Przedmiot specjalistyczny 2. Recykling materiałów polimerowych Kierunek studiów: Inżynieria materiałowa
Kod programu: 08-S2MAL16.2016

Nazwa modułu: Przedmiot specjalistyczny 2. Recykling materiałów polimerowych
Kod modułu: IM2A_PS2_RMP
Kod programu: 08-S2MAL16.2016
Semestr: semestr zimowy 2017/2018
Język wykładowy: polski
Forma zaliczenia: egzamin
Punkty ECTS: 4
Opis:
Moduł Recykling materiałów polimerowych ma umożliwić studentowi/studentce ugruntować wiedzę z zakresu procesów fizycznych i reakcji chemicznych zachodzących podczas wytwarzania polimerów oraz tworzyw sztucznych, jak również na etapie ich przetwórstwa. Pozwoli ona na wskazanie głównych kierunków ich recyklingu oraz określenie wpływu zastosowanej techniki na parametry uzyskiwanych recyklatów. Moduł ma także za zadnie zwiększyć świadomość wpływu czynników środowiskowych na właściwości tworzywa sztucznego, a także interakcji zachodzących w kierunku odwrotnym.
Wymagania wstępne:
Wymagana jest realizacja efektów kształcenia modułów fizyki, chemii, polimery, technologie i przetwórstwo materiałów – polimery.
Literatura podstawowa:
1.Recykling materiałów polimerowych: praca zbiorowa / pod red. Andrzeja K. Błędzkiego. - Warszawa : Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, 1997. 2. Odzysk i recykling materiałów polimerowych, Redakcja naukowa: Jacek Kijeński, Andrzej K. Błędzki, Regina Jeziórska, Warszawa: Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, 2012
Efekt modułowy Kody efektów kierunkowych do których odnosi się efekt modułowy [stopień realizacji: skala 1-5]
Ma poszerzoną i pogłębioną wiedzę merytoryczną w zakresie zjawisk fizycznych i procesów chemicznych zachodzących podczas przetwarzania polimerów i tworzyw sztucznych; umiejętność wskazania wpływu zastosowanego kierunku recyklingu na parametry uzyskiwanych recyklatów; posiada uporządkowaną wiedzę o charakterze interdyscyplinarnym z zakresu zaawansowanych technologii przetwarzania i charakteryzacji materiałów polimerowych, niezbędną do projektowania i modelowania nowoczesnych materiałów inżynierskich poddawanych procesom odzysku. [IM2A_PS2_RMP_1]
IM2A_W06 [1/5] IM2A_W11 [4/5]
Potrafi ocenić przydatność i możliwość wykorzystania istniejących i nowych technologii i technik wytwarzania i przetwarzania materiałów inżynierskich, potrafi ukształtować strukturę powierzchni materiałów w celu poprawy ich zdolności do powtórnego użycia; umie projektować polimerowe materiały inżynierskie oraz prognozować ich właściwości z uwzględnieniem występowania zjawisk w cykl życia produktu wykonanego z tego materiału. [IM2A_PS2_RMP_2]
IM2A_U11 [4/5] IM2A_U19 [2/5]
Potrafi myśleć i działać w sposób kreatywny wykazując świadomość konsekwencji oddziaływania na środowisko użytkowanych tworzyw sztucznych; potrafi działać w sposób przedsiębiorczy mając na uwadze potrzebę zrównoważonego rozwoju z wykorzystaniem odpadowych materiałów polimerowych. [IM2A_PS2_RMP_3]
IM2A_K02 [4/5]
Typ Opis Kody efektów modułowych do których odnosi się sposób weryfikacji
egzamin pisemny [IM2A_PS2_RMP_w_1]
Weryfikacja wiedzy teoretycznej w oparciu o treść wygłoszonych wykładów, wskazaną literaturę przedmiotu oraz praktyczne ćwiczenia laboratoryjne.
IM2A_PS2_RMP_1 IM2A_PS2_RMP_2 IM2A_PS2_RMP_3
kolokwium pisemne [IM2A_PS2_RMP_w_2]
Sprawdzenie wiedzy z zakresu wykonywanych ćwiczeń laboratoryjnych związanych z badaniem i oceną właściwości odpadowych materiałów polimerowych.
IM2A_PS2_RMP_1 IM2A_PS2_RMP_2 IM2A_PS2_RMP_3
sprawozdanie [IM2A_PS2_RMP_w_3]
Sprawdzenie wiedzy z zakresu wykonanych praktycznych ćwiczeń związanych z wykorzystaniem odpadowych materiałów polimerowych.
IM2A_PS2_RMP_1 IM2A_PS2_RMP_2 IM2A_PS2_RMP_3
Rodzaj prowadzonych zajęć Praca własna studenta Sposoby weryfikacji
Typ Opis (z uwzględnieniem metod dydaktycznych) Liczba godzin Opis Liczba godzin
wykład [IM2A_PS2_RMP_fs_1]
Wykład ma umożliwić zrozumienie podstawowych zagadnień dotyczących zjawisk fizycznych i reakcji chemicznych zachodzących charakterystycznych dla użytkowych materiałów polimerowych. Pozwoli to na płynne poruszanie się w tematyce głównych kierunków ich recyklingu. Wykład prowadzony jest z wykorzystaniem środków multimedialnych i demonstracji.
30
Praca ze wskazaną literaturą obejmująca samodzielne przyswojenie wiedzy w odniesieniu do podstawowych zagadnień.
30 egzamin pisemny [IM2A_PS2_RMP_w_1]
laboratorium [IM2A_PS2_RMP_fs_2]
(brak informacji)
30
(brak informacji)
30 kolokwium pisemne [IM2A_PS2_RMP_w_2] sprawozdanie [IM2A_PS2_RMP_w_3]
Załączniki
Opis modułu (PDF)
Informacje o sylabusach mogą ulec zmianie w trakcie trwania studiów.
Sylabusy (USOSweb)
Semestr Moduł Język wykładowy
(brak danych)