Biomateriały węglowe i kompozytowe Kierunek studiów: Inżynieria materiałowa
Kod programu: 08-S1MA12.2014

Nazwa modułu: Biomateriały węglowe i kompozytowe
Kod modułu: IM1A_BWK
Kod programu: 08-S1MA12.2014
Semestr: semestr letni 2016/2017
Język wykładowy: polski
Forma zaliczenia: egzamin
Punkty ECTS: 5
Opis:
Moduł Biomateriały węglowe i kompozytowe pozwala studentowi/studentce na zdobyciu podstawowej wiedzy na temat materiałów węglowych kompozytowych stosowanych do celów medycznych. Dzięki temu student/studentka powinna być zdolna do dokonania klasyfikacji wspomnianych materiałów, wskazania podstawowych kryteriów ich doboru, a także uświadamiać sobie zachodzenie procesów biodegradacji. Umiejętności te pozwolą na zrozumienie powiązania pomiędzy strukturą chemiczną, fazową i stanem powierzchni biomateriałów węglowych i kompozytowych, a właściwościami użytkowymi materiału. Student rozumie, że materiał kompozytowy, utworzony z co najmniej dwóch składników, znacząco różniących się właściwościami, jest nowym materiałem o właściwościach, lepszych w porównaniu z właściwościami składników. Student zaznajomi się z bieżącymi trendami badawczymi związanymi z wykorzystaniem materiałów węglowych i kompozytowych w celach medycznych, w których biomateriały najnowszych generacji mają za zadanie oddziaływać na organizm w sposób pobudzający jego regenerację.
Wymagania wstępne:
Wymagana jest realizacja efektów kształcenia modułów chemii, fizyki, metod badań materiałów oraz wprowadzenie do biomateriałów.
Literatura podstawowa:
(brak informacji)
Efekt modułowy Kody efektów kierunkowych do których odnosi się efekt modułowy [stopień realizacji: skala 1-5]
Elementarna wiedza obejmującą budowę strukturalną, kryteria biozgodności oraz właściwości biomateriałów węglowych i kompozytowych; rozróżnienia podstawowych struktur węgla; rozróżnianie materiałów kompozytowych ze względu na rodzaj osnowy; orientacja w bieżących trendach rozwoju chemii materiałów węglowych i biokompozytów stosowanych w medycynie. [IM1A_BWK_1]
IM1A_W11 [2/5] IM1A_W16 [3/5] IM1A_W17 [3/5]
Umiejętność oceny podstawowych cech i możliwości zastosowania wskazanego materiału węglowego i kompozytowego w medycynie. [IM1A_BWK_2]
IM1A_U14 [3/5] IM1A_U25 [2/5]
Rozwój świadomości konsekwencji stosowania biomateriałów węglowych i kompozytowych w obszarze medycyny [IM1A_BWK_3]
IM1A_K02 [1/5]
Typ Opis Kody efektów modułowych do których odnosi się sposób weryfikacji
Egzamin pisemny [IM1A_BWK_w_1]
Weryfikacja wiedzy uzyskanej na bazie treści wykładów, proponowaną literaturę oraz przeprowadzone ćwiczenia
IM1A_BWK_1 IM1A_BWK_2 IM1A_BWK_3
Kolokwium pisemne [IM1A_BWK_w_2]
Ocena nabytych umiejętności elementarnej charakterystyki biomateriałów węglowych i kompozytowych, jak i ich klasyfikacji.
IM1A_BWK_1 IM1A_BWK_2 IM1A_BWK_3
Rodzaj prowadzonych zajęć Praca własna studenta Sposoby weryfikacji
Typ Opis (z uwzględnieniem metod dydaktycznych) Liczba godzin Opis Liczba godzin
wykład [IM1A_BWK _fs_1]
Wykład ma przedstawić studentowi podstawowe kryteriami podziału oraz doboru biomateriałów węglowych i kompozytowych stosowanych do celów medycznych. Wykład prowadzony jest z wykorzystaniem środków multimedialnych, demonstracji oraz rekwizytów.
30
Praca z materiałami literaturowymi wskazanymi jako zalecane źródła obejmująca samodzielną analizę i przyswojenie wiedzy w odniesieniu do analizowanych zagadnień
45 Egzamin pisemny [IM1A_BWK_w_1]
laboratorium [IM1A_ BWK_fs_2]
Zajęcia mają na celu przeprowadzenie analizy praktycznej dla podstawowych zagadnień dotyczących właściwości biomateriałów węglowych i kompozytowych, wyznaczanie parametrów charakterystycznych dla materiałów węglowych i kompozytowych. Ćwiczenia prowadzone w oparciu o dyskusję i rozwiązywanie zadań z wykorzystaniem środków multimedialnych, demonstracji.
30
Przygotowanie do ćwiczeń poprzez samodzielne studiowanie wskazanych zagadnień
45 Kolokwium pisemne [IM1A_BWK_w_2]
Załączniki
Opis modułu (PDF)
Informacje o sylabusach mogą ulec zmianie w trakcie trwania studiów.
Sylabusy (USOSweb)
Semestr Moduł Język wykładowy
(brak danych)