Historia Kod programu: W1-S2HI19.2021

Kierunek studiów: historia
Kod programu: W1-S2HI19.2021
Kod programu (USOS): W1-S2HI19
Jednostka prowadząca studia: Wydział Humanistyczny
Język studiów: polski
Semestr rozpoczęcia studiów:
  • semestr zimowy 2024/2025
  • semestr zimowy 2023/2024
  • semestr zimowy 2022/2023
  • semestr zimowy 2021/2022
Poziom kształcenia: studia drugiego stopnia
Forma prowadzenia studiów: studia stacjonarne
Profil kształcenia: ogólnoakademicki
Liczba semestrów: 4
Tytuł zawodowy: magister
Dalsze studia: możliwość ubiegania się o przyjęcie na studia podyplomowe i doktoranckie
Specjalności:
  • administracyjno-samorządowa
  • archiwalna i zarządzanie dokumentacją
  • nauczycielska
Semestr od którego rozpoczyna się realizacja specjalności: 1 (rekrutacja na kierunek)
Dyscypliny naukowe lub artystyczne do których odnoszą się efekty uczenia się oraz ich procentowy udział w kształceniu: historia (dziedzina nauk humanistycznych) [dyscyplina wiodąca]: 100%
Kod ISCED: 0222
Numer i data uchwały Senatu UŚ z programem studiów: 156/2021 (29.06.2021)
Ogólna charakterystyka kierunku:
Studia magisterskie są studiami nastawionymi na pogłębienie zdobytej wiedzy z zakresu historii. Studia II stopnia na kierunku historia przygotowane zostały z myślą o wszystkich miłośnikach Klio. Ich oferta pozwala poszerzyć wiedzę na temat wybranych przez studenta epoki i specjalności, a także pogłębić umiejętności (zwłaszcza badawcze, wspomagające studenta w przygotowywaniu pracy magisterskiej). Dzięki dużej liczbie zajęć uwzględniających indywidualne zainteresowania uczestników studia pozwalają na rozwój predyspozycji oraz kształtowanie samodzielnej aktywności intelektualnej i badawczej, a także przygotowanie do właściwego odbioru dorobku kulturowego i czynnego uczestnictwa w jego kreowaniu. Gwarancją oferty pozostaje liczna i dobrze wykształcona kadra wykładowców, uznanych badaczy wszystkich epok historycznych.
Organizacja procesu uzyskania dyplomu:
Podstawowe zasady dyplomowania ustalone zostały na poziomie Uniwersytetu Śląskiego i opisane w Regulaminie studiów w Uniwersytecie Śląskim (załącznik do obwieszczenia Rektora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z 16 października2019 r.). W przypadku studiów historii II stopnia kończą się one złożeniem pracy magisterskiej i egzaminu magisterskiego. Tematy prac dyplomowych powinny być zgodne z kierunkiem studiów. Przy ich ustalaniu uwzględniane są zainteresowania naukowe studenta, charakter studiów i potencjał badawczy pracowników IH. Praca winna być przygotowana przez studenta samodzielnie i indywidualnie (pod opieką promotorską). Pracę dyplomową student wykonuje pod kierunkiem uprawnionego do tego nauczyciela akademickiego (co najmniej w stopniu doktora habilitowanego). Praca magisterska powinna mieć formę przygotowanej z uwzględnieniem warsztatu naukowego historyka pracy opisowej, dokumentującej opanowanie w stopniu zaawansowanym warsztatu naukowego historyka). Warunkiem dopuszczenia do egzaminu magisterskiego jest osiągnięcie efektów uczenia się przewidzianych w programie studiów oraz uzyskanie dwóch pozytywnych ocen przygotowanej pracy (co najmniej jeden z recenzujących pracę powinien posiadać stopień doktora habilitowanego). Egzamin odbywa się przed komisją, w której skład wchodzą: przewodniczący, promotor i recenzent. Na wniosek studenta lub promotora egzamin dyplomowy może mieć formę otwartą (z udziałem gości). Podczas egzaminu autor pracy udziela odpowiedzi na co najmniej trzy pytania, związane z tematyką studiów, z których co najmniej dwa powinny być powiązane z treścią przygotowanej pracy.
Związek kierunku studiów ze strategią rozwoju, w tym misją uczelni:
Uniwersytet Śląski w Katowicach w prowadzeniu swojej działalności kieruje się Misją przedstawioną w dokumencie przyjętym przez Senat UŚ w dniu 20 maja 1997 roku oraz przywołaną w Statucie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z dnia 28 maja 2019 roku, w którym wskazano także wartości, jakim hołduje społeczność Uniwersytetu. Studia historyczne II stopnia to kierunek adresowany do zainteresowanych przeszłością mieszkańców aglomeracji śląsko-zagłębiowskiej. Absolwenci tego typu studiów w pogłębionym wymiarze znają i rozumieją przeszłość (ze szczególnym uwzględnieniem wybranej przez siebie epoki historycznej), posiadają podstawowe umiejętności prowadzenia badań historycznych, są przygotowani do wykonywania zawodu w wybranej specjalności związanej historią. Duży procent oferty edukacyjnej zakłada możliwość indywidualizacji pracy studenta. Oferta edukacyjna studiów pozwala na ich kontynuację na studiach III stopnia. O zapewnienie jakości oferty dbają przede wszystkim pracownicy Instytutu Historii UŚ, którzy aktywnie prowadzą badania naukowe, a także współpracują z otoczeniem, służąc społecznościom na różnym poziomie swoją wiedzą i doświadczeniem. Pracownicy IH (w tym bardzo liczna grupa samodzielnych pracowników nauki) wnoszą swój wkład do kulturowego dziedzictwa społeczeństwa poprzez twórczą pracę naukowo-badawczą oraz popularyzatorską, interpretację i kreowanie współczesnej rzeczywistości, tak w najbliższym otoczeniu, jak i w skali ogólnopolskiej i międzynarodowej.
Nazwa specjalności: administracyjno-samorządowa
Ogólna charakterystyka specjalności:
W ramach studiów historycznych II stopnia oferowane są trzy specjalności: 1) administracyjno-samorządowa – student poza nabyciem pogłębionych wiedzy i umiejętności historycznych zapoznaje się z zakresem zagadnień, obejmujących m.in. problematykę społeczną i gospodarczą, praktyczne aspekty działalności urzędowej i samorządowej, przydatne zagadnienia prawne. Absolwent specjalności jest przygotowany do podjęcia pracy w jednostkach różnych szczebli administracji państwowej i samorządowej itp.
Wymiar, zasady i forma odbywania praktyk:
Praktyki zawodowe studentów historii są integralną częścią programu studiów. Praktyki odbywają się w formie ciągłej: • dla specjalności administracyjno-samorządowej obejmującej 75 godzin, zrealizowanej w trakcie II semestru studiów. Podstawowym celem praktyki zawodowej jest zrealizowanie efektów uczenia się wynikających z programu studiów, a ponadto: rozwijanie umiejętności wykorzystania wiedzy zdobytej na studiach; zapoznanie studenta ze specyfiką środowiska zawodowego; poznanie funkcjonowania struktury organizacyjnej, zasad organizacji pracy i podziału kompetencji, procedur, procesu planowania pracy w miejscu odbywania praktyk zawodowych; kształtowanie umiejętności niezbędnych w przyszłej pracy zawodowej; przygotowanie studenta do samodzielności i odpowiedzialności za powierzone mu zadania; stworzenie dogodnych warunków do aktywizacji zawodowej studenta na rynku pracy i poznanie zasad funkcjonowania rynku pracy. Miejsce odbywania praktyk zawodowych ciągłych jest powiązane z wybraną specjalnością. Studenci powinni poszukiwać odpowiedniego podmiotu we własnym zakresie; a samodzielność studenta pod tym względem jest jednym z jej istotnych elementów – rozpoczęcia samodzielnej aktywności zawodowej. W przypadku trudności ze znalezieniem miejsca realizacji praktyki ciągłej, po zgłoszeniu tego faktu opiekun praktyk z ramienia uczelni pomaga w jej podjęciu.
