Geografia Kod programu: W2-S2GF19.2025

Kierunek studiów: geografia
Kod programu: W2-S2GF19.2025
Kod programu (USOS): W2-S2GF19
Jednostka prowadząca studia: Wydział Nauk Przyrodniczych
Język studiów: polski
Semestr rozpoczęcia studiów: semestr zimowy 2025/2026
Poziom kształcenia: studia drugiego stopnia
Forma prowadzenia studiów: studia stacjonarne
Profil kształcenia: ogólnoakademicki
Liczba semestrów: 4
Tytuł zawodowy: magister
Specjalności:
  • GIS, teledetekcja, zastosowania geodezji
  • Geographic Information Systems
  • geografia (bez specjalności)
  • geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna
  • hydrologia i gospodarka wodna
  • klimatologia
  • monitoring zmian krajobrazu
  • nauczyciel geografii, przyrody, biznesu i zarządzania
  • rekonstrukcja środowiska geograficznego
Semestr od którego rozpoczyna się realizacja specjalności: 1 (rekrutacja na kierunek)
Liczba punktów ECTS konieczna dla uzyskania kwalifikacji odpowiadających poziomowi studiów: 120
Dyscyplina wiodąca: nauki o Ziemi i środowisku (dziedzina nauk ścisłych i przyrodniczych)
Kod ISCED: 0532
Numer i data uchwały Senatu UŚ z programem studiów: 138/2025 (24.06.2025)
Ogólna charakterystyka kierunku i założonej koncepcji kształcenia:
Studenci geografii II stopnia w pogłębionym stopniu uczą się rozumienia i interpretowania zasad funkcjonowania środowiska geograficznego oraz działań społeczno-ekonomicznych i kulturowych człowieka w przestrzeni i czasie. Odkrywają współzależności między elementami środowiska przyrodniczego a działalnością człowieka, analizują zachodzące zjawiska i procesy od skali globalnej do lokalnej. Uczą się korzystać z baz danych o środowisku, poznają Systemy Informacji Geograficznej (GIS). Nabywają umiejętności kompleksowej oceny środowiska życia człowieka. Posiadacze magisterskiego dyplomu geografa spełniają warunki do uzyskania uprawnień w zakresie prognozowania, programowania, projektowania oraz planowania zmian w środowisku przyrodniczym i społeczno-ekonomicznym. Ponadto geografowie studiujący w naszym ośrodku znają i rozumieją specyfikę relacji człowiek-środowisko na obszarach poddanych silnej antropopresji i są przygotowani do rozwiązywania trudnych problemów środowiskowych na obszarach górniczych, przemysłowych oraz silnie zurbanizowanych. Program studiów obejmuje kierunkowe przedmioty geograficzne, przedmioty humanistyczne do wyboru oraz blok przedmiotów pedagogicznych (do wyboru) uprawniających do podjęcia pracy w zawodzie nauczyciela. Integralną częścią studiów są ćwiczenia terenowe odbywające się w miesiącach wakacyjnych. Program studiów II stopnia obejmuje przedmioty geograficzne i pokrewne związane ściśle z wybraną specjalnością. Na studiach magisterskich kierunku geografia, kontynuujący studia geograficzne absolwenci studiów licencjackich specjalności nauczycielskiej, po zaliczeniu przedmiotów przygotowania pedagogicznego i dydaktycznego oraz praktyki pedagogicznej w szkole ponadpodstawowej, uzyskują uprawnienia do nauczania geografii, przyrody, biznesu i zarządzania w szkołach, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Wymogi związane z ukończeniem studiów:
Warunkiem dopuszczenia do egzaminu dyplomowego jest osiągnięcie efektów uczenia się przewidzianych w programie studiów oraz uzyskanie poświadczenia odpowiedniego poziomu biegłości językowej w zakresie języka obcego. Warunkiem ukończenia studiów jest złożenie egzaminu dyplomowego z wynikiem co najmniej dostatecznym. Absolwent otrzymuje dyplom ukończenia studiów wyższych potwierdzający uzyskanie kwalifikacji odpowiedniego stopnia. Szczegółowe zasady przeprowadzania egzaminu dyplomowego określa regulamin dyplomowania.
Informacje o związku studiów ze strategią uczelni oraz o potrzebach społeczno-gospodarczych warunkujących prowadzenie studiów i zgodności efektów uczenia się z tymi potrzebami:
Priorytetowym zadaniem kierunku geografia, zgodnym z misją Uniwersytetu Śląskiego w zakresie nowoczesnego kształcenia, jest oferowanie specjalności odpowiadających aktualnym potrzebom rynku pracy. Program studiów jest stale unowocześniany i dostosowywany do zmieniających się realiów społeczno-gospodarczych, co czyni ofertę dydaktyczną atrakcyjną i aktualną. Kierunek geografia na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach harmonizuje ze strategicznymi celami uczelni, skupiając się na badaniach wspierających zrównoważony rozwój i transformację regionu, zwłaszcza w kontekście jego poprzemysłowego charakteru. Jako dyscyplina interdyscyplinarna, geografia sprzyja współpracy naukowej i realizuje założenia innowacyjności uczelni, m.in. poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii geoinformacyjnych (GIS). Prowadzenie studiów geograficznych wynika z realnych potrzeb społeczno-gospodarczych. Region śląski i cała Polska wymagają specjalistów przygotowanych do zarządzania transformacją obszarów poprzemysłowych, ochrony środowiska w kontekście zmian klimatycznych, racjonalnego planowania przestrzennego oraz analizy danych przestrzennych, które mają coraz większe znaczenie w wielu sektorach gospodarki. Wyraźnie rośnie także zapotrzebowanie na ekspertów zdolnych sprostać wyzwaniom demograficznym i rozwijać zrównoważoną turystykę.
Nazwa specjalności: geografia (bez specjalności)
Ogólna charakterystyka specjalności:
Studenci kierunku geografia zdobywają wiedzę i umiejętności w zakresie rozumienia oraz interpretowania zasad funkcjonowania środowiska geograficznego, a także działań społeczno-ekonomicznych i kulturowych człowieka w przestrzeni i czasie. Uczą się rozpoznawać współzależności między elementami środowiska przyrodniczego a działalnością człowieka oraz analizować zjawiska i procesy zachodzące od skali lokalnej po globalną. Nabywają umiejętności korzystania z baz danych środowiskowych oraz poznają Systemy Informacji Geograficznej (GIS). Zyskują kompetencje w zakresie kompleksowej oceny środowiska życia człowieka. Absolwenci studiów magisterskich na kierunku geografia spełniają warunki do uzyskania uprawnień w zakresie prognozowania, programowania, projektowania i planowania zmian w środowisku przyrodniczym oraz społeczno-ekonomicznym. Geografowie kształcący się w naszym ośrodku znają specyfikę relacji człowiek–środowisko na obszarach silnie przekształconych przez działalność człowieka i są przygotowani do rozwiązywania złożonych problemów środowiskowych występujących na terenach górniczych, przemysłowych i zurbanizowanych. Program studiów obejmuje przedmioty kierunkowe z zakresu geografii, przedmioty humanistyczne do wyboru oraz blok przedmiotów pedagogicznych (również do wyboru), umożliwiających podjęcie pracy w zawodzie nauczyciela. Integralną częścią kształcenia są ćwiczenia terenowe, realizowane w okresie wakacyjnym. Na II stopniu studiów program uwzględnia przedmioty geograficzne i pokrewne, ściśle powiązane z wybraną specjalnością. Studenci kontynuujący kształcenie na studiach magisterskich, którzy ukończyli specjalność nauczycielską na studiach I stopnia i zrealizują wymagane przedmioty z zakresu przygotowania pedagogicznego oraz dydaktycznego, a także odbyli praktykę pedagogiczną w szkole ponadpodstawowej, uzyskują kwalifikacje do nauczania geografii w szkołach ponadpodstawowych – zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
Wymiar, zasady i forma odbywania praktyk:
nie dotyczy
Dyscypliny naukowe lub artystyczne i ich procentowy udział liczby punktów ECTS w łącznej liczbie punktów ECTS:
  • nauki o Ziemi i środowisku (dziedzina nauk ścisłych i przyrodniczych): 90%
  • geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna (dziedzina nauk społecznych): 10%
Nazwa specjalności: geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna
Ogólna charakterystyka specjalności:
Specjalność geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna zapewnia studentowi wiedzę i umiejętności związane z wyjaśnianiem i kształtowaniem procesów funkcjonalno-przestrzennych, a także polityki - społecznej, gospodarczej oraz środowiskowej. Usytuowanie ośrodka w tak specyficznym obszarze, jakim jest województwo śląskie i konurbacja katowicka, znajduje swój wyraz w ukierunkowaniu specjalności na problematykę regionalną, w tym w szczególności związaną z jego: urbanizacją i metropolizacją, restrukturyzacją przemysłu i rewitalizacją przestrzeni oraz problematyką środowiskową. Specjalność obejmuje także zagadnienia związane z procesami demograficznymi i ludnościowymi, rynek nieruchomości i pracy, funkcjonowanie i zarządzanie jednostkami samorządu terytorialnego w wymiarze przestrzennym i infrastrukturalnym. Kształcenie na specjalności obejmuje nowoczesne metody badań z wykorzystaniem narzędzi GIS oraz dronów. W ramach specjalności „geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna” student wybiera jedną z czterech proponowanych specjalizacji.
Wymiar, zasady i forma odbywania praktyk:
nie dotyczy
Dyscypliny naukowe lub artystyczne i ich procentowy udział liczby punktów ECTS w łącznej liczbie punktów ECTS:
  • geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna (dziedzina nauk społecznych): 90%
  • nauki o Ziemi i środowisku (dziedzina nauk ścisłych i przyrodniczych): 10%
Nazwa specjalności: Geographic Information Systems
Ogólna charakterystyka specjalności:
Studia magisterskie w zakresie systemów informacji geograficznej (GIS) prowadzone w języku angielskim, przeznaczone są dla studentów, którzy chcą rozwijać swoją wiedzę geograficzną opartą na pracy w środowisku GIS. Program nauczania obejmuje kursy ogólne i wprowadzające, oferujące zarówno wiedzę teoretyczną, jak i umiejętności praktyczne. Kursy specjalistyczne obejmują: kartografię i geodezję, geoinformację, nawigację satelitarną, web and mobile GIS, teledetekcję satelitarną i powietrzną, usługi w zakresie bezzałogowych pojazdów powietrznych, naziemne skanowanie laserowe, systemy zarządzania bazami danych, programowanie i modelowanie GIS, a także kursy obejmujące analizy ilościowe i jakościowe oraz zastosowania GIS w badaniach środowiska i planowaniu przestrzennym. Studia w zakresie GIS przygotowują absolwenta do pracy w administracji samorządowej i centralnej, planowania przestrzennego i architektury krajobrazu, jednostkach ochrony środowiska, centrach zarządzania kryzysowego, firmach otoczenia biznesu, przedsiębiorstwach geodezyjnych i kartograficznych oraz instytucjach badawczych.
