Technologia informacyjna Kierunek studiów: Filozofia
Kod programu: 05-N1FI13.2016

Nazwa modułu: Technologia informacyjna
Kod modułu: F1_m_022
Kod programu: 05-N1FI13.2016
Semestr: semestr zimowy 2017/2018
Język wykładowy: polski
Forma zaliczenia: zaliczenie
Punkty ECTS: 3
Opis:
Moduł Technologia informacyjna umożliwia studentom poznanie najważniejszych, użytecznych w dalszej pracy, sposobów wykorzystania technologii komputerowych. Student poznaje programy komputerowe, bazy naukowe i inne źródła elektroniczne, ułatwiające zarówno pracę naukową, jak i translatorską. Celem modułu jest wskazanie właściwych sposobów korzystania z wymienionych narzędzi w pracy naukowej, z naciskiem na formatowanie tekstu naukowego, tworzenie prezentacji, a także tworzenie bibliografii oraz wyszukiwanie informacji w oparciu o internetowe bazy naukowe. Student realizuje zarówno zadania indywidualne, jak i grupowe, co daje mu możliwość wypracowania skutecznej organizacji pracy. Przeprowadzane w trakcie zajęć omówienie zadań i ich wyników pozwala mu krytycznie ocenić postępy swojej pracy.
Wymagania wstępne:
brak
Literatura podstawowa:
(brak informacji)
Efekt modułowy Kody efektów kierunkowych do których odnosi się efekt modułowy [stopień realizacji: skala 1-5]
wykorzystuje narzędzia wyszukiwawcze ukierunkowane na dziedziny filozoficzne [F1_m_022_1]
F1_K_W18 [1/5]
zna zasady publikacji tekstu filozoficznego i ma podstawowe informacje o odbiorcach literatury filozoficznej [F1_m_022_2]
F1_K_W19 [2/5]
efektywnie organizuje własną pracę i krytycznie ocenia jej stopień zaawansowania [F1_m_022_3]
F1_K_K05 [4/5]
Wyszukuje, analizuje, ocenia, selekcjonuje i wykorzystuje informacje ze źródeł pisanych i elektronicznych [F1_m_022_4]
F1_K_U01 [5/5]
Typ Opis Kody efektów modułowych do których odnosi się sposób weryfikacji
Zadania w grupach, połączone z dyskusją. [F1_m_022_w_1]
W trakcie zajęć studenci realizują w grupach zadania, związane z omawianą problematyką (m. in. formatowanie tekstu naukowego, wyszukiwanie źródeł elektronicznych, korzystanie z baz danych). Zadania są następnie omawiane, dzięki czemu możliwe jest zweryfikowanie stopnia zaawansowania wykonawców poszczególnych zadań. Dyskusja umożliwia także studentom krytycznie ocenić stopień zaawansowania swojej znajomości omawianych zagadnień.
F1_m_022_1 F1_m_022_2 F1_m_022_3 F1_m_022_4
Indywidualne zadania realizowane w trakcie zajęć. [F1_m_022_w_2]
W trakcie zajęć studenci realizują proste, indywidualne zadania, związane z omawianymi w trakcie zajęć zagadnieniami. Student może efektywnie zorganizować swoją pracę, a także skonsultować ewentualne problemy w realizacji zadań z prowadzącym. Weryfikowana jest tu np. znajomość poszczególnych narzędzi przydatnych w formatowaniu tekstu naukowego, korzystaniu z internetowych baz danych etc.
F1_m_022_1 F1_m_022_2 F1_m_022_3 F1_m_022_4
Indywidualna realizacja prezentacji, przedstawiana i omawiana w trakcie zajęć. [F1_m_022_w_3]
Studenci przygotowują prezentacje w programie Power Point, która następnie jest omawiana w trakcie zajęć. Weryfikowana jest tu znajomość narzędzi wyszukiwawczych istotnych dla badań filozoficznych, a także kompetencje społeczne: student powinien umieć zorganizować swoją pracę, a także krytycznie odnieść się do jej wyników w trakcie zajęć. Ocenie podlega także wiedza studenta o odbiorcach wiedzy filozoficznej – prezentacja powinna być odpowiednio skonstruowana także pod tym kątem.
F1_m_022_1 F1_m_022_2 F1_m_022_3 F1_m_022_4
Rodzaj prowadzonych zajęć Praca własna studenta Sposoby weryfikacji
Typ Opis (z uwzględnieniem metod dydaktycznych) Liczba godzin Opis Liczba godzin
laboratorium [F1_m_022_fs_1]
Na zajęciach student poznaje programy komputerowe, bazy naukowe i inne źródła elektroniczne. Realizowane są zadania grupowe oraz indywidualne, co umożliwia ocenę stopnia zaawansowania studentów. Efekty wykonanych zadań są poddawane dyskusji.
9
Zadania realizowane indywidualnie oraz w grupach, połączone z dyskusją. Indywidualna realizacja prezentacji, przedstawiana i omawiana w trakcie zajęć.
66 Zadania w grupach, połączone z dyskusją. [F1_m_022_w_1] Indywidualne zadania realizowane w trakcie zajęć. [F1_m_022_w_2] Indywidualna realizacja prezentacji, przedstawiana i omawiana w trakcie zajęć. [F1_m_022_w_3]
Załączniki
Opis modułu (PDF)
Informacje o sylabusach mogą ulec zmianie w trakcie trwania studiów.
Sylabusy (USOSweb)
Semestr Moduł Język wykładowy
(brak danych)