Applied Computer Science Programme code: 03-S1IS14.2014

Field of study: | Applied Computer Science |
---|---|
Programme code: | 03-S1IS14.2014 |
Programme code (USOS): | 03-S1IS14 |
Faculty: | Faculty of Science and Technology |
Language of study: | Polish |
Academic year of entry: | winter semester 2014/2015 |
Level of qualifications/degree: | first-cycle studies (in engineering) |
Mode of study: | full-time |
Degree profile: | general academic |
Number of semesters: | 7 |
Degree: | inżynier (Engineer - Bachelor's Degree with engineering competencies) |
Access to further studies: | the possibility of applying for the second-cycle studies and postgraduate studies |
Areas, fields and disciplines of art or science to which the programme is assigned: | (no information given) |
ISCED code: | (no information given) |
The number and date of the Senate’s resolution: | 232 (18/03/2014) |
General description of the programme: | Charakterystyka kierunku Informatyka stosowana
Zaplecze kadrowe kierunku Informatyka stosowana opiera się na kadrze dydaktyczno-naukowej Wydziału Matematyki Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego, składającej się z wysokiej klasy specjalistów z nauk matematyczno-przyrodniczych, włączając samą informatykę, oraz nauk o materiałach. Ten zakres kompetencji pozwala merytorycznie i formalnie na prowadzenie kierunków informatycznych o różnych specjalnościach. Z punktu widzenia poziomu prowadzonych studiów optymalnym jest zbliżenie profilu kształcenia na kierunku informatycznym do całości badań naukowych prowadzonych w poszczególnych instytutach i grupach badawczych. Dlatego zostanie stworzony kierunek o nazwie Informatyka stosowana. Pod nazwą “stosowana” będą się kryły klasyczne zastosowania w rozwiązywaniu typowo informatycznych zadań jak administracja systemem operacyjnym czy stworzenie bazy danych. Ponadto będzie eksponowane zastosowanie informatyki w zadaniach inżynierskich i naukowych takich jak: techniki pomiarowe, modelowanie numeryczne, programowanie mikrokontrolerów czy robotyka.
Profil absolwenta Informatyki stosowanej:
informatyk, znający kilka języków programowania, teoretyczne podstawy programowania oraz mający szeroką wiedzę o współczesnych systemach informatycznych w tym systemach wbudowanych
posiada podstawową wiedzę z nauk matematyczno-przyrodniczych, ze szczególnym uwzględnieniem modelowania, obróbki danych i technologii pomiarowych.
W przeciwieństwie do przyszłych absolwentów, którzy obecnie są kształceni na kierunkach informatyka, absolwenci Informatyki stosowanej będą dysponowali nie tylko szeroką wiedzą z zakresu programowania, ale również posiadać umiejętności pozwalające rozwiązywać konkretne problemy w sposób innowacyjny. W ramach studiów nacisk będzie położony na umiejętność praktycznego wykorzystania zdobywanej wiedzy. Absolwenci tego kierunku będą mieli kwalifikacje by pracować na najbardziej prestiżowych stanowiskach w branży informatycznej, takich jak architekt systemów informatycznych, czy analityk do spraw IT.
Program studiów
Naczelnym paradygmatem nauczania na Informatyce stosowanej będzie solidne opanowanie podstaw, zarówno programowania jak i wiedzy z zakresy nauk matematyczno-przyrodniczych. Kolejne kursy programowania będą integralną częścią systemowego rozwiązania mającego na celu nauczenie samodzielnego rozwiązywania problemów z użyciem komputera. Ponadto, opierając się na dotychczasowych doświadczeniach w prowadzeniu kierunku Informatyka na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii, nowo utworzona Informatyka stosowana będzie zawierała co najmniej dwa profile kształcenia.
Pierwszy z nich będzie specjalnością najbardziej zintegrowaną z prowadzonymi badaniami i technologiami wykorzystywanymi w badaniach z zakresu nauk ścisłych. Szczególny nacisk zostanie położony na samodzielne rozwiązywanie problemów informatycznych i inżynieryjnych, w tym na ich klasyfikację pod kątem złożoności, możliwych metod rozwiązania i implementację rozwiązań. Komplementarnie do klasycznego podejścia, w którym dużą wagę przywiązuje do programowania tzw. front-endu absolwenci tej specjalności będą raczej biegli w tworzeniu algorytmów back-endów. Studenci będą rozwiązywali problemy oparte na realnych zagadnieniach związane z przetwarzaniem danych, analizą obrazu, modelowaniem komputerowym czy algorytmami optymalizacji. Istotną rolę będzie odgrywała umiejętność wykorzystania technologii wbudowanych.
