Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej Kod programu: W6-S2EM19.2019

Kierunek studiów: edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej
Kod programu: W6-S2EM19.2019
Kod programu (USOS): W6-S2EM19
Jednostka prowadząca studia: Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji
Język studiów: polski
Semestr rozpoczęcia studiów: semestr zimowy 2019/2020
Poziom kształcenia: studia drugiego stopnia
Forma prowadzenia studiów: studia stacjonarne
Profil kształcenia: ogólnoakademicki
Liczba semestrów: 4
Tytuł zawodowy: magister
Dalsze studia: możliwość ubiegania się o przyjęcie na studia podyplomowe i doktoranckie
Specjalności:
  • edukacja i terapia muzyczna w pedagogice specjalnej
  • muzyka popularna - produkcja i wykonawstwo
  • zespołowa praktyka wykonawcza
Semestr od którego rozpoczyna się realizacja specjalności: 1 (rekrutacja na specjalności)
Dyscypliny naukowe lub artystyczne do których odnoszą się efekty uczenia się oraz ich procentowy udział w kształceniu:
  • sztuki muzyczne (dziedzina sztuki) [dyscyplina wiodąca]: 59%
  • pedagogika (dziedzina nauk społecznych): 29%
  • nauki o sztuce (dziedzina nauk humanistycznych): 8%
  • językoznawstwo (dziedzina nauk humanistycznych): 2%
  • informatyka (dziedzina nauk ścisłych i przyrodniczych): 1%
  • psychologia (dziedzina nauk społecznych): 1%
Kod ISCED: 0215
Numer i data uchwały Senatu UŚ z programem studiów: 487 (28.01.2020)
Ogólna charakterystyka kierunku:
Kierunek Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej, studia II stopnia, adresowany jest do absolwentów studiów licencjackich w zakresie tego samego kierunku i kierunków pokrewnych, a także absolwentów innych kierunków studiów, którzy posiadają umiejętności praktyczne i wiedzę teoretyczną na poziomie szkoły muzycznej co najmniej I stopnia. Program kształcenia jest bardzo różnorodny i obejmuje kilka bloków tematycznych. Pierwszy z nich dotyczy zagadnień z zakresu muzycznych przedmiotów teoretycznych, drugi związany jest z kształceniem praktycznych umiejętności (m.in.: gra na wybranym instrumencie, improwizacja fortepianowa, emisja głosu, dyrygowanie, podstawy kompozycji i aranżacji, chór, orkiestry). Kolejny blok stanowią przedmioty pozwalające uzyskać pełne kwalifikacje pedagogiczne. Uzupełnieniem programu studiów są zajęcia poszerzające ogólną wiedzę humanistyczną oraz języki obce. W programie kształcenia znajdują się specjalności, w ramach których student może realizować kształcenie odpowiadające jego specjalistycznym zainteresowaniom: - Edukacja i terapia muzyczna w pedagogice specjalnej; - Muzyka popularna - produkcja i wykonawstwo: - Zespołowa praktyka wykonawcza. Perspektywy zawodowe: Absolwent kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej może zajmować się: edukacją muzyczną na wszystkich poziomach edukacji, animacją muzyczną prowadzoną w różnego rodzaju placówkach oświatowych i kulturalnych, organizacją i obsługą festiwali i innych imprez muzycznych, prowadzeniem zespołów muzycznych, prowadzeniem różnego rodzaju działalności artystycznej, w tym także rozrywkowej, pracą w placówkach realizujących zajęcia w zakresie terapii muzycznej w działaniach pedagogicznych.
Organizacja procesu uzyskania dyplomu:
Zgodnie z wewnętrznymi uregulowaniami dotyczącymi zasad dyplomowania, studenci przydzielani są do grupy seminaryjnej promotora, którego wybierają z podanej listy (obowiązuje limitowana liczba miejsc). Uzyskanie dyplomu jest możliwe po zrealizowaniu pełnego programu studiów wraz z jedną obligatoryjną specjalnością oraz złożeniu egzaminu dyplomowego składającego się z: - praktycznego (artystycznego) egzaminu dyplomowego związanego z realizowaną specjalnością, - lekcji dyplomowej, - teoretycznej, magisterskiej pracy pisemnej, - ustnego egzaminu magisterskiego. Egzamin artystyczny odbywa się przed komisją składającą się minimum z czterech osób, w tym tutora, pod którego kierunkiem prezentacja artystyczna została przygotowana, recenzenta, przewodniczącego komisji oraz jednego członka komisji powołanych. Egzamin musi mieć formę występu publicznego. Lekcja dyplomowa realizowana jest przed komisją, składającą się z minimum trzech osób: pedagoga prowadzącego zajęcia z metodyki nauczania muzyki, koordynatora modułu lub nauczyciela akademickiego wskazanego oraz nauczyciela uczącego muzyki w klasie, w której przeprowadzana jest lekcja dyplomowa. Egzamin ustny odbywa się przed komisją składającą się z minimum trzech osób, w tym promotora i przewodniczącego, w tym jednej osoby będącej pracownikiem samodzielnym. W dyplomie ukończenia studiów wpisuje się ostateczny wynik studiów wyrównany do oceny ustalonej zgodnie z zasadą regulowaną Regulaminem Studiów w Uniwersytecie Śląskim. Ostateczny, końcowy wynik studiów, stanowi średnia arytmetyczna ze wszystkich ocen końcowych modułów uzyskanych w ciągu całego okresu studiów, ocen uzyskanych za egzamin dyplomowy artystyczny, za egzamin w formie magisterskiej pracy dyplomowej i odpowiedzi ustnej podczas jej obrony, w tym także ocen niedostatecznych, za wyjątkiem oceny z wychowania fizycznego.
Związek kierunku studiów ze strategią rozwoju, w tym misją uczelni:
Kierunek wpisuje się w strategię rozwoju Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na lata 2012–2020. Przede wszystkim dotyczy to celów operacyjnych związanych z innowacyjnością kształcenia i tworzeniem nowoczesnej oferty dydaktycznej. Podstawowym priorytetem jest tu zapewnienie studentom w ramach kierunku jak najwyższej jakości kształcenia, a w szczególności zapewnienie zarówno wiedzy ogólnej dotyczącej muzyki jako fenomenu kulturowego, wiedzy szczegółowej dotyczącej różnych praktycznych pól działania w zakresie sztuki muzycznej, ale też przede wszystkim zespołu umiejętności, pozwalającego im w przyszłości na twórcze uprawianie sztuki muzycznej, a także dalsze przekazywanie wiedzy i umiejętności w tym zakresie. Niebagatelną rolę w ramach kształcenia na kierunku odgrywają też elementy teorii i praktyki pedagogicznej i dydaktycznej. Duży nacisk kładzie się na praktyczne przygotowanie studentów do zmieniającej się rzeczywistości społeczno-gospodarczej oraz na uwrażliwienie ich na ciągle zmieniającą się rolę sztuki muzycznej w społeczeństwie, tak, aby w przyszłości mogli sprostać różnym, wynikającym z tego wyzwaniom zawodowym i społecznym. W tym kontekście ważne jest przede wszystkim wyrobienie w studentach gotowości do nieustannego samodoskonalenia się, do pogłębiania własnej wiedzy i nabywania nowych umiejętności w zależności od aktualnych potrzeb. Kierunek Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej, ze względu na specyfikę sztuki muzycznej od początku cyklu kształcenia nie ogranicza się tylko do biernego przyswajania wiedzy, ale zakłada i wspiera aktywne uczestnictwo studentów w procesie kształcenia problemowego. Studenci w całym przebiegu studiów konfrontowani są z potrzebą twórczego rozwiązywania problemów, rozwijania własnej kreatywności oraz stosowania nabytej wiedzy teoretycznej w praktyce. Kierunek studiów przyczynia się także do realizacji celów strategicznych związanych z silnymi zespołami badawczymi i badaniami naukowymi na światowym poziomie. Kadra naukowa związana z realizacją kierunku prowadzi różnorodne badania naukowe na polu sztuki muzycznej, a także dziedzin pokrewnych lub pośrednio z nią związanych, jak muzykologia, etnologia i pedagogika. Badania te służą zarówno rozwojowi naukowemu kadry i podnoszeniu jej kompetencji, jak też związane są bezpośrednio z procesem kształcenia studentów. Widoczne są też starania o pozyskiwanie coraz większej ilości środków na badania ze źródeł zewnętrznych. Starania te w najbliższym czasie zostaną zintensyfikowane. Także w ramach celu strategicznego związanego z aktywnym współdziałaniem uczelni z otoczeniem kierunek wpisuje się w strategię rozwoju Uniwersytetu. Zarówno kadra naukowa, jak i studenci kierunku biorą aktywny udział w życiu kulturalnym i społecznym regionu. Także tematy prowadzonych badań zarówno wpisują się w ogólne założenia kierunku, jak też reagują bezpośrednio na uwarunkowania lokalne (np. kulturę muzyczną regionu i jej szczególne cechy).
