Dźwięk w filmie i nowych mediach Kierunek studiów: Creative management in new media
Kod programu: W8-S2CM20.2022

Nazwa modułu: Dźwięk w filmie i nowych mediach
Kod modułu: W8-ZN-S2-RD
Kod programu: W8-S2CM20.2022
Semestr:
  • semestr letni 2024/2025
  • semestr letni 2023/2024
  • semestr letni 2022/2023
Język wykładowy: angielski
Forma zaliczenia: egzamin
Punkty ECTS: 3
Opis:
Cele przedmiotu to poznanie wybranych elementów z Akustyki i Elektroakustyki, poznanie terminologii związanej z techniką audio, wprowadzenie do systemów DAW na przykładzie Pro Tools, zapoznanie z elementarnymi funkcjami programu do edycji dźwięku, nabycie wiedzy niezbędnej do tworzenia sesji oraz rejestracji dźwięku, poznanie sprzętu rejestrującego zjawiska dźwiękowe, poznanie struktury dźwięku w filmach i grach video, poznanie narzędzi niezbędnych do importowania oraz zarządzania plikami, zapoznanie z funkcjami związanymi z nagrywaniem oraz edycją MIDI, opanowanie technik umożliwiających dokonywanie montażu dźwięku, nabycie wiedzy z zakresu miksowania oraz zgrywania materiału dźwiękowego, zapoznanie z zaawansowanymi technikami edycji oraz nagrania materiału audio, zapoznanie się z elementami synchronizacji obrazu i dźwięku w filmie zapoznanie się z elementami post-produkcji dźwięku.
Wymagania wstępne:
Znajomość obsługi komputera systemów Windows i OS X, ogólna wiedza z fizyki na poziomie licealnym, ogólna wiedza z zagadnień dźwięku w obrazie filmowym.
Literatura podstawowa:
M. Przedpełska-Beniek, Sztuka dźwięku: Technika i realizacja. Wydawnictwo Wojciech Marzec, 2017 K. Sztekmiler: Podstawy nagłośnienia i realizacji nagrań, wyd. czwarte (rozszerzone), Wydawnictwo Komunikacji i Łączności, Warszawa 2016 K. Maszota: Pro Tools 8. Ilustrowany przewodnik, AudioLogos, Warszawa 2009
Efekt modułowy Kody efektów kierunkowych do których odnosi się efekt modułowy [stopień realizacji: skala 1-5]
Student posiada wiedzę z podstawowych zagadnień związanych z akustyką i elektroakustyką. [RD_1]
K_W12 [5/5]
Student posiada wiedzę o realizacji dźwięku w programach typu DAW, wiedzę o miksowaniu ścieżek dźwiękowych, wiedzę o strukturze dźwięku w filmie i grach video. [RD_2]
K_W10 [4/5]
Student posiada umiejętności posługiwania się elementarnymi funkcjami programu do edycji dźwięku. [RD_3]
K_U12 [4/5]
Student posiada podstawowe umiejętności z zakresu miksowania i zgrywania materiału dźwiękowego. [RD_4]
K_U10 [5/5]
Student jest świadomy zaawansowanych technik edycji oraz nagrania materiału audio i docenia wartość dobrze zgranego dźwięku w ścieżce filmowej. [RD_5]
K_K11 [4/5]
Student rozpoznaje sprzęt rejestrujący zjawiska dźwiękowe i rozróżnia poszczególne elementy ścieżki dźwiękowej. [RD_6]
K_K12 [3/5]
Typ Opis Kody efektów modułowych do których odnosi się sposób weryfikacji
Sprawdzian [RD_w_1]
Test kontrolny obejmujący zagadnienia omawiane na zajęciach oraz wskazane studentom do opracowania w ramach pracy własnej.
RD_1 RD_2
Ocena ciągła [RD_w_2]
Praca semestralna oceniania jest pod kątem technicznym i merytorycznym.
Kryteria oceniania praktycznej pracy semestralnej: wprowadzanie do realizacji kreatywnych metod pracy, większa pomysłowość i wynalazczość przy realizacji zadań, duża samodzielność przy wykonywaniu zadań, realizowanie kilku wariantów danego zagadnienia, własne poszukiwania i inwencja twórcza. Ze względu na szczególną niewymierność oceniania w dziedzinie sztuk pięknych, kryteria te w uzasadnionych przypadkach mogą ulec zmianom. Ocena końcowa jest średnią ważoną z pisemnego testu kontrolnego (waga 3) oraz z praktycznej pracy semestralnej (waga 2).
RD_3 RD_4 RD_5 RD_6
Rodzaj prowadzonych zajęć Praca własna studenta Sposoby weryfikacji
Typ Opis (z uwzględnieniem metod dydaktycznych) Liczba godzin Opis Liczba godzin
wykład [RD_fs_1]
Wykład prezentujący teoretyczne i praktyczne zagadnienia z przedmiotu przy pomocy prezentacji multimedialnych. Prezentowane są także fragmenty audio ścieżek dźwiękowych oraz audio-video dzieł filmowych wraz z wglądem w partytury muzyczne i inne przykłady muzyczne.
15
Analiza literatury przedmiotu, analiza treści wykładu, poszukiwanie przykładów w praktyce, samodzielna realizacja wskazanych partii materiału z uwzględnieniem literatury przedmiotu.
45 Sprawdzian [RD_w_1]
ćwiczenia [RD_fs_2]
Ćwiczenia prowadzone są w pracowni komputerowej z zastosowaniem programu typu DAW (Pro Tools), mikrofonów.
15
Samodzielne przygotowanie się do każdych zajęć, usystematyzowanie materiału przedstawionego na zajęciach, przygotowanie projektów - także grupowych.
45 Ocena ciągła [RD_w_2]
Załączniki
Opis modułu (PDF)
Informacje o sylabusach mogą ulec zmianie w trakcie trwania studiów.
Sylabusy (USOSweb)
Semestr Moduł Język wykładowy
(brak danych)