierające w zaburzeniach ze spektrum autyzmu (moduł fakultatywny) [W1-LO-S2-MWZA] Polish course work practical classes: 30 3
Profilaktyka zaburzeń komunikacji językowej – wczesna interwencja logopedyczna (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-PZKJWIL] Polish course work practical classes: 30 3
Seminarium magisterskie 1 (moduł fakultatywny dyplomowy) [W1-LO-S2- SM1] Polish course work seminar: 30 5
Wprowadzenie do neonatologii (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-WDN] Polish exam lecture: 15 2
Zaburzenia komunikacji językowej – autyzm (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-ZKJA] Polish exam lecture: 15
practical classes: 30
3
praktyki
Praktyka zawodowa logopedyczna 1 (moduł fakultatywny) [W1-LO-S2-PZL1] Polish course work practical classes: 30 4
Module Language of instruction Form of verification Number of hours ECTS credits
przedmioty ogólne i specjalnościowe
Logopedyczno-lingwistyczna analiza przypadków (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-LLAP] Polish course work practical classes: 30 3
Metodyka postępowania w psychogennych zaburzeniach mowy (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-MPPZM] Polish exam lecture: 15
practical classes: 30
3
Metody wspierające w zaburzeniach płynności mówienia (moduł fakultatywny) [W1-LO-S2-MWZPM] Polish course work practical classes: 30 2
Praktyka tekstu naukowego (moduł obowiązkowy dyplomowy) [W1-LO-S2-PTN] Polish course work practical classes: 30 2
Seminarium magisterskie 2 (moduł fakultatywny dyplomowy) [W1-LO-S2-SM2] Polish course work seminar: 30 8
Uwarunkowania prawne pracy logopedy (moduł obowiązkowy dyplomowy) [W1-LO-S2-UPPL] Polish exam lecture: 15 2
Zaburzenia komunikacji językowej – balbutologopedia (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-ZKJB] Polish exam lecture: 30
practical classes: 30
4
praktyki
Praktyka zawodowa logopedyczna 2 (moduł fakultatywny) [W1-LO-S2-PZL2] Polish course work practical classes: 30 4
inne wymagania
Academic writing (moduł obowiązkowy dyplomowy) [02 -LO-S2-AW] English course work practical classes: 30 2

The following list includes programme requirements for interdisciplinary individual studies.
Module Language of instruction Form of verification Number of hours ECTS credits
Logopedia jest interdyscyplinarnym kierunkiem studiów o humanistycznym charakterze, kształcącym w zakresie zaburzeń mowy i komunikacji językowej. Podbudowę teoretyczną i praktyczną programu studiów stanowi wiedza z zakresu lingwistyki, medycyny, psychologii i pedagogiki wzbogacona o najnowsze osiągnięcia polskiej i światowej logopedii. Studiowanie na tym kierunku przygotowuje do działań w zakresie diagnozy, terapii i profilaktyki logopedycznej osób w różnym wieku, w tym także uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Studenci logopedii poznają prawidłowy rozwój mowy oraz etiologię i symptomatologię wszelkich jej zaburzeń, sposobu ich diagnozowania oraz metodyki postępowania terapeutycznego. Zapoznają się ze specjalistycznymi odmianami tej dziedziny wiedzy, jakimi są: gerontologopedia, surdologopedia, orofacjologopedia, nerologopedia. Poznają zasady budowania skutecznej relacji terapeutycznej z pacjentem i jego rodzinnym otoczeniem oraz uwarunkowania pracy w zespole (np. w ramach współpracy z innymi specjalistami i nauczycielami). Potrafią wyjaśnić przyczyny obserwowanych nienormatywnych objawów z wykorzystaniem wiedzy lingwistycznej, medycznej i psychologicznej, a także zaplanować i prowadzić terapię logopedyczną. Po ukończeniu studiów logopedycznych II stopnia możliwe jest prowadzenie profilaktyki, diagnozy i terapii rozpoznanych w toku postępowania dysfunkcji mowy zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Ukończenie studiów magisterskich stwarza także szansę na otwarcie prywatnej praktyki logopedycznej. Absolwenci kierunku logopedia mają przygotowanie pedagogiczne, a treści realizowane w ramach studiów są zgodne ze standardami przygotowania do wykonywania zawodu nauczyciela zapisanymi w Rozporządzeniu MEN z dnia 1 sierpnia 2017 roku w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli Dz. U. 2017 poz. 1575.
