Logopedia Kod programu: W1-S2LO22.2022

Kierunek studiów: logopedia
Kod programu: W1-S2LO22.2022
Kod programu (USOS): W1-S2LO22
Jednostka prowadząca studia: Wydział Humanistyczny
Język studiów: polski
Semestr rozpoczęcia studiów:
  • semestr zimowy 2023/2024
  • semestr zimowy 2022/2023
Poziom kształcenia: studia drugiego stopnia
Forma prowadzenia studiów: studia stacjonarne
Profil kształcenia: ogólnoakademicki
Liczba semestrów: 4
Tytuł zawodowy: magister
Dalsze studia: możliwość ubiegania się o przyjęcie na studia podyplomowe i doktoranckie
Dyscypliny naukowe lub artystyczne do których odnoszą się efekty uczenia się oraz ich procentowy udział w kształceniu:
  • językoznawstwo (dziedzina nauk humanistycznych) [dyscyplina wiodąca]: 68%
  • nauki medyczne (dziedzina nauk medycznych i nauk o zdrowiu): 15%
  • pedagogika (dziedzina nauk społecznych): 12%
  • psychologia (dziedzina nauk społecznych): 5%
Kod ISCED: 0232
Numer i data uchwały Senatu UŚ z programem studiów: 248/2022 (22.03.2022)
Ogólna charakterystyka kierunku:
Logopedia jest interdyscyplinarnym kierunkiem studiów o humanistycznym charakterze, kształcącym w zakresie zaburzeń mowy i komunikacji językowej. Podbudowę teoretyczną i praktyczną programu studiów stanowi wiedza z zakresu lingwistyki, medycyny, psychologii i pedagogiki wzbogacona o najnowsze osiągnięcia polskiej i światowej logopedii. Studiowanie na tym kierunku przygotowuje do działań w zakresie diagnozy, terapii i profilaktyki logopedycznej osób w różnym wieku, w tym także uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Studenci logopedii poznają prawidłowy rozwój mowy oraz etiologię i symptomatologię wszelkich jej zaburzeń, sposobu ich diagnozowania oraz metodyki postępowania terapeutycznego. Zapoznają się ze specjalistycznymi odmianami tej dziedziny wiedzy, jakimi są: gerontologopedia, surdologopedia, orofacjologopedia, nerologopedia. Poznają zasady budowania skutecznej relacji terapeutycznej z pacjentem i jego rodzinnym otoczeniem oraz uwarunkowania pracy w zespole (np. w ramach współpracy z innymi specjalistami i nauczycielami). Potrafią wyjaśnić przyczyny obserwowanych nienormatywnych objawów z wykorzystaniem wiedzy lingwistycznej, medycznej i psychologicznej, a także zaplanować i prowadzić terapię logopedyczną. Po ukończeniu studiów logopedycznych II stopnia możliwe jest prowadzenie profilaktyki, diagnozy i terapii rozpoznanych w toku postępowania dysfunkcji mowy zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Ukończenie studiów magisterskich stwarza także szansę na otwarcie prywatnej praktyki logopedycznej. Absolwenci kierunku logopedia mają przygotowanie pedagogiczne, a treści realizowane w ramach studiów są zgodne ze standardami przygotowania do wykonywania zawodu nauczyciela zapisanymi w Rozporządzeniu MEN z dnia 1 sierpnia 2017 roku w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli Dz. U. 2017 poz. 1575.
Organizacja procesu uzyskania dyplomu:
Procedurę uzyskiwania dyplomu magistra na kierunku logopedia reguluje uchwała Senatu UŚ nr 108 z dnia 27 kwietnia 2021 r. stanowiąca Regulamin Studiów w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W paragrafach od 33 do 39 zawarto szczegółowe zapisy odnoszące się do organizacji procesu uzyskiwania dyplomu magistra, w tym: zasady przygotowania pracy dyplomowej i jej formy, sposobu oceny rozprawy przez promotora oraz recenzenta, a także przebiegu egzaminu dyplomowego, jak również sposobu i kryteriów wyliczania oceny końcowej. Ponadto stosowane są procedury dyplomowania w ramach Archiwum Prac Dyplomowych (zarządzenie nr 201 Rektora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z dnia 23 listopada 2021 r. w sprawie wprowadzenia procedury składania i archiwizowania pisemnych prac dyplomowych w bazie elektronicznej). Wybór seminarium magisterskiego odbywa się pod koniec pierwszego semestru studiów. Promotorzy przedstawiają tematykę prowadzonych przez siebie seminariów. Proponowane studentom obszary badawcze są zgodne z zainteresowaniami badawczymi promotorów. Po wyborze promotora studenci ustalają z nim problematykę, metodologię i metodykę podejmowanych badań, sposób analizy ich wyników, jak również zasady pisania pracy pod względem formalnym (przypisy, aneks, bibliografia, odpowiednia struktura tekstu). Przygotowanie rozprawy na poziomie magisterskim odbywa się na bazie badań empirycznych, które mogą mieć charakter kazuistyczny lub obejmować większą grupę badawczą. Student przygotowuje pracę w czasie trzech semestrów, korzystając z konsultacji z promotorem, z którym ustala nie tylko temat pracy, ale także strukturę pracy, rodzaj wykorzystanych metod badawczych, sposób analizy wyników badań empirycznych, a także sporządzenie wniosków, jak również analiz o charakterze aplikacyjnym. Po zaliczeniu wszystkich przedmiotów objętych programem kształcenia na kierunku logopedia, zatwierdzeniu przez promotora pracy, a także uzyskaniu pozytywnych recenzji pracy, student może przystąpić do egzaminu dyplomowego, który przebiega zgodnie z wytycznymi opracowanymi przez Radę Dydaktyczną Kierunku. Obrona pracy magisterskiej rozpoczyna się autoreferatem dyplomanta. Po prezentacji głównych tez pracy jest czas na ustosunkowanie się dyplomanta do uwag dotyczących pracy zawartych w recenzjach. Po tej wypowiedzi członkowie komisji formułują dodatkowe pytania. Odpowiedzi dyplomanta kończą obronę pracy magisterskiej. W części niejawnej egzaminu komisja ustala cząstkowe oceny z obrony pracy oraz odpowiedzi na pytania, a także ostateczną ocenę zgodnie z § 39 Regulaminu Studiów w Uniwersytecie Śląskim. Bezpośrednio po ustaleniu ocen komisja ogłasza je dyplomantowi.
Wymiar, zasady i forma odbywania praktyk:
Logopedyczne praktyki zawodowe to ważny element studiów II stopnia. Zaplanowane są do realizacji w trzech częściach w semestrze II w wymiarze 30 godz., w semestrze III – 30 godz. oraz w semestrze IV – 15 godz. Miejscem realizacji praktyk mają być przede wszystkim placówki medyczne i gabinety terapeutyczne. Dzięki współpracy z logopedami i innymi specjalistami w nich zatrudnionymi studentki i studenci mają możliwość kształtowania praktycznych umiejętności oraz kompetencji społecznych, pozwalających na zdobywanie doświadczeń w zakresie diagnozy i terapii osób z zaburzeniami mowy i komunikacji językowej oraz organizacji pracy logopedy. Umożliwi to osobom przymierzającym się do zdobycia zawodu logopedy wdrażanie wiedzy teoretycznej i poznanych dowodów naukowych w proces postępowania terapeutycznego. Studenci będą mieli możliwość poznania specyfiki postępowania logopedycznego o charakterze profilaktycznym oraz diagnostyczno-terapeutycznym. Będą mogli wykazać się twórczą postawą w pracy logopedycznej i gotowością do weryfikacji przyjmowanych hipotez, metod i strategii terapeutycznych. Przygotują się do planowania programu terapii logopedycznej oraz prowadzenia i dokumentowania zajęć. Poznają zasady współpracy z lekarzami i innymi specjalistami zajmującymi się osobami z zaburzeniami mowy. Poznają również organizację placówki, w której prowadzona jest diagnoza i terapia logopedyczna. Będą umieli analizować obserwowane podczas praktyki działania podejmowane wobec pacjenta i jego rodziny. Warunkiem uzyskania zaliczenia zajęć praktycznych jest aktywny udział studenta we wszystkich zaplanowanych w programie formach zajęć, przedłożenie kompletnej dokumentacji z przebiegu praktyk (np. dziennik praktyk, raport z przebiegu praktyk) oraz uzyskanie pozytywnej oceny opiekuna praktyk. Koncepcja praktyk zakłada stworzenie studentom odpowiednich warunków do zdobycia doświadczenia zawodowego oraz umiejętności praktycznych i organizacyjnych, niezbędnych do wykonywania w przyszłości zawodu logopedy. Zajęcia praktyczne stwarzają możliwości profesjonalnego rozwoju studenta oparte na łączeniu wiedzy teoretycznej z praktycznymi umiejętnościami i kompetencjami społecznymi zgodnie z założeniami praktyki opartej na dowodach.
