Pedagogika specjalna Kod programu: W6-NMPC19.2023

Kierunek studiów: pedagogika specjalna
Kod programu: W6-NMPC19.2023
Kod programu (USOS): W6-NMPC19
Jednostka prowadząca studia: Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji
Język studiów: polski
Semestr rozpoczęcia studiów:
  • semestr zimowy 2024/2025
  • semestr zimowy 2023/2024
Poziom kształcenia: studia jednolite magisterskie
Forma prowadzenia studiów: studia niestacjonarne
Profil kształcenia: ogólnoakademicki
Liczba semestrów: 10
Tytuł zawodowy: magister
Specjalności:
  • edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną
  • surdopedagogika z arteterapią
Semestr od którego rozpoczyna się realizacja specjalności: 3
Liczba punktów ECTS konieczna dla uzyskania kwalifikacji odpowiadających poziomowi studiów: 300
Dyscyplina wiodąca: pedagogika (dziedzina nauk społecznych)
Kod ISCED: 0111
Numer i data uchwały Senatu UŚ z programem studiów: 443/2023 (27.06.2023)
Ogólna charakterystyka kierunku i założonej koncepcji kształcenia:
Studia jednolite magisterskie na kierunku Pedagogika specjalna pozwalają na kształcenie nauczycieli na wysokim poziomie z uwzględnieniem potrzeb współczesnego społeczeństwa i edukacji. Umożliwiają zdobycie interdyscyplinarnej wiedzy z zakresu rozwoju człowieka, a także przyczyn i rodzajów niepełnosprawności oraz możliwości edukacyjnych i rehabilitacyjnych osób z niepełnosprawnościami. Pozwalają również na poznanie prawnych, teoretycznych i metodycznych podstaw edukacji włączającej oraz planowania, prowadzenia i ewaluacji zajęć prowadzonych w grupie uczniów ze zróżnicowanymi potrzebami edukacyjnymi. Kształcenie kierunkowe uzupełnione jest modułami obszarowymi oraz ogólnodostępnymi modułami uniwersyteckimi oferowanymi dla wszystkich osób studiujących na Uniwersytecie Śląskim. Studia na kierunku pedagogika specjalna przygotowują absolwentów do wykonywania zawodu nauczyciela we wszystkich realizowanych formach edukacji dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi: włączającej, integracyjnej oraz przedszkolach i szkołach specjalnych. Przygotowują również pracowników placówek resortu rodziny, pracy i polityki społecznej (warsztatów terapii zajęciowej, domów pomocy społecznej, dziennych ośrodków wsparcia i innych – ukierunkowanych na opiekę i rehabilitację społeczną osób z niepełnosprawnościami). Uzyskane kwalifikacje są zgodne z Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela. Od III semestru osoba studiująca wybiera jedną z pośród oferowanych specjalności: edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną lub surdopedagogika z arteterapią. Zajęcia prowadzone są w języku polskim, a także w języku angielskim.
Wymogi związane z ukończeniem studiów:
Warunkiem dopuszczenia do egzaminu dyplomowego jest osiągnięcie efektów uczenia się przewidzianych w programie studiów, uzyskanie poświadczenia odpowiedniego poziomu biegłości językowej w zakresie języka obcego oraz uzyskanie pozytywnych ocen pracy dyplomowej. Warunkiem ukończenia studiów jest złożenie egzaminu dyplomowego z wynikiem co najmniej dostatecznym. Absolwent otrzymuje dyplom ukończenia studiów wyższych potwierdzający uzyskanie kwalifikacji odpowiedniego stopnia. Szczegółowe zasady procesu dyplomowania oraz wymogi dla pracy dyplomowej określa Regulamin Studiów oraz regulamin dyplomowania.
Informacje o związku studiów ze strategią uczelni oraz o potrzebach społeczno-gospodarczych warunkujących prowadzenie studiów i zgodności efektów uczenia się z tymi potrzebami:
Program kształcenia na kierunku pedagogika specjalna jest zgodny ze Strategią rozwoju Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na lata 2020-2025 obejmująca program działań strategicznych na lata 2019-2020 oraz kieruje się Misją przedstawioną w dokumencie przyjętym przez Senat UŚ w dniu 20 maja 1997 roku oraz przywołaną w Statucie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z dnia 28 maja 2019 roku, w którym wskazano także wartości, jakim hołduje społeczność Uniwersytetu, tj. 1.kształcenie oraz kształtowanie cnót intelektualnych i obywatelskich, w tym rzetelności, krytycyzmu, szacunku dla innych, poszanowania wolności i praw człowieka i obywatela; 2.wpływ na otoczenie Uniwersytetu, krzewienie wiedzy i wartości humanistycznych, przyczynianie się do rozwoju tego otoczenia z wykorzystaniem osiągnięć naukowych, dydaktycznych i artystycznych, a także współpracę z gospodarką, instytucjami publicznymi i organizacjami społeczeństwa obywatelskiego. Przyjęcie od roku akademickiego 2019/2020 nowych efektów kształcenia na kierunku pedagogika specjalna, wdrożenia najnowszych standardów kształcenia nauczycieli oraz od roku 2023/2024 zmiana programu studiów zgodnego z Nową Koncepcją Studiów wynika z realizacji zadań określonych w Strategii rozwoju Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na lata 2020-2025, tj. - oferta dydaktyczna UŚ w dużej części spójna z priorytetowymi obszarami badawczymi, np. POB 1: Harmonijny rozwój człowieka – troska o ochronę zdrowia i jakość życia; (stan docelowy O6 Strategii). Absolwent kierunku, to nauczyciel pedagog specjalny kształcący i wychowujący uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych oraz osoby dorosłe, które z różnych powodów doświadczają wykluczenia społecznego. Jego działalność służy włączeniu osób z różnymi deficytami społecznymi, zdrowotnymi, edukacyjnymi do harmonijnego funkcjonowania w społeczeństwie. - wkład w tworzenie atrakcyjnej oferty dydaktycznej dla studentów (stan docelowy T3 Strategii) Program kształcenia na kierunku pedagogika specjalna odpowiada następującym celom operacyjnym określonym w Strategią rozwoju Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na lata 2020-2025 obejmująca program działań strategicznych na lata 2019-2020: - kształcenie, cel 1.3: Opracowanie założeń kształcenia nauczycieli, - kształcenie, cel 1.6: Zwiększenie powiązania programów studiów z badaniami naukowymi stosowanymi poprzez współpracę z pracodawcami, w tym umożliwienie praktyk u tych pracodawców, - kształcenie, cel 1.8: Powiązanie oferty kształcenia z otoczeniem społeczno-gospodarczym, włączanie ekspertów zewnętrznych w realizację kształcenia. - kształcenie, cel 1.9: Zwiększenie umiejętności informatycznych studentów na wszystkich kierunkach studiów. - kształcenie, cel 4.3: Umożliwienie studentom nabywania umiejętności i doświadczenia poprzez rozwiązywanie problemów badawczych. - kształcenie, cel 4.4: Systematyczny przegląd innowacyjnych metod dydaktycznych na świecie.
