Biotechnologia Kod programu: 01-S2BT12.2015

Kierunek studiów: biotechnologia
Kod programu: 01-S2BT12.2015
Kod programu (USOS): 01-S2BT12
Jednostka prowadząca studia: Wydział Nauk Przyrodniczych
Język studiów: polski
Semestr rozpoczęcia studiów: semestr zimowy 2015/2016
Poziom kształcenia: studia drugiego stopnia
Forma prowadzenia studiów: studia stacjonarne
Profil kształcenia: ogólnoakademicki
Liczba semestrów: 4
Tytuł zawodowy: magister
Dalsze studia: możliwość ubiegania się o przyjęcie na studia podyplomowe i doktoranckie
Specjalności:
  • biotechnologia roślin
  • biotechnologia środowiska
Semestr od którego rozpoczyna się realizacja specjalności: (brak informacji)
Obszary, dziedziny, dyscypliny do których kierunek jest przyporządkowany:
  • obszar nauk przyrodniczych
    • nauki biologiczne - 100%
      • biotechnologia
Kod ISCED: 0510
Numer i data uchwały Senatu UŚ z programem studiów: 133/2012 (29.05.2012)
Ogólna charakterystyka kierunku:
W trakcie studiów drugiego stopnia na kierunku biotechnologia, zakończonych obroną pracy magisterskiej, student uczy się pod kierunkiem promotora samodzielnego stawiania i rozwiązywania problemów dotyczących biotechnologii roślin i biotechnologii środowiska oraz jest czynnie zaangażowany we współtworzenie nauki. W ramach wybranej przez siebie katedry lub zakładu student realizuje pracownię oraz seminarium specjalizacyjne (I rok) oraz pracownię i seminarium magisterskie (II rok). Trwający przynajmniej dwa semestry projekt magisterski jest pierwszym, w dużym stopniu samodzielnym projektem badawczym studenta, ściśle powiązanym z kierunkiem badań wybranej przez niego katedry/zakładu. W właściwej praktycznej realizacji tego projektu szczególnie istotna jest rola pracowni specjalizacyjnej oraz magisterskiej, mających miejsce w nowoczesnych, wyposażonych w specjalistyczną aparaturę naukowo-badawczą laboratoriach katedralnych/zakładowych, a także w laboratoriach o charakterze ogólnowydziałowym. Seminarium specjalizacyjne oraz magisterskie dostarczają wsparcia teoretycznego niezbędnego dla właściwej realizacji projektu magisterskiego. Ich celem jest nauczenie studenta planowania eksperymentów badawczych, a także przygotowania, dyskutowania i prezentowania pracy magisterskiej. Oprócz tego, każdy student zdobywa zaawansowaną wiedzę z zakresu takich dyscyplin, jak bioinformatyka, biotechnologia roślin i mikroorganizmów oraz bioetyka. Ważnym, obowiązkowym elementem studiów jest także zapoznanie studenta z nowoczesnymi technologiami informacyjnymi oraz metodami statystycznymi w naukach przyrodniczych. Oprócz przedmiotów stanowiących podstawę kształcenia, oferowane są także liczne przedmioty do wyboru, umożliwiające indywidualizację toku studiów zgodnie z własnymi zainteresowaniami oraz z wybraną specjalnością. Powyższa oferta jest uzupełniona szeroką paletą przedmiotów spoza kierunku. Uzyskane na tym etapie kwalifikacje są podstawą do zajmowania kierowniczych stanowisk średniego szczebla w laboratoriach i zakładach związanych z przemysłem spożywczym, farmaceutycznym, lecznictwem i ochroną zdrowia, hodowlą roślin, zwalczaniem szkodników, ochroną środowiska, ochroną przyrody oraz pokrewnymi działami gospodarki i nauki. Studia II stopnia przygotowują także absolwentów do podjęcia studiów III stopnia w obszarze pokrewnych dyscyplin nauk przyrodniczych.