Warunki wymagane do ukończenia studiów:
Warunkiem ukończenia studiów i uzyskania tytułu magistra jest spełnienie następujących warunków: zrealizowanie wszystkich efektów uczenia się przewidzianych w programie studiów, zdobycie przynajmniej 120 punktów ECTS, złożenie w określonym terminie pracy dyplomowej (magisterskiej) oraz uzyskanie pozytywnej oceny z egzaminu dyplomowego.
Liczba punktów ECTS konieczna dla uzyskania kwalifikacji odpowiadających poziomowi studiów: 120
Uprawnienia zawodowe po ukończeniu studiów:
Absolwent studiów drugiego stopnia na kierunku logopedia ma wiedzę z zakresu logopedii dotyczącą diagnozy, terapii i profilaktyki logopedycznej osób w różnym wieku. Jego wykształcenie zostało również wzbogacone o treści dydaktyczne dotyczące pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Absolwent legitymuje się wiedzą na temat prawidłowego rozwoju mowy oraz etiologii i symptomatologii wszelkich zaburzeń mowy, sposobu ich diagnozowania oraz metodyki postępowania terapeutycznego, a także wiedzą w zakresie specjalistycznych odmian tej dziedziny wiedzy, jakimi są: neurologopedia, oligofrenologopedia, gerontologopedia, surdologopedia, orofacjologopedia. Zna teoretyczne podstawy budowania skutecznej relacji terapeutycznej z pacjentem i jego rodzinnym otoczeniem oraz uwarunkowania pracy w zespole (np. w ramach współpracy z innymi specjalistami i nauczycielami). Absolwent ma także bogatą wiedzę i umiejętności z zakresu komunikacji interpersonalnej, przygotowania dydaktyczno-metodycznego, emisji i ekspresji głosu oraz autoprezentacji (logopedia medialna). Absolwent umie zidentyfikować potrzebę wszczęcia postępowania logopedycznego poprzez przeprowadzenie diagnozy logopedycznej w celu ustalenia objawów i przyczyn występującego zaburzenia w komunikacji językowej – rozpoznania jego patomechanizmu; poprawnie klasyfikuje rodzaje zaburzeń mowy. Charakteryzują go także umiejętności programowania i wdrażania terapii logopedycznej w zakresie zróżnicowanych zaburzeń mowy (takich jak: dyslalia, opóźniony rozwój mowy, niepłynność mówienia, neurogenne zaburzenia mowy, mowa osób laryngektomowanych, zaburzenia mowy u osób w wieku senioralnym, wczesna interwencja logopedyczna, psychogenne zaburzenia mowy, problematyka rozwoju mowy w przypadku bilingwizm). Potrafi zaplanować i wprowadzać działania oraz zajęcia dotyczące terapii, jak również zajęcia z zakresu profilaktyki logopedycznej, m.in. poprzez upowszechnianie wiedzy logopedycznej w społeczeństwie, wczesną identyfikację ryzyka zaburzeń mowy oraz zapobieganie negatywnym skutkom istniejących już problemów logopedycznych. Absolwent posiada umiejętność nawiązywania współpracy z rodziną i otoczeniem pacjenta/dziecka/ucznia. Potrafi w praktyce zastosować umiejętności skutecznej komunikacji interpersonalnej w celu motywowania pacjenta, wspierania jego rodziny i otoczenia oraz ułatwiania mu przezwyciężania kryzysów związanych z wystąpieniem zaburzenia w komunikacji językowej. Podczas zajęć teoretycznych, ćwiczeniowych oraz podczas praktyk absolwent nabywa sprawności w zakresie diagnozy zaburzeń mowy, języka i komunikacji. Potrafi zaprogramować postępowanie terapeutyczne, określić prognozy oraz wdrażać terapię przy zastosowaniu właściwie dobranych metod i technik logopedycznych. Absolwent kierunku logopedia jest przygotowany do pracy z osobami zmagającymi się z różnego rodzaju zaburzeniami mowy, w tym z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Przygotowany jest do wykonywania działań diagnostycznych i terapeutycznych w zakresie w zakresie neurologopedii, surdologopedii, gerontologopedii, oligofrenologopedii, niepłynności mówienia, prowadzenia profilaktyki zaburzeń mowy w przedszkolach, szkołach podstawowych oraz w ośrodkach wczesnego wspomagania rozwoju mowy, a także do pracy w różnych instytucjach działających w sferze językowej komunikacji publicznej, kultury, edukacji, biznesu, nauki i administracji oraz innych jednostkach zatrudniających ludzi zawodowo posługujących się głosem (logopedia medialna). Ukończenie studiów magisterskich stwarza także szanse na otwarcie prywatnej praktyki logopedycznej, jak również daje możliwość pracy w instytucjach opieki zdrowotnej zajmującej się pomocą osobom z zaburzeniami mowy. Absolwent ma przygotowanie pedagogiczne, a treści realizowane w ramach studiów są zgodne ze standardami kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela zapisanymi w Obwieszczeniu MEiN z 6 kwietnia 2021 roku w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela. Załącznik 3 (Dz. U. z 12 maja 2021 r., poz. 890).
Związek kierunku studiów ze strategią rozwoju, w tym misją uczelni:
Logopedia (II stopień) to kierunek studiów, który przygotowano w ścisłym powiązaniu z zadaniami określonymi w Strategii Rozwoju Uniwersytetu Śląskiego na lata 2020–2025. Podstawowym celem strategicznym jest przekształcenie UŚ w uczelnię badawczą o najwyższym poziomie kształcenia mocno powiązanym z działalnością naukową. Mając to na uwadze, program nowego kierunku studiów został tak opracowany, aby jego sercem stała się praca dyplomowa, do której prowadzi blok zajęć przygotowujących studentów do podejmowania naukowych wyzwań zarówno w ramach powiązanych z kierunkiem zespołów badawczych, jak i w zindywidualizowanej pracy dydaktycznej, odbudowującej najlepszą tradycję universitas – wspólnoty uczących się i uczonych; miejsca przekazywania wiedzy, umiejętności i wartości akademickich. Taki bezpośredni kontakt i demokratyczne pochylanie się nad problemami badawczymi daje szansę na realizację jeszcze jednego strategicznego celu uczelni w kontekście rozwoju kadry – przywracając możliwość realizacji unowocześnionej relacji mistrz-uczeń, tworzy się warunki sprzyjające rozwojowi zawodowemu i osobistemu pracowników. Odnosząc się jeszcze raz do doniosłego celu strategicznego uczelni, jakim są badania naukowe, warto zauważyć, że problemy podejmowane w ramach badań logopedycznych uznaje się za niezwykle istotne. Zaburzenia płynności mowy obejmują coraz szersze kręgi społeczne, utrudniając w znacznym stopniu funkcjonowanie nie tylko dzieci i młodzieży, ale również osób dorosłych i w podeszłym wieku, co wiąże się z dużą powszechnością np. chorób neurodegradowalnych. Uniwersalność tych problemów stawia logopedią w samym centrum międzynarodowych badań; na drodze do poszukiwania rozwiązań, które wypracować mogą tylko interdyscyplinarne zespoły sięgające po dorobek zagranicznych partnerów i podejmujące z nimi współpracę. W programie studiów II stopnia logopedii uwzględniono aspekt międzynarodowy, co było możliwie także dzięki ścisłemu współdziałaniu osób przygotowujących kierunek z różnymi światowymi instytucjami i uniwersytetami. Następny obszar strategii UŚ określają dwa słowa: kształcenie i studenci. Cel strategiczny z nim powiązany dotyczy między innymi takiego modelowania oferty kształcenia nauczycieli, by uwzględniać w niej indywidualizację procesu dydaktycznego z zastrzeżeniem konieczności realizacji ustalonego standardu nauczania. Samo tworzenie II stopnia studiów logopedycznych jest spełnieniem tego warunku. Nowy standard kształcenia nauczycieli wymaga, aby swoje kompetencje przyszli nauczyciele zdobywali podczas pięciu lat nauki – zarówno na studiach jednolitych magisterskich, jak i łączonych studiach I i II stopnia. Zatem ten kierunek jest realną odpowiedzią na potrzeby studentów, przepisów prawa, ale także wszystkich tych, do których trafią nasi absolwenci przygotowani w oparciu o najwyższe pedagogiczne standardy kształcenia. Trzecia misja Uniwersytetu zakłada m. in. stworzenie i doskonalenie systemu komunikacji z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Kierunek logopedia realizacji tego zadania także ma służyć, choćby dlatego, że jest odpowiedzią na potrzeby edukacyjne kandydatów i studentów, które zdiagnozowano, analizując tendencje w rozwoju polskiego i światowego szkolnictwa wyższego oraz rynek pracy. Koncepcję studiów opracowano, kierując się opiniami praktyków i z nimi także zaplanowano część zajęć, tak aby poprzez eksplorowanie wiedzy stosowanej stworzyć most pomiędzy środowiskiem uczelni a otoczeniem społeczno-gospodarczym. Taki model kształcenia daje również szansę na lepszy transfer wiedzy o badaniach naukowych prowadzonych w uczelni do środowiska ich potencjalnych beneficjentów. W ten sposób koncepcja nowego kierunku realizuje nie tylko ważne cele UŚ, ale także priorytet określony przez Komisję Europejską w komunikacie Strategia na rzecz inteligentnego i zrównoważonego rozwoju sprzyjającego włączeniu społecznemu: Europa 2020. Podobieństwo do kierunków logopedycznych organizowanych w innych światowych uczelniach, a także moduły prowadzone w języku angielskim sprzyjają podniesieniu mobilności studentów i pracowników oraz badawczo-dydaktycznej współpracy międzyuczelnianej.