Nazwa specjalności: edukacja i terapia muzyczna w pedagogice specjalnej
Ogólna charakterystyka specjalności:
Specjalność Edukacja i terapia muzyczna w pedagogice specjalnej ma na celu poszerzenie kwalifikacji absolwenta o prowadzenie zajęć muzykoterapeutycznych, muzycznych, muzyczno-ruchowych w szkolnictwie specjalnym, ośrodkach pomocy społecznej, warsztatach terapii zajęciowej oraz we wszelkich placówkach zajmujących się wspomaganiem rozwoju osób niepełnosprawnych, a także osób w wieku senioralnym. Absolwent nabywa podstawową wiedzę z zakresu pedagogiki specjalnej, arteterapii, muzykoterapii, rytmikoterapii, choreoterapii oraz umiejętność prowadzenia zajęć terapeutycznych z zastosowaniem muzyki, ruchu, i tańca.
Wymiar, zasady i forma odbywania praktyk:
Czas trwania praktyki i jej rodzaj uzależniony jest od roku studiów. Praktyk nie można realizować w szkołach muzycznych. Celem pobytu studenta na praktykach jest: - zapoznanie się z procesem dydaktyczno-wychowawczym oraz opiekuńczym szkoły podstawowej i ponadpodstawowej, a także ich różnorodną funkcją w polskim systemie oświatowym, - zastosowanie wiedzy teoretycznej w praktyce – nauczyciel muzyki, instruktor zajęć pozalekcyjnych, nabycie umiejętności inicjowania działań dydaktyczno-wychowawczych i artystycznych, zgodnie z etyką zawodu nauczyciela, - zapoznanie się ze strukturą organizacyjną szkoły. Czas trwania praktyki jest zgodny z zawartą umową pomiędzy uczelnią a szkołą. Praktykę należy odbywać w szkole wybranej przez studenta za zgodą dyrektora szkoły. Zaliczenie przez studenta praktyk jest warunkiem zaliczenia kolejnego semestru. Brak zaliczenia którejkolwiek z praktyk uniemożliwia przystąpienie do obrony pracy magisterskiej. TYPY PRAKTYK: Praktyki zawodowe (psychologiczno-pedagogiczne) (30 godzin) – po I semestrze studiów; Praktyki zawodowe (30 godzin) – po I semestrze studiów; Praktyki zawodowe (60 godzin) – po II semestrze studiów; Praktyki zawodowe (30 godzin) - po III semestrze studiów.
Warunki wymagane do ukończenia studiów:
Student od pierwszego semestru studiów realizuje moduły specjalnościowe (30 punktów ECTS). W ramach przedmiotów określonych w planie studiów realizuje dyplom magisterski. Warunkiem ukończenia studiów jest złożenie egzaminu dyplomowego z wynikiem co najmniej dostatecznym. Absolwent otrzymuje dyplom ukończenia studiów wyższych potwierdzający uzyskanie kwalifikacji odpowiedniego stopnia. Warunkiem dopuszczenia do egzaminu dyplomowego jest osiągnięcie efektów kształcenia przewidzianych w programie kształcenia oraz uzyskanie pozytywnych ocen pracy magisterskiej.
Liczba punktów ECTS konieczna dla uzyskania kwalifikacji odpowiadających poziomowi studiów: 120
Uprawnienia zawodowe po ukończeniu studiów:
Absolwent studiów II stopnia na kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej ze specjalnością Edukacja i terapia muzyczna w pedagogice specjalnej otrzymuje tytuł magistra i uzyskuje kwalifikacje artysty-muzyka i nauczyciela w zakresie edukacji i animacji muzycznej. Ukończenie specjalności poszerza kwalifikacje absolwenta o prowadzenie zajęć muzykoterapeutycznych, muzycznych, muzyczno-ruchowych, w szkolnictwie specjalnym, ośrodkach pomocy społecznej, warsztatach terapii zajęciowej oraz we wszelkich placówkach zajmujących się wspomaganiem rozwoju osób niepełnosprawnych i seniorów. Absolwent nabywa podstawową wiedzę z zakresu pedagogiki specjalnej, arteterapii, muzykoterapii, rytmikoterapii, choreoterapii oraz umiejętność prowadzenia zajęć terapeutycznych z zastosowaniem muzyki, ruchu i tańca. Dysponuje umiejętnością korelacji różnych metod, systemów, technik niezbędnych do realizacji działań o charakterze muzykoterapeutycznym. Absolwent otrzymuje także pełne kwalifikacje pedagogiczne i może uczyć muzyki na wszystkich poziomach szkolnictwa ogólnokształcącego, jak również podejmować pracę w instytucjach kultury oraz prowadzić działalność artystyczną.
Dyscypliny naukowe lub artystyczne i ich procentowy udział liczby punktów ECTS w łącznej liczbie punktów ECTS:
  • sztuki muzyczne (dziedzina sztuki): 59%
  • pedagogika (dziedzina nauk społecznych): 29%
  • nauki o sztuce (dziedzina nauk humanistycznych): 8%
  • językoznawstwo (dziedzina nauk humanistycznych): 2%
  • informatyka (dziedzina nauk ścisłych i przyrodniczych): 1%
  • psychologia (dziedzina nauk społecznych): 1%
Nazwa specjalności: muzyka popularna - produkcja i wykonawstwo
Ogólna charakterystyka specjalności:
Specjalność Muzyka popularna - produkcja i wykonawstwo poszerza kwalifikacje absolwenta w obszarze szeroko rozumianych muzycznych praktyk wykonawczych w zakresie muzyki rozrywkowej. Absolwent nabywa dodatkowych umiejętności z zakresu śpiewu, gry na wybranym instrumencie, improwizacji, aranżacji, instrumentacji, akompaniamentu i gry zespołowej w obszarze muzyki rozrywkowej, a także podstaw szeroko rozumianej pracy z dźwiękiem.
Wymiar, zasady i forma odbywania praktyk:
Czas trwania praktyki i jej rodzaj uzależniony jest od roku studiów. Praktyk nie można realizować w szkołach muzycznych. Celem pobytu studenta na praktykach jest: - zapoznanie się z procesem dydaktyczno-wychowawczym oraz opiekuńczym szkoły podstawowej i ponadpodstawowej, a także ich różnorodną funkcją w polskim systemie oświatowym, - zastosowanie wiedzy teoretycznej w praktyce – nauczyciel muzyki, instruktor zajęć pozalekcyjnych, nabycie umiejętności inicjowania działań dydaktyczno-wychowawczych i artystycznych, zgodnie z etyką zawodu nauczyciela, - zapoznanie się ze strukturą organizacyjną szkoły. Czas trwania praktyki jest zgodny z zawartą umową pomiędzy uczelnią a szkołą. Praktykę należy odbywać w szkole wybranej przez studenta za zgodą dyrektora szkoły. Zaliczenie przez studenta praktyk jest warunkiem zaliczenia kolejnego semestru. Brak zaliczenia którejkolwiek z praktyk uniemożliwia przystąpienie do obrony pracy magisterskiej. TYPY PRAKTYK: Praktyki zawodowe (psychologiczno-pedagogiczne) (30 godzin) – po I semestrze studiów; Praktyki zawodowe (30 godzin) – po I semestrze studiów; Praktyki zawodowe (60 godzin) – po II semestrze studiów; Praktyki zawodowe (30 godzin) - po III semestrze studiów.