Organizacja procesu uzyskania dyplomu:
Po przyjęciu na kierunek studiów student dokonuje wyboru katedry/zakładu, w której realizować będzie seminaria, pracownie oraz wykonywana będzie praca dyplomowa. Liczba miejsc dla dyplomantów w danej Katedrze /zakładzie jest zależna od liczby pracowników samodzielnych. Rozmowy kwalifikujące kandydatów do przyjęcia do jednostek odbywają się w drugiej połowie lipca. Kierownik Katedry/Zakładu dokonuje wyboru dyplomantów na podstawie rozmowy oraz innych kryteriów przyjętych w danej jednostce, w tym ocen z przedmiotów związanych z profilem naukowym jednostki. Studenci kierunku biotechnologia realizują prace dyplomowe w następujących jednostkach: Katedra Anatomii i Cytologii Roślin, Katedra Biochemii, Katedra Genetyki, Katedra Biofizyki i Morfogenezy Roślin, Katedra Fizjologii Roślin, Zakład Biologii Komórki, Katedra Mikrobiologii, Katedra Fizjologii Zwierząt i Ekotoksykologii, Katedra Histologii i Embriologii Zwierząt, Onkologia. Wybór promotora spośród kadry dydaktycznej, którym jest pracownik samodzielny, danej jednostki oraz ustalenie tematu pracy dyplomowej następuje w pierwszym miesiącu 1. semestru studiów. Praca dyplomowa ma charakter badawczy i związana jest z wybranym kierunkiem i specjalnością. Student składa pracę dyplomowa w dziekanacie. Na recenzenta pracy zostaje wyznaczony pracownik samodzielny. Egzamin dyplomowy składany jest przed trzy osobową komisją egzaminacyjną złożona z promotora, recenzenta oraz przewodniczącego komisji .Na egzaminie, co najmniej trzy pytania z obszaru studiowanego kierunku studiów zadają recenzent i promotor. Ocena końcowa do wpisania na dyplomie obliczana jest wg zasad przyjętych w REGULAMINIE STUDIÓW W UNIWERSYTECIE ŚLĄSKIM (załącznik do obwieszczenia Rektora UŚ z dnia 2 września 2011 roku).
Związek kierunku studiów ze strategią rozwoju, w tym misją uczelni:
Kształcenie na opisywanym kierunku jest zbieżne z celami operacyjnymi, nakreślonymi w strategii rozwoju Uniwersytetu Śląskiego na lata 2012-2020, szczególnie tymi, które odnoszą się do celu operacyjnego Innowacyjne kształcenie i nowoczesna oferta dydaktyczna. Kierunek posiada pozytywną ocenę Państwowej Komisji Akredytacyjnej. Umiędzynarodowienie i mobilność w procesie kształcenia, realizowane głównie dzięki programowi LLP Erasmus, dotyczą zarówno wyjazdów studentów i nauczycieli akademickich do licznych uczelni europejskich, jak i coraz liczniejsze mobilności w kierunku przeciwnym. Ustawiczne podnoszenie jakości kształcenia osiągane jest m. in. poprzez rozwijanie kompetencji dydaktycznych nauczycieli akademickich oraz dzięki wewnętrznemu systemowi zapewniania wysokiej jakości kształcenia. Cenny wkład w podnoszenie jakości kształcenia stanowi także skuteczne wspieranie standardowej oferty dydaktycznej przy pomocy projektów finansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, przykładowo projektów o tzw. kierunek zamawiany. Oferta programu kształcenia na kierunku jest dynamicznie modyfikowana i aktualizowana, by w jak największym stopniu nadążać za oczekiwaniami lokalnego i globalnego rynku pracy. Możliwe to jest m. in. dzięki aktywizacji współdziałania z otoczeniem, szczególnie z pracodawcami z szeroko rozumianego sektora biotechnologicznego. Jednym przejawów tej aktywności jest konsultowanie programu kształcenia na kierunku z pracodawcami. Wysokiej jakości oferowanego kształcenia sprzyja jego ścisłe powiązanie z prowadzonymi na Wydziale badaniami naukowymi, z których wiele reprezentuje w swej dziedzinie poziom międzynarodowy. W zgodzie z misją Uniwersytetu Śląskiego, kształcenie na kierunku biotechnologia nastawione jest na jak najpełniejszy rozwój studenta i otwieranie przed nim perspektyw poznawczych, w które zechce wkroczyć niezależnie, jako człowiek myślący, z troską i uwagą uczestniczący w wydarzeniach codziennej rzeczywistości.