Wymiar, zasady i forma odbywania praktyk:
nie dotyczy
Dyscypliny naukowe lub artystyczne i ich procentowy udział liczby punktów ECTS w łącznej liczbie punktów ECTS:
  • nauki o Ziemi i środowisku (dziedzina nauk ścisłych i przyrodniczych): 95%
  • geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna (dziedzina nauk społecznych): 5%
Nazwa specjalności: GIS, teledetekcja, zastosowania geodezji
Ogólna charakterystyka specjalności:
Specjalność GIS, teledetekcja, zastosowania geodezji oferuje profesjonalne umiejętności i wiedzę z zakresu pracy w środowisku GIS. Umiejętność analizy i wykorzystania danych przestrzennych stanowią niezbędne kompetencje poszukiwanych i cenionych na rynku pracy absolwentów geografii. Kształcenie w ramach tej specjalności obejmuje podstawy pracy w oprogramowaniu GIS (ArcGIS, MapInfo, Surfer), a także posługiwanie się narzędziami typu OpenSource (QGIS). Studenci uczą posługiwania się bazami danych, wykonywania pomiarów sprzętem klasy geodezyjnej (GPS, GPRS, tachymetr, skaner laserowy, dron, itd.) oraz poznają szerokie możliwości pracy w sieci (WebGIS). Absolwenci specjalności uzyskują wiedzę i zdobywają umiejętności pozwalające kompleksowo zarządzać teledetekcyjnymi danymi o środowisku przyrodniczym za pomocą najnowocześniejszych technologii IT. Absolwenci tej specjalności znajdują zatrudnienie w Urzędach Geodezyjnych i Kartograficznych, Urzędach Statystycznych, w wydziałach architektury i planowania przestrzennego, w centrach zarządzania kryzysowego oraz wydziałach kształtowania środowiska administracji wszystkich szczebli oraz wszędzie tam, gdzie wykorzystuje się informacje o charakterze przestrzennym. Absolwenci po tej specjalności są także przygotowani do prowadzenia własnej działalności w zakresie sporządzania map, pomiarów geodezyjnych oraz świadczenia usług obejmujących przygotowywanie opracowań i ekspertyz z zakresu ochrony środowiska.
Wymiar, zasady i forma odbywania praktyk:
nie dotyczy
Dyscypliny naukowe lub artystyczne i ich procentowy udział liczby punktów ECTS w łącznej liczbie punktów ECTS:
  • nauki o Ziemi i środowisku (dziedzina nauk ścisłych i przyrodniczych): 95%
  • geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna (dziedzina nauk społecznych): 5%
Nazwa specjalności: hydrologia i gospodarka wodna
Ogólna charakterystyka specjalności:
Hydrologia i gospodarka wodna oferuje specjalistyczną wiedzę na temat procesów zachodzących w hydrosferze, a także mechanizmów i zasad funkcjonowania gospodarki wodnej w skali lokalnej, regionalnej i ponadregionalnej. Uzyskują szczegółowe informacje na temat procesów hydrologicznych znamiennych dla: cieków (rzek, potoków, strumieni, rowów, kanałów), wód podziemnych, źródeł, jezior, mokradeł, lodowców, mórz i oceanów. Ważnym aspektem kształcenia są aktualne wiadomości dotyczące struktury bilansu wodnego różnej rangi jednostek terytorialnych, w tym dorzeczy głównych rzek Polski, Europy i świata. Kształcenie jest ukierunkowane na możliwości użytkowania wód, a zwłaszcza funkcjonowanie gospodarki wodnej (np. zaopatrzenie w wodę, odprowadzanie ścieków, ochronę przed powodziami i suszami, ilościowo-jakościowe zmiany stosunków wodnych, ochronę zasobów wodnych). Oprócz globalnego wymiaru problematyki hydrologicznej, część zajęć odnosi się do specyficznych problemów regionalnych województwa śląskiego i konurbacji katowickiej. Dotyczą one przede wszystkim zmian ilościowych i jakościowych wód na obszarach zurbanizowanych, a także sposobów przeciwdziałania degradacji ekosystemów wodnych np. renaturyzacji rzek, rekultywacji jezior i zbiorników wodnych, ochrony wód powierzchniowych i podziemnych, retencyjnego przysposobienia dorzecza. Absolwenci specjalności hydrologia i gospodarka wodna mają wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne wymagane przy podejmowaniu zatrudnienia w instytucjach różnego szczebla administracji państwowej i samorządowej oraz placówkach o charakterze produkcyjnym lub usługowym. Posiadają przygotowanie zawodowe do pełnienia funkcji i realizacji zadań w: służbie hydrometeorologicznej (np. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej), instytucjach zarządzających wodami i gospodarką wodną (np. Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej, Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej, Wojewódzkie Zarządy Melioracji i Urządzeń Wodnych, przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne), służbie ochrony środowiska (np. Państwowa Inspekcja Ochrony Środowiska), administracji obszarów chronionych (np. parki narodowe i krajobrazowe), administracji rządowej i samorządowej różnych szczebli (np. w wydziałach ochrony środowiska, wydziałach planowania i rozwoju, wydziałach gospodarki komunalnej) m.in. w charakterze ekspertów przy budowie ważnych obiektów narażonych na działanie ekstremalnych zjawisk hydrologicznych oraz w przedsiębiorstwach prowadzących działalność międzynarodową jako doradców w zakresie warunków hydrologicznych poszczególnych państw świata. Absolwenci specjalności są także przygotowani do prowadzenia własnej działalności w zakresie obejmującym przygotowywanie opracowań i ekspertyz z zakresu hydrologii i gospodarki wodnej (np. operatów wodno-prawnych, opinii specjalistycznych, map i planów) oraz szeroko rozumianego użytkowania wód (np. uzdatnianie wody, hydroenergetyka, hodowla ryb i innych organizmów wodnych, oczyszczanie ścieków, pozyskiwanie surowców, transport wodny, turystyka i rekreacja). W ramach specjalności „hydrologia i gospodarka wodna” student wybiera jedną dwóch proponowanych specjalizacji.
Wymiar, zasady i forma odbywania praktyk:
nie dotyczy
Dyscypliny naukowe lub artystyczne i ich procentowy udział liczby punktów ECTS w łącznej liczbie punktów ECTS:
  • nauki o Ziemi i środowisku (dziedzina nauk ścisłych i przyrodniczych): 95%
  • geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna (dziedzina nauk społecznych): 5%
Nazwa specjalności: klimatologia
Ogólna charakterystyka specjalności:
Studenci specjalności Klimatologia uzyskują wiedzę dotyczącą procesów, mechanizmów i prawidłowości występujących w atmosferze. Poznają relacje pomiędzy atmosferą i innymi komponentami środowiska geograficznego oraz zdobywają wiedzę na temat wpływu procesów atmosferycznych na funkcjonowanie społeczeństwa. Nabywają umiejętności przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko w części dotyczącej klimatu, przeprowadzania pomiarów i obserwacji meteorologicznych, interpretacji mapy synoptycznej oraz metod opracowania danych klimatologicznych dla zróżnicowanych celów, zdjęć satelitarnych, obrazów radarowych oraz pracy z depeszami synoptycznymi. Ponadto, poznają zróżnicowanie przestrzenne warunków klimatycznych oraz współczesne zmiany klimatu włączając ich przyczyny oraz skutki. Zdobywają wiadomości na temat globalnego ocieplenia i meteorologicznych zjawisk ekstremalnych (powodzie, susze, silne wiatry, gwałtowne burze, gradobicia itp.) występujących w przyrodzie i ich wpływie na życie i działalność gospodarczą człowieka. Pozyskują również informacje o klimacie miasta włączając przyczyny i skutki koncentracji zanieczyszczeń powietrza. Na specjalności zdobywa się również umiejętność obsługi aplikacji komputerowych (EXCEL, STATISTICA, SURFER, ArcGis, itp.) przydatnych nie tylko w klimatologii.
Wymiar, zasady i forma odbywania praktyk:
nie dotyczy
Dyscypliny naukowe lub artystyczne i ich procentowy udział liczby punktów ECTS w łącznej liczbie punktów ECTS:
  • nauki o Ziemi i środowisku (dziedzina nauk ścisłych i przyrodniczych): 95%
  • geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna (dziedzina nauk społecznych): 5%
Nazwa specjalności: monitoring zmian krajobrazu
Ogólna charakterystyka specjalności:
Specjalność Monitoring zmian krajobrazu jest związana z wzrastającym zapotrzebowaniem na racjonalne gospodarowanie zasobami krajobrazowymi. W odpowiedzi na nową politykę krajobrazową powstała specjalność, która ma na celu wykształcenie specjalistów z zakresu kształtowania i monitoringu krajobrazu. Studia na tej specjalności wyposażają absolwentów studiów geograficznych zarówno w wiedzę teoretyczną, jak i umiejętności praktyczne, wymagane obecnie na rynku pracy. Absolwenci nabędą umiejętności w zakresie identyfikacji i oceny krajobrazów aktualnych, rejestracji i kartowania ich zmian, analizy historycznej, fizjonomicznej oraz sporządzania krótko- i długofalowych prognoz krajobrazu w oparciu o nowoczesne narzędzia GIS-owe. Zaplecze dydaktyczne stanowi stacja czytania krajobrazu, która jest pierwszym tego typu obiektem w Polsce oraz laboratorium krajobrazowe, wyposażone w nowoczesny sprzęt i oprogramowanie, umożliwiające przeprowadzenie analiz z wykorzystaniem metod GIS. Interdyscyplinarne podejście i zróżnicowany program kształcenia zapewnia przygotowanie specjalistów do pracy w biurach planowania przestrzennego, jednostkach samorządu terytorialnego w komórkach zajmujących się zarządzaniem krajobrazem, planowaniem przestrzennym, czy edukacją krajobrazową, a także w prywatnych przedsiębiorstwach o podobnym profilu. Szczególna uwaga będzie poświęcona kwestii sporządzania audytu krajobrazowego oraz opracowań przygotowywanych na potrzeby planów ochrony w parkach krajobrazowych czy narodowych. Absolwenci będą także wykształceni w kierunku przygotowania i realizowania projektów na rzecz ochrony krajobrazu i jego zasobów.