Warunki wymagane do ukończenia studiów:
Student od pierwszego semestru studiów realizuje moduły specjalnościowe (30 punktów ECTS). W ramach przedmiotów określonych w planie studiów realizuje dyplom magisterski. Warunkiem ukończenia studiów jest złożenie egzaminu dyplomowego z wynikiem co najmniej dostatecznym. Absolwent otrzymuje dyplom ukończenia studiów wyższych potwierdzający uzyskanie kwalifikacji odpowiedniego stopnia. Warunkiem dopuszczenia do egzaminu dyplomowego jest osiągnięcie efektów kształcenia przewidzianych w programie kształcenia oraz uzyskanie pozytywnych ocen pracy magisterskiej.
Liczba punktów ECTS konieczna dla uzyskania kwalifikacji odpowiadających poziomowi studiów: 120
Uprawnienia zawodowe po ukończeniu studiów:
Absolwent studiów II stopnia na kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej ze specjalnością Muzyka popularna - produkcja i wykonawstwo otrzymuje tytuł magistra i uzyskuje kwalifikacje artysty-muzyka i nauczyciela w zakresie edukacji i animacji muzycznej. Ukończenie specjalności poszerza kwalifikacje absolwenta w obszarze szeroko rozumianych muzycznych praktyk wykonawczych w zakresie muzyki rozrywkowej i pracy z dźwiękiem. Absolwent jest przygotowywany do pracy w szkole, do pracy z różnego rodzaju zespołami muzycznymi ze szczególnym uwzględnieniem zespołów rozrywkowych. Otrzymuje także pełne kwalifikacje pedagogiczne i może uczyć muzyki na wszystkich poziomach szkolnictwa ogólnokształcącego. Absolwent może również podejmować pracę w instytucjach kultury oraz prowadzić działalność artystyczną.
Dyscypliny naukowe lub artystyczne i ich procentowy udział liczby punktów ECTS w łącznej liczbie punktów ECTS:
  • sztuki muzyczne (dziedzina sztuki): 62%
  • pedagogika (dziedzina nauk społecznych): 25%
  • nauki o sztuce (dziedzina nauk humanistycznych): 8%
  • językoznawstwo (dziedzina nauk humanistycznych): 2%
  • psychologia (dziedzina nauk społecznych): 2%
  • informatyka (dziedzina nauk ścisłych i przyrodniczych): 1%
Nazwa specjalności: zespołowa praktyka wykonawcza
Ogólna charakterystyka specjalności:
Ukończenie specjalności Zespołowa praktyka wykonawcza poszerza kwalifikacje absolwenta w zakresie dyrygowania, prowadzenia zespołów wokalnych, instrumentalnych i wokalno-instrumentalnych, gry na wybranym instrumencie/śpiewu, umiejętności współdziałania w zespołach na różne składy wykonawcze. Absolwent jest przygotowywany przede wszystkim do pracy w amatorskim ruchu muzycznym i do pracy z różnego rodzaju zespołami szkolnymi.
Wymiar, zasady i forma odbywania praktyk:
Czas trwania praktyki i jej rodzaj uzależniony jest od roku studiów. Praktyk nie można realizować w szkołach muzycznych. Celem pobytu studenta na praktykach jest: - zapoznanie się z procesem dydaktyczno-wychowawczym oraz opiekuńczym szkoły podstawowej i ponadpodstawowej, a także ich różnorodną funkcją w polskim systemie oświatowym, - zastosowanie wiedzy teoretycznej w praktyce – nauczyciel muzyki, instruktor zajęć pozalekcyjnych, nabycie umiejętności inicjowania działań dydaktyczno-wychowawczych i artystycznych, zgodnie z etyką zawodu nauczyciela, - zapoznanie się ze strukturą organizacyjną szkoły. Czas trwania praktyki jest zgodny z zawartą umową pomiędzy uczelnią a szkołą. Praktykę należy odbywać w szkole wybranej przez studenta za zgodą dyrektora szkoły. Zaliczenie przez studenta praktyk jest warunkiem zaliczenia kolejnego semestru. Brak zaliczenia którejkolwiek z praktyk uniemożliwia przystąpienie do obrony pracy magisterskiej. TYPY PRAKTYK: Praktyki zawodowe (psychologiczno-pedagogiczne) (30 godzin) – po I semestrze studiów; Praktyki zawodowe (30 godzin) – po I semestrze studiów; Praktyki zawodowe (60 godzin) – po II semestrze studiów; Praktyki zawodowe (30 godzin) - po III semestrze studiów.
Warunki wymagane do ukończenia studiów:
Student od pierwszego semestru studiów realizuje moduły specjalnościowe (30 punktów ECTS). W ramach przedmiotów określonych w planie studiów realizuje dyplom magisterski. Warunkiem ukończenia studiów jest złożenie egzaminu dyplomowego z wynikiem co najmniej dostatecznym. Absolwent otrzymuje dyplom ukończenia studiów wyższych potwierdzający uzyskanie kwalifikacji odpowiedniego stopnia. Warunkiem dopuszczenia do egzaminu dyplomowego jest osiągnięcie efektów kształcenia przewidzianych w programie kształcenia oraz uzyskanie pozytywnych ocen pracy magisterskiej.
Liczba punktów ECTS konieczna dla uzyskania kwalifikacji odpowiadających poziomowi studiów: 120
Uprawnienia zawodowe po ukończeniu studiów:
Absolwent studiów II stopnia na kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej ze specjalnością Zespołowa praktyka wykonawcza otrzymuje tytuł magistra i uzyskuje kwalifikacje artysty-muzyka i nauczyciela w zakresie edukacji i animacji muzycznej. Ukończenie specjalności poszerza kwalifikacje absolwenta w zakresie dyrygowania, prowadzenia zespołów wokalnych, instrumentalnych i wokalno-instrumentalnych, gry na wybranym instrumencie/śpiewu, umiejętności współdziałania w zespołach na różne składy wykonawcze. Absolwent jest przygotowywany przede wszystkim do pracy w amatorskim ruchu muzycznym i do pracy z różnego rodzaju zespołami szkolnymi. Absolwent otrzymuje także pełne kwalifikacje pedagogiczne i może uczyć muzyki na wszystkich poziomach szkolnictwa ogólnokształcącego, jak również podejmować pracę w instytucjach kultury oraz prowadzić działalność artystyczną.
Dyscypliny naukowe lub artystyczne i ich procentowy udział liczby punktów ECTS w łącznej liczbie punktów ECTS:
  • sztuki muzyczne (dziedzina sztuki): 62%
  • pedagogika (dziedzina nauk społecznych): 25%
  • nauki o sztuce (dziedzina nauk humanistycznych): 8%
  • językoznawstwo (dziedzina nauk humanistycznych): 2%
  • psychologia (dziedzina nauk społecznych): 2%
  • informatyka (dziedzina nauk ścisłych i przyrodniczych): 1%
WIEDZA
Po ukończeniu studiów absolwent:
posiada pogłębioną znajomość repertuaru dotyczącego realizowanych modułów kierunkowych [13-EM-S2-W01]
posiada pogłębioną znajomość repertuaru związanego z realizowanymi modułami specjalistycznymi [13-EM-S2-W02]
posiada pogłębioną znajomość literatury muzycznej z zakresu modułów kierunkowych i specjalistycznych [13-EM-S2-W03]
posiada znajomość elementów muzycznych i umie je zastosować we własnych koncepcjach artystycznych [13-EM-S2-W04]
potrafi zastosować posiadaną wiedzę dotyczącą budowy formalnej utworów muzycznych we własnych, różnorodnych koncepcjach artystycznych [13-EM-S2-W05]
posiada wiedzę w zakresie rozwoju historii muzyki i korzysta z niej w celu rozwoju kolejnych obszarów własnych zainteresowań muzycznych [13-EM-S2-W06]
posiada rozszerzoną wiedzę w zakresie literatury związanej z kierunkiem studiów [13-EM-S2-W07]
posiada wiedzę w zakresie możliwości korzystania z różnych źródeł informacji, niezbędną do pogłębiania własnej aktywności naukowej i artystycznej [13-EM-S2-W08]
posiada rozszerzoną znajomość stylów muzycznych i orientuje się w ich tradycjach wykonawczych, rozumie historyczny kontekst muzyki i jej związki z innymi dziedzinami współczesnego życia [13-EM-S2-W09]
zna i rozumie istotę nauk o muzyce w kontekście innych dyscyplin humanistycznych i ich wzajemnych relacji, ma świadomość wartości dziedzictwa kulturowego [13-EM-S2-W10]
posiada wiedzę w zakresie konstruowania projektów i programów artystycznych, które są spójne i poprawne pod względem stylu i wykonawstwa [13-EM-S2-W11]
orientuje się w zastosowaniach w muzyce technologii informatycznych, rozumie relacje zachodzące pomiędzy teoretycznymi i praktycznymi elementami studiów oraz potrafi je wykorzystać dla potrzeb własnego rozwoju artystycznego i naukowego [13-EM-S2-W12]
posiada wiedzę pozwalającą realizować swobodną improwizację w różnych stylach muzycznych [13-EM-S2-W13]
ma szeroką wiedzę z zakresu teorii pedagogiki, w tym pedagogiki muzycznej, psychologii muzyki i pedagogiki specjalnej, wykorzystywanych w nich koncepcji, systemów i metod mających zastosowanie w edukacji szkolnej i pozaszkolnej, działalności artystycznej oraz w pracy z osobami z zaburzeniami rozwojowymi, - ma poszerzona wiedzę w zakresie metodologii badań naukowych [13-EM-S2-W14]
posiada ogólną wiedzę dotyczącą systemów i metod wychowania muzycznego wykorzystywanych w terapii poprzez muzykę oraz wiedzę dotyczącą roli muzyki w edukacji i wychowaniu osób niepełnosprawnych [13-EM-S2-W15]

UMIEJĘTNOŚCI
Po ukończeniu studiów absolwent:
posiada rozwiniętą osobowość artystyczną, wykazuje umiejętność wyrażania, realizowania i tworzenia własnych koncepcji artystycznych [13-EM-S2-U01]
posiada umiejętność poszukiwania innowacyjności w sztuce, orientowania się w najnowszych trendach oraz korzystania z mediów elektronicznych jako pomocy w realizacji idei artystycznych [13-EM-S2-U02]
posiada umiejętność budowania repertuaru i jego pogłębiania w zakresie wybranego obszaru specjalistycznego [13-EM-S2-U03]
wykazuje się umiejętnością swobodnego interpretowania utworów reprezentujących różne style muzyczne oraz możliwościami szczególnego doskonalenia tych umiejętności w wybranym stylu [13-EM-S2-U04]
jest przygotowany do współpracy z różnymi muzykami i różnymi typami zespołów muzycznych, umie współdziałać z innymi artystami na płaszczyznach projektowania i wykonania artystycznego [13-EM-S2-U05]
jest przygotowany do współpracy w zakresie różnych projektów artystycznych, także o charakterze interdyscyplinarnym, oraz do przyjęcia i realizowania roli lidera w zespole [13-EM-S2-U06]
potrafi rozwijać nabyte umiejętności w zakresie tworzenia, realizowania i wyrażania własnych koncepcji artystycznych [13-EM-S2-U07]
posiada rozwiniętą umiejętność czytania a’vista i szybkiego opanowywania pamięciowego materiału muzycznego [13-EM-S2-U08]
posiada umiejętność rozumienia i kontrolowania aspektów wykonawczych w zakresie wokalnym (chóralnym), instrumentalnym i dyrygenckim opracowywanych utworów [13-EM-S2-U09]
posiada umiejętność rozszerzonych, swobodnych, ustnych i pisemnych wypowiedzi, których tematyka związana jest z interpretacją, tworzeniem i odtwarzaniem muzyki, ogólnie pojętą edukacją muzyczną oraz szeroko pojmowanymi zagadnieniami ogólno humanistycznymi, potrafi przygotować pracę magisterską z uwzględnieniem kolejnych etapów postępowania badawczego i obowiązujących zasad redakcyjnych [13-EM-S2-U10]
posiada umiejętność posługiwania się w wypowiedziach pisemnych i ustnych różnorodnymi materiałami źródłowymi, ma świadomość etycznego postępowania we wszystkich rodzajach wypowiedzi własnych [13-EM-S2-U11]
Porozumiewa się w języku obcym posługując się komunikacyjnymi kompetencjami językowymi w stopniu zaawansowanym. Posiada umiejętność czytania ze zrozumieniem skomplikowanych tekstów naukowych oraz pogłębioną umiejętność przygotowania różnych prac pisemnych (w tym badawczych) oraz wystąpień ustnych dotyczących zagadnień szczegółowych z zakresu danego kierunku w języku obcym. [13-EM-S2-U12]
opanował formy zachowań związane z występami publicznymi, posiada umiejętność nawiązania kontaktu z publicznością poprzez wierne, płynne i przekonujące oddanie idei dzieła muzycznego [13-EM-S2-U13]
posiada umiejętności swobodnego kształtowania i tworzenia muzyki w sposób umożliwiający odejście od zapisanego tekstu nutowego [13-EM-S2-U14]
posiada umiejętność transponowania przebiegów melodyczno-harmonicznych [13-EM-S2-U15]
ma umiejętność praktycznego zastosowania wiedzy z zakresu, pedagogiki muzycznej i psychologii muzyki, ich koncepcji, systemów i metod oraz tworzenia samodzielnych działań o charakterze muzycznym i muzyczno-ruchowym w obszarze edukacyjnym (także z grupami integracyjnymi), posiada poszerzone umiejętności w zakresie stosowania metod i narzędzi badawczych wykorzystywanych w pedagogice muzycznej [13-EM-S2-U16]

KOMPETENCJE SPOŁECZNE
Po ukończeniu studiów absolwent:
jest samodzielnym artystą i pedagogiem zdolnym do wykorzystywania zdobytej wiedzy i umiejętności w pracy zawodowej oraz innych obszarach działań kulturotwórczych [13-EM-S2-K01]
rozumie potrzebę uczenia się przez całe życie i jest gotowy do realizacji tej potrzeby, potrafi inspirować do uczenia się innych, a także umiejętnie organizować ten proces [13-EM-S2-K02]
umie inicjować działania artystyczne, także o charakterze interdyscyplinarnym, w zakresie szeroko pojętej kultury [13-EM-S2-K03]
jest zdolny do świadomego i odpowiedzialnego kierowania różnorodną aktywnością zespołową [13-EM-S2-K04]
potrafi świadomie i realnie zaplanować drogę własnej kariery zawodowej z wykorzystaniem zdobytej wiedzy, umiejętności i doświadczenia [13-EM-S2-K05]
jest zdolny do świadomego kontrolowania swoich emocji i zachowań [13-EM-S2-K06]
posiada umiejętność dostosowania się do zmieniającej się rzeczywistości w pracy związanej z wykonywaniem zadań zawodowych [13-EM-S2-K07]
potrafi umiejętnie poddać krytycznej ocenie własne działania artystyczne oraz inne przedsięwzięcia z zakresu kultury, sztuki i innych dziedzin działalności artystycznej [13-EM-S2-K08]
posiada zdolność komunikowania się i funkcjonowania w społeczeństwie z wykorzystaniem mechanizmów psychologicznych i pedagogicznych oraz umiejętność dostosowania się do warunków rynkowych w zakresie własnej aktywności zawodowej [13-EM-S2-K09]
posiada umiejętność efektywnej współpracy, integracji i negocjacji podczas realizacji zadań zespołowych [13-EM-S2-K10]
posiada umiejętność efektywnej organizacji pracy własnej i zespołowej, umiejętność podejmowania decyzji, przyjmowania odpowiedzialności za podjęte działania, a także umiejętność przystępnego prezentowania skomplikowanych i trudnych zadań osobom z mniejszym doświadczeniem [13-EM-S2-K11]
potrafi profesjonalnie i rzeczowo zaprezentować własne projekty artystyczne, posiada umiejętność skutecznego prowadzenia negocjacji [13-EM-S2-K12]
zna pojęcia i zasady z zakresu ochrony własności intelektualnej oraz prawa autorskiego, potrafi je zastosować i wykorzystać we własnej działalności artystycznej i organizacyjnej [13-EM-S2-K13]
WIEDZA
Po ukończeniu studiów absolwent:
podstawy filozofii wychowania i aksjologii pedagogicznej, specyfikę głównych środowisk wychowawczych i procesów w nich zachodzących [W6-EM-S2-KN-W01]
klasyczne i współczesne teorie rozwoju człowieka, wychowania, uczenia się i nauczania lub kształcenia oraz ich wartości aplikacyjne [W6-EM-S2-KN-W02]
rolę nauczyciela lub wychowawcy w modelowaniu postaw i zachowań uczniów [W6-EM-S2-KN-W03]
normy, procedury i dobre praktyki stosowane w działalności pedagogicznej (wychowanie przedszkolne, nauczanie w szkołach podstawowych i średnich ogólnokształcących, technikach i szkołach branżowych, szkołach specjalnych i oddziałach specjalnych oraz integracyjnych, w różnego typu ośrodkach wychowawczych oraz kształceniu ustawicznym) [W6-EM-S2-KN-W04]
zagadnienie edukacji włączającej, a także sposoby realizacji zasady inkluzji [W6-EM-S2-KN-W05]
zróżnicowanie potrzeb edukacyjnych uczniów i wynikające z nich zadania szkoły dotyczące dostosowania organizacji procesu kształcenia i wychowania [W6-EM-S2-KN-W06]
sposoby projektowania i prowadzenia działań diagnostycznych w praktyce pedagogicznej [W6-EM-S2-KN-W07]
strukturę i funkcje systemu oświaty – cele, podstawy prawne, organizację i funkcjonowanie instytucji edukacyjnych, wychowawczych i opiekuńczych, a także alternatywne formy edukacji [W6-EM-S2-KN-W08]
podstawy prawne systemu oświaty niezbędne do prawidłowego realizowania prowadzonych działań edukacyjnych [W6-EM-S2-KN-W09]
prawa dziecka i osoby z niepełnosprawnością [W6-EM-S2-KN-W10]
zasady bezpieczeństwa i higieny pracy w instytucjach edukacyjnych, wychowawczych i opiekuńczych oraz odpowiedzialności prawnej nauczyciela w tym zakresie, a także zasady udzielania pierwszej pomocy [W6-EM-S2-KN-W11]
procesy komunikowania interpersonalnego i społecznego oraz ich prawidłowości i zakłócenia [W6-EM-S2-KN-W12]
podstawy funkcjonowania i patologie aparatu mowy, zasady emisji głosu, podstawy funkcjonowania narządu wzroku i równowagi [W6-EM-S2-KN-W13]
treści nauczania i typowe trudności uczniów związane z ich opanowaniem [W6-EM-S2-KN-W14]
metody nauczania i doboru efektywnych środków dydaktycznych, w tym zasobów internetowych, wspomagających nauczanie przedmiotu lub prowadzenie zajęć, z uwzględnieniem zróżnicowanych potrzeb edukacyjnych uczniów [W6-EM-S2-KN-W15]

UMIEJĘTNOŚCI
Po ukończeniu studiów absolwent:
obserwować sytuacje i zdarzenia pedagogiczne, analizować je z wykorzystaniem wiedzy pedagogiczno-psychologicznej oraz proponować rozwiązania problemów [W6-EM-S2-KN-U01]
adekwatnie dobierać, tworzyć i dostosowywać do zróżnicowanych potrzeb uczniów materiały i środki, w tym z zakresu technologii informacyjno-komunikacyjnej, oraz metody pracy w celu samodzielnego projektowania i efektywnego realizowania działań pedagogicznych, dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych [W6-EM-S2-KN-U02]
rozpoznawać potrzeby, możliwości i uzdolnienia uczniów oraz projektować i prowadzić działania wspierające integralny rozwój uczniów, ich aktywność i uczestnictwo w procesie kształcenia i wychowania oraz w życiu społecznym [W6-EM-S2-KN-U03]
projektować i realizować programy nauczania z uwzględnieniem zróżnicowanych potrzeb edukacyjnych uczniów [W6-EM-S2-KN-U04]
projektować i realizować programy wychowawczo-profilaktyczne w zakresie treści i działań wychowawczych i profilaktycznych skierowanych do uczniów, ich rodziców lub opiekunów i nauczycieli [W6-EM-S2-KN-U05]
tworzyć sytuacje wychowawczo-dydaktyczne motywujące uczniów do nauki i pracy nad sobą, analizować ich skuteczność oraz modyfikować działania w celu uzyskania pożądanych efektów wychowania i kształcenia [W6-EM-S2-KN-U06]
podejmować pracę z uczniami rozbudzającą ich zainteresowania i rozwijającą ich uzdolnienia, właściwie dobierać treści nauczania, zadania i formy pracy w ramach samokształcenia oraz promować osiągnięcia uczniów [W6-EM-S2-KN-U07]
rozwijać kreatywność i umiejętność samodzielnego, krytycznego myślenia uczniów [W6-EM-S2-KN-U08]
skutecznie animować i monitorować realizację zespołowych działań edukacyjnych uczniów [W6-EM-S2-KN-U09]
wykorzystywać proces oceniania i udzielania informacji zwrotnych do stymulowania uczniów w ich pracy nad własnym rozwojem [W6-EM-S2-KN-U10]
monitorować postępy uczniów, ich aktywność i uczestnictwo w życiu społecznym szkoły [W6-EM-S2-KN-U11]
pracować z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym z dziećmi z trudnościami adaptacyjnymi związanymi z doświadczeniem migracyjnym, pochodzącymi ze środowisk zróżnicowanych pod względem kulturowym lub z ograniczoną znajomością języka polskiego [W6-EM-S2-KN-U12]
odpowiedzialnie organizować pracę szkolną oraz pozaszkolną ucznia, z poszanowaniem jego prawa do odpoczynku [W6-EM-S2-KN-U13]
skutecznie realizować działania wspomagające uczniów w świadomym i odpowiedzialnym podejmowaniu decyzji edukacyjnych i zawodowych [W6-EM-S2-KN-U14]
poprawnie posługiwać się językiem polskim i poprawnie oraz adekwatnie do wieku uczniów posługiwać się terminologią przedmiotu [W6-EM-S2-KN-U15]
posługiwać się aparatem mowy zgodnie z zasadami emisji głosu [W6-EM-S2-KN-U16]
udzielać pierwszej pomocy [W6-EM-S2-KN-U17]
samodzielne rozwijać wiedzę i umiejętności pedagogiczne z wykorzystaniem różnych źródeł, w tym obcojęzycznych, i technologii [W6-EM-S2-KN-U18]

KOMPETENCJE SPOŁECZNE
Po ukończeniu studiów absolwent:
posługiwania się uniwersalnymi zasadami i normami etycznymi w działalności zawodowej, kierując się szacunkiem dla każdego człowieka [W6-EM-S2-KN-K01]
budowania relacji opartej na wzajemnym zaufaniu między wszystkimi podmiotami procesu wychowania i kształcenia, w tym rodzicami lub opiekunami ucznia, oraz włączania ich w działania sprzyjające efektywności edukacyjnej [W6-EM-S2-KN-K02]
porozumiewania się z osobami pochodzącymi z różnych środowisk i o różnej kondycji emocjonalnej, dialogowego rozwiązywania konfliktów oraz tworzenia dobrej atmosfery dla komunikacji w klasie szkolnej i poza nią [W6-EM-S2-KN-K03]
podejmowania decyzji związanych z organizacją procesu kształcenia w edukacji włączającej [W6-EM-S2-KN-K04]
rozpoznawania specyfiki środowiska lokalnego i podejmowania współpracy na rzecz dobra uczniów i tego środowiska [W6-EM-S2-KN-K05]
projektowania działań zmierzających do rozwoju szkoły lub placówki systemu oświaty oraz stymulowania poprawy jakości pracy tych instytucji [W6-EM-S2-KN-K06]
pracy w zespole, pełnienia w nim różnych ról oraz współpracy z nauczycielami, pedagogami, specjalistami, rodzicami lub opiekunami uczniów i innymi członkami społeczności szkolnej i lokalnej [W6-EM-S2-KN-K07]
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
BLOK PRZEDMIOTÓW KIERUNKOWYCH
Chór 1 [13-EM-S2-CHR1] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 2
Dyrygowanie z czytaniem partytur 1 [13-EM-S2-DCP1] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 1
Edycja nut [13-EM-S2-ENU] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 1
Emisja głosu z metodyką [13-EM-S2-EGM] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 1
Harmonia 1 [13-EM-S2-HRM1] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 1
Instrument 1 [13-EM-S2-INT1] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 2
Kształcenie słuchu 1 [13-EM-S2-KSZ1] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 1
Metodologia pracy naukowej [13-EM-S2-MPN] polski zaliczenie wykład: 15
ćwiczenia: 15
2
Muzyka świata [13-EM-S2-MUS] polski zaliczenie wykład: 30
ćwiczenia: 15
2
Orkiestra 1 [13-EM-S2-ORK1] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 2
Zespół wokalno-instrumentalny z metodyką 1 [13-EM-S2-ZWI1] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 2
KWALIFIKACJE NAUCZYCIELSKIE
Pedagogika ogólna [W6-EM-S2-KN-POG] polski egzamin wykład: 15
ćwiczenia: 30
2
Podstawy psychologii dla nauczycieli [W6-EM-S2-KN-PPN] polski egzamin wykład: 15
ćwiczenia: 30
2
INNE WYMAGANIA
Język obcy [13-EM-S2-JEO_IN] polski egzamin ćwiczenia: 30 2
MODUŁY DLA SPECJALNOŚCI
Elementy pedagogiki specjalnej 1 [13-EM-TM-S2-EPS1] polski zaliczenie wykład: 15
ćwiczenia: 15
2
Muzykoterapia w edukacji 1 [13-EM-TM-S2-MWE1] polski zaliczenie wykład: 30 2
Podstawy arteterapii [13-EM-TM-S2-ART] polski zaliczenie wykład: 15 1
Rytmikoterapia 1 [13-EM-TM-S2-RYT1] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 2
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
BLOK PRZEDMIOTÓW KIERUNKOWYCH
Chór 1 [13-EM-S2-CHR1] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 2
Dyrygowanie z czytaniem partytur 1 [13-EM-S2-DCP1] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 1
Edycja nut [13-EM-S2-ENU] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 1
Emisja głosu z metodyką [13-EM-S2-EGM] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 1
Harmonia 1 [13-EM-S2-HRM1] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 1
Instrument 1 [13-EM-S2-INT1] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 2
Kształcenie słuchu 1 [13-EM-S2-KSZ1] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 1
Metodologia pracy naukowej [13-EM-S2-MPN] polski zaliczenie wykład: 15
ćwiczenia: 15
2
Muzyka świata [13-EM-S2-MUS] polski zaliczenie wykład: 30
ćwiczenia: 15
2
Orkiestra 1 [13-EM-S2-ORK1] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 2
Zespół wokalno-instrumentalny z metodyką 1 [13-EM-S2-ZWI1] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 2
KWALIFIKACJE NAUCZYCIELSKIE
Pedagogika ogólna [W6-EM-S2-KN-POG] polski egzamin wykład: 15
ćwiczenia: 30
2
Podstawy psychologii dla nauczycieli [W6-EM-S2-KN-PPN] polski egzamin wykład: 15
ćwiczenia: 30
2
INNE WYMAGANIA
Język obcy [13-EM-S2-JEO_IN] polski egzamin ćwiczenia: 30 2
MODUŁY DLA SPECJALNOŚCI
Harmonia praktyczna 1 [13-EM-MP-S2-HPR1] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 2
Instrument/Śpiew 1 [13-EM-MP-S2-ISP1] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 2
Podstawy techniki nagrań [13-EM-MP-S2-PTN] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 1
Zespoły wokalno-instrumentalne 1 [13-EM-MP-S2-ZIW1] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 2
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
BLOK PRZEDMIOTÓW KIERUNKOWYCH
Chór 1 [13-EM-S2-CHR1] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 2
Dyrygowanie z czytaniem partytur 1 [13-EM-S2-DCP1] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 1
Edycja nut [13-EM-S2-ENU] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 1
Emisja głosu z metodyką [13-EM-S2-EGM] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 1
Harmonia 1 [13-EM-S2-HRM1] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 1
Instrument 1 [13-EM-S2-INT1] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 2
Kształcenie słuchu 1 [13-EM-S2-KSZ1] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 1
Metodologia pracy naukowej [13-EM-S2-MPN] polski zaliczenie wykład: 15
ćwiczenia: 15
2
Muzyka świata [13-EM-S2-MUS] polski zaliczenie wykład: 30
ćwiczenia: 15
2
Orkiestra 1 [13-EM-S2-ORK1] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 2
Zespół wokalno-instrumentalny z metodyką 1 [13-EM-S2-ZWI1] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 2
KWALIFIKACJE NAUCZYCIELSKIE
Pedagogika ogólna [W6-EM-S2-KN-POG] polski egzamin wykład: 15
ćwiczenia: 30
2
Podstawy psychologii dla nauczycieli [W6-EM-S2-KN-PPN] polski egzamin wykład: 15
ćwiczenia: 30
2
INNE WYMAGANIA
Język obcy [13-EM-S2-JEO_IN] polski egzamin ćwiczenia: 30 2
MODUŁY DLA SPECJALNOŚCI
Czytanie a vista/Czytanie partytur 1 [13-EM-ZP-S2-CVP1] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 1
