Digital communication Programme code: W1-S1KC20.2020

Field of study: Digital communication
Programme code: W1-S1KC20.2020
Programme code (USOS): W1-S1KC20
Faculty: Faculty of Humanities
Language of study: Polish
Academic year of entry:
  • winter semester 2023/2024
  • winter semester 2022/2023
  • winter semester 2021/2022
  • winter semester 2020/2021
Level of qualifications/degree: first-cycle studies
Mode of study: full-time
Degree profile: general academic
Number of semesters: 6
Degree: licencjat (Bachelor's Degree)
Access to further studies: the possibility of applying for the second-cycle studies and postgraduate studies
Scientific or artistic disciplines to which the learning outcomes are related and their percentage share in education:
  • linguistics (humanities) [leading discipline]: 51%
  • information and communication technology (engineering and technology): 38%
  • communication and media studies (social sciences): 5%
  • management and quality studies (social sciences): 2%
  • psychology (social sciences): 2%
  • security studies (social sciences): 2%
ISCED code: 0618
The number and date of the Senate’s resolution: 551 (21/04/2020)
General description of the programme:
Kierunek komunikacja cyfrowa zakłada symbiotyczne i synergiczne połączenie w procesie dydaktycznym kompetencji właściwych dziedzinom nauk humanistycznych oraz ścisłych i technicznych. Uczestnicy studiów nabywają wiedzę i umiejętności z puli modułów komunikacyjnych, ogólnorozwojowych i cyfrowych. Program dwóch pierwszych obejmuje zagadnienia dotyczące m.in. teorii komunikacji, humanistyki cyfrowej, języka w zachowaniach społecznych, zróżnicowania przestrzeni komunikacyjnej, autoprezentacji i budowania wizerunku, retoryki, argumentacji, perswazji, podstaw wiedzy o nowych mediach i cybersztuce, wiedzy o kulturze, fundraisingu i pozyskiwania funduszy, błędów i barier w komunikacji. Blok cyfrowy – treści dotyczące programowania, analizy danych, podstaw informatyki, podstaw grafiki komputerowej i projektowania graficznego, neuronauki czy projektowania treści audiowizualnych. Kierunek komunikacja cyfrowa będzie nie tylko innowacyjny w zakresie prezentowanych treści, lecz także pod względem metod dydaktycznych. Wykorzystane zostaną platformy e-learningowe oraz inne rozwiązania technologiczne, które pozwolą studentom zapoznać się z nowoczesnymi i globalnymi standardami w dziedzinie IT. Absolwent kierunku na poziomie licencjatu będzie wyposażony w interdyscyplinarną wiedzę odnoszącą się do nauk humanistycznych, społecznych, ścisłych i technicznych, co umożliwi mu zarówno krytyczną analizę treści cyfrowych, jak również osiąganie zamierzonych celów komunikacyjnych w różnych typach interakcji społecznych (w tym zapośredniczonych cyfrowo). Przekazana w toku studiów wiedza umożliwi absolwentowi sprawne tworzenie oraz interpretację i integrację komunikatów w działalności kulturalnej, medialnej i biznesowej przy wykorzystaniu najnowszych osiągnięć z zakresu technik informatycznych. Absolwenci kierunku, mając szeroką interdyscyplinarną wiedzę i jednocześnie zróżnicowane praktyczne umiejętności będą mogli znaleźć zatrudnienie zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym. Studia przygotują ich do pracy w agencjach PR, mediach, firmach sektora kreatywnego, sektorze IT, instytucjach kultury i innych. Absolwenci będą mieć także możliwość do kontynuowania nauki na studiach II stopnia na kierunkach, związanych z informatyką, projektowaniem gier, zarządzaniem, komunikacją, nowymi mediami i innych.