Drugi będzie profilem kontynuującym tradycyjny profil z dotychczas prowadzonego przez Wydział MFiCh. Środek ciężkości zostanie położony w tym przypadku na technologie sieciowe i bazy danych w zastosowaniach do informatyzacji zarządzania przedsiębiorstwem oraz komputerowego wspomagania produkcji. Dlatego w ramach zajęć na kierunku Informatyka stosowana istotny blok programowy będą stanowić nowoczesne technologie bazodanowe i sieciowe oraz zagadnienia i narzędzia analityki biznesowej. Student oprócz przyswojenia wiedzy z przedmiotów podstawowych, takich jak systemy operacyjne, sieci komputerowe i bazy danych, nabędzie umiejętności praktycznych w szerokim zakresie zagadnień specjalistycznych, wśród których należy wymienić administrację baz i hurtowni danych, sieci komputerowych i systemów operacyjnych, projektowanie baz i hurtowni danych oraz sieci komputerowych, eksplorację danych w systemach transakcyjnych i analitycznych, narzędzia analityki biznesowej jako element współczesnych systemów zarządzania przedsiębiorstwem. Wsparciem planowanych działań dydaktycznych będzie intensyfikacja naszej wieloletniej współpracy w zakresie kształcenia z wiodącymi firmami, które wnoszą istotny wkład w rozwój technologii informatycznych. W ramach korporacyjnych programów edukacyjnych, takich jak Oracle Academy: Advanced Computer Science i Cisco Academy, damy studentom możliwość poznawania profesjonalnych urządzeń i oprogramowania oraz zdobycia pierwszych certyfikatów zawodowych honorowanych na całym świecie, które ułatwią im wejście na rynek pracy.
Należy podkreślić, że konieczność zachowania dużych możliwości adaptacyjnych do dynamicznie zmieniających się potrzeb rynku pracy a także oczekiwać studentów, skłoniła do zastąpienia systemu z góry ustalonych specjalizacji, systemem tworzącym dużą pulę przedmiotów do wyboru. Ich zakres tematyczny, będzie dostosowywany do bieżącej potrzeby - wynikającej m.in. ze intensywnej współpracy z otoczeniem. W efekcie, jesteśmy przekonani, że poza, poza starannym kształceniem w zakresie podstaw, student uzyska w czasie toku studiów interesujące dla niego a jednocześnie atrakcyjne na rynku pracy: wiedzę i umiejętności dostosowane do aktualnych trendów.
|
---|---|
Organization of the process of obtaining a degree: | Organizacja procesu uzyskania dyplomu
na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia
§1
Niniejszy regulamin jest uszczegółowieniem §§ 29 - 34 Regulaminu Studiów w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, uchwalonego przez Senat UŚ w dniu 14 maja 2012.
§2
Po złożeniu przez dyplomanta pracy inżynierskiej i jej przyjęciu przez promotora, promotor oraz recenzent przygotowują recenzje zawierające propozycje ocen. Recenzje są udostępniane dyplomantowi w celu zapoznania się z uwagami.
§2
1. Egzamin dyplomowy składa się z dwóch części:
a. obrony pracy inżynierskiej,
b. odpowiedzi dyplomanta na pytania członków komisji.
2. Obrona pracy inżynierskiej rozpoczyna się autoreferatem dyplomanta. Następnie dyplomant ustosunkowuje się do uwag dotyczących pracy zawartych w recenzjach; po czym członkowie komisji formułują dodatkowe pytania i uwagi dotyczące pracy. Odpowiedzi dyplomanta kończą obronę pracy inżynierskiej.
3. W drugiej części egzaminu dyplomant otrzymuje pytania egzaminacyjne. Zakres egzaminu z danego przedmiotu pokrywa się z treściami programowymi odpowiednich wykładów zamieszczonymi w Katalogu przedmiotów ECTS.
4. W części niejawnej egzaminu:
a. promotor i recenzent podają swoje oceny pracy inżynierskiej,
b. Komisja ustala cząstkowe oceny z obrony pracy oraz odpowiedzi na pytania,
c. Komisja ustala ostateczną ocenę zgodnie z §34 Regulaminu Studiów w Uniwersytecie Śląskim
5. Bezpośrednio po ustaleniu ocen komisja ogłasza je dyplomantowi.
|
Internships (hours and conditions): | Wymiar, zasady i forma odbywania praktyk dla studentów studiów stacjonarnych pierwszego stopnia
§1 Wymiar praktyk
Praktyka inżynierska odbywa się po IV semestrze i trwa 4 tygodnie (łącznie 160 godzin).
§2 Zasady i forma odbywania praktyki
1. Zgodnie z uniwersyteckim regulaminem praktyk studenci samodzielnie poszukują miejsca odbywania praktyki, adekwatnego do kierunku i specjalności studiów. Studenci realizują program praktyki uzgodniony z zakładem pracy, zatwierdzony przez opiekuna praktyk. Miejsce odbywania praktyk może zostać również wyznaczone przez opiekuna roku lub opiekuna praktyk, w ramach umów i programów realizowanych przez Uniwersytet Śląski.
2. Praktyka zawodowa ma na celu kształtowanie umiejętności niezbędnych w przyszłej pracy zawodowej oraz przygotowanie studenta do samodzielności i odpowiedzialności za powierzone mu zadania. Student ma możliwość wykorzystania wiedzy zdobytej na studiach oraz zdobywania nowych umiejętności i wiedzy praktycznej.
3. Zaliczenie praktyki odbywa się na podstawie sprawozdania studenta oraz opinii o praktykancie i przebiegu praktyki sporządzonej przez zakład pracy.
§3 Zasady obowiązujące w zakładzie pracy
1. Na terenie Zakładu Pracy student podlega przepisom obowiązującym w tym zakładzie. Bezpośrednim zwierzchnikiem studenta w czasie praktyki jest:
– ze strony Uczelni - Opiekun Praktyk Studenckich,
– ze strony Zakładu Pracy - zakładowy opiekun praktyk lub osoba przez niego wskazana.
