Pracownia programowania zespołowego I (II) Kierunek studiów: Informatyka stosowana
Kod programu: 03-S1IS14.2018

Nazwa modułu: Pracownia programowania zespołowego I (II)
Kod modułu: 03-IS-20-PPZ
Kod programu: 03-S1IS14.2018
Semestr:
  • semestr zimowy 2021/2022
  • semestr letni 2020/2021
Język wykładowy: polski
Forma zaliczenia: zaliczenie
Punkty ECTS: 4
Opis:
Pracownia programowania zespołowego ma na celu przybliżyć rzeczywiste procesy zachodzące podczas przygotowywania szeroko pojętego projektu informatycznego. Projekt ten realizowany jest przez zespoły studentów i ma na celu podsumowanie i praktyczne zweryfikowanie wiedzy nabytej przez studentów na etapie licencjackim. Na zajęciach realizowane będą projekty zaproponowane przez samych studentów, bądź przez osoby prowadzące zajęcia. Studenci w trakcie tych zajęć powinni przejść przez pełen cykl pracy nad projektem informatycznym: od specyfikacji wymagań po testowanie i wdrożenie przygotowanego projektu. W czasie zajęć zespoły budują działający produkt napotykając na kolejne realne problemy. Ponadto w ramach przygotowywanych projektów studenci będą zapoznawali się z nowymi technologiami niezbędnymi do osiągnięcia celu założonego w projekcie. W ramach przedmiotu zaprezentowane i wdrożone powinny być takie pojęcia jak kaskadowe i zwinne zarządzanie projektem. Zespoły studentów realizują wszystkie fazy tworzenia projektu: inicjowanie, planowanie, projektowanie, budowa, testowanie i wdrożenie. Bardzo ważnym elementem tych zajęć jest także przyswojenie procesów i zasad zarządzania i motywowania zespołu.
Wymagania wstępne:
Brak
Literatura podstawowa:
1. „Zarządzanie projektami informatycznymi. Subiektywne spojrzenie programisty” Joel Spolsky 2. „Scrum. O zwinnym zarządzaniu projektami” Mariusz Chrapko 3. „Zarządzanie projektami dla początkujących” Jak zmienić wyzwanie w proste zadanie. Marcin Żmigrodzki 4. „Ciągłe dostarczanie oprogramowania. Kompletny przewodnik” Eberhard Wolff 5. „Zarządzanie ludźmi w zespołach IT. Zabawne historie z życia menedżera” Michael Lopp 6. „Agile. Przewodnik po zwinnych metodykach programowania” Andrew Stellman, Jennifer Greene
Efekt modułowy Kody efektów kierunkowych do których odnosi się efekt modułowy [stopień realizacji: skala 1-5]
zna i dobrze posługuje się systemami kontroli wersji [PPZ_1]
K_U02 [3/5]
zna i dobrze posługuje się środowiskami programistycznymi [PPZ_2]
K_U02 [3/5]
zna potrzebę budowania pełnej, zrozumiałej dokumentacji [PPZ_3]
K_U17 [3/5] K_U18 [2/5]
rozumie idee pracy w zespole, komunikacji między członkami grupy, realizuje zadania w wyznaczonym terminie [PPZ_4]
K_K02 [4/5]
Typ Opis Kody efektów modułowych do których odnosi się sposób weryfikacji
projekt [PPZ-W-1]
Ocena końcowa projektu realizowanego w grupach. Oceniane będą wszystkie niezbędne elementy projektu łącznie z dokumentacją i dokumentacją przebiegu procesu realizacji projektu.
PPZ_1 PPZ_2 PPZ_3 PPZ_4
Rodzaj prowadzonych zajęć Praca własna studenta Sposoby weryfikacji
Typ Opis (z uwzględnieniem metod dydaktycznych) Liczba godzin Opis Liczba godzin
laboratorium [PPZ-fs-1]
praca w laboratorium z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania komputerowego (środowisk programistycznych, kontroli wersji)
30
praca własna z wykorzystaniem ogólnodostępnego oprogramowania komputerowego, systemów kontroli wersji, zintegrowanych środowisk programistycznych
60 projekt [PPZ-W-1]
Załączniki
Opis modułu (PDF)
Informacje o sylabusach mogą ulec zmianie w trakcie trwania studiów.
Sylabusy (USOSweb)
Semestr Moduł Język wykładowy
(brak danych)