Warunki wymagane do ukończenia studiów:
Realizacja programu kształcenia dla kierunku /specjalności
Liczba punktów ECTS konieczna dla uzyskania kwalifikacji odpowiadających poziomowi studiów: 120
Uprawnienia zawodowe po ukończeniu studiów:
(brak informacji)
Dyscypliny naukowe lub artystyczne i ich procentowy udział liczby punktów ECTS w łącznej liczbie punktów ECTS: historia (dziedzina nauk humanistycznych): 100%
Nazwa specjalności: archiwalna i zarządzanie dokumentacją
Ogólna charakterystyka specjalności:
W ramach studiów historycznych II stopnia oferowane są trzy specjalności: archiwalna i zarządzanie dokumentacją – student poza nabyciem pogłębionych wiedzy i umiejętności historycznych zapoznaje się z zakresem zagadnień, obejmujących szerokie spektrum kwestii archiwoznawczych oraz zarządzania dokumentacją. Absolwent specjalności jest przygotowany do podjęcia pracy w archiwach państwowych i zakładowych oraz wszelkich instytucjach, wymagających procesu zarządzania dokumentacją.
Wymiar, zasady i forma odbywania praktyk:
Praktyki zawodowe studentów historii są integralną częścią programu studiów. Praktyki odbywają się w formie ciągłej: • dla specjalności archiwalnej i zarządzania dokumentacją obejmującej 75 godzin, zrealizowanej w trakcie II semestru studiów. Podstawowym celem praktyki zawodowej jest zrealizowanie efektów uczenia się wynikających z programu studiów, a ponadto: rozwijanie umiejętności wykorzystania wiedzy zdobytej na studiach; zapoznanie studenta ze specyfiką środowiska zawodowego; poznanie funkcjonowania struktury organizacyjnej, zasad organizacji pracy i podziału kompetencji, procedur, procesu planowania pracy w miejscu odbywania praktyk zawodowych; kształtowanie umiejętności niezbędnych w przyszłej pracy zawodowej; przygotowanie studenta do samodzielności i odpowiedzialności za powierzone mu zadania; stworzenie dogodnych warunków do aktywizacji zawodowej studenta na rynku pracy i poznanie zasad funkcjonowania rynku pracy. Miejsce odbywania praktyk zawodowych ciągłych jest powiązane z wybraną specjalnością. Studenci powinni poszukiwać odpowiedniego podmiotu we własnym zakresie; a samodzielność studenta pod tym względem jest jednym z jej istotnych elementów – rozpoczęcia samodzielnej aktywności zawodowej. W przypadku trudności ze znalezieniem miejsca realizacji praktyki ciągłej, po zgłoszeniu tego faktu opiekun praktyk z ramienia uczelni pomaga w jej podjęciu.
Warunki wymagane do ukończenia studiów:
Realizacja programu kształcenia dla kierunku /specjalności
Liczba punktów ECTS konieczna dla uzyskania kwalifikacji odpowiadających poziomowi studiów: 120
Uprawnienia zawodowe po ukończeniu studiów:
(brak informacji)
Dyscypliny naukowe lub artystyczne i ich procentowy udział liczby punktów ECTS w łącznej liczbie punktów ECTS: historia (dziedzina nauk humanistycznych): 100%
Nazwa specjalności: nauczycielska
Ogólna charakterystyka specjalności:
W ramach studiów historycznych II stopnia oferowane są trzy specjalności: nauczycielska – student poza nabyciem pogłębionych wiedzy i umiejętności historycznych zapoznaje się z zakresem zagadnień, pozwalających na przygotowanie do wykonywania zawodu nauczyciela historii i wiedzy o społeczeństwie (zgodnie ze standardem kształcenia nauczycieli określonym w stosownych rozporządzeniach Ministra Edukacji Narodowej).
Wymiar, zasady i forma odbywania praktyk:
Praktyki zawodowe studentów historii są integralną częścią programu studiów. Praktyki odbywają się w formie ciągłej: • dla specjalności nauczycielskiej obejmującej: 30 godzin, zrealizowanej w II semestrze (zawodowa praktyka z historii w szkole ponadpodstawowej), 45 godzin, zrealizowanej w trakcie III semestru studiów (zawodowa praktyka z Wiedzy o Społeczeństwie w szkole podstawowej) oraz 45 godzin, zrealizowanej w trakcie IV semestru studiów (zawodowa praktyka z Wiedzy o Społeczeństwie w szkole ponadpodstawowej). Podstawowym celem praktyki zawodowej jest zrealizowanie efektów uczenia się wynikających z programu studiów, a ponadto: rozwijanie umiejętności wykorzystania wiedzy zdobytej na studiach; zapoznanie studenta ze specyfiką środowiska zawodowego; poznanie funkcjonowania struktury organizacyjnej, zasad organizacji pracy i podziału kompetencji, procedur, procesu planowania pracy w miejscu odbywania praktyk zawodowych; kształtowanie umiejętności niezbędnych w przyszłej pracy zawodowej; przygotowanie studenta do samodzielności i odpowiedzialności za powierzone mu zadania; stworzenie dogodnych warunków do aktywizacji zawodowej studenta na rynku pracy i poznanie zasad funkcjonowania rynku pracy. Miejsce odbywania praktyk zawodowych ciągłych jest powiązane z wybraną specjalnością. Studenci powinni poszukiwać odpowiedniego podmiotu we własnym zakresie; a samodzielność studenta pod tym względem jest jednym z jej istotnych elementów – rozpoczęcia samodzielnej aktywności zawodowej. W przypadku trudności ze znalezieniem miejsca realizacji praktyki ciągłej, po zgłoszeniu tego faktu opiekun praktyk z ramienia uczelni pomaga w jej podjęciu. Szczególny charakter mają praktyki realizowane w ramach specjalności nauczycielskiej. Ich wymiar i uwarunkowania regulowane są dodatkowo przez wymogi tzw. standardu kształcenia nauczycieli (por. Rozporządzenie Ministra Nauki I Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r.).
Warunki wymagane do ukończenia studiów:
Realizacja programu kształcenia dla kierunku /specjalności
Liczba punktów ECTS konieczna dla uzyskania kwalifikacji odpowiadających poziomowi studiów: 120
Uprawnienia zawodowe po ukończeniu studiów:
(brak informacji)
Dyscypliny naukowe lub artystyczne i ich procentowy udział liczby punktów ECTS w łącznej liczbie punktów ECTS: historia (dziedzina nauk humanistycznych): 100%
WIEDZA
Po ukończeniu studiów absolwent:
W pogłębionym stopniu zna i rozumie: wybrane fakty, procesy i zjawiska historyczne oraz terminologię historyczną, ze szczególnym uwzględnieniem wybranej przez siebie epoki historycznej i specjalności [HI2_W01]
Posiada uporządkowane: zaawansowaną wiedzę ogólną, przydatną do studiowania historii oraz wiedzę szczegółową z zakresu nauk humanistycznych (w tym zwłaszcza historii), ze szczególnym uwzględnieniem wybranej przez siebie epoki historycznej i specjalności [HI2_W02]
W pogłębionym stopniu zna i rozumie wybrane metody i techniki badań historycznych (warsztatu badawczego historyka) oraz główne tendencje rozwojowe nauk historycznych [HI2_W03]
Zna i rozumie wpływ historii (ze szczególnym uwzględnieniem wybranej przez siebie epoki historycznej i specjalności) na fundamentalne dylematy współczesnej cywilizacji [HI2_W04]
Zna i rozumie ekonomiczne, prawne, etyczne i inne uwarunkowania działalności zawodowej związanej z wybraną specjalnością (w tym szczególnie pojęcia i zasady z zakresu ochrony własności intelektualnej / prawa autorskiego) [HI2_W05]
ma pogłębioną wiedzę na temat wybranych metod naukowych oraz zna zagadnienia charakterystyczne dla wybranej dyscypliny nauki niezwiązanej z kierunkiem studiów [W_OOD]

