Pedagogy Programme code: 06-S1PE12.2016

Field of study: Pedagogy
Programme code: 06-S1PE12.2016
Programme code (USOS): 06-S1PE12
Faculty: Faculty of Social Sciences
Language of study: Polish
Academic year of entry: winter semester 2016/2017
Level of qualifications/degree: first-cycle studies
Mode of study: full-time
Degree profile: general academic
Number of semesters: 6
Degree: licencjat (Bachelor's Degree)
Access to further studies: the possibility of applying for the second-cycle studies and postgraduate studies
Specializations:
  • Pre-school and Early School Education
  • Protective-Educational Pedagogy
  • Social Rehabilitation and Group Therapy
  • Social Rehabilitation and Social Prevention
  • Social Rehabilitation and Treatment in Prison
Semester from which the specializations starts: (no information given)
Areas, fields and disciplines of art or science to which the programme is assigned:
  • social studies
    • social studies - 100%
      • education
ISCED code: 0111
The number and date of the Senate’s resolution: 133 (29/05/2012)
General description of the programme:
Kierunek ma charakter międzyobszarowy. Pedagogika jako nauka o wychowaniu i kształceniu łączy dwie perspektywy, humanistyczną koncentrująca się na istocie wychowania, nauczania i uczenia się oraz społeczną dotyczącą środowisk wychowawczych, systemów instytucji oświatowych i opiekuńczych, ich fuzji i znaczenia w rozwoju człowieka. Zgodnie z Rozporządzeniem MNiSzW z dnia 8 sierpnia 2011 r. (Dz. U. Nr 179, poz. 1065) kierunek pedagogika należy do obszaru i dziedziny nauk społecznych. Pedagogika jest jednak nauką interdyscyplinarną i zgodnie z załącznikiem 1 do Rozporządzenia MNiSzW z dnia 4 listopada 2011 w sprawie wzorcowych efektów kształcenia należy do obszarów kształcenia w zakresie nauk humanistycznych i społecznych.
Organization of the process of obtaining a degree:
Uchwała w sprawie zatwierdzenia regulaminu dyplomowania na kierunkach studiów prowadzonych na WPiPs Uniwersytetu Śląskiego z dnia 19 marca 2013.
Connection between the field of study and university development strategy, including the university mission:
Wydział Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego posiada własną misję oraz strategię rozwoju na lata 2012-2020 zatwierdzoną na posiedzeniu Rady Wