Pedagogika Kod programu: 12-S1PE12.2018

Kierunek studiów: | pedagogika |
---|---|
Kod programu: | 12-S1PE12.2018 |
Kod programu (USOS): | 12-S1PE12 |
Jednostka prowadząca studia: | Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji |
Język studiów: | polski |
Semestr rozpoczęcia studiów: | semestr zimowy 2018/2019 |
Poziom kształcenia: | studia pierwszego stopnia |
Forma prowadzenia studiów: | studia stacjonarne |
Profil kształcenia: | ogólnoakademicki |
Liczba semestrów: | 6 |
Tytuł zawodowy: | licencjat |
Dalsze studia: | możliwość ubiegania się o przyjęcie na studia drugiego stopnia i studia podyplomowe |
Specjalności: |
|
Semestr od którego rozpoczyna się realizacja specjalności: | (brak informacji) |
Obszary, dziedziny, dyscypliny do których kierunek jest przyporządkowany: |
|
Kod ISCED: | 0111 |
Numer i data uchwały Senatu UŚ z programem studiów: | 105 (23.04.2013) |
Ogólna charakterystyka kierunku: | Kierunek studiów pedagogika realizuje profil ogólnoakademicki.
Pedagogika jako nauka o wymiarze teoretycznym i praktycznym w obszarze nauk społecznych i humanistycznych jest realizowana w zakresie studiów 1 i 2 stopnia na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji w zakresie działań dydaktycznych, naukowych, społecznych na rzecz środowiska lokalnego, ogólnopolskiego i międzynarodowego realizuje przyjęte i wytyczone przez Uniwersytet Śląski zadania rozwojowe. I tak, strategia rozwoju kierunku pedagogika ściśle wiąże się z wizją Uniwersytetu Śląskiego. Obszary rozwoju pedagogiki uwzględniają główne zadania kluczowe, cele strategiczne i operacyjne, typy działań określone przez dokument Strategia rozwoju Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na lata 2012 – 2020, co przyczyni się do zrównoważonego rozwoju kierunku na Wydziale w Uczelni. Pedagogika jako nauka społeczna i humanistyczna obejmuje naukę o edukacji i wychowaniu i ich funkcjonowanie w praktyce społecznej. Zadania kluczowe na kierunku obejmują cztery wytyczone cele strategiczne Uniwersytetu:
1. dbałość o poziom prowadzonych badań naukowych i mocne zespoły badawcze;
2. zwiększenie i doskonalenie innowacyjnych, nowoczesnych form kształcenia i oferty dydaktycznej;
3. zintensyfikowanie i poszerzenie współpracy z otoczeniem, z uczelniami zagranicznymi;
4. systemowe zarządzanie kierunkiem na Wydziale zgodnie z systemowym zarządzaniem Uniwersytetem.
Realizacja tych celów na kierunku pedagogika pozwala na wyzwalanie kreatywności pracowników i studentów, stworzenie jak najlepszych warunków studiowania i prowadzenia badań naukowych, otwartość na potrzeby Uczelni i współpracujących jednostek zewnętrznych. Obszary działań na kierunku pedagogika opierają się na zasadach: otwartości, nowoczesności i kreatywności. Przyczynia się to do kształtowania u absolwentów postaw obywatelskich, prospołecznych, które znacząco oddziałują na szeroko rozumiane otoczenie społeczno-gospodarcze.
Kierunek pedagogika realizuje studia 1 i 2 stopnia na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych. Studia 1 stopnia, które trwają trzy lata, kończą się licencjatem. Z kolei dwuletnie studia 2 stopnia kończą się magisterium. Program stacjonarnych studiów pedagogicznych realizowany jest z uwzględnieniem Europejskiego Systemu Transferu Punktów (ECTS). Szeroka oferta dydaktyczna w ramach kierunku pedagogika zawarta została w planach studiów, jakie przygotowaliśmy w ramach specjalności na studiach 1 i 2 stopnia.
Przedmiot badań pedagogiki obejmuje zarówno zakres idei w odniesieniu do ideałów, norm i powinności, jak i praktyki społecznej. Treści pedagogiki w obszarze nauk humanistycznych obejmują teorię i praktykę wychowania, nauczania i uczenia się oraz w obszarze nauk społecznych teorii i praktyki funkcjonowania, środowisk wychowawczych, systemów i instytucji oświatowych, opiekuńczych, ich roli i wartości w rozwoju człowieka. Pedagogika bada i tworzy teorie w zakresie rozwoju i uczenia się człowieka w ciągu całego życia w wymiarze jednostkowym i społecznym. Wiedza i praktyka w pedagogice poddawana jest krytycznej analizie pod kątem zmian procesów edukacyjnych w odniesieniu do kulturowych, społecznych, politycznych, historycznych i ekonomicznych kontekstów. Treści i badania na kierunku studiów pedagogika są realizowane integralnie w zakresie poziomu wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych, zgodnie z rozporządzeniem MNiSW z dnia 4.11.2011 r. Na kierunku pedagogika student w zakresie efektów kształcenia z wiedzy poznaje pedagogikę jako naukę, jej związki z innymi subdyscyplinami naukowymi. Zna elementarną terminologię pedagogiczną, teorie wychowania i uczenia się i nauczania. Zna teorie rozwoju człowieka w toku życia. Ma podstawową wiedzę o strukturze i i funkcjach systemu edukacji i jego uczestnikach Ma uporządkowaną wiedzę na temat zasad i norm etycznych. W zakresie efektów kształcenia w obszarze umiejętności absolwent potrafi obserwować, badać i wyciągać wnioski z różnych obszarów działalności pedagogicznej. Potrafi badać środowisko szkolne i społeczne ucznia. Ma rozwinięte umiejętności w zakresie komunikacji. Potrafi rozwijać swoje umiejętności profesjonalne. W obszarze efektów kształcenia w zakresie kompetencji społecznych jest świadomy etycznego wymiaru badań naukowych, realizacji praktyki pedagogicznej.
Na kierunku pedagogika są realizowane treści zgodnie z przyjętymi efektami kształcenia,
a) na studiach 1 stopnia student poznaje, doświadcza, realizuje w praktyce i kształtuje relacje ze środowiskiem społecznym na bazie podstaw teoretycznych i praktycznych (metodycznych w tym nauczycielskich) z zakresu modułów ogólnopedagogicznych i specjalnościowych,
b) na studiach 2 stopnia student poznaje, doświadcza, realizuje w praktyce i w relacjach ze środowiskiem społecznym rozszerzone i pogłębione treści w zakresie modułów ogólnopedagogicznych i specjalnościowych.
Zarówno na studiach 1 i 2 stopnia zwraca się szczególną uwagę na indywidualny rozwój studenta, co przejawia się:
- zabezpieczeniem w modułach i sylabusach odpowiedniej liczby godzin na samodzielną pracę studenta,
- umożliwieniem studentom aktywnego, naukowego i praktycznego uczestnictwa i prac w ramach organizacji studenckich, kół naukowych, AZS,
- prowadzeniem działalności społecznej na rzecz środowiska lokalnego i uczelnianego (wolontariaty w instytucjach oświatowo-wychowawczych, jako wartościowe uzupełnienie programu praktyk).
Efekty kształcenia na kierunku pedagogika są monitorowane w ramach WSJK.
Program studiów 1 stopnia obejmuje 6 semestrów, w tym 180 pkt ECTS.
W ramach studiów 1 stopnia na kierunku pedagogika są przygotowane następujące specjalności:
1. pedagogika opiekuńczo-wychowawcza z asystentem rodziny
2. zintegrowana edukacja wczesnoszkolna i wychowanie przedszkolne
3. zintegrowana edukacja wczesnoszkolna i terapia pedagogiczna
Program studiów 2 stopnia obejmuje 4 semestry, w tym 120 punktów ECST.
W ramach studiów 2 stopnia na kierunku pedagogika są przygotowane następujące specjalności:
1. pedagogika społeczna z geragogiką,
2. pedagogika opiekuńczo-wychowawcza z terapią pedagogiczną,
3. zintegrowana edukacja wczesnoszkolna i wychowanie przedszkolne
4. zintegrowana edukacja wczesnoszkolna i terapia pedagogiczna
5. wychowanie przedszkolne z wczesnym wspomaganiem rozwoju dziecka
6. resocjalizacja z edukacją międzykulturową
Okres zajęć dydaktycznych wynikających z programu kształcenia, podzielony jest na 2 semestry – semestr zimowy i semestr letni. Warunkiem zaliczenia semestru jest uzyskanie zaliczeń wszystkich modułów przewidzianych planem studiów i uzyskanie łącznie co najmniej 30 punktów ECTS. Okresy weryfikacji efektów kształcenia (sesje egzaminacyjne) wyznaczane są w okresach wolnych od zajęć dydaktycznych i trwają od 14 do 21 dni.
Studenci na każdym poziomie studiów, bez względu na formę ich realizacji uzyskują 30 punktów ECTS w każdym semestrze studiów. Program kształcenia zapewnia studentom kierunku wybór modułów kształcenia. Procentowy udział liczby punktów ECTS uzyskiwanych w ramach wybieranych przez studenta modułów kształcenia w łącznej liczbie punktów ECTS wynosi co najmniej 58% dla studiów 1 stopnia i co najmniej 67% dla studiów 2 stopnia (w tym wybór specjalności jest traktowany jako wybór modułów).
Założone efekty kształcenia na kierunku pedagogika odnoszą się do dwóch obszarów kształcenia (nauk społecznych i humanistycznych) [Uchwała nr 105 Senatu Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z dnia 23 kwietnia 2013 r.]. Dotyczą programu studiów 1 i 2 stopnia o profilu ogólnoakademickim i zostały sformułowane w zgodzie z wymogami KRK i Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie wzorcowych efektów kształcenia z dnia 4 listopada 2011.
Podzielone są na trzy grupy obejmując efekty odnoszące się do wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych oraz zawierają zestaw efektów kształcenia przewidziany dla specjalności przygotowujących do wykonywania zawodu nauczyciela zgodnie z Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 17 stycznia 2012 r. w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela.
Przewidziane dla kierunku studiów efekty kształcenia studenci uzyskują w ramach realizacji modułów teoretycznych i praktycznych (na WEiNoE przyjęto zasadę: 1 przedmiot = 1moduł). Stosunek modułów teoretycznych do praktycznych wykazuje wyraźną przewagę modułów zaliczanych do pierwszej grupy (zgodnie z ogólnoakademickim profilem kształcenia).
W programie kształcenia na kierunku pedagogika przewidziano praktyki studenckie oraz określono wymiar, zasady i formy ich odbywania w zależności od specjalności. Podstawowe założenia przebiegu praktyk wynikają z regulaminu obowiązującym na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji oraz form odbywania praktyk na studiach 1 i 2 stopnia wraz ze specjalnościami.
Praktyki organizowane są na podstawie Zarządzenia Rektora Uniwersytetu Śląskiego nr 41 z dnia 27. 06. 2007 w sprawie organizowania studenckich praktyk zawodowych w Uniwersytecie Śląskim i obowiązków opiekunów praktyk (z późn. zm.: Zarządzenie nr 43 z dnia 27. 06. 2008; Zarządzenie nr 93 z dn. 17. 09. 2009; Zarządzenie nr 71 z dnia 06. 09. 2010), Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 17 stycznie 2012 r. w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela, jak również w oparciu o Regulamin studiów Uniwersytetu Śląskiego (załącznik do Obwieszczenia Rektora Uniwersytetu Śląskiego z dnia 14 maja 2012 r.).
|
---|---|
Organizacja procesu uzyskania dyplomu: | Wytyczne i zalecenia
w sprawie organizacji procesu uzyskania dyplomu
oraz przygotowania prac dyplomowych
ORGANIZACJA PROCESU UZYSKANIA DYPLOMU
• student dokonuje wyboru seminarium i promotora z listy zgłoszonych w danym roku akademickim seminariów dyplomowych
• seminarium dyplomowe trwa nie mniej niż 3 semestry
• student wraz z promotorem ustala temat pracy dyplomowej oraz przebieg procesu jej realizacji zgodnie z zapisem modułowym
• promotor przedstawia przyjęte do realizacji tematy prac dyplomowych do zatwierdzenia przez Radę Instytutu
• student składa pracę dyplomową w formie drukowanej oraz elektronicznej wraz z kompletem dokumentów, nie później niż 14 dni przed planowanym terminem obrony; ostateczny termin złożenia pracy upływa z dniem 25 września
• kandydatów na recenzentów przedstawia promotor do zatwierdzenia przez dziekana
• dziekan kieruje do recenzji pracę dyplomową po przyjęciu jej przez promotora
• dziekan przyjmuje recenzje pracy dyplomowej i ewentualnie (przy negatywnej ocenie recenzenta) wyznacza drugiego recenzenta; jeśli drugi recenzent oceni pracę negatywnie, nie może ona być podstawą ukończenia studiów
• dziekan dopuszcza studenta do egzaminu dyplomowego po zrealizowaniu planu studiów i uzyskaniu efektów kształcenia przewidzianych programem studiów oraz otrzymaniu pozytywnych ocen pracy dyplomowej
• dziekan wyznacza komisję przeprowadzającą egzamin dyplomowy
• dziekan ustala przewidywany termin egzaminu dyplomowego, nie później niż 6 miesięcy od daty, o której mowa w pkt. 5.
• komisja przeprowadza ustny egzamin dyplomowy
• przedmiotem egzaminu dyplomowego jest praca
• dziekan ustala ewentualny termin poprawkowego egzaminu dyplomowego, nie wcześniej niż przed upływem 1 miesiąca i nie później niż po upływie 3 miesięcy od daty pierwszego egzaminu (dziekan może wyznaczyć ostateczny, dodatkowy termin egzaminu w przypadku uzyskania przez studenta oceny niedostatecznej w drugim poprawkowym terminie egzaminu; w przypadku uzyskania oceny niedostatecznej z tego egzaminu, dziekan wydaje decyzję o skreśleniu z listy studentów)
• komisja egzaminacyjna oblicza ostateczny wynik studiów na podstawie protokołu egzaminu dyplomowego
• absolwent otrzymuje dyplom ukończenia studiów wyższych odpowiedniego stopnia.
WYMOGI MERYTORYCZNE
• praca dyplomowa na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji jest wypowiedzią pisemną o charakterze naukowym
• program kształcenia na studiach I. stopnia zobowiązuje studenta do przygotowania pracy licencjackiej , na studiach II. stopnia - pracy magisterskiej
• praca licencjacka jest rozprawą przeglądową lub oryginalną (badawczą)
• w pracy licencjackiej zaleca się odwołanie do co najmniej 20 pozycji bibliograficznych
• praca magisterska jest pracą oryginalną (badawczą); praca oryginalna stanowi opis badań własnych i nie może być prostą kontynuacją pracy licencjackiej (tzn. nie może być jej poszerzeniem lub uzupełnieniem)
• w pracy magisterskiej należy odwołać się do co najmniej 40 pozycji bibliograficznych
• tytuł pracy i zawarta w niej problematyka muszą być związane z kierunkiem studiów seminarzysty
• zgodność problematyki podejmowanej z kierunkiem studiów jest podstawowym kryterium oceny pracy dyplomowej, a jego niespełnienie skutkuje brakiem dopuszczenia do obrony
• praca dyplomowa (bez względu na jej charakter i zakres) zawiera:
– cel i zakres, obszar tematyczny i problemowy
– odniesienie do literatury przedmiotu z poszerzoną analizą problemu (problemów),
– opis sposobów rozwiązania problemów/zagadnień z uwzględnieniem zastosowanych metod badawczych,
– sformułowanie wniosków na podstawie przeprowadzonej analizy.
• tekst pracy powinien mieć układ typowy dla prac naukowych, w tym: spis treści, wstęp, kolejne rozdziały (z podrozdziałami), zakończenie, bibliografię, spisy (tabel, wykresów, rycin) oraz aneks (jeśli przewidziano)
• praca dyplomowa jest samodzielną pracą studenta
• w pracach dwuosobowych należy jednoznacznie określić autorów poszczególnych części pracy dyplomowej; indywidualny wkład każdego współautora jest oceniany niezależnie i w oddzielnych recenzjach.
KOMPOZYCJA TEKSTU
język pracy:
• przy pisaniu pracy należy posługiwać się poprawną polszczyzną z przestrzeganiem ogólnie przyjętych zasad ortografii i interpunkcji
• w treści należy unikać pisania w pierwszej osobie liczby pojedynczej; pożądane jest stosowanie formy bezosobowej lub 3. osoby liczby pojedynczej, np.: „wydaje się, że”, „jak należy przypuszczać” , „jak przedstawiono wyżej”, albo; „autor opracował”, „autor przedstawił” (należy unikać wypowiedzi typu: „ja opracowałem”, „ja przedstawiłem”)
• od powyższej reguły stosuje się odstępstwa, np. we Wstępie, w podziękowaniach gdzie zapis w 1. osobie liczby pojedynczej jest dopuszczalny
• należy unikać form wypowiedzi o zbyt wyrazistym zabarwieniu emocjonalnym
• wypowiedź w tekście buduje się w czasie teraźniejszym, zwłaszcza w omówieniach idei, poglądów, streszczaniu teorii i koncepcji, prezentacji poglądów innych autorów , itp.
• w tekstach dopuszczalne jest stosowanie czasu przeszłego , szczególnie wówczas gdy autor odwołuje się do faktów historycznych, wydarzeń z życia osób, opisu działań podjętych przez autora w ramach prac badawczych
• w tekście właściwym nie należy używać skrótów: należy zapisać „2013 rok” zamiast „2013 r.”; „między innymi” zamiast „m.in.”; „jeden” zamiast „1” itd.