UMIEJĘTNOŚCI
Po ukończeniu studiów absolwent:
Potrafi wykorzystać posiadaną wiedzę do formułowania i rozwiązywania złożonych i nietypowych problemów oraz innowacyjnie wykonywać zadania w nieprzewidywalnych warunkach (właściwie dobierać źródła i informacje z nich pochodzące, przeprowadzać krytyczną analizę, syntezę, interpretację i ocenę tych informacji; właściwie dobierać i stosować metody i narzędzia, w tym zaawansowane techniki informacyjno-komunikacyjne); uwzględniając reguły warsztatu badawczego historyka (ze szczególnym uwzględnieniem wybranej przez siebie epoki historycznej i specjalności) [HI2_U01]
Potrafi formułować i uzasadniać hipotezy związane z prostymi problemami badawczymi [HI2_U02]
Potrafi komunikować się ze zróżnicowanym kręgiem odbiorców z użyciem terminologii charakterystycznej dla nauk humanistycznych (ze szczególnym uwzględnieniem historii), m.in. prowadząc debatę [HI2_U03]
Porozumiewa się w języku obcym posługując się komunikacyjnymi kompetencjami językowymi w stopniu zaawansowanym. Posiada umiejętność czytania ze zrozumieniem skomplikowanych tekstów naukowych oraz pogłębioną umiejętność przygotowania różnych prac pisemnych (w tym badawczych) oraz wystąpień ustnych dotyczących zagadnień szczegółowych z zakresu danego kierunku w języku obcym. [HI2_U04]
Potrafi samodzielnie planować i realizować własny i cudzy rozwój naukowy (identyfikuje i dostrzega dylematy, związane z wykonywaniem wybranego zawodu) oraz kierować i współdziałać z innymi w ramach pracy zespołowej [HI2_U05]
ma zaawansowane umiejętności stawiania pytań badawczych i analizowania problemów lub ich praktycznego rozwiązywania na podstawie pozyskanych treści oraz zdobytych doświadczeń praktycznych i umiejętności z zakresu wybranej dyscypliny nauki niezwiązanej z kierunkiem studiów [U_OOD]

KOMPETENCJE SPOŁECZNE
Po ukończeniu studiów absolwent:
Jest gotów do krytycznej oceny posiadanej wiedzy i odbieranych treści (zwłaszcza historycznych) [HI2_K01]
Rozumie i respektuje znaczenie wiedzy w rozwiązywaniu problemów poznawczych i praktycznych oraz potrzebę zasięgania opinii ekspertów w przypadku trudności z samodzielnym rozwiązaniem problemu [HI2_K02]
Jest gotów do wypełniania zobowiązań społecznych, współorganizowania działalności na rzecz otoczenia (w szczególności społecznego); inicjowania działań na rzecz interesu publicznego, a także do myślenia w sposób przedsiębiorczy (w szczególności w odniesieniu do wybranej przez siebie specjalności) [HI2_K03]
Jest przygotowany do odpowiedzialnego pełnienia wybranego zawodu (w zakresie własnej specjalności), z uwzględnieniem zmieniających się potrzeb społecznych [HI2_K04]
rozumie potrzebę interdyscyplinarnego podejścia do rozwiązywanych problemów, integrowania wiedzy lub wykorzystywania umiejętności z różnych dyscyplin oraz praktykowania samokształcenia służącego pogłębianiu zdobytej wiedzy [KS_OOD]
WIEDZA
Po ukończeniu studiów absolwent:
W zakresie wiedzy absolwent zna i rozumie podstawy filozofii wychowania i aksjologii pedagogicznej, specyfikę głównych środowisk wychowawczych i procesów w nich zachodzących ze szczególnym uwzględnieniem szkolnictwa ponadpodstawowego; [HI2N_W01]
W zakresie wiedzy absolwent zna i rozumie klasyczne i współczesne teorie rozwoju człowieka, wychowania, uczenia się i nauczania lub kształcenia oraz ich wartości aplikacyjne ze szczególnym uwzględnieniem szkolnictwa ponadpodstawowego; [HI2N_W02]
W zakresie wiedzy absolwent zna i rozumie rolę nauczyciela lub wychowawcy w modelowaniu postaw i zachowań uczniów ze szczególnym uwzględnieniem szkolnictwa ponadpodstawowego; [HI2N_W03]
W zakresie wiedzy absolwent zna i rozumie normy, procedury i dobre praktyki stosowane w działalności pedagogicznej ze szczególnym uwzględnieniem szkolnictwa ponadpodstawowego; [HI2N_W04]
W zakresie wiedzy absolwent zna i rozumie zagadnienie edukacji włączającej, a także sposoby realizacji zasady inkluzji ze szczególnym uwzględnieniem szkolnictwa ponadpodstawowego; [HI2N_W05]
W zakresie wiedzy absolwent zna i rozumie zróżnicowanie potrzeb edukacyjnych uczniów i wynikające z nich zadania szkoły dotyczące dostosowania organizacji procesu kształcenia i wychowania ze szczególnym uwzględnieniem szkolnictwa ponadpodstawowego; [HI2N_W06]
W zakresie wiedzy absolwent zna i rozumie sposoby projektowania i prowadzenia działań diagnostycznych w praktyce pedagogicznej ze szczególnym uwzględnieniem szkolnictwa ponadpodstawowego; [HI2N_W07]
W zakresie wiedzy absolwent zna i rozumie strukturę i funkcje systemu oświaty – cele, podstawy prawne, organizację i funkcjonowanie instytucji edukacyjnych, wychowawczych i opiekuńczych, a także alternatywne formy edukacji ze szczególnym uwzględnieniem szkolnictwa ponadpodstawowego; [HI2N_W08]
W zakresie wiedzy absolwent zna i rozumie podstawy prawne systemu oświaty niezbędne do prawidłowego realizowania prowadzonych działań edukacyjnych ze szczególnym uwzględnieniem szkolnictwa ponadpodstawowego; [HI2N_W09]
W zakresie wiedzy absolwent zna i rozumie prawa osoby z niepełnosprawnością ze szczególnym uwzględnieniem szkolnictwa ponadpodstawowego; [HI2N_W10]
W zakresie wiedzy absolwent zna i rozumie zasady bezpieczeństwa i higieny pracy w instytucjach edukacyjnych, wychowawczych i opiekuńczych oraz odpowiedzialności prawnej nauczyciela w tym zakresie, ze szczególnym uwzględnieniem szkolnictwa ponadpodstawowego; [HI2N_W11]
W zakresie wiedzy absolwent zna i rozumie procesy komunikowania interpersonalnego i społecznego oraz ich prawidłowości i zakłócenia ze szczególnym uwzględnieniem szkolnictwa ponadpodstawowego; [HI2N_W12]
W zakresie wiedzy absolwent zna i rozumie treści nauczania i typowe trudności uczniów związane z ich opanowaniem ze szczególnym uwzględnieniem szkolnictwa ponadpodstawowego; [HI2N_W13]
W zakresie wiedzy absolwent zna i rozumie metody nauczania i doboru efektywnych środków dydaktycznych, w tym zasobów internetowych, wspomagających nauczanie przedmiotu lub prowadzenie zajęć, z uwzględnieniem zróżnicowanych potrzeb edukacyjnych uczniów ze szczególnym uwzględnieniem szkolnictwa ponadpodstawowego. [HI2N_W14]