Organization of the process of obtaining a degree:
Organizacja procesu uzyskania dyplomu §1 Niniejszy regulamin jest uszczegółowieniem §§ 33 - 38 regulaminu studiów uchwalonego przez Senat Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach uchwałą nr 368 z dnia 30 kwietnia 2019 r., z uwzględnieniem sprostowań wprowadzonych uchwałą nr 448 Senatu Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z dnia 14 października 2019 r. §2 W szczególnych przypadkach uzasadnionych tematyką pracy licencjackiej, praca może być wykonywana pod kierunkiem dwóch promotorów, po jednym z każdego wydziału prowadzącego. §3 W skład komisji do przeprowadzenia egzaminu dyplomowego w miarę możliwości wchodzą przedstawiciele obu wydziałów prowadzących. §4 1. Egzamin dyplomowy składa się z dwóch części: a. obrony pracy licencjackiej, b. odpowiedzi dyplomanta na pytania członków komisji. 2. Obrona pracy licencjackiej rozpoczyna się autoreferatem dyplomanta. Następnie dyplomant ustosunkowuje się do uwag dotyczących pracy zawartych w recenzjach; po czym członkowie komisji formułują dodatkowe pytania i uwagi dotyczące pracy. Odpowiedzi dyplomanta kończą obronę pracy licencjackiej. 3. W drugiej części egzaminu dyplomant losuje maksymalnie trzy pytania egzaminacyjne z wcześniej przygotowanej i udostępnionej listy. Lista zawiera pytania zgodne z treściami programowymi odpowiednich modułów zamieszczonymi w Karcie Kierunku. 4. W części niejawnej egzaminu: a. promotor i recenzent podają swoje oceny pracy licencjackiej, b. Komisja ustala cząstkowe oceny z obrony pracy oraz odpowiedzi na pytania, c. Komisja ustala ostateczną ocenę zgodnie z §38 Regulaminu Studiów w Uniwersytecie Śląskim 2. Bezpośrednio po ustaleniu ocen komisja ogłasza je dyplomantowi.
Internships (hours and conditions):
Praktyki zawodowe w wymiarze 60 godzin na 4 sem. stanowią integralną część programu kształcenia studentów na kierunku komunikacja cyfrowa. Praktyki mają pomóc w skonfrontowaniu wiedzy zdobytej w trakcie studiów z wymaganiami rynku pracy, zdobyciu umiejętności przydatnych w zawodzie, poznaniu praktycznych zagadnień związanych z pracą na stanowiskach, do których student jest przygotowywany w trakcie trwania studiów. Praktyki mają oswoić studenta z profesjolektami właściwymi dla konkretnej branży oraz kulturą pracy. Praktyki mogą być realizowane w różnego rodzaju instytucjach, zarówno reprezentujących sferę biznesową, jak i instytucje rządowe czy samorządowe, warto także realizować praktyki w instytucjach pozarządowych reprezentujących tzw. III sektor. Weryfikacja efektów kształcenia praktyk przeprowadzona zostanie w oparciu o ocenę dziennika praktyk studenta, jego raportu z praktyk oraz ocenę opiekuna praktyk na miejscu praktyk.
Graduation requirements:
Warunkiem ukończenia studiów i uzyskania tytułu licencjata jest spełnienie następujących warunków: zrealizowanie wszystkich efektów uczenia się przewidzianych w programie studiów, zdobycie przynajmniej 180 punktów ECTS, złożenie w określonym terminie pracy dyplomowej (licencjackiej) oraz uzyskanie pozytywnej oceny z egzaminu dyplomowego.
Number of ECTS credits required to achieve the qualification equivalent to the level of study: 180
Professional qualifications:
Nie dotyczy.
Connection between the field of study and university development strategy, including the university mission:
Komunikacja cyfrowa to kierunek studiów przygotowany zgodnie z wytycznymi zawartymi w Strategii rozwoju Uniwersytetu Śląskiego na lata 2020–2025. Kierunek studiów komunikacja cyfrowa to przede wszytskim realna, nowoczesna odpowiedź na potrzeby edukacyjne kandydatów i studentów, które zdiagnozowano, analizując tendencje w rozwoju polskiego i światowego szkolnictwa wyższego oraz rynek pracy. Szczególnie duże znaczenie w opracowywaniu koncepcji studiów miało kierowanie się w tych działaniach opinią potencjalnych pracodawców, a także umożliwienie studentom poznania wiedzy stosowanej, poprzez zaplanowanie zajęć z ekspertami zewnętrznymi, stanowiącymi pomost pomiędzy środowiskiem uczelni a otoczeniem społeczno-gospodarczym. Taki model kształcenia daje również szansę na lepszy transfer wiedzy o badaniach naukowych prowadzonych w uczelni do środowiska ich potencjalnych beneficjentów. W ten sposób koncepcja nowego kierunku realizuje nie tylko ważne cele UŚ, ale także priorytet określony przez Komisję Europejską w komunikacie Strategia na rzecz inteligentnego i zrównoważonego rozwoju sprzyjającego włączeniu społecznemu: Europa 2020. Podobieństwo do kierunków komunikologicznych organizowanych w innych europejskich uczelniach sprzyjają podniesieniu mobilności studentów i pracowników oraz badawczo-dydaktycznej współpracy międzyuczelnianej. Istotnym rysem współczesnego kształczenia w opinii zarówno instytucjonalnych decydentów krajowych i zagranicznych, jaki i wszelkich interesariuszy zewnętrznych jest łączenie kompetencji zawodowych z ogólnymi, takimi jak m.in. umiejętności komunikacyjne, ocenianie znaczenia informacji i samodzielność ich wykorzystywania w działaniu, rozwiązywanie problemów, zdolność myślenia analitycznego. W modułach uwzględniono tak zdefiniowane efekty procesu edukacji, co nie tylko wiąże ten kierunek ze strategią uczelni, ale również czyni z niego istotną propozycję realizującą ważne społecznie oczekiwania.