• nie należy zostawiać jedno-, dwu-, trzyliterowych słów na końcu wiersza lecz przenosić je do kolejnego wiersza ( z wyjątkiem zaimka „się”, który zostaje w sąsiedztwie czasownika, do którego się odnosi)
podział tekstu na akapity:
• każdy akapit to jedna myśl
• każdy akapit należy zaczynać od nowej linijki i wcięcia (z użyciem tabulatora)
• akapity cytowane należy opatrzyć przypisem
standardy cytowań :
• cytat umieszczony w pracy należy wydzielić z tekstu za pomocą cudzysłowu i opatrzyć numerem odnośnika
• numery odnośników należy umieszczać w tekście pracy (indeks górny) przed znakami przystankowymi typu: kropka, dwukropek (z wyjątkiem znaków przystankowych kończących cytat w oryginale)
• przypisy należy podawać na dole strony stosując numerację ciągłą w całej pracy
• tekst przypisu należy zapisać czcionką Times New Roman 10 pkt. z odstępem pojedynczym
• w przypisach należy odwołać się do następujących zasad stosowania skrótów:
- jeśli cytujemy po raz kolejny tę samą pracę tego samego autora: np. A. Tyszka, Styl życia ….., s.5 (jeśli źródło było cytowane w innym rozdziale należy przywołać pełny opis bibliograficzny)
- jeżeli cytujemy po raz kolejny tę samą pracę tego samego autora bezpośrednio w następnym przypisie należy zastosować zapis: Tamże.25
- jeżeli cytujemy inną pracę tego samego autora bezpośrednio w następnym przypisie należy zastosować zapis: (zależnie od płci autora) – tenże/taż, tegoż/tejże
- zapis Por. należy zastosować w sytuacji gdy poglądy autora pracy odzwierciedlają poglądy autorów cytowanych prac naukowych
- zapis Zob. stosuje się gdy autor pracy wskazuje bezpośrednie odniesienie do źródeł, poglądów, np.: Zob. Załącznik Nr1 Rozporządzenia… z dnia….
• w przypadku odwołania do publikacji konkretnego autora należy zastosować zapis:
M. Buber, Ja i Ty. Wybór pism filozoficznych. Instytut Wydawniczy Pax,
Warszawa 1992, s.50.
• w przypadku odwołania do publikacji o nierozerwalnym autorstwie (kilku autorów) należy zastosować zapis:
M. Przetacznik-Gierowska, M. Tyszkowa, Psychologia rozwoju człowieka. T.1: Zagadnienia ogólne. PWN, Warszawa 1996, s.50.
• w przypadku odwołania do słowników, encyklopedii, itp. należy zastosować zapis :
Słownik wyrazów obcych PWN. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008, s.50.
• w przypadku odwołania do prac ( w tym zbiorowych) pod redakcją naukową należy zastosować zapis :
B. Śliwerski (red.), Współczesne teorie i nurty wychowania. Oficyna Wydawnicza IMPULS, Kraków 1998, s.50.
• w przypadku odwołania do prac zbiorowych pod redakcją naukową, w których można wyróżnić wyodrębnione autorstwo należy zastosować zapis np.:
Por. J. Tischner, Rozumienie – dziejowość – prawda [w:] idem Filozofia współczesna. Instytut Teologiczny Księży Misjonarzy, Kraków 1989 lub
R. Rorty, Przygodność języka [w:] S. Czerniak, A. Szahaj (red.), Postmodernizm a filozofia. Wybór tekstów. Instytut Filozofii PAN, Warszawa 1996, s.113.
• w przypadku odwołania do publikacji zamieszczonych w czasopismach należy zastosować zapis:
P. Piotrowski, Kryzys znaczenia w sztuce. Josepha Kosutha przejście od tautologicznego do zantropologizowanego modelu sztuki. „Obieg” 1991, nr 9-10.
• w przypadku odwołania do źródeł elektronicznych należy zastosować zapis:
- wydawnictwo na płycie CD:
W. Kopaliński, Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych [CD-ROM]. Wersja 1.0.3.16. Pro-media, Łódź 1998.
- artykuł na witrynie internetowej:
R. Oramus, Kontemplatorzy sztuki [online]. http://www.wsp.krakow.pl/konspekt/10 [dostęp: 10.12.2012]
- artykuł w czasopiśmie internetowym:
B. Bobick, J. Hornby, Practical Partnerships: Strengthening the Museum-School Relationship. “Journal of Museum Education”, Vol.38, no.1: City Museum and Urban Learning [online]. http:// museumeducation.info [dostęp: 10.04.2013]
• w przypadku odwołania do filmu:
Pan Tadeusz [Film]. Reż. Andrzej Wajda. Warszawa. Vision Distribution Company, 1999 [emisja: 25.09.2011, TVP 1, g. 20.30 ]
• w przypadku odwołania do materiałów archiwalnych:
Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach. Sprawozdania okresowe do dyrektora Departamentu III za rok 1983, sygn. 034/8, s.8
• w przypadku odwołania do maszynopisu:
B. Cyrański, Rekonstrukcja aksjologicznych podstaw pedagogiki społecznej z zastosowaniem metody interpretacji hermeneutycznej, [maszynopis pracy doktorskiej napisanej pod kierunkiem prof. dr hab. E. Marynowicz – Hetki, Łódź 1995, złożony do druku w: Acta Universitatis Lodziensis, Folia Paedagogica et Psychologica]
BIBLIOGRAFIA
• w bibliografii należy umieścić wszystkie pozycje literatury, na które autor powołuje się w tekście
• nie należy stosować numeracji poszczególnych pozycji literatury
• spis pozycji cytowanych należy umieścić na końcu pracy, po zakończeniu, ale przed załącznikami
• bibliografię można podzielić na podrozdziały, np. „Książki”, „Czasopisma”, „Akty prawne”, „Materiały konferencyjne”, „Strony internetowe”, itd. gdy jest to uzasadnione ich dużą ilością w poszczególnych grupach rodzajowych
• pozycje bibliograficzne należy zapisywać z zachowaniem interlinii 1 wiersza
• pozycje w bibliografii należy uszeregować alfabetycznie wg nazwiska autora/autorów publikacji lub redaktora/redaktorów, z wyjątkiem:
- prac nie posiadających autora/ów, w których pierwszym elementem opisu jest tytuł oraz
- prac posiadających autorów instytucjonalnych, w których pierwszym elementem opisu jest nazwa instytucji wydającej publikację
• prace jednego autora/ów, instytucji należy uporządkować według lat wydania od najnowszych do najstarszych, prace w druku należy umieścić na końcu
• w pierwszej kolejności należy podać publikację danego autora, a następnie prace współredagowane lub współautorskie
• przykładowy zapis bibliografii:
Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach. Sprawozdania okresowe do dyrektora Departamentu III za rok 1983, sygn. 034/8.
Bobick B., Hornby J., Practical Partnerships: Strengthening the Museum-School Relationship. Journal of Museum Education, Vol.38, no.1: City Museum and Urban Learning .http:// museumeducation.info
Buber M., Ja i Ty. Wybór pism filozoficznych. Instytut Wydawniczy Pax,
Warszawa 1992.
Cyrański B., Rekonstrukcja aksjologicznych podstaw pedagogiki społecznej z zastosowaniem metody interpretacji hermeneutycznej, [maszynopis pracy doktorskiej napisanej pod kierunkiem prof.dr hab. E.Marynowicz – Hetki, Łódź 1995, złożony do druku w: Acta Universitatis Lodziensis, Folia Paedagogica et Psychologica]
Kopaliński W., Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych [CD-ROM]. Wersja 1.0.3.16. Łódź Pro-media, 1998.
Oramus R., Kontemplatorzy sztuki . http://www.wsp.krakow.pl/konspekt/10
Pan Tadeusz [Film]. Reż. Andrzej Wajda. Warszawa. Vision Distribution
Company, 1999.
Piotrowski P., Kryzys znaczenia w sztuce. Josepha Kosutha przejście od tautologicznego do zantropologizowanego modelu sztuki. „Obieg” 1991, nr 9-10.
Przetacznik-Gierowska M., Tyszkowa M., Psychologia rozwoju człowieka. T.1: Zagadnienia ogólne. PWN, Warszawa 1996.
Rorty R., Przygodność języka [w:] S. Czerniak, A. Szahaj (red.) Postmodernizm a filozofia. Wybór tekstów. Instytut Filozofii PAN, Warszawa 1996.
Słownik wyrazów obcych PWN. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008.
Śliwerski B., (red.) Współczesne teorie i nurty wychowania. Oficyna Wydawnicza IMPULS, Kraków 1998.
Tischner J., Rozumienie – dziejowość – prawda [w:] tegoż, Filozofia współczesna. Instytut Teologiczny Księży Misjonarzy, Kraków 1989.
SPISY (np. tabel, ilustracji, fotografii )
• spisy należy umieszczać pod bibliografią
• osobno należy zaprezentować spis wykresów (jeśli są), spis tabel (jeśli są),spis rysunków (w tym fotografii, ilustracji - jeśli są)
• każdy opis musi mieć odniesienie do strony.
UWAGI TECHNICZNE (EDYTORSKIE)
format arkusza papieru A4
marginesy górny- 2,5 cm
dolny- 2,5 cm
lewy – 3,5 cm
prawy – 1,5 cm
czcionka podstawowa tekstu Times New Roman 12 pkt (dla głównych tytułów bold 16 pkt, dla podtytułów bold 14 pkt)
interlinia 1,5 wiersza
zadrukowanie stron jednostronne (egzemplarz przeznaczony do archiwum – dwustronne)
wyrównanie tekstu wyjustowane; wyjątki: wszelkie tytuły
wcięcie tekstu 0,5 cm – 5-7 spacji
numeracja stron ciągła ,numerowanie stron w prawym dolnym rogu, brak numeru na pierwszej stronie
objętość prac dyplomowych w pracach licencjackich: od 40 do 60 stron znormalizowanego tekstu (ze stroną tytułową, aneksem, bibliografią i załącznikami);
w pracach magisterskich: od 80 do 120 stron znormalizowanego tekstu (ze stroną tytułową, aneksem, bibliografią i załącznikami)
numeracja rozdziałów
i podrozdziałów
<opcjonalnie> Rozdział I
1. tytuł podrozdziału
1.1. tytuł części podrozdziału
1.2. tytuł części podrozdziału
2. tytuł podrozdziału
2.1. tytuł części podrozdziału
2.2. tytuł części podrozdziału
ryciny (wykresy, schematy
i ilustracje) ryciną - rysunkiem jest wykres, schemat i graficzny obraz; kolejność numeracji rysunków: od „1” w całej pracy; opis należy rozpocząć od skrótu „Rys.”, następnie spacja i numer z kropką; opis należy umieścić nad rysunkiem; źródło należy podawać pod rysunkiem; w źródle należy pochylać słowo „Źródło:”; w opisie źródła stosować czcionkę 10 pkt.; dłuższe teksty zawijać z odsłonięciem słowa „Źródło”
tabele opis tabeli (nad tabelą) należy zaczynać od słowa „Tabela” a po spacji zapisać numer liczebnika porządkowego (wszystkie tabele w tekście pracy powinny być numerowane sekwencyjnie, kolejnymi numerami od „1”); źródło należy podawać pod tabelą; w źródle należy pochylać słowo „Źródło”, a do opisu stosować czcionkę 10 pkt; dłuższe opisy należy zawijać z odsłonięciem słowa „Źródło”
wyliczenia w tekście wyliczenia z listy należy rozpoczynać od lewego marginesu; na końcu elementów wyliczanych można nie stawiać żadnego znaku interpunkcyjnego (zalecane), przecinek lub średnik; na końcu ostatniego elementu wyliczanego należy umieścić kropkę; zaleca się stosowanie automatycznego układu tworzenia listy (wykorzystując opcję z listwy narzędzi Format/Punktory i numeracja) wg jednego wzoru w całej pracy
zapis nazw obcych (np. łacińskich, greckich) kursywa
liczba egzemplarzy trzy egzemplarze drukowane + czwarty w wersji cyfrowej na płycie CD z opisem
UKŁAD GRAFICZNY PRACY
szablon spisu treści
SPIS TREŚCI
WSTĘP
ROZDZIAŁ I. <Tytuł rozdziału>
1.<Tytuł podrozdziału>
1.1.<tytuł części podrozdziału >
1.2.<tytuł części podrozdziału>
1.3. <tytuł części podrozdziału>
2. < Tytuł podrozdziału>
2.1. <tytuł części podrozdziału>
2.2. <tytuł części podrozdziału>
2.3. <tytuł części podrozdziału>
ROZDZIAŁ II. <Tytuł rozdziału>
1. <Tytuł podrozdziału>
1.1. <tytuł części podrozdziału>
1.2. <tytuł części podrozdziału>
1.3. <tytuł części podrozdziału>
2.<Tytuł podrozdziału>
2.1. <tytuł części podrozdziału>
2.2. <tytuł części podrozdziału>
2.3. <tytuł części podrozdziału>
PODSUMOWANIE/WNIOSKI/<opcjonalnie>
ZAKOŃCZENIE
BIBLIOGRAFIA (bez numeru stron)
ZAŁĄCZNIKI /ANEKS <opcjonalnie>(bez numeru stron)
wzór strony tytułowej (zob. www.weinoe.us.edu.pl)
wzór oświadczenia autora (zob. www.weinoe.us.edu.pl)
|
Związek kierunku studiów ze strategią rozwoju, w tym misją uczelni: | Strategia rozwoju kierunku pedagogika ściśle wiąże się z wizją Uniwersytetu Śląskiego. Obszary rozwoju pedagogiki uwzględniają główne zadania kluczowe, cele strategiczne i operacyjne, typy działań określone przez dokument Strategia rozwoju Uniwersytetu Śląskiego
w Katowicach na lata 2012 – 2020, co przyczyni się do zrównoważonego rozwoju kierunku na Wydziale w Uczelni. Pedagogika jako nauka humanistyczna i społeczna obejmuje naukę o edukacji i wychowaniu i ich funkcjonowanie w praktyce społecznej. Zadania kluczowe na kierunku obejmują cztery wytyczone cele strategiczne Uniwersytetu:
1. dbałość o poziom prowadzonych badań naukowych i mocne zespoły badawcze;
2. zwiększenie i doskonalenie innowacyjnych, nowoczesnych form kształcenia i oferty dydaktycznej;
3. zintensyfikowanie i poszerzenie współpracy z otoczeniem, z uczelniami zagranicznymi;
4. systemowe zarządzanie kierunkiem na Wydziale zgodnie z systemowym zarządzaniem Uniwersytetem.
Realizacja tych celów na kierunku pedagogika pozwoli na wyzwalanie kreatywności pracowników i studentów, stworzenie jak najlepszych warunków studiowania i prowadzenia badań naukowych, otwartość na potrzeby Uczelni i współpracujących jednostek zewnętrznych. Obszary działań na kierunku pedagogika opierają się na zasadach: otwartości, nowoczesności i kreatywności. Kształtowanie u absolwentów postaw obywatelskich, prospołecznych, które znacząco oddziałują na szeroko rozumiane otoczenie społeczno-gospodarcze.
Strategie rozwoju kierunku pedagogika w odniesieniu do celów strategicznych Uniwersytetu Śląskiego obejmują:
- Cel strategiczny 1: Silne zespoły badawcze i badania naukowe na światowym poziomie, w tym pedagogika: wspieranie rozwoju naukowego pracowników, wdrażanie wewnętrznego systemu oceny jakości badań naukowych, stwarzanie warunków i możliwości do jak najwyższego rozwoju poziomu naukowego jednostek (Zakładów), kładzenie nacisku na rozwój interdyscyplinarności badań naukowych i prac rozwojowych.
- Cel strategiczny 2: Innowacyjne kształcenie i nowoczesna oferta dydaktyczna, w tym pedagogika: realizacja idei kształcenia ustawicznego i innowacyjnego wobec studentów; wyposażenie studentów w wiedzę i umiejętności specjalistyczne zgodne z kierunkiem studiów i specjalnością oraz możliwościami jej poszerzenia w toku dalszego kształcenia; realizacja studiów na kierunku zgodnie z zasadami organizacyjnymi i programowymi KRK; wykorzystanie nowych technologii w procesie kształcenia; zapewnienie wysokiej jakości kształcenia; wspieranie merytoryczne, psychologiczne i socjalne studentów; przystosowanie warunków kształcenia do potrzeb osób niepełnosprawnych.
- Cel strategiczny 3: Aktywne współdziałanie uczelni z otoczeniem, w tym pedagogika: współpraca ze szkołami i innymi placówkami opiekuńczo-wychowawczymi, jednostkami samorządowymi, placówkami i instytucjami kulturalnymi, kulturalno-oświatowymi i innymi; współdziałanie i koordynacja działań z partnerami zewnętrznymi w celu upowszechnienia i stosowania w praktyce wyników badań naukowych; obejmowanie mecenatem oraz patronami honorowymi przedsięwzięć organizowanych w regionie i kraju; stała współpraca z instytucjami i stowarzyszeniami o zasięgu regionalnym, krajowym i międzynarodowym; kreowanie pozytywnego wizerunku kierunku w mediach i budowanie świadomości marki w otoczeniu zewnętrznym.