Wymiar, zasady i forma odbywania praktyk:
nie dotyczy
Dyscypliny naukowe lub artystyczne i ich procentowy udział liczby punktów ECTS w łącznej liczbie punktów ECTS:
  • nauki o Ziemi i środowisku (dziedzina nauk ścisłych i przyrodniczych): 95%
  • geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna (dziedzina nauk społecznych): 5%
Nazwa specjalności: nauczyciel geografii, przyrody, biznesu i zarządzania
Ogólna charakterystyka specjalności:
Specjalność Nauczyciel geografii, przyrody, biznesu i zarządzania na kierunku geografia przygotowuje interdyscyplinarnych pedagogów, zdolnych do nauczania kilku przedmiotów na różnych etapach edukacyjnych. Jest to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie szkół na nauczycieli z szerokimi kompetencjami, którzy mogą elastycznie dopasowywać się do potrzeb siatki godzin i profili klas. Głównym celem specjalności jest wykształcenie nauczyciela posiadającego gruntowną wiedzę merytoryczną z zakresu geografii, przyrody, a także podstaw biznesu i zarządzania. Równie ważnym aspektem jest wyposażenie studentów w kompleksowe kompetencje pedagogiczne, psychologiczne i dydaktyczne, niezbędne do efektywnej pracy z uczniami w szkole podstawowej i ponadpodstawowej. Program studiów kładzie nacisk na zintegrowane podejście do nauczania, praktyczne umiejętności dydaktyczne oraz rozwój kompetencji miękkich.
Wymiar, zasady i forma odbywania praktyk:
Praktyki zawodowe są integralną częścią programu studiów, realizowanego przez studentów na poszczególnych kierunkach, poziomach, profilach i formach studiów. Praktyki mają pomóc w skonfrontowaniu wiedzy zdobytej w trakcie studiów z wymaganiami rynku pracy, zdobyciu umiejętności przydatnych w zawodzie, poznaniu praktycznych zagadnień związanych z pracą na stanowiskach, do których student jest przygotowywany w trakcie trwania studiów. Praktyki mają oswoić studenta z profesjolektami właściwymi dla konkretnej branży oraz kulturą pracy. Zasady organizacji praktyk określa zarządzenie Rektora. Szczegółowe zasady odbywania praktyk z uwzględnieniem specyfiki poszczególnych kierunków określa kierunkowy regulamin praktyk zawodowych, w szczególności: efekty uczenia się założone do osiągnięcia przez studenta podczas realizacji praktyki zawodowej, ramowy program praktyk zawierający opis zagadnień, wymiar praktyki (liczba tygodni godzin); formę praktyki (ciągła, śródroczna), kryteria wyboru miejsca odbywania praktyki, obowiązki studenta przebywającego na praktyce, obowiązki opiekuna akademickiego praktyki, warunki zaliczenia praktyki zawodowej przez studenta oraz warunki zwolnienia w całości lub części z obowiązku odbycia praktyk. Liczbę ECTS i liczbę godzin określa plan studiów.
Dyscypliny naukowe lub artystyczne i ich procentowy udział liczby punktów ECTS w łącznej liczbie punktów ECTS:
  • nauki o Ziemi i środowisku (dziedzina nauk ścisłych i przyrodniczych): 70%
  • geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna (dziedzina nauk społecznych): 30%
Nazwa specjalności: rekonstrukcja środowiska geograficznego
Ogólna charakterystyka specjalności:
Specjalność Rekonstrukcja środowiska Geograficznego przygotowuje do pracy w przedsiębiorstwach państwowych i prywatnych, zajmujących się planowaniem przedsięwzięć środowiskowych, głównie na terenach zagrożonych np. powodziami, osuwiskami. Przedmioty proponowane w ramach specjalności pozwalają zastosować absolwentom szeroki wachlarz metod rekonstrukcji środowiska i przygotowują ich do zarządzania projektami środowiskowymi. Studenci zapoznają się także z podstawami prawnymi planowania inwestycji środowiskowych. W ramach specjalności oferujemy uczestnictwo w realizowanych przez pracowników naukowych projektach badawczych krajowych i międzynarodowych – istnieje możliwość otrzymania referencji dla przyszłych pracodawców. Absolwent specjalności Rekonstrukcja środowiska geograficznego uzyska wiedzę do podjęcia pracy w samorządach lokalnych oraz w przedsiębiorstwach prywatnych zajmujących się planowaniem przedsięwzięć na terenach zagrożonych np. przez powodzie czy osuwiska. Absolwent będzie przygotowany do prowadzenia własnej działalności gospodarczej, w tym przeprowadzania ekspertyz środowiskowych. Studenci uzyskują możliwość publikowania wyników swoich badań w dobrych czasopismach o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Najlepszym studentom finansujemy także udział w konferencjach naukowych zarówno w kraju, jak i za granicą.
Wymiar, zasady i forma odbywania praktyk:
nie dotyczy
Dyscypliny naukowe lub artystyczne i ich procentowy udział liczby punktów ECTS w łącznej liczbie punktów ECTS:
  • nauki o Ziemi i środowisku (dziedzina nauk ścisłych i przyrodniczych): 95%
  • geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna (dziedzina nauk społecznych): 5%
WIEDZA
Po ukończeniu studiów absolwent:
ma pogłębioną wiedzę z zakresu nauk geograficznych zarówno przyrodniczych jaki i społeczno-ekonomicznych, podbudowaną aktualną literaturą przedmiotu, zna metody i teorie wyjaśniające złożone zależności między nimi, posiada uporządkowaną i podbudowaną teoretycznie wiedzę obejmującą kluczowe zagadnienia geograficzne oraz główne tendencje rozwojowe dyscypliny [KGG2_W01]
ma pogłębioną wiedzę z zakresu stosowanych danych empirycznych w naukach geograficznych i pokrewnych, w tym z zakresu statystyki, GIS, prognozowania procesów przyrodniczych i społeczno-ekonomicznych oraz zna zasady planowania badań geograficznych, pozyskiwania danych i narzędzia ich opisu [KGG2_W02]
zna ekonomiczne, prawne i etyczne uwarunkowania różnych działalności zawodowych związanych z kierunkiem studiów geograficznych, a także ma wiedzę na temat wybranych reguł i norm w nich występujących, w tym zasad ochrony własności przemysłowej i prawa autorskiego oraz podstawowe zasady tworzenia i rozwoju różnych form przedsiębiorczości [KGG2_W03]
ma pogłębioną wiedzę o dylematach współczesnej cywilizacji, różnych rodzajach struktur instytucji społeczno-gospodarczych oraz występujących prawidłowościach i relacjach pomiędzy nimi [KGG2_W04]
ma pogłębioną wiedzę na temat wybranych metod naukowych oraz zna zagadnienia charakterystyczne dla wybranej dyscypliny nauki niezwiązanej z wiodącą dyscypliną kierunku studiów [OOD.2024_W01]

UMIEJĘTNOŚCI
Po ukończeniu studiów absolwent:
stosuje zaawansowane techniki statystyczne i narzędzia informatyczne w celu modelowania, prognozowania i rozwiązywania konkretnych problemów z zakresu nauk geograficznych oraz respektuje systemy normatywne (prawne, zawodowe, etyczne) [KGG2_U01]
wykazuje umiejętność krytycznej analizy i selekcji informacji z różnych źródeł oraz prawidłowo interpretuje i wyjaśnia zjawiska przyrodnicze, społeczne i gospodarcze, a także wzajemne relacje między nimi, posiada umiejętność praktycznego wykorzystania zdobytej wiedzy w różnych zakresach i formach a także potrafi formułować i testować hipotezy związane z prostymi problemami badawczymi [KGG2_U02]
potrafi pozyskiwać i interpretować dane empiryczne oraz na ich podstawie formułować odpowiednie wnioski. Na bazie danych pochodzących z różnych źródeł oraz wiedzy teoretycznej potrafi opisywać, analizować i interpretować przyczyny i przebieg procesów i zjawisk przyrodniczych i społecznych oraz potrafi formułować własne krytyczne opinie i samodzielnie proponować rozwiązania z zastosowaniem właściwej metody badawczej [KGG2_U03]
potrafi posługiwać się językiem obcym na poziomie B2+ Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego oraz specjalistyczną terminologią [KGG2_U04]
potrafi kierować pracą zespołu współdziałać z innymi osobami w ramach prac zespołowych i podejmować wiodącą rolę w zespołach [KGG2_U05]
samodzielnie planuje rozwój własnej kariery, realizuje własne uczenie się przez całe życie i ukierunkowuje innych w tym zakresie [KGG2_U06]
potrafi komunikować się na specjalistyczne tematy geograficzne ze zróżnicowanymi kręgami odbiorców oraz prowadzić debatę [KGG2_U07]
ma zaawansowane umiejętności stawiania pytań badawczych i analizowania problemów lub ich praktycznego rozwiązywania na podstawie pozyskanych treści oraz zdobytych doświadczeń praktycznych i umiejętności z zakresu wybranej dyscypliny nauki niezwiązanej z wiodącą dyscypliną kierunku studiów [OOD.2024_U01]

KOMPETENCJE SPOŁECZNE
Po ukończeniu studiów absolwent:
jest gotów do krytycznej oceny posiadanej wiedzy, rozumie potrzebę zapoznania się z aktualnym stanem badań, uznawania znaczenia wiedzy w rozwiązywaniu problemów poznawczych i praktycznych oraz zasięgania opinii ekspertów w przypadku trudności z samodzielnym rozwiązywaniem problemu [KGG2_K01]
jest gotów do wypełniania zobowiązań społecznych, inspirowania i organizowania działalności na rzecz środowiska społecznego, inicjowania działań na rzecz interesu publicznego, myślenia i działania w sposób przedsiębiorczy [KGG2_K02]
jest gotów do odpowiedzialnego pełnienia ról zawodowych, z uwzględnieniem zmieniających się potrzeb społecznych, w tym przestrzegania i rozwijania zasad etyki zawodowej oraz działania na rzecz przestrzegania tych zasad [KGG2_K03]
rozumie potrzebę interdyscyplinarnego podejścia do rozwiązywanych problemów, integrowania wiedzy lub wykorzystywania umiejętności z różnych dyscyplin oraz praktykowania samokształcenia służącego pogłębianiu zdobytej wiedzy [OOD.2024_KS01]
WIEDZA
Po ukończeniu studiów absolwent:
zna i rozumie w pogłębionym stopniu podstawy filozofii wychowania i aksjologii pedagogicznej, specyfikę głównych środowisk wychowawczych i procesów w nich zachodzących [KN_W01]
zna i rozumie w pogłębionym stopniu klasyczne i współczesne teorie rozwoju człowieka, wychowania, uczenia się i nauczania lub kształcenia oraz ich wartości aplikacyjne [KN_W02]
zna i rozumie w pogłębionym stopniu rolę nauczyciela lub wychowawcy w modelowaniu postaw i zachowań uczniów [KN_W03]
zna i rozumie w pogłębionym stopniu normy, procedury i dobre praktyki stosowane w działalności pedagogicznej (wychowanie przedszkolne, nauczanie w szkołach podstawowych i średnich ogólnokształcących, technikach i szkołach branżowych, szkołach specjalnych i oddziałach specjalnych oraz integracyjnych, w różnego typu ośrodkach wychowawczych oraz kształceniu ustawicznym [KN_W04]
zna i rozumie w pogłębionym stopniu zagadnienie edukacji włączającej, a także sposoby realizacji zasady inkluzji [KN_W05]
zna i rozumie w pogłębionym stopniu zróżnicowanie potrzeb edukacyjnych uczniów i wynikające z nich zadania szkoły dotyczące dostosowania organizacji procesu kształcenia i wychowania [KN_W06]
zna i rozumie w pogłębionym stopniu sposoby projektowania i prowadzenia działań diagnostycznych w praktyce pedagogicznej [KN_W07]
zna i rozumie w pogłębionym stopniu strukturę i funkcje systemu oświaty – cele, podstawy prawne, organizację i funkcjonowanie instytucji edukacyjnych, wychowawczych i opiekuńczych, a także alternatywne formy edukacji [KN_W08]
zna i rozumie w pogłębionym stopniu podstawy prawne systemu oświaty niezbędne do prawidłowego realizowania prowadzonych działań edukacyjnych [KN_W09]
zna i rozumie w pogłębionym stopniu prawa dziecka i osoby z niepełnosprawnością [KN_W10]
zna i rozumie w pogłębionym stopniu zasady bezpieczeństwa i higieny pracy w instytucjach edukacyjnych, wychowawczych i opiekuńczych oraz odpowiedzialności prawnej nauczyciela w tym zakresie, a także zasady udzielania pierwszej pomoc [KN_W11]
zna i rozumie w pogłębionym stopniu procesy komunikowania interpersonalnego i społecznego oraz ich prawidłowości i zakłócenia [KN_W12]
zna i rozumie w pogłębionym stopniu podstawy funkcjonowania i patologie aparatu mowy, zasady emisji głosu, podstawy funkcjonowania narządu wzroku i równowagi [KN_W13]
zna i rozumie w pogłębionym stopniu treści nauczania i typowe trudności uczniów związane z ich opanowaniem [KN_W14]
zna i rozumie w pogłębionym stopniu metody nauczania i doboru efektywnych środków dydaktycznych, w tym zasobów internetowych, wspomagających nauczanie przedmiotu lub prowadzenie zajęć, z uwzględnieniem zróżnicowanych potrzeb edukacyjnych uczniów [KN_W15]
zna i rozumie podstawy filozofii wychowania i aksjologii pedagogicznej, specyfikę głównych środowisk wychowawczych i procesów w nich zachodzących [KN.2023_W01]
zna i rozumie klasyczne i współczesne teorie rozwoju człowieka, wychowania, uczenia się i nauczania lub kształcenia oraz ich wartości aplikacyjne [KN.2023_W02]
zna i rozumie normy, procedury i dobre praktyki stosowane w działalności pedagogicznej (wychowanie przedszkolne, nauczanie w szkołach podstawowych i średnich ogólnokształcących, technikach i szkołach branżowych, szkołach specjalnych i oddziałach specjalnych oraz integracyjnych, w różnego typu ośrodkach wychowawczych oraz kształceniu ustawicznym) [KN.2023_W04]

UMIEJĘTNOŚCI
Po ukończeniu studiów absolwent:
potrafi w pogłębionym stopniu obserwować sytuacje i zdarzenia pedagogiczne, analizować je z wykorzystaniem wiedzy pedagogiczno-psychologicznej oraz proponować rozwiązania problemów [KN_U01]
potrafi w pogłębionym stopniu adekwatnie dobierać, tworzyć i dostosowywać do zróżnicowanych potrzeb uczniów materiały i środki, w tym z zakresu technologii informacyjno-komunikacyjnej, oraz metody pracy w celu samodzielnego projektowania i efektywnego realizowania działań pedagogicznych, dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych [KN_U02]
potrafi w pogłębionym stopniu rozpoznawać potrzeby, możliwości i uzdolnienia uczniów oraz projektować i prowadzić działania wspierające integralny rozwój uczniów, ich aktywność i uczestnictwo w procesie kształcenia i wychowania oraz w życiu społecznym [KN_U03]
potrafi w pogłębionym stopniu projektować i realizować programy nauczania z uwzględnieniem zróżnicowanych potrzeb edukacyjnych uczniów [KN_U04]
potrafi w pogłębionym stopniu projektować i realizować programy wychowawczo--profilaktyczne w zakresie treści i działań wychowawczych i profilaktycznych skierowanych do uczniów, ich rodziców lub opiekunów i nauczycieli [KN_U05]
potrafi w pogłębionym stopniu tworzyć sytuacje wychowawczo-dydaktyczne motywujące uczniów do nauki i pracy nad sobą, analizować ich skuteczność oraz modyfikować działania w celu uzyskania pożądanych efektów wychowania i kształcenia [KN_U06]
potrafi w pogłębionym stopniu podejmować pracę z uczniami rozbudzającą ich zainteresowania i rozwijającą ich uzdolnienia, właściwie dobierać treści nauczania, zadania i formy pracy w ramach samokształcenia oraz promować osiągnięcia uczniów [KN_U07]
potrafi w pogłębionym stopniu rozwijać kreatywność i umiejętność samodzielnego, krytycznego myślenia uczniów [KN_U08]
potrafi w pogłębionym stopniu skutecznie animować i monitorować realizację zespołowych działań edukacyjnych uczniów [KN_U09]
potrafi w pogłębionym stopniu wykorzystywać proces oceniania i udzielania informacji zwrotnych do stymulowania uczniów w ich pracy nad własnym rozwojem [KN_U10]
potrafi w pogłębionym stopniu monitorować postępy uczniów, ich aktywność i uczestnictwo w życiu społecznym szkoły [KN_U11]
potrafi w pogłębionym stopniu pracować z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym z dziećmi z trudnościami adaptacyjnymi związanymi z doświadczeniem migracyjnym, pochodzącymi ze środowisk zróżnicowanych pod względem kulturowym lub z ograniczoną znajomością języka polskiego [KN_U12]
potrafi w pogłębionym stopniu odpowiedzialnie organizować pracę szkolną oraz pozaszkolną ucznia, z poszanowaniem jego prawa do odpoczynku [KN_U13]
potrafi w pogłębionym stopniu skutecznie realizować działania wspomagające uczniów w świadomym i odpowiedzialnym podejmowaniu decyzji edukacyjnych i zawodowych [KN_U14]
potrafi w pogłębionym stopniu poprawnie posługiwać się językiem polskim i poprawnie oraz adekwatnie do wieku uczniów posługiwać się terminologią przedmiotu [KN_U15]
potrafi w pogłębionym stopniu posługiwać się aparatem mowy zgodnie z zasadami emisji głosu [KN_U16]
potrafi w pogłębionym stopniu udzielać pierwszej pomocy [KN_U17]
potrafi w pogłębionym stopniu samodzielne rozwijać wiedzę i umiejętności pedagogiczne z wykorzystaniem różnych źródeł, w tym obcojęzycznych i technologii [KN_U18]

KOMPETENCJE SPOŁECZNE
Po ukończeniu studiów absolwent:
jest gotów w pogłębionym stopniu do posługiwania się uniwersalnymi zasadami i normami etycznymi w działalności zawodowej, kierując się szacunkiem dla każdego człowieka [KN_K01]
jest gotów w pogłębionym stopniu do budowania relacji opartej na wzajemnym zaufaniu między wszystkimi podmiotami procesu wychowania i kształcenia, w tym rodzicami lub opiekunami ucznia, oraz włączania ich w działania sprzyjające efektywności edukacyjnej [KN_K02]
jest gotów w pogłębionym stopniu do porozumiewania się z osobami pochodzącymi z różnych środowisk i o różnej kondycji emocjonalnej, dialogowego rozwiązywania konfliktów oraz tworzenia dobrej atmosfery dla komunikacji w klasie szkolnej i poza nią [KN_K03]