2. Student zobowiązany jest do:
a. przestrzegania ustalonego przez zakład pracy porządku i dyscypliny pracy,
b. przestrzegania zasad BHP i ochrony przeciwpożarowej,
c. przestrzegania zasad zachowania tajemnicy służbowej i państwowej oraz ochrony poufności danych w zakresie określonym przez zakład pracy,
d. przestrzegania zasad odbywania praktyki określonych przez Uczelnię.
|
Graduation requirements: | Warunki wymagane do ukończenia studiów stacjonarnych
pierwszego stopnia
Student otrzymuje tytuł zawodowy inżyniera w zakresie informatyki, gdy:
1. osiągnie wszystkie efekty kształcenia przewidziane w programie kształcenia;
2. zaliczy kursy w wymiarze co najmniej 2325 godzin z liczbą punktów ECTS co najmniej 210, w tym:
1) wszystkie przedmioty podstawowe
2) wszystkie przedmioty kierunkowe
3) moduły do wyboru w wymiarze co najmniej 360 godzin z liczbą punktów ECTS co najmniej 24
3. zaliczy praktykę inżynierską w wymiarze 160 godzin
4. wykona pracę inżynierską ocenioną pozytywnie
5. zda egzamin dyplomowy z wynikiem pozytywnym
|
Number of ECTS credits required to achieve the qualification equivalent to the level of study: | 210 |
Professional qualifications: | (no information given) |
Connection between the field of study and university development strategy, including the university mission: | Kierunek informatyka stosowana jest zgodny z przyjętą strategią rozwoju Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii oraz misją uczelni.
Zgodność z misją i strategią Uczelni
Nadrzędnym celem Uniwersytetu Śląskiego, zgodnie z dokumentem “Strategia Rozwoju Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na lata 2012-2020” uchwalonym przez Senat Uniwersytetu Śląskiego w dniu 24 stycznia 2012 roku, jest kształcenie wysoko wykwalifikowanych, twórczych oraz elastycznych kadr, zdolnych sprostać wyzwaniom innowacyjnej gospodarki lokalnej, regionalnej i krajowej. Istotą Strategii jest wytyczenie zorientowanych na przyszłość kierunków rozwoju Uniwersytetu Śląskiego po to, by skutecznie reagować na wyzwania nowych czasów i zabiegać o coraz mocniejszą pozycję w kraju i za granicą. Wypracowana przez Uniwersytet Śląski w Katowicach Strategia Rozwoju, zakłada cztery najważniejsze cele strategiczne:
● Cel strategiczny 1: Silne zespoły badawcze i badania
● Cel strategiczny 2: Innowacyjne kształcenie i nowoczesna oferta dydaktyczna i naukowa na światowym poziomie
● Cel strategiczny 3: Aktywne współdziałanie Uczelni z otoczeniem
● Cel strategiczny 4: Systemowe zarządzanie
Utworzenie kierunku Informatyka stosowana stanowi znaczący wkład do osiągnięcia celu strategicznego nr 2 oraz celu strategicznego nr 3.
Zgodność ze Strategią Wydziału Matematyki-Fizyki i Chemii
Należy podkreślić, że zgodność ze strategią nadrzędną w automatyczny sposób wypełnia cele strategii Wydziału. W szczególności jednym ze szczegółowych elementów strategii Wydziału jest doskonalenie kierunku Informatyka. Utworzenie kierunku inżynierskiego Informatyka stosowana w miejsce kierunku licencjackiego mieści się w ramach tego działania.
Zgodność z Celem strategicznym 2: Innowacyjne kształcenie i nowoczesna oferta dydaktyczna i naukowa na światowym poziomie
Utworzenie kierunku Informatyka stosowana stanowi znaczący wkład do osiągnięcia celu strategicznego nr 2, zgodnie z którym priorytetowym zadaniem Uczelni w obszarze nowoczesnego kształcenia jest powoływanie nowych, interdyscyplinarnych programów studiów międzywydziałowych i międzyuczelnianych oraz prowadzonych wspólnie z otoczeniem społeczno-gospodarczym Uniwersytetu. Zadaniem Uczelni jest zapewnienie studentom wszechstronnego wykształcenia i nie zaniedbywanie przy tym wiedzy oraz umiejętności specjalistycznych właściwych poszczególnym kierunkom studiów.
W ramach tego obszaru strategicznego utworzenie Informatyki stosowanej będzie znakomicie wpisywało się w następujące Cele Operacyjne wymienione w Strategii:
Otwartość i innowacyjność w obszarze kształcenia:
Cel Operacyjny 3.1. Wzrost umiędzynarodowienia i mobilności w procesie kształcenia
Informatyka stosowana jest utworzona we współpracy z Uniwersytetem du Maine w Le Mans we Francji. W ramach projektu “PIN” finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego kadra będzie mogła poprzez wizyty poznać dobre praktyki wypracowane na uczelni partnera.
Cel Operacyjny 3.2. Tworzenie nowych programów zgodnych z oczekiwaniami rynku pracy
Informatyka stosowana jest odpowiedzią na realne zapotrzebowanie rynku pracy. Dane pochodzące z badań np. *“Badanie ewaluacyjne ex-ante dotyczące oceny zapotrzebowania gospodarki na absolwentów szkół wyższych kierunków matematycznych, przyrodniczych i technicznych”* wykazują niezbicie, że zapotrzebowanie na rynku pracy na informatyków kilkukrotnie przewyższa popyt np. na absolwentów fizyki technicznej. Ponadto program Informatyki stosowanej zawiera wiele przedmiotów specjalistycznych, których tematy będą przedmiotem wspólnych ustaleń otoczenia przemysłowego i kadry Uniwersytetu Śląskiego i będą się dynamicznie zmieniać wraz ze zmieniającymi się realiami. Informatyka stosowana będzie więc kierunkiem, który z założenia będzie ewoluował i dostosowywał się do dynamicznie zmieniających się warunków zewnętrznych.
