Neurobiologiczne podstawy rozwoju mowy Kierunek studiów: Logopedia
Kod programu: 02-S1LO19.2019

Nazwa modułu: Neurobiologiczne podstawy rozwoju mowy
Kod modułu: 02-LO-S1-NPRM01
Kod programu: 02-S1LO19.2019
Semestr:
  • semestr zimowy 2023/2024
  • semestr zimowy 2022/2023
  • semestr zimowy 2021/2022
  • semestr zimowy 2020/2021
  • semestr zimowy 2019/2020
Język wykładowy: polski
Forma zaliczenia: egzamin
Punkty ECTS: 3
Opis:
Przedmiot obejmujący podstawową wiedzę na temat organizacji i funkcjonowania układu nerwowego człowieka, stanowiący równocześnie wstęp do późniejszej neuroanatomii i neuropsychologii. W trakcie zajęć ukazane zostaną te aspekty rozwoju i budowy układu nerwowego, które pozwalają na tworzenie i odbieranie artykułowanej mowy. Student otrzymuje ogólne wiadomości na temat wykonawczych i odbiorczych ośrodków mowy, a także podstawowe informacje o procesach programowania i planowania wypowiedzi, jak również o suprasegmentalnych i pragmatycznych aspektach mowy z punktu widzenia neurobiologicznego.
Wymagania wstępne:
Brak.
Literatura podstawowa:
BIOMEDYCZNE PODSTAWY LOGOPEDII, red. Katarzyna Kaczorowska-Bray, Stanisław Milewski, Gdańsk 2014. (Wybrane rozdziały: „Biologiczne podstawy mowy”, „Neurobiologiczne podstawy mowy”)
Efekt modułowy Kody efektów kierunkowych do których odnosi się efekt modułowy [stopień realizacji: skala 1-5]
Student posiada wiedzę o podstawowych poziomach budowy i funkcjonowania układu nerwowego (funkcje percepcyjne, przetwarzanie, funkcje wykonawcze; podział na półkule, ośrodki korowe, podkorowe, obwodowy układ nerwowy i efektory; teoria mikrogenetyczna) [NPRM01_1]
K_W07 [4/5]
Student zna uwarunkowania rozwoju mowy w filo- i ontogenezie [NPRM01_2]
K_W04 [3/5]
Student zna i rozumie działanie układu nerwowego człowieka na poziomie koniecznym dla zrozumienia podstaw rozwoju mowy i języka [NPRM01_3]
K_U02 [2/5]
Typ Opis Kody efektów modułowych do których odnosi się sposób weryfikacji
Sprawdzian [NPRM01_w_1]
Sprawdzian wiadomości w formie pisemnej lub ustnej zgodny z opisem sposobu weryfikacji zawartej w sylabusie polegający na weryfikacji wiedzy studenta o podstawowych poziomach budowy układu nerwowego (funkcje percepcyjne, przetwarzanie, funkcje wykonawcze; podział na półkule, ośrodki korowe, podkorowe, obwodowy układ nerwowy i efektory; teoria mikrogenetyczna)
NPRM01_1 NPRM01_2 NPRM01_3
Ocena ciągła [NPRM01_w_2]
bieżąca ocena indywidualnej pracy studenta, będąca średnią ocen z zadań realizowanych w trakcie ćwiczeń zgodny z opisem sposobu weryfikacji zawartej w obowiązującym w konkretnym roku sylabusie weryfikującym nie tylko wiedzę studentów, ale także umiejętność pracy w grupie oraz myślenie krytyczne.
NPRM01_1 NPRM01_2 NPRM01_3
Rodzaj prowadzonych zajęć Praca własna studenta Sposoby weryfikacji
Typ Opis (z uwzględnieniem metod dydaktycznych) Liczba godzin Opis Liczba godzin
laboratorium [NPRM01_fs_1]
metoda podająca (pogadanka, objaśnienia i wyjaśnienia, prezentacje multimedialne) i/lub metoda problemowa (metoda aktywizująca lub gra sytuacyjna i dydaktyczna) i/lub metoda zadaniowa oraz analiza materiału źródłowego
30
Samodzielna realizacja wskazanych w sylabusie partii materiału i/lub analiza wybranych przez wykładowcę przykładów i/lub powtórzenie i ugruntowanie wiedzy oraz umiejętności zdobytych w trakcie zajęć oraz przygotowanie elementów projektu zgodnie z założeniami ustalonymi przez osobę prowadzącą laboratorium i przedstawionymi w aktualnie obowiązującym sylabusie.
20 Ocena ciągła [NPRM01_w_2]
wykład [NPRM01_fs_2]
metoda podająca (wykład informacyjny, prezentacja multimedialna) i/lub metoda problemowa (wykład problemowy i interaktywny)
15
uporządkowanie i rozszerzenie wiadomości z wykładu, zapoznanie się z literaturą obowiązkową
25 Sprawdzian [NPRM01_w_1]
Załączniki
Opis modułu (PDF)
Informacje o sylabusach mogą ulec zmianie w trakcie trwania studiów.
Sylabusy (USOSweb)
Semestr Moduł Język wykładowy
(brak danych)