Systemy organizacji wiedzy Kierunek studiów: Architektura informacji
Kod programu: W1-S1AI19.2020

Nazwa modułu: Systemy organizacji wiedzy
Kod modułu: 02-AI-S1-SOW03
Kod programu: W1-S1AI19.2020
Semestr: semestr zimowy 2021/2022
Język wykładowy: polski
Forma zaliczenia: egzamin
Punkty ECTS: 4
Opis:
Celem modułu jest zapoznanie studentów z problematyką systemów organizacji wiedzy (SOW). W ramach modułu studenci zapoznają się z różnymi sposobami organizowania wiedzy w SOW oraz poznają różne typy tych systemów. Nabywają także umiejętność analizy funkcjonowania i oceny istniejących systemów.
Wymagania wstępne:
Znajomość podstawowych pojęć z zakresu nauki o informacji oraz zasad przetwarzania i prezentacji danych.
Literatura podstawowa:
(brak informacji)
Efekt modułowy Kody efektów kierunkowych do których odnosi się efekt modułowy [stopień realizacji: skala 1-5]
Student ma uporządkowaną wiedzę na temat systemów organizacji wiedzy (SOW). Zna metody reprezentacji, organizacji i udostępniania wiedzy w tych systemach. [SOW03_1]
K_W05 [4/5]
Student potrafi dokonać podstawowej analizy funkcjonowania i oceny istniejących systemów organizacji wiedzy (SOW). Potrafi interpretować procesy zachodzące w różnych typach systemów (schematy klasyfikacyjne, systemy kategoryzacyjne, taksonomie) i ich wpływ na usługi informacyjne. [SOW03_2]
K_U08 [5/5]
Student potrafi zaprojektować prosty system organizacji wiedzy (w tym: opracować fragment słownika, odwzorować relacje semantyczne, opracować instrukcję indeksowania, omówić zakres zastosowań i pragmatykę). [SOW03_3]
K_U05 [4/5]
Student wykorzystuje posiadaną wiedzę do rozwiązywania problemów pojawiających się w różnych środowiskach pracy zawodowej, w tym organizowania dostępu do informacji oraz jej prezentowania i wyszukiwania. [SOW03_4]
K_K02 [4/5]
Student ma świadomość postępu naukowego, dynamiki zmian w systemach organizacji wiedzy (SOW) i ich wpływu na środowisko informacyjne. Jest otwarty na nowe idee i technologie, w tym SOW wykorzystywane w projekcie Semantycznego Weba. [SOW03_5]
K_K01 [3/5]
Typ Opis Kody efektów modułowych do których odnosi się sposób weryfikacji
Egzamin [SOW03_w_1]
Egzamin pisemny (lub ustny) pozwoli zweryfikować wiadomości i umiejętności studenta z zakresu treści prezentowanych na wykładzie i ćwiczeniach.
SOW03_1 SOW03_2 SOW03_4 SOW03_5
Ocena ciągła [SOW03_w_2]
Ocena ciągła umożliwi sprawdzenie stopnia przygotowania do ćwiczeń, wiedzy i umiejętności rozwijanych na ćwiczeniach oraz uzupełnionych lekturą zalecanej literatury przedmiotu.
SOW03_2 SOW03_3 SOW03_5
Prezentacja [SOW03_w_3]
Przygotowanie prezentacji na temat wybranego systemu organizacji wiedzy zgodnie z zaleceniami podanymi przez prowadzącego w sylabusie.
SOW03_1 SOW03_2
Projekt [SOW03_w_4]
Projekt systemu organizacji wiedzy z wybranego zakresu wykonany zgodnie z wymogami podanymi przez prowadzącego w sylabusie.
SOW03_2 SOW03_3 SOW03_4
Rodzaj prowadzonych zajęć Praca własna studenta Sposoby weryfikacji
Typ Opis (z uwzględnieniem metod dydaktycznych) Liczba godzin Opis Liczba godzin
wykład [SOW03_fs_1]
Prowadzący omawia problematyką systemów organizacji wiedzy (SOW ) z wykorzystaniem takich metod, jak prezentacja, wykład konwencjonalny lub konwersatoryjny, i/lub blended learning.
15
Lektura uzupełniająca zgodna z zaleceniami prowadzącego.
30 Egzamin [SOW03_w_1]
ćwiczenia [SOW03_fs_2]
Prowadzący przybliża wybrane systemy organizacji wiedzy (SOW ) i prezentuje narzędzia do ich budowy. Studenci, podczas zajęć z użyciem komputera, zapoznają się z przykładami i zastosowaniem wybranych systemów organizacji wiedzy (SOW).
30
Przygotowanie do ćwiczeń, rozwijanie wiedzy i umiejętności nabytych na ćwiczeniach oraz uzupełnionych lekturą zalecanej literatury przedmiotu. Przygotowanie prezentacji zgodnie z wymogami prowadzącego. Realizacja projektu zgodnie z wymogami prowadzącego.
45 Ocena ciągła [SOW03_w_2] Prezentacja [SOW03_w_3] Projekt [SOW03_w_4]
Załączniki
Opis modułu (PDF)
Informacje o sylabusach mogą ulec zmianie w trakcie trwania studiów.
Sylabusy (USOSweb)
Semestr Moduł Język wykładowy
(brak danych)