jest gotów w pogłębionym stopniu do podejmowania decyzji związanych z organizacją procesu kształcenia w edukacji włączającej [KN_K04]
jest gotów w pogłębionym stopniu do rozpoznawania specyfiki środowiska lokalnego i podejmowania współpracy na rzecz dobra uczniów i tego środowiska [KN_K05]
jest gotów w pogłębionym stopniu do projektowania działań zmierzających do rozwoju szkoły lub placówki systemu oświaty oraz stymulowania poprawy jakości pracy tych instytucji [KN_K06]
jest gotów do pracy w zespole, pełnienia w nim różnych ról oraz współpracy z nauczycielami, pedagogami, specjalistami, rodzicami lub opiekunami uczniów i innymi członkami społeczności szkolnej i lokalnej [KN_K07]
WIEDZA
Po ukończeniu studiów absolwent:
posiada pogłębioną wiedzę ogólną o przymiotach osób przedsiębiorczych i metodach ich doskonalenia, a także o umiejętnościach interpersonalnych i kreatywnym myśleniu [KN_NDP_BiZ_W01]
dysponuje pogłębioną wiedzą dotyczącą zarządzania projektami, ich zakresem, etapami i celami [KN_NDP_BiZ_W02]
posiada pogłębioną wiedzę dotyczącą cech gospodarki rynkowej, rodzajów i mechanizmów rynkowych, a także podmiotów gospodarki rynkowej [KN_NDP_BiZ_W03]
zna w stopniu pogłębionym instytucje rynku finansowego oraz budżet gospodarstwa domowego. Rozumie rolę ubezpieczenia społecznego i majątkowego w życiu codziennym [KN_NDP_BiZ_W04]

UMIEJĘTNOŚCI
Po ukończeniu studiów absolwent:
potrafi wykorzystywać posiadaną wiedzę do analizy finansów osobistych. Rozumie obieg pieniądza i zna postawy wobec pieniędzy [KN_NDP_BiZ_U01]
komunikuje się z otoczeniem w kwestiach realizacji swojej kariery zawodowej oraz poszukiwania pracy. Potrafi dokonać autoprezentacji oraz sformułować swoje cele zawodowe i prowadzić debatę [KN_NDP_BiZ_U02]
planuje i organizuje pracę indywidualną oraz w zespole dotyczącą zarządzania przedsiębiorstwem i prowadzeniem własnego biznesu, kieruje pracą zespołu [KN_NDP_BiZ_U03]

KOMPETENCJE SPOŁECZNE
Po ukończeniu studiów absolwent:
potrafi samodzielnie planować i realizować własne uczenie się przez całe życie, ocenia i uzupełnia wiedzę w zakresie biznesu i zarządzania, inicjuje działania na rzecz interesu publicznego, myśli i działania w sposób przedsiębiorczy, podtrzymuje etos zawodu [KN_NDP_BiZ_K01]
WIEDZA
Po ukończeniu studiów absolwent:
posiada pogłębioną wiedzę dotyczącą najbliższej okolicy z uwzględnieniem znajomości gatunków, ekosystemów oraz zagrożeń dla życia i zdrowia człowieka [KN_NDP_PdG_W01]
posiada pogłębioną wiedzę na temat fizjologii człowieka, funkcjonowania organizmu ludzkiego oraz zna zasady dbałości o zdrowie i dobrostan człowieka [KN_NDP_PdG_W02]

UMIEJĘTNOŚCI
Po ukończeniu studiów absolwent:
identyfikuje pogłębionym stopniu organizmy żywe i ekosystemy w których żyją oraz wdraża zasady przeciwdziałania zagrożeniom środowiska [KN_NDP_PdG_U01]
opisuje pogłębionym stopniu i wprowadza w życie zasady dbałości o zdrowie i dobrostan człowieka [KN_NDP_PdG_U02]

KOMPETENCJE SPOŁECZNE
Po ukończeniu studiów absolwent:
krytycznie ocenia posiadaną wiedzę z zakresu nauczania przyrody, którą stale uzupełnia oraz cechuje się postawą proekologiczną i inicjowaniem przedsięwzięć na rzecz ochrony przyrody i dobrostanu człowieka, podtrzymuje etos zawodu, [KN_NDP_PdG_K01]
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Glacjologia [W2-GF-S2-1005] polski zaliczenie wykład: 5
laboratorium: 15
2
Gospodarka wodna [W2-GF-S2-649] polski zaliczenie wykład: 10
laboratorium: 10
2
Meteorologia i klimatologia synoptyczna [W2-GFO-S2-001] polski zaliczenie laboratorium: 10 2
Metodologia nauk geograficznych i historia myśli geograficznej [W2-GF-S2-001] polski egzamin wykład: 20 4
Podstawy geodezji i fotogrametrii [W2-GF-S2-708] polski zaliczenie wykład: 5
laboratorium: 15
4
Podstawy turystyki [W2-GFO-S2-003] polski zaliczenie wykład: 15
laboratorium: 15
3
Sedymentologia [W2-GF-S2-212] polski zaliczenie wykład: 20 2
Urbanizacja i metropolizacja [W2-GF-S2-401] polski zaliczenie wykład: 15
laboratorium: 15
3
Moduły ogólnodostępne
Język obcy [W2-GF-S2-019] angielski zaliczenie ćwiczenia: 30 2
Moduł fakultatywny I [W2-GFO-S2-004] polski zaliczenie wykład: 60 1
Seminarium magisterskie I [W2-GF-S2-011] polski zaliczenie laboratorium: 30 5
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Metodologia nauk geograficznych i historia myśli geograficznej [W2-GF-S2-001] polski egzamin wykład: 20 4
Metody analizy przestrzennej [W2-GF-S2-300] polski zaliczenie wykład: 30
laboratorium: 30
9
Moduły specjalizacyjne 1 wykład: 0
w zależności od wyboru: 30
4
Moduły ogólnodostępne
Język obcy [W2-GF-S2-019] angielski zaliczenie ćwiczenia: 30 2
Moduł fakultatywny I [W2-GF-S2-409] polski zaliczenie wykład: 60 6
Seminarium magisterskie I [W2-GF-S2-011] polski zaliczenie laboratorium: 30 5
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Applications of Global Navigation Satellite Systems (GNSS) [W2-GF-S2-230] angielski zaliczenie wykład: 10
laboratorium: 30
4
Geoinformation (ECDL GIS) [W2-GF-S2-227] angielski zaliczenie wykład: 5
laboratorium: 35
4
Introduction to cartography and geodesy [W2-GF-S2-223] angielski egzamin wykład: 10
laboratorium: 30
5
Opensource – introduction to QGIS software [W2-GF-S2-233] angielski zaliczenie laboratorium: 30 4
Remote sensing and photogrammetric methods [W2-GF-S2-231] angielski zaliczenie wykład: 10
laboratorium: 30
4
Moduły ogólnodostępne
MSc seminar I [W2-GF-S2-215] angielski zaliczenie seminarium: 30 5
Optional module I: Programming for GIS (Pyton I) [W2-GF-S2-241] angielski zaliczenie wykład: 5
laboratorium: 30
4
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Bazy danych [W2-GF-S2-702] polski zaliczenie laboratorium: 15 3
Metodologia nauk geograficznych i historia myśli geograficznej [W2-GF-S2-001] polski egzamin wykład: 20 4
Naziemny i lotniczy skaning laserowy [W2-GF-S2-009] polski zaliczenie laboratorium: 30 3
Oprogramowanie Open Source GIS w opracowaniach środowiskowych [W2-GF-S2-701] polski zaliczenie laboratorium: 15 1
Podstawy geoinformacji [W2-GF-S2-700] polski zaliczenie wykład: 5
laboratorium: 30
6
Moduły ogólnodostępne
Język obcy [W2-GF-S2-019] angielski zaliczenie ćwiczenia: 30 2
Moduł fakultatywny I [W2-GF-S2-709] polski zaliczenie wykład: 60 6
Seminarium magisterskie I [W2-GF-S2-011] polski zaliczenie laboratorium: 30 5
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Aspekty prawne użytkowania wód [W2-GF-S2-618] polski zaliczenie wykład: 10 1
Degradacja i ochrona wód [W2-GF-S2-607] polski zaliczenie wykład: 20 3
Ekstremalne zjawiska hydrologiczne [W2-GF-S2-605] polski zaliczenie wykład: 10 1
Gospodarka wodna [W2-GF-S2-649] polski zaliczenie wykład: 10
laboratorium: 10
2
Hydrologiczne konsekwencje zmian klimatu [W2-GF-S2-650] polski zaliczenie laboratorium: 10 2
Metodologia nauk geograficznych i historia myśli geograficznej [W2-GF-S2-001] polski egzamin wykład: 20 4
Ochrona środowiska w Polsce a implementacja przepisów prawa UE [W2-GF-S2-648] polski zaliczenie wykład: 30 2
Użytkowanie wód [W2-GF-S2-620] polski zaliczenie wykład: 20 2
Moduły ogólnodostępne
Język obcy [W2-GF-S2-019] angielski zaliczenie ćwiczenia: 30 2
Moduł fakultatywny I [W2-GF-S2-507] polski zaliczenie wykład: 60 6
Seminarium magisterskie I [W2-GF-S2-011] polski zaliczenie laboratorium: 30 5
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Automatyczne stacje meteorologiczne [W2-GF-S2-007] polski zaliczenie wykład: 10
laboratorium: 10
3
Elementy meteorologii synoptycznej [W2-GF-S2-005] polski zaliczenie wykład: 15
laboratorium: 15
4
Klimatologia synoptyczna [W2-GF-S2-602] polski zaliczenie laboratorium: 10 2
Metodologia nauk geograficznych i historia myśli geograficznej [W2-GF-S2-001] polski egzamin wykład: 20 4
Metody pozyskiwania i bazy danych meteorologicznych [W2-GF-S2-608] polski zaliczenie wykład: 15
laboratorium: 15
4
Moduły ogólnodostępne
Język obcy [W2-GF-S2-019] angielski zaliczenie ćwiczenia: 30 2
Moduł fakultatywny I [W2-GF-S2-613] polski zaliczenie wykład: 45
laboratorium: 15
6
Seminarium magisterskie I [W2-GF-S2-011] polski zaliczenie laboratorium: 30 5
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Analiza fizjonomiczna krajobrazu [W2-GF-S2-1204] polski zaliczenie wykład: 10
laboratorium: 20
4
Metodologia nauk geograficznych i historia myśli geograficznej [W2-GF-S2-001] polski egzamin wykład: 20 4
Podstawy nauki o krajobrazie [W2-GF-S2-1201] polski egzamin wykład: 30 4
Źródła kartograficzne w badaniach krajobrazu [W2-GF-S2-1202] polski egzamin wykład: 10