Percentage of the ECTS credits for each of the scientific or artistic disciplines to which the learning outcomes are related to the total number of ECTS credits:
  • linguistics (humanities): 51%
  • information and communication technology (engineering and technology): 38%
  • communication and media studies (social sciences): 5%
  • management and quality studies (social sciences): 2%
  • psychology (social sciences): 2%
  • security studies (social sciences): 2%
KNOWLEDGE
The graduate:
has a structured basic knowledge of humanities and social sciences, especially in such disciplines as linguistics, media studies, sociology, psychology; knows the basic terminology in the fields of humanities and social sciences; [KC_W01]
understands the mutual relationships between humanities and exact and technology sciences in relation to other sciences; [KC_W02]
has general, prospective knowledge and knows the basic concepts and theorems from different parts of exact and technology sciences; [KC_W03]
has a basic knowledge of methods and techniques for obtaining and analysing data in communication and evaluation of the results of communication activities; [KC_W04]
has a basic knowledge of rhetoric and persuasive skills, supported by experience in the practical use; [KC_W05]
has knowledge of a human being, his/her psychological determinants and the principles of functioning in society; has a basic knowledge of social phenomena, including interpersonal and media communication; [KC_W06]
has a basic knowledge of the recipients of culture, advertisement and media, their social ties, manners of defining them, linguistic identification; knows methods and procedure used in the activities of promotional and media institutions and those related to the culture-promotion units; [KC_W07]
knows basic computational techniques useful in computer science; understands the importance of mathematical formalism and has a basic knowledge of modern paradigms, languages and programming methods; [KC_W08]
knows the structure and organization of typical computer systems, and has a basic knowledge of the use of typical IT applications and systems for utility and communication purposes, as well as in terms of designing and developing software; [KC_W09]
has knowledge of digital technology; the graduate particularly knows and understands the basic concepts of digital content, and has a basic knowledge of artificial intelligence methods; [KC_W10]
has a basic knowledge of the physiology of the human nervous system and the analysis of physiological signals in relation to their use in communication, and has also basic knowledge in the field of neuroscience; [KC_W11]
knows cognitive processes, the tools for their identification and assessment as well as methods of their use in communication; knows the basic statistical and numerical methods that help in data analysis; [KC_W12]
has a basic knowledge of economic, legal and ethical determinants related to communication and computer science, including copyright and patent law; [KC_W13]
has a basic knowledge of the management and conducting business activity, including economic and marketing determinants of the activities of editorial offices, promotional agencies and culture-promotion institutions; is familiar with the general principles of creating and developing forms of individual entrepreneurship; [KC_W14]

SKILLS
The graduate:
can independently acquire knowledge in terms of humanities and social sciences, can search for the necessary information in different sources and knows how to select, analyse, interpret, integrate and evaluate them, as well as formulate critical opinions as a result; [KC_U01]
is able to learn about the pragmatic aspects of the use of language in cultural, media and business activities, and is aware of the diversity of language and functional styles, can adapt the language of the text to achieve the intended communication goal, knows the concept of language etiquette, can adapt the language to the communication situation; [KC_U02]
independently learns about the methods and procedures used in the activities of promotional, media, business institutions and those related to the promotion of culture and can practically use it and implement it in various digital activities; [KC_U03]