Nazwa specjalności: edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną
Ogólna charakterystyka specjalności:
Specjalność jest adresowana do osób, które chcą zdobyć interdyscyplinarną wiedzę na temat etiologii, patomechanizmów i objawów niepełnosprawności intelektualnej. Wiedza naukowa i umiejętności zdobyte podczas praktyk zawodowych dają możliwość poznania najnowszych metod wychowawczych i terapeutycznych potrzebnych do monitorowania przebiegu procesu edukacyjno-terapeutycznego dzieci i dorosłych z tym rodzajem niepełnosprawności. Studenci specjalności edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną zdobywają szeroki zakres wiedzy teoretycznej oraz umiejętności praktycznych umożliwiających im przeprowadzanie diagnozy osób z niepełnosprawnością intelektualną; ustalenie skutecznych metod i technik oddziaływań terapeutycznych wobec tych osób w środowisku rodzinnym, szkolnym, pozaszkolnym; podejmowanie czynności związanych z programowaniem, realizowaniem oddziaływań edukacyjnych i rehabilitacyjnych wobec osób z niepełnosprawnością intelektualną. Studenci poznają najnowsze tendencje w zakresie edukacji, rehabilitacji i wsparcia osób z niepełnosprawnością intelektualną. Studia na kierunku pedagogika specjalna o specjalności edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną kształtują pozytywne postawy wobec tej grupy osób oraz rozwijają potrzebę budowania takich postaw w społeczeństwie. Po ukończeniu studiów absolwenci przygotowani będą do pracy w charakterze nauczyciela pedagoga specjalnego w zakresie edukacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym i głębokim w przedszkolach i szkołach specjalnych, specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych, przedszkolach i szkołach ogólnodostępnych z oddziałami specjalnymi, pedagoga specjalnego prowadzącego zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze z dziećmi i młodzieżą z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim, pedagoga specjalnego – terapeuty w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, rehabilitacyjnych i ośrodkach rehabilitacyjnych. Absolwenci, będą również mogli podjąć pracę w charakterze nauczyciela współorganizującego proces kształcenia integracyjnego w przedszkolach i szkołach ogólnodostępnych, w placówkach integracyjnych, w placówkach z oddziałami integracyjnymi oraz w placówkach realizujących edukację włączającą.
Wymiar, zasady i forma odbywania praktyk:
Praktyki zawodowe są integralną częścią programu studiów, realizowanego przez studentów na poszczególnych kierunkach, poziomach, profilach i formach studiów. Praktyki mają pomóc w skonfrontowaniu wiedzy zdobytej w trakcie studiów z wymaganiami rynku pracy, zdobyciu umiejętności przydatnych w zawodzie, poznaniu praktycznych zagadnień związanych z pracą na stanowiskach, do których student jest przygotowywany w trakcie trwania studiów. Praktyki mają oswoić studenta z profesjolektami właściwymi dla konkretnej branży oraz kulturą pracy. Zasady organizacji praktyk określa zarządzenie Rektora. Szczegółowe zasady odbywania praktyk z uwzględnieniem specyfiki poszczególnych kierunków określa kierunkowy regulamin praktyk zawodowych, w szczególności: efekty uczenia się założone do osiągnięcia przez studenta podczas realizacji praktyki zawodowej, ramowy program praktyk zawierający opis zagadnień, wymiar praktyki (liczba tygodni godzin); formę praktyki (ciągła, śródroczna), kryteria wyboru miejsca odbywania praktyki, obowiązki studenta przebywającego na praktyce, obowiązki opiekuna akademickiego praktyki, warunki zaliczenia praktyki zawodowej przez studenta oraz warunki zwolnienia w całości lub części z obowiązku odbycia praktyk. Liczbę ECTS i liczbę godzin określa plan studiów.
Dyscypliny naukowe lub artystyczne i ich procentowy udział liczby punktów ECTS w łącznej liczbie punktów ECTS: pedagogika (dziedzina nauk społecznych): 100%
Nazwa specjalności: surdopedagogika z arteterapią
Ogólna charakterystyka specjalności:
Surdopedagogika z arteterapią to specjalność nauczycielska w ramach której studenci nabywają kompetencje dotyczące opieki, wychowania, kształcenia i terapii – zwłaszcza arteterapii do pracy z osobami niepełnosprawnymi, ze szczególnym uwzględnieniem osób z niepełnosprawnością słuchową. Założenia ogólne kierunku, cele, formy organizacji zajęć, zakładane kompetencje (szczególnie w powiązaniu z potrzebami społecznymi i potencjalnymi miejscami / stanowiskami pracy) zostają ukierunkowane na pracę z osobą z dysfunkcją słuchu. W ramach specjalności (równolegle do nabywania i rozszerzania wiedzy i kompetencji ogólnohumanistycznych w tym także ogólnopedagogicznych, a także tych z zakresu ogólnych zagadnień pedagogiki specjalnej) studenci nabywają: •pogłębioną wiedzę dotyczącą niepełnosprawności słuchu, rozwoju, diagnozy, edukacji, terapii osób z niepełnosprawnością sensoryczną, ukierunkowaną na deficyty słuchowe; •rozszerzoną wiedzę o medycznych, psychicznych, społecznych i kulturowych mechanizmach funkcjonowania osób z niepełnosprawnością słuchową; •specjalistyczne kompetencje metodyczne (w tym także komunikacyjne); •umiejętności kreowania środowiska sprzyjającego rozwojowi osób z niepełnosprawnością sensoryczną, ukierunkowaną na deficyty słuchowe; •specjalistyczne kompetencje użytkowania sztuki jako narzędzia terapii i rehabilitacji, osób z niepełnosprawnościami - szczególnie w pracy z osobami niedosłyszącymi i niesłyszącymi. Po ukończeniu studiów absolwenci przygotowani będą do pracy w charakterze nauczyciela pedagoga specjalnego w zakresie edukacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością słuchową w przedszkolach i szkołach specjalnych, specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych, przedszkolach i szkołach ogólnodostępnych z oddziałami specjalnymi, pedagoga specjalnego prowadzącego zajęcia rewalidacyjne z dziećmi i młodzieżą z niepełnosprawnością słuchu, pedagoga specjalnego – surdopedagoga w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, rehabilitacyjnych i ośrodkach rehabilitacyjnych. Absolwenci, będą również mogli podjąć pracę w charakterze nauczyciela współorganizującego proces kształcenia integracyjnego w przedszkolach i szkołach ogólnodostępnych, w placówkach integracyjnych, w placówkach z oddziałami integracyjnymi oraz w placówkach realizujących edukację włączającą. Będą przygotowani również do pracy z obszarze organizacji trzeciego sektora, specjalizujących się w pomocy i wsparciu osób z niepełnosprawnością narządu słuchu, ze szczególnym uwzględnieniem realizacji zajęć i działań o charakterze arteterapeutycznym.