przedmioty ogólne i specjalnościowe
Logopedyczno-lingwistyczna analiza przypadków (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-LLAP] Polish course work practical classes: 30 3
Metodyka postępowania w psychogennych zaburzeniach mowy (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-MPPZM] Polish exam lecture: 15
practical classes: 30
3
Metody wspierające w zaburzeniach płynności mówienia (moduł fakultatywny) [W1-LO-S2-MWZPM] Polish course work practical classes: 30 2
Seminarium magisterskie 2 (moduł fakultatywny dyplomowy) [W1-LO-S2-SM2] Polish course work seminar: 30 8
Uwarunkowania prawne pracy logopedy (moduł obowiązkowy dyplomowy) [W1-LO-S2-UPPL] Polish exam lecture: 15 2
Zaburzenia komunikacji językowej – balbutologopedia (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-ZKJB] Polish exam lecture: 30
practical classes: 30
4
praktyki
Praktyka zawodowa logopedyczna 2 (moduł fakultatywny) [W1-LO-S2-PZL2] Polish course work practical classes: 30 4

The following list includes programme requirements for individual teacher studies.
Module Language of instruction Form of verification Number of hours ECTS credits
Logopedia jest interdyscyplinarnym kierunkiem studiów o humanistycznym charakterze, kształcącym w zakresie zaburzeń mowy i komunikacji językowej. Podbudowę teoretyczną i praktyczną programu studiów stanowi wiedza z zakresu lingwistyki, medycyny, psychologii i pedagogiki wzbogacona o najnowsze osiągnięcia polskiej i światowej logopedii. Studiowanie na tym kierunku przygotowuje do działań w zakresie diagnozy, terapii i profilaktyki logopedycznej osób w różnym wieku, w tym także uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Studenci logopedii poznają prawidłowy rozwój mowy oraz etiologię i symptomatologię wszelkich jej zaburzeń, sposobu ich diagnozowania oraz metodyki postępowania terapeutycznego. Zapoznają się ze specjalistycznymi odmianami tej dziedziny wiedzy, jakimi są: gerontologopedia, surdologopedia, orofacjologopedia, nerologopedia. Poznają zasady budowania skutecznej relacji terapeutycznej z pacjentem i jego rodzinnym otoczeniem oraz uwarunkowania pracy w zespole (np. w ramach współpracy z innymi specjalistami i nauczycielami). Potrafią wyjaśnić przyczyny obserwowanych nienormatywnych objawów z wykorzystaniem wiedzy lingwistycznej, medycznej i psychologicznej, a także zaplanować i prowadzić terapię logopedyczną. Po ukończeniu studiów logopedycznych II stopnia możliwe jest prowadzenie profilaktyki, diagnozy i terapii rozpoznanych w toku postępowania dysfunkcji mowy zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Ukończenie studiów magisterskich stwarza także szansę na otwarcie prywatnej praktyki logopedycznej. Absolwenci kierunku logopedia mają przygotowanie pedagogiczne, a treści realizowane w ramach studiów są zgodne ze standardami przygotowania do wykonywania zawodu nauczyciela zapisanymi w Rozporządzeniu MEN z dnia 1 sierpnia 2017 roku w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli Dz. U. 2017 poz. 1575.