- Cel strategiczny 4: Systemowe zarządzanie uczelnią, w tym pedagogika: planowanie średnio- i długookresowe działań rozwoju kierunku; pozyskiwanie dotacji i grantów na rozwijanie działalności kierunku oraz ich sprawne realizowanie; dbałość o kulturę organizacyjną kierunku na Wydziale w Uczelni; planowanie kapitału ludzkiego; zwiększenie poziomu samoobsługi kandydatów, studentów i pracowników z wykorzystaniem usług dostępnych w Internecie; opracowanie planu rozwoju i modernizacji bazy do realizacji dydaktyki.
|
Nazwa specjalności: | pedagogika opiekuńczo-wychowawcza z asystentem rodziny |
---|---|
Ogólna charakterystyka specjalności: | Absolwent specjalności pedagogika opiekuńczo-wychowawcza z asystentem rodziny na studiach I stopnia uzyskuje pełne kwalifikacje pedagogiczne. Jest on odpowiednio przygotowany do pełnienia roli asystenta rodziny, nowego, ważnego społecznie zawodu skierowanego do pracy z rodziną nieradzącą sobie z problemami życiowymi, z osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym w szczególności w pracy z rodzinami w kryzysie, z osobami uzależnionymi i niepełnosprawnymi. Jest przygotowany również do kontynuacji edukacji na studiach drugiego stopnia.
Perspektywy zawodowe
Absolwenci specjalności mogą być zatrudnieni :
- w placówkach opiekuńczo-wychowawczych (w domach dziecka, bursach i internatach, świetlicach szkolnych),
- na koloniach i półkoloniach, obozach, ośrodkach wczasów dziecięcych, hospicjach, prewentoriach, sanatoriach,
- w pogotowiach opiekuńczych, ośrodkach adopcyjno-opiekuńczych, grupach terapeutycznych, placówkach diagnostycznych i resocjalizacyjnych, ogniskach wychowawczych, ośrodkach pomocy dziecku i rodzinie, kurateli sądowej, w poradniach psychologiczno-pedagogicznych,
- w urzędach gminnych, domach pomocy społecznej, organizacjach pozarządowych, ośrodkach wsparcia społecznego i zagrożeń rozwojowych,
- jako asystenci i opiekunowie środowiskowi w palcówkach rehabilitacji dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych, w placówkach wspierających rodzinę dysfunkcjonalną w środowisku lokalnym,
- w interwencyjnych, socjalizacyjnych oraz rodzinnych formach opieki nad dziećmi oraz w placówkach, którym prawnie przypisano funkcje opiekuńczą i wychowawczą, to jest: przedszkolach, szkołach, instytucjach organizujących czas wolny dzieciom i młodzieży.
- absolwenci będą posiadać kwalifikacje do pełnienia funkcji asystenta rodziny i będą mogli pracować bezpośrednio w środowisku rodzinnym (po udokumentowaniu rocznego stażu pracy z dziećmi lub rodziną).
|
Wymiar, zasady i forma odbywania praktyk: | PROGRAM PRAKTYKI ZAWODOWEJ
DLA STUDENTÓW PEDAGOGIKI I ROKU PIERWSZEGO STOPNIA
DLA SPECJALNOŚCI OPIEKUŃCZO-WYCHOWAWCZEJ Z ASYSTENTEM RODZINY
I. Uwagi ogólne
Praktyki stanowią ważną a zarazem integralną część procesu dydaktyczno-wychowawczego, realizowanego przez studentów w uczelni wyższej. Są z jednej strony sposobem sprawdzenia użyteczności wiedzy i umiejętności zdobywanych w toku kształcenia, z drugiej - natomiast mogą stanowić podstawę do podejmowania zagadnień wynikających z własnych zainteresowań studentów. Praktyki organizowane są zgodnie z wymogami określonymi przez standardy kształcenia na kierunku pedagogika.
Studenci przygotowujący się do praktyki mają:
• prawo do konsultacji spraw związanych z realizacją praktyki zawodowej z opiekunem praktyki w uczelni,
• prawo uzgodnić z opiekunem praktyki w placówce warunki realizacji poszczególnych zadań praktyki (dzień tygodnia, godzinę itp.),
• obowiązek odebrać z Sekretariatu Praktyk (pok. 106) w wyznaczonym terminie dokumenty dla instytucji, w której zamierza realizować praktykę.
II. Ogólne cele praktyki ciągłej
1. Umożliwienie studentom zdobywania doświadczeń związanych z pracą opiekuńczo-wychowawczą z dziećmi i młodzieżą w różnych okresach życia i sytuacjach rozwojowych, a także umożliwienie łączenia ich z dotychczasową wiedzą psychopedagogiczną.
2. Organizowanie warunków do weryfikowania zakresu i jakości wiedzy pedagogicznej na poziomie akademickim w realnych sytuacjach opiekuńczo-wychowawczych, zwłaszcza podejmowanych obszarach wspierania rozwoju indywidualnego, społecznego i edukacyjnego dzieci i młodzieży.
3. Kształtowanie gotowości i kompetencji opiekuńczo-wychowawczych poprzez zapoznanie się ze specyfiką funkcjonowania i rozpoznaniem potrzeb instytucji opiekuńczo-wychowawczych, środowiskowych, terapeutyczno-leczniczych oraz podopiecznych i aktywne uczestniczenie w działaniach praktycznych.
III. Miejsce odbywania praktyki
UWAGA! Student wybiera jedną spośród poniżej proponowanych instytucji/placówek i dopasowuje program praktyki do jej charakteru.
Charakter placówek do wyboru:
A. placówki opieki i wychowania małego dziecka:
• przedszkola,
• kluby malucha,
Charakterystyka praktyki:
Wymiar godzin:
- studia stacjonarne: 75 godzin - 3 tygodnie
- studia niestacjonarne: 90 godzin - 4 tygodnie
Forma zaliczenia: z oceną
Czas realizacji: od czerwca do września
Cele praktyki:
1. Umożliwienie studentom aktywnego uczestnictwa w procesie wspierania rozwoju dziecka oraz zdobywania doświadczeń w budowaniu interakcji z podopiecznymi z wykorzystaniem zakresu zdobywanej wiedzy psychopedagogicznej.
2. Kształtowanie umiejętności aktywnego reagowania i wspierania pedagogicznego dzieci w naturalnych warunkach; rozwój i wykorzystanie umiejętności w zakresie diagnozowania potrzeb podopiecznych i budowania z nimi bliskiego kontaktu.
3. Rozwijanie kompetencji zawodowych praktykanta i gotowości do samodzielnej pracy opiekuńczo-wychowawczej, pomocowej, edukacyjnej, terapeutycznej w przyszłości.
Zadania do realizacji:
1. Zapoznanie się z formami pracy opiekuńczo-wychowawczej i edukacyjnej stosowanymi w danej placówce.
2. Obserwowanie form aktywności dzieci, rozwoju ich gotowości do współdziałania i konfrontowanie tych spostrzeżeń z wiedzą psychopedagogiczną.
3. Pomoc w sprawowaniu opieki nad dzieckiem, stymulowaniu jego rozwoju, poszerzeniu autonomii i samodzielności dziecka.
4. Współudział w przygotowaniu i przeprowadzeniu krótkich form wybranych zadań dydaktyczno-wychowawczych, opiekuńczych (z uwzględnieniem zajęć plastycznych, muzycznych z elementami rytmiki) zgodnie z harmonogramem zaprezentowanym przez opiekuna, do którego przydzielono studenta.
B. placówki opieki pozaszkolnej:
• świetlice szkolne i środowiskowe,
• świetlice socjoterapeutyczne,
• kluby i ogniska pracy pozaszkolnej.
Charakterystyka praktyki:
Wymiar godzin:
- studia stacjonarne: 75 godzin - 3 tygodnie
- studia niestacjonarne: 90 godzin - 4 tygodnie
Forma zaliczenia: z oceną
Czas realizacji: od czerwca do września
Cele praktyki:
1. Poznanie przez praktykanta charakteru i specyfiki działalności wybranych placówek opieki pozaszkolnej.
2. Zapoznanie się z planem i formami realizacji pracy opiekuńczo-wychowawczej, edukacyjnej, środowiskowej i socjo-terapeutycznej.
3. Rozwijanie przez studenta umiejętności komunikacyjnych oraz wrażliwości na potrzeby podopiecznych, wymagających zróżnicowanego wsparcia, opieki, a także kompleksowego podejścia psychologicznego w sytuacjach nowych i trudnych społecznie.
4. Umożliwienie studentom weryfikowania przydatności ich wiedzy teoretycznej w warunkach organizowanego wsparcia instytucjonalnego, a także wykorzystywanie jej w różnych obszarach pracy pozaszkolnej.
Zadania do realizacji
1. Pomoc we wszystkich formach zajęć z wychowankami służących harmonijnemu rozwojowi dzieci i młodzieży, pomoc w opracowywaniu materiałów do zajęć.
2. Współudział w organizowaniu zajęć opiekuńczo-wychowawczych, profilaktycznych i socjoterapeutycznych oraz próba projektowania form pomocy dostosowanej do potrzeb dzieci i młodzieży ze zróżnicowanymi deficytami - biologicznymi, psychologicznymi, społecznymi oraz zdrowotnymi.
3. Współudział studenta w przeprowadzeniu przygotowanych wspólnie z opiekunem praktyki zabaw i ćwiczeń o charakterze integrującym dla dzieci i młodzieży z różnych środowisk wychowawczych i społecznych.
4. Współtworzenie zajęć aktywizujących dla dzieci i młodzieży zgodnie z założeniem wspierania rozwoju indywidualnego, wyrównywania szans edukacyjnych i przeciwdziałania opóźnieniom, a także ryzyku wykluczenia społecznego i marginalizacji.
C. placówki terapeutyczno-lecznicze dla dzieci i młodzieży:
• sanatoria,
• prewentoria,
• domy wczasów dziecięcych,
• szpitale,
• inne - mające charakter terapeutyczno-leczniczy, dostępne w miejscu zamieszkania
Charakterystyka praktyki:
Wymiar godzin:
- studia stacjonarne: 75 godzin - 3 tygodnie
- studia niestacjonarne: 90 godzin - 4 tygodnie
Forma zaliczenia: z oceną
Czas realizacji: od czerwca do września
Cele praktyki:
1. Rozwijanie i wzbogacenie wiedzy studenta o wymiar praktyczny, umożliwiając tym samym weryfikację swojej wiedzy psychopedagogicznej i potrzebę integralnego podejścia do kwestii wspierania i wyrównywania szans rozwojowych.
2. Poznanie specyfiki pracy placówki realizującej model wsparcia i pomocy zintegrowanej z realizacją zadań edukacyjnych i terapeutyczno-leczniczych wobec dzieci i młodzieży o obniżonej kondycji zdrowotnej.
3. Kształtowanie wrażliwości na potrzeby i możliwości pacjentów w oparciu o obserwację i bezpośredni kontakt z wychowankiem.
4. Umożliwienie praktykantom uczestniczenie w procesie wspierania rozwoju dzieci i młodzieży w sytuacjach nietypowych i wykorzystywanie nowych doświadczeń w rozwoju umiejętności twórczego pomagania.
Zadania do realizacji
1. Zapoznanie się ze specyfiką funkcjonowania placówki wychowawczo-profilaktycznej i terapeutyczno-leczniczej na podstawie obserwacji uczestniczącej i analizy udostępnionej dokumentacji.
2. Pomoc w realizacji różnych form pracy opiekuńczej, terapeutycznej i wychowawczej w zależności od potrzeb, warunków zdrowia i rozwoju podopiecznych.
3. Współudział w opracowywaniu i realizowaniu fragmentów zajęć wychowawczych i terapeutycznych z wykorzystaniem miedzy innymi terapii przez śmiech i zabawę, zgodnie z planem pracy i harmonogramem wychowawcy w danej grupie.
4. Kształtowanie gotowości społecznej i kompetencji w zakresie interakcji z dziećmi i młodzieżą o słabszej kondycji zdrowotnej bądź nieharmonijnym rozwoju.
IV. Tryb i warunki zaliczenia praktyki
1. Dokumenty należy pobrać ze strony internetowej www.weinoe.us.edu.pl
2. Student na bieżąco dokumentuje przebieg swojej praktyki wyłącznie na drukach do tego celu opracowanych.
3. Praktykę zalicza w indeksie uczelniany opiekun praktyki na podstawie dokumentacji przedłożonej przez studenta.
4. Po zaliczeniu praktyki w indeksie student niezwłocznie składa dokumentację w Sekretariacie praktyk (pok. 106).
5. Studenci przedkładają opiekunowi praktyki w uczelni:
• opinię o studencie realizującym praktykę, uzupełnioną przez opiekuna praktyki w placówce,
• dziennik praktyk poświadczony podpisem opiekuna praktyki w placówce z dokładnymi zapisami odnośnie codziennych działań na praktyce (w tym notatki z obserwacji zajęć wraz z tematami zajęć, celami, metodami, środkami oraz ich krytyczną analizą),
• raport z przebiegu praktyki zawodowej.
PROGRAM PRAKTYKI ZAWODOWEJ
DLA STUDENTÓW PEDAGOGIKI II ROKU PIERWSZEGO STOPNIA
SPECJALNOŚCI OPIEKUŃCZO - WYCHOWAWCZEJ Z ASYSTENTEM RODZINY
I. Uwagi ogólne
Praktyki stanowią ważną a zarazem integralną część procesu dydaktyczno-wychowawczego, realizowanego przez studentów w uczelni wyższej. Są z jednej strony sposobem sprawdzenia użyteczności wiedzy i umiejętności zdobywanych w toku kształcenia, z drugiej - natomiast mogą stanowić podstawę do podejmowania zagadnień wynikających z własnych zainteresowań studentów. Praktyki organizowane są zgodnie z wymogami określonymi przez standardy kształcenia na kierunku pedagogika.
Studenci przygotowujący się do praktyki mają:
• prawo do konsultacji spraw związanych z realizacją praktyki zawodowej z opiekunem praktyki w uczelni,
• prawo uzgodnić z opiekunem praktyki w placówce warunki realizacji poszczególnych zadań praktyki (dzień tygodnia, godzinę itp.),
• prawo do podjęcia praktyki zawodowej, pod warunkiem wcześniejszego uzyskania zaliczenia z praktyki po I roku,
• obowiązek odebrać z Sekretariatu Praktyk (pok. 106) w wyznaczonym terminie dokumenty dla opiekuna sprawującego opiekę nad praktykantem.
II. Ogólne cele praktyki ciągłej
1. Stworzenie studentom warunków do poznania charakteru funkcjonowania oraz instytucji i organizacji świadczących pomoc i wsparcie dla dzieci, młodzieży, a także ich rodziny w sytuacjach niekorzystnych dla rozwoju.
2. Umożliwienie praktykantom zdobywania praktycznych doświadczeń w obszarze instytucjonalnego organizowania różnych form opiekuńczo-wychowawczych w sytuacjach zagrożeń społecznych, a także profilaktyki, interwencji oraz wybranych form pomocy psychopedagogicznej dla dzieci, młodzieży i ich rodzin.
3. Kształtowanie gotowości psychospołecznej i postawy zadaniowej wobec podopiecznych w różnym wieku, na danym etapie edukacji, o różnym statusie społecznym i ekonomicznym, potrzebujących pomocy.
4. Kształtowanie kompetencji zawodowych w działaniu praktycznym.
III. Miejsca odbywania praktyki
UWAGA! Student wybiera jedną spośród poniżej proponowanych instytucji/placówek i dopasowuje program praktyki do jej charakteru.
Charakter placówek do wyboru:
A. placówki i instytucje pomocy społecznej:
• domy pomocy społecznej.
• centra pomocy rodzinie,
• miejskie ośrodek pomocy społecznej,
• powiatowe centra pomocy rodzinie.
Charakterystyka praktyki
Wymiar godzin:
- studia stacjonarne: 75 godzin - 3 tygodnie
- studia niestacjonarne: 90 godzin - 4 tygodnie
Forma zaliczenia: z oceną
Czas realizacji: od czerwca do września
Cele praktyki:
1. Zapoznanie się z głównymi zadaniami oraz specyfiką pracy placówki.
2. Zapoznanie się z formami współpracy placówki z innymi instytucjami udzielającymi wsparcia człowiekowi w sytuacji trudnej i kryzysowej (z sadami, kuratorami sądowymi, policją, poradniami psychologiczno-pedagogicznymi, pedagogami szkolnymi).
3. Rozwój umiejętności komunikacyjnych oraz wrażliwości na potrzeby podopiecznych, wymagających zróżnicowanego wsparcia i opieki oraz kompleksowego podejścia psychologicznego w sytuacjach nowych i trudnych społecznie.
Zadania do realizacji:
1. Zapoznanie z dokumentacją organizacyjną placówki oraz formami udzielanej pomocy w różnych obszarach potrzeb społecznych dzieci, młodzieży i osób dorosłych.
2. Gromadzenie przez studenta informacji o funkcjonowaniu i podstawach prawnych instytucji organizujących proces wspierania rozwoju dzieci i młodzieży w środowisku rodzinnym i lokalnym, potrzebujących opieki i profesjonalnej pomocy diagnostycznej, psychologicznej, pedagogicznej, edukacyjnej i socjoterapeutycznej, żyjących w zróżnicowanych warunkach socjoekonomicznych i społecznych.
3. Asystowanie we wszystkich możliwych formach pracy wychowawców i pedagoga placówki (w poradnictwie specjalistycznym, pomocy w uzyskaniu odpowiednich warunków mieszkaniowych, pomocy w uzyskaniu zatrudnienia, w zagospodarowaniu w formie rzeczowej itp.).
4. Przygotowanie szczegółowej analizy wybranej sytuacji kryzysowej – charakter kryzysu, diagnoza oraz udzielenie wsparcia (w formie pisemnej na podstawie wywiadu i obserwacji oraz literatury).
B. placówki profilaktyczno-interwencyjne, wspomagające funkcjonowanie i rozwój rodziny:
• ośrodki interwencji kryzysowej,
• ośrodki dla ofiar przemocy,
• hostele - dla ofiar przemocy, matek z dziećmi, uzależnionych, chorych psychicznie,
• inne placówki - mające charakter profilaktyczno-interwencyjny, dostępne w miejscu zamieszkania.