Wymiar, zasady i forma odbywania praktyk:
Praktyki zawodowe są integralną częścią programu studiów, realizowanego przez studentów na poszczególnych kierunkach, poziomach, profilach i formach studiów. Praktyki mają pomóc w skonfrontowaniu wiedzy zdobytej w trakcie studiów z wymaganiami rynku pracy, zdobyciu umiejętności przydatnych w zawodzie, poznaniu praktycznych zagadnień związanych z pracą na stanowiskach, do których student jest przygotowywany w trakcie trwania studiów. Praktyki mają oswoić studenta z profesjolektami właściwymi dla konkretnej branży oraz kulturą pracy. Zasady organizacji praktyk określa zarządzenie Rektora. Szczegółowe zasady odbywania praktyk z uwzględnieniem specyfiki poszczególnych kierunków określa kierunkowy regulamin praktyk zawodowych, w szczególności: efekty uczenia się założone do osiągnięcia przez studenta podczas realizacji praktyki zawodowej, ramowy program praktyk zawierający opis zagadnień, wymiar praktyki (liczba tygodni godzin); formę praktyki (ciągła, śródroczna), kryteria wyboru miejsca odbywania praktyki, obowiązki studenta przebywającego na praktyce, obowiązki opiekuna akademickiego praktyki, warunki zaliczenia praktyki zawodowej przez studenta oraz warunki zwolnienia w całości lub części z obowiązku odbycia praktyk. Liczbę ECTS i liczbę godzin określa plan studiów.
Dyscypliny naukowe lub artystyczne i ich procentowy udział liczby punktów ECTS w łącznej liczbie punktów ECTS: pedagogika (dziedzina nauk społecznych): 100%
UMIEJĘTNOŚCI
Po ukończeniu studiów absolwent:
komunikuje się z otoczeniem jasno i zrozumiale, wykorzystując wiedzę i terminologię z różnych dziedzin oraz potrafi posługiwać się językiem obcym na poziomie B2+ [KJM.2023_U]
stawia pytania i analizuje problemy badawcze oraz znajduje ich rozwiązania, wykorzystując wiedzę, umiejętności i zdobyte doświadczenia z zakresu wybranej dyscypliny nauki w powiązaniu z wiodącą dyscypliną studiowanego kierunku. Komunikuje rezultaty swojej pracy w sposób jasny i zrozumiały nie tylko dla specjalistów [MOB.2023_U01]
ma zaawansowane umiejętności stawiania pytań badawczych i analizowania problemów lub ich praktycznego rozwiązywania na podstawie pozyskanej wiedzy oraz zdobytych doświadczeń i umiejętności z zakresu wybranej dyscypliny nauki w kontekście innych dyscyplin [OMU.2023_U01]

WIEDZA
Po ukończeniu studiów absolwent:
rozumie związek zagadnień dotyczących przedsiębiorczości z wiodącą dyscypliną kierunku studiów, myśli w sposób przedsiębiorczy [MOB.2023_jsm_W02_P]
ma zaawansowaną wiedzę na temat wybranych teorii i metod naukowych, zna zagadnienia charakterystyczne dla wybranej dyscypliny nauki oraz rozumie jej związek z wiodącą dyscypliną kierunku studiów [MOB.2023_W01]
ma zaawansowaną wiedzę na temat wybranych teorii i metod naukowych oraz zna zagadnienia charakterystyczne dla wybranej dyscypliny nauki w kontekście innych dyscyplin [OMU.2023_W01]

KOMPETENCJE SPOŁECZNE
Po ukończeniu studiów absolwent:
jest gotów do wypełniania zobowiązań społecznych, współorganizowania działalności na rzecz środowiska społecznego oraz wykazuje się otwartością na pochodzące z nauki rozwiązania problemów poznawczych i praktycznych [MOB.2023_K01]
uznaje i wykorzystuje wiedzę z różnych dziedzin oraz jest gotów do zmiany opinii w świetle naukowo potwierdzonych argumentów [OMU.2023_K01]
WIEDZA
Po ukończeniu studiów absolwent:
zna i rozumie podstawy filozofii wychowania i aksjologii pedagogicznej, specyfikę głównych środowisk wychowawczych i procesów w nich zachodzących [KN3_W01]
zna i rozumie klasyczne i współczesne teorie rozwoju człowieka, wychowania, uczenia się i nauczania lub kształcenia, socjalizacji oraz różnorodne uwarunkowania tych procesów [KN3_W02]
zna i rozumie źródła i miejsce pedagogiki specjalnej w nauce oraz jej przedmiotowe i metodologiczne powiązania z dziedzinami nauk społecznych, humanistycznych oraz medycznych i nauk o zdrowiu [KN3_W03]
zna i rozumie zakresy pedagogiki specjalnej [KN3_W04]
zna i rozumie koncepcje rehabilitacji, edukacji, resocjalizacji i terapii uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz różnorodne uwarunkowania tych procesów [KN3_W05]
zna i rozumie metodologię badań naukowych stosowanych w dziedzinach nauk humanistycznych i nauk społecznych, w szczególności zasady projektowania i prowadzenia badań naukowych w zakresie pedagogiki specjalnej, oraz postulat wieloparadygmatyczności [KN3_W06]
zna i rozumie metodologiczne założenia i zasady oraz etyczne normy projektowania i realizacji badań naukowych w zakresie pedagogiki specjalnej [KN3_W07]
zna i rozumie zasady i normy etyczne obowiązujące w zakresie rehabilitacji, edukacji, terapii i resocjalizacji [KN3_W08]
zna i rozumie współczesne podejście do problemów uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i wynikające z niego nowe formy edukacji, w tym integracyjna i włączająca [KN3_W09]
zna i rozumie system kształcenia specjalnego w kontekście systemu kształcenia powszechnego [KN3_W10]
zna i rozumie organizację i metodyki kształcenia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w systemie integracyjnym i włączającym, w szczególności modele współpracy pedagogów specjalnych z nauczycielami, specjalistami, rodzicami lub opiekunami, oraz modele indywidualizacji lekcji, efektywne strategie nauczania i uniwersalnego projektowania zajęć [KN3_W11]