UMIEJĘTNOŚCI
Po ukończeniu studiów absolwent:
W zakresie umiejętności absolwent potrafi obserwować sytuacje i zdarzenia pedagogiczne (ze szczególnym uwzględnieniem szkolnictwa ponadpodstawowego), analizować je z wykorzystaniem wiedzy pedagogiczno-psychologicznej oraz proponować rozwiązania problemów; [HI2N_U01]
W zakresie umiejętności absolwent potrafi adekwatnie dobierać, tworzyć i dostosowywać do zróżnicowanych potrzeb uczniów szkoły materiały i środki, w tym z zakresu technologii informacyjno-komunikacyjnej, oraz metody pracy w celu samodzielnego projektowania i efektywnego realizowania działań pedagogicznych, dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych (ze szczególnym uwzględnieniem szkolnictwa ponadpodstawowego); [HI2N_U02]
W zakresie umiejętności absolwent potrafi rozpoznawać potrzeby, możliwości i uzdolnienia uczniów oraz projektować i prowadzić działania wspierające integralny rozwój uczniów, ich aktywność i uczestnictwo w procesie kształcenia i wychowania oraz w życiu społecznym (ze szczególnym uwzględnieniem szkolnictwa ponadpodstawowego); [HI2N_U03]
W zakresie umiejętności absolwent potrafi projektować i realizować programy nauczania z uwzględnieniem zróżnicowanych potrzeb edukacyjnych uczniów (ze szczególnym uwzględnieniem szkolnictwa ponadpodstawowego); [HI2N_U04]
W zakresie umiejętności absolwent potrafi projektować i realizować programy wychowawczo-profilaktyczne w zakresie treści i działań wychowawczych i profilaktycznych skierowanych do uczniów, ich rodziców lub opiekunów i nauczycieli (ze szczególnym uwzględnieniem szkolnictwa ponadpodstawowego); [HI2N_U05]
W zakresie umiejętności absolwent potrafi tworzyć sytuacje wychowawczo-dydaktyczne motywujące uczniów do nauki i pracy nad sobą, analizować ich skuteczność oraz modyfikować działania w celu uzyskania pożądanych efektów wychowania i kształcenia (ze szczególnym uwzględnieniem szkolnictwa ponadpodstawowego); [HI2N_U06]
W zakresie umiejętności absolwent potrafi podejmować pracę z uczniami rozbudzającą ich zainteresowania i rozwijającą ich uzdolnienia, właściwie dobierać treści nauczania, zadania i formy pracy w ramach samokształcenia oraz promować osiągnięcia uczniów (ze szczególnym uwzględnieniem szkolnictwa ponadpodstawowego); [HI2N_U07]
W zakresie umiejętności absolwent potrafi rozwijać kreatywność i umiejętność samodzielnego, krytycznego myślenia uczniów (ze szczególnym uwzględnieniem szkolnictwa ponadpodstawowego); [HI2N_U08]
W zakresie umiejętności absolwent potrafi skutecznie animować i monitorować realizację zespołowych działań edukacyjnych uczniów (ze szczególnym uwzględnieniem szkolnictwa ponadpodstawowego); [HI2N_U09]
W zakresie umiejętności absolwent potrafi wykorzystywać proces oceniania i udzielania informacji zwrotnych do stymulowania uczniów w ich pracy nad własnym rozwojem (ze szczególnym uwzględnieniem szkolnictwa ponadpodstawowego); [HI2N_U10]
W zakresie umiejętności absolwent potrafi monitorować postępy uczniów, ich aktywność i uczestnictwo w życiu społecznym szkoły (ze szczególnym uwzględnieniem szkolnictwa ponadpodstawowego); [HI2N_U11]
W zakresie umiejętności absolwent potrafi pracować z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym z uczniami z trudnościami adaptacyjnymi związanymi z doświadczeniem migracyjnym, pochodzącymi ze środowisk zróżnicowanych pod względem kulturowym lub z ograniczoną znajomością języka polskiego (ze szczególnym uwzględnieniem szkolnictwa ponadpodstawowego); [HI2N_U12]
W zakresie umiejętności absolwent potrafi odpowiedzialnie organizować pracę szkolną oraz pozaszkolną ucznia, z poszanowaniem jego prawa do odpoczynku (ze szczególnym uwzględnieniem szkolnictwa ponadpodstawowego); [HI2N_U13]
W zakresie umiejętności absolwent potrafi skutecznie realizować działania wspomagające uczniów w świadomym i odpowiedzialnym podejmowaniu decyzji edukacyjnych i zawodowych (ze szczególnym uwzględnieniem szkolnictwa ponadpodstawowego); [HI2N_U14]
W zakresie umiejętności absolwent potrafi poprawnie posługiwać się językiem polskim i poprawnie oraz adekwatnie do wieku uczniów posługiwać się terminologią przedmiotu (ze szczególnym uwzględnieniem szkolnictwa ponadpodstawowego); [HI2N_U15]
W zakresie umiejętności absolwent potrafi samodzielne rozwijać wiedzę i umiejętności pedagogiczne z wykorzystaniem różnych źródeł, w tym obcojęzycznych, i technologii (ze szczególnym uwzględnieniem szkolnictwa ponadpodstawowego). [HI2N_U16]

KOMPETENCJE SPOŁECZNE
Po ukończeniu studiów absolwent:
W zakresie kompetencji społecznych absolwent jest gotów do posługiwania się uniwersalnymi zasadami i normami etycznymi w działalności zawodowej, kierując się szacunkiem dla każdego człowieka; [HI2N_K01]
W zakresie kompetencji społecznych absolwent jest gotów do budowania relacji opartej na wzajemnym zaufaniu między wszystkimi podmiotami procesu wychowania i kształcenia, w tym rodzicami lub opiekunami ucznia, oraz włączania ich w działania sprzyjające efektywności edukacyjnej (ze szczególnym uwzględnieniem szkolnictwa ponadpodstawowego); [HI2N_K02]
W zakresie kompetencji społecznych absolwent jest gotów do porozumiewania się z osobami pochodzącymi z różnych środowisk i o różnej kondycji emocjonalnej, dialogowego rozwiązywania konfliktów oraz tworzenia dobrej atmosfery dla komunikacji w klasie szkolnej i poza nią (ze szczególnym uwzględnieniem szkolnictwa ponadpodstawowego); [HI2N_K03]
W zakresie kompetencji społecznych absolwent jest gotów do podejmowania decyzji związanych z organizacją procesu kształcenia w edukacji włączającej (ze szczególnym uwzględnieniem szkolnictwa ponadpodstawowego); [HI2N_K04]
W zakresie kompetencji społecznych absolwent jest gotów do rozpoznawania specyfiki środowiska lokalnego i podejmowania współpracy na rzecz dobra uczniów i tego środowiska (ze szczególnym uwzględnieniem szkolnictwa ponadpodstawowego); [HI2N_K05]
W zakresie kompetencji społecznych absolwent jest gotów doprojektowania działań zmierzających do rozwoju szkoły lub placówki systemu oświaty oraz stymulowania poprawy jakości pracy tych instytucji (ze szczególnym uwzględnieniem szkolnictwa ponadpodstawowego); [HI2N_K06]
W zakresie kompetencji społecznych absolwent jest gotów do pracy w zespole, pełnienia w nim różnych ról oraz współpracy z nauczycielami, pedagogami, specjalistami, rodzicami lub opiekunami uczniów i innymi członkami społeczności szkolnej i lokalnej (ze szczególnym uwzględnieniem szkolnictwa ponadpodstawowego). [HI2N_K07]
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Grupa przedmiotów kierunkowych
Historia państwa i prawa w średniowieczu [HPPŚ] polski zaliczenie wykład: 15
ćwiczenia: 15
3
Historia państwa i prawa w starożytności [HPPS] polski zaliczenie wykład: 15
ćwiczenia: 15
3
Historia Śląska 1 [HS1] polski egzamin wykład: 15
ćwiczenia: 15
3
Metodologia historii [MH] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 3
Seminarium magisterskie z historii wybranej epoki 1 [SMGR1] polski zaliczenie seminarium: 30 4
Statystyka i demografia historyczna [SDH] polski zaliczenie wykład: 15
ćwiczenia: 15
3
Translatorium dla historyków 1 (wybrany język) [TRANS1] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 3
Wprowadzenie do archiwoznawstwa [WDA] polski zaliczenie wykład: 15
ćwiczenia: 15
3
Wprowadzenie do warsztatu naukowego historyka [WWNH] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 3
Zajęcia projektowe z historii wybranej epoki 1 [ZP1] polski zaliczenie seminarium: 15 2

