Zaawansowane metody analizy danych Kierunek studiów: Informatyka
Kod programu: W4-S2IN19.2020

Nazwa modułu: Zaawansowane metody analizy danych
Kod modułu: W4-IN-S2-20-F-ZMAD
Kod programu: W4-S2IN19.2020
Semestr:
  • semestr letni 2021/2022
  • semestr zimowy 2021/2022
  • semestr letni 2020/2021
Język wykładowy: polski
Forma zaliczenia: zaliczenie
Punkty ECTS: 4
Opis:
Wykłady omawiają rozpoznawanie zjawisk zachodzących w zbiorach danych. Zjawiska te, takie jak właściwości funkcji boolowskiej, kompresja danych lub steganografia, zostaną wykryte przy użyciu wybranych dyskretnych transformacji, takich jak Fourier, Cosinus, Sinus, a także Walsh lub Haar.
Wymagania wstępne:
(brak informacji)
Literatura podstawowa:
R. Wang Introduction to Orthogonal Transforms with Applications in Data Processing and Analysis. Cambridge University Press. 2012. N. Ahmed, K.R. Rao Orthogonal Transforms for Digital Signal Processing. Springer Verlag, 1975. P. Porwik Wybrane metody cyfrowego przetwarzania sygnałów z przykładami programów w Matlabie. Wyd. Uniwersytetu Śląskiego, 2015.
Efekt modułowy Kody efektów kierunkowych do których odnosi się efekt modułowy [stopień realizacji: skala 1-5]
Celem modułu jest przedstawienie możliwości analizy danych z wykorzystaniem różnych metod opartych na teorii sygnałów z wykorzystaniem spektralnych metod analizy. Analiza danych ma na celu wydobycie użytecznych informacji z danych i podjęcie decyzji w oparciu o rozkład danych. Zdobyte umiejętności pomogą użytkownikom w czyszczeniu, przekształcaniu i modelowaniu danych w znajdowaniu przydatnych informacji dla biznesu, a także w podejmowaniu decyzji naukowych. [M_001]
K_W01 [1/5] K_W09 [1/5] K_U01 [1/5] K_U02 [1/5] K_U03 [1/5] K_U05 [1/5] K_U09 [1/5] K_K04 [1/5] K_K05 [1/5]
Typ Opis Kody efektów modułowych do których odnosi się sposób weryfikacji
Test [W_001]
Celem sprawdzianu jest weryfikacja postępów w nauce oraz sugestie dotyczące koniecznych powtórek materiału wraz z uczestnictwem w konsultacjach.
M_001
Przygotowanie programu komputerowego [W_002]
Student przedstawia i omawia szczegóły implementacyjne programu, za pomocą którego rozwiązuje problem analizy danych podanych w postaci zbioru liczb.
M_001
Rodzaj prowadzonych zajęć Praca własna studenta Sposoby weryfikacji
Typ Opis (z uwzględnieniem metod dydaktycznych) Liczba godzin Opis Liczba godzin
wykład [Z_001]
Zajęcia prowadzone w formie wykładów z wykorzystaniem środków audiowizualnych. Omawiane będą podstawy teoretyczne z przykładami praktycznych zastosowań. W części wykładów przewidziana jest również dyskusja ze studentami na temat możliwych wariantów rozwiązań.
15
Do każdego wykładu student powinien zapoznać się z odpowiednią partią materiału pochodzącą z literatury przedmiotu. W celu lepszego zrozumienia materiału student we własnym zakresie powinien również rozwiązywać podane na wykładach przykłady i je konsultować u wykładowcy.
45 Test [W_001]
laboratorium [Z_002]
Matlab zostanie wprowadzony jako metoda programowania w laboratorium. Student opracowuje programy komputerowe, które mogą służyć do rozwiązywania zadań omawianych na wykładach lub zadań wskazanych przez nauczyciela laboratorium. Zagadnienia programowe zostaną omówione podczas spotkań laboratoryjnych.
30
Podczas indywidualnej pracy student powinien sprawdzać różne wersje kodu programu, zwracając uwagę na optymalizację programu. Różne dyskretne transformacje mogą być programowane na różne sposoby, generując różne przybliżenia wyników, te niuanse powinny być sprawdzane w trakcie własnej pracy.
30 Test [W_001] Przygotowanie programu komputerowego [W_002]
Załączniki
Opis modułu (PDF)
Informacje o sylabusach mogą ulec zmianie w trakcie trwania studiów.
Sylabusy (USOSweb)
Semestr Moduł Język wykładowy
(brak danych)