przedmioty ogólne i specjalnościowe
Logopedyczno-lingwistyczna analiza przypadków (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-LLAP] Polish course work practical classes: 30 3
Metodyka postępowania w psychogennych zaburzeniach mowy (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-MPPZM] Polish exam lecture: 15
practical classes: 30
3
Metody wspierające w zaburzeniach płynności mówienia (moduł fakultatywny) [W1-LO-S2-MWZPM] Polish course work practical classes: 30 2
Seminarium magisterskie 2 (moduł fakultatywny dyplomowy) [W1-LO-S2-SM2] Polish course work seminar: 30 8
Uwarunkowania prawne pracy logopedy (moduł obowiązkowy dyplomowy) [W1-LO-S2-UPPL] Polish exam lecture: 15 2
Zaburzenia komunikacji językowej – balbutologopedia (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-ZKJB] Polish exam lecture: 30
practical classes: 30
4
praktyki
Praktyka zawodowa logopedyczna 2 (moduł fakultatywny) [W1-LO-S2-PZL2] Polish course work practical classes: 30 4
Module Language of instruction Form of verification Number of hours ECTS credits
przedmioty ogólne i specjalnościowe
Komunikacja językowa – bilingwizm (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2- KJB] Polish exam lecture: 15
practical classes: 30
4
Komunikacja językowa – logopedia medialna (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-KJLM] Polish course work practical classes: 15 2
Pierwsza pomoc (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-PP] Polish course work practical classes: 15 1
Seminarium magisterskie 3 (moduł fakultatywny dyplomowy) [W1-LO-S2-SM3] Polish exam seminar: 30 9
Sztuka w terapii logopedycznej z elementami logorytmiki (moduł fakultatywny) [W1-LO-S2-SWTL] Polish course work practical classes: 30 2
Zaburzenia komunikacji językowej – gerontologopedia (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-ZKJG] Polish exam lecture: 15
practical classes: 30
5
Zaburzenia komunikacji językowej – mowa osób laryngektomowanych (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-ZKJMOL] Polish exam lecture: 15
practical classes: 30
4
praktyki
Praktyka zawodowa logopedyczna 3 (moduł fakultatywny) [W1-LO-S2-PZL3] Polish course work practical classes: 15 3

The following list includes programme requirements for interdisciplinary individual studies.
Module Language of instruction Form of verification Number of hours ECTS credits
Logopedia jest interdyscyplinarnym kierunkiem studiów o humanistycznym charakterze, kształcącym w zakresie zaburzeń mowy i komunikacji językowej. Podbudowę teoretyczną i praktyczną programu studiów stanowi wiedza z zakresu lingwistyki, medycyny, psychologii i pedagogiki wzbogacona o najnowsze osiągnięcia polskiej i światowej logopedii. Studiowanie na tym kierunku przygotowuje do działań w zakresie diagnozy, terapii i profilaktyki logopedycznej osób w różnym wieku, w tym także uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Studenci logopedii poznają prawidłowy rozwój mowy oraz etiologię i symptomatologię wszelkich jej zaburzeń, sposobu ich diagnozowania oraz metodyki postępowania terapeutycznego. Zapoznają się ze specjalistycznymi odmianami tej dziedziny wiedzy, jakimi są: gerontologopedia, surdologopedia, orofacjologopedia, nerologopedia. Poznają zasady budowania skutecznej relacji terapeutycznej z pacjentem i jego rodzinnym otoczeniem oraz uwarunkowania pracy w zespole (np. w ramach współpracy z innymi specjalistami i nauczycielami). Potrafią wyjaśnić przyczyny obserwowanych nienormatywnych objawów z wykorzystaniem wiedzy lingwistycznej, medycznej i psychologicznej, a także zaplanować i prowadzić terapię logopedyczną. Po ukończeniu studiów logopedycznych II stopnia możliwe jest prowadzenie profilaktyki, diagnozy i terapii rozpoznanych w toku postępowania dysfunkcji mowy zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Ukończenie studiów magisterskich stwarza także szansę na otwarcie prywatnej praktyki logopedycznej. Absolwenci kierunku logopedia mają przygotowanie pedagogiczne, a treści realizowane w ramach studiów są zgodne ze standardami przygotowania do wykonywania zawodu nauczyciela zapisanymi w Rozporządzeniu MEN z dnia 1 sierpnia 2017 roku w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli Dz. U. 2017 poz. 1575.