laboratorium: 20
5
Moduły ogólnodostępne
Język obcy [W2-GF-S2-019] angielski zaliczenie ćwiczenia: 30 2
Moduł fakultatywny I [W2-GF-S2-1211] polski zaliczenie wykład: 60 6
Seminarium magisterskie I [W2-GF-S2-011] polski zaliczenie laboratorium: 30 5
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Metodologia nauk geograficznych i historia myśli geograficznej [W2-GF-S2-001] polski egzamin wykład: 20 4
Obserwacje i badania terenowe w edukacji szkolnej [W2-GF-S2-1303.1] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 2
Wykorzystanie narzędzi GIS w edukacji szkolnej [W2-GF-S2-1300] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 2
Moduły przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela (organizowane na poziomie kierunku)
Dydaktyka geografii w szkole ponadpodstawowej 1 [W2-GF-S2-1305] polski zaliczenie wykład: 15
laboratorium: 15
4
Gospodarka rynkowa [W2-KN-BiZ-GR] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 2
Pedagogika 2 [W2-KN-ZIN-PE] polski zaliczenie wykład: 15 1
Podstawy zarządzania i marketingu [W2-KN-BiZ-PZM] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 3
Psychologia 2 [W2-KN-ZIN-PS2] polski zaliczenie wykład: 15 1
Moduły ogólnodostępne
Język obcy [W2-GF-S2-019] angielski zaliczenie ćwiczenia: 30 2
Moduł fakultatywny I [W2-GFN-S2-001] polski zaliczenie wykład: 60 4
Seminarium magisterskie I [W2-GF-S2-011] polski zaliczenie laboratorium: 30 5
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Komputerowe metody analizy rzeźby terenu [W2-GF-S2-214] polski zaliczenie laboratorium: 20 4
Metodologia nauk geograficznych i historia myśli geograficznej [W2-GF-S2-001] polski egzamin wykład: 20 4
Morfodynamika rzek a ich renaturalizacja [W2-GF-S2-205] polski zaliczenie wykład: 15 2
Paleogeografia czwartorzędu [W2-GF-S2-213] polski zaliczenie wykład: 20 3
Podstawy dendrochronologii [W2-GF-S2-203] polski zaliczenie wykład: 15 2
Sedymentologia [W2-GF-S2-212] polski zaliczenie wykład: 20 2
Moduły ogólnodostępne
Język obcy [W2-GF-S2-019] angielski zaliczenie ćwiczenia: 30 2
Moduł fakultatywny I [W2-GF-S2-209] polski zaliczenie wykład: 60 6
Seminarium magisterskie I [W2-GF-S2-011] polski zaliczenie laboratorium: 30 5
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Globalne problemy środowiska przyrodniczego [W2-GF-S2-002] polski egzamin wykład: 30
laboratorium: 15
3
Metody analizy przestrzennej [W2-GFO-S2-011] polski zaliczenie wykład: 30
ćwiczenia: 30
2
Metodyka i technika obsługi ruchu turystycznego [W2-GFO-S2-010] polski zaliczenie wykład: 15
laboratorium: 15
2
Moduł humanistyczny I [W2-GF-S2-007.1] polski zaliczenie wykład: 30 3
Oprogramowanie Open Source GIS w opracowaniach środowiskowych [W2-GF-S2-701] polski zaliczenie laboratorium: 15 1
Podstawy i zastosowanie dendrochronologii [W2-GFO-S2-005] polski zaliczenie wykład: 10
laboratorium: 10
2
Podstawy prognozowania ekstremalnych zjawisk klimatycznych [W2-GF-S2-010] polski zaliczenie laboratorium: 10 1
Problemy zagospodarowania i ochrony obszarów górskich [W2-GFO-S2-014] polski zaliczenie laboratorium: 15 1
Rekultywacja i rewitalizacja wód [W2-GFO-S2-002] polski zaliczenie wykład: 15
laboratorium: 15
2
Moduły ogólnodostępne
Moduł fakultatywny II [W2-GFO-S2-006] polski zaliczenie wykład: 30 1
Pracownia magisterska I [W2-GF-S2-015] polski zaliczenie konwersatorium: 30 5
Seminarium magisterskie II [W2-GF-S2-012] polski zaliczenie laboratorium: 30 5
Praktyki
Ćwiczenia terenowe magisterskie (15 dni) [W2-GF-S2-018] polski zaliczenie ćwiczenia terenowe: 90 1
Ćwiczenia terenowe specjalizacyjne (5 dni) [W2-GF-S2-017] polski zaliczenie ćwiczenia terenowe: 30 1
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Globalne problemy środowiska przyrodniczego [W2-GF-S2-002] polski egzamin wykład: 30
laboratorium: 15
3
Moduł humanistyczny (Filozofia przyrody) [W2-GF-S2-004] polski zaliczenie wykład: 30 3
Moduły specjalizacyjne 2 wykład: 0
w zależności od wyboru: 30
3
Podstawy prawa administracyjnego w gospodarce przestrzennej [W2-GF-S2-403] polski zaliczenie wykład: 15 1
Pracownia planistyczna [W2-GF-S2-402] polski zaliczenie laboratorium: 15 2
Urbanizacja i metropolizacja [W2-GF-S2-401] polski zaliczenie wykład: 15
laboratorium: 15
3
Moduły ogólnodostępne
Moduł fakultatywny II [W2-GF-S2-410] polski zaliczenie wykład: 30 3
Pracownia magisterska I [W2-GF-S2-015] polski zaliczenie konwersatorium: 30 5
Seminarium magisterskie II [W2-GF-S2-012] polski zaliczenie laboratorium: 30 5
Praktyki
Ćwiczenia terenowe magisterskie (15 dni) [W2-GF-S2-018] polski zaliczenie ćwiczenia terenowe: 90 1
Ćwiczenia terenowe specjalizacyjne (5 dni) [W2-GF-S2-017] polski zaliczenie ćwiczenia terenowe: 30 1
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
DEM and geomorphometry application in environmental analysis and spatial planning [W2-GF-S2-238] angielski zaliczenie wykład: 10
laboratorium: 30
3
Geomorphology – environmental and applied issues [W2-GF-S2-224] angielski zaliczenie wykład: 10
laboratorium: 30
3
GIS in Geology [W2-GF-S2-225] angielski zaliczenie wykład: 10
laboratorium: 30
3
Quantitative and qualitative analyzes of the environmental data [W2-GF-S2-237] angielski zaliczenie wykład: 10
laboratorium: 30
3
Unmanned aerial vehicle: environmental applications - basic level [W2-GF-S2-228] angielski zaliczenie wykład: 10
laboratorium: 30
2
Moduły ogólnodostępne
MSc diploma laboratory I [W2-GF-S2-219] angielski zaliczenie laboratorium: 30 5
MSc seminar II [W2-GF-S2-216] angielski zaliczenie seminarium: 30 5
Optional module II: Programming for GIS (Pyton II) [W2-GF-S2-242] angielski zaliczenie laboratorium: 30 4
Praktyki
Field classes related to the MSc subject (15 days) [W2-GF-S2-222] angielski zaliczenie ćwiczenia terenowe: 90 1
Specialized field classes (5 days) [W2-GF-S2-221] angielski zaliczenie ćwiczenia terenowe: 30 1
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Bezzałogowe statki powietrzne - pozyskiwanie i przetwarzanie danych II [W2-GF-S2-008] polski egzamin wykład: 5
laboratorium: 10
1
Geomorfometria i cyfrowe modele terenu [W2-GF-S2-707] polski zaliczenie wykład: 10
laboratorium: 20
3
Globalne problemy środowiska przyrodniczego [W2-GF-S2-002] polski egzamin wykład: 30
laboratorium: 15
3
Metody cyfrowe w teledetekcji [W2-GF-S2-706] polski zaliczenie wykład: 10
laboratorium: 30
3
Moduł humanistyczny (Filozofia przyrody) [W2-GF-S2-004] polski zaliczenie wykład: 30 3
Zastosowania GIS [W2-GF-S2-703] polski zaliczenie laboratorium: 20 2
Moduły ogólnodostępne
Moduł fakultatywny II [W2-GF-S2-710] polski zaliczenie wykład: 30 3
Pracownia magisterska I [W2-GF-S2-015] polski zaliczenie konwersatorium: 30 5
Seminarium magisterskie II [W2-GF-S2-012] polski zaliczenie laboratorium: 30 5
Praktyki
Ćwiczenia terenowe magisterskie (15 dni) [W2-GF-S2-018] polski zaliczenie ćwiczenia terenowe: 90 1
Ćwiczenia terenowe specjalizacyjne (5 dni) [W2-GF-S2-017] polski zaliczenie ćwiczenia terenowe: 30 1
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Globalne problemy środowiska przyrodniczego [W2-GF-S2-002] polski egzamin wykład: 30
laboratorium: 15
3
Hydrologia dynamiczna [W2-GF-S2-606] polski zaliczenie wykład: 30 2
Metody opracowań elementów klimatu [W2-GF-S2-647] polski zaliczenie laboratorium: 10 1
Metody opracowań hydrologicznych [W2-GF-S2-646] polski zaliczenie laboratorium: 15 1
Moduł humanistyczny (Filozofia przyrody) [W2-GF-S2-004] polski zaliczenie wykład: 30 3
Monitoring stanu i zasobów wód [W2-GF-S2-651] polski zaliczenie laboratorium: 15 1
Procesy hydrologiczne [W2-GF-S2-619] polski zaliczenie wykład: 15
laboratorium: 15
2
Zastosowania GIS w badaniach środowiska [W2-GF-S2-645] polski zaliczenie wykład: 10
laboratorium: 10
2
Moduły ogólnodostępne
Moduł fakultatywny II [W2-GF-S2-508] polski zaliczenie wykład: 30 3
Pracownia magisterska I [W2-GF-S2-015] polski zaliczenie konwersatorium: 30 5
Seminarium magisterskie II [W2-GF-S2-012] polski zaliczenie laboratorium: 30 5
Praktyki
Ćwiczenia terenowe magisterskie (15 dni) [W2-GF-S2-018] polski zaliczenie ćwiczenia terenowe: 90 1
Ćwiczenia terenowe specjalizacyjne (5 dni) [W2-GF-S2-017] polski zaliczenie ćwiczenia terenowe: 30 1
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Dendroklimatologia [W2-GF-S2-006] polski zaliczenie wykład: 10
laboratorium: 10
2
GIS w meteorologii i klimatologii [W2-GF-S2-601] polski zaliczenie laboratorium: 15 2