Nazwa specjalności: biotechnologia roślin
Ogólna charakterystyka specjalności:
Biotechnologia roślin: w ciągu 2 lat studiów oferowane są liczne przedmioty fakultatywne dedykowane tej specjalności, takie jak: GMO – korzyści i zagrożenia, Cytogenetyka molekularna, Genomika roślin, Bioelektrogeneza, Markery DNA, Modelowanie wzrostu organów roślinnych, Podstawy hodowli roślin, Fizjologiczne podstawy działania leków, Stres abiotyczny a wzrost i produktywność roślin, Techniki histochemiczne i immunohistochemiczne oraz Current topics in biology and biotechnology (przedmiot w języku angielskim). Profil absolwenta: absolwent tej specjalności otrzymuje rzetelną i najnowszą wiedzą z zakresu molekularnych podstaw procesów biotechnologicznych wspierających metody produkcji roślinnej dla potrzeb współczesnego rolnictwa i innych gałęzi przemysłu (np. spożywczego, przetwórczego i farmaceutycznego). Praktyczne, specjalistyczne umiejętności absolwenta, podbudowane niezbędną wiedzą teoretyczną, dotyczą poznania obsługi zaawansowanej aparatury laboratorium biotechnologicznego oraz podstawowych, jak i zawansowanych technik wykorzystywanych w biotechnologii roślin. Absolwent opisywanej specjalności dysponuje wiedzą i praktycznymi umiejętnościami pozwalającymi na podjęcie pracy w deficytowym (wg aktualnych badań rynku pracy) sektorze nowoczesnego rolnictwa.
Wymiar, zasady i forma odbywania praktyk:
(brak informacji)
Warunki wymagane do ukończenia studiów:
(brak informacji)
Liczba punktów ECTS konieczna dla uzyskania kwalifikacji odpowiadających poziomowi studiów: 120
Uprawnienia zawodowe po ukończeniu studiów:
(brak informacji)
Procentowy udział liczby punktów ECTS dla każdego z obszarów kształcenia do którego odnoszą się efekty kształcenia w łącznej liczbie punktów ECTS: obszar nauk przyrodniczych : 100%
Nazwa specjalności: biotechnologia środowiska
Ogólna charakterystyka specjalności:
Biotechnologia środowiska: w ciągu 2 lat studiów oferowane są liczne przedmioty fakultatywne dedykowane dla tej specjalności, takie jak: Biotechnologia środowiska, Enzymy w biotechnologii, Biochemia białek w biotechnologii środowiska, Analiza instrumentalna w biotechnologii środowiska, Mikrobiologia żywności i fizjologia żywienia, Mikrobiologia sanitarna, Mikrobiologia przemysłowa, Fitoremediacja, Fizjologia adaptacji do środowiska, Inżynieria embriologiczna oraz Current topics in biology and biotechnology (przedmiot w języku angielskim). Profil absolwenta: opisywana specjalność wychodzi naprzeciw potrzebom naszego regionu i lokalnego rynku pracy. Program kształcenia na specjalności zgodny jest z aktualnymi założeniami polityki państwa w zakresie ochrony i kształtowania środowiska. Absolwent tej specjalności jest bardzo dobrze przygotowany, zarówno teoretycznie jak i praktycznie, do stosowania określonych technik biotechnologicznych w poznawaniu i kształtowaniu procesów biologicznych w różnych środowiskach. Dzięki temu jest on gotowy do podjęcia pracy w instytucjach stosujących i wdrażających nowoczesne, oparte na wykorzystaniu roślin i mikroorganizmów oraz produkowanych przez nie enzymów, technologie. Zdobyte w czasie studiów umiejętności umożliwią mu zatrudnienie w instytucjach ze specjalistyczną aparaturę badawczą, w środowiskowych laboratoriach analitycznych i diagnostycznych oraz placówkach badawczo-rozwojowych.
