Podstawy prawa podatkowego Kierunek studiów: Przedsiębiorczość
Kod programu: 07-S1PB13.2017

Nazwa modułu: Podstawy prawa podatkowego
Kod modułu: finan_n1_04
Kod programu: 07-S1PB13.2017
Semestr: semestr zimowy 2018/2019
Język wykładowy: polski
Forma zaliczenia: egzamin
Punkty ECTS: 4
Opis:
Przedmiot ma zapoznać studenta z polskim systemem podatkowym oraz uwarunkowaniami i konsekwencjami zmian regulacji podatkowych, służącymi m.in. zapewnieniu zgodności przepisów podatkowych z prawem Unii Europejskiej. Celem przedmiotu jest wyposażenie studenta w wiedzę na temat konstrukcji obowiązujących w Polsce podatków oraz zasad ich rozliczania, a także omówienie podstawowych zagadnień z zakresu zobowiązań i postępowania podatkowego. Student ma w szczególności zyskać orientację w dziedzinie zasad i form opodatkowania działalności gospodarczej.
Wymagania wstępne:
brak
Literatura podstawowa:
(brak informacji)
Efekt modułowy Kody efektów kierunkowych do których odnosi się efekt modułowy [stopień realizacji: skala 1-5]
Zna podstawowe pojęcia prawne, budowę i hierarchię norm prawa podatkowego [finan_n1_04_1]
K_W02 [1/5]
Ma wiedzę na temat istotnych relacji między strukturami i instytucjami w gospodarce w wymiarze lokalnym, regionalnym i globalnym [finan_n1_04_2]
K_W06 [4/5]
Za pomocą zdobytej wiedzy przyjmuje trafne założenia i podejmuje decyzje podatkowe w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej [finan_n1_04_3]
K_U01 [1/5]
Wskazuje podstawowe instrumenty prawnopodatkowe, konieczne dla prowadzenie przedsiębiorstwa a także prawidłowo ocenia legalność działań w tym zakresie [finan_n1_04_4]
K_U08 [4/5]
Posiada zdolność do pogłębiania wiedzy i nadążania za zmianami prawa podatkowego [finan_n1_04_5]
K_K05 [3/5]
Typ Opis Kody efektów modułowych do których odnosi się sposób weryfikacji
Egzamin [finan_n1_04_w_1]
Student przystępuje do egzaminu pisemnego w formie Student odpowiada na trzy zadane pytania. Pytania są tak skonstruowane, by w ramach dwóch pierwszych ocenić jego wiedzę (znajomość konstrukcji podatkowych, podstawowych pojęć i zagadnień omówionych na wykładzie), a w ramach trzeciego umiejętność rozwiązania problemu, np. wyboru optymalnej formy opodatkowania.
finan_n1_04_1 finan_n1_04_2 finan_n1_04_3 finan_n1_04_4 finan_n1_04_5
Kolokwium pisemne [finan_n1_04_w_2]
Student odpowiada na pytania sprawdzające jego wiedzę na temat przepisów prawa podatkowego oraz umiejętność zastosowania regulacji podatkowych do rozwiązania problemu. Pod koniec zajęć student przystępuje do zaliczenia pisemnego. Przy wystawianiu oceny z ćwiczeń brana jest po uwagę aktywność na zajęciach.
finan_n1_04_1 finan_n1_04_3 finan_n1_04_5
Rodzaj prowadzonych zajęć Praca własna studenta Sposoby weryfikacji
Typ Opis (z uwzględnieniem metod dydaktycznych) Liczba godzin Opis Liczba godzin
wykład [finan_n1_04_fs_1]
Wykład mający zapoznawać z podstawowymi pojęciami i konstrukcjami prawnymi obowiązujących w Polsce podatków. Wykład ilustrowany przykładami z orzecznictwa sądów administracyjnych i TS UE. Metoda werbalna.
15
Praca ze wskazaną literaturą przedmiotu oraz orzecznictwem, obejmująca samodzielne przyswajanie wiedzy teoretycznej odnoście wskazanych zagadnień.
35 Egzamin [finan_n1_04_w_1]
ćwiczenia [finan_n1_04_fs_2]
Studenci wyjaśniają problemy wskazane przez prowadzącego posługując się wiedzą zdobytą na wykładach i w ramach pracy własnej. Praca prowadzącego ze studentami oparta jest na klasycznej metodzie problemowej.
15
Student analizuje wskazane akty prawne i orzecznictwo pod kątem znalezienia rozwiązań zadań określonych przez prowadzącego ćwiczenia.
35 Kolokwium pisemne [finan_n1_04_w_2]
Załączniki
Opis modułu (PDF)
Informacje o sylabusach mogą ulec zmianie w trakcie trwania studiów.
Sylabusy (USOSweb)
Semestr Moduł Język wykładowy
semestr zimowy 2018/2019 Podstawy prawa podatkowego [07-PB-S1-PPP] polski