zna i rozumie merytoryczne i metodyczne podstawy prowadzenia zajęć – zgodnie z wybranym zakresem pedagogiki specjalnej [KN3_W12]
zna i rozumie podstawy funkcjonowania i patologie aparatu mowy oraz zasady efektywnego posługiwania się narządem mowy [KN3_W13]
zna i rozumie procesy komunikowania interpersonalnego i społecznego oraz ich prawidłowości i zakłócenia [KN3_W14]
zna i rozumie zasady udzielania pierwszej pomocy [KN3_W15]
zna i rozumie zasady ochrony własności intelektualnej [KN3_W16]

UMIEJĘTNOŚCI
Po ukończeniu studiów absolwent:
potrafi wykorzystywać i integrować wiedzę z zakresu pedagogiki specjalnej oraz powiązanych z nią dyscyplin naukowych w celu analizy problemów rehabilitacyjnych, edukacyjnych, terapeutycznych i resocjalizacyjnych [KN3_U01]
potrafi rozpoznawać i interpretować zjawiska społeczne, ukazując ich powiązania z różnymi zakresami pedagogiki specjalnej, dziedzinami nauk społecznych, humanistycznych oraz medycznych i nauk o zdrowiu [KN3_U02]
potrafi rozróżniać orientacje metodologiczne w badaniach naukowych w zakresie pedagogiki, formułować cele i problemy badawcze, stosować dobór adekwatnych metod i technik, konstruować narzędzia badawcze, opracowywać, prezentować i interpretować wyniki badań, wyciągać wnioski, wskazywać kierunki dalszych badań w obrębie wybranego zakresu pedagogiki specjalnej [KN3_U03]
potrafi diagnozować złożone sytuacje rehabilitacyjne, edukacyjne, terapeutyczne i resocjalizacyjne, projektować i prowadzić zajęcia z uwzględnieniem specjalnych potrzeb edukacyjnych uczniów [KN3_U04]
potrafi wykorzystywać aktualne koncepcje psychologiczne i pedagogiczne w planowaniu, realizacji, monitorowaniu i ewaluacji procesu wychowania i nauczania uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi [KN3_U05]
potrafi wykorzystywać na podstawowym poziomie wiedzę psychologiczną i na poziomie rozszerzonym wiedzę pedagogiczną oraz pozyskiwać dane do analizowania zachowań, procesów i zjawisk w obszarze rehabilitacji, edukacji, terapii i resocjalizacji [KN3_U06]
potrafi prowadzić zajęcia w grupie zróżnicowanej, indywidualizować zadania, dostosowywać metody i treści do potrzeb i możliwości uczniów, w tym uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, oraz wykorzystywać zasady i metody indywidualnego projektowania zajęć [KN3_U07]
potrafi wdrażać efektywne programy zwiększające umiejętności poznawcze i kompetencje społeczne uczniów oraz programy poprawiające integrację rówieśniczą uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi [KN3_U08]
potrafi pracować w zespole, pełniąc w nim różne role, podejmować i wyznaczać zadania, współpracować z nauczycielami, specjalistami, rodzicami i opiekunami uczniów [KN3_U09]
potrafi analizować własne działania pedagogiczne, dydaktyczne, wychowawcze, opiekuńcze i rehabilitacyjne, wskazywać obszary wymagające modyfikacji, eksperymentowania i wdrażania działań innowacyjnych [KN3_U10]
potrafi projektować i prowadzić zajęcia oraz dokonywać ich ewaluacji – zgodnie z wybranym zakresem pedagogiki specjalnej [KN3_U11]
potrafi poprawnie posługiwać się językiem polskim oraz poprawnie i adekwatnie do wieku uczniów posługiwać się specjalistyczną terminologią [KN3_U12]
potrafi posługiwać się aparatem mowy zgodnie z zasadami emisji głosu [KN3_U13]
potrafi udzielać pierwszej pomocy [KN3_U14]
potrafi współpracować z członkami zespołów badawczych na każdym etapie projektowania i realizacji badań naukowych [KN3_U15]
potrafi samodzielne rozwijać wiedzę oraz umiejętności pedagogiczne z wykorzystaniem różnych źródeł, w tym obcojęzycznych, i technologii [KN3_U16]
potrafi twórczo korzystać z teorii dotyczących rozwoju człowieka, socjalizacji, wychowania, nauczania-uczenia się oraz krytycznie je oceniać [KN3_U17]

KOMPETENCJE SPOŁECZNE
Po ukończeniu studiów absolwent:
jest gotów do posługiwania się uniwersalnymi zasadami i normami etycznymi w działalności zawodowej, kierując się szacunkiem dla każdego człowieka [KN3_K01]
jest gotów do budowania relacji opartej na wzajemnym zaufaniu między wszystkimi podmiotami procesu wychowania i kształcenia, w tym rodzicami lub opiekunami uczniów, oraz włączania ich w działania sprzyjające efektywności edukacyjnej [KN3_K02]
jest gotów do komunikowania się i współpracy z otoczeniem oraz aktywnego uczestnictwa w grupach i organizacjach realizujących działania edukacyjne, rehabilitacyjne, terapeutyczne i resocjalizacyjne [KN3_K03]
jest gotów do porozumiewania się z osobami pochodzącymi z różnych środowisk i o różnej kondycji emocjonalnej, dialogowego rozwiązywania konfliktów oraz tworzenia dobrej atmosfery dla komunikacji w klasie szkolnej i poza nią [KN3_K04]
jest gotów do rozpoznawania specyfiki środowiska lokalnego i regionalnego oraz ich wpływu na funkcjonowanie uczniów, a także podejmowania współpracy na rzecz dobra uczniów i tych środowisk [KN3_K05]
jest gotów do działania na rzecz poprawy jakości działania przedszkola, szkoły lub placówki systemu oświaty [KN3_K06]