Dyscypliny naukowe lub artystyczne i ich procentowy udział liczby punktów ECTS w łącznej liczbie punktów ECTS:
  • językoznawstwo (dziedzina nauk humanistycznych): 68%
  • nauki medyczne (dziedzina nauk medycznych i nauk o zdrowiu): 15%
  • pedagogika (dziedzina nauk społecznych): 12%
  • psychologia (dziedzina nauk społecznych): 5%
WIEDZA
Po ukończeniu studiów absolwent:
ma uporządkowaną, pogłębioną i poszerzoną wiedzę na temat teorii i praktyki komunikacji językowej i jej zaburzonych aspektów w zakresie takich dziedzin jak: logopedia, językoznawstwo, psychologia, pedagogika, nauki o zdrowiu. Jest w stanie ją rozwijać i twórczo stosować w diagnozie i terapii logopedycznej; [LO_2_W01]
ma wiedzę na temat projektowania i prowadzenia postępowania logopedycznego oraz badań naukowych w logopedii; umie określić problemy badawcze; zna metody, techniki i narzędzia badawcze oraz paradygmaty badań logopedycznych, filologicznych i społecznych, z których wywodzą się poszczególne metody; rozumie postulat trans-/interdyscyplinarności w prowadzeniu badań nad zaburzoną komunikacją; [LO_2 _W02]
zna na poziomie rozszerzonym terminologię w zakresie logopedii, nauk humanistycznych, społecznych i medycznych oraz rozumie ich miejsce w relacji do innych dziedzin wiedzy; [LO_2 _W03]
orientuje się w świecie nowych technologii, ma świadomość zmieniających się technik komunikacji i ich wpływu na rozwój mowy; [LO_2 _W04]
ma pogłębioną i uporządkowaną wiedzę o współczesnych kierunkach badań nad komunikacją językową, zwłaszcza w obszarze zaburzeń mowy; rozumie ich biologiczne, społeczne i kulturowe uwarunkowania; [LO_2 _W05]
zna i rozumie zaawanasowane metody analizy oraz interpretacji, a nadto wartościowania i problematyzowania komunikacyjnych działań naprawczych związanych z zaburzeniami mowy; [LO_2 _W06]
ma pogłębioną wiedzę na temat prawnych i ekonomicznych uwarunkowań życia społecznego; posiada uporządkowaną wiedzę na temat ochrony prawa własności przemysłowej i prawa autorskiego oraz reguł zarządzania zasobami własności intelektualnej; [LO_2 _W07]
ma pogłębioną wiedzę o budowie i funkcjach organizmu człowieka, a także zna metody oceny stanu jego zdrowia oraz objawy i przyczyny wybranych zaburzeń i zmian chorobowych w zakresie właściwym dla programu kształcenia; zna biologiczne i psychologiczne uwarunkowania człowieka oraz zasady jego funkcjonowania w społeczeństwie; [LO_2 _W08]
ma pogłębioną i rozszerzoną wiedzę w zakresie technik mówienia i autoprezentacji; [LO_2 _W09]
ma uporządkowaną wiedzę o uczestnikach komunikacji językowej, pogłębioną w zakresie biologiczno-psychologicznych uwarunkowań; oraz wiedzę o procesach zmian komunikacyjnych związanych z wybranymi zaburzeniami mowy; ma świadomość związku tych przeobrażeń z rozwojem technologicznym; [LO_2 _W10]
wykazuje orientację we współczesnym życiu kulturalnym, intelektualnym i społecznym; zna ogólne zasady tworzenia i rozwijania różnych form indywidualnej przedsiębiorczości, w której wykorzystuje wiedzę z humanistycznych, społecznych i medycznych dziedzin nauki. [LO_2_W11]
ma pogłębioną wiedzę na temat wybranych metod naukowych oraz zna zagadnienia charakterystyczne dla wybranej dyscypliny nauki niezwiązanej z wiodącą dyscypliną kierunku studiów [W_OOD]

UMIEJĘTNOŚCI
Po ukończeniu studiów absolwent:
potrafi wyszukiwać potrzebne wiadomości w źródłach różnego typu i umie je selekcjonować, a następnie analizować, interpretować, integrować i oceniać, a także formułować na tej podstawie krytyczne sądy; [LO_2_U01]
potrafi w sposób profesjonalny przeprowadzić diagnozę logopedyczną w aspekcie językowym, biologicznym, społecznym i kulturowym – dysponuje umiejętnościami pozwalającymi na kompleksową ocenę kompetencji językowych i komunikacyjnych pacjenta; [LO_2_U02]
posiada pogłębioną umiejętność planowania postępowania logopedycznego i wdrażania interwencji logopedycznej odpowiedniej do wyniku diagnozy; [LO_2_U03]
prawidłowo interpretuje zjawiska natury komunikacyjnej oraz potrafi objaśnić ich wzajemne relacje z wykorzystaniem terminologii logopedycznej, medycznej, humanistycznej, społecznej; zna specyfikę dyskursu prawnego; [LO_2_U04]
posiada pogłębione umiejętności badawcze w zakresie zarówno analizy prac naukowych, jak i syntezy różnych idei i poglądów, co pozwala mu na rozwiązywanie złożonych problemów logopedycznych; umie właściwie dobrać metody i odpowiednio skonstruować narzędzia przydatne w postępowaniu logopedycznym, a także potrafi opracować i zaprezentować wyniki swoich badań; [LO_2_U05]
umie samodzielnie zdobywać wiedzę i rozwijać swoje umiejętności badawcze w zakresie nauk humanistycznych, społecznych, medycznych, zwłaszcza w odniesieniu do zaburzeń mowy, czy – w innym ujęciu – do komunikacji językowej w sytuacjach bezpośredniej rozmowy oraz za pośrednictwem mediów; potrafi podejmować autonomiczne działania zmierzające do rozwijania swoich zdolności i kierowania własną logopedyczną karierą zawodową; [LO_2_U06]
ma świadomość zróżnicowania języka oraz stylów funkcjonalnych, potrafi dopasować język tekstu do osiągnięcia zamierzonego celu komunikacyjnego, zna pojęcie etykiety językowej, potrafi dostosować język do sytuacji komunikacyjnej; [LO_2_U07]
posiada umiejętności w zakresie: merytorycznego, logicznego i spójnego argumentowania przy wykorzystaniu poznanych teorii i metodologii; formułowania wniosków, syntetycznych podsumowań; oraz wyrażania krytycznych opinii na temat różnych aspektów zaburzonej komunikacji językowej, w głoszeniu których wspiera się zdobytą wiedzą naukową i doświadczeniem; [LO_2_U08]
potrafi porozumiewać się – w języku polskim i w języku obcym – za pośrednictwem różnych kanałów i technik komunikacyjnych ze specjalistami – praktykami i teoretykami – w zakresie różnych sfer ludzkiej działalności komunikacyjnej, umie w tym wymiarze skutecznie komunikować się z niespecjalistami i popularyzować wiedzę o komunikacji językowej i jej zaburzonych obszarach; [LO_2_U09]
wykorzystując właściwe teorie badawcze, metody analizy i prawidłowo zgromadzony materiał, potrafi przygotować zaawanasowane formy pisemne – w tym pracę magisterską – w języku polskim na temat różnych zagadnień logopedycznych; [LO_2_U10]
umie przygotować różne formy wystąpień ustnych, w których wykorzystuje specjalistyczną wiedzę naukową z zakresu logopedii; [LO_2_U11]
porozumiewa się w języku obcym posługując się komunikacyjnymi kompetencjami językowymi w stopniu zaawansowanym. Posiada umiejętność czytania ze zrozumieniem skomplikowanych tekstów naukowych oraz pogłębioną umiejętność przygotowania różnych prac pisemnych (w tym badawczych) oraz wystąpień ustnych dotyczących zagadnień szczegółowych z zakresu logopedii w języku obcym; [LO_2_U12]
