Cyfrowe dziedzictwo kulturowe Kierunek studiów: Architektura informacji
Kod programu: W1-S1AI19.2020

Nazwa modułu: Cyfrowe dziedzictwo kulturowe
Kod modułu: 02-AI-S1-OPCDK03
Kod programu: W1-S1AI19.2020
Semestr: semestr zimowy 2021/2022
Język wykładowy: polski
Forma zaliczenia: zaliczenie
Punkty ECTS: 3
Opis:
Moduł ma za celu rozbudować wiedzę na temat złożoności działań związanych z materialnym i niematerialnym cyfrowym dziedzictwem kulturowym. W trakcie realizacji modułu student zapoznaje się z różnorodnymi programami wspierającymi inicjatywy cyfryzacji dziedzictwa w kraju i na świecie. Moduł poszerzając wiedzę związaną z teorią cyfrowego dziedzictwa, pozwoli na krytyczne spojrzenie na różne koncepcje (także pod kątem technologicznym) poświęcone omawianym zagadnieniom. W ramach modułu student zapozna się z współczesnymi typami instytucji zajmujących się dokumentacją, ich zadaniami, sposobem funkcjonowania, technikami i narzędziami stosowanymi przy tworzeniu cyfrowych instytucji dziedzictwa. Ukończenie modułu wzbogaci studenta o zestaw niezbędnej wiedzy, umiejętności i kompetencji, przydatnych przy projektowaniu i pracy związanej z zachowaniem cyfrowego dziedzictwa kulturowego.
Wymagania wstępne:
Wiedza z zakresu programu szkoły średniej oraz informacje, kompetencje i umiejętności związane z poprzednio realizowanymi modułami.
Literatura podstawowa:
(brak informacji)
Efekt modułowy Kody efektów kierunkowych do których odnosi się efekt modułowy [stopień realizacji: skala 1-5]
Student przyswaja podstawowe terminy związane ze złożoną problematyką materialnego i niematerialnego cyfrowego dziedzictwa kulturowego oraz zapoznaje się z różnorodnymi programami wspierającymi inicjatywy cyfryzacji dziedzictwa w kraju i na świecie. Poznaje ponadto modele, technologie, zasady organizacji i udostępniania treści w poszczególnych typach cyfrowych zbiorów. [OPCDK03_1]
K_W05 [5/5]
Mając rozbudowana wiedzę o różnych formach cyfryzacji dziedzictwa kulturowego, student potrafi z łatwością poruszać się w jego cyfrowych zasobach, a także oceniać wartość poszczególnych źródeł. Nabyte umiejętności i doświadczenia przy zapoznawaniu się i analizie różnych modeli cyfrowej reprezentacji dziedzictwa kulturowego pozwolą studentowi na projektowanie i wdrożenie projektów poświęconych zachowaniu i ochronie dziedzictwa kulturowego. [OPCDK03_2]
K_U01 [4/5] K_U04 [4/5] K_U05 [4/5]
Rozumie miejsce cyfrowego dziedzictwa kulturowego i ma świadomość jego roli w kształtowaniu społeczeństwa informacyjnego. [OPCDK03_3]
K_K03 [4/5]
Typ Opis Kody efektów modułowych do których odnosi się sposób weryfikacji
Ocena ciągła [OPCDK03_w_1]
Ocena przygotowania, aktywności i zaangażowania w prace nad poszczególnymi problemami analizowanymi za pomocą różnych metod.
OPCDK03_1 OPCDK03_2 OPCDK03_3
Projekt/prezentacja [OPCDK03_w_2]
Przygotowanie indywidualnie bądź w grupach (za pomocą analizy, omówienia, prezentacji) prac związanych z analizą poszczególnych kolekcji.
OPCDK03_1 OPCDK03_2 OPCDK03_3
Rodzaj prowadzonych zajęć Praca własna studenta Sposoby weryfikacji
Typ Opis (z uwzględnieniem metod dydaktycznych) Liczba godzin Opis Liczba godzin
laboratorium [OPCDK03_fs_1]
Przygotowanie do prowadzenia dyskusji, pracy w grupie oraz samodzielnego i grupowego omawiania problemów. Wykorzystywane metody: praca indywidualna i w zespołach (praca z komputerem), burza mózgów, studium przypadku, dyskusja.
30
Przygotowanie do zajęć: lektura zgodna z zaleceniami prowadzącego, przygotowanie projektów, wykonywanie ćwiczeń związanych z doskonaleniem umiejętności omawianych podczas zajęć.
60 Ocena ciągła [OPCDK03_w_1] Projekt/prezentacja [OPCDK03_w_2]
Załączniki
Opis modułu (PDF)
Informacje o sylabusach mogą ulec zmianie w trakcie trwania studiów.
Sylabusy (USOSweb)
Semestr Moduł Język wykładowy
(brak danych)