Cel Operacyjny 3.3. Wykorzystywanie najnowszych technologii w procesie kształcenia
Program nauczania Informatyki stosowanej jest zorientowany na kształcenie w zakresie podstaw, które będzie oparte na najnowocześniejszych koncepcjach dydaktycznych zaczerpniętych z najlepszych Uczelni na świecie. Pierwszym językiem programowania dla studenta będzie tzw. dynamicznie typowany Python, znacznie ułatwiający interakcję programisty z komputerem będąc przy tym jednym z bardziej rozpowszechnionych języków w przemyśle. Ponadto, Informatyka stosowana będzie zawierać przedmioty specjalistyczne oparte o różnego rodzaju nowoczesne urządzenia wbudowane. Wpisuje się to w nadchodzący trend określany przez popularne ostatnio formułowanie “Internet of things”. Niemałą rolę odegra tu bogate doświadczenie kadry składającej się z interdyscyplinarnego grona, z matematyków, fizyków i informatyków, którzy mają bogate doświadczenie w praktycznym zastosowaniu powyższych technologii w pracy z nowoczesnymi przyrządami pomiarowymi i aparaturą.
Cel Operacyjny 3.4. Wspieranie inicjatyw Otwartych Zasobów Edukacyjnych w procesie kształcenia
Po pierwsze Informatyka stosowana będzie w procesie kształcenia korzystać w maksymalnym stopniu z Otwartego Oprogramowania. Flagowym przykładem jest całkowicie otwarty język Python czy system Linux. Należy podkreślić, że samo wykorzystanie otwartych systemów i języków programowania jest znaczącym wkładem w budowanie świadomości o ich roli i sposobie pracy. W dalszej kolejności implikuje to zachęcanie studentów do publikacji kodu pod Otwartymi Licencjami i dzielenie się nim ze światem za pośrednictwem takich portali jak github.
Po drugie w ramach projektu PIN zostanie sfinansowane wytworzenie wielu otwartych zasobów edukacyjnych. Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii może się pochwalić znacznymi dokonaniami w publikacji otwartych materiałów już w tej chwili. W ramach projektów UPGOW czy iCSE zostało wytworzonych wiele cennych skryptów czy też materiałów e-learningowych, z których część dotyczy zagadnień wspólnych dla Informatyki stosowanej i kierunków takich jak Fizyki Techniczna. Materiały te będą dostosowywane i udoskonalane w trakcie realizacji zadań na Informatyce stosowanej.
Strategia Uczelni jasno wskazuje, że jednym z planowanych działań jest podjęcie szerszej współpracy z biznesem i gospodarką w sferze dydaktyki, co podniesie poziom przygotowania absolwentów do wejścia na dynamicznie ewoluujący rynek pracy, zaszczepiając w nich postawę przedsiębiorczości i wyposażając w wyróżniające kompetencje. Takie założenie leży również u podstaw utworzenia kierunku Informatyka stosowana.
Otworzenie kierunku Informatyka stosowana realizuje również cel strategiczny 3, ponieważ jego realizacja pozwoli na spełnienie następujących celów operacyjnych:
Zgodność z Celem strategicznym 3: Aktywne współdziałanie Uczelni z otoczeniem
Cel Operacyjny 3.1. Współpraca z gospodarką
Stała współpraca z instytucjami otoczenia Uniwersytetu Śląskiego o zasięgu regionalnym, krajowym i międzynarodowym.
3.1.1 Jednym z założeń utworzenia Informatyki stosowanej jest szeroka współpraca z otoczeniem, co znakomicie wpisuje się w Cel strategiczny 3. Strategia Uniwersytetu Śląskiego jasno wskazuje, że jednym z planowanych działań jest podjęcie szerszej współpracy z biznesem i gospodarką w sferze dydaktyki, co podniesie poziom przygotowania absolwentów do wejścia na dynamicznie ewoluujący rynek pracy, zaszczepiając w nich postawę przedsiębiorczości i wyposażając w wyróżniające kompetencje. Takie założenie leży również u podstaw tworzenia Informatyki stosowanej.
3.1.2. Wspieranie przedsiębiorczości akademickiej.
W tej chwili wspólnie z innowacyjnymi przedsiębiorcami ze Śląska są planowane działania mające na celu angażowanie studentów w projekty proponowane przez firmy. Udział w takich projektach jest jednym z najlepszych sposobów zaangażowania studenta w zdobycie praktycznej wiedzy, która może być podstawą do jego inicjatywy gospodarczej.
Cel Operacyjny 3.2. Współpraca Uczelni z pracodawcami
Program Informatyki stosowanej zawiera elementy, które mogą być dynamicznie zmieniane. W trakcie wstępnych rozmów z pracodawcami wyrazili oni chęć nie tylko pomocy w zasugerowaniu specjalistycznej tematyki, ale także aktywnego udziału w realizacji zajęc. Należy wyraźnie stwierdzić, że Informatyka stosowana jest kierunkiem stworzonym dla potrzeb innowacyjnej gospodarki i z jej udziałem.
Cel Operacyjny 3.3. Wzmacnianie więzi z absolwentami Uniwersytetu Śląskiego
W ramach kierunku Informatyka stosowana zostaną intensyfikowane działania mające na celu organizację spotkań absolwentów zarówno z kadrą jak i ze studentami oraz kandydatami.