jest przygotowany do pracy w zespole, pełnienia w nim różnych ról oraz współpracy z nauczycielami, pedagogami, specjalistami, rodzicami lub opiekunami uczniów i innymi członkami społeczności szkolnej i lokalnej [KN3_K07]
jest gotów do doceniania tradycji i dorobku badań naukowych w zakresie pedagogiki specjalnej oraz ich kontynuacji i poszerzania o nowe obszary i procedury badawcze [KN3_K08]
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Filozofia i etyka [PS_A1_FE] polski egzamin wykład: 20 2
Ochrona własności intelektualnej [PS_C1_OWI] polski zaliczenie wykład: 5 1
Pedagogika specjalna [PS_C3_PS] polski egzamin wykład: 20
ćwiczenia: 10
4
Psychologia ogólna [PS_B1_PO] polski egzamin wykład: 20
ćwiczenia: 10
5
Psychologia rozwojowa [PS_B1_PR] polski zaliczenie wykład: 20
ćwiczenia: 10
5
Socjologia ogólna [PS_A1_SO] polski egzamin wykład: 10
ćwiczenia: 10
2
Technologie informacyjne [PS_F_TI] polski zaliczenie ćwiczenia: 20 2
Trening interpersonalny i integracyjny [PS_C1_TI] polski zaliczenie ćwiczenia: 10 3
Wprowadzenie do pedagogiki [PS_B2_WP] polski egzamin wykład: 10
ćwiczenia: 10
3
Moduły dziedzinowe
Biomedyczne podstawy rozwoju i wychowania [PS_C1_BP] polski zaliczenie wykład: 10
ćwiczenia: 10
3
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Filozofia i etyka [PS_A1_FE] polski egzamin wykład: 20 2
Ochrona własności intelektualnej [PS_C1_OWI] polski zaliczenie wykład: 5 1
Pedagogika specjalna [PS_C3_PS] polski egzamin wykład: 20
ćwiczenia: 10
4
Psychologia ogólna [PS_B1_PO] polski egzamin wykład: 20
ćwiczenia: 10
5
Psychologia rozwojowa [PS_B1_PR] polski zaliczenie wykład: 20
ćwiczenia: 10
5
Socjologia ogólna [PS_A1_SO] polski egzamin wykład: 10
ćwiczenia: 10
2
Technologie informacyjne [PS_F_TI] polski zaliczenie ćwiczenia: 20 2
Trening interpersonalny i integracyjny [PS_C1_TI] polski zaliczenie ćwiczenia: 10 3
Wprowadzenie do pedagogiki [PS_B2_WP] polski egzamin wykład: 10
ćwiczenia: 10
3
Moduły dziedzinowe
Biomedyczne podstawy rozwoju i wychowania [PS_C1_BP] polski zaliczenie wykład: 10
ćwiczenia: 10
3
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Dydaktyka ogólna [PS_B2_DO] polski egzamin wykład: 10
ćwiczenia: 10
3
Emisja głosu [PS_F_EG] polski zaliczenie ćwiczenia: 10 1
Historia wychowania [PS_B2_HW] polski egzamin wykład: 10
ćwiczenia: 10
2
Lektorat języka obcego_1 [LJO-2023-01] zaliczenie lektorat: 20 3
Podstawy pedagogiki osób ze spektrum autyzmu [PS_C1_ASD] polski zaliczenie wykład: 10
ćwiczenia: 10
4
Podstawy pedagogiki osób z niepełnosprawnością intelektualną [PS_C1_PPNI] polski zaliczenie wykład: 10
ćwiczenia: 10
4
Psychologia kliniczna dzieci i młodzieży [PS_C2_PKLDM] polski egzamin wykład: 10
ćwiczenia: 10
3
Psychologia społeczna [PS_B1_PS] polski zaliczenie wykład: 10 2
Psychologia wychowawcza i psychoprofilaktyka [PS_C2_PWP] polski zaliczenie wykład: 10 2
Wprowadzenie do zawodu nauczyciela [PS_B2_WZN] polski zaliczenie wykład: 10 2
Moduły dziedzinowe
Teoria wychowania [PS_B2_TW_] polski egzamin wykład: 10
ćwiczenia: 10
2
Praktyki
Moduł praktyczny asystencki [PS_B3_MPA] polski zaliczenie praktyka: 30 3
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Dydaktyka ogólna [PS_B2_DO] polski egzamin wykład: 10
ćwiczenia: 10
3
Emisja głosu [PS_F_EG] polski zaliczenie ćwiczenia: 10 1
Historia wychowania [PS_B2_HW] polski egzamin wykład: 10
ćwiczenia: 10
2
Lektorat języka obcego_1 [LJO-2023-01] zaliczenie lektorat: 20 3
Podstawy pedagogiki osób ze spektrum autyzmu [PS_C1_ASD] polski zaliczenie wykład: 10
ćwiczenia: 10
4
Podstawy pedagogiki osób z niepełnosprawnością intelektualną [PS_C1_PPNI] polski zaliczenie wykład: 10
ćwiczenia: 10
4
Psychologia kliniczna dzieci i młodzieży [PS_C2_PKLDM] polski egzamin wykład: 10
ćwiczenia: 10
3
Psychologia społeczna [PS_B1_PS] polski zaliczenie wykład: 10 2
Psychologia wychowawcza i psychoprofilaktyka [PS_C2_PWP] polski zaliczenie wykład: 10 2
Wprowadzenie do zawodu nauczyciela [PS_B2_WZN] polski zaliczenie wykład: 10 2
Moduły dziedzinowe
Teoria wychowania [PS_B2_TW_] polski egzamin wykład: 10
ćwiczenia: 10
2
Praktyki
Moduł praktyczny asystencki [PS_B3_MPA] polski zaliczenie praktyka: 30 3
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Dydaktyka specjalna I [PS_C5_DS.I] polski zaliczenie wykład: 10
ćwiczenia: 10
4
Lektorat języka obcego_2 [LJO-2023-02] zaliczenie lektorat: 20 3
Pierwsza pomoc przedmedyczna [PS_F_PPP] polski zaliczenie ćwiczenia: 10 1
Podstawy surdopedagogiki [PS_C1_PS] polski zaliczenie wykład: 10
ćwiczenia: 10
4
Podstawy tyflopedagogiki [PS_C1_PT] polski zaliczenie wykład: 10
ćwiczenia: 10
4
Psychologia kształcenia dzieci i młodzieży [PS_C2_PKDM] polski zaliczenie wykład: 10 2
Moduły kierunkowe specjalnościowe
Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną [PS_NI_E1_EiR] polski egzamin wykład: 20
ćwiczenia: 20
6
Moduły obszarowe wspierające kształcenie kierunkowe
Obszar Społeczeństwo Obywatelskie i Przedsiębiorczość: Przedsiębiorczość [MO-2023-NS-JSMSOP-P] zaliczenie w zależności od wyboru: 18 3
Praktyki
Moduł praktyczny kierunkowy I [PS_C7_MPK1] polski zaliczenie praktyka: 45 4
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Dydaktyka specjalna I [PS_C5_DS.I] polski zaliczenie wykład: 10