przedmioty ogólne i specjalnościowe
Komunikacja językowa – bilingwizm (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2- KJB] Polish exam lecture: 15
practical classes: 30
4
Komunikacja językowa – logopedia medialna (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-KJLM] Polish course work practical classes: 15 2
Seminarium magisterskie 3 (moduł fakultatywny dyplomowy) [W1-LO-S2-SM3] Polish exam seminar: 30 9
Zaburzenia komunikacji językowej – gerontologopedia (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-ZKJG] Polish exam lecture: 15
practical classes: 30
5
Zaburzenia komunikacji językowej – mowa osób laryngektomowanych (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-ZKJMOL] Polish exam lecture: 15
practical classes: 30
4
praktyki
Praktyka zawodowa logopedyczna 3 (moduł fakultatywny) [W1-LO-S2-PZL3] Polish course work practical classes: 15 3

The following list includes programme requirements for individual teacher studies.
Module Language of instruction Form of verification Number of hours ECTS credits
Logopedia jest interdyscyplinarnym kierunkiem studiów o humanistycznym charakterze, kształcącym w zakresie zaburzeń mowy i komunikacji językowej. Podbudowę teoretyczną i praktyczną programu studiów stanowi wiedza z zakresu lingwistyki, medycyny, psychologii i pedagogiki wzbogacona o najnowsze osiągnięcia polskiej i światowej logopedii. Studiowanie na tym kierunku przygotowuje do działań w zakresie diagnozy, terapii i profilaktyki logopedycznej osób w różnym wieku, w tym także uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Studenci logopedii poznają prawidłowy rozwój mowy oraz etiologię i symptomatologię wszelkich jej zaburzeń, sposobu ich diagnozowania oraz metodyki postępowania terapeutycznego. Zapoznają się ze specjalistycznymi odmianami tej dziedziny wiedzy, jakimi są: gerontologopedia, surdologopedia, orofacjologopedia, nerologopedia. Poznają zasady budowania skutecznej relacji terapeutycznej z pacjentem i jego rodzinnym otoczeniem oraz uwarunkowania pracy w zespole (np. w ramach współpracy z innymi specjalistami i nauczycielami). Potrafią wyjaśnić przyczyny obserwowanych nienormatywnych objawów z wykorzystaniem wiedzy lingwistycznej, medycznej i psychologicznej, a także zaplanować i prowadzić terapię logopedyczną. Po ukończeniu studiów logopedycznych II stopnia możliwe jest prowadzenie profilaktyki, diagnozy i terapii rozpoznanych w toku postępowania dysfunkcji mowy zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Ukończenie studiów magisterskich stwarza także szansę na otwarcie prywatnej praktyki logopedycznej. Absolwenci kierunku logopedia mają przygotowanie pedagogiczne, a treści realizowane w ramach studiów są zgodne ze standardami przygotowania do wykonywania zawodu nauczyciela zapisanymi w Rozporządzeniu MEN z dnia 1 sierpnia 2017 roku w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli Dz. U. 2017 poz. 1575.
przedmioty ogólne i specjalnościowe
Komunikacja językowa – bilingwizm (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2- KJB] Polish exam lecture: 15
practical classes: 30
4
Komunikacja językowa – logopedia medialna (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-KJLM] Polish course work practical classes: 15 2
Seminarium magisterskie 3 (moduł fakultatywny dyplomowy) [W1-LO-S2-SM3] Polish exam seminar: 30 9
Zaburzenia komunikacji językowej – gerontologopedia (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-ZKJG] Polish exam lecture: 15
practical classes: 30
5
Zaburzenia komunikacji językowej – mowa osób laryngektomowanych (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-ZKJMOL] Polish exam lecture: 15
practical classes: 30
4
praktyki
Praktyka zawodowa logopedyczna 3 (moduł fakultatywny) [W1-LO-S2-PZL3] Polish course work practical classes: 15 3