Poniżej znajdują się wymogi kierunkowe przeznaczone dla studentów indywidualnych studiów międzyobszarowych.
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Grupa przedmiotów kierunkowych
Historia Śląska 1 [HS1] polski egzamin wykład: 15
ćwiczenia: 15
3
Metodologia historii [MH] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 3
Seminarium magisterskie z historii wybranej epoki 1 [SMGR1] polski zaliczenie seminarium: 30 4
Statystyka i demografia historyczna [SDH] polski zaliczenie wykład: 15
ćwiczenia: 15
3
Translatorium dla historyków 1 (wybrany język) [TRANS1] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 3
Wprowadzenie do warsztatu naukowego historyka [WWNH] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 3
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Grupa przedmiotów kierunkowych
Historia Śląska 1 [HS1] polski egzamin wykład: 15
ćwiczenia: 15
3
Metodologia historii [MH] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 3
Polonika i silesiana w archiwach na świecie [PSAS] polski zaliczenie wykład: 15 1
Seminarium magisterskie z historii wybranej epoki 1 [SMGR1] polski zaliczenie seminarium: 30 4
Statystyka i demografia historyczna [SDH] polski zaliczenie wykład: 15
ćwiczenia: 15
3
Translatorium dla historyków 1 (wybrany język) [TRANS1] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 3
Urzędy, kancelarie i archiwa w Europie średniowiecznej [UKAŚ] polski zaliczenie wykład: 15
ćwiczenia: 15
3
Wprowadzenie do warsztatu naukowego historyka [WWNH] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 3
Zajęcia projektowe z historii wybranej epoki 1 [ZP1] polski zaliczenie seminarium: 15 2
Zarządzanie dokumentacją elektroniczną [ZDE] polski egzamin ćwiczenia: 30 5

Poniżej znajdują się wymogi kierunkowe przeznaczone dla studentów indywidualnych studiów międzyobszarowych.
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Grupa przedmiotów kierunkowych
Historia Śląska 1 [HS1] polski egzamin wykład: 15
ćwiczenia: 15
3
Metodologia historii [MH] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 3
Seminarium magisterskie z historii wybranej epoki 1 [SMGR1] polski zaliczenie seminarium: 30 4
Statystyka i demografia historyczna [SDH] polski zaliczenie wykład: 15
ćwiczenia: 15
3
Translatorium dla historyków 1 (wybrany język) [TRANS1] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 3
Wprowadzenie do warsztatu naukowego historyka [WWNH] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 3
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Grupa przedmiotów kierunkowych
Dydaktyka historii w szkole ponadpodstawowej 1 [DHSPP1] polski zaliczenie wykład: 15
ćwiczenia: 30
3
Historia Śląska 1 [HS1] polski egzamin wykład: 15
ćwiczenia: 15
3
Metodologia historii [MH] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 3
Seminarium magisterskie z historii wybranej epoki 1 [SMGR1] polski zaliczenie seminarium: 30 4
Statystyka i demografia historyczna [SDH] polski zaliczenie wykład: 15
ćwiczenia: 15
3
TI w procesie kształcenia historycznego i obywatelskiego [TIHO] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 3
Translatorium dla historyków 1 (wybrany język) [TRANS1] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 3
WoS - przygotowanie w zakresie merytorycznym 1 [WOSM1] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 3
Wprowadzenie do warsztatu naukowego historyka [WWNH] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 3
Zajęcia projektowe z historii wybranej epoki 1 [ZP1] polski zaliczenie seminarium: 15 2

Poniżej znajdują się wymogi kierunkowe przeznaczone dla studentów indywidualnych studiów międzyobszarowych.
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Grupa przedmiotów kierunkowych
Historia Śląska 1 [HS1] polski egzamin wykład: 15
ćwiczenia: 15
3
Metodologia historii [MH] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 3
Seminarium magisterskie z historii wybranej epoki 1 [SMGR1] polski zaliczenie seminarium: 30 4
Statystyka i demografia historyczna [SDH] polski zaliczenie wykład: 15
ćwiczenia: 15
3
Translatorium dla historyków 1 (wybrany język) [TRANS1] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 3
Wprowadzenie do warsztatu naukowego historyka [WWNH] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 3
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Grupa przedmiotów kierunkowych
Historia historiografii [HH] polski zaliczenie wykład: 15
ćwiczenia: 15
3
Historia państwa i prawa w epoce nowożytnej (XVI-XVIII w.) [HPPN] polski zaliczenie wykład: 15
ćwiczenia: 15
3
Historia Śląska 2 [HS2] polski egzamin wykład: 15
ćwiczenia: 15
3
Seminarium magisterskie z historii wybranej epoki 2 [SMGR2] polski zaliczenie seminarium: 30 4
Translatorium dla historyków 2 (wybrany język) [TRANS2] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 3
Warsztat naukowy historyka 1 (wybrana epoka) [WNH1] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 3
Wykład monograficzny z historii wybranej epoki 1 [WM1] polski zaliczenie wykład: 15 1
Zagadnienia współczesnej kancelarii 1 [ZWK1] polski zaliczenie wykład: 15
ćwiczenia: 15
2
Źródła archeologiczne w praktyce badawczej historyka [ZAP] polski zaliczenie wykład: 15
ćwiczenia: 15
3
Praktyki i zajecia terenowe
Praktyka zawodowa (administracyjna) [PZAD2] polski zaliczenie praktyka: 75 5

Poniżej znajdują się wymogi kierunkowe przeznaczone dla studentów indywidualnych studiów międzyobszarowych.
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Grupa przedmiotów kierunkowych
Historia historiografii [HH] polski zaliczenie wykład: 15
ćwiczenia: 15
3
Historia Śląska 2 [HS2] polski egzamin wykład: 15
ćwiczenia: 15
3
Translatorium dla historyków 2 (wybrany język) [TRANS2] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 3
Warsztat naukowy historyka 1 (wybrana epoka) [WNH1] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 3
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Grupa przedmiotów kierunkowych
Historia historiografii [HH] polski zaliczenie wykład: 15
ćwiczenia: 15
3
Historia Śląska 2 [HS2] polski egzamin wykład: 15
ćwiczenia: 15
3
Metodyka tworzenia wystaw archiwalnych [MTWA] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 2
Seminarium magisterskie z historii wybranej epoki 2 [SMGR2] polski zaliczenie seminarium: 30 4
Translatorium dla historyków 2 (wybrany język) [TRANS2] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 3
Urzędy, kancelarie i archiwa w Europie nowożytnej (XVI-XVIII w.) [UKAN] polski zaliczenie wykład: 15
ćwiczenia: 15
3
Warsztat naukowy historyka 1 (wybrana epoka) [WNH1] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 3
Wykład monograficzny z historii wybranej epoki 1 [WM1] polski zaliczenie wykład: 15 1
Źródła archeologiczne w praktyce badawczej historyka [ZAP] polski zaliczenie wykład: 15
ćwiczenia: 15
3
Praktyki i zajecia terenowe
Praktyka zawodowa (archiwalna) [PZAR2] polski zaliczenie praktyka: 75 5