Cel Operacyjny 3.6. Kreowanie pozytywnego wizerunku Uniwersytetu Śląskiego w mediach i budowanie świadomości marki w otoczeniu zewnętrznym.
Nowoczesne technologie bywają niezwykle spektakularne. Studenci Informatyki stosowanej będący ekspertami w programowaniu urządzeń wbudowanych mogą zaangażować się w wiele medialnych przedsięwzięć.
Otwarte Zasoby Edukacyjne będą dostępne, wzorem uczelni takich jak MIT, dla ogółu społeczeństwa, co z pewnością wpłynie pozytywnie na markę Uczelni.
|
Percentage of the ECTS credits for each of the areas to which the learning outcomes are related to the total number of ECTS credits: | technical studies : 60% science studies : 40% |
KNOWLEDGE The graduate: |
---|
zna podstawowe pojęcia i twierdzenia z wybranych działów matematyki wyższej obejmujące logikę, analizę matematyczną, algebrę, geometrię analityczną, matematykę dyskretną, probabilistykę; zna podstawowe techniki obliczeniowe przydatne w informatyce; rozumie znaczenie formalizmu matematycznego w formułowaniu i rozwiązywaniu problemów informatycznych [K_W01] |
posiada elementarną wiedzę w zakresie matematycznych podstaw algorytmiki, rozumie matematyczne podstawy analizy algorytmów i wpływ doboru struktur danych i algorytmów na czas działania programów komputerowych [K_W02] |
ma wiedzę w zakresie fizyki obejmującą: elementy mechaniki, elektryczność i magnetyzm, optykę i mechanikę kwantową oraz fizyczne podstawy działania wybranych urządzeń półprzewodnikowych i optronicznych [K_W03] |
posiada wiedzę w zakresie podstaw elektrotechniki, elektroniki oraz techniki cyfrowej [K_W04] |
posiada wiedzę w zakresie teoretycznych podstaw sterowania oraz podstawowych elementów i układów automatyki i robotyki [K_W05] |
posiada uporządkowaną wiedzę na temat współczesnych paradygmatów, języków i metod programowania oraz inżynierii oprogramowania [K_W06] |
posiada uporządkowaną wiedzę w zakresie projektowania i rozwoju oprogramowania oraz typowych środowisk i narzędzi wytwarzania oprogramowania [K_W07] |
posiada podstawową wiedzę na temat wykorzystywania typowych aplikacji oraz systemów informatycznych do celów użytkowych i inżynierskich [K_W08] |
zna strukturę i organizację typowych systemów komputerowych; zna i rozumie koncepcję „konwencjonalnej maszyny” w architekturze systemu komputerowego; zna metody realizacji przetwarzania sekwencyjnego oraz równoległego w systemach komputerowych [K_W09] |
posiada wiedzę w zakresie akwizycji i przetwarzania danych pomiarowych niezbędną do realizacji prostych automatycznych systemów pomiarowych [K_W10] |
posiada wiedzę niezbędną do zaprojektowania i oprogramowania prostego systemu wbudowanego, zna specyfikę, strukturę i organizację typowych mikroprocesorów i mikrokontrolerów [K_W11] |
posiada podstawową wiedzę o współczesnych metodach projektowania z wykorzystaniem systemów CAD/CAM/CAE [K_W12] |
zna i rozumie koncepcję oraz typową funkcjonalność systemu operacyjnego, pracy wielozadaniowej/wielowątkowej, wielodostępu; zna podstawowe mechanizmy komunikacji wewnątrzsystemowej; posiada podstawową wiedzę na temat wirtualizacji i jej znaczenia dla współczesnych technologii informatycznych [K_W13] |
posiada niezbędną wiedzę na temat współczesnych technologii sieciowych i internetowych, zna modele referencyjne systemów sieciowych, w tym model ISO/OSI; zna podstawowe protokoły, usługi i aplikacje sieciowe, oraz typowe sposoby transmisji danych z uwzględnieniem specyfiki wykorzystywanych mediów [K_W14] |
posiada podstawowa wiedzę odnośnie zagrożeń bezpieczeństwa w typowych środowiskach sieciowych/systemowych i zna odpowiednie sposoby ochrony i przeciwdziałania [K_W15] |
zna algebrę relacyjnych baz danych i relacyjny model baz danych, zna algebraiczne podstawy, polecenia z podziałem na ich grupy funkcjonalne oraz składnię strukturalnego języka zapytań (SQL) do baz danych, ma podstawową wiedzę w zakresie modelowania danych i projektowania baz danych, zna wybrane narzędzia komputerowego wspomagania projektowania (CASE) relacyjnych baz danych i zasady ich użytkowania; posiada niezbędną wiedzę z zakresu bezpieczeństwa i administracji baz danych [K_W16] |
ma podstawową wiedzę o metodach sztucznej inteligencji [K_W17] |
ma podstawową wiedzę dotyczącą uwarunkowań ekonomicznych, prawnych i etycznych związanych z działalnością inżyniera informatyka, zna podstawowe zasady bezpieczeństwa i higieny pracy [K_W18] |
zna i rozumie podstawowe pojęcia i zasady z zakresu ochrony własności przemysłowej, prawa autorskiego i patentowego; potrafi korzystać z zasobów informacji patentowej [K_W19] |