Wymiar, zasady i forma odbywania praktyk:
nie dotyczy
Warunki wymagane do ukończenia studiów:
(brak informacji)
Liczba punktów ECTS konieczna dla uzyskania kwalifikacji odpowiadających poziomowi studiów: 120
Uprawnienia zawodowe po ukończeniu studiów:
(brak informacji)
Procentowy udział liczby punktów ECTS dla każdego z obszarów kształcenia do którego odnoszą się efekty kształcenia w łącznej liczbie punktów ECTS: obszar nauk przyrodniczych : 100%
WIEDZA
Po ukończeniu studiów absolwent:
Rozpoznaje zaawansowane narzędzia matematyki, statystyki i informatyki stosowane w biotechnologii [2BT_W01]
Opisuje i rozumie znaczenie biotechnologii w rolnictwie, przemyśle, ochronie środowiska i medycynie [2BT_W02]
Planuje badania, demonstruje znajomość nowoczesnych technik zbierania danych oraz narzędzi badawczych stosowanych w analizach materiału biologicznego [2BT_W03]
Ocenia i analizuje znaczenie eksperymentu, testowania hipotez, wnioskowania statystycznego oraz metodologii stosowanej w biotechnologii [2BT_W04]
Dostrzega i analizuje związki i zależności w przyrodzie wykorzystując wiedzę dotyczącą ekologicznych aspektów biotechnologii [2BT_W05]
Definiuje i wyjaśnia zagadnienia dotyczące wybranych obszarów biotechnologii roślin i mikroorganizmów [2BT_W06]
Dysponuje pogłębioną wiedzą z zakresu wybranej specjalności biotechnologii oraz dziedzin przyrodniczych wspierających tą specjalność [2BT_W07]
Operuje wiedzą dotyczącą samodzielnego planowania i prowadzenia prac doświadczalnych, opracowywania wyników w formie nadającej się do dyskusji, oceny lub publikacji [2BT_W08]
Przedstawia i ocenia zasady realizacji procesu produkcyjnego od reakcji w organizmie po produkcję wielkoprzemysłową [2BT_W09]
Wymienia i opisuje procedury laboratoryjne i przemysłowe stosowane w biotechnologii [2BT_W10]
Wymienia źródła pozyskiwania funduszy na badania i rozwój gospodarczy oraz definiuje zasady tworzenia projektów badawczych [2BT_W11]
Wykazuje znajomość słownictwa specjalistycznego dla nauk przyrodniczych w języku angielskim [2BT_W12]
Definiuje i wyjaśnia zagadnienia związane z bezpieczeństwem i higieną pracy oraz ergonomią, a także potrafi stosować procedury ochrony własności intelektualnej przepisy związane z prawem autorskim [2BT_W13]
Klasyfikuje, zbiera i opracowuje dane wykorzystując różne narzędzia badawcze i bioinformatyczne, przygotowuje złożone operacje analityczne z użyciem ogólnie dostępnych narzędzi informatycznych [2BT_W14]
Stosuje poszerzoną wiedzę z innych obszarów nauk biologicznych i przyrodniczych w pogłębianiu problematyki z zakresu biotechnologii [2BT_W15]
Wskazuje i interpretuje interdyscyplinarne aspekty współczesnej biologii i nauk przyrodniczych [2BT_W16]
Posiada pogłębioną wiedzę na temat wybranych metod naukowych oraz zna zagadnienia charakterystyczne dla dyscypliny nauki niezwiązanej z kierunkiem studiów [2BT_W17]

UMIEJĘTNOŚCI
Po ukończeniu studiów absolwent:
Wybiera i wykorzystuje zaawansowane techniki badawcze, właściwe dla biotechnologii ze szczególnym uwzględnieniem biotechnologii roślin i mikroorganizmów [2BT_U01]
Stosuje zaawansowane techniki biotechnologiczne umożliwiające selekcję i ukierunkowaną modyfikację mikroorganizmów i komórek organizmów wyższych [2BT_U02]
Prowadzi procesy biotransformacji, izolację i oczyszczanie bioproduktów oraz ich analitykę i diagnostykę [2BT_U03]
Ocenia zagrożenia dla środowiska związane ze stosowaną technologią i proponuje skuteczne przeciwdziałania tym zagrożeniom [2BT_U04]
Posługuje się językiem angielskim na poziomie B2+ ; korzysta z anglojęzycznej literatury naukowej i stosuje terminologię specjalistyczną umożliwiającą komunikację werbalną w zakresie biotechnologii i nauk pokrewnych [2BT_U05]
