Wybrane zagadnienia z toksykologii biomateriałów Kierunek studiów: Inżynieria materiałowa
Kod programu: 08-S2MA12.2014

Nazwa modułu: Wybrane zagadnienia z toksykologii biomateriałów
Kod modułu: IM2A_ WZTB
Kod programu: 08-S2MA12.2014
Semestr: semestr letni 2014/2015
Język wykładowy: polski
Forma zaliczenia: egzamin
Punkty ECTS: 2
Opis:
Moduł Wybrane zagadnienia z toksykologii biomateriałów ma umożliwić studentowi/studentce poznanie zagadnień związanych z toksykologią biomateriałów, w tym pojęć i definicji, takich jak: toksyna (trucizna), toksyczność, stopnie toksyczności, rodzaje zatruć, adsorpcja substancji toksycznych i biokorozja. Moduł ma zapewnić studentowi/studentce orientowanie się w mechanizmach i dynamice działania toksycznego, w oparciu o które student/studentka powinien zrozumieć znaczenie toksyczności biomateriałów oraz jej negatywne skutki oddziaływania na organizm. Realizacja powyższych celów będzie wymagała poznania szeregu zagadnień z zakresu pierwszego poziomu kształcenia.
Wymagania wstępne:
Wymagana znajomość chemii, podstaw nauki o materiałach, korozji i ochrony przed korozją oraz biomateriałów.
Literatura podstawowa:
(brak informacji)
Efekt modułowy Kody efektów kierunkowych do których odnosi się efekt modułowy [stopień realizacji: skala 1-5]
Definiowanie podstawowych pojęć z zakresu toksykologii biomateriałów. [IM2A_WZTB_1]
IM2A_W14 [3/5]
Odróżnianie i opisywanie mechanizmów działania toksycznego oraz zaburzeń metabolicznych i morfologicznych wywoływanych przez trucizny. Rozpoznawanie i opisywanie infekcji, reakcji rakotwórczej oraz alergicznej organizmu żywego na implant. [IM2A_WZTB_2]
IM2A_U01 [2/5] IM2A_U14 [3/5] IM2A_K05 [1/5]
Doskonalenie umiejętności przyswajania nowej wiedzy z zakresu toksykologicznych wymogów prawnych dla biomateriałów obowiązujących w Unii Europejskiej. [IM2A_WZTB_3]
IM2A_K01 [4/5]
Typ Opis Kody efektów modułowych do których odnosi się sposób weryfikacji
Egzamin pisemny [IM2A_WZTB_w_1]
Weryfikacja wiedzy w oparciu o treść wykładów, wskazaną literaturę oraz odbyte ćwiczenia audytoryjne.
IM2A_WZTB_1 IM2A_WZTB_2 IM2A_WZTB_3
Kolokwia pisemne/testy [IM2A_WZTB_w_2]
Sprawdzenie wiadomości nabytych podczas ćwiczeń audytoryjnych.
IM2A_WZTB_1 IM2A_WZTB_2 IM2A_WZTB_3
Rodzaj prowadzonych zajęć Praca własna studenta Sposoby weryfikacji
Typ Opis (z uwzględnieniem metod dydaktycznych) Liczba godzin Opis Liczba godzin
wykład [IM2A_WZTB _fs_1]
Wykład ma umożliwić zrozumienie podstawowych pojęć i definicji używanych w toksykologii biomateriałów, zapoznanie studentów z teoretycznymi zagadnieniami mechanizmów działania toksycznego oraz rozróżnienia reakcji rakotwórczej i alergicznej organizmu żywego na implant. Wykład prowadzony jest z wykorzystaniem środków multimedialnych w oparciu o wybrany zestaw podręczników.
30
Praca ze wskazaną literaturą obejmująca samodzielne przyswojenie wiedzy w odniesieniu do zagadnień poruszanych na wykładach.
10 Egzamin pisemny [IM2A_WZTB_w_1]
ćwiczenia [IM2A_WZTB _fs_2]
Ćwiczenia prowadzone w oparciu o dyskusję i rozwiązywanie zagadnień z wykorzystaniem środków multimedialnych.
15
Przygotowanie do ćwiczeń poprzez samodzielne studiowanie wskazanych zagadnień.
5 Kolokwia pisemne/testy [IM2A_WZTB_w_2]
Załączniki
Opis modułu (PDF)
Informacje o sylabusach mogą ulec zmianie w trakcie trwania studiów.
Sylabusy (USOSweb)
Semestr Moduł Język wykładowy
semestr letni 2014/2015 Wybrane zagadnienia z toksykologii biomateriałów [08-MA-BI-S2-P051-1] (brak informacji)