ćwiczenia: 10
4
Lektorat języka obcego_2 [LJO-2023-02] zaliczenie lektorat: 20 3
Pierwsza pomoc przedmedyczna [PS_F_PPP] polski zaliczenie ćwiczenia: 10 1
Podstawy surdopedagogiki [PS_C1_PS] polski zaliczenie wykład: 10
ćwiczenia: 10
4
Podstawy tyflopedagogiki [PS_C1_PT] polski zaliczenie wykład: 10
ćwiczenia: 10
4
Psychologia kształcenia dzieci i młodzieży [PS_C2_PKDM] polski zaliczenie wykład: 10 2
Moduły kierunkowe specjalnościowe
Aktualne problemy surdopedagogiki z elementami surdopsychologii [PS_SA_E1_APS] egzamin wykład: 10
ćwiczenia: 20
5
Język migowy_1 [PS_SA_E2_JM] polski zaliczenie ćwiczenia: 20 2
Medyczne podstawy edukacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością słuchową [PS_SA_E1_MP] zaliczenie ćwiczenia: 10 1
Moduły obszarowe wspierające kształcenie kierunkowe
Obszar Społeczeństwo Obywatelskie i Przedsiębiorczość: Przedsiębiorczość [MO-2023-NS-JSMSOP-P] zaliczenie w zależności od wyboru: 18 3
Praktyki
Moduł praktyczny kierunkowy I [PS_C7_MPK1] polski zaliczenie praktyka: 45 4
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Diagnoza pedagogiczna [PS_C6_DP] polski egzamin wykład: 20
ćwiczenia: 20
5
Dydaktyka specjalna II [PS_C5_DS.II] polski egzamin wykład: 10
ćwiczenia: 10
4
Lektorat języka obcego_3 [LJO-2023-03] zaliczenie lektorat: 20 3
Metodologia badań społecznych I [PS_G_MBS1] polski zaliczenie wykład: 10
ćwiczenia: 20
4
Podstawy pedagogiki leczniczej [PS_C1_PL] polski zaliczenie wykład: 10
ćwiczenia: 10
3
Moduły kierunkowe specjalnościowe
Medyczne aspekty edukacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną [PS_NI_E1_MA] polski egzamin wykład: 10
ćwiczenia: 10
4
Psychologiczne aspekty edukacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną [PS_NI_E1_PA] polski egzamin wykład: 20
ćwiczenia: 10
5
Praktyki
Moduł praktyczny kierunkowy II [PS_C7_MPK2] polski zaliczenie praktyka: 15 2
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Diagnoza pedagogiczna [PS_C6_DP] polski egzamin wykład: 20
ćwiczenia: 20
5
Dydaktyka specjalna II [PS_C5_DS.II] polski egzamin wykład: 10
ćwiczenia: 10
4
Lektorat języka obcego_3 [LJO-2023-03] zaliczenie lektorat: 20 3
Metodologia badań społecznych I [PS_G_MBS1] polski zaliczenie wykład: 10
ćwiczenia: 20
4
Podstawy pedagogiki leczniczej [PS_C1_PL] polski zaliczenie wykład: 10
ćwiczenia: 10
3
Moduły kierunkowe specjalnościowe
Język migowy_2 [PS_SA_E2_JM_2] polski egzamin ćwiczenia: 20 2
Metodyka kształcenia przedszkolnego i wczesnoszkolnego uczniów z niepełnosprawnością słuchową i sprzężoną niepełnosprawnością słuchową [PS_SA_E2_MKPW] polski egzamin wykład: 10
ćwiczenia: 20
4
Psychodrama w pracy z osobami z niepełnosprawnością słuchową [PS_SA_E1_P] polski zaliczenie ćwiczenia: 20 3
Praktyki
Moduł praktyczny kierunkowy II [PS_C7_MPK2] polski zaliczenie praktyka: 15 2
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Kształcenie integracyjne i włączające [PS_D1_KIW] polski egzamin wykład: 20
ćwiczenia: 10
3
Kultura języka [PS_F_KJ] polski zaliczenie ćwiczenia: 20 2
Lektorat języka obcego_4 [LJO-2023-04] egzamin lektorat: 20 3
Metodologia badań społecznych II [PS_G_MBS2] polski egzamin wykład: 10
ćwiczenia: 20
5
Metodyka edukacji matematycznej w grupach zróżnicowanych [PS_D3_MEM] polski zaliczenie ćwiczenia: 10 2
Metodyka kształcenia w grupach zróżnicowanych [PS_D3_MKGZ] polski egzamin wykład: 10
ćwiczenia: 20
3
Podstawy pedagogiki resocjalizacyjnej [PS_C1_PR] polski zaliczenie wykład: 10
ćwiczenia: 10
3
Moduły kierunkowe specjalnościowe
Metodyka wychowania i kształcenia uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim w edukacji wczesnoszkolnej [PS_NI_E2_MEW] polski egzamin wykład: 10
ćwiczenia: 20
5
Moduły obszarowe wspierające kształcenie kierunkowe
Moduł z obszaru "Zdrowie i Rozwój Osobisty" [MO-2023-NS-ZRO] zaliczenie w zależności od wyboru: 18 3
Praktyki
Moduł praktyczny z tutoringiem (edukacja włączająca) [PS_D6_PTW] polski zaliczenie praktyka: 15 1
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Kształcenie integracyjne i włączające [PS_D1_KIW] polski egzamin wykład: 20
ćwiczenia: 10
3
Kultura języka [PS_F_KJ] polski zaliczenie ćwiczenia: 20 2
Lektorat języka obcego_4 [LJO-2023-04] egzamin lektorat: 20 3
Metodologia badań społecznych II [PS_G_MBS2] polski egzamin wykład: 10
ćwiczenia: 20
5
Metodyka edukacji matematycznej w grupach zróżnicowanych [PS_D3_MEM] polski zaliczenie ćwiczenia: 10 2
Metodyka kształcenia w grupach zróżnicowanych [PS_D3_MKGZ] polski egzamin wykład: 10
ćwiczenia: 20
3
Podstawy pedagogiki resocjalizacyjnej [PS_C1_PR] polski zaliczenie wykład: 10
ćwiczenia: 10
3
Moduły kierunkowe specjalnościowe
Diagnostyka surdopedagogiczna [PS_SA_E1_DS] zaliczenie wykład: 10
ćwiczenia: 10
3
Język migowy_3 [PS_SA_E2_JM_3] polski zaliczenie ćwiczenia: 20 1
Wczesna interwencja i wczesne wspomaganie dziecka z niepełnosprawnością słuchową [PS_SA_E1_WWRDS] zaliczenie wykład: 10
ćwiczenia: 10
3
Moduły obszarowe wspierające kształcenie kierunkowe
Moduł z obszaru "Zdrowie i Rozwój Osobisty" [MO-2023-NS-ZRO] zaliczenie w zależności od wyboru: 18 3
Praktyki
Moduł praktyczny z tutoringiem (edukacja włączająca) [PS_D6_PTW] polski zaliczenie praktyka: 15 1