zna zakres posiadanej przez siebie wiedzy i własnych umiejętności oraz rozumie potrzebę ciągłego rozwoju osobistego i doskonalenia warsztatu logopedy; [LO_2_U13]
potrafi działać w ramach zespołu terapeutycznego oraz instytucji realizujących określone zadania pomocowe i jest gotowy do pracy w grupie, przyjmując w niej funkcje zarówno kierownicze, jak i podrzędno-wykonawcze; potrafi odpowiednio zaplanować realizację wskazanego przez siebie lub innych zadania. [LO_2_U14]
ma zaawansowane umiejętności stawiania pytań badawczych i analizowania problemów lub ich praktycznego rozwiązywania na podstawie pozyskanych treści oraz zdobytych doświadczeń praktycznych i umiejętności z zakresu wybranej dyscypliny nauki niezwiązanej z wiodącą dyscypliną kierunku studiów [U_OOD]

KOMPETENCJE SPOŁECZNE
Po ukończeniu studiów absolwent:
rozumie potrzebę interdyscyplinarnego podejścia do rozwiązywanych problemów, integrowania wiedzy lub wykorzystywania umiejętności z różnych dyscyplin oraz praktykowania samokształcenia służącego pogłębianiu zdobytej wiedzy [KS_OOD]
ma świadomość konieczności i doniosłości przestrzegania zasad etyki zawodowej oraz jest gotowy do budowania relacji terapeutycznej opartej na zasadach wzajemnego szacunku i zachowania bezpieczeństwa oraz godności osoby z zaburzeniami mowy; [LO_2_K01]
ma rozwinięte poczucie odpowiedzialności osobistej i społecznej za swoje przygotowanie do pracy, podejmowane decyzje, działania oraz ich skutki ma pogłębione kompetencje w zakresie podejmowania interwencji logopedycznej z zakresu profilaktyki, diagnozy i terapii z uwzględnieniem zasad życia społecznego oraz potrzeb konkretnej osoby z zaburzeniami mowy; [LO_2_K02]
wykazuje pełną gotowość do pełnienia roli logopedy jako specjalisty działającego na rzecz promowania najlepszych zasad komunikacji międzyludzkiej; [LO_2_K03]
zna wartość wielokulturowości, szczególnie w zakresie jej językowego bogactwa [LO_2_K04]
potrafi krytycznie oceniać posiadaną wiedzę i odbierane treści; rozumie znaczenie języka i komunikacji w definiowaniu i rozwiązywaniu problemów społecznych, kulturowych, zdrowotnych, interpersonalnych [LO_2_K05]
jest nastawiony na ciągły rozwój i samodoskonalenie oraz inspiruje i organizuje proces uczenia innych, wykazuje się przedsiębiorczością w realizacji wytyczonych zadań; [LO_2_K06]
WIEDZA
Po ukończeniu studiów absolwent:
podstawy filozofii wychowania i aksjologii pedagogicznej, specyfikę głównych środowisk wychowawczych i procesów w nich zachodzących; [KN_W01]
klasyczne i współczesne teorie rozwoju człowieka, wychowania, uczenia się i nauczania lub kształcenia oraz ich wartości aplikacyjne; [KN_W02]
rolę nauczyciela lub wychowawcy w modelowaniu postaw i zachowań uczniów; [KN_W03]
normy, procedury i dobre praktyki stosowane w działalności pedagogicznej (wychowanie przedszkolne, nauczanie w szkołach podstawowych i średnich ogólnokształcących, technikach i szkołach branżowych, szkołach specjalnych i oddziałach specjalnych oraz integracyjnych, w różnego typu ośrodkach wychowawczych oraz kształceniu ustawicznym); [KN_W04]
zagadnienie edukacji włączającej, a także sposoby realizacji zasady inkluzji; [KN_W05]
zróżnicowanie potrzeb edukacyjnych uczniów i wynikające z nich zadania szkoły dotyczące dostosowania organizacji procesu kształcenia i wychowania; [KN_W06]
sposoby projektowania i prowadzenia działań diagnostycznych w praktyce pedagogicznej; [KN_W07]
strukturę i funkcje systemu oświaty – cele, podstawy prawne, organizację i funkcjonowanie instytucji edukacyjnych, wychowawczych i opiekuńczych, a także alternatywne formy edukacji; [KN_W08]
prawa dziecka i osoby z niepełnosprawnością; [KN_W10]
zasady bezpieczeństwa i higieny pracy w instytucjach edukacyjnych, wychowawczych i opiekuńczych oraz odpowiedzialności prawnej nauczyciela w tym zakresie, a także zasady udzielania pierwszej pomocy; [KN_W11]
procesy komunikowania interpersonalnego i społecznego oraz ich prawidłowości i zakłócenia; [KN_W12]
podstawy funkcjonowania i patologie aparatu mowy, zasady emisji głosu, podstawy funkcjonowania narządu wzroku i równowagi; [KN_W13]
treści nauczania i typowe trudności uczniów związane z ich opanowaniem; [KN_W14]
metody nauczania i doboru efektywnych środków dydaktycznych, w tym zasobów internetowych, wspomagających nauczanie przedmiotu lub prowadzenie zajęć, z uwzględnieniem zróżnicowanych potrzeb edukacyjnych uczniów. [KN_W15]
podstawy prawne systemu oświaty niezbędne do prawidłowego realizowania prowadzonych działań edukacyjnych; [KN_W9]

UMIEJĘTNOŚCI
Po ukończeniu studiów absolwent:
obserwować sytuacje i zdarzenia pedagogiczne, analizować je z wykorzystaniem wiedzy pedagogiczno-psychologicznej oraz proponować rozwiązania problemów; [KN_U01]
adekwatnie dobierać, tworzyć i dostosowywać do zróżnicowanych potrzeb uczniów materiały i środki, w tym z zakresu technologii informacyjno-komunikacyjnej, oraz metody pracy w celu samodzielnego projektowania i efektywnego realizowania działań pedagogicznych, dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych; [KN_U02]
rozpoznawać potrzeby, możliwości i uzdolnienia uczniów oraz projektować i prowadzić działania wspierające integralny rozwój uczniów, ich aktywność i uczestnictwo w procesie kształcenia i wychowania oraz w życiu społecznym; [KN_U03]
projektować i realizować programy nauczania z uwzględnieniem zróżnicowanych potrzeb edukacyjnych uczniów; [KN_U04]
projektować i realizować programy wychowawczo-profilaktyczne w zakresie treści i działań wychowawczych i profilaktycznych skierowanych do uczniów, ich rodziców lub opiekunów i nauczycieli; [KN_U05]
tworzyć sytuacje wychowawczo-dydaktyczne motywujące uczniów do nauki i pracy nad sobą, analizować ich skuteczność oraz modyfikować działania w celu uzyskania pożądanych efektów wychowania i kształcenia; [KN_U06]
podejmować pracę z uczniami rozbudzającą ich zainteresowania i rozwijającą ich uzdolnienia, właściwie dobierać treści nauczania, zadania i formy pracy w ramach samokształcenia oraz promować osiągnięcia uczniów; [KN_U07]
rozwijać kreatywność i umiejętność samodzielnego, krytycznego myślenia uczniów; [KN_U08]
skutecznie animować i monitorować realizację zespołowych działań edukacyjnych uczniów; [KN_U09]
wykorzystywać proces oceniania i udzielania informacji zwrotnych do stymulowania uczniów w ich pracy nad własnym rozwojem; [KN_U10]
monitorować postępy uczniów, ich aktywność i uczestnictwo w życiu społecznym szkoły; [KN_U11]