Globalne problemy środowiska przyrodniczego [W2-GF-S2-002] polski egzamin wykład: 30
laboratorium: 15
3
Metody opracowań klimatycznych [W2-GF-S2-600] polski zaliczenie laboratorium: 15 1
Moduł humanistyczny (Filozofia przyrody) [W2-GF-S2-004] polski zaliczenie wykład: 30 3
Podstawy prognozowania ekstremalnych zjawisk klimatycznych [W2-GF-S2-010] polski zaliczenie laboratorium: 10 1
Zmiany klimatu - przyczyny, przebieg, skutki [W2-GF-S2-609] polski zaliczenie wykład: 15
laboratorium: 15
3
Moduły ogólnodostępne
Moduł fakultatywny II [W2-GF-S2-614] polski zaliczenie laboratorium: 30 3
Pracownia magisterska I [W2-GF-S2-015] polski zaliczenie konwersatorium: 30 5
Seminarium magisterskie II [W2-GF-S2-012] polski zaliczenie laboratorium: 30 5
Praktyki
Ćwiczenia terenowe magisterskie (15 dni) [W2-GF-S2-018] polski zaliczenie ćwiczenia terenowe: 90 1
Ćwiczenia terenowe specjalizacyjne (5 dni) [W2-GF-S2-017] polski zaliczenie ćwiczenia terenowe: 30 1
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Analiza historyczna w badaniach krajobrazu [W2-GF-S2-1203] polski zaliczenie wykład: 10
laboratorium: 20
3
Globalne problemy środowiska przyrodniczego [W2-GF-S2-002] polski egzamin wykład: 30
laboratorium: 15
3
Identyfikacja i typologia krajobrazu [W2-GF-S2-1205] polski zaliczenie wykład: 10
laboratorium: 20
3
Krajobraz w planowaniu przestrzennym [W2-GF-S2-1209] polski zaliczenie wykład: 10
laboratorium: 20
3
Moduł humanistyczny (Filozofia przyrody) [W2-GF-S2-004] polski zaliczenie wykład: 30 3
Moduły ogólnodostępne
Moduł fakultatywny II [W2-GF-S2-1212] polski zaliczenie wykład: 30 3
Pracownia magisterska I [W2-GF-S2-015] polski zaliczenie konwersatorium: 30 5
Seminarium magisterskie II [W2-GF-S2-012] polski zaliczenie laboratorium: 30 5
Praktyki
Ćwiczenia terenowe magisterskie (15 dni) [W2-GF-S2-018] polski zaliczenie ćwiczenia terenowe: 90 1
Ćwiczenia terenowe specjalizacyjne (5 dni) [W2-GF-S2-017] polski zaliczenie ćwiczenia terenowe: 30 1
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Globalne problemy środowiska przyrodniczego [W2-GF-S2-002] polski egzamin wykład: 30
laboratorium: 15
3
Moduł humanistyczny I [W2-GF-S2-007.1] polski zaliczenie wykład: 30 3
Projekt edukacyjny w praktyce szkolnej [W2-GF-S2-1302] polski zaliczenie ćwiczenia: 20 1
Moduły przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela (organizowane na poziomie kierunku)
Dydaktyka BiZ 1 [W2-KN-BiZ-DB1] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 2
Osoba przedsiębiorcza we współczesnym świecie [W2-KN-BiZ-OPWS] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 2
Warsztaty pedagogiczne 2 [W2-KN-ZIN-WPE2] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 1
Warsztaty psychologiczne 2 [W2-KN-ZIN-WPS2] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 1
Zarządzanie projektami [W2-KN-BiZ-ZP] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 2
Moduły ogólnodostępne
Moduł fakultatywny II [W2-GFN-S2-002] polski zaliczenie wykład: 30 1
Pracownia magisterska I [W2-GF-S2-015] polski zaliczenie konwersatorium: 30 5
Seminarium magisterskie II [W2-GF-S2-012] polski zaliczenie laboratorium: 30 5
Praktyki
Ćwiczenia terenowe magisterskie (15 dni) [W2-GF-S2-018] polski zaliczenie ćwiczenia terenowe: 90 1
Ćwiczenia terenowe specjalizacyjne (5 dni) [W2-GF-S2-017] polski zaliczenie ćwiczenia terenowe: 30 1
Praktyka zawodowa psychologiczno-pedagogiczna [W2-GFN-S2-PZPP] polski zaliczenie praktyka: 30 2
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Dendroklimatologia [W2-GF-S2-006] polski zaliczenie wykład: 10
laboratorium: 10
2
Geomorfologia Polski Południowej [W2-GF-S2-201] polski zaliczenie wykład: 15 2
Globalne problemy środowiska przyrodniczego [W2-GF-S2-002] polski egzamin wykład: 30
laboratorium: 15
3
Metody rekonstrukcji środowiska geograficznego [W2-GF-S2-200] polski zaliczenie wykład: 15
laboratorium: 25
3
Moduł humanistyczny (Filozofia przyrody) [W2-GF-S2-004] polski zaliczenie wykład: 30 3
Praktyczne zastosowania dendrochronologii [W2-GF-S2-202] polski zaliczenie laboratorium: 15 2
Moduły ogólnodostępne
Moduł fakultatywny II [W2-GF-S2-210] polski zaliczenie wykład: 30 3
Pracownia magisterska I [W2-GF-S2-015] polski zaliczenie konwersatorium: 30 5
Seminarium magisterskie II [W2-GF-S2-012] polski zaliczenie laboratorium: 30 5
Praktyki
Ćwiczenia terenowe magisterskie (15 dni) [W2-GF-S2-018] polski zaliczenie ćwiczenia terenowe: 90 1
Ćwiczenia terenowe specjalizacyjne (5 dni) [W2-GF-S2-017] polski zaliczenie ćwiczenia terenowe: 30 1
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Eksploracja środowiska regionów polarnych i górskich [W2-GFO-S2-013] polski zaliczenie wykład: 20 1
Geomorfometria i cyfrowe modele terenu [W2-GF-S2-707] polski zaliczenie wykład: 10
laboratorium: 20
3
Globalne problemy społeczno-ekonomiczne [W2-GF-S2-003] polski egzamin wykład: 30
laboratorium: 15
3
Gospodarka i planowanie przestrzenne [W2-GFO-S2-007] polski zaliczenie laboratorium: 15 1
Gospodarka turystyczna [W2-GFO-S2-008] polski zaliczenie wykład: 15 1
Klimat obszarów miejskich i uprzemysłowionych [W2-GF-S2-612] polski zaliczenie wykład: 10
laboratorium: 10
3
Moduł humanistyczny II [W2-GF-S2-1014.1] polski zaliczenie wykład: 20 2
Monitoring stanu i zasobów wód [W2-GF-S2-651] polski zaliczenie laboratorium: 15 1
Terenowe laboratorium rekonstrukcji środowiska [W2-GFO-S2-012] polski zaliczenie ćwiczenia: 5
laboratorium: 10
1
Moduły ogólnodostępne
Moduł fakultatywny III [W2-GFO-S2-009] polski zaliczenie wykład: 30 1
Moduł ogólnoakademicki [OOD_2024_SS_MOG] zaliczenie w zależności od wyboru: 30 3
Pracownia magisterska II [W2-GF-S2-016] polski zaliczenie konwersatorium: 30 5
Seminarium magisterskie III [W2-GF-S2-013] polski zaliczenie laboratorium: 30 5
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Globalne problemy społeczno-ekonomiczne [W2-GF-S2-003] polski egzamin wykład: 30
laboratorium: 15
3
Moduł humanistyczny II [W2-GF-S2-1014.1] polski zaliczenie wykład: 20 2
Moduły specjalizacyjne 3 wykład: 0
w zależności od wyboru: 60
9
Moduły ogólnodostępne
Moduł fakultatywny III [W2-GF-S2-411] polski zaliczenie wykład: 30 3
Moduł ogólnoakademicki [OOD_2024_SS_MOG] zaliczenie w zależności od wyboru: 30 3
Pracownia magisterska II [W2-GF-S2-016] polski zaliczenie konwersatorium: 30 5
Seminarium magisterskie III [W2-GF-S2-013] polski zaliczenie laboratorium: 30 5
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
GIS applications on the Internet (WebGIS) [W2-GF-S2-235] angielski zaliczenie wykład: 5
laboratorium: 35
3
Introduction to Computer Aided Design (CAD) [W2-GF-S2-229] angielski zaliczenie laboratorium: 30 3
Laser scanning - data collecting and analysis [W2-GF-S2-234] angielski zaliczenie wykład: 5
laboratorium: 35
4
Unmanned aerial vehicle: environmental applications - advanced level [W2-GF-S2-232] angielski zaliczenie wykład: 10
laboratorium: 30
3
Moduły ogólnodostępne
Moduł ogólnoakademicki [OOD_2024_SS_MOG] zaliczenie w zależności od wyboru: 30 3
MSc diploma laboratory II [W2-GF-S2-220] angielski zaliczenie laboratorium: 30 5
MSc seminar III [W2-GF-S2-217] angielski zaliczenie laboratorium: 30 5
Optional module III: Introduction to environmental modelling [W2-GF-S2-239] angielski zaliczenie wykład: 10
laboratorium: 30
4
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Aplikacje GIS w internecie (WebGIS) [W2-GF-S2-705] polski zaliczenie wykład: 5
laboratorium: 15
3
Globalne problemy społeczno-ekonomiczne [W2-GF-S2-003] polski egzamin wykład: 30
laboratorium: 15
3
Mobilne systemy geoinformacyjne [W2-GF-S2-704] polski zaliczenie laboratorium: 15 2
Moduł humanistyczny II [W2-GF-S2-1014.1] polski zaliczenie wykład: 20 2
Podstawy geodezji i fotogrametrii [W2-GF-S2-708] polski zaliczenie wykład: 5
laboratorium: 15
4
Moduły ogólnodostępne
Moduł fakultatywny III [W2-GF-S2-711] polski zaliczenie wykład: 30 3
Moduł ogólnoakademicki [OOD_2024_SS_MOG] zaliczenie w zależności od wyboru: 30 3
Pracownia magisterska II [W2-GF-S2-016] polski zaliczenie konwersatorium: 30 5
Seminarium magisterskie III [W2-GF-S2-013] polski zaliczenie laboratorium: 30 5
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Globalne problemy społeczno-ekonomiczne [W2-GF-S2-003] polski egzamin wykład: 30
laboratorium: 15
3
Hydrologia regionalna [W2-GF-S2-603] polski zaliczenie wykład: 15
laboratorium: 15
2
Moduł humanistyczny II [W2-GF-S2-1014.1] polski zaliczenie wykład: 20 2
Rekultywacja i ochrona wód [W2-GF-S2-617] polski zaliczenie wykład: 15