Wykorzystuje zdobytą wiedzę specjalistyczną do krytycznej analizy i selekcji informacji, zwłaszcza ze źródeł elektronicznych [2BT_U06]
Samodzielnie planuje i przeprowadza zadania badawcze lub ekspertyzy z pomocą opiekuna [2BT_U07]
Samodzielnie wykorzystuje metody matematyczne i statystyczne do opisu zjawisk oraz analizy danych [2BT_U08]
Stosuje zaawansowaną wiedzę specjalistyczną do poprawnego zbierania danych empirycznych oraz ich interpretacji i prezentacji [2BT_U09]
Tworzy poprawną dokumentację badań naukowych zgodnie z przyjętą specjalistyczną metodologią [2BT_U10]
Umiejętnie przedstawia problemy badawcze i komentuje doniesienia naukowe dostępnymi środkami komunikacji werbalnej [2BT_U11]
Potrafi przygotować i przedstawić krótkie doniesienie naukowe na podstawie własnych badań, zgodnie z poprawną metodologią w języku polskim i angielskim [2BT_U12]
Dyskutuje i wyraża uargumentowane zdanie na temat wybranych zagadnień bioetycznych [2BT_U13]
Wykazuje umiejętność pracy w zespole i kierowania pracami niewielkiego zespołu [2BT_U14]
Samodzielnie planuje własną karierę zawodową i naukową; posiada umiejętność samokształcenia, m.in. w celu podnoszenia kompetencji zawodowych [2BT_U15]
Umiejętnie postępuje w nagłych stanach zagrożenia życia i zdrowia zespołów i obiektów [2BT_U16]
Wykorzystuje zaawansowaną wiedzę z innych obszarów nauk biologicznych i przyrodniczych w pogłębianiu wiedzy z biotechnologii [2BT_U17]
Dostrzega i dyskutuje zależności miedzy biotechnologią a innymi obszarami nauk biologicznych i przyrodniczych [2BT_U18]
Posiada pogłębioną umiejętność stawiania i analizowania problemów na podstawie pozyskanych treści z zakresu dyscypliny nauki niezwiązanej z kierunkiem studiów [2BT_U19]

KOMPETENCJE SPOŁECZNE
Po ukończeniu studiów absolwent:
Docenia wagę narzędzi matematycznych i statystycznych przy opisie zjawisk i procesów zachodzących w przyrodzie [2BT_K01]
Wykazuje odpowiedzialność za powierzony zakres prac badawczych, za pracę własną i innych [2BT_K02]
Ma nawyk korzystania z dostępnych źródeł informacji naukowej oraz posługiwania się zasadami krytycznego wnioskowania przy rozstrzyganiu problemów [2BT_K03]
Wykazuje przedsiębiorczość, zdolność kierowania zespołem oraz świadomość pełnionej roli zawodowej [2BT_K04]
Systematycznie aktualizuje i kompletuje wiedzę z zakresu biotechnologii oraz ocenia jej zastosowania praktyczne [2BT_K05]
Odpowiedzialnie ocenia zagrożenia wynikające ze stosowanych technik badawczych oraz przestrzega warunków bezpiecznej pracy [2BT_K06]
Wdraża i rozwija zasady etyki zawodowej [2BT_K07]
Wykazuje inicjatywę i samodzielność w działaniach [2BT_K08]
Potrafi obiektywnie ocenić wkład pracy własnej i innych [2BT_K09]
Rozumie potrzebę przekazywania społeczeństwu informacji o nowych osiągnięciach biotechnologii i ich znaczeniu oraz potrafi przekazać te informacje w sposób zrozumiały [2BT_K10]
Wykazuje szerokie zainteresowania naukami biologicznymi i przyrodniczymi i uświadamia konieczność aktualizowania wiedzy [2BT_K11]
Rozumie potrzebę interdyscyplinarnego podejścia do rozwiązywanych problemów, integrowania wiedzy z różnych dyscyplin oraz praktykowania samokształcenia służącego pogłębianiu zdobytej wiedzy [2BT_K12]
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
A
Bioinformatyka [2BT_11] polski zaliczenie wykład: 15
laboratorium: 45
5
Biotechnologia roślin [2BT_12] polski egzamin wykład: 30
laboratorium: 60
7
Pracownia specjalizacyjna I [2BT_03] polski zaliczenie laboratorium: 120 8