pracować z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym z dziećmi z trudnościami adaptacyjnymi związanymi z doświadczeniem migracyjnym, pochodzącymi ze środowisk zróżnicowanych pod względem kulturowym lub z ograniczoną znajomością języka polskiego; [KN_U12]
odpowiedzialnie organizować pracę szkolną oraz pozaszkolną ucznia, z poszanowaniem jego prawa do odpoczynku; [KN_U13]
skutecznie realizować działania wspomagające uczniów w świadomym i odpowiedzialnym podejmowaniu decyzji edukacyjnych i zawodowych; [KN_U14]
poprawnie posługiwać się językiem polskim i poprawnie oraz adekwatnie do wieku uczniów posługiwać się terminologią przedmiotu; [KN_U15]
posługiwać się aparatem mowy zgodnie z zasadami emisji głosu; [KN_U16]
udzielać pierwszej pomocy; [KN_U17]
samodzielne rozwijać wiedzę i umiejętności pedagogiczne z wykorzystaniem różnych źródeł, w tym obcojęzycznych, i technologii. [KN_U18]

KOMPETENCJE SPOŁECZNE
Po ukończeniu studiów absolwent:
posługiwania się uniwersalnymi zasadami i normami etycznymi w działalności zawodowej, kierując się szacunkiem dla każdego człowieka; [KN_K01]
budowania relacji opartej na wzajemnym zaufaniu między wszystkimi podmiotami procesu wychowania i kształcenia, w tym rodzicami lub opiekunami ucznia, oraz włączania ich w działania sprzyjające efektywności edukacyjnej; [KN_K02]
porozumiewania się z osobami pochodzącymi z różnych środowisk i o różnej kondycji emocjonalnej, dialogowego rozwiązywania konfliktów oraz tworzenia dobrej atmosfery dla komunikacji w klasie szkolnej i poza nią; [KN_K03]
podejmowania decyzji związanych z organizacją procesu kształcenia w edukacji włączającej; [KN_K04]
rozpoznawania specyfiki środowiska lokalnego i podejmowania współpracy na rzecz dobra uczniów i tego środowiska; [KN_K05]
projektowania działań zmierzających do rozwoju szkoły lub placówki systemu oświaty oraz stymulowania poprawy jakości pracy tych instytucji; [KN_K06]
pracy w zespole, pełnienia w nim różnych ról oraz współpracy z nauczycielami, pedagogami, specjalistami, rodzicami lub opiekunami uczniów i innymi członkami społeczności szkolnej i lokalnej. [KN_K07]
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
przedmioty ogólne i specjalnościowe
Diagnoza i terapia neurogennych zaburzeń mowy u dzieci (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-DTNZMD] polski egzamin wykład: 15
ćwiczenia: 30
4
Diagnoza i terapia w surdologopedii (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-DTS] polski egzamin wykład: 30
ćwiczenia: 30
4
Metody wspierające w orofacjologopedii (moduł fakultatywny) [W1-LO-S2-MWO] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 3
Metody wspierające w surdologopedii (moduł fakultatywny) [W1-LO-S2-MWS] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 3
Neurologia dzieci i dorosłych (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-NDD] polski egzamin wykład: 15
ćwiczenia: 30
3
Psychologia kliniczna z elementami psychiatrii (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-PKEP] polski egzamin wykład: 15 2
Technologie informacyjne w komunikacji językowej (moduł obowiązkowy dyplomowy) [W1-LO-S2-TIKJ] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 3
Wprowadzenie do neuroanatomii (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-WN] polski egzamin wykład: 15 2
Zaburzenia komunikacji językowej – orofacjologopedia (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-ZKJO] polski egzamin wykład: 15
ćwiczenia: 30
6

Poniżej znajdują się wymogi kierunkowe przeznaczone dla studentów indywidualnych studiów międzyobszarowych.
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Logopedia jest interdyscyplinarnym kierunkiem studiów o humanistycznym charakterze, kształcącym w zakresie zaburzeń mowy i komunikacji językowej. Podbudowę teoretyczną i praktyczną programu studiów stanowi wiedza z zakresu lingwistyki, medycyny, psychologii i pedagogiki wzbogacona o najnowsze osiągnięcia polskiej i światowej logopedii. Studiowanie na tym kierunku przygotowuje do działań w zakresie diagnozy, terapii i profilaktyki logopedycznej osób w różnym wieku, w tym także uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Studenci logopedii poznają prawidłowy rozwój mowy oraz etiologię i symptomatologię wszelkich jej zaburzeń, sposobu ich diagnozowania oraz metodyki postępowania terapeutycznego. Zapoznają się ze specjalistycznymi odmianami tej dziedziny wiedzy, jakimi są: gerontologopedia, surdologopedia, orofacjologopedia, nerologopedia. Poznają zasady budowania skutecznej relacji terapeutycznej z pacjentem i jego rodzinnym otoczeniem oraz uwarunkowania pracy w zespole (np. w ramach współpracy z innymi specjalistami i nauczycielami). Potrafią wyjaśnić przyczyny obserwowanych nienormatywnych objawów z wykorzystaniem wiedzy lingwistycznej, medycznej i psychologicznej, a także zaplanować i prowadzić terapię logopedyczną. Po ukończeniu studiów logopedycznych II stopnia możliwe jest prowadzenie profilaktyki, diagnozy i terapii rozpoznanych w toku postępowania dysfunkcji mowy zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Ukończenie studiów magisterskich stwarza także szansę na otwarcie prywatnej praktyki logopedycznej. Absolwenci kierunku logopedia mają przygotowanie pedagogiczne, a treści realizowane w ramach studiów są zgodne ze standardami przygotowania do wykonywania zawodu nauczyciela zapisanymi w Rozporządzeniu MEN z dnia 1 sierpnia 2017 roku w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli Dz. U. 2017 poz. 1575.
przedmioty ogólne i specjalnościowe
Diagnoza i terapia neurogennych zaburzeń mowy u dzieci (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-DTNZMD] polski egzamin wykład: 15
ćwiczenia: 30
4
Diagnoza i terapia w surdologopedii (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-DTS] polski egzamin wykład: 30
ćwiczenia: 30
4
Metody wspierające w orofacjologopedii (moduł fakultatywny) [W1-LO-S2-MWO] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 3
Metody wspierające w surdologopedii (moduł fakultatywny) [W1-LO-S2-MWS] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 3
Neurologia dzieci i dorosłych (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-NDD] polski egzamin wykład: 15
ćwiczenia: 30
3
Psychologia kliniczna z elementami psychiatrii (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-PKEP] polski egzamin wykład: 15 2
Wprowadzenie do neuroanatomii (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-WN] polski egzamin wykład: 15 2
Zaburzenia komunikacji językowej – orofacjologopedia (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-ZKJO] polski egzamin wykład: 15
ćwiczenia: 30
6

Poniżej znajdują się wymogi kierunkowe przeznaczone dla studentów indywidualnych studiów nauczycielskich.
