Kompetencje międzykulturowe Kierunek studiów: Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo
Kod programu: 02-S1BN12.2019

Nazwa modułu: Kompetencje międzykulturowe
Kod modułu: 02-BN-S1-OPKK02
Kod programu: 02-S1BN12.2019
Semestr: semestr letni 2019/2020
Język wykładowy: polski
Forma zaliczenia: zaliczenie
Punkty ECTS: 2
Opis:
W ramach modułu studenci poznają zasady efektywnego działania w środowisku zróżnicowanym kulturowo poprzez twórcze myślenie, odkrywanie stereotypów i ich źródeł, wskazanie na podobieństwa i różnice między kulturami oraz korzyści i niebezpieczeństwa wynikające z kontaktów międzykulturowych. Studenci zdobywają wiedzę na temat roli czynników kulturowych w zarządzaniu procesami informacyjnymi, także w wymiarze ekonomicznym. Poznają założenia międzynarodowych programów dla studentów typu ERASMUS jako element kształcenia studentów w procesie przygotowywania ich do podejmowania działań na globalnym rynku pracy w zespołach międzykulturowych. Celem zajęć jest praktyczne wypracowanie synergii kulturowej w oparciu o różnorodność.
Wymagania wstępne:
(brak informacji)
Literatura podstawowa:
(brak informacji)
Efekt modułowy Kody efektów kierunkowych do których odnosi się efekt modułowy [stopień realizacji: skala 1-5]
Student dysponuje wiedzą w zakresie społeczno-kulturowych konsekwencji przemian globalizacyjnych XXI wieku. Ma świadomość konieczności kształtowania kompetencji międzykulturowych jako elementu inteligencji kulturowej. Zna podstawy efektywnego działania w środowisku zróżnicowanym kulturowo na zasadach twórczej adaptacji i współpracy. [OPKK02_1]
K_W02 [4/5] K_W10 [4/5]
Student potrafi samodzielnie określić komponenty kompetencji międzykulturowych w aspektach: psychologicznym, pedagogicznym, społecznym, ekonomicznym oraz ich interakcjach. Umie rozpoznać wskaźniki adaptacyjności kulturowej, a także wpływ czynników kulturowych na zachowania ekonomiczne i informacyjne. [OPKK02_2]
K_U02 [4/5] K_U06 [4/5]
Student jest w stanie nazwać i skutecznie niwelować bariery interakcji międzykulturowych, zidentyfikować zjawisko szoku kulturowego, zaplanować i zrealizować strategie akulturacji, określić indywidualne zasoby komunikacyjne i ich znaczenie w konkretnym kontekście kulturowym. [OPKK02_3]
K_U07 [5/5] K_K03 [5/5]
Student wykorzystuje nabyte umiejętności międzykulturowe w inicjowaniu efektywnej współpracy z przedstawicielami kultury innej niż własna w procesach informacyjnych. [OPKK02_4]
K_U10 [5/5] K_K04 [5/5]
Typ Opis Kody efektów modułowych do których odnosi się sposób weryfikacji
Ocena ciągła [OPKK02_w_1]
Pisemna lub ustna bieżąca ocena zasobu wiadomości i poprawności wykonywania ćwiczeń praktycznych podczas zajęć oraz w ramach pracy własnej, zgodnie z wymaganiami wyznaczonymi przez prowadzącego.
OPKK02_1 OPKK02_2 OPKK02_3 OPKK02_4
Kolokwium [OPKK02_w_2]
Sprawdzian ustny lub test pisemny weryfikujący poziom opanowania wiedzy i umiejętności z zakresu kompetencji międzykulturowych.
OPKK02_1 OPKK02_2 OPKK02_3 OPKK02_4
Projekt [OPKK02_w_3]
Indywidualny lub zespołowy projekt z zakresu efektywnej współpracy z przedstawicielami innych kultur w procesach informacyjnych.
OPKK02_2 OPKK02_3 OPKK02_4
Rodzaj prowadzonych zajęć Praca własna studenta Sposoby weryfikacji
Typ Opis (z uwzględnieniem metod dydaktycznych) Liczba godzin Opis Liczba godzin
ćwiczenia [OPKK02_fs_1]
Zajęcia ćwiczeniowe z wykorzystaniem gier symulacyjnych oraz dramy mające na celu trening umiejętności interpersonalnych.
30
Samodzielna analiza materiału źródłowego. Lektura uzupełniająca zgodna z zaleceniami prowadzącego. Przygotowanie projektów zgodnie z wymogami prowadzącego.
30 Ocena ciągła [OPKK02_w_1] Kolokwium [OPKK02_w_2] Projekt [OPKK02_w_3]
Załączniki
Opis modułu (PDF)
Informacje o sylabusach mogą ulec zmianie w trakcie trwania studiów.
Sylabusy (USOSweb)
Semestr Moduł Język wykładowy
(brak danych)