Charakterystyka praktyki
Wymiar godzin:
- studia stacjonarne: 75 godzin - 3 tygodnie
- studia niestacjonarne: 90 godzin - 4 tygodnie
Forma zaliczenia: z oceną
Czas realizacji: od czerwca do września
Cele praktyki:
1. Zaznajomienie się ze specyfiką funkcjonowania placówki, jej celami i zadaniami oraz realizowanymi formami zajęć, poznanie dokumentów uprawniających do określonego typu działalności opiekuńczej, profilaktycznej, prewencyjnej, wspierającej funkcjonowanie rodziny.
2. Weryfikacja wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych kształtowanych podczas studiów w działaniach praktycznych.
3. Nabywanie i rozwijanie przez studenta umiejętności rozróżniania typów sytuacji kryzysowej (charakteru dysfunkcjo-nalności społecznej) oraz współtworzenia programów służących poprawie sytuacji osób znajdujących się w szeroko rozumianej sytuacji kryzysowej.
Zadania do realizacji:
1. Zapoznanie się ze sposobami postępowania w sytuacji kryzysowej: kryzys małżeński, przemoc w rodzinie, traumatyczne wydarzenia życiowe, zachowania samobójcze, utrata dziecka, osierocenie, żałoba i inne.
2. Udział w pracy grupy wsparcia, we wszystkich formach pracy pedagoga, w dyżurze telefonu zaufania w celu przeciwdziałania tworzeniu się deficytów emocjonalno-społecznych i gotowości do działania.
3. Przygotowanie szczegółowej analizy wybranej sytuacji kryzysowej – począwszy od określenia charakteru kryzysu, opracowania diagnozy oraz zaprojektowania działań z zakresu interwencji kryzysowej (w formie pisemnej na podstawie wywiadu i obserwacji oraz literatury).
4. Wykorzystywanie zintegrowanej wiedzy teoretycznej do współorganizowania działań wspierających, pomocowych, interwencyjnych i edukacyjnych na rzecz osób dotkniętych czynnikami ryzyka.
C. organizacje pozarządowe realizujące działania ba rzecz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu i edukacyjnemu (dostępne i funkcjonujące w środowisku lokalnym).
Charakterystyka praktyki
Wymiar godzin:
- studia stacjonarne: 75 godzin - 3 tygodnie
- studia niestacjonarne: 90 godzin - 4 tygodnie
Forma zaliczenia: z oceną
Czas realizacji: od czerwca do września
Cele praktyki:
1. Rozwijanie i wzbogacenie wiedzy studenta o wymiar praktyczny, umożliwiający mu weryfikację wiedzy psychopedagogicznej zdobytej na studiach.
2. Poznanie organizacji pozarządowych funkcjonujących w środowisku lokalnym, które organizują działania na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu i edukacyjnemu osób w różnym wieku i różnych środowisk
3. Kształtowanie postawy wrażliwości na potrzeby innych oraz aktywnego zaangażowania w sytuację rozwojową i kryzysową oraz opiekę, wychowanie, pomoc i profesjonalne wsparcie.
Zadania do realizacji
1. Zapoznanie się z planem i realizacją zadań stowarzyszenia lub fundacji, warunkami uruchomienia czynności pomocowych.
2. Zaznajomienie się ze specyfiką pomocy i wparcia udzielanego przez daną organizację pozarządową, w zależności od jej statusu i charakteru świadczonej pomocy.
3. Aktywne zaangażowanie oraz wdrażanie własnych pomysłów w realizowane projekty i konkretne działania na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu i edukacyjnemu dzieci, młodzieży i dorosłych.
4. Kształtowanie umiejętności aktywnej obserwacji oraz twórczego opracowywania propozycji indywidualnych programów wsparcia rozwoju dzieci, młodzieży i dorosłych w środowisku otwartym, zapobiegając ryzyku marginalizacji i wykluczenia społecznego oraz edukacyjnego.
IV. Tryb i warunki zaliczenia praktyki
1. Dokumenty należy pobrać ze strony internetowej www.weinoe.us.edu.pl
2. Student na bieżąco dokumentuje przebieg swojej praktyki wyłącznie na drukach do tego celu opracowanych.
3. Praktykę zalicza w indeksie uczelniany opiekun praktyki na podstawie dokumentacji przedłożonej przez studenta.
4. Po zaliczeniu praktyki w indeksie student niezwłocznie składa dokumentację w Sekretariacie praktyk (pok. 106).
5. Studenci przedkładają opiekunowi praktyki w uczelni:
• opinię o studencie realizującym praktykę, uzupełnioną przez opiekuna praktyki w placówce,
• dziennik praktyk poświadczony podpisem opiekuna praktyki w placówce z dokładnymi zapisami odnośnie codziennych działań na praktyce (w tym notatki z obserwacji zajęć wraz z tematami zajęć, celami, metodami, środkami oraz ich krytyczną analizą)
• raport z przebiegu praktyki zawodowej.
|
Warunki wymagane do ukończenia studiów: | Osiągnięcie zakładanych efektów kształcenia dla pierwszego stopnia studiów oraz złożenie pracy dyplomowej i egzamin licencjacki |
Liczba punktów ECTS konieczna dla uzyskania kwalifikacji odpowiadających poziomowi studiów: | 180 |
Uprawnienia zawodowe po ukończeniu studiów: | (brak informacji) |
Procentowy udział liczby punktów ECTS dla każdego z obszarów kształcenia do którego odnoszą się efekty kształcenia w łącznej liczbie punktów ECTS: | obszar nauk społecznych : 51% obszar nauk humanistycznych : 49% |
Nazwa specjalności: | zintegrowana edukacja wczesnoszkolna i terapia pedagogiczna |
---|---|
Ogólna charakterystyka specjalności: | Studia w zakresie specjalności zintegrowana edukacja wczesnoszkolna i terapia pedagogiczna przygotowują studenta do pracy w zawodzie nauczyciela klas I – III, prowadzenia zajęć pozalekcyjnych z terapii pedagogicznej (korekcyjno-kompensacyjnych w zakresie terapii deficytów parcjalnych), zwanych zajęciami korekcyjno-kompensacyjnymi w systemie szkół publicznych i niepublicznych.
Perspektywy zawodowe
Absolwent uzyskuje uprawnienia nauczycielskie i pedagogiczne i terapeutyczne do:
- pracy z grupą dzieci 6-letnich,
- w klasie „0”,
- klasach I – III szkoły podstawowej,
- do prowadzenia zajęć korekcyjno-kompensacyjnych w przedszkolu w grupie dzieci 6-letnich, w klasie „0”, w klasach I – VI szkoły podstawowej,
- pracy w zakresie diagnozy, profilaktyki i terapii zaburzeń u dzieci klas I-VI szkoły podstawowej,
- pracy pedagoga w świetlicach szkolnych, terapeutycznych, środowiskowych, ośrodkach wychowawczych,
- pracy pedagoga w administracji oświatowo – wychowawczej dla dzieci ze specyficznymi potrzebami edukacyjnymi i trudnościami w uczeniu się.
|
Wymiar, zasady i forma odbywania praktyk: | PROGRAM
PRAKTYKI PEDAGOGICZNEJ DLA STUDENTÓW I ROKU STUDIÓW STACJONARNYCH PIEWSZEGO STOPNIA
ZINTEGROWANEJ EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ I TERAPII PEDAGOGICZNEJ
PRAKTYKA W PRZEDSZKOLU
I. Uwagi ogólne
Praktyki stanowią ważną a zarazem integralną część procesu dydaktyczno-wychowawczego, realizowanego przez studentów w uczelni wyższej. Są z jednej strony sposobem sprawdzenia użyteczności wiedzy i umiejętności zdobywanych w toku kształcenia, z drugiej - natomiast mogą stanowić podstawę do podejmowania zagadnień wynikających z własnych zainteresowań studentów. Praktyki organizowane są zgodnie z wymogami określonymi przez standardy kształcenia na kierunku pedagogika oraz z wytycznymi standardów kształcenia nauczycieli.
Studenci przygotowujący się do praktyki mają:
• obowiązek wziąć udział w spotkaniu informacyjnym zorganizowanym przez opiekuna praktyki w uczelni,
• prawo do konsultacji spraw związanych z realizacją praktyki pedagogicznej z opiekunem praktyki w uczelni,
• prawo uzgodnić z opiekunem praktyki w placówce warunki realizacji poszczególnych zadań praktyki (dzień tygodnia, godzinę itp.),
• obowiązek odebrać z Sekretariatu Praktyk (pok. 106) w wyznaczonym terminie dokumenty dla opiekuna sprawującego opiekę nad praktykantem.
.
II. Charakterystyka praktyki
Wymiar godzin:
75 godzin - 3 tygodnie
Forma zaliczenia:
z oceną
Czas realizacji:
wrzesień
Placówki, w których można
realizować praktykę:
• przedszkola specjalne,
• przedszkola integracyjne,
III. Cele praktyki
Po realizacji praktyki pedagogicznej student w podstawowym zakresie nabywa kwalifikacji nauczycielskich, określonych w standardach kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela, w szczególności ujętych w ogólnych efektach kształcenia Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 17 stycznia 2012 r. w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela, s.1 - 3, stosownie do upoważnienia zawartego w art. 9 c ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. nr 164, poz. 1365, z późn. zm.).
Student:
• dzięki posiadanej wiedzy psychologicznej i pedagogicznej, rozumie procesy rozwoju, socjalizacji, wychowania i nauczania - uczenia się,
• uzupełnia wiedzę z zakresu dydaktyki i szczegółowej metodyki działalności pedagogicznej, popartą doświadczeniem w jej praktycznym wykorzystywaniu,
• nabywa umiejętności i kompetencje niezbędne do kompleksowej realizacji dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych zadań przedszkola, w tym do samodzielnego przygotowania i dostosowania programu nauczania do potrzeb i możliwości dzieci,
• wykazuje umiejętność uczenia się i doskonalenia własnego warsztatu pedagogicznego z wykorzystaniem nowoczesnych środków i metod pozyskiwania, organizowania i przetwarzania informacji i materiałów,
• umiejętnie komunikuje się przy użyciu różnych technik, zarówno z osobami będącymi podmiotami działalności pedagogicznej, jak i z innymi osobami współdziałającymi w procesie dydaktyczno-wychowawczym oraz specjalistami wspierającymi ten proces,
• charakteryzuje się wrażliwością etyczną, empatią, otwartością, refleksyjnością oraz postawami prospołecznymi i poczuciem odpowiedzialności,
• jest praktycznie przygotowany do realizowania zadań zawodowych (dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych) wynikających z roli nauczyciela.
IV. Zadania do realizacji w czasie praktyki pedagogicznej w przedszkolu
1. Poznanie specyfiki pracy przedszkola:
• statutu,
• obowiązków wszystkich pracowników przedszkola,
• planu pracy,
• programów edukacyjnych,
• rozkładu dnia,
• struktury przedszkola,
• pomieszczeń i ich funkcjonalności,
• przestrzeni wokół przedszkola i jej funkcjonalności.
2. Przeprowadzenie rozmowy z osobą z kierownictwa na temat głównych zadań, osiągnięć, potrzeb i problemów przedszkola.
3. Poznanie pracy nauczyciela przedszkola:
• gruntowne poznanie programów edukacyjnych realizowanych w przedszkolu i przeprowadzenie co najmniej 10 zajęć w co najmniej dwóch grupach wiekowych,
• codzienne obserwowanie jak największej liczby zajęć edukacyjnych i wychowawczych w przedszkolu,
• wzięcie udziału w dokonywaniu diagnozy przedszkolnej,
• obserwacja ciągła co najmniej jednego dziecka ze specyficznymi potrzebami edukacyjnymi (wraz z jego diagnozą i propozycją planu indywidualnych zajęć oraz wynikami wywiadu z nauczycielem i rodzicem),
• poznanie wszystkich form zajęć edukacyjnych i wychowawczych realizowanych w przedszkolu,
• analiza dokumentacji pracy nauczyciela przedszkola.
V. Tryb i warunki zaliczenia praktyki.
1. Dokumenty należy pobrać ze strony internetowej www.weinoe.us.edu.pl
2. Student na bieżąco dokumentuje przebieg swojej praktyki wyłącznie na drukach do tego celu opracowanych.
3. Praktykę zalicza w indeksie uczelniany opiekun praktyki na podstawie dokumentacji przedłożonej przez studenta.
4. Po zaliczeniu praktyki w indeksie student niezwłocznie składa dokumentację w sekretariacie praktyk (pok. 106).
5. Studenci przedkładają opiekunowi praktyki w uczelni:
• arkusz oceny realizacji praktyki pedagogicznej w zakresie specjalności nauczycielskiej, uzupełniony przez opiekuna praktyki w placówce,
• dziennik praktyk poświadczony podpisem opiekuna praktyki w placówce z dokładnymi zapisami odnośnie codziennych działań na praktyce (w tym notatki z obserwacji zajęć wraz z tematami zajęć, celami, metodami, środkami oraz ich krytyczną analizą),
• raport z przebiegu praktyki pedagogicznej,
• scenariusze przeprowadzonych zajęć edukacyjnych - wraz z tematami zajęć, celami, metodami, środkami, planowanym przebiegiem zajęć z uwzględnieniem czynności nauczyciela i czynności dzieci oraz z samooceną tych zajęć - podpisane przez opiekuna praktyki w przedszkolu.
PROGRAM
PRAKTYKI PEDAGOGICZNEJ DLA STUDENTÓW II ROKU STUDIÓW STACJONARNYCH PIEWSZEGO STOPNIA
ZINTEGROWANEJ EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ I TERAPII PEDAGOGICZNEJ
I. Uwagi ogólne
Praktyki stanowią ważną a zarazem integralną część procesu dydaktyczno-wychowawczego, realizowanego przez studentów w uczelni wyższej. Są z jednej strony sposobem sprawdzenia użyteczności wiedzy i umiejętności zdobywanych w toku kształcenia, z drugiej - natomiast mogą stanowić podstawę do podejmowania zagadnień wynikających z własnych zainteresowań studentów. Praktyki organizowane są zgodnie z wymogami określonymi przez standardy kształcenia na kierunku pedagogika oraz z wytycznymi standardów kształcenia nauczycieli.
Studenci przygotowujący się do praktyki mają:
• obowiązek wziąć udział w spotkaniu informacyjnym zorganizowanym przez opiekuna praktyki w uczelni,
• prawo do konsultacji spraw związanych z realizacją praktyki pedagogicznej z opiekunem praktyki w uczelni,
• prawo uzgodnić z opiekunem praktyki w szkole warunki realizacji poszczególnych zadań praktyki (dzień tygodnia, godzina itp.),
• prawo do podjęcia praktyki pedagogicznej, pod warunkiem wcześniejszego uzyskania zaliczenia z praktyki po I roku,
• obowiązek odebrać z Sekretariatu Praktyk (pok. 106) w wyznaczonym terminie dokumenty dla opiekuna sprawującego opiekę nad praktykantem.
.
II. Charakterystyka praktyki
Wymiar godzin:
75 godzin - 3 tygodnie
Forma zaliczenia:
z oceną
Czas realizacji:
wrzesień
Placówki, w których
można realizować praktykę:
szkoły podstawowe
III. Cele praktyki
Po realizacji praktyki pedagogicznej student w podstawowym zakresie nabywa kwalifikacji nauczycielskich, określonych w standardach kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela, w szczególności ujętych w ogólnych efektach kształcenia Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 17 stycznia 2012 r. w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela, s.1 - 3, stosownie do upoważnienia zawartego w art. 9 c ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. nr 164, poz. 1365, z późn. zm.).
Student:
• dzięki posiadanej wiedzy psychologicznej i pedagogicznej, rozumie procesy rozwoju, socjalizacji, wychowania i nauczania - uczenia się,
• uzupełnia wiedzę z zakresu dydaktyki i szczegółowej metodyki działalności pedagogicznej, popartą doświadczeniem w jej praktycznym wykorzystywaniu,
• nabywa umiejętności i kompetencje niezbędne do kompleksowej realizacji dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych zadań szkoły, w tym do samodzielnego przygotowania i dostosowania programu nauczania do potrzeb i możliwości uczniów,
• wykazuje umiejętność uczenia się i doskonalenia własnego warsztatu pedagogicznego z wykorzystaniem nowoczesnych środków i metod pozyskiwania, organizowania i przetwarzania informacji i materiałów,
• umiejętnie komunikuje się przy użyciu różnych technik, zarówno z osobami będącymi podmiotami działalności pedagogicznej, jak i z innymi osobami współdziałającymi w procesie dydaktyczno-wychowawczym oraz specjalistami wspierającymi ten proces,
• charakteryzuje się wrażliwością etyczną, empatią, otwartością, refleksyjnością oraz postawami prospołecznymi i poczuciem odpowiedzialności,
• jest praktycznie przygotowany do realizowania zadań zawodowych (dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych) wynikających z roli nauczyciela.
IV. Zadania do realizacji w czasie praktyki pedagogicznej w szkole podstawowej
1. Poznanie specyfiki pracy szkoły:
• statutu,
• obowiązków wszystkich pracowników szkoły,
• regulaminów i planów pracy świetlicy szkolnej i biblioteki szkolnej,
• programów edukacyjnych realizowanych w klasach I - III,
• dziennika lekcyjnego oraz dzienniczków pracy pozalekcyjnej,
• planów zajęć uczniów klas I - III,
• struktury szkoły,
• sal dydaktycznych i innych oraz ich funkcjonalności w kontekście edukacji wczesnoszkolnej,
• przestrzeni wokół szkoły i jej funkcjonalności.