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Logopedia jest interdyscyplinarnym kierunkiem studiów o humanistycznym charakterze, kształcącym w zakresie zaburzeń mowy i komunikacji językowej. Podbudowę teoretyczną i praktyczną programu studiów stanowi wiedza z zakresu lingwistyki, medycyny, psychologii i pedagogiki wzbogacona o najnowsze osiągnięcia polskiej i światowej logopedii. Studiowanie na tym kierunku przygotowuje do działań w zakresie diagnozy, terapii i profilaktyki logopedycznej osób w różnym wieku, w tym także uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Studenci logopedii poznają prawidłowy rozwój mowy oraz etiologię i symptomatologię wszelkich jej zaburzeń, sposobu ich diagnozowania oraz metodyki postępowania terapeutycznego. Zapoznają się ze specjalistycznymi odmianami tej dziedziny wiedzy, jakimi są: gerontologopedia, surdologopedia, orofacjologopedia, nerologopedia. Poznają zasady budowania skutecznej relacji terapeutycznej z pacjentem i jego rodzinnym otoczeniem oraz uwarunkowania pracy w zespole (np. w ramach współpracy z innymi specjalistami i nauczycielami). Potrafią wyjaśnić przyczyny obserwowanych nienormatywnych objawów z wykorzystaniem wiedzy lingwistycznej, medycznej i psychologicznej, a także zaplanować i prowadzić terapię logopedyczną. Po ukończeniu studiów logopedycznych II stopnia możliwe jest prowadzenie profilaktyki, diagnozy i terapii rozpoznanych w toku postępowania dysfunkcji mowy zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Ukończenie studiów magisterskich stwarza także szansę na otwarcie prywatnej praktyki logopedycznej. Absolwenci kierunku logopedia mają przygotowanie pedagogiczne, a treści realizowane w ramach studiów są zgodne ze standardami przygotowania do wykonywania zawodu nauczyciela zapisanymi w Rozporządzeniu MEN z dnia 1 sierpnia 2017 roku w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli Dz. U. 2017 poz. 1575.
przedmioty ogólne i specjalnościowe
Diagnoza i terapia neurogennych zaburzeń mowy u dzieci (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-DTNZMD] polski egzamin wykład: 15
ćwiczenia: 30
4
Diagnoza i terapia w surdologopedii (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-DTS] polski egzamin wykład: 30
ćwiczenia: 30
4
Metody wspierające w orofacjologopedii (moduł fakultatywny) [W1-LO-S2-MWO] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 3
Metody wspierające w surdologopedii (moduł fakultatywny) [W1-LO-S2-MWS] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 3
Neurologia dzieci i dorosłych (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-NDD] polski egzamin wykład: 15
ćwiczenia: 30
3
Psychologia kliniczna z elementami psychiatrii (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-PKEP] polski egzamin wykład: 15 2
Wprowadzenie do neuroanatomii (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-WN] polski egzamin wykład: 15 2
Zaburzenia komunikacji językowej – orofacjologopedia (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-ZKJO] polski egzamin wykład: 15
ćwiczenia: 30
6
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
przedmioty ogólne i specjalnościowe
Diagnoza i terapia neurogennych zaburzeń mowy u osób dorosłych (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-DTNZMOD] polski egzamin wykład: 15
ćwiczenia: 30
4
Diagnoza i terapia w oligofrenologopedii (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-DTO] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 2
Metodologia badań naukowych (moduł fakultatywny dyplomowy) [W1-LO-S2-MBN] polski egzamin wykład: 30 2
Metody wspierające w zaburzeniach ze spektrum autyzmu (moduł fakultatywny) [W1-LO-S2-MWZA] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 3
Profilaktyka zaburzeń komunikacji językowej – wczesna interwencja logopedyczna (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-PZKJWIL] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 3
Seminarium magisterskie 1 (moduł fakultatywny dyplomowy) [W1-LO-S2- SM1] polski zaliczenie seminarium: 30 5
Wprowadzenie do neonatologii (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-WDN] polski egzamin wykład: 15 2
Zaburzenia komunikacji językowej – autyzm (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-ZKJA] polski egzamin wykład: 15
ćwiczenia: 30
3
praktyki
Praktyka zawodowa logopedyczna 1 (moduł fakultatywny) [W1-LO-S2-PZL1] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 4
inne wymagania
Moduł ogólnoakademicki [MO1] zaliczenie w zależności od wyboru: 30 2

Poniżej znajdują się wymogi kierunkowe przeznaczone dla studentów indywidualnych studiów międzyobszarowych.
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Logopedia jest interdyscyplinarnym kierunkiem studiów o humanistycznym charakterze, kształcącym w zakresie zaburzeń mowy i komunikacji językowej. Podbudowę teoretyczną i praktyczną programu studiów stanowi wiedza z zakresu lingwistyki, medycyny, psychologii i pedagogiki wzbogacona o najnowsze osiągnięcia polskiej i światowej logopedii. Studiowanie na tym kierunku przygotowuje do działań w zakresie diagnozy, terapii i profilaktyki logopedycznej osób w różnym wieku, w tym także uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Studenci logopedii poznają prawidłowy rozwój mowy oraz etiologię i symptomatologię wszelkich jej zaburzeń, sposobu ich diagnozowania oraz metodyki postępowania terapeutycznego. Zapoznają się ze specjalistycznymi odmianami tej dziedziny wiedzy, jakimi są: gerontologopedia, surdologopedia, orofacjologopedia, nerologopedia. Poznają zasady budowania skutecznej relacji terapeutycznej z pacjentem i jego rodzinnym otoczeniem oraz uwarunkowania pracy w zespole (np. w ramach współpracy z innymi specjalistami i nauczycielami). Potrafią wyjaśnić przyczyny obserwowanych nienormatywnych objawów z wykorzystaniem wiedzy lingwistycznej, medycznej i psychologicznej, a także zaplanować i prowadzić terapię logopedyczną. Po ukończeniu studiów logopedycznych II stopnia możliwe jest prowadzenie profilaktyki, diagnozy i terapii rozpoznanych w toku postępowania dysfunkcji mowy zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Ukończenie studiów magisterskich stwarza także szansę na otwarcie prywatnej praktyki logopedycznej. Absolwenci kierunku logopedia mają przygotowanie pedagogiczne, a treści realizowane w ramach studiów są zgodne ze standardami przygotowania do wykonywania zawodu nauczyciela zapisanymi w Rozporządzeniu MEN z dnia 1 sierpnia 2017 roku w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli Dz. U. 2017 poz. 1575.
przedmioty ogólne i specjalnościowe
Diagnoza i terapia neurogennych zaburzeń mowy u osób dorosłych (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-DTNZMOD] polski egzamin wykład: 15
ćwiczenia: 30
4
Diagnoza i terapia w oligofrenologopedii (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-DTO] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 2
Metodologia badań naukowych (moduł fakultatywny dyplomowy) [W1-LO-S2-MBN] polski egzamin wykład: 30 2
Metody wspierające w zaburzeniach ze spektrum autyzmu (moduł fakultatywny) [W1-LO-S2-MWZA] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 3
Profilaktyka zaburzeń komunikacji językowej – wczesna interwencja logopedyczna (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-PZKJWIL] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 3
Seminarium magisterskie 1 (moduł fakultatywny dyplomowy) [W1-LO-S2- SM1] polski zaliczenie seminarium: 30 5
Wprowadzenie do neonatologii (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-WDN] polski egzamin wykład: 15 2
Zaburzenia komunikacji językowej – autyzm (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-ZKJA] polski egzamin wykład: 15
ćwiczenia: 30
3
praktyki
Praktyka zawodowa logopedyczna 1 (moduł fakultatywny) [W1-LO-S2-PZL1] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 4

Poniżej znajdują się wymogi kierunkowe przeznaczone dla studentów indywidualnych studiów nauczycielskich.