posiada elementarną wiedzę z zakresu zarządzania i prowadzenia działalności gospodarczej, zna ogólne zasady tworzenia i rozwoju form indywidualnej przedsiębiorczości [K_W20] |
posiada ogólną, perspektywiczną wiedzę z różnych działów informatyki i powiązanych z nią dziedzin nauki i techniki [K_W21] |
zna i rozumie podstawowe pojęcia, opis matematyczny, algorytmy oraz operacje wykonywane na grafice rastrowej i wektorowej; zna przestrzenie barw oraz zasady oświetlania obiektów i renderingu [K_W22] |
posiada rozszerzoną wiedzę w zakresie wybranych zagadnień omawianych w ramach modułu specjalistycznego [K_W23] |
SKILLS The graduate: |
---|
potrafi w sposób poprawny i zrozumiały, w mowie i piśmie, formułować twierdzenia i definicje; posiada umiejętność stosowania metod matematycznych do rozwiązywania prostych problemów informatycznych; potrafi użyć formalizmu matematycznego do precyzyjnego opisu zadań informatycznych o charakterze praktycznym [K_U01] |
potrafi stosować metody numeryczne do rozwiązania problemów matematycznych; potrafi korzystać z pakietów oprogramowania wspomagających takie obliczenia [K_U02] |
potrafi konstruować algorytmy z wykorzystaniem klasycznych struktur danych oraz podstawowych technik algorytmicznych; potrafi zapisywać klasyczne algorytmy w postaci schematu blokowego, listy kroków, w pseudokodzie oraz w wybranym języku programowania; potrafi stosować metody matematyczne do oceny efektywności prostych algorytmów [K_U03] |
posiada umiejętność tworzenia i przetwarzania grafiki przy użyciu dostępnych aplikacji [K_U04] |
potrafi opisywać i analizować podstawowe zjawiska fizyczne z wykorzystaniem adekwatnego aparatu matematycznego; potrafi weryfikować modele rzeczywistego świata, a także przewidywać zdarzenia i stany na podstawie znanych modeli [K_U05] |
potrafi dokonać analizy obwodu elektrycznego przy pomocy odpowiedniej metody, przeprowadzić pomiary oraz zinterpretować uzyskane wyniki dla różnych wielkości elektrycznych [K_U06] |
potrafi projektować i implementować typowe aplikacje w wybranym języku programowania, w tym aplikacje wykorzystujące interfejsy graficzne i komunikacyjne [K_U07] |
posiada podstawowe umiejętności w zakresie programowania niskopoziomowego oraz systemowego, w tym programowania mikroprocesorów i mikrokontrolerów dla potrzeb systemów wbudowanych [K_U08] |
potrafi zaprojektować i zbudować proste układy pomiarowe oraz proste urządzenia zawierające układy automatycznej regulacji [K_U09] |
potrafi stworzyć aplikacje implementującą algorytmy akwizycji, przetwarzania i prezentacji danych pomiarowych [K_U10] |
potrafi przygotowywać proste modele mechaniczne oraz układy elektroniczne z pomocą odpowiednich pakietów CAD [K_U11] |
potrafi wskazać i oszacować czynniki wpływające na wydajność danego systemu komputerowego, mikroprocesorowego lub mikrokontrolera oraz eksperymentalnie wyznaczyć odpowiednie parametry [K_U12] |
potrafi wykorzystać funkcjonalność typowych systemów operacyjnych, w szczególności systemów uniksowych, powłoki systemowej oraz skryptów tej powłoki; potrafi wykorzystać możliwości systemu operacyjnego do zarządzania zbiorami danych [K_U13] |
potrafi zaprojektować i zrealizować prostą konfigurację sieci lokalnej z dostępem do Internetu, w oparciu o typowe urządzenia aktywne i media transmisyjne; potrafi wykonać podstawowe testy diagnostyczne stanu i funkcjonalności dla typowej sieci komputerowej oraz typowych usług sieciowych [K_U14] |
potrafi ocenić zagrożenia występujące w systemach informatycznych i umie zastosować właściwe sposoby eliminacji tych zagrożeń [K_U15] |
potrafi rozwiązywać zagadnienia z zakresu eksploracji danych za pomocą algebry relacyjnych baz danych; potrafi konstruować poprawne i optymalne zapytania SQL do baz danych; potrafi obsługiwać i wykorzystywać bazy danych, w tym jako źródło danych aplikacji bazodanowych; potrafi projektować poprawne i integralne relacyjne bazy danych, w tym z wykorzystaniem wybranych narzędzi komputerowego wspomagania projektowania (CASE); potrafi opracować poprawną i przejrzystą dokumentację projektu relacyjnej bazy danych; potrafi administrować bazami danych i dbać o bezpieczeństwo danych [K_U16] |
posiada umiejętność opisywania przestrzeni problemu; posiada umiejętność dobierania algorytmu przeszukiwania heurystycznego do specyfiki problemu i jego implementacji [K_U17] |