Poniżej znajdują się wymogi kierunkowe przeznaczone dla studentów indywidualnych studiów międzyobszarowych.
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Grupa przedmiotów kierunkowych
Historia historiografii [HH] polski zaliczenie wykład: 15
ćwiczenia: 15
3
Historia Śląska 2 [HS2] polski egzamin wykład: 15
ćwiczenia: 15
3
Translatorium dla historyków 2 (wybrany język) [TRANS2] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 3
Warsztat naukowy historyka 1 (wybrana epoka) [WNH1] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 3
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Grupa przedmiotów kierunkowych
Dydaktyka historii w szkole ponadpodstawowej 2 [DHSPP2] polski egzamin wykład: 15
ćwiczenia: 15
3
Historia historiografii [HH] polski zaliczenie wykład: 15
ćwiczenia: 15
3
Historia Śląska 2 [HS2] polski egzamin wykład: 15
ćwiczenia: 15
3
Pedagogika kształcenia w szkołach ponadpodstawowych [PEDSPP] polski zaliczenie wykład: 15 1
Psychologia kształcenia w szkołach ponadpodstawowych [PSSPP] polski zaliczenie wykład: 15 1
Seminarium magisterskie z historii wybranej epoki 2 [SMGR2] polski zaliczenie seminarium: 30 4
Translatorium dla historyków 2 (wybrany język) [TRANS2] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 3
Warsztat naukowy historyka 1 (wybrana epoka) [WNH1] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 3
WoS - przygotowanie w zakresie merytorycznym 2 [WOSM2] polski egzamin ćwiczenia: 30 3
Wykład monograficzny z historii wybranej epoki 1 [WM1] polski zaliczenie wykład: 15 1
Źródła archeologiczne w praktyce badawczej historyka [ZAP] polski zaliczenie wykład: 15
ćwiczenia: 15
3
Praktyki i zajecia terenowe
Praktyka zawodowa (nauczycielska – historia w szkole ponadpodstawowej) [PZNH2] polski zaliczenie praktyka: 30 2

Poniżej znajdują się wymogi kierunkowe przeznaczone dla studentów indywidualnych studiów międzyobszarowych.
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Grupa przedmiotów kierunkowych
Historia historiografii [HH] polski zaliczenie wykład: 15
ćwiczenia: 15
3
Historia Śląska 2 [HS2] polski egzamin wykład: 15
ćwiczenia: 15
3
Translatorium dla historyków 2 (wybrany język) [TRANS2] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 3
Warsztat naukowy historyka 1 (wybrana epoka) [WNH1] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 3
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Grupa przedmiotów kierunkowych
Edytorstwo źródeł historycznych [EZH] polski zaliczenie wykład: 15
ćwiczenia: 30
4
Historia państwa i prawa w XIX w. [HPPIX] polski zaliczenie wykład: 15
ćwiczenia: 15
3
Historia Śląska 3 [HS3] polski egzamin wykład: 15
ćwiczenia: 15
5
Konteksty epokowe (wybrana epoka) [KE] polski egzamin wykład: 15
ćwiczenia: 15
3
Moduł ogólnoakademicki [MO1] zaliczenie w zależności od wyboru: 30 3
Seminarium magisterskie z historii wybranej epoki 3 [SMGR3] polski zaliczenie seminarium: 30 4
Warsztat naukowy historyka 2 (wybrana epoka) [WNH2] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 3
Zagadnienia współczesnej kancelarii 2 [ZWK2] polski egzamin wykład: 15
ćwiczenia: 15
3
Zajęcia projektowe z historii wybranej epoki 2 [ZP2] polski zaliczenie seminarium: 15 2
Inne wymagania
Moduł ogólnoakademicki [MO1] zaliczenie w zależności od wyboru: 30 3

Poniżej znajdują się wymogi kierunkowe przeznaczone dla studentów indywidualnych studiów międzyobszarowych.
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Grupa przedmiotów kierunkowych
Historia Śląska 3 [HS3] polski egzamin wykład: 15
ćwiczenia: 15
5
Konteksty epokowe (wybrana epoka) [KE] polski egzamin wykład: 15
ćwiczenia: 15
3
Seminarium magisterskie z historii wybranej epoki 3 [SMGR3] polski zaliczenie seminarium: 30 4
Warsztat naukowy historyka 2 (wybrana epoka) [WNH2] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 3
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Grupa przedmiotów kierunkowych
Edytorstwo źródeł historycznych [EZH] polski zaliczenie wykład: 15
ćwiczenia: 30
4
Historia Śląska 3 [HS3] polski egzamin wykład: 15
ćwiczenia: 15
5
Konteksty epokowe (wybrana epoka) [KE] polski egzamin wykład: 15
ćwiczenia: 15
3
Moduł ogólnoakademicki [MO1] zaliczenie w zależności od wyboru: 30 3
Praktyczny aspekt działalności archiwów zakładowych [PADAZ] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 3
Seminarium magisterskie z historii wybranej epoki 3 [SMGR3] polski zaliczenie seminarium: 30 4
Urzędy, kancelarie i archiwa w Europie w XIX w. [UKAIX] polski zaliczenie wykład: 15
ćwiczenia: 15
3
Warsztat naukowy historyka 2 (wybrana epoka) [WNH2] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 3
Zajęcia projektowe z historii wybranej epoki 2 [ZP2] polski zaliczenie seminarium: 15 2
Inne wymagania
Moduł ogólnoakademicki [MO1] zaliczenie w zależności od wyboru: 30 3