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Logopedia jest interdyscyplinarnym kierunkiem studiów o humanistycznym charakterze, kształcącym w zakresie zaburzeń mowy i komunikacji językowej. Podbudowę teoretyczną i praktyczną programu studiów stanowi wiedza z zakresu lingwistyki, medycyny, psychologii i pedagogiki wzbogacona o najnowsze osiągnięcia polskiej i światowej logopedii. Studiowanie na tym kierunku przygotowuje do działań w zakresie diagnozy, terapii i profilaktyki logopedycznej osób w różnym wieku, w tym także uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Studenci logopedii poznają prawidłowy rozwój mowy oraz etiologię i symptomatologię wszelkich jej zaburzeń, sposobu ich diagnozowania oraz metodyki postępowania terapeutycznego. Zapoznają się ze specjalistycznymi odmianami tej dziedziny wiedzy, jakimi są: gerontologopedia, surdologopedia, orofacjologopedia, nerologopedia. Poznają zasady budowania skutecznej relacji terapeutycznej z pacjentem i jego rodzinnym otoczeniem oraz uwarunkowania pracy w zespole (np. w ramach współpracy z innymi specjalistami i nauczycielami). Potrafią wyjaśnić przyczyny obserwowanych nienormatywnych objawów z wykorzystaniem wiedzy lingwistycznej, medycznej i psychologicznej, a także zaplanować i prowadzić terapię logopedyczną. Po ukończeniu studiów logopedycznych II stopnia możliwe jest prowadzenie profilaktyki, diagnozy i terapii rozpoznanych w toku postępowania dysfunkcji mowy zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Ukończenie studiów magisterskich stwarza także szansę na otwarcie prywatnej praktyki logopedycznej. Absolwenci kierunku logopedia mają przygotowanie pedagogiczne, a treści realizowane w ramach studiów są zgodne ze standardami przygotowania do wykonywania zawodu nauczyciela zapisanymi w Rozporządzeniu MEN z dnia 1 sierpnia 2017 roku w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli Dz. U. 2017 poz. 1575.
przedmioty ogólne i specjalnościowe
Diagnoza i terapia neurogennych zaburzeń mowy u osób dorosłych (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-DTNZMOD] polski egzamin wykład: 15
ćwiczenia: 30
4
Diagnoza i terapia w oligofrenologopedii (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-DTO] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 2
Metody wspierające w zaburzeniach ze spektrum autyzmu (moduł fakultatywny) [W1-LO-S2-MWZA] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 3
Profilaktyka zaburzeń komunikacji językowej – wczesna interwencja logopedyczna (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-PZKJWIL] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 3
Seminarium magisterskie 1 (moduł fakultatywny dyplomowy) [W1-LO-S2- SM1] polski zaliczenie seminarium: 30 5
Wprowadzenie do neonatologii (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-WDN] polski egzamin wykład: 15 2
Zaburzenia komunikacji językowej – autyzm (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-ZKJA] polski egzamin wykład: 15
ćwiczenia: 30
3
praktyki
Praktyka zawodowa logopedyczna 1 (moduł fakultatywny) [W1-LO-S2-PZL1] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 4
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
przedmioty ogólne i specjalnościowe
Logopedyczno-lingwistyczna analiza przypadków (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-LLAP] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 3
Metodyka postępowania w psychogennych zaburzeniach mowy (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-MPPZM] polski egzamin wykład: 15
ćwiczenia: 30
3
Metody wspierające w zaburzeniach płynności mówienia (moduł fakultatywny) [W1-LO-S2-MWZPM] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 2
Praktyka tekstu naukowego (moduł obowiązkowy dyplomowy) [W1-LO-S2-PTN] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 2
Seminarium magisterskie 2 (moduł fakultatywny dyplomowy) [W1-LO-S2-SM2] polski zaliczenie seminarium: 30 8
Uwarunkowania prawne pracy logopedy (moduł obowiązkowy dyplomowy) [W1-LO-S2-UPPL] polski egzamin wykład: 15 2
Zaburzenia komunikacji językowej – balbutologopedia (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-ZKJB] polski egzamin wykład: 30
ćwiczenia: 30
4
praktyki
Praktyka zawodowa logopedyczna 2 (moduł fakultatywny) [W1-LO-S2-PZL2] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 4
inne wymagania
Academic writing (moduł obowiązkowy dyplomowy) [02 -LO-S2-AW] angielski zaliczenie ćwiczenia: 30 2

Poniżej znajdują się wymogi kierunkowe przeznaczone dla studentów indywidualnych studiów międzyobszarowych.
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Logopedia jest interdyscyplinarnym kierunkiem studiów o humanistycznym charakterze, kształcącym w zakresie zaburzeń mowy i komunikacji językowej. Podbudowę teoretyczną i praktyczną programu studiów stanowi wiedza z zakresu lingwistyki, medycyny, psychologii i pedagogiki wzbogacona o najnowsze osiągnięcia polskiej i światowej logopedii. Studiowanie na tym kierunku przygotowuje do działań w zakresie diagnozy, terapii i profilaktyki logopedycznej osób w różnym wieku, w tym także uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Studenci logopedii poznają prawidłowy rozwój mowy oraz etiologię i symptomatologię wszelkich jej zaburzeń, sposobu ich diagnozowania oraz metodyki postępowania terapeutycznego. Zapoznają się ze specjalistycznymi odmianami tej dziedziny wiedzy, jakimi są: gerontologopedia, surdologopedia, orofacjologopedia, nerologopedia. Poznają zasady budowania skutecznej relacji terapeutycznej z pacjentem i jego rodzinnym otoczeniem oraz uwarunkowania pracy w zespole (np. w ramach współpracy z innymi specjalistami i nauczycielami). Potrafią wyjaśnić przyczyny obserwowanych nienormatywnych objawów z wykorzystaniem wiedzy lingwistycznej, medycznej i psychologicznej, a także zaplanować i prowadzić terapię logopedyczną. Po ukończeniu studiów logopedycznych II stopnia możliwe jest prowadzenie profilaktyki, diagnozy i terapii rozpoznanych w toku postępowania dysfunkcji mowy zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Ukończenie studiów magisterskich stwarza także szansę na otwarcie prywatnej praktyki logopedycznej. Absolwenci kierunku logopedia mają przygotowanie pedagogiczne, a treści realizowane w ramach studiów są zgodne ze standardami przygotowania do wykonywania zawodu nauczyciela zapisanymi w Rozporządzeniu MEN z dnia 1 sierpnia 2017 roku w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli Dz. U. 2017 poz. 1575.
przedmioty ogólne i specjalnościowe
Logopedyczno-lingwistyczna analiza przypadków (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-LLAP] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 3
Metodyka postępowania w psychogennych zaburzeniach mowy (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-MPPZM] polski egzamin wykład: 15
ćwiczenia: 30
3
Metody wspierające w zaburzeniach płynności mówienia (moduł fakultatywny) [W1-LO-S2-MWZPM] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 2
Seminarium magisterskie 2 (moduł fakultatywny dyplomowy) [W1-LO-S2-SM2] polski zaliczenie seminarium: 30 8
Uwarunkowania prawne pracy logopedy (moduł obowiązkowy dyplomowy) [W1-LO-S2-UPPL] polski egzamin wykład: 15 2
Zaburzenia komunikacji językowej – balbutologopedia (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-ZKJB] polski egzamin wykład: 30
ćwiczenia: 30
4
praktyki
Praktyka zawodowa logopedyczna 2 (moduł fakultatywny) [W1-LO-S2-PZL2] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 4

Poniżej znajdują się wymogi kierunkowe przeznaczone dla studentów indywidualnych studiów nauczycielskich.
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Logopedia jest interdyscyplinarnym kierunkiem studiów o humanistycznym charakterze, kształcącym w zakresie zaburzeń mowy i komunikacji językowej. Podbudowę teoretyczną i praktyczną programu studiów stanowi wiedza z zakresu lingwistyki, medycyny, psychologii i pedagogiki wzbogacona o najnowsze osiągnięcia polskiej i światowej logopedii. Studiowanie na tym kierunku przygotowuje do działań w zakresie diagnozy, terapii i profilaktyki logopedycznej osób w różnym wieku, w tym także uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Studenci logopedii poznają prawidłowy rozwój mowy oraz etiologię i symptomatologię wszelkich jej zaburzeń, sposobu ich diagnozowania oraz metodyki postępowania terapeutycznego. Zapoznają się ze specjalistycznymi odmianami tej dziedziny wiedzy, jakimi są: gerontologopedia, surdologopedia, orofacjologopedia, nerologopedia. Poznają zasady budowania skutecznej relacji terapeutycznej z pacjentem i jego rodzinnym otoczeniem oraz uwarunkowania pracy w zespole (np. w ramach współpracy z innymi specjalistami i nauczycielami). Potrafią wyjaśnić przyczyny obserwowanych nienormatywnych objawów z wykorzystaniem wiedzy lingwistycznej, medycznej i psychologicznej, a także zaplanować i prowadzić terapię logopedyczną. Po ukończeniu studiów logopedycznych II stopnia możliwe jest prowadzenie profilaktyki, diagnozy i terapii rozpoznanych w toku postępowania dysfunkcji mowy zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Ukończenie studiów magisterskich stwarza także szansę na otwarcie prywatnej praktyki logopedycznej. Absolwenci kierunku logopedia mają przygotowanie pedagogiczne, a treści realizowane w ramach studiów są zgodne ze standardami przygotowania do wykonywania zawodu nauczyciela zapisanymi w Rozporządzeniu MEN z dnia 1 sierpnia 2017 roku w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli Dz. U. 2017 poz. 1575.
