Podstawy reprezentacji i organizacji informacji Kierunek studiów: Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo
Kod programu: 02-S1BN12.2019

Nazwa modułu: Podstawy reprezentacji i organizacji informacji
Kod modułu: 02-BN-S1-PRIO03
Kod programu: 02-S1BN12.2019
Semestr: semestr zimowy 2020/2021
Język wykładowy: polski
Forma zaliczenia: egzamin
Punkty ECTS: 4
Opis:
W ramach modułu studenci zapoznają się z problematyką reprezentacji i organizacji informacji i wiedzy, z uwzględnieniem koncepcji, metod, procesów i narzędzi służących zapewnieniu efektywnego dostępu do informacji w różnego rodzaju systemach informacyjnych. Studenci poznają strukturę, funkcje i pragmatykę systemów organizacji wiedzy – w tym języków informacyjno-wyszukiwawczych – na tle ich typowych zastosowań oraz uczą się projektować tego typu narzędzia. Wiedza i umiejętności uwzględnione w treściach przedmiotowych prezentowane są w szerokim kontekście procesów informacyjnych, m.in. jako propedeutyka opracowania zbiorów bibliotecznych i innych zasobów informacji.
Wymagania wstępne:
Zaliczenie modułu Podstawy nauki o informacji (02-BN-S1-PNI01).
Literatura podstawowa:
(brak informacji)
Efekt modułowy Kody efektów kierunkowych do których odnosi się efekt modułowy [stopień realizacji: skala 1-5]
Student zna podstawowe koncepcje, metody i narzędzia reprezentacji i organizacji informacji i wiedzy oraz rozumie ich znaczenie dla efektywnego zarządzania procesami informacyjnymi. [PRIO03_1]
K_W07 [3/5] K_W08 [4/5]
Student potrafi dokonać analizy struktury, funkcjonalności i pragmatyki typowych systemów organizacji wiedzy (w tym języków informacyjno-wyszukiwawczych). [PRIO03_2]
K_U03 [4/5] K_U13 [3/5]
Student zna podstawowe założenia metodyki projektowania narzędzi służących organizacji informacji; potrafi zaprojektować prosty system organizacji wiedzy (w tym: opracować fragment słownika, odwzorować relacje semantyczne, podać instrukcję indeksowania, omówić zakres zastosowań i pragmatykę). [PRIO03_3]
K_U08 [4/5]
Student dostrzega problemy natury językowej związane z reprezentacją i organizacją dostępu do informacji oraz potrafi analizować te zagadnienia w kontekście rozwoju technologii informacyjno-komunikacyjnych. [PRIO03_4]
K_W06 [3/5] K_U02 [4/5] K_K03 [3/5]
Typ Opis Kody efektów modułowych do których odnosi się sposób weryfikacji
Egzamin [PRIO03_w_1]
Egzamin pisemny lub ustny sprawdzający poziom przyswojenia wiedzy zaprezentowanej w trakcie zajęć oraz pozyskanej poprzez lekturę zaleconych publikacji.
PRIO03_1 PRIO03_2 PRIO03_3 PRIO03_4
Ocena ciągła [PRIO03_w_2]
Bieżąca weryfikacja wiedzy i ćwiczeń praktycznych wykonywanych przez studenta podczas zajęć oraz w ramach pracy własnej, zgodnie z wymaganiami określonymi przez prowadzącego.
PRIO03_1 PRIO03_2 PRIO03_4
Praca zaliczeniowa [PRIO03_w_3]
Szczegółowa analiza strukturalno-funkcjonalna wybranego systemu organizacji wiedzy, opracowana zgodnie z wymogami podanymi przez prowadzącego.
PRIO03_1 PRIO03_2 PRIO03_4
Projekt [PRIO03_w_4]
Projekt systemu organizacji wiedzy z wybranego zakresu, opracowany zgodnie z wymogami podanymi przez prowadzącego.
PRIO03_1 PRIO03_2 PRIO03_3 PRIO03_4
Rodzaj prowadzonych zajęć Praca własna studenta Sposoby weryfikacji
Typ Opis (z uwzględnieniem metod dydaktycznych) Liczba godzin Opis Liczba godzin
wykład [PRIO03_fs_1]
Wykład informacyjno-problemowy lub konwersatoryjny wybranych zagadnień z zakresu reprezentacji i organizacji informacji, z elementami pokazu i wykorzystaniem pomocy multimedialnych.
30
Powtórzenie i utrwalenie treści programowych. Lektura uzupełniająca.
30 Egzamin [PRIO03_w_1]
laboratorium [PRIO03_fs_2]
Zajęcia prowadzone w pracowni komputerowej, obejmujące ćwiczenia z wykorzystaniem metod dyskusji dydaktycznej, instruktażu, prezentacji, pracy indywidualnej i w grupach. Case study – analiza językowych narzędzi reprezentacji i organizacji wiedzy stosowanych w różnych systemach informacyjnych. Analiza piśmiennictwa – omówienie i systematyzacja treści programowych na podstawie tekstów zaleconych do samodzielnej lektury. Prezentacja i analiza projektów realizowanych przez studentów i/lub opracowanych przez nich prac zaliczeniowych.
30
Lektura uzupełniająca oraz przygotowanie projektów i prac zaliczeniowych według instrukcji podanej przez prowadzącego zajęcia. Powtórzenie i utrwalenie wiadomości oraz doskonalenie umiejętności pozyskanych podczas zajęć.
30 Ocena ciągła [PRIO03_w_2] Praca zaliczeniowa [PRIO03_w_3] Projekt [PRIO03_w_4]
Załączniki
Opis modułu (PDF)
Informacje o sylabusach mogą ulec zmianie w trakcie trwania studiów.
Sylabusy (USOSweb)
Semestr Moduł Język wykładowy
(brak danych)