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Diagnoza funkcjonalna ucznia ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi [PS_D2_DFU] polski zaliczenie wykład: 10
ćwiczenia: 10
4
Metodyka edukacji polonistycznej w grupach zróżnicowanych [PS_D3_MEP] polski zaliczenie ćwiczenia: 10 2
Metodyka zajęć socjoterapeutycznych [PS_D4_MZS] polski zaliczenie wykład: 10
ćwiczenia: 10
4
Podstawy pedagogiki osób uzdolnionych i wybitnie zdolnych [PS_C1_PZWZ] polski zaliczenie wykład: 10
ćwiczenia: 10
3
Prawne aspekty edukacji uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi [PS_C3_PASPE] polski zaliczenie wykład: 10 2
Psychopatologia [PS_C2_P] polski zaliczenie wykład: 10 2
Terapia w pedagogice specjalnej [PS_C3_TPS] polski egzamin wykład: 10
ćwiczenia: 20
3
Moduły kierunkowe specjalnościowe
Metodyka wychowania i kształcenia uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim na II i III etapie edukacji [PS_NI_E2_MEWII] polski egzamin wykład: 10
ćwiczenia: 10
5
Metodyka wychowania i kształcenia uczniów z umiarkowaną i znaczną niepełnosprawnością intelektualną I [PS_NI_E2_MUZ1] polski zaliczenie wykład: 10
ćwiczenia: 20
5
Moduły ogólnodostępne
Otwarty Moduł Uniwersytecki [OMU-2023-NS-01-OG] zaliczenie w zależności od wyboru: 14 3
Praktyki
Moduł praktyczny z tutoringiem (edukacja włączająca) [PS_D6_PTW] polski zaliczenie praktyka: 15 1
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Diagnoza funkcjonalna ucznia ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi [PS_D2_DFU] polski zaliczenie wykład: 10
ćwiczenia: 10
4
Metodyka edukacji polonistycznej w grupach zróżnicowanych [PS_D3_MEP] polski zaliczenie ćwiczenia: 10 2
Metodyka zajęć socjoterapeutycznych [PS_D4_MZS] polski zaliczenie wykład: 10
ćwiczenia: 10
4
Podstawy pedagogiki osób uzdolnionych i wybitnie zdolnych [PS_C1_PZWZ] polski zaliczenie wykład: 10
ćwiczenia: 10
3
Prawne aspekty edukacji uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi [PS_C3_PASPE] polski zaliczenie wykład: 10 2
Psychopatologia [PS_C2_P] polski zaliczenie wykład: 10 2
Terapia w pedagogice specjalnej [PS_C3_TPS] polski egzamin wykład: 10
ćwiczenia: 20
3
Moduły kierunkowe specjalnościowe
Język migowy_4 [PS_SA_E2_JM_4] polski egzamin ćwiczenia: 20 2
Sytuacja rodziny z dzieckiem oraz osobą dorosłą z niepełnosprawnością słuchową [PS_SA_E1_SRDDS] zaliczenie ćwiczenia: 20 4
Moduły ogólnodostępne
Otwarty Moduł Uniwersytecki [OMU-2023-NS-01-OG] zaliczenie w zależności od wyboru: 14 3
Praktyki
Moduł praktyczny z tutoringiem (edukacja włączająca) [PS_D6_PTW] polski zaliczenie praktyka: 15 1
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Andragogika specjalna z elementami gerontologii I [PS_C4_ASI] polski zaliczenie wykład: 10
ćwiczenia: 10
3
Fakultet metodyczny [PS_C1_FM] polski zaliczenie ćwiczenia: 20 3
Organizacja pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu i szkole [PS_D2_OPP] polski egzamin wykład: 10
ćwiczenia: 10
4
Podstawy tutoringu w EW [PS_D3_PT] polski zaliczenie ćwiczenia: 10 1
Rewalidacja indywidualna [PS_D2_RI] polski zaliczenie ćwiczenia: 20 4
Seminarium I [PS_E1_S1] polski zaliczenie seminarium: 20 5
Moduły kierunkowe specjalnościowe
Metodyka wychowania i kształcenia uczniów z umiarkowaną i znaczną niepełnosprawnością intelektualną II [PS_NI_E2_MUZ2] polski egzamin wykład: 10
ćwiczenia: 10
5
Praktyki
Moduł praktyczny z tutoringiem (specjalnościowy) [PS_NI_E3_PTS] polski zaliczenie praktyka: 20 2
Praktyka ciągła (edukacja włączająca) [PS_D6_PCEW] polski zaliczenie praktyka: 90 3
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Andragogika specjalna z elementami gerontologii I [PS_C4_ASI] polski zaliczenie wykład: 10
ćwiczenia: 10
3
Fakultet metodyczny [PS_C1_FM] polski zaliczenie ćwiczenia: 20 3
Organizacja pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu i szkole [PS_D2_OPP] polski egzamin wykład: 10
ćwiczenia: 10
4
Podstawy tutoringu w EW [PS_D3_PT] polski zaliczenie ćwiczenia: 10 1
Rewalidacja indywidualna [PS_D2_RI] polski zaliczenie ćwiczenia: 20 4
Seminarium I [PS_E1_S1] polski zaliczenie seminarium: 20 5
Moduły kierunkowe specjalnościowe
Alternatywna i wspomagająca komunikacja [PS_SA_E1_AAC] polski zaliczenie ćwiczenia: 20 3
Projekty arteterapeutyczne w języku migowym (Chór niemy) [PS_SA_E1_CHN] polski zaliczenie ćwiczenia: 10 3
Praktyki
Moduł praktyczny z tutoringiem (specjalnościowy) [PS_SA_E3_PTS] polski zaliczenie praktyka: 10 1
Praktyka ciągła (edukacja włączająca) [PS_D6_PCEW] polski zaliczenie praktyka: 90 3
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Andragogika specjalna z elementami gerontologii II [PS_C4_ASII] polski egzamin wykład: 10
ćwiczenia: 10
3
Konteksty organizacyjne w edukacji włączającej [PS_D5_KOEW] polski egzamin wykład: 10
ćwiczenia: 10
3
Praca z rodziną ucznia ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi [PS_C3_PRSPE] polski zaliczenie ćwiczenia: 10 3
Seminarium II [PS_E1_S2] polski zaliczenie seminarium: 20 5
Statystyka [PS_G_S] polski zaliczenie ćwiczenia: 20 4
Moduły kierunkowe specjalnościowe
Diagnoza osób z niepełnosprawnością intelektualną [PS_NI_C6_DNI] polski zaliczenie wykład: 10
ćwiczenia: 10
3