2 Przeprowadzenie rozmowy z osobą z kierownictwa na temat głównych zadań, osiągnięć, potrzeb i problemów szkoły.
3 Poznanie pracy nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej:
• gruntowne poznanie programów edukacyjnych realizowanych w klasach I - III i przeprowadzenie co najmniej 5 całodniowych zajęć edukacyjnych w formie kształcenia zintegrowanego w co najmniej dwóch różnych klasach - pierwszej, drugiej i trzeciej,
• hospitowanie co najmniej 6 zajęć edukacyjnych realizowanych w formie kształcenia zintegrowanego - po dwa w każdej z klas I - III,
• obserwacja ciągła wybranego co najmniej jednego dziecka ze specyficznymi potrzebami edukacyjnymi (wraz z jego diagnozą i propozycją planu indywidualnych zajęć oraz wynikami wywiadu z nauczycielem i rodzicem),
• poznanie wszystkich form zajęć edukacyjnych i wychowawczych realizowanych w szkole - co najmniej dwa razy w tygodniu obserwowanie zajęć pozalekcyjnych z udziałem uczniów klas I - III,
• w przypadku takiej możliwości pomoc w przygotowaniu i realizacji jakiegoś wydarzenia klasowego lub szkolnego – np. pasowania na ucznia, apelu, wycieczki itp.,,
• analiza dokumentacji pracy wychowawcy klasy.
V. Tryb i warunki zaliczenia praktyki.
1. Dokumenty należy pobrać ze strony internetowej www.weinoe.us.edu.pl
2. Student na bieżąco dokumentuje przebieg swojej praktyki wyłącznie na drukach do tego celu opracowanych.
3. Praktykę zalicza w indeksie uczelniany opiekun praktyki na podstawie dokumentacji przedłożonej przez studenta.
4. Po zaliczeniu praktyki w indeksie student niezwłocznie składa dokumentację w sekretariacie praktyk (pok. 106).
5. Studenci przedkładają opiekunowi praktyki w uczelni:
• arkusz oceny realizacji praktyki pedagogicznej w zakresie specjalności nauczycielskiej, uzupełniony przez opiekuna praktyki w placówce,
• dziennik praktyk poświadczony podpisem opiekuna praktyki w placówce z dokładnymi zapisami odnośnie codziennych działań na praktyce (w tym notatki z obserwacji zajęć edukacyjnych wraz z tematami zajęć, celami, metodami, środkami oraz ich krytyczną analizą),
• raport z przebiegu praktyki pedagogicznej,
• scenariusze przeprowadzonych zajęć edukacyjnych - wraz z tematami zajęć, celami, metodami, środkami, planowanym przebiegiem zajęć z uwzględnieniem czynności nauczyciela i czynności dzieci oraz z samooceną tych zajęć - podpisane przez opiekuna praktyki w szkole,
• zeszyt ćwiczeń kaligraficznych.
|
Warunki wymagane do ukończenia studiów: | Osiągnięcie zakładanych efektów kształcenia dla pierwszego stopnia studiów oraz złożenie pracy dyplomowej i egzamin licencjacki |
Liczba punktów ECTS konieczna dla uzyskania kwalifikacji odpowiadających poziomowi studiów: | 180 |
Uprawnienia zawodowe po ukończeniu studiów: | (brak informacji) |
Procentowy udział liczby punktów ECTS dla każdego z obszarów kształcenia do którego odnoszą się efekty kształcenia w łącznej liczbie punktów ECTS: | obszar nauk społecznych : 51% obszar nauk humanistycznych : 49% |
Nazwa specjalności: | zintegrowana edukacja wczesnoszkolna i wychowanie przedszkolne |
---|---|
Ogólna charakterystyka specjalności: | Studia o specjalności zintegrowana edukacja wczesnoszkolna i wychowanie przedszkolne obejmują przedmioty kształcenia ogólnego zgodnie ze standardami nauczania na specjalności nauczycielskiej. W obrębie zagadnień z pedagogiki student poznaje teorie kształcenia i wychowania, współczesne nauki pedagogiczne, koncepcje szkoły i jej funkcjonowanie, dydaktyki szczegółowe, działania projektowe, ocenianie i ewaluację, wychowawcze aspekty pracy szkoły, diagnozę pedagogiczną oraz na przepisy prawne dotyczące systemu oświaty i statusu zawodowego nauczyciela.
Perspektywy zawodowe
Student kierunku pedagogika ze specjalnością zintegrowana edukacja wczesnoszkolna i wychowanie przedszkolne otrzymuje przygotowanie do:
- pracy w przedszkolach,
- szkołach podstawowych,
- szkołach sanatoryjnych, prewentoryjnych,
- w zawodzie nauczyciela przedszkola i klas I-III szkoły podstawowej w systemie publicznych i niepublicznych przedszkoli i szkół.
|
Wymiar, zasady i forma odbywania praktyk: | PROGRAM
PRAKTYKI PEDAGOGICZNEJ DLA STUDENTÓW I ROKU STUDIÓW STACJONARNYCH PIEWSZEGO STOPNIA
ZINTEGROWANEJ EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ I WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO
I. Uwagi ogólne
Praktyki stanowią ważną a zarazem integralną część procesu dydaktyczno-wychowawczego, realizowanego przez studentów w uczelni wyższej. Są z jednej strony sposobem sprawdzenia użyteczności wiedzy i umiejętności zdobywanych w toku kształcenia, z drugiej - natomiast mogą stanowić podstawę do podejmowania zagadnień wynikających z własnych zainteresowań studentów. Praktyki organizowane są zgodnie z wymogami określonymi przez standardy kształcenia na kierunku pedagogika oraz z wytycznymi standardów kształcenia nauczycieli.
Studenci przygotowujący się do praktyki mają:
• obowiązek wziąć udział w spotkaniu informacyjnym zorganizowanym przez opiekuna praktyki w uczelni,
• prawo do konsultacji spraw związanych z realizacją praktyki pedagogicznej z opiekunem praktyki w uczelni,
• prawo uzgodnić z opiekunem praktyki w placówce warunki realizacji poszczególnych zadań praktyki (dzień tygodnia, godzinę itp.),
• obowiązek odebrać z Sekretariatu Praktyk (pok. 106) w wyznaczonym terminie dokumenty dla opiekuna sprawującego opiekę nad praktykantem.
.
II. Charakterystyka praktyki
Wymiar godzin:
75 godzin - 3 tygodnie
Forma zaliczenia:
z oceną
Czas realizacji:
wrzesień
Placówki, w których
można realizować praktykę:
przedszkola (publiczne, prywatne)
III. Cele praktyki
Po realizacji praktyki pedagogicznej student w podstawowym zakresie nabywa kwalifikacji nauczycielskich, określonych w standardach kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela, w szczególności ujętych w ogólnych efektach kształcenia Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 17 stycznia 2012r. w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela, s.1 - 3, stosownie do upoważnienia zawartego w art. 9 c ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. nr 164, poz. 1365, z późn. zm.).
Student:
• dzięki posiadanej wiedzy psychologicznej i pedagogicznej, rozumie procesy rozwoju, socjalizacji, wychowania i nauczania - uczenia się,
• uzupełnia wiedzę z zakresu dydaktyki i szczegółowej metodyki działalności pedagogicznej, popartą doświadczeniem w jej praktycznym wykorzystywaniu,
• nabywa umiejętności i kompetencje niezbędne do kompleksowej realizacji dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych zadań przedszkola, w tym do samodzielnego przygotowania i dostosowania programu nauczania do potrzeb i możliwości dzieci,
• wykazuje umiejętność uczenia się i doskonalenia własnego warsztatu pedagogicznego z wykorzystaniem nowoczesnych środków i metod pozyskiwania, organizowania i przetwarzania informacji i materiałów,
• umiejętnie komunikuje się przy użyciu różnych technik, zarówno z osobami będącymi podmiotami działalności pedagogicznej, jak i z innymi osobami współdziałającymi w procesie dydaktyczno-wychowawczym oraz specjalistami wspierającymi ten proces,
• charakteryzuje się wrażliwością etyczną, empatią, otwartością, refleksyjnością oraz postawami prospołecznymi i poczuciem odpowiedzialności,
• jest praktycznie przygotowany do realizowania zadań zawodowych (dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych) wynikających z roli nauczyciela.
IV. Zadania do realizacji w czasie praktyki pedagogicznej w przedszkolu
1. Poznanie specyfiki pracy przedszkola:
• statutu,
• obowiązków wszystkich pracowników przedszkola,
• planu pracy,
• programów edukacyjnych,
• rozkładu dnia,
• struktury przedszkola,
• pomieszczeń i ich funkcjonalności,
• przestrzeni wokół przedszkola i jej funkcjonalności.
2. Przeprowadzenie rozmowy z osobą z kierownictwa na temat głównych zadań, osiągnięć, potrzeb i problemów przedszkola.
3. Poznanie pracy nauczyciela przedszkola:
• gruntowne poznanie programów edukacyjnych realizowanych w przedszkolu i przeprowadzenie co najmniej 10 zajęć w co najmniej dwóch grupach wiekowych,
• codzienne obserwowanie jak największej liczby zajęć edukacyjnych i wychowawczych w przedszkolu,
• wzięcie udziału w dokonywaniu diagnozy przedszkolnej,
• obserwacja ciągła co najmniej jednego dziecka ze specyficznymi potrzebami edukacyjnymi (wraz z jego diagnozą i propozycją planu indywidualnych zajęć oraz wynikami wywiadu z nauczycielem i rodzicem),
• poznanie wszystkich form zajęć edukacyjnych i wychowawczych realizowanych w przedszkolu,
• analiza dokumentacji pracy nauczyciela przedszkola.
V. Tryb i warunki zaliczenia praktyki.
1. Dokumenty należy pobrać ze strony internetowej www.weinoe.us.edu.pl
2. Student na bieżąco dokumentuje przebieg swojej praktyki wyłącznie na drukach do tego celu opracowanych.
3. Praktykę zalicza w indeksie uczelniany opiekun praktyki na podstawie dokumentacji przedłożonej przez studenta.
4. Po zaliczeniu praktyki w indeksie student niezwłocznie składa dokumentację w sekretariacie praktyk (pok. 106).
5. Studenci przedkładają opiekunowi praktyki w uczelni:
• arkusz oceny realizacji praktyki pedagogicznej w zakresie specjalności nauczycielskiej, uzupełniony przez opiekuna praktyki w placówce,
• dziennik praktyk poświadczony podpisem opiekuna praktyki w placówce z dokładnymi zapisami odnośnie codziennych działań na praktyce (w tym notatki z obserwacji zajęć wraz z tematami zajęć, celami, metodami, środkami oraz ich krytyczną analizą),
• raport z przebiegu praktyki,
• scenariusze przeprowadzonych zajęć edukacyjnych wraz z tematami zajęć, celami, metodami, środkami, planowanym przebiegiem zajęć z uwzględnieniem czynności nauczyciela i czynności dzieci oraz z samooceną tych zajęć - podpisane przez opiekuna praktyki w przedszkolu.
PROGRAM
PRAKTYKI PEDAGOGICZNEJ DLA STUDENTÓW II ROKU STUDIÓW STACJONARNYCH PIEWSZEGO STOPNIA
ZINTEGROWANEJ EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ I WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO
I. Uwagi ogólne
Praktyki stanowią ważną a zarazem integralną część procesu dydaktyczno-wychowawczego, realizowanego przez studentów w uczelni wyższej. Są z jednej strony sposobem sprawdzenia użyteczności wiedzy i umiejętności zdobywanych w toku kształcenia, z drugiej - natomiast mogą stanowić podstawę do podejmowania zagadnień wynikających z własnych zainteresowań studentów. Praktyki organizowane są zgodnie z wymogami określonymi przez standardy kształcenia na kierunku pedagogika oraz z wytycznymi standardów kształcenia nauczycieli.
Studenci przygotowujący się do praktyki mają:
• obowiązek wziąć udział w spotkaniu informacyjnym zorganizowanym przez opiekuna praktyki w uczelni,
• prawo do konsultacji spraw związanych z realizacją praktyki pedagogicznej z opiekunem praktyki w uczelni,
• prawo uzgodnić z opiekunem praktyki w szkole warunki realizacji poszczególnych zadań praktyki (dzień tygodnia, godzinę itp.),
• prawo do podjęcia praktyki pedagogicznej, pod warunkiem wcześniejszego uzyskania zaliczenia z praktyki po I roku,
• obowiązek odebrać z Sekretariatu Praktyk (pok. 106) w wyznaczonym terminie dokumenty dla opiekuna sprawującego opiekę nad praktykantem.
.
II. Charakterystyka praktyki
Wymiar godzin:
75 godzin - 3 tygodnie
Forma zaliczenia:
z oceną
Czas realizacji:
wrzesień
Placówki, w których można
realizować praktykę:
szkoły podstawowe (publiczne, prywatne)
III. Cele praktyki
Po realizacji praktyki pedagogicznej student w podstawowym zakresie nabywa kwalifikacji nauczycielskich, określonych w standardach kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela, w szczególności ujętych w ogólnych efektach kształcenia Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 17 stycznia 2012r. w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela, s.1 - 3, stosownie do upoważnienia zawartego w art. 9 c ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. nr 164, poz. 1365, z późn. zm.).
Student:
• dzięki posiadanej wiedzy psychologicznej i pedagogicznej, rozumie procesy rozwoju, socjalizacji, wychowania i nauczania - uczenia się,
• uzupełnia wiedzę z zakresu dydaktyki i szczegółowej metodyki działalności pedagogicznej, popartą doświadczeniem w jej praktycznym wykorzystywaniu,
• nabywa umiejętności i kompetencje niezbędne do kompleksowej realizacji dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych zadań szkoły, w tym do samodzielnego przygotowania i dostosowania programu nauczania do potrzeb i możliwości uczniów,
• wykazuje umiejętność uczenia się i doskonalenia własnego warsztatu pedagogicznego z wykorzystaniem nowoczesnych środków i metod pozyskiwania, organizowania i przetwarzania informacji i materiałów,
• umiejętnie komunikuje się przy użyciu różnych technik, zarówno z osobami będącymi podmiotami działalności pedagogicznej, jak i z innymi osobami współdziałającymi w procesie dydaktyczno-wychowawczym oraz specjalistami wspierającymi ten proces,
• charakteryzuje się wrażliwością etyczną, empatią, otwartością, refleksyjnością oraz postawami prospołecznymi i poczuciem odpowiedzialności,
• jest praktycznie przygotowany do realizowania zadań zawodowych (dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych) wynikających z roli nauczyciela.
IV. Zadania do realizacji w czasie praktyki pedagogicznej w szkole podstawowej
1. Poznanie specyfiki pracy szkoły:
• statutu,
• obowiązków wszystkich pracowników szkoły,
• regulaminów i planów pracy świetlicy szkolnej i biblioteki szkolnej,
• programów edukacyjnych realizowanych w klasach I - III,
• dziennika lekcyjnego oraz dzienniczków pracy pozalekcyjnej,
• planów zajęć uczniów klas I - III,
• struktury szkoły,
• sal dydaktycznych i innych oraz ich funkcjonalności w kontekście edukacji wczesnoszkolnej,
• przestrzeni wokół szkoły i jej funkcjonalności.
2 Przeprowadzenie rozmowy z osobą z kierownictwa na temat głównych zadań, osiągnięć, potrzeb i problemów szkoły.
3 Poznanie pracy nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej:
• gruntowne poznanie programów edukacyjnych realizowanych w klasach I - III i przeprowadzenie co najmniej 5 całodniowych zajęć edukacyjnych w formie kształcenia zintegrowanego w co najmniej dwóch różnych klasach - pierwszej, drugiej lub trzeciej,
• hospitowanie co najmniej 6 zajęć edukacyjnych realizowanych w formie kształcenia zintegrowanego - po dwa w każdej z klas I - III,
• obserwacja ciągła wybranego co najmniej jednego dziecka ze specyficznymi potrzebami edukacyjnymi (wraz z jego diagnozą i propozycją planu indywidualnych zajęć oraz wynikami wywiadu z nauczycielem i rodzicem),
• poznanie wszystkich form zajęć edukacyjnych i wychowawczych realizowanych w szkole - co najmniej dwa razy w tygodniu obserwowanie zajęć pozalekcyjnych z udziałem uczniów klas I - III,
• w przypadku takiej możliwości pomoc w przygotowaniu i realizacji jakiegoś wydarzenia klasowego lub szkolnego – np.. pasowania na ucznia, apelu, wycieczki itp.,
• pełnienie dyżurów – zgodnie z sugestiami dyrekcji szkoły i opiekuna praktyki w szkole,
• analiza dokumentacji pracy wychowawcy klasy.