skillfully uses basic knowledge about the recipients of communication activities, the manner of defining them, their social ties and linguistic identification; can also diagnose the needs of different recipients in traditional and digital communication; [KC_U04]
practically uses a basic knowledge of methods and techniques for data acquisition and analysis in communication and evaluation of the effects of communication activities; can also use basic statistical and numerical methods that are useful for data analysis; [KC_U05]
has good skills in terms of substantive, logical and coherent argumentation, making conclusions, synthetic summaries, expressing critical opinions on social communication phenomena; [KC_U06]
can use the basic knowledge from neuroscience in communication as well as use tools and methods to identify and study cognitive processes in communication; [KC_U07]
can apply a basic knowledge of threats as well as methods and procedures for counteracting them, and the protection of goods, social and industrial property and copyright and patent law; [KC_U08]
has the ability to use mathematical methods to solve basic IT problems; can use mathematical formalism to accurately describe IT tasks of practical nature; [KC_U09]
can use IT techniques to solve mathematical problems; can use software that supports such techniques; [KC_U10]
has the ability to create digital audiovisual content; [KC_U11]
has the ability to use basic paradigms, programming methods and algorithmic techniques in communication; [KC_U12]
has language skills in terms of communication studies specific to the programme of digital communication in accordance with the requirements given for the B2 level of Common European Framework of Reference for Languages. [KC_U13]
knows the scope of their knowledge and their own skills and understands the need for lifelong learning in terms of personal and professional aspects; can define the directions of further learning and realize the process of self-learning using library sources, electronic sources and databases; [KC_U14]
can operate in a team (including multicultural teams), is ready to work in a group, taking on both managerial and executive functions; can adequately plan the performance of the task indicated by themselves or others; [KC_U15]
has the ability to update knowledge about modern trends in digital communication; [KC_U16]

SOCIAL COMPETENCES
The graduate:
is characterized by ethical sensitivity, openness, contemplativeness and pro-social attitudes; [KC_K01]
is able to move freely in the area of basic terms related to cultural heritage of different regions, bearing in mind the processes of globalisation; [KC_K02]
can think and act in terms of entrepreneurship, considering costs, economic effects, profit and loss account, profitability and compromise solutions; [KC_K03]
understands the non-technical aspects of the use of acquired knowledge and skills and the associated responsibility; understands and appreciates the importance of intellectual honesty in the actions of their own and others, acts ethically; [KC_K04]
recognises and appreciates the role and importance of humanities and technology sciences for the development of civilization; understands the interdisciplinary nature of computer science; recognises and appreciates the role and importance of free and open software systems for society, and makes effort to promote free software; [KC_K05]
Module Language of instruction Form of verification Number of hours ECTS credits
A_Przedmioty obowiązkowe i fakultatywne
Humanistyka cyfrowa [01-KC-S1-HC01] Polish exam lecture: 15
practical classes: 30
4
Język w zachowaniach społecznych [01-KC-S1-JwZS01] Polish course work practical classes: 30 4
Podstawy programowania [01-KC-S1-PP01] Polish course work lecture: 15
practical classes: 45
6
Teoria komunikacja [01-KC-S1-TK01] Polish exam lecture: 15
practical classes: 15
4
Wstęp do informatyki [01-KC-S1WdI01] Polish exam lecture: 15
practical classes: 45
6
Zróżnicowanie przestrzeni komunikacyjnej [01-KC-S1-ZPK01] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
4
C_Inne wymagania
Język obcy 1 [01-KC-S1-JO101] Polish course work discussion classes: 30 2
Wychowanie fizyczne [32-WF1] Polish course work practical classes: 30 0