Przedmiot główny z literaturą 1 [13-EM-ZP-S2-PGL1] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 3
Warsztaty 1 [13-EM-ZP-S2-WRS1] polski zaliczenie ćwiczenia: 45 3
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
BLOK PRZEDMIOTÓW KIERUNKOWYCH
Aranżacja [13-EM-S2-ARN] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 1
Chór 2 [13-EM-S2-CHR2] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 2
Dyrygowanie z czytaniem partytur 2 [13-EM-S2-DCP2] polski egzamin ćwiczenia: 15 1
Harmonia 2 [13-EM-S2-HRM2] polski egzamin ćwiczenia: 15 1
Instrument 2 [13-EM-S2-INT2] polski egzamin ćwiczenia: 15 1
Kształcenie słuchu 2 [13-EM-S2-KSZ2] polski egzamin ćwiczenia: 15 1
Ochrona własności intelektualnej [13-EM-S2-OWI] polski zaliczenie wykład: 15 1
Orkiestra 2 [13-EM-S2-ORK2] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 2
Proseminarium magisterskie [13-EM-S2-PRS] polski zaliczenie proseminarium: 15 1
Zespół wokalno-instrumentalny z metodyką 2 [13-EM-S2-ZWI2] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 2
KWALIFIKACJE NAUCZYCIELSKIE
Metodyka nauczania muzyki w przedszkolu i szkole podstawowej 1 [W6-EM-S2-KN-MPS1] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 2
Pedagogika - warsztaty [W6-EM-S2-KN-PEW] polski zaliczenie wykład: 15
ćwiczenia: 30
2
Praktyki zawodowe 1 [W6-EM-S2-KN-PRZ1] polski zaliczenie praktyka: 30 2
Praktyki zawodowe (psychologiczno-pedagogiczne) [W6-EM-S2-KN-PRP] polski zaliczenie praktyka: 30 2
Psychologia - warsztaty [W6-EM-S2-KN-PSW] polski zaliczenie wykład: 15
ćwiczenia: 30
2
MODUŁY DLA SPECJALNOŚCI
Elementy pedagogiki specjalnej 2 [13-EM-TM-S2-EPS2] polski egzamin ćwiczenia: 15 1
Metodyka specjalnościowa 1 [13-EM-TM-S2-MES1] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 2
Muzykoterapia w edukacji 2 [13-EM-TM-S2-MWE2] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 2
Rytmikoterapia 2 [13-EM-TM-S2-RYT2] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 2
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
BLOK PRZEDMIOTÓW KIERUNKOWYCH
Aranżacja [13-EM-S2-ARN] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 1
Chór 2 [13-EM-S2-CHR2] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 2
Dyrygowanie z czytaniem partytur 2 [13-EM-S2-DCP2] polski egzamin ćwiczenia: 15 1
Harmonia 2 [13-EM-S2-HRM2] polski egzamin ćwiczenia: 15 1
Instrument 2 [13-EM-S2-INT2] polski egzamin ćwiczenia: 15 1
Kształcenie słuchu 2 [13-EM-S2-KSZ2] polski egzamin ćwiczenia: 15 1
Ochrona własności intelektualnej [13-EM-S2-OWI] polski zaliczenie wykład: 15 1
Orkiestra 2 [13-EM-S2-ORK2] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 2
Proseminarium magisterskie [13-EM-S2-PRS] polski zaliczenie proseminarium: 15 1
Zespół wokalno-instrumentalny z metodyką 2 [13-EM-S2-ZWI2] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 2
KWALIFIKACJE NAUCZYCIELSKIE
Metodyka nauczania muzyki w przedszkolu i szkole podstawowej 1 [W6-EM-S2-KN-MPS1] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 2
Pedagogika - warsztaty [W6-EM-S2-KN-PEW] polski zaliczenie wykład: 15
ćwiczenia: 30
2
Praktyki zawodowe 1 [W6-EM-S2-KN-PRZ1] polski zaliczenie praktyka: 30 2
Praktyki zawodowe (psychologiczno-pedagogiczne) [W6-EM-S2-KN-PRP] polski zaliczenie praktyka: 30 2
Psychologia - warsztaty [W6-EM-S2-KN-PSW] polski zaliczenie wykład: 15
ćwiczenia: 30
2
MODUŁY DLA SPECJALNOŚCI
Harmonia praktyczna 2 [13-EM-MP-S2-HPR2] polski egzamin ćwiczenia: 15 2
Instrument/Śpiew 2 [13-EM-MP-S2-ISP2] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 1
Warsztaty [13-EM-MP-S2-WAR] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 2
Zespoły wokalno-instrumentalne 2 [13-EM-MP-S2-ZIW2] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 2
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
BLOK PRZEDMIOTÓW KIERUNKOWYCH
Aranżacja [13-EM-S2-ARN] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 1
Chór 2 [13-EM-S2-CHR2] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 2
Dyrygowanie z czytaniem partytur 2 [13-EM-S2-DCP2] polski egzamin ćwiczenia: 15 1
Harmonia 2 [13-EM-S2-HRM2] polski egzamin ćwiczenia: 15 1
Instrument 2 [13-EM-S2-INT2] polski egzamin ćwiczenia: 15 1
Kształcenie słuchu 2 [13-EM-S2-KSZ2] polski egzamin ćwiczenia: 15 1
Ochrona własności intelektualnej [13-EM-S2-OWI] polski zaliczenie wykład: 15 1
Orkiestra 2 [13-EM-S2-ORK2] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 2
Proseminarium magisterskie [13-EM-S2-PRS] polski zaliczenie proseminarium: 15 1
Zespół wokalno-instrumentalny z metodyką 2 [13-EM-S2-ZWI2] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 2
KWALIFIKACJE NAUCZYCIELSKIE
Metodyka nauczania muzyki w przedszkolu i szkole podstawowej 1 [W6-EM-S2-KN-MPS1] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 2
Pedagogika - warsztaty [W6-EM-S2-KN-PEW] polski zaliczenie wykład: 15
ćwiczenia: 30
2
Praktyki zawodowe 1 [W6-EM-S2-KN-PRZ1] polski zaliczenie praktyka: 30 2
Praktyki zawodowe (psychologiczno-pedagogiczne) [W6-EM-S2-KN-PRP] polski zaliczenie praktyka: 30 2
Psychologia - warsztaty [W6-EM-S2-KN-PSW] polski zaliczenie wykład: 15
ćwiczenia: 30
2
MODUŁY DLA SPECJALNOŚCI
Czytanie a vista/Czytanie partytur 2 [13-EM-ZP-S2-CVP2] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 1
Podstawy techniki nagrań [13-EM-ZP-S2-PTN] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 1
Przedmiot główny z literaturą 2 [13-EM-ZP-S2-PGL2] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 2
Warsztaty 2 [13-EM-ZP-S2-WRS2] polski zaliczenie ćwiczenia: 45 3
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
BLOK PRZEDMIOTÓW KIERUNKOWYCH
Chór/Orkiestra 1 [13-EM-S2-CHO1] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 2
Improwizacja 1 [13-EM-S2-IMP1] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 2
Propedeutyka kompozycji [13-EM-S2-PKO] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 2
Seminarium magisterskie 1 [13-EM-S2-SEM1] polski zaliczenie seminarium: 30 5
Wybrane zagadnienia muzyki współczesnej [13-EM-S2-ZMW] angielski egzamin wykład: 15
ćwiczenia: 15
2
KWALIFIKACJE NAUCZYCIELSKIE
Metodyka nauczania muzyki w przedszkolu i szkole podstawowej 2 [W6-EM-S2-KN-MPS2] polski egzamin wykład: 30
ćwiczenia: 45
4
Pierwsza pomoc [W6-EM-S2-KN-POM] polski zaliczenie ćwiczenia: 5 0
Podstawy dydaktyki [W6-EM-S2-KN-PDY] polski egzamin wykład: 15
ćwiczenia: 15
2
Praktyki zawodowe 2 [W6-EM-S2-KN-PRZ2] polski zaliczenie praktyka: 60 3
MODUŁY DLA SPECJALNOŚCI
Metodyka specjalnościowa 2 [13-EM-TM-S2-MES2] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 2
Pracownia dyplomowa 1 [13-EM-TM-S2-PRD1] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 4
Ruch w edukacji i terapii [13-EM-TM-S2-RET] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 2