posiada umiejętność przygotowania i przedstawienia wystąpień ustnych dotyczących szczegółowych zagadnień informatycznych ze wsparciem środków multimedialnych; posiada umiejętność przygotowania typowych prac pisemnych dotyczących szczegółowych zagadnień informatycznych, z wykorzystaniem różnych źródeł informacji [K_U18] |
potrafi samodzielnie zdobywać wiedzę w celu podnoszenia kompetencji zawodowych [K_U19] |
zna co najmniej jeden język obcy na poziomie średniozaawansowanym (B2), ponadto potrafi korzystać z anglojęzycznej literatury informatycznej [K_U20] |
posiada umiejętność implementacji podstawowych algorytmów grafiki rastrowej oraz wektorowej, zarówno 2D jak i 3D; potrafi właściwie wykorzystać różne biblioteki programistyczne; potrafi właściwie dobrać rozwiązania sprzętowe charakterystyczne dla grafiki komputerowej [K_U21] |
potrafi określić kierunki dalszego uczenia się oraz zrealizować proces
samokształcenia się, m.in. w celu podnoszenia kwalifikacji i
kompetencji zawodowych z wykorzystaniem źródeł i zasobów
bibliotecznych, źródeł elektronicznych i baz danych
[K_U22] |
potrafi wykorzystać i zastosować w praktyce inżynierskiej rozszerzoną wiedzę w zakresie wybranych zagadnień omawianych w ramach modułu specjalistycznego [K_U23] |
potrafi wskazywać rozwiązania alternatywne i/lub kompromisowe dla podejmowania działań inżynierskich uwzględniając przy tym wyniki wstępnej analizy ekonomicznej. [K_U24] |
SOCIAL COMPETENCES The graduate: |
---|
zna ograniczenia własnej wiedzy i rozumie potrzebę dalszego kształcenia się i podnoszenia własnych kompetencji zawodowych, osobistych i społecznych [K_K01] |
umie pracować w grupie przyjmując w niej różne role; rozumie podział zadań i konieczność wywiązania się jednostki z powierzonego zadania; potrafi wysłuchać innego zdania i podjąć merytoryczną dyskusję nad danym zagadnieniem; potrafi odpowiednio określić priorytety służące realizacji określonego przez siebie lub innych zadania; potrafi precyzyjnie formułować pytania służące pogłębianiu zrozumienia danego tematu lub odnalezieniu brakujących elementów rozumowania [K_K02] |
dostrzega i docenia rolę oraz znaczenie informatyki dla rozwoju cywilizacji, nauki i techniki; pojmuje interdyscyplinarny charakter informatyki; dostrzega i docenia rolę oraz znaczenie systemów otwartych i wolnego oprogramowania dla rozwoju technologii informatycznych, podejmuje starania propagujące wolne oprogramowanie [K_K03] |
rozumie pozatechniczne aspekty stosowania zdobytej wiedzy i umiejętności oraz związaną z tym odpowiedzialność; rozumie i docenia znaczenie uczciwości intelektualnej w działaniach własnych i innych osób; postępuje etycznie [K_K04] |
potrafi myśleć i działać w kategoriach przedsiębiorczości, uwzględniając koszty, efekty ekonomiczne, rachunek zysków i strat, opłacalność, rozwiązania kompromisowe [K_K05] |
ma świadomość roli społecznej absolwenta technicznego kierunku studiów, dostrzega i rozumie potrzebę propagowania informacji odnośnie rozwoju informatyki oraz innych aspektów działania inżyniera-informatyka [K_K06] |
Module | Language of instruction | Form of verification | Number of hours | ECTS credits |
---|---|---|---|---|
Grupa treści podstawowych | ||||
Matematyka 1 [03-IS-14-MAT1] | Polish | course work | discussion classes: 120 | 12 |
Grupa treści kierunkowych | ||||
Podstawy użytkowania systemów komputerowych [03-IS-14-PUSK] | Polish | course work | laboratory classes: 30 | 2 |
Wstęp do informatyki [03-IS-14-WdI] | Polish | exam |
lecture: 30
laboratory classes: 30 |
5 |
Wstęp do pomiarów i automatyki [03-IS-14-WdPiA] | Polish | course work | laboratory classes: 30 | 2 |
Wstęp do programowania [03-IS-14-WdP] | Polish | exam |
lecture: 15
laboratory classes: 45 |
6 |
Inne wymagania | ||||
Lektorat języka angielskiego cz.1 [03-IS-14-ANG1] | Polish | course work | practical classes: 30 | 2 |
Ochrona własności intelektualnej i BHP [03-IS-14-OWIB] | Polish | exam | lecture: 15 | 1 |
Module | Language of instruction | Form of verification | Number of hours | ECTS credits |
---|---|---|---|---|
Grupa treści podstawowych | ||||
Fizyka [03-IS-14-FIZ] | Polish | exam |
lecture: 30
discussion classes: 30 laboratory classes: 15 |
5 |
Matematyka 2 [03-IS-14-MAT2] | Polish | exam | discussion classes: 90 | 6 |
Grupa treści kierunkowych | ||||
Algorytmy i programowanie [03-IS-14-AiP] | Polish | course work |
lecture: 30
discussion classes: 15 laboratory classes: 30 |
7 |
Architektura komputerów [03-IS-14-AK] | Polish | exam |
lecture: 30
laboratory classes: 30 |
5 |
Podstawy elektrotechniki i elektroniki [03-IS-14-PEiE] | Polish | exam |
lecture: 30
discussion classes: 60 laboratory classes: 30 |
