Muzyka w sztuce audiowizualnej (do wyboru jeden przedmiot: Muzyka w filmie fabularnym lub Muzyka w filmie dokumentalnym) Kierunek studiów: Creative management in new media
Kod programu: W8-S2CM20.2022

Nazwa modułu: Muzyka w sztuce audiowizualnej (do wyboru jeden przedmiot: Muzyka w filmie fabularnym lub Muzyka w filmie dokumentalnym)
Kod modułu: W8-ZN-S2-MWF
Kod programu: W8-S2CM20.2022
Semestr:
  • semestr zimowy 2025/2026
  • semestr zimowy 2024/2025
  • semestr zimowy 2023/2024
Język wykładowy: angielski
Forma zaliczenia: egzamin
Punkty ECTS: 3
Opis:
Przedmiot do wyboru: • Muzyka w filmie fabularnym • Muzyka w grze wideo Opis przedmiotu: Muzyka w filmie fabularnym Celem przedmiotu jest prezentacja podstawowych informacji z zakresu muzyki filmowej, rozwoju technologii wpływającej na kompozytorów oraz sylwetek twórców i ich dzieł muzycznych w korelacji z reżyserami i konkretnymi filmami. Główną osią kształcenia jest poznanie funkcji muzyki opartych na różnych teoriach muzyki filmowej, nabywanie umiejętności analizy muzyki filmowej pod kątem prezentowanych teorii. Celem jest także kształcenie umiejętności identyfikacji elementów ścieżki dźwiękowej, stylów muzycznych i technik kompozytorskich. Opis przedmiotu: Muzyka w grze wideo Celem przedmiotu jest kształcenie kompetencji w dostrzeganiu roli muzyki w grze wideo, w szczególności kształcenie umiejętności rozpoznawania cech muzyki (wyróżnik czasu akcji, wyróżnik tematyczny). Głównymi tematami prezentowanymi podczas prowadzone modułu będą: różnice pomiędzy technikami Layering i Splicing, ścieżki typu transition, problem lokacji a stylu, kształtowanie emocjonalności ze względu na prowadzoną narrację, logikę i mechanikę gry wideo, nielinearność rozgrywki i jej tło muzyczne, specyfika ścieżki dźwiękowej i jej epizodyczna nieewolucyjność.
Wymagania wstępne:
Ogólna znajomość dzieł filmowych i gier wideo.
Literatura podstawowa:
"P. Pomostowski: Muzyka w filmie, Wydawnictwo Wojciech Marzec, Warszawa 2019. M. Wilczek – Krupa: Funkcje muzyki w filmie. Teorie praktyków, Res Facta Nova, numer 15 (24) 2014. A. Helman: Na ścieżce dźwiękowej. O muzyce w filmie. PWM, Kraków 1968 A. Piotrowska: O muzyce i filmie. Wprowadzenie do muzykologii filmowej. Seria: Acta Musicologica Universitatis Cracoviensis, tom XXV, Kraków 2014
Efekt modułowy Kody efektów kierunkowych do których odnosi się efekt modułowy [stopień realizacji: skala 1-5]
Student ma uporządkowaną wiedzę o muzyce filmowej, jej historii i związków z technologią filmową. [MWF_1]
K_W11 [4/5]
Student zna głównych twórców muzyki filmowej i ich twórczość. [MWF_2]
K_W12 [5/5]
Student identyfikuje elementy ścieżki dźwiękowej oraz identyfikuje elementy dzieła muzycznego funkcjonującego z obrazem ruchomym. [MWF_3]
K_U10 [5/5]
Student rozumie podstawowe elementy i etapy produkcji dźwięku w filmie. [MWF_4]
K_U12 [4/5]
Student wskazuje zależności pomiędzy twórcami muzyki filmowej z twórcami obrazu ruchomego. [MWF_5]
K_K12 [3/5]
Student docenia rolę muzyki w różnych gatunkach i podgatunkach filmowych. [MWF_6]
K_K11 [4/5]
Typ Opis Kody efektów modułowych do których odnosi się sposób weryfikacji
Sprawdzian [MWF_w_1]
Student rozwiązuje test obejmujący zagadnienia omawiane na wykładach oraz wskazane zagadnienia do przygotowania jako praca własna.
MWF_1 MWF_2
Ocena ciągła [MWF_w_2]
Student przygotowuje pracę semestralną na wskazany temat. Praca semestralna oceniania jest pod kątem merytorycznym, zawartej i zastosowanej w niej bibliografii (również cytowanych fragmentów tekstów źródłowych).
MWF_3 MWF_4 MWF_5 MWF_6
Rodzaj prowadzonych zajęć Praca własna studenta Sposoby weryfikacji
Typ Opis (z uwzględnieniem metod dydaktycznych) Liczba godzin Opis Liczba godzin
ćwiczenia [MFW_fs_2]
Metoda ćwiczeniowa wsparta nagraniami audio oraz video.
15
Samodzielne przygotowanie się do każdych zajęć, usystematyzowanie materiału przedstawionego na zajęciach, przygotowanie projektów - także grupowych.
45 Sprawdzian [MWF_w_1]
wykład [MWF_fs_1]
Metoda wykładowa wsparta nagraniami audio oraz video.
15
Analiza literatury przedmiotu, analiza treści wykładu, poszukiwanie przykładów w praktyce, samodzielna realizacja wskazanych partii materiału z uwzględnieniem literatury przedmiotu.
45 Ocena ciągła [MWF_w_2]
Załączniki
Opis modułu (PDF)
Informacje o sylabusach mogą ulec zmianie w trakcie trwania studiów.
Sylabusy (USOSweb)
Semestr Moduł Język wykładowy
(brak danych)