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
BLOK PRZEDMIOTÓW KIERUNKOWYCH
Chór/Orkiestra 1 [13-EM-S2-CHO1] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 2
Improwizacja 1 [13-EM-S2-IMP1] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 2
Propedeutyka kompozycji [13-EM-S2-PKO] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 2
Seminarium magisterskie 1 [13-EM-S2-SEM1] polski zaliczenie seminarium: 30 5
Wybrane zagadnienia muzyki współczesnej [13-EM-S2-ZMW] angielski egzamin wykład: 15
ćwiczenia: 15
2
KWALIFIKACJE NAUCZYCIELSKIE
Metodyka nauczania muzyki w przedszkolu i szkole podstawowej 2 [W6-EM-S2-KN-MPS2] polski egzamin wykład: 30
ćwiczenia: 45
4
Pierwsza pomoc [W6-EM-S2-KN-POM] polski zaliczenie ćwiczenia: 5 0
Podstawy dydaktyki [W6-EM-S2-KN-PDY] polski egzamin wykład: 15
ćwiczenia: 15
2
Praktyki zawodowe 2 [W6-EM-S2-KN-PRZ2] polski zaliczenie praktyka: 60 3
MODUŁY DLA SPECJALNOŚCI
Instrument/Śpiew 3 [13-EM-MP-S2-ISP3] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 1
Obsługa programów DAW 1 [13-EM-MP-S2-OPD1] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 1
Pracownia dyplomowa 1 [13-EM-MP-S2-PRD1] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 4
Zespoły wokalno-instrumentalne 3 [13-EM-MP-S2-ZIW3] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 2
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
BLOK PRZEDMIOTÓW KIERUNKOWYCH
Chór/Orkiestra 1 [13-EM-S2-CHO1] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 2
Improwizacja 1 [13-EM-S2-IMP1] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 2
Propedeutyka kompozycji [13-EM-S2-PKO] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 2
Seminarium magisterskie 1 [13-EM-S2-SEM1] polski zaliczenie seminarium: 30 5
Wybrane zagadnienia muzyki współczesnej [13-EM-S2-ZMW] angielski egzamin wykład: 15
ćwiczenia: 15
2
KWALIFIKACJE NAUCZYCIELSKIE
Metodyka nauczania muzyki w przedszkolu i szkole podstawowej 2 [W6-EM-S2-KN-MPS2] polski egzamin wykład: 30
ćwiczenia: 45
4
Pierwsza pomoc [W6-EM-S2-KN-POM] polski zaliczenie ćwiczenia: 5 0
Podstawy dydaktyki [W6-EM-S2-KN-PDY] polski egzamin wykład: 15
ćwiczenia: 15
2
Praktyki zawodowe 2 [W6-EM-S2-KN-PRZ2] polski zaliczenie praktyka: 60 3
MODUŁY DLA SPECJALNOŚCI
Aranżacja i harmonia praktyczna 1 [13-EM-ZP-S2-AHP1] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 1
Czytanie a vista/Czytanie partytur 3 [13-EM-ZP-S2-CVP3] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 1
Pracownia dyplomowa 1 [13-EM-ZP-S2-PRD1] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 4
Przedmiot główny z literaturą 3 [13-EM-ZP-S2-PGL3] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 2
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
BLOK PRZEDMIOTÓW KIERUNKOWYCH
Chór/Orkiestra 2 [13-EM-S2-CHO2] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 2
Estetyka muzyki [13-EM-S2-ESM] polski zaliczenie wykład: 15
ćwiczenia: 15
2
Improwizacja 2 [13-EM-S2-IMP2] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 2
Instrumentacja [13-EM-S2-INS] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 1
Komunikacja społeczna i organizacja imprez [13-EM-S2-OIA] polski zaliczenie wykład: 15
ćwiczenia: 15
2
Seminarium magisterskie 2 [13-EM-S2-SEM2] polski zaliczenie seminarium: 30 5
Tworzenie projektów kulturalno-edukacyjnych [13-EM-S2-TPK] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 1
KWALIFIKACJE NAUCZYCIELSKIE
Emisja głosu [W6-EM-S2-KN-PEG] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 2
Metodyka muzyki w szkołach ponadpodstawowych [W6-EM-S2-KN-MSP] polski egzamin wykład: 15
ćwiczenia: 30
3
Praktyki zawodowe 3 [W6-EM-S2-KN-PRZ3] polski zaliczenie praktyka: 30 2
MODUŁY DLA SPECJALNOŚCI
Metodyka specjalnościowa 3 [13-EM-TM-S2-MES3] polski egzamin ćwiczenia: 30 3
Pracownia dyplomowa 2 [13-EM-TM-S2-PRD2] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 5
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
BLOK PRZEDMIOTÓW KIERUNKOWYCH
Chór/Orkiestra 2 [13-EM-S2-CHO2] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 2
Estetyka muzyki [13-EM-S2-ESM] polski zaliczenie wykład: 15
ćwiczenia: 15
2
Improwizacja 2 [13-EM-S2-IMP2] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 2
Instrumentacja [13-EM-S2-INS] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 1
Komunikacja społeczna i organizacja imprez [13-EM-S2-OIA] polski zaliczenie wykład: 15
ćwiczenia: 15
2
Seminarium magisterskie 2 [13-EM-S2-SEM2] polski zaliczenie seminarium: 30 5
Tworzenie projektów kulturalno-edukacyjnych [13-EM-S2-TPK] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 1
KWALIFIKACJE NAUCZYCIELSKIE
Emisja głosu [W6-EM-S2-KN-PEG] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 2
Metodyka muzyki w szkołach ponadpodstawowych [W6-EM-S2-KN-MSP] polski egzamin wykład: 15
ćwiczenia: 30
3
Praktyki zawodowe 3 [W6-EM-S2-KN-PRZ3] polski zaliczenie praktyka: 30 2
MODUŁY DLA SPECJALNOŚCI
Instrument/Śpiew 4 [13-EM-MP-S2-ISP4] polski egzamin ćwiczenia: 15 2
Literatura specjalistyczna [13-EM-MP-S2-LIS] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 1
Obsługa programów DAW 2 [13-EM-MP-S2-OPD2] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 1
Pracownia dyplomowa 2 [13-EM-MP-S2-PRD2] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 4
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
BLOK PRZEDMIOTÓW KIERUNKOWYCH
Chór/Orkiestra 2 [13-EM-S2-CHO2] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 2
Estetyka muzyki [13-EM-S2-ESM] polski zaliczenie wykład: 15
ćwiczenia: 15
2
Improwizacja 2 [13-EM-S2-IMP2] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 2
Instrumentacja [13-EM-S2-INS] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 1
Komunikacja społeczna i organizacja imprez [13-EM-S2-OIA] polski zaliczenie wykład: 15
ćwiczenia: 15
2
Seminarium magisterskie 2 [13-EM-S2-SEM2] polski zaliczenie seminarium: 30 5
Tworzenie projektów kulturalno-edukacyjnych [13-EM-S2-TPK] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 1
KWALIFIKACJE NAUCZYCIELSKIE
Emisja głosu [W6-EM-S2-KN-PEG] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 2
Metodyka muzyki w szkołach ponadpodstawowych [W6-EM-S2-KN-MSP] polski egzamin wykład: 15
ćwiczenia: 30
3
Praktyki zawodowe 3 [W6-EM-S2-KN-PRZ3] polski zaliczenie praktyka: 30 2
MODUŁY DLA SPECJALNOŚCI
Aranżacja i harmonia praktyczna 2 [13-EM-ZP-S2-AHP2] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 1
Czytanie a vista/Czytanie partytur 4 [13-EM-ZP-S2-CVP4] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 1
Pracownia dyplomowa 2 [13-EM-ZP-S2-PRD2] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 4
Przedmiot główny z literaturą 4 [13-EM-ZP-S2-PGL4] polski egzamin ćwiczenia: 30 2