Module Language of instruction Form of verification Number of hours ECTS credits
A_Przedmioty obowiązkowe i fakultatywne
Fundraising i pozyskiwanie funduszy [01-KC-S1-FiPF02] Polish course work practical classes: 30 4
Internet rzeczy (IoT) [01-KC-S1IR02] Polish course work practical classes: 30 4
Podstawy wiedzy o nowych mediach i cybersztuce [01-KC-S1-PWoNMiC02] Polish course work lecture: 15
practical classes: 30
4
Programowanie [01-KC-S1-P02] Polish exam lecture: 15
practical classes: 45
6
Retoryka, argumentacja, perswazja [01-KC-S1-RAP02] Polish course work practical classes: 30 3
Warsztaty autoprezentacji i budowania wizerunku [01-KC-S1-WAiBW02] Polish course work practical classes: 30 3
Wiedza o kulturze 1 [01-KC-S1-WoK102] Polish course work lecture: 30 4
C_Inne wymagania
Język obcy 2 [01-KC-S1-JO202] Polish course work discussion classes: 30 2
Wychowanie fizyczne [32-WF1] Polish course work practical classes: 30 0
Module Language of instruction Form of verification Number of hours ECTS credits
A_Przedmioty obowiązkowe i fakultatywne
Błędy i bariery w komunikacji [01-KC-S1-BiBwK03] Polish course work practical classes: 30 3
Cyfrowe techniki audiowizualne [01-KC-S1-CTA03] Polish course work lecture: 15
laboratory classes: 30
3
Język jako system [01-KC-S1-JjS03] Polish exam lecture: 15
practical classes: 30
4
Komunikacja interpersonalna [01-KC-S1-KI03] Polish course work practical classes: 30 3
Media społecznościowe [01-KC-S1-MS03] Polish course work practical classes: 30 3
Programowanie ukierunkowane [01-KC-S1-PU03] Polish course work practical classes: 30 3
Tworzenie treści www [01-KC-S1TTW03] Polish course work practical classes: 30 3
Wiedza o współczesnym świecie 1 [01-KC-S1-WoWŚ103] Polish course work lecture: 30 3
Zarządzenie projektem [01-KC-S3-ZP03] Polish course work practical classes: 30 3
C_Inne wymagania
Język obcy 3 [01-KC-S1-JO303] Polish course work discussion classes: 30 2
Module Language of instruction Form of verification Number of hours ECTS credits
A_Przedmioty obowiązkowe i fakultatywne
Aspekty prawne działań komunikacyjnych [01-KC-S1-APDK04] Polish exam lecture: 15
practical classes: 15
3
Komunikacja międzykulturowa [01-KC-S1-KM04] Polish course work practical classes: 30 3
Podstawy analizy danych [01-KC-S1-PAD04] Polish exam lecture: 15
practical classes: 15
4
Podstawy neuronauki [01-KC-S1-PN04] Polish course work lecture: 15
laboratory classes: 15
3
Warsztaty kreatywnego pisania [01-KC-S1-WKP04] Polish course work practical classes: 30 3
Wiedza o kulturze 2 [01-KC-S1-WoK204] Polish course work lecture: 30 4
Zarządzanie treściami cyfrowymi [01-KC-S1-ZTC04] Polish course work practical classes: 30 3
Zarządzanie zespołem [01-KC-S1-ZZ04] Polish course work practical classes: 30 3
B_Praktyki i zajęcia terenowe
Praktyki zawodowe [01 -KC-S1-PZ04] Polish course work internship: 60 2
C_Inne wymagania
Język obcy 4 [01-KC-S1-JO404] Polish exam discussion classes: 30 2
Module Language of instruction Form of verification Number of hours ECTS credits
A_Przedmioty obowiązkowe i fakultatywne
Analiza i kreacja tekstu perswazyjnego [01-KC-S1-AiKTP05] Polish course work practical classes: 30 3
Neuronauka w komunikacji [01-KC-S1-NwK05] Polish course work laboratory classes: 30 3
Pracownia dyplomowa 1 [01-KC-S1-PD105] Polish course work workshop: 30 3
Praktyka tekstu naukowego [01-KC-S1-PTN05] Polish course work practical classes: 15 1
Seminarium dyplomowe 1 [01-KC-S1-SD105] Polish course work seminar: 30 5
Wiedza o bezpieczeństwie [01-KC-S1-WoB05] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
3
Wiedza o współczesnym świecie 2 [01-KC-S1-WoWŚ205] Polish course work lecture: 30 3
Współczesne problemy informatyki [01-KC-S1-WPI05] Polish exam lecture: 30 3
Zaawansowane metody analizy danych [01-KC-S1-ZMAD05] Polish course work laboratory classes: 30 3
Zarządzenie ryzkiem [01-KC-S1-ZR05] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
3
Module Language of instruction Form of verification Number of hours ECTS credits
A_Przedmioty obowiązkowe i fakultatywne
Krytyczna analiza tekstu [01-KC-S1-KAT06] Polish course work practical classes: 30 5
Pracownia dyplomowa 2 [01-KC-S1-PD206] Polish course work workshop: 30 10
Seminarium dyplomowe 2 [01-KC-S1-SD206] Polish course work seminar: 30 15