5 |
Inne wymagania | ||||
Lektorat języka angielskiego cz.2 [03-IS-14-ANG2] | Polish | course work | practical classes: 30 | 2 |
Module | Language of instruction | Form of verification | Number of hours | ECTS credits |
---|---|---|---|---|
Grupa treści podstawowych | ||||
Matematyka dyskretna [03-IS-14-MD] | Polish | exam |
lecture: 20
discussion classes: 30 |
4 |
Grupa treści kierunkowych | ||||
Algorytmy i struktury danych [03-IS-14-AiSD] | Polish | exam |
lecture: 30
discussion classes: 15 laboratory classes: 30 |
5 |
Bazy danych [03-IS-14-BD] | Polish | exam |
lecture: 30
laboratory classes: 60 |
6 |
Podstawy techniki mikroprocesorowej [03-IS-14-PTM] | Polish | course work |
lecture: 30
laboratory classes: 30 |
5 |
Sieci komputerowe [03-IS-14-SK] | Polish | exam |
lecture: 30
laboratory classes: 30 |
5 |
Inne wymagania | ||||
Lektorat z języka angielskiego cz.3 [03-IS-14-ANG3] | Polish | course work | practical classes: 30 | 2 |
Prawo informatyczne [03-IS-14-PInf] | Polish | exam | lecture: 30 | 2 |
Wychowanie fizyczne [03-IS-14-WF] | Polish | course work | practical classes: 30 | 1 |
Module | Language of instruction | Form of verification | Number of hours | ECTS credits |
---|---|---|---|---|
Grupa treści podstawowych | ||||
Podstawy metod probabilistycznych i statystyki [03-IS-14- PMPiS] | Polish | exam |
lecture: 30
discussion classes: 30 |
5 |
Grupa treści kierunkowych | ||||
Podstawy Automatyki i Robotyki [03-IS-14-PAiR] | Polish | exam |
lecture: 15
laboratory classes: 30 |
3 |
Podstawy inżynierii oprogramowania [03-IS-14-PIO] | Polish | exam |
lecture: 30
discussion classes: 30 |
5 |
Podstawy sztucznej inteligencji [03-IS-14-PSI] | Polish | exam |
lecture: 30
laboratory classes: 30 |
5 |
Systemy wbudowane [03-IS-14-SW] | Polish | exam |
lecture: 15
laboratory classes: 45 |
4 |
Użytkowanie oprogramowania inżynierskiego [03-IS-14-UOIn] | Polish | exam |
lecture: 15
laboratory classes: 45 |
4 |
Grupa modułów do wyboru | ||||
Przedmiot humanistyczny – Etyka biznesu i etyki zawodowe [03-IS-14-PHEBEZ] | Polish | exam | lecture: 30 | 2 |
Inne wymagania | ||||
Lektorat języka angielskiego cz.4 [03-IS-14-ANG4] | Polish | exam | practical classes: 30 | 2 |
Module | Language of instruction | Form of verification | Number of hours | ECTS credits |
---|---|---|---|---|
Grupa treści kierunkowych | ||||
Elementy grafiki komputerowej i przetwarzania obrazu [03-IS-14-EGKiPO] | Polish | course work |
lecture: 30
laboratory classes: 30 |
5 |
Środowiska i narzędzia wytwarzania oprogramowania [03-IS-14-SiNWO] | Polish | course work |
lecture: 30
laboratory classes: 30 |
5 |
Systemy operacyjne i programowanie systemowe [03-IS-14-SOiPS] | Polish | exam |
lecture: 30
laboratory classes: 30 |
6 |
Grupa modułów do wyboru | ||||
Moduł kierunkowy do wyboru [03-IS-14-MdW] | Polish | exam |
lecture: 15
laboratory classes: 45 |
4 |
Moduł kierunkowy do wyboru [03-IS-14-MdW] | Polish | exam |
lecture: 15
laboratory classes: 45 |
4 |
Moduł kierunkowy do wyboru [03-IS-14-MdW] | Polish | exam |
lecture: 15
laboratory classes: 45 |
4 |
Inne wymagania | ||||
Wstęp od przedsiębiorczości [03-IS-14-WPrz] | Polish | exam | lecture: 30 | 2 |
Module | Language of instruction | Form of verification | Number of hours | ECTS credits |
---|---|---|---|---|
Grupa modułów do wyboru | ||||
Moduł kierunkowy do wyboru [03-IS-14-MdW] | Polish | exam |
lecture: 15
laboratory classes: 45 |
4 |
Moduł kierunkowy do wyboru [03-IS-14-MdW] | Polish | exam |
lecture: 15
laboratory classes: 45 |
4 |
Moduł kierunkowy do wyboru [03-IS-14-MdW] | Polish | exam |
lecture: 15
laboratory classes: 45 |
4 |
Pracownia inżynierska I (II) [03-IS-14-PIn] | Polish | course work | laboratory classes: 30 | 5 |
Pracownia programowania zespołowego I (II) [03-IS-14-PPZ] | Polish | course work | laboratory classes: 30 | 4 |
Proseminarium Inżynierskie [03-IS-14-PrIn] | Polish | course work | seminar: 30 | 3 |
Praktyki | ||||
Praktyka inżynierska [03-IS-14-PrakIn] | Polish | course work | internship: 0 | 6 |
Module | Language of instruction | Form of verification | Number of hours | ECTS credits |
---|---|---|---|---|
Grupa modułów do wyboru | ||||
Praca dyplomowa [03-IS-14-PD] | Polish | course work | seminar | 16 |
Pracownia inżynierska I (II) [03-IS-14-PIn] | Polish | course work | laboratory classes: 30 | 5 |
Pracownia programowania zespołowego I (II) [03-IS-14-PPZ] | Polish | course work | laboratory classes: 30 | 4 |
Seminarium inżynierskie [03-IS-14-SIn] | Polish | course work | seminar: 30 | 5 |