przedmioty ogólne i specjalnościowe
Logopedyczno-lingwistyczna analiza przypadków (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-LLAP] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 3
Metodyka postępowania w psychogennych zaburzeniach mowy (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-MPPZM] polski egzamin wykład: 15
ćwiczenia: 30
3
Metody wspierające w zaburzeniach płynności mówienia (moduł fakultatywny) [W1-LO-S2-MWZPM] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 2
Seminarium magisterskie 2 (moduł fakultatywny dyplomowy) [W1-LO-S2-SM2] polski zaliczenie seminarium: 30 8
Uwarunkowania prawne pracy logopedy (moduł obowiązkowy dyplomowy) [W1-LO-S2-UPPL] polski egzamin wykład: 15 2
Zaburzenia komunikacji językowej – balbutologopedia (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-ZKJB] polski egzamin wykład: 30
ćwiczenia: 30
4
praktyki
Praktyka zawodowa logopedyczna 2 (moduł fakultatywny) [W1-LO-S2-PZL2] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 4
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
przedmioty ogólne i specjalnościowe
Komunikacja językowa – bilingwizm (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2- KJB] polski egzamin wykład: 15
ćwiczenia: 30
4
Komunikacja językowa – logopedia medialna (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-KJLM] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 2
Pierwsza pomoc (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-PP] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 1
Seminarium magisterskie 3 (moduł fakultatywny dyplomowy) [W1-LO-S2-SM3] polski egzamin seminarium: 30 9
Sztuka w terapii logopedycznej z elementami logorytmiki (moduł fakultatywny) [W1-LO-S2-SWTL] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 2
Zaburzenia komunikacji językowej – gerontologopedia (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-ZKJG] polski egzamin wykład: 15
ćwiczenia: 30
5
Zaburzenia komunikacji językowej – mowa osób laryngektomowanych (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-ZKJMOL] polski egzamin wykład: 15
ćwiczenia: 30
4
praktyki
Praktyka zawodowa logopedyczna 3 (moduł fakultatywny) [W1-LO-S2-PZL3] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 3

Poniżej znajdują się wymogi kierunkowe przeznaczone dla studentów indywidualnych studiów międzyobszarowych.
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Logopedia jest interdyscyplinarnym kierunkiem studiów o humanistycznym charakterze, kształcącym w zakresie zaburzeń mowy i komunikacji językowej. Podbudowę teoretyczną i praktyczną programu studiów stanowi wiedza z zakresu lingwistyki, medycyny, psychologii i pedagogiki wzbogacona o najnowsze osiągnięcia polskiej i światowej logopedii. Studiowanie na tym kierunku przygotowuje do działań w zakresie diagnozy, terapii i profilaktyki logopedycznej osób w różnym wieku, w tym także uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Studenci logopedii poznają prawidłowy rozwój mowy oraz etiologię i symptomatologię wszelkich jej zaburzeń, sposobu ich diagnozowania oraz metodyki postępowania terapeutycznego. Zapoznają się ze specjalistycznymi odmianami tej dziedziny wiedzy, jakimi są: gerontologopedia, surdologopedia, orofacjologopedia, nerologopedia. Poznają zasady budowania skutecznej relacji terapeutycznej z pacjentem i jego rodzinnym otoczeniem oraz uwarunkowania pracy w zespole (np. w ramach współpracy z innymi specjalistami i nauczycielami). Potrafią wyjaśnić przyczyny obserwowanych nienormatywnych objawów z wykorzystaniem wiedzy lingwistycznej, medycznej i psychologicznej, a także zaplanować i prowadzić terapię logopedyczną. Po ukończeniu studiów logopedycznych II stopnia możliwe jest prowadzenie profilaktyki, diagnozy i terapii rozpoznanych w toku postępowania dysfunkcji mowy zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Ukończenie studiów magisterskich stwarza także szansę na otwarcie prywatnej praktyki logopedycznej. Absolwenci kierunku logopedia mają przygotowanie pedagogiczne, a treści realizowane w ramach studiów są zgodne ze standardami przygotowania do wykonywania zawodu nauczyciela zapisanymi w Rozporządzeniu MEN z dnia 1 sierpnia 2017 roku w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli Dz. U. 2017 poz. 1575.
przedmioty ogólne i specjalnościowe
Komunikacja językowa – bilingwizm (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2- KJB] polski egzamin wykład: 15
ćwiczenia: 30
4
Komunikacja językowa – logopedia medialna (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-KJLM] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 2
Seminarium magisterskie 3 (moduł fakultatywny dyplomowy) [W1-LO-S2-SM3] polski egzamin seminarium: 30 9
Zaburzenia komunikacji językowej – gerontologopedia (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-ZKJG] polski egzamin wykład: 15
ćwiczenia: 30
5
Zaburzenia komunikacji językowej – mowa osób laryngektomowanych (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-ZKJMOL] polski egzamin wykład: 15
ćwiczenia: 30
4
praktyki
Praktyka zawodowa logopedyczna 3 (moduł fakultatywny) [W1-LO-S2-PZL3] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 3

Poniżej znajdują się wymogi kierunkowe przeznaczone dla studentów indywidualnych studiów nauczycielskich.
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Logopedia jest interdyscyplinarnym kierunkiem studiów o humanistycznym charakterze, kształcącym w zakresie zaburzeń mowy i komunikacji językowej. Podbudowę teoretyczną i praktyczną programu studiów stanowi wiedza z zakresu lingwistyki, medycyny, psychologii i pedagogiki wzbogacona o najnowsze osiągnięcia polskiej i światowej logopedii. Studiowanie na tym kierunku przygotowuje do działań w zakresie diagnozy, terapii i profilaktyki logopedycznej osób w różnym wieku, w tym także uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Studenci logopedii poznają prawidłowy rozwój mowy oraz etiologię i symptomatologię wszelkich jej zaburzeń, sposobu ich diagnozowania oraz metodyki postępowania terapeutycznego. Zapoznają się ze specjalistycznymi odmianami tej dziedziny wiedzy, jakimi są: gerontologopedia, surdologopedia, orofacjologopedia, nerologopedia. Poznają zasady budowania skutecznej relacji terapeutycznej z pacjentem i jego rodzinnym otoczeniem oraz uwarunkowania pracy w zespole (np. w ramach współpracy z innymi specjalistami i nauczycielami). Potrafią wyjaśnić przyczyny obserwowanych nienormatywnych objawów z wykorzystaniem wiedzy lingwistycznej, medycznej i psychologicznej, a także zaplanować i prowadzić terapię logopedyczną. Po ukończeniu studiów logopedycznych II stopnia możliwe jest prowadzenie profilaktyki, diagnozy i terapii rozpoznanych w toku postępowania dysfunkcji mowy zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Ukończenie studiów magisterskich stwarza także szansę na otwarcie prywatnej praktyki logopedycznej. Absolwenci kierunku logopedia mają przygotowanie pedagogiczne, a treści realizowane w ramach studiów są zgodne ze standardami przygotowania do wykonywania zawodu nauczyciela zapisanymi w Rozporządzeniu MEN z dnia 1 sierpnia 2017 roku w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli Dz. U. 2017 poz. 1575.
przedmioty ogólne i specjalnościowe
Komunikacja językowa – bilingwizm (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2- KJB] polski egzamin wykład: 15
ćwiczenia: 30
4
Komunikacja językowa – logopedia medialna (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-KJLM] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 2
Seminarium magisterskie 3 (moduł fakultatywny dyplomowy) [W1-LO-S2-SM3] polski egzamin seminarium: 30 9
Zaburzenia komunikacji językowej – gerontologopedia (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-ZKJG] polski egzamin wykład: 15
ćwiczenia: 30
5
Zaburzenia komunikacji językowej – mowa osób laryngektomowanych (moduł obowiązkowy) [W1-LO-S2-ZKJMOL] polski egzamin wykład: 15
ćwiczenia: 30
4
praktyki
Praktyka zawodowa logopedyczna 3 (moduł fakultatywny) [W1-LO-S2-PZL3] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 3