V. Tryb i warunki zaliczenia praktyki.
1. Dokumenty należy pobrać ze strony internetowej www.weinoe.us.edu.pl
2. Student na bieżąco dokumentuje przebieg swojej praktyki wyłącznie na drukach do tego celu opracowanych.
3. Praktykę zalicza w indeksie uczelniany opiekun praktyki na podstawie dokumentacji przedłożonej przez studenta.
4. Po zaliczeniu praktyki w indeksie student niezwłocznie składa dokumentację w sekretariacie praktyk (pok. 106).
5. Studenci przedkładają opiekunowi praktyki w uczelni:
• arkusz oceny realizacji praktyki pedagogicznej w zakresie specjalności nauczycielskiej, uzupełniony przez opiekuna praktyki w placówce,
• dziennik praktyk poświadczony podpisem opiekuna praktyki w placówce z dokładnymi zapisami odnośnie codziennych działań na praktyce (w tym notatki z obserwacji zajęć edukacyjnych wraz z tematami zajęć, celami, metodami, środkami oraz ich krytyczną analizą),
• raport z przebiegu praktyki pedagogicznej,
• scenariusze przeprowadzonych zajęć edukacyjnych wraz z tematami zajęć, celami, metodami, środkami, planowanym przebiegiem zajęć z uwzględnieniem czynności nauczyciela i czynności dzieci oraz z samooceną tych zajęć, podpisane przez opiekuna praktyki w szkole,
• zeszyt ćwiczeń kaligraficznych,
|
Warunki wymagane do ukończenia studiów: | Osiągnięcie zakładanych efektów kształcenia dla pierwszego stopnia studiów oraz złożenie pracy dyplomowej i egzamin licencjacki |
Liczba punktów ECTS konieczna dla uzyskania kwalifikacji odpowiadających poziomowi studiów: | 180 |
Uprawnienia zawodowe po ukończeniu studiów: | (brak informacji) |
Procentowy udział liczby punktów ECTS dla każdego z obszarów kształcenia do którego odnoszą się efekty kształcenia w łącznej liczbie punktów ECTS: | obszar nauk społecznych : 51% obszar nauk humanistycznych : 49% |
WIEDZA Po ukończeniu studiów absolwent: |
---|
zna elementarną terminologię używaną w pedagogice i rozumie jej źródła oraz zastosowania w obrębie pokrewnych dyscyplin naukowych [K_W01] |
ma elementarną wiedzę o miejscu pedagogiki w systemie nauk oraz o jej przedmiotowych i metodologicznych powiązaniach z innymi dyscyplinami naukowymi [K_W02] |
ma uporządkowaną wiedzę na temat wychowania i kształcenia, jego filozoficznych, społeczno-kulturowych, historycznych, biologicznych, psychologicznych i medycznych podstaw [K_W03] |
zna wybrane koncepcje człowieka: filozoficzne, psychologiczne i społeczne stanowiące teoretyczne podstawy działalności pedagogicznej [K_W04] |
ma podstawową wiedzę na temat rozwoju człowieka w cyklu życia zarówno w aspekcie biologicznym, jak i psychologicznym oraz społecznym [K_W05] |
ma podstawową wiedzę o rodzajach więzi społecznych i o rządzących nimi
prawidłowościach [K_W06] |
ma elementarną wiedzę o różnych rodzajach struktur społecznych i instytucjach życia społecznego oraz zachodzących między nimi relacjach [K_W07] |
ma elementarną wiedzę dotyczącą procesów komunikowania
interpersonalnego i społecznego, ich prawidłowości i zakłóceń
[K_W08] |
zna podstawowe teorie dotyczące wychowania, uczenia się i nauczania, rozumie różnorodne uwarunkowania tych procesów [K_W09] |
ma podstawową, uporządkowaną wiedzę o różnych środowiskach
wychowawczych, ich specyfice i procesach w nich zachodzących [K_W10] |
zna najważniejsze tradycyjne i współczesne nurty i systemy pedagogiczne, rozumie ich historyczne i kulturowe uwarunkowania [K_W11] |
ma elementarną wiedzę o projektowaniu i prowadzeniu badań w pedagogice, a w szczególności o problemach badawczych, metodach, technikach i narzędziach badawczych; zna podstawowe tradycje paradygmatyczne badań społecznych,
z których wywodzą się poszczególne metody [K_W12] |
ma elementarną, uporządkowaną wiedzę na temat różnych subdyscyplin pedagogiki, obejmującą terminologię, teorię i metodykę [K_W13] |
ma podstawową wiedzę o strukturze i funkcjach systemu edukacji; celach, podstawach prawnych, organizacji i funkcjonowaniu różnych instytucji edukacyjnych, wychowawczych, opiekuńczych, terapeutycznych, kulturalnych
i pomocowych [K_W14] |
ma podstawową wiedzę o uczestnikach działalności edukacyjnej, wychowawczej, opiekuńczej, kulturalnej i pomocowej [K_W15] |
ma elementarną wiedzę o metodyce wykonywania typowych zadań, normach, procedurach stosowanych w różnych obszarach działalności pedagogicznej [K_W16] |
ma elementarną wiedzę o bezpieczeństwie i higienie pracy w instytucjach edukacyjnych, wychowawczych, opiekuńczych, kulturalnych i pomocowych [K_W17] |
ma elementarną wiedzę na temat projektowania ścieżki własnego rozwoju [K_W18] |
ma uporządkowaną wiedzę na temat zasad i norm etycznych [K_W19] |
UMIEJĘTNOŚCI Po ukończeniu studiów absolwent: |
---|
potrafi dokonać obserwacji i interpretacji zjawisk społecznych i kulturalnych; analizuje ich powiązania z różnymi obszarami działalności pedagogicznej [K_U01] |
potrafi wykorzystywać podstawową wiedzę teoretyczną z zakresu pedagogiki oraz powiązanych z nią dyscyplin w celu analizowania i interpretowania problemów edukacyjnych, wychowawczych, opiekuńczych, kulturalnych i pomocowych,
a także motywów i wzorów ludzkich zachowań [K_U02] |
potrafi posługiwać się podstawowymi ujęciami teoretycznymi w celu analizowania motywów i wzorów ludzkich zachowań, diagnozowania i prognozowania sytuacji oraz analizowania strategii działań praktycznych w odniesieniu do różnych kontekstów działalności pedagogicznej [K_U03] |
potrafi samodzielnie zdobywać wiedzę i rozwijać swoje profesjonalne umiejętności, korzystając z różnych źródeł (w języku rodzimym i obcym) i nowoczesnych technologii (ICT) [K_U04] |
posiada elementarne umiejętności badawcze pozwalające na analizowanie przykładów badań oraz konstruowanie i prowadzenie prostych badań pedagogicznych; potrafi sformułować wnioski, opracować i zaprezentować wyniki (z wykorzystaniem ICT) oraz wskazywać kierunki dalszych badań [K_U05] |
potrafi w sposób precyzyjny i spójny wypowiadać się w mowie i na piśmie, na tematy dotyczące wybranych zagadnień pedagogicznych; z wykorzystaniem różnych ujęć teoretycznych, korzystając zarówno z dorobku pedagogiki, jak i innych dyscyplin, doświadczeń wynikających z działalności o charakterze społeczno – kulturalnym lub amatorskiej twórczości [K_U06] |
ma rozwinięte umiejętności w zakresie komunikacji interpersonalnej, potrafi używać języka specjalistycznego i porozumiewać się w sposób precyzyjny i spójny przy użyciu różnych kanałów i technik komunikacyjnych ze specjalistami
w zakresie pedagogiki, jak i z odbiorcami spoza grona specjalistów [K_U07] |
posiada umiejętność prezentowania własnych pomysłów, wątpliwości i sugestii, popierając je argumentacją w kontekście wybranych perspektyw teoretycznych, poglądów różnych autorów [K_U08] |
potrafi ocenić przydatność typowych metod, procedur i dobrych praktyk do realizacji zadań związanych z różnymi sferami działalności pedagogicznej w zróżnicowanych środowiskach społecznych [K_U09] |
potrafi posługiwać się podstawowymi ujęciami teoretycznymi w celu analizowania, interpretowania oraz projektowania strategii działań pedagogicznych; potrafi generować rozwiązania konkretnych problemów pedagogicznych i prognozować przebieg ich rozwiązywania oraz przewidywać skutki planowanych działań zgodnie z obowiązującymi normami prawnymi, zawodowymi, moralnymi [K_U10] |
potrafi animować prace nad rozwojem uczestników procesów pedagogicznych oraz wspierać ich samodzielność w zdobywaniu wiedzy, a także inspirować do działań na rzecz uczenia się przez całe życie [K_U11] |
potrafi posługiwać się zasadami i normami etycznymi w podejmowanej działalności, dostrzega i analizuje dylematy etyczne; przewiduje skutki konkretnych działań pedagogicznych [K_U12] |
potrafi pracować w zespole pełniąc różne role; umie przyjmować i wyznaczać zadania, ma elementarne umiejętności organizacyjne pozwalające na realizację celów związanych z projektowaniem i podejmowaniem działań profesjonalnych [K_U13] |
potrafi dokonać analizy własnych działań i wskazać ewentualne obszary wymagające modyfikacji w przyszłym działaniu [K_U14] |
potrafi dokonać podstawowej analizy i oceny wytworów kulturowych oraz wykorzystywać indywidualne umiejętności twórcze do projektowania i realizacji działań w różnych środowiskach społecznych [K_U15] |
KOMPETENCJE SPOŁECZNE Po ukończeniu studiów absolwent: |
---|
ma świadomość poziomu swojej wiedzy i umiejętności, rozumie potrzebę ciągłego dokształcania się zawodowego i rozwoju osobistego, dokonuje samooceny własnych kompetencji i doskonali umiejętności, wyznacza kierunki własnego rozwoju i kształcenia [K_K01] |
docenia znaczenie nauk pedagogicznych dla utrzymania i rozwoju prawidłowych więzi w środowiskach społecznych i odnosi zdobytą wiedzę do projektowania działań zawodowych
[K_K02] |
ma przekonanie o sensie, wartości i potrzebie podejmowania działań pedagogicznych w środowisku społecznym; jest gotowy do podejmowania wyzwań zawodowych; wykazuje aktywność, podejmuje trud i odznacza się wytrwałością w realizacji indywidualnych i zespołowych działań profesjonalnych w zakresie pedagogiki [K_K03] |
ma przekonanie o wadze zachowania się w sposób profesjonalny, refleksji na tematy etyczne i przestrzegania zasad etyki zawodowej [K_K04] |
dostrzega i formułuje problemy moralne i dylematy etyczne związane z własną i cudzą pracą, poszukuje optymalnych rozwiązań, postępuje zgodnie z zasadami etyki [K_K05] |
jest świadomy istnienia etycznego wymiaru w badaniach naukowych [K_K06] |
jest przygotowany do aktywnego uczestnictwa w grupach, organizacjach i instytucjach realizujących działania pedagogiczne i zdolny do porozumiewania się z osobami będącymi i niebędącymi specjalistami w danej dziedzinie [K_K07] |
odpowiedzialnie przygotowuje się do swojej pracy, projektuje i wykonuje działania pedagogiczne [K_K08] |
jest aktywnym uczestnikiem życia społeczno - kulturalnego, ma świadomość wartości i poszanowania dziedzictwa naturalnego i kulturowego regionu, kraju lub świata oraz dostrzega jego ważność i aktualność dla budowania społeczeństwa obywatelskiego [K_K09] |
WIEDZA Po ukończeniu studiów absolwent: |
---|
posiada wiedzę psychologiczną i pedagogiczną pozwalającą na rozumienie procesów rozwoju,socjalizacji, wychowania i nauczania - uczenia się [KNO_W01] |
posiada wiedzę z zakresu dydaktyki i szczegółowej metodyki działalności pedagogicznej, popartą doświadczeniem w jej praktycznym wykorzystywaniu [KNO_W02] |
posiada wiedzę na temat rozwoju człowieka w cyklu życia, zarówno w aspekcie biologicznym,jak i psychologicznym oraz społecznym, poszerzoną w odniesieniu do odpowiednich etapów edukacyjnych [KN_W01] |
posiada wiedzę na temat procesów komunikowania interpersonalnego i społecznego, w tym w działalności pedagogicznej (dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej), oraz ich prawidłowości i zakłóceń [KN_W02] |
ma wiedzę na temat wychowania i kształcenia, w tym ich filozoficznych, społecznokulturowych,psychologicznych, biologicznych i medycznych podstaw [KN_W03] |
zna podstawowe współczesne teorie dotyczące wychowania, uczenia się i nauczania oraz różnorodne uwarunkowania tych procesów [KN_W04] |
posiada wiedzę o głównych środowiskach wychowawczych uwzględniającą ich specyfikę i procesy w nich zachodzące [KN_W05] |
ma wiedzę o projektowaniu i prowadzeniu badań diagnostycznych w praktyce pedagogicznej,poszerzoną w odniesieniu do odpowiednich etapów edukacyjnych oraz uwzględniającą potrzeby edukacyjne uczniów z zaburzeniami rozwoju [KN_W06] |
zna struktury i funkcje systemu edukacji, w tym cele, podstawy prawne, organizację i funkcjonowanie instytucji edukacyjnych, wychowawczych i opiekuńczych [KN_W07] |
posiada wiedzę na temat podmiotów działalności pedagogicznej, w tym: dzieci, uczniów,rodziców i nauczycieli oraz wybranych partnerów szkolnej edukacji (np. instruktorów harcerskich), z uwzględnieniem specyfiki funkcjonowania dzieci i młodzieży w kontekście prawidłowości i nieprawidłowości rozwojowych [KN_W08] |
posiada wiedzę odnoszącą się do specyfiki funkcjonowania uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym uczniów szczególnie uzdolnionych [KN_W09] |
ma wiedzę na temat metodyki wykonywania zadań, w tym norm, procedur i dobrych praktyk w wybranym obszarze działalności pedagogicznej (wychowanie przedszkolne, nauczanie w zkołach ogólnodostępnych, , w szkołach i oddziałach specjalnych oraz integracyjnych) [KN_W10] |
posiada wiedzę na temat bezpieczeństwa i higieny pracy w instytucjach edukacyjnych, wychowawczych i opiekuńczych, do pracy w których uzyskuje przygotowanie [KN_W11] |
posiada wiedzę na temat projektowania ścieżki własnego rozwoju i awansu zawodowego [KN_W12] |
posiada wiedzę na temat etyki zawodu nauczyciela [KN_W13] |
posiada wiedzę o funkcjonowaniu i patologii narządu mowy [KN_W14] |
zna techniki informatyczne, przetwarzania tekstów, wykorzystywania arkuszy kalkulacyjnych,korzystania z baz danych, posługiwania się grafiką prezentacyjną, korzystania z usług w sieciach informatycznych, pozyskiwania i przetwarzania informacji [KN_W15] |
UMIEJĘTNOŚCI Po ukończeniu studiów absolwent: |
---|
posiada umiejętności i kompetencje niezbędne do ompleksowej realizacji dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych zadań szkoły, w tym do samodzielnego przygotowania i dostosowania programu nauczania do potrzeb i możliwości uczniów [KNO_U01] |
wykazuje umiejętność uczenia się i doskonalenia własnego warsztatu pedagogicznego z wykorzystaniem nowoczesnych środków i metod pozyskiwania, organizowania i przetwarzania
informacji i materiałów [KNO_U02] |
umiejętnie komunikuje się przy użyciu różnych technik, zarówno z osobami będącymi podmiotami działalności pedagogicznej, jak i z innymi osobami współdziałającymi w procesie dydaktyczno-wychowawczym oraz specjalistami wspierającymi ten proces [KNO_U03] |