Metodyka pracy rewalidacyjno-wychowawczej z osobami ze sprzężoną i głęboką niepełnosprawnością intelektualną [PS_NI_E2_MGS] polski egzamin wykład: 10
ćwiczenia: 20
5
Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka [PS_NI_E1_WWR] egzamin wykład: 10
ćwiczenia: 20
4
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Andragogika specjalna z elementami gerontologii II [PS_C4_ASII] polski egzamin wykład: 10
ćwiczenia: 10
3
Konteksty organizacyjne w edukacji włączającej [PS_D5_KOEW] polski egzamin wykład: 10
ćwiczenia: 10
3
Praca z rodziną ucznia ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi [PS_C3_PRSPE] polski zaliczenie ćwiczenia: 10 3
Seminarium II [PS_E1_S2] polski zaliczenie seminarium: 20 5
Statystyka [PS_G_S] polski zaliczenie ćwiczenia: 20 4
Moduły kierunkowe specjalnościowe
Logopedia [PS_SA_E1_L] polski zaliczenie ćwiczenia: 10 3
Pedeutologia surdopedagogiczna [PS_SA_E1_PS] polski zaliczenie ćwiczenia: 10 6
Podstawy muzykoterapii i choreoterapii w pracy z osobami z niepełnosprawnością słuchową [PS_SA_E1_PMC] polski zaliczenie ćwiczenia: 10 3
Praktyki
Moduł praktyczny z tutoringiem (specjalnościowy) [PS_SA_E3_PTS] polski zaliczenie praktyka: 10 1
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Edukacja międzykulturowa [PS_D3_EM] zaliczenie wykład: 10
ćwiczenia: 10
2
Programy wychowawcze i profilaktyczne w edukacji [PS_D4_PWPE] polski zaliczenie ćwiczenia: 20 2
Psychologia rehabilitacji [PS_C2_PR] polski zaliczenie wykład: 10
ćwiczenia: 10
3
Seminarium III [PS_E1_S3] polski zaliczenie seminarium: 20 5
Zagrożenia i patologie społeczne [PS_D1_ZPS] polski zaliczenie ćwiczenia: 10 2
Moduły kierunkowe specjalnościowe
Komunikacja alternatywna i wspomagająca [PS_NI_E2_AAC] polski zaliczenie ćwiczenia: 20 3
Podstawy logopedii z elementami oligofazji [PS_NI_E1_PL] polski egzamin wykład: 10
ćwiczenia: 20
4
Prawne aspekty funkcjonowania osób z niepełnosprawnością intelektualną [PS_NI_E1_PAFNI] polski egzamin wykład: 10
ćwiczenia: 10
2
Problemy dorosłości osób z niepełnosprawnością intelektualną [PS_NI_C4_PDNI] polski zaliczenie ćwiczenia: 10 4
Praktyki
Praktyka ciągła (specjalnościowa) [PS_NI_E3_PCS] polski zaliczenie praktyka: 90 3
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Edukacja międzykulturowa [PS_D3_EM] zaliczenie wykład: 10
ćwiczenia: 10
2
Programy wychowawcze i profilaktyczne w edukacji [PS_D4_PWPE] polski zaliczenie ćwiczenia: 20 2
Psychologia rehabilitacji [PS_C2_PR] polski zaliczenie wykład: 10
ćwiczenia: 10
3
Seminarium III [PS_E1_S3] polski zaliczenie seminarium: 20 5
Zagrożenia i patologie społeczne [PS_D1_ZPS] polski zaliczenie ćwiczenia: 10 2
Moduły kierunkowe specjalnościowe
Arteterapia przez sztuki plastyczne [PS_SA_E1_ASP] polski zaliczenie ćwiczenia: 20 5
Edukacja i rehabilitacja osób dorosłych z niepełnosprawnością słuchową [PS_SA_E1_ERD] polski zaliczenie ćwiczenia: 10 1
Metodyka pracy w placówkach opiekuńczo-wychowawczych [PS_SA_E2_MPOW] polski zaliczenie ćwiczenia: 10 4
Metody rehabilitacji słuchu [PS_SA_E2_MRS] egzamin ćwiczenia: 20 3
Praktyki
Praktyka ciągła (specjalnościowa) [PS_SA_E3_PCS] polski zaliczenie praktyka: 90 3
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Animacja społeczno-kulturalna osób z niepełnosprawnościami [PS_C1_ASK] polski zaliczenie ćwiczenia: 20 3
Instytucjonalne i pozainstytucjonalne formy opieki i wsparcia osób dorosłych z niepełnosprawnością [PS_C4_IPFO] polski zaliczenie ćwiczenia: 10 2
Ochrona praw dziecka i praw osób z niepełnosprawnościami [PS_C1_OPD] polski zaliczenie ćwiczenia: 20 3
Podstawy artererapii [PS_C1_PA] polski zaliczenie ćwiczenia: 10 3
Podstawy pracyz uchodźcami i imigrantami [PS_D3_PPUI] polski zaliczenie ćwiczenia: 10 2
Seminarium IV [PS_E1_S4] polski zaliczenie seminarium: 20 7
Terapia zajęciowa [PS_C1_TZ] polski zaliczenie wykład: 10
ćwiczenia: 10
3
Twórczy warsztat pedagoga specjalnego [PS_C1_TW] polski zaliczenie warsztat: 10 3
Moduły kierunkowe specjalnościowe
Fakultet specjalnościowy wykład: 0
w zależności od wyboru: 20
2
Społeczne i kulturowe aspekty niepełnosprawności intelektualnej [PS_NI_E1_SKANI] polski egzamin wykład: 10
ćwiczenia: 10
3
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Animacja społeczno-kulturalna osób z niepełnosprawnościami [PS_C1_ASK] polski zaliczenie ćwiczenia: 20 3
Instytucjonalne i pozainstytucjonalne formy opieki i wsparcia osób dorosłych z niepełnosprawnością [PS_C4_IPFO] polski zaliczenie ćwiczenia: 10 2
Ochrona praw dziecka i praw osób z niepełnosprawnościami [PS_C1_OPD] polski zaliczenie ćwiczenia: 20 3
Podstawy artererapii [PS_C1_PA] polski zaliczenie ćwiczenia: 10 3
Podstawy pracyz uchodźcami i imigrantami [PS_D3_PPUI] polski zaliczenie ćwiczenia: 10 2
Seminarium IV [PS_E1_S4] polski zaliczenie seminarium: 20 7
Terapia zajęciowa [PS_C1_TZ] polski zaliczenie wykład: 10
ćwiczenia: 10
3
Twórczy warsztat pedagoga specjalnego [PS_C1_TW] polski zaliczenie warsztat: 10 3
Moduły kierunkowe specjalnościowe
Fakultet specjalnościowy wykład: 0
w zależności od wyboru: 20
2
Metody terapii słuchu (Tomatis)* [PS_SA_E1_MTST] polski zaliczenie ćwiczenia: 10 1
Podstawy metodyki wychowania językowego [PS_SA_E2_PMWJ] polski zaliczenie ćwiczenia: 10 1