laboratorium: 15
2
Rewitalizacja rzek [W2-GF-S2-616] polski zaliczenie wykład: 15
laboratorium: 15
2
Warunki formowania się odpływu ze zlewni [W2-GF-S2-604] polski zaliczenie wykład: 30 3
Moduły ogólnodostępne
Moduł fakultatywny III [W2-GF-S2-509] polski zaliczenie wykład: 30 3
Moduł ogólnoakademicki [OOD_2024_SS_MOG] zaliczenie w zależności od wyboru: 30 3
Pracownia magisterska II [W2-GF-S2-016] polski zaliczenie konwersatorium: 30 5
Seminarium magisterskie III [W2-GF-S2-013] polski zaliczenie laboratorium: 30 5
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Globalne problemy społeczno-ekonomiczne [W2-GF-S2-003] polski egzamin wykład: 30
laboratorium: 15
3
Klimat obszarów miejskich i uprzemysłowionych [W2-GF-S2-612] polski zaliczenie wykład: 10
laboratorium: 10
3
Klimatologia stosowana [W2-GF-S2-610] polski zaliczenie wykład: 5
laboratorium: 10
2
Moduł humanistyczny II [W2-GF-S2-1014.1] polski zaliczenie wykład: 20 2
Przetwarzanie i interpretacja obrazów satelitarnych w meteorologii [W2-GF-S2-611] polski zaliczenie wykład: 10
laboratorium: 15
4
Moduły ogólnodostępne
Moduł fakultatywny III [W2-GF-S2-615] polski zaliczenie wykład: 30 3
Moduł ogólnoakademicki [OOD_2024_SS_MOG] zaliczenie w zależności od wyboru: 30 3
Pracownia magisterska II [W2-GF-S2-016] polski zaliczenie konwersatorium: 30 5
Seminarium magisterskie III [W2-GF-S2-013] polski zaliczenie laboratorium: 30 5
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Globalne problemy społeczno-ekonomiczne [W2-GF-S2-003] polski egzamin wykład: 30
laboratorium: 15
3
Moduł humanistyczny II [W2-GF-S2-1014.1] polski zaliczenie wykład: 20 2
Ocena krajobrazu - krajobrazy priorytetowe [W2-GF-S2-1207] polski zaliczenie wykład: 5
laboratorium: 10
3
Zagrożenia i funkcje krajobrazu [W2-GF-S2-1208] polski zaliczenie wykład: 5
laboratorium: 10
3
Zastosowanie ALS w badaniach krajobrazu [W2-GF-S2-1206] polski zaliczenie wykład: 10
laboratorium: 20
3
Moduły ogólnodostępne
Moduł fakultatywny III [W2-GF-S2-1213] polski zaliczenie wykład: 30 3
Moduł ogólnoakademicki [OOD_2024_SS_MOG] zaliczenie w zależności od wyboru: 30 3
Pracownia magisterska II [W2-GF-S2-016] polski zaliczenie konwersatorium: 30 5
Seminarium magisterskie III [W2-GF-S2-013] polski zaliczenie laboratorium: 30 5
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Globalne problemy społeczno-ekonomiczne [W2-GF-S2-003] polski egzamin wykład: 30
laboratorium: 15
3
Moduł humanistyczny II [W2-GF-S2-1014.1] polski zaliczenie wykład: 20 2
Moduły przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela (organizowane na poziomie kierunku)
Dydaktyka geografii w szkole ponadpodstawowej 2 [W2-GF-S2-1306] polski egzamin wykład: 15
laboratorium: 15
3
Finanse osobiste i rynek pieniężny [W2-KN-BiZ-FORP] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 3
Makroekonomiczne uwarunkowania działalności gospodarczej [W2-KN-BiZ-MUDG] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 3
Moduły ogólnodostępne
Moduł fakultatywny III [W2-GFN-S2-003] polski zaliczenie wykład: 30 1
Moduł ogólnoakademicki [OOD_2024_SS_MOG] zaliczenie w zależności od wyboru: 30 3
Pracownia magisterska II [W2-GF-S2-016] polski zaliczenie konwersatorium: 30 5
Seminarium magisterskie III [W2-GF-S2-013] polski zaliczenie laboratorium: 30 5
Praktyki
Śródroczna praktyka pedagogiczna w szkole ponadpodstawowej z BiZ [W2-KN-BiZ-SPNB] polski zaliczenie ćwiczenia: 60 2
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Biogeomorfologia - nowe spojrzenie na znaczenie biosfery w kształtowaniu rzeźby [W2-GF-S2-208] polski zaliczenie wykład: 15 2
Globalne problemy społeczno-ekonomiczne [W2-GF-S2-003] polski egzamin wykład: 30
laboratorium: 15
3
Moduł humanistyczny II [W2-GF-S2-1014.1] polski zaliczenie wykład: 20 2
Terenowe laboratorium rekonstrukcji środowiska [W2-GF-S2-204] polski zaliczenie laboratorium: 10
ćwiczenia terenowe: 5
3
Wykorzystanie obrazowania lotniczego w rekonstrukcjach środowiskowych [W2-GF-S2-206] polski zaliczenie wykład: 15 2
Zastosowanie bioindykatorów w rekonstrukcji środowiska przyrodniczego [W2-GF-S2-207] polski zaliczenie wykład: 15 2
Moduły ogólnodostępne
Moduł fakultatywny III [W2-GF-S2-211] polski zaliczenie wykład: 30 3
Moduł ogólnoakademicki [OOD_2024_SS_MOG] zaliczenie w zależności od wyboru: 30 3
Pracownia magisterska II [W2-GF-S2-016] polski zaliczenie konwersatorium: 30 5
Seminarium magisterskie III [W2-GF-S2-013] polski zaliczenie laboratorium: 30 5
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Uwarunkowania środowiskowe gospodarczej działalności człowieka [W2-GF-S2-712] polski zaliczenie wykład: 30 5
Moduły ogólnodostępne
Pracownia magisterska III [W2-GF-S2-020] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 5
Seminarium magisterskie IV i przygotowanie pracy magisterskiej [W2-GF-S2-014] polski zaliczenie seminarium: 30 20
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Uwarunkowania środowiskowe gospodarczej działalności człowieka [W2-GF-S2-712] polski zaliczenie wykład: 30 5
Moduły ogólnodostępne
Pracownia magisterska III [W2-GF-S2-020] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 5
Seminarium magisterskie IV i przygotowanie pracy magisterskiej [W2-GF-S2-014] polski zaliczenie seminarium: 30 20
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Applied Human Geography [W2-GF-S2-226] angielski egzamin wykład: 30
laboratorium: 30
5
GIS and Database Management Systems [W2-GF-S2-236] angielski zaliczenie wykład: 10
laboratorium: 30
4
Moduły ogólnodostępne
MSc diploma laboratory III [W2-GF-S2-243] angielski zaliczenie laboratorium: 30 5
MSc seminar IV: master's thesis preparation [W2-GF-S2-218] angielski zaliczenie seminarium: 30 12
Optional module IV: Introduction to hydrological modelling [W2-GF-S2-240] angielski zaliczenie laboratorium: 30 4
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Uwarunkowania środowiskowe gospodarczej działalności człowieka [W2-GF-S2-712] polski zaliczenie wykład: 30 5
Moduły ogólnodostępne
Pracownia magisterska III [W2-GF-S2-020] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 5
Seminarium magisterskie IV i przygotowanie pracy magisterskiej [W2-GF-S2-014] polski zaliczenie seminarium: 30 20
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Uwarunkowania środowiskowe gospodarczej działalności człowieka [W2-GF-S2-712] polski zaliczenie wykład: 30 5
Moduły ogólnodostępne
Pracownia magisterska III [W2-GF-S2-020] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 5
Seminarium magisterskie IV i przygotowanie pracy magisterskiej [W2-GF-S2-014] polski zaliczenie seminarium: 30 20
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Uwarunkowania środowiskowe gospodarczej działalności człowieka [W2-GF-S2-712] polski zaliczenie wykład: 30 5
Moduły ogólnodostępne
Pracownia magisterska III [W2-GF-S2-020] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 5
Seminarium magisterskie IV i przygotowanie pracy magisterskiej [W2-GF-S2-014] polski zaliczenie seminarium: 30 20
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Uwarunkowania środowiskowe gospodarczej działalności człowieka [W2-GF-S2-712] polski zaliczenie wykład: 30 5
Moduły ogólnodostępne
Pracownia magisterska III [W2-GF-S2-020] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 5
Seminarium magisterskie IV i przygotowanie pracy magisterskiej [W2-GF-S2-014] polski zaliczenie seminarium: 30 20
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela (organizowane na poziomie kierunku)
Dydaktyka BiZ 2 [W2-KN-BiZ-DB2] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 2
Rynek pracy i zatrudnienie [W2-KN-BiZ-RPZ] polski zaliczenie ćwiczenia: 15 1
Moduły ogólnodostępne
Pracownia magisterska III [W2-GF-S2-020] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 5
Seminarium magisterskie IV i przygotowanie pracy magisterskiej [W2-GF-S2-014] polski zaliczenie seminarium: 30 20
Praktyki
Śródroczna praktyka pedagogiczna w szkole ponadpodstawowej z geografii [W2-GF-S2-1309] polski zaliczenie praktyka: 30 2
Moduł Język wykładowy Forma zaliczenia Liczba godzin Punkty ECTS
Moduły kierunkowe
Uwarunkowania środowiskowe gospodarczej działalności człowieka [W2-GF-S2-712] polski zaliczenie wykład: 30 5
Moduły ogólnodostępne
Pracownia magisterska III [W2-GF-S2-020] polski zaliczenie ćwiczenia: 30 5
Seminarium magisterskie IV i przygotowanie pracy magisterskiej [W2-GF-S2-014] polski zaliczenie seminarium: 30 20