potrafi dokonywać obserwacji sytuacji i zdarzeń pedagogicznych [KN_U01] |
potrafi wykorzystywać wiedzę teoretyczną z zakresu pedagogiki oraz psychologii doanalizowania i interpretowania określonego rodzaju sytuacji i zdarzeń pedagogicznych, a także motywów i wzorów zachowań uczestników tych sytuacji [KN_U02] |
potrafi posługiwać się wiedzą teoretyczną z zakresu pedagogiki, psychologii oraz dydaktyki i metodyki szczegółowej w celu diagnozowania, analizowania i prognozowania sytuacji pedagogicznych oraz dobierania strategii realizowania działań praktycznych na poszczególnych etapach edukacyjnych [KN_U03] |
potrafi samodzielnie zdobywać wiedzę i rozwijać swoje profesjonalne umiejętności związane z działalnością pedagogiczną (dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą), korzystając z różnych źródeł (w języku polskim i obcym) i nowoczesnych technologii [KN_U04] |
posiada umiejętności diagnostyczne pozwalające na rozpoznawanie sytuacji uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, opracowywanie wyników obserwacji i formułowanie wniosków [KN_U05] |
posiada rozwinięte kompetencje komunikacyjne: potrafi porozumiewać się z osobami pochodzącymi z różnych środowisk, będącymi w różnej kondycji emocjonalnej, dialogowo rozwiązywać konflikty i konstruować dobrą atmosferę dla komunikacji w klasie szkolnej [KN_U06] |
potrafi ocenić przydatność typowych metod, procedur i dobrych praktyk do realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych związanych z odpowiednimi etapami edukacyjnymi [KN_U07] |
potrafi dobierać i wykorzystywać dostępne materiały, środki i metody pracy w celu projektowania i efektywnego realizowania działań pedagogicznych (dydaktycznych,
wychowawczych i opiekuńczych) oraz wykorzystywać nowoczesne technologie do pracy dydaktycznej [KN_U08] |
potrafi kierować procesami kształcenia i wychowania, posiada umiejętność pracy z grupą (zespołem wychowawczym, klasowym) [KN_U09] |
potrafi animować prace nad rozwojem uczestników procesów pedagogicznych, wspierać ich samodzielność w zdobywaniu wiedzy oraz inspirować do działań na rzecz uczenia się przez całe życie [KN_U10] |
potrafi pracować z uczniami, indywidualizować zadania i dostosowywać metody i treści do potrzeb i możliwości uczniów (w tym uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi) oraz zmian zachodzących w świecie i w nauce [KN_U11] |
potrafi posługiwać się zasadami i normami etycznymi w wykonywanej działalności [KN_U12] |
potrafi pracować w zespole, pełniąc różne role; umie podejmować i wyznaczać zadania;posiada elementarne umiejętności organizacyjne pozwalające na realizację działań pedagogicznych (dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych), posiada umiejętność współpracy z innymi nauczycielami, pedagogami i rodzicami uczniów [KN_U13] |
potrafi analizować własne działania pedagogiczne (dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze) i wskazywać obszary wymagające modyfikacji, potrafi eksperymentować i wdrażać działania innowacyjne [KN_U14] |
potrafi zaprojektować plan własnego rozwoju zawodowego [KN_U15] |
posiada wykształcone prawidłowe nawyki posługiwania się narządem mowy [KN_U16] |
potrafi wykorzystywać technologię informacyjną w pracy pedagogicznej [KN_U17] |
potrafi przetwarzać teksty, wykorzystywać arkusze kalkulacyjne, korzystać z baz danych, posługiwać się grafiką prezentacyjną, korzystać z usług w sieciach
informatycznych, pozyskiwać i przetwarzać informacje [KN_U18] |
KOMPETENCJE SPOŁECZNE Po ukończeniu studiów absolwent: |
---|
ma świadomość poziomu swojej wiedzy i umiejętności; rozumie potrzebę ciągłego dokształcania się zawodowego i rozwoju osobistego; dokonuje oceny własnych kompetencji i doskonali umiejętności w trakcie realizowania działań pedagogicznych (dydaktycznych,wychowawczych i opiekuńczych) [KN_K01] |
jest przekonany o sensie, wartości i potrzebie podejmowania działań pedagogicznych w środowisku społecznym; jest gotowy do podejmowania wyzwań zawodowych; wykazuje aktywność, podejmuje trud i odznacza się wytrwałością w realizacji
indywidualnych i zespołowych zadań zawodowych wynikających z roli nauczyciela [KN_K02] |
ma świadomość konieczności prowadzenia zindywidualizowanych działań pedagogicznych (dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych) w stosunku do uczniów ze specjalnymi
potrzebami edukacyjnymi [KN_K03] |
ma świadomość znaczenia profesjonalizmu, refleksji na tematy etyczne i przestrzegania zasad etyki zawodowej; wykazuje cechy refleksyjnego praktyka [KN_K04] |
ma świadomość istnienia etycznego wymiaru diagnozowania i oceniania uczniów [KN_K05] |
ma świadomość wagi i konieczności udzielania pierwszej pomocy oraz odpowiedzialności prawnej opiekuna [KN_K06] |
odpowiedzialnie przygotowuje się do swojej pracy, projektuje i wykonuje działania pedagogiczne (dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze) [KN_K07] |
jest gotowy do podejmowania indywidualnych i zespołowych działań na rzecz podnoszenia jakości pracy szkoły [KN_K08] |
charakteryzuje się wrażliwością etyczną, empatią, otwartością, refleksyjnością oraz postawami prospołecznymi i poczuciem odpowiedzialności [KNO_K01] |
jest praktycznie przygotowany do realizowania zadań zawodowych (dydaktycznych,wychowawczych i opiekuńczych) wynikających z roli nauczyciela [KNO_K02] |
Moduł | Język wykładowy | Forma zaliczenia | Liczba godzin | Punkty ECTS |
---|---|---|---|---|
Przedmioty podstawowe i specjalnościowe | ||||
Dydaktyka ogólna [12-PE-S1-6DO] | polski | egzamin |
wykład: 15
ćwiczenia: 30 |
5 |
Historia wychowania [12-PE-S1-5HW] | polski | egzamin |
wykład: 15
ćwiczenia: 15 |
4 |
Psychologia ogólna [12-PE-S1-2PO] | polski | egzamin |
wykład: 30
ćwiczenia: 15 |
5 |
Wprowadzenie do filozofii [12-PE-S1-1WDF] | polski | egzamin |
wykład: 30
ćwiczenia: 15 |
5 |
Wprowadzenie do pedagogiki ogólnej [12-PE-S1-4WPO] | polski | egzamin |
wykład: 15
ćwiczenia: 30 |
5 |
Wprowadzenie do socjologii [12-PE-S1-3WDS] | polski | egzamin |
wykład: 15
ćwiczenia: 15 |
4 |
Inne wymagania | ||||
Język obcy cz.1 [12-PE-S1-7JO.1] | polski | zaliczenie | ćwiczenia: 30 | 2 |
Wychowanie fizyczne [12-PE-S1-4WF] | polski | zaliczenie | ćwiczenia: 30 | 0 |
Moduł | Język wykładowy | Forma zaliczenia | Liczba godzin | Punkty ECTS |
---|---|---|---|---|
Przedmioty podstawowe i specjalnościowe | ||||
Dydaktyka ogólna [12-PE-S1-6DO] | polski | egzamin |
wykład: 15
ćwiczenia: 30 |
5 |
Historia wychowania [12-PE-S1-5HW] | polski | egzamin |
wykład: 15
ćwiczenia: 15 |
4 |
Psychologia ogólna [12-PE-S1-2PO] | polski | egzamin |
wykład: 30
ćwiczenia: 15 |
5 |
Wprowadzenie do filozofii [12-PE-S1-1WDF] | polski | egzamin |
wykład: 30
ćwiczenia: 15 |
5 |
Wprowadzenie do pedagogiki ogólnej [12-PE-S1-4WPO] | polski | egzamin |
wykład: 15
ćwiczenia: 30 |
5 |
Wprowadzenie do socjologii [12-PE-S1-3WDS] | polski | egzamin |
wykład: 15
ćwiczenia: 15 |
4 |
Inne wymagania | ||||
Język obcy cz.1 [12-PE-S1-7JO.1] | polski | zaliczenie | ćwiczenia: 30 | 2 |
Wychowanie fizyczne [12-PE-S1-4WF] | polski | zaliczenie | ćwiczenia: 30 | 0 |
Moduł | Język wykładowy | Forma zaliczenia | Liczba godzin | Punkty ECTS |
---|---|---|---|---|
Przedmioty podstawowe i specjalnościowe | ||||
Dydaktyka ogólna [12-PE-S1-6DO] | polski | egzamin |
wykład: 15
ćwiczenia: 30 |
5 |
Historia wychowania [12-PE-S1-5HW] | polski | egzamin |
wykład: 15
ćwiczenia: 15 |
4 |
Psychologia ogólna [12-PE-S1-2PO] | polski | egzamin |
wykład: 30
ćwiczenia: 15 |
5 |
Wprowadzenie do filozofii [12-PE-S1-1WDF] | polski | egzamin |
wykład: 30
ćwiczenia: 15 |
5 |
Wprowadzenie do pedagogiki ogólnej [12-PE-S1-4WPO] | polski | egzamin |
wykład: 15
ćwiczenia: 30 |
5 |
Wprowadzenie do socjologii [12-PE-S1-3WDS] | polski | egzamin |
wykład: 15
ćwiczenia: 15 |
4 |
Inne wymagania | ||||
Język obcy cz.1 [12-PE-S1-7JO.1] | polski | zaliczenie | ćwiczenia: 30 | 2 |
Wychowanie fizyczne [12-PE-S1-4WF] | polski | zaliczenie | ćwiczenia: 30 | 0 |
Moduł | Język wykładowy | Forma zaliczenia | Liczba godzin | Punkty ECTS |
---|---|---|---|---|
Przedmioty podstawowe i specjalnościowe | ||||
Biomedyczne podstawy rozwoju i wychowania [12-PE-S1-2BPR] | polski | zaliczenie |
wykład: 15
ćwiczenia: 15 |
3 |
Główne doktryny i systemy pedagogiczne [12-PE-S1-1GDSP] | polski | egzamin |
wykład: 15
ćwiczenia: 15 |
4 |
Grupa fakultetów twórczo-artystycznych do wyboru w semestrze 2 (specj.POWzAR) |
w zależności od wyboru: 30 | 2 | ||
Podstawy pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej [12-PE-AR-S1-5PPOW] | polski | egzamin |
wykład: 30
ćwiczenia: 15 |
3 |
Podstawy psychologii społecznej [12-PE-AR-S1-4PP] | polski | egzamin |
wykład: 15
ćwiczenia: 15 |
3 |
Socjologia kultury [12-PE-S1-3SK] | polski | egzamin |
wykład: 15
ćwiczenia: 15 |
3 |
Wprowadzenie do pracy socjalnej [12-PE-AR-S1-3WPS] | polski | egzamin |
wykład: 15
ćwiczenia: 30 |
3 |
Wprowadzenie do wiedzy o rodzinie [12-PE-AR-S1-6WWR] | polski | egzamin |
wykład: 15
ćwiczenia: 15 |
2 |
Wspomaganie samodzielnego uczenia się [12-PE-AR-S1-2WSU] | polski | zaliczenie | ćwiczenia: 30 | 2 |
Inne wymagania | ||||
Język obcy cz.2 [12-PE-S1-4JO.2] | polski | zaliczenie | ćwiczenia: 30 | 2 |
Ochrona własności intelektualnej [12-PE-S1-7OWI] | polski | zaliczenie | wykład: 5 | 1 |
Technologia informacyjna [12-PE-S1-6TI] | polski | zaliczenie |
wykład: 15
ćwiczenia: 15 |
2 |
Wychowanie fizyczne [12-PE-S1-4WF] | polski | zaliczenie | ćwiczenia: 30 | 0 |
Moduł | Język wykładowy | Forma zaliczenia | Liczba godzin | Punkty ECTS |
---|---|---|---|---|
Przedmioty podstawowe i specjalnościowe | ||||
Biomedyczne podstawy rozwoju i wychowania [12-PE-S1-2BPR] | polski | zaliczenie |
wykład: 15
ćwiczenia: 15 |
3 |
Główne doktryny i systemy pedagogiczne [12-PE-S1-1GDSP] | polski | egzamin |
wykład: 15
ćwiczenia: 15 |
4 |
Podstawy i metodyka edukacji wczesnoszkolnej [12-PE-ZTP-S1-2PMEW] | polski | egzamin |
wykład: 30
ćwiczenia: 30 |
5 |
Podstawy pedagogiki specjalnej [12-PE-ZTP-S1-3PPS] | polski | egzamin |
wykład: 15
ćwiczenia: 30 |
3 |
Praktyczna stylistyka [12-PE-ZTP-S1-1PS] | polski | zaliczenie |
wykład: 15
ćwiczenia: 15 |
2 |
Psychologia kliniczna z elementami neurologii dziecięcej [12-PE-ZTP-S1-5PKND] | polski | egzamin |
wykład: 15
ćwiczenia: 15 |
2 |
Socjologia kultury [12-PE-S1-3SK] | polski | egzamin |
wykład: 15
ćwiczenia: 15 |
3 |
Teoretyczne podstawy terapii pedagogicznej [12-PE-ZTP-S1-4TPTP] | polski | egzamin |
wykład: 15
ćwiczenia: 30 |
3 |
Inne wymagania | ||||
Język obcy cz.2 [12-PE-S1-4JO.2] | polski | zaliczenie | ćwiczenia: 30 | 2 |
Ochrona własności intelektualnej [12-PE-S1-7OWI] | polski | zaliczenie | wykład: 5 | 1 |
Technologia informacyjna [12-PE-S1-6TI] | polski | zaliczenie |
wykład: 15
ćwiczenia: 15 |
2 |
Wychowanie fizyczne [12-PE-S1-4WF] | polski | zaliczenie | ćwiczenia: 30 | 0 |
Moduł | Język wykładowy | Forma zaliczenia | Liczba godzin | Punkty ECTS |
---|---|---|---|---|
Przedmioty podstawowe i specjalnościowe | ||||
Biomedyczne podstawy rozwoju i wychowania [12-PE-S1-2BPR] | polski | zaliczenie |
wykład: 15
ćwiczenia: 15 |
3 |
Główne doktryny i systemy pedagogiczne [12-PE-S1-1GDSP] | polski | egzamin |
wykład: 15
ćwiczenia: 15 |
4 |
Grupa fakultetów twórczo-artystycznych do wyboru w semestrze 2 (specj.ZEWiWP) |
w zależności od wyboru: 30 | 2 | ||
Media w edukacji [12-PE-WIP-S1-3ME] | polski | zaliczenie | ćwiczenia: 30 | 2 |
Podstawy i metodyka edukacji wczesnoszkolnej [12-PE-WIP-S1-1PMEW] | polski | egzamin |
wykład: 30
ćwiczenia: 30 |
5 |
Podstawy i metodyka wychowania przedszkolnego [12-PE-WIP-S1-2PMWP] | polski | egzamin |
wykład: 45
ćwiczenia: 30 |
6 |
Socjologia kultury [12-PE-S1-3SK] | polski | egzamin |
wykład: 15
ćwiczenia: 15 |
3 |
Inne wymagania | ||||
Język obcy cz.2 [12-PE-S1-4JO.2] | polski | zaliczenie | ćwiczenia: 30 | 2 |
Ochrona własności intelektualnej [12-PE-S1-7OWI] | polski | zaliczenie | wykład: 5 | 1 |
Technologia informacyjna [12-PE-S1-6TI] | polski | zaliczenie |
wykład: 15
ćwiczenia: 15 |
2 |
Wychowanie fizyczne [12-PE-S1-4WF] | polski | zaliczenie | ćwiczenia: 30 | 0 |
Moduł | Język wykładowy | Forma zaliczenia | Liczba godzin | Punkty ECTS |
---|---|---|---|---|
Przedmioty podstawowe i specjalnościowe | ||||
Metody badań pedagogicznych [12-PE-S1-5MBP] | polski | egzamin |
wykład: 15
ćwiczenia: 15 |
2 |
Opieka i wsparcie osób z niepełnosprawnością [12-PE-AR-S1-3OIW] | polski | zaliczenie |
wykład: 15
ćwiczenia: 30 |
3 |
Pedagogika społeczna [12-PE-S1-4PS] | polski | egzamin |
wykład: 15
ćwiczenia: 15 |
3 |
Podstawy diagnozy środowiska społecznego i wychowawczego w teorii i praktyce [12-PE-AR-S1-4PDSS] | polski | egzamin |
wykład: 15
ćwiczenia: 30 |
4 |
Podstawy edukacji wielo- i międzykulturowej [12-PE-AR-S1-1PEWIM] | polski | egzamin |
wykład: 15
ćwiczenia: 15 |
2 |
Podstawy pedagogiki specjalnej [12-PE-AR-S1-2PPS] | polski | egzamin |
wykład: 15
ćwiczenia: 15 |
3 |
Psychologia rozwojowa [12-PE-S1-2PR] | polski | egzamin |
wykład: 15
ćwiczenia: 30 |
4 |
Teoretyczne podstawy wychowania [12-PE-S1-3TPW] | polski | egzamin |
wykład: 15
ćwiczenia: 30 |
4 |
Praktyki i zajecia terenowe | ||||
Praktyka zawodowa po I roku [12-PE-AR-S1-PZ1] | polski | zaliczenie | praktyka: 75 | 3 |
Inne wymagania | ||||
Język obcy cz.3 [12-PE-S1-1JO.3] | polski | zaliczenie | ćwiczenia: 30 | 2 |
Moduł | Język wykładowy | Forma zaliczenia | Liczba godzin | Punkty ECTS |
---|---|---|---|---|
Przedmioty podstawowe i specjalnościowe | ||||
Metody badań pedagogicznych [12-PE-S1-5MBP] | polski | egzamin |
wykład: 15
ćwiczenia: 15 |
2 |
Pedagogika społeczna [12-PE-S1-4PS] | polski | egzamin |
wykład: 15
ćwiczenia: 15 |
3 |
Podstawy i metodyka edukacji polonistycznej dzieci w wieku wczesnoszkolnym [12-PE-ZTP-S1-3PMEP] | polski | egzamin |
wykład: 30
ćwiczenia: 30 |
4 |