Przedmioty do wyboru spoza kierunku w zależności od wyboru
Przedmioty do wyboru z kierunku dla BR w zależności od wyboru
Seminarium specjalizacyjne I [2BT_07] polski zaliczenie seminarium: 30 3
C - INNE WYMAGANIA
Język angielski [2BT_14] angielski zaliczenie ćwiczenia: 30 2
Wychowanie fizyczne [2BT_56] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 1
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
A
Bioinformatyka [2BT_11] polski zaliczenie wykład: 15
laboratorium: 45
5
Biotechnologia mikroorganizmów [2BT_13] polski egzamin wykład: 30
laboratorium: 60
7
Pracownia specjalizacyjna I [2BT_03] polski zaliczenie laboratorium: 120 8
Przedmioty do wyboru spoza kierunku w zależności od wyboru
Przedmioty do wyboru z kierunku dla BŚ w zależności od wyboru
Seminarium specjalizacyjne I [2BT_07] polski zaliczenie seminarium: 30 3
C - INNE WYMAGANIA
Język angielski [2BT_14] angielski zaliczenie ćwiczenia: 30 2
Wychowanie fizyczne [2BT_56] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 1
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
A
Metody statystyczne w naukach przyrodniczych [2BT_02] polski zaliczenie wykład: 10
ćwiczenia: 20
konwersatorium: 15
4
Moduł ogólnouczelniany [2BT_57] polski zaliczenie wykład: 30 3
Podstawy biotechnologii mikroorganizmów [2BT_55] polski egzamin wykład: 10
laboratorium: 35
4
Pracownia specjalizacyjna II [2BT_04] polski zaliczenie laboratorium: 120 8
Przedmioty do wyboru spoza kierunku w zależności od wyboru
Przedmioty do wyboru z kierunku dla BR w zależności od wyboru
Seminarium specjalizacyjne II [2BT_08] polski zaliczenie seminarium: 30 3
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
A
Metody statystyczne w naukach przyrodniczych [2BT_02] polski zaliczenie wykład: 10
ćwiczenia: 20
konwersatorium: 15
4
Moduł ogólnouczelniany [2BT_57] polski zaliczenie wykład: 30 3
Podstawy biotechnologii roślin [2BT_54] polski egzamin wykład: 10
laboratorium: 35
4
Pracownia specjalizacyjna II [2BT_04] polski zaliczenie laboratorium: 120 8
Przedmioty do wyboru spoza kierunku w zależności od wyboru
Przedmioty do wyboru z kierunku dla BŚ w zależności od wyboru
Seminarium specjalizacyjne II [2BT_08] polski zaliczenie seminarium: 30 3
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
A
Pracownia magisterska I [2BT_05] polski zaliczenie laboratorium: 180 17
Przedmioty do wyboru spoza kierunku w zależności od wyboru
Przedmioty do wyboru z kierunku dla BR w zależności od wyboru
Seminarium magisterskie I [2BT_09] polski zaliczenie seminarium: 30 3
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
A
Pracownia magisterska I [2BT_05] polski zaliczenie laboratorium: 180 17
Przedmioty do wyboru spoza kierunku w zależności od wyboru
Przedmioty do wyboru z kierunku dla BŚ w zależności od wyboru
Seminarium magisterskie I [2BT_09] polski zaliczenie seminarium: 30 3
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
A
Bioetyka [2BT_01] polski zaliczenie wykład: 15
konwersatorium: 15
2
Pracownia magisterska II [2BT_06] polski zaliczenie laboratorium: 180 17
Przedmioty do wyboru spoza kierunku w zależności od wyboru
Przedmioty do wyboru z kierunku dla BR w zależności od wyboru
Seminarium magisterskie II [2BT_10] polski zaliczenie seminarium: 30 3
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
A
Bioetyka [2BT_01] polski zaliczenie wykład: 15
konwersatorium: 15
2
Pracownia magisterska II [2BT_06] polski zaliczenie laboratorium: 180 17
Przedmioty do wyboru spoza kierunku w zależności od wyboru
Przedmioty do wyboru z kierunku dla BŚ w zależności od wyboru
Seminarium magisterskie II [2BT_10] polski zaliczenie seminarium: 30 3