Rzecznictwo prasowe Kierunek studiów: Dziennikarstwo i komunikacja społeczna
Kod programu: W3-S1DK19.2020

Nazwa modułu: Rzecznictwo prasowe
Kod modułu: RP
Kod programu: W3-S1DK19.2020
Semestr:
  • semestr letni 2024/2025
  • semestr letni 2023/2024
  • semestr letni 2022/2023
Język wykładowy: polski
Forma zaliczenia: zaliczenie
Punkty ECTS: 2
Opis:
Celem modułu jest zapoznanie uczestników z podstawowymi informacjami z zakresu rzecznictwa prasowego i ewolucji tej profesji związanej ze stałym postępem technologicznym wpływającym na proces pozyskiwania, przetwarzania i przekazywania informacji. Zajęcia realizowane w trakcie modułu podzielone są na dwie części. W pierwszej słuchacze poznają teoretyczne aspekty pracy rzecznika prasowego, kreowania wizerunku instytucji oraz relacji między rzecznikiem a dziennikarzem. W drugiej części tematem są praktyczne aspekty pracy rzecznika. W jej trakcie słuchacze uczą się poprawnego przygotowywania informacji i oświadczeń prasowych, organizowania konferencji prasowych, modelowych reakcji w sytuacji kryzysów komunikacyjnych. Nauka ta przebiega poprzez analizę konkretnych przykładów wystąpień i materiałów przygotowanych rzeczników prasowych oraz wskazanie błędów, które słuchacze popełniają w trakcie praktycznych zajęć z kamerą. W trakcie realizacji modułu będzie położony akcent na wiedzę funkcjonalną, możliwą do wykorzystania nie tylko w pracy rzecznika, ale też w innych płaszczyznach aktywności, m.in. w dziennikarstwie i zawodach okołomedialnych.
Wymagania wstępne:
Słuchacz powinien znać podstawową terminologię używaną w nauce o mediach oraz podstawowe teorie dotyczące komunikacji społecznej.
Literatura podstawowa:
(brak informacji)
Efekt modułowy Kody efektów kierunkowych do których odnosi się efekt modułowy [stopień realizacji: skala 1-5]
Potrafi uczestniczyć w przygotowywaniu działań komunikacyjnych, pracować w grupie oraz współdziałać z instytucjami medialnymi. [K1]
K03 [5/5] K05 [5/5] K08 [4/5]
Potrafi zorganizować konferencję prasową i inne formy bezpośredniej komunikacji z mediami. [U1]
U09 [5/5] U10 [5/5]
Potrafi prawidłowo przygotować siebie i innych do występowania przed kamerą. [U2]
U05 [5/5]
Posiada umiejętność analizy efektywności działań komunikacyjnych w social media. [U3]
U03 [4/5]
Posiada wiedzę o teoretycznych aspektach pracy rzecznika prasowego [W1]
W01 [4/5]
Ma uporządkowaną wiedzę na temat sposobu kreowania wizerunku instytucji w mediach tradycyjnych i Internecie. [W2]
W02 [3/5]
Zna podstawowe zasady współpracy między rzecznikiem prasowym a środowiskiem dziennikarskim., również w aspekcie etycznym [W3]
W08 [4/5]
Typ Opis Kody efektów modułowych do których odnosi się sposób weryfikacji
Pisemna praca zaliczeniowa [W1]
W ramach pracy własnej słuchacze przygotowują informacje prasowe i oświadczenia prasowe. Prowadzący ocenia poprawność ich przygotowania oraz umiejętność selekcjonowania informacji pod kątem ważności.
K1 U1
Dyskusja moderowana przez prowadzącego w trakcie ćwiczeń [W2]
W trakcie dyskusji prowadzący zadaje pytania sprawdzające wiedzę, której dotyczy opisywany efekt kształcenia. Jeśli słuchacz nie dysponuje wystarczającą wiedzą, musi temat zaliczyć w trakcie konsultacji.
K1 U1 U3 W1 W2 W3
Praktyczne ćwiczenia kamerowe [W3]
W trakcie zajęć realizowane są praktyczne ćwiczenia z kamerą, w trakcie których oceniane są umiejętności przydatne w pracy rzecznika prasowego.
U2
Rodzaj prowadzonych zajęć Praca własna studenta Sposoby weryfikacji
Typ Opis (z uwzględnieniem metod dydaktycznych) Liczba godzin Opis Liczba godzin
konwersatorium [FZ1]
Zajęcia prowadzone są z użyciem poniższych metod: - dyskusja moderowana przez prowadzącego ćwiczenia, - aranżowanie konferencji prasowych i wystąpień medialnych, - analizowanie i rozwiązywanie praktycznych problemów związanych z pracą rzecznika prasowego
30
Praca własna studenta obejmuje: - studiowanie literatury przedmiotu, - przygotowywanie wystąpień ustnych i debat, - przygotowanie pisemnej pracy zaliczeniowej.
30 Pisemna praca zaliczeniowa [W1] Dyskusja moderowana przez prowadzącego w trakcie ćwiczeń [W2] Praktyczne ćwiczenia kamerowe [W3]
Załączniki
Opis modułu (PDF)
Informacje o sylabusach mogą ulec zmianie w trakcie trwania studiów.
Sylabusy (USOSweb)
Semestr Moduł Język wykładowy
(brak danych)