Podstawy i metodyka nauczania wychowania fizycznego dzieci w wieku wczesnoszkolnym [12-PE-ZTP-S1-5PMNWF] | polski | egzamin |
wykład: 15
ćwiczenia: 30 |
4 |
Podstawy resocjalizacji z elementami patologii (DD,Policyjne Izby Dziecka, współpraca z kuratorem itd..) [12-PE-ZTP-S1-7PR] | polski | zaliczenie | ćwiczenia: 15 | 1 |
Psychologia rozwojowa [12-PE-S1-2PR] | polski | egzamin |
wykład: 15
ćwiczenia: 30 |
4 |
Technologia informacyjna w nauczaniu dzieci w wieku wczesnoszkolnym [12-PE-ZTP-S1-2IT] | polski | zaliczenie | konwersatorium: 30 | 1 |
Teoretyczne podstawy wychowania [12-PE-S1-3TPW] | polski | egzamin |
wykład: 15
ćwiczenia: 30 |
4 |
Zajęcia umuzykalniające [12-PE-ZTP-S1-6ZU] | polski | zaliczenie | ćwiczenia: 30 | 2 |
Praktyki i zajecia terenowe | ||||
Praktyka pedagogiczna po I roku [12-PE-ZTP-S1-PP1] | polski | zaliczenie | praktyka: 75 | 3 |
Inne wymagania | ||||
Język obcy cz.3 [12-PE-S1-1JO.3] | polski | zaliczenie | ćwiczenia: 30 | 2 |
Moduł | Język wykładowy | Forma zaliczenia | Liczba godzin | Punkty ECTS |
---|---|---|---|---|
Przedmioty podstawowe i specjalnościowe | ||||
Metody badań pedagogicznych [12-PE-S1-5MBP] | polski | egzamin |
wykład: 15
ćwiczenia: 15 |
2 |
Pedagogika społeczna [12-PE-S1-4PS] | polski | egzamin |
wykład: 15
ćwiczenia: 15 |
3 |
Podstawy i metodyka edukacji polonistycznej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym [12-PE-WIP-S1-4PMEP] | polski | egzamin |
wykład: 45
ćwiczenia: 45 |
4 |
Podstawy i metodyka nauczania wychowania fizycznego dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym [12-PE-WIP-S1-6PMNWF] | polski | egzamin |
wykład: 30
ćwiczenia: 30 |
4 |
Praktyczna stylistyka [12-PE-WIP-S1-3PS] | polski | zaliczenie |
wykład: 15
ćwiczenia: 15 |
1 |
Psychologia rozwojowa [12-PE-S1-2PR] | polski | egzamin |
wykład: 15
ćwiczenia: 30 |
4 |
Technologia informacyjna w nauczaniu dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym [12-PE-WIP-S1-2TI] | polski | zaliczenie | konwersatorium: 30 | 1 |
Teoretyczne podstawy wychowania [12-PE-S1-3TPW] | polski | egzamin |
wykład: 15
ćwiczenia: 30 |
4 |
Zajęcia umuzykalniające [12-PE-WIP-S1-7ZU] | polski | zaliczenie | ćwiczenia: 30 | 2 |
Praktyki i zajecia terenowe | ||||
Praktyka pedagogiczna po I roku [12-PE-WIP-S1-PP1] | polski | zaliczenie | praktyka: 75 | 3 |
Inne wymagania | ||||
Język obcy cz.3 [12-PE-S1-1JO.3] | polski | zaliczenie | ćwiczenia: 30 | 2 |
Moduł | Język wykładowy | Forma zaliczenia | Liczba godzin | Punkty ECTS |
---|---|---|---|---|
Przedmioty podstawowe i specjalnościowe | ||||
Etyka ogólna [12-PE-S1-2EO] | polski | egzamin |
wykład: 15
ćwiczenia: 15 |
3 |
Instytucje opiekuńczo - wychowawcze [12-PE-AR-S1-2IOW] | polski | egzamin |
wykład: 15
ćwiczenia: 15 |
1 |
Podstawy wiedzy o sztuce [12-PE-AR-S1-9PWS] | polski | zaliczenie |
wykład: 15
ćwiczenia: 15 |
2 |
Projektowanie działań w środowisku [12-PE-AR-S1-7PDS] | polski | zaliczenie | ćwiczenia: 30 | 2 |
Projektowanie współpracy transgranicznej i jej finansowanie [12-PE-AR-S1-8PWT] | polski | zaliczenie | ćwiczenia: 30 | 2 |
Rozwój dziecka w rodzinie [12-PE-AR-S1-5RDR] | polski | egzamin |
wykład: 15
ćwiczenia: 15 |
2 |
Seminarium dyplomowe cz.1 [12-PE-AR-S1-10SD.1] | polski | zaliczenie | seminarium: 30 | 5 |
Socjalizacja i wychowanie w społecznościach wielokulturowych [12-PE-AR-S1-1SIW] | polski | egzamin |
wykład: 15
ćwiczenia: 15 |
2 |
Socjologia wychowania [12-PE-S1-3SW] | polski | egzamin |
wykład: 15
ćwiczenia: 15 |
4 |
Teoretyczne i praktyczne aspekty pracy asystenta rodziny [12-PE-AR-S1-6TPA] | polski | egzamin | ćwiczenia: 45 | 2 |
Wspomaganie rodzimy dysfunkcyjnej w środowisku lokalnym [12-PE-AR-S1-4WRD] | polski | egzamin | ćwiczenia: 30 | 1 |
Zaburzenia rozwoju i zachowania dzieci i młodzieży [12-PE-AR-S1-4ZRZ] | polski | egzamin |
wykład: 15
ćwiczenia: 15 |
2 |
Inne wymagania | ||||
Język obcy cz.4 [12-PE-S1-1JO.4] | polski | egzamin | ćwiczenia: 30 | 2 |
Moduł | Język wykładowy | Forma zaliczenia | Liczba godzin | Punkty ECTS |
---|---|---|---|---|
Przedmioty podstawowe i specjalnościowe | ||||
Emisja głosu [12-PE-ZTP-S1-1EG] | polski | zaliczenie | ćwiczenia: 30 | 4 |
Etyka ogólna [12-PE-S1-2EO] | polski | egzamin |
wykład: 15
ćwiczenia: 15 |
3 |
Podstawy i metodyka edukacji matematycznej dzieci w wieku wczesnoszkolnym [12-PE-ZTP-S1-2PMEM] | polski | egzamin |
wykład: 30
ćwiczenia: 45 |
4 |
Podstawy i metodyka edukacji przyrodniczej dzieci w wieku wczesnoszkolnym [12-PE-ZTP-S1-4PMEP] | polski | egzamin |
wykład: 15
ćwiczenia: 30 |
4 |
Seminarium dyplomowe cz.1 [12-PE-ZTP-S1-7SD.1] | polski | zaliczenie | seminarium: 30 | 5 |
Socjologia wychowania [12-PE-S1-3SW] | polski | egzamin |
wykład: 15
ćwiczenia: 15 |
4 |
Terapia przez sztukę [12-PE-ZTP-S1-6TPS] | polski | zaliczenie | ćwiczenia: 30 | 2 |
Terapia zaburzeń rozwoju ruchowego dziecka [12-PE-ZTP-S1-5TZRR] | polski | zaliczenie | ćwiczenia: 15 | 2 |
Inne wymagania | ||||
Język obcy cz.4 [12-PE-S1-1JO.4] | polski | egzamin | ćwiczenia: 30 | 2 |
Moduł | Język wykładowy | Forma zaliczenia | Liczba godzin | Punkty ECTS |
---|---|---|---|---|
Przedmioty podstawowe i specjalnościowe | ||||
Edukacja ekologiczna [12-PE-WIP-S1-7EE] | polski | zaliczenie |
wykład: 15
ćwiczenia: 15 |
1 |
Emisja głosu [12-PE-WIP-S1-1EG] | polski | zaliczenie | ćwiczenia: 30 | 4 |
Etyka ogólna [12-PE-S1-2EO] | polski | egzamin |
wykład: 15
ćwiczenia: 15 |
3 |
Podstawy i metodyka edukacji matematycznej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym [12-PE-WIP-S1-3PMEM] | polski | egzamin |
wykład: 45
ćwiczenia: 45 |
4 |
Podstawy i metodyka edukacji przyrodniczej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym [12-PE-WIP-S1-4PMEPR] | polski | egzamin |
wykład: 30
ćwiczenia: 30 |
4 |
Podstawy wiedzy o sztuce [12-PE-WIP-S1-8PWOS] | polski | zaliczenie | ćwiczenia: 15 | 1 |
Seminarium dyplomowe cz.1 [12-PE-WIP-S1-7SD.1] | polski | zaliczenie | seminarium: 30 | 5 |
Socjologia wychowania [12-PE-S1-3SW] | polski | egzamin |
wykład: 15
ćwiczenia: 15 |
4 |
Terapia pedagogiczna [12-PE-WIP-S1-1TP] | polski | zaliczenie |
ćwiczenia: 15
ćwiczenia terenowe: 15 |
2 |
Inne wymagania | ||||
Język obcy cz.4 [12-PE-S1-1JO.4] | polski | egzamin | ćwiczenia: 30 | 2 |
Moduł | Język wykładowy | Forma zaliczenia | Liczba godzin | Punkty ECTS |
---|---|---|---|---|
Przedmioty podstawowe i specjalnościowe | ||||
Aktywizowanie społeczności lokalnej [12-PE-AR-S1-4ASL] | polski | zaliczenie | ćwiczenia: 30 | 2 |
Etyka zawodowa [12-PE-S1-3EZ] | polski | egzamin |
wykład: 15
ćwiczenia: 15 |
1 |
Grupa modułów do wyboru (wspólna dla wszystkich specjalności) |
w zależności od wyboru | 2 | ||
Metody aktywizujące w pracy opiekuńczo - wychowawczej [12-PE-AR-S1-1MAP] | polski | zaliczenie | ćwiczenia: 45 | 2 |
Podstawy metodyki pracy opiekuńczo - wychowawczej [12-PE-AR-S1-6PMPO] | polski | egzamin |
wykład: 15
ćwiczenia: 30 |
4 |
Prawne podstwy działalności opiekuńczej i wspierania rodziny [12-PE-AR-S1-2PPD] | polski | egzamin |
wykład: 15
ćwiczenia: 15 |
3 |
Profilaktyka społeczna [12-PE-AR-S1-7PS] | polski | zaliczenie | ćwiczenia: 30 | 3 |
Seminarium dyplomowe cz.2 [12-PE-AR-S1-8SD.2] | polski | zaliczenie | seminarium: 30 | 5 |
Warsztat rozwoju umiejętności interpersonalnych [12-PE-AR-S1-3WRUI] | polski | zaliczenie | ćwiczenia: 45 | 2 |
Wolontariat jako forma aktywności społecznej [12-PE-AR-S1-5WFAS] | polski | zaliczenie | ćwiczenia: 30 | 2 |
Praktyki i zajecia terenowe | ||||
Praktyka zawodowa po II roku [12-PE-AR-S1-PZ2] | polski | zaliczenie | praktyka: 75 | 3 |
Śródroczna praktyka metodyczna [12-PE-AR-S1-9SPM] | polski | zaliczenie | ćwiczenia terenowe: 30 | 1 |
Moduł | Język wykładowy | Forma zaliczenia | Liczba godzin | Punkty ECTS |
---|---|---|---|---|
Przedmioty podstawowe i specjalnościowe | ||||
Edukacja ekologiczna [12-PE-ZTP-S1-8EE] | polski | zaliczenie |
wykład: 15
ćwiczenia: 15 |
1 |
Etyka zawodowa [12-PE-S1-3EZ] | polski | egzamin |
wykład: 15
ćwiczenia: 15 |
1 |
Grupa modułów do wyboru (wspólna dla wszystkich specjalności) |
w zależności od wyboru | 2 | ||
Media w edukacji [12-PE-ZTP-S1-7MWE] | polski | zaliczenie | ćwiczenia: 30 | 1 |
Podstawy edukacji wielo- i międzykulturowej [12-PE-ZTP-S1-2PEWM] | polski | egzamin |
wykład: 15
ćwiczenia: 15 |
1 |
Podstawy i metodyka edukacji muzycznej dzieci w wieku wczesnoszkolnym [12-PE-ZTP-S1-3PMEM] | polski | egzamin |
wykład: 15
ćwiczenia: 30 |
4 |
Podstawy i metodyka edukacji plastycznej dzieci w wieku wczesnoszkolnym [12-PE-ZTP-S1-5PMEPL] | polski | egzamin |
wykład: 15
ćwiczenia: 30 |
4 |
Podstawy i metodyka zajęć technicznych dzieci w wieku wczsnoszkolnym [12-PE-ZTP-S1-4PMZT] | polski | zaliczenie | ćwiczenia: 45 | 4 |
Seminarium dyplomowe cz.2 [12-PE-ZTP-S1-7SD.2] | polski | zaliczenie | seminarium: 30 | 7 |
Praktyki i zajecia terenowe | ||||
Praktyka pedagogiczna po II roku [12-PE-ZTP-S1-PP2] | polski | zaliczenie | praktyka: 75 | 3 |
Śródroczna praktyka metodyczna [12-PE-ZTP-S1-1SPM] | polski | zaliczenie | ćwiczenia terenowe: 30 | 2 |
Moduł | Język wykładowy | Forma zaliczenia | Liczba godzin | Punkty ECTS |
---|---|---|---|---|
Przedmioty podstawowe i specjalnościowe | ||||
Etyka zawodowa [12-PE-S1-3EZ] | polski | egzamin |
wykład: 15
ćwiczenia: 15 |
1 |
Grupa modułów do wyboru (wspólna dla wszystkich specjalności) |
w zależności od wyboru | 2 | ||
Podstawy edukacji wielo- i miedzykulturowej [12-PE-WIP-S1-2PEW] | polski | egzamin |
wykład: 15
ćwiczenia: 15 |
1 |
Podstawy i metodyka edukacji muzycznej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym [12-PE-WIP-S1-5PMEM] | polski | egzamin |
wykład: 30
ćwiczenia: 30 |
4 |
Podstawy i metodyka edukacji plastycznej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym [12-PE-WIP-S1-4PMEPL] | polski | egzamin |
wykład: 30
ćwiczenia: 30 |
4 |
Podstawy i metodyka zajęć technicznych dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym [12-PE-WIP-S1-5PMZT] | polski | zaliczenie | ćwiczenia: 60 | 4 |
Podstawy pedagogiki specjalnej [12-PE-WIP-S1-6PPS] | polski | zaliczenie |
wykład: 15
ćwiczenia: 30 |
2 |
Seminarium dyplomowe cz.2 [12-PE-WIP-S1-7SD.2] | polski | zaliczenie | seminarium: 30 | 7 |
Praktyki i zajecia terenowe | ||||
Praktyka pedagogiczna po II roku [12-PE-WIP-S1-PP2] | polski | zaliczenie | praktyka: 75 | 3 |
Śródroczna praktyka metodyczna [12-PE-WIP-S1-1SPM] | polski | zaliczenie | ćwiczenia terenowe: 30 | 2 |
Moduł | Język wykładowy | Forma zaliczenia | Liczba godzin | Punkty ECTS |
---|---|---|---|---|
Przedmioty podstawowe i specjalnościowe | ||||
Interwencja kryzysowa i mediacje w pracy asystenta rodziny [12-PE-AR-S1-5IKM] | polski | zaliczenie | ćwiczenia: 45 | 4 |
Metodyka pracy asystenta rodziny [12-PE-AR-S1-6MPAR] | polski | zaliczenie | ćwiczenia: 30 | 2 |
Pedagogika resocjalizacyjna [12-PE-AR-S1-PR] | polski | egzamin |
wykład: 15
ćwiczenia: 15 |
2 |
Podstawy socjoterapii [12-PE-AR-S1-2PST] | polski | zaliczenie | ćwiczenia: 45 | 4 |
Poradnictwo i terapia dzieci z zaburzeniami rozwoju psychospołecznego [12-PE-AR-S1-3PTDZ] | polski | egzamin |
wykład: 15
ćwiczenia: 30 |
5 |
Profilaktyka i promocja zdrowia [12-PE-AR-S1-1PPZ] | polski | egzamin |
wykład: 15
ćwiczenia: 15 |
4 |
Seminarium dyplomowe cz.3 [12-PE-AR-S1-7SD.3] | polski | egzamin | seminarium: 30 | 5 |
Warsztat umiejętnosci wychowawczych [12-PE-AR-S1-4WUW] | polski | zaliczenie | ćwiczenia: 45 | 4 |
Moduł | Język wykładowy | Forma zaliczenia | Liczba godzin | Punkty ECTS |
---|---|---|---|---|
Przedmioty podstawowe i specjalnościowe | ||||
Diagnostyka pedagogiczna [12-PE-ZTP-S1-1DP] | polski | zaliczenie |
wykład: 15
ćwiczenia: 30 |
3 |
Grupa fakultetów twórczo - artystycznych do wyboru w semestrze 6 (specj. ZEWiTP) |
w zależności od wyboru: 15 | 1 | ||
Komunikacja interpersonalna [12-PE-ZTP-S1-1KI] | polski | zaliczenie | ćwiczenia: 30 | 2 |
Literatura, teatr i film dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym [12-PE-ZTP-S1-7LTF] | polski | zaliczenie | ćwiczenia: 30 | 2 |
Logopedia [12-PE-ZTP-S1-6L] | polski | zaliczenie |
wykład: 15
ćwiczenia: 30 |
2 |
Podstawy i metodyka zintegrowanej edukacji wczesnoszkolnej [12-PE-ZTP-S1-5PMZEW] | polski | egzamin |
wykład: 15
ćwiczenia: 30 |
5 |
Profilaktyka i promocja zdrowia w szkole [12-PE-ZTP-S1-2PIPZ] | polski | zaliczenie |
wykład: 15
ćwiczenia: 15 |
2 |
Projekty edukacyjne - metodyka konstruowania programów terapeutycznych, wychowawczych i edukacyjnych [12-PE-ZTP-S1-9PE] | polski | zaliczenie | ćwiczenia: 30 | 3 |
Seminarium dyplomowe cz.3 [12-PE-ZTP-S1-7SD.3] | polski | egzamin | seminarium: 30 | 6 |
Terapia specyficznych trudnosci dziecka w czytaniu i pisaniu [12-PE-ZTP-S1-8TSTCP] | polski | zaliczenie |
wykład: 15
konwersatorium: 30 |
2 |
Terapia specyficznych trudnosci dziecka w uczeniu się matematyki [12-PE-ZTP-S1-9TSTM] | polski | zaliczenie |
wykład: 15
konwersatorium: 30 |
2 |
Moduł | Język wykładowy | Forma zaliczenia | Liczba godzin | Punkty ECTS |
---|---|---|---|---|
Przedmioty podstawowe i specjalnościowe | ||||
Diagnostyka pedagogiczna [12-PE-WIP-S1-3DP] | polski | zaliczenie |
wykład: 15
ćwiczenia: 15 |
4 |
Komunikacja interpersonalna [12-PE-WIP-S1-1KI] | polski | zaliczenie | ćwiczenia: 30 | 3 |
Literatura, teatr i film dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym [12-PE-WIP-S1-7LTF] | polski | zaliczenie | ćwiczenia: 30 | 2 |
Logopedia [12-PE-WIP-S1-6L] | polski | zaliczenie | ćwiczenia: 30 | 4 |
Podstawy i metodyka zintegrowanej edukacji wczesnoszkolnej [12-PE-WIP-S1-5PMZEW] | polski | egzamin |
wykład: 30
ćwiczenia: 30 |
4 |
Profilaktyka i promocja zdrowia w przedszkolu i szkole [12-PE-WIP-S1-2PIPZ] | polski | zaliczenie |
wykład: 15
ćwiczenia: 15 |
4 |
Projekty edukacyjne [12-PE-WIP-S1-9PE] | polski | zaliczenie | ćwiczenia: 15 | 3 |
Seminarium dyplomowe cz.3 [12-PE-WIP-S1-7SD.3] | polski | egzamin | seminarium: 30 | 6 |