Nanomateriały i nanotechnologie Kierunek studiów: Inżynieria materiałowa
Kod programu: 08-S1MA12.2018

Nazwa modułu: Nanomateriały i nanotechnologie
Kod modułu: IM1A_NIN
Kod programu: 08-S1MA12.2018
Semestr: semestr letni 2020/2021
Język wykładowy: polski
Forma zaliczenia: egzamin
Punkty ECTS: 4
Opis:
Moduł Nanomateriały i nanotechnologie ma umożliwić studentowi/studentce orientowanie się w klasyfikacji, strukturze, defektach i właściwościach nanomateriałów oraz w metodach ich otrzymywania, badania i w zastosowaniach odpowiadających nowoczesnym wymaganiom technicznym. Dzięki temu Student/studentka będzie mógł/a dobrać, materiał i metodę jego uzyskania w zależności od parametrów eksploatacyjnych konkretnych elementów urządzeń jak i uzyskać lepsze zrozumienie korelacji pomiędzy metodami otrzymywania nanomateriałów, ich strukturą oraz właściwościami jak i mechanizmami kształtującymi te właściwości. To pozwoli na pogłębienia umiejętności kształtowania struktury i właściwości nanomateriałów do zastosowań technicznych i medycznych.
Wymagania wstępne:
Wymagana jest realizacja efektów kształcenia modułów fizyki, chemii, krystalografii, metod badań materiałów
Literatura podstawowa:
1. K. Kurzydłowski i M. Lewandowska "Nanomateriały inżynierskie konstrukcyjne i funkcjonalne", Wydawnictwo Naukowe PWN, 2011 (copyright 2010) 2. M. Jurczyk: "Nanomateriały, wybrane zagadnienie", Wydawnictwo Politechniki Poznańskiej, Poznań 2001. 3. R.W. Kelsall, J. Hamley, M. Geoghegan, Nanoscale Science and technology, ed. Willey 2005
Efekt modułowy Kody efektów kierunkowych do których odnosi się efekt modułowy [stopień realizacji: skala 1-5]
Zrozumienie podstaw koncepcyjnych nanomateriałów zbudowanych na jednostkach o wymiarowości typu 0D, 1D, 2D i 3D oraz zależności pomiędzy skalą strukturalną materiałów a ich właściwościami, metod ich badań i zastosowań jak i kategoryzacji nanocząstek w oparciu o wzrost ich funkcjonalności i perspektywy rozwoju. [IM1A_NIN_1]
IM1A_W05 [2/5] IM1A_W06 [2/5] IM1A_W11 [1/5]
Poznanie zjawisk, procesów, sposobów otrzymywania i badania nanomateriałów oraz ich typów i roli defektów w kształtowaniu właściwości jak i poznanie ich zastosowań [IM1A_NIN_2]
IM1A_W08 [2/5] IM1A_W09 [2/5]
Umiejętność analizy struktury, właściwości i metod otrzymywania nanomateriałów oraz doboru typu i metod otrzymywania nanomateriałów w zależności od żądanych i właściwości. [IM1A_NIN_3]
IM1A_U08 [2/5] IM1A_U09 [2/5]
Typ Opis Kody efektów modułowych do których odnosi się sposób weryfikacji
Egzamin ustny [IM1A _NIN_w_1]
Weryfikacja wiedzy w oparciu o treść wykładów, wskazaną literaturę oraz odbyte ćwiczenia
IM1A_NIN_1 IM1A_NIN_2 IM1A_NIN_3
Kolokwium pisemne [IM1A _ NIN_w_2]
Sprawdzenie nabytych umiejętności klasyfikacji, metod otrzymywania i kształtowania struktury nanomateriałów oraz mechanizmów odpowiedzialnych za zmianę ich właściwości, dobieranych do określonych zastosowań technicznych i medycznych.
IM1A_NIN_1 IM1A_NIN_2 IM1A_NIN_3
Sprawozdanie [IM1A _ NIN_w_3]
Ocena umiejętności rozumienia mechanizmów i metod kształtowania struktury i właściwości nanomateriałów poprzez poprawne formułowanie wniosków.
IM1A_NIN_3
Rodzaj prowadzonych zajęć Praca własna studenta Sposoby weryfikacji
Typ Opis (z uwzględnieniem metod dydaktycznych) Liczba godzin Opis Liczba godzin
wykład [IM1A _ NIN _fs_1]
Wykład ma umożliwić zrozumienie zagadnień dotyczących klasyfikacji, struktury, właściwości, metod otrzymywania i zastosowań oraz badań nanomateriałów. Wykład prowadzony jest z wykorzystaniem środków multimedialnych.
30
Praca ze wskazaną literaturą obejmująca samodzielne opanowanie wiedzy w zakresie zagadnień wykładu
35 Egzamin ustny [IM1A _NIN_w_1]
laboratorium [IM1A _ NIN _fs_2]
Zastosowanie poznanych wiadomości teoretycznej wiedzy w praktycznym poznaniu struktury nanomateriałów, ich właściwości metod otrzymywania i zastosowań oraz badań nanomateriałów jak i mechanizmów umożliwiających ich kształtowanie. Ćwiczenia wykonywane są indywidualnie przez studentów z wykorzystaniem wyposażenia pracowni dydaktycznych oraz naukowych.
30
Przygotowanie teoretycznych podstaw i zagadnień związanych z tematem wykonywanego ćwiczenia i samodzielne opracowanie wstępu teoretycznego. Indywidualne wykonanie czynności, pomiarów i obliczeń oraz interpretacja wyników i opracowanie wniosków ćwiczenia.
20 Kolokwium pisemne [IM1A _ NIN_w_2] Sprawozdanie [IM1A _ NIN_w_3]
Załączniki
Opis modułu (PDF)
Informacje o sylabusach mogą ulec zmianie w trakcie trwania studiów.
Sylabusy (USOSweb)
Semestr Moduł Język wykładowy
(brak danych)