Poniżej znajdują się wymogi kierunkowe przeznaczone dla studentów indywidualnych studiów międzyobszarowych.
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Grupa przedmiotów kierunkowych
Historia Śląska 3 [HS3] polski egzamin wykład: 15
ćwiczenia: 15
5
Konteksty epokowe (wybrana epoka) [KE] polski egzamin wykład: 15
ćwiczenia: 15
3
Seminarium magisterskie z historii wybranej epoki 3 [SMGR3] polski zaliczenie seminarium: 30 4
Warsztat naukowy historyka 2 (wybrana epoka) [WNH2] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 3
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Grupa przedmiotów kierunkowych
Dydaktyka Wiedzy o Społeczeństwie w szkole podstawowej [DWOSSP] polski zaliczenie wykład: 15
ćwiczenia: 30
3
Edytorstwo źródeł historycznych [EZH] polski zaliczenie wykład: 15
ćwiczenia: 30
4
Historia Śląska 3 [HS3] polski egzamin wykład: 15
ćwiczenia: 15
5
Konteksty epokowe (wybrana epoka) [KE] polski egzamin wykład: 15
ćwiczenia: 15
3
Moduł ogólnoakademicki [MO1] zaliczenie w zależności od wyboru: 30 3
Seminarium magisterskie z historii wybranej epoki 3 [SMGR3] polski zaliczenie seminarium: 30 4
Warsztat naukowy historyka 2 (wybrana epoka) [WNH2] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 3
Zajęcia projektowe z historii wybranej epoki 2 [ZP2] polski zaliczenie seminarium: 15 2
Praktyki i zajecia terenowe
Praktyka zawodowa (nauczycielska – WoS w szkole podstawowej) [PZNW1] polski zaliczenie praktyka: 45 3
Inne wymagania
Moduł ogólnoakademicki [MO1] zaliczenie w zależności od wyboru: 30 3

Poniżej znajdują się wymogi kierunkowe przeznaczone dla studentów indywidualnych studiów międzyobszarowych.
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Grupa przedmiotów kierunkowych
Historia Śląska 3 [HS3] polski egzamin wykład: 15
ćwiczenia: 15
5
Konteksty epokowe (wybrana epoka) [KE] polski egzamin wykład: 15
ćwiczenia: 15
3
Seminarium magisterskie z historii wybranej epoki 3 [SMGR3] polski zaliczenie seminarium: 30 4
Warsztat naukowy historyka 2 (wybrana epoka) [WNH2] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 3
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Grupa przedmiotów kierunkowych
Aplikacje grantowe w funduszach polskich i europejskich [AGFPE] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 3
Geografia polityczna [GP] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 1
Historia państwa i prawa w XX w. [HPPXX] polski zaliczenie wykład: 15
ćwiczenia: 15
3
Myśl polityczna XIX i XX w. [MPXIXXX] polski zaliczenie wykład: 15
ćwiczenia: 15
4
Postępowanie administracyjne w urzędach państwowych i samorządowych [PAUPS] polski egzamin wykład: 15
ćwiczenia: 30
5
Seminarium magisterskie z historii wybranej epoki 4 [SMGR4] polski egzamin seminarium: 30 10
Warsztat naukowy historyka 3 (wybrana epoka) [WNH3] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 3
Wykład monograficzny z historii wybranej epoki 2 [WM2] polski zaliczenie wykład: 15 1

Poniżej znajdują się wymogi kierunkowe przeznaczone dla studentów indywidualnych studiów międzyobszarowych.
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Grupa przedmiotów kierunkowych
Aplikacje grantowe w funduszach polskich i europejskich [AGFPE] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 3
Seminarium magisterskie z historii wybranej epoki 4 [SMGR4] polski egzamin seminarium: 30 10
Warsztat naukowy historyka 3 (wybrana epoka) [WNH3] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 3
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Grupa przedmiotów kierunkowych
Aplikacje grantowe w funduszach polskich i europejskich [AGFPE] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 3
Archiwistyka - wybrane zagadnienia [AWZ] polski egzamin ćwiczenia: 30 3
Geografia polityczna [GP] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 1
Myśl polityczna XIX i XX w. [MPXIXXX] polski zaliczenie wykład: 15
ćwiczenia: 15
4
Seminarium magisterskie z historii wybranej epoki 4 [SMGR4] polski egzamin seminarium: 30 10
Urzędy, kancelarie i archiwa w Europie w XX w. [UKAXX] polski zaliczenie wykład: 15
ćwiczenia: 15
5
Warsztat naukowy historyka 3 (wybrana epoka) [WNH3] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 3
Wykład monograficzny z historii wybranej epoki 2 [WM2] polski zaliczenie wykład: 15 1

Poniżej znajdują się wymogi kierunkowe przeznaczone dla studentów indywidualnych studiów międzyobszarowych.
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Grupa przedmiotów kierunkowych
Aplikacje grantowe w funduszach polskich i europejskich [AGFPE] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 3
Seminarium magisterskie z historii wybranej epoki 4 [SMGR4] polski egzamin seminarium: 30 10
Warsztat naukowy historyka 3 (wybrana epoka) [WNH3] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 3
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Grupa przedmiotów kierunkowych
Aplikacje grantowe w funduszach polskich i europejskich [AGFPE] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 3
Dydaktyka Wiedzy o Społeczeństwie w szkole ponadpodstawowej [DWOSSPP] polski egzamin wykład: 15
ćwiczenia: 30
5
Geografia polityczna [GP] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 1
Myśl polityczna XIX i XX w. [MPXIXXX] polski zaliczenie wykład: 15
ćwiczenia: 15
4
Seminarium magisterskie z historii wybranej epoki 4 [SMGR4] polski egzamin seminarium: 30 10
Warsztat naukowy historyka 3 (wybrana epoka) [WNH3] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 3
Wykład monograficzny z historii wybranej epoki 2 [WM2] polski zaliczenie wykład: 15 1
Praktyki i zajecia terenowe
Praktyka zawodowa (nauczycielska – WoS w szkole ponadpodstawowej) [PZNW2] polski zaliczenie praktyka: 45 3

Poniżej znajdują się wymogi kierunkowe przeznaczone dla studentów indywidualnych studiów międzyobszarowych.
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Grupa przedmiotów kierunkowych
Aplikacje grantowe w funduszach polskich i europejskich [AGFPE] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 3
Seminarium magisterskie z historii wybranej epoki 4 [SMGR4] polski egzamin seminarium: 30 10
Warsztat naukowy historyka 3 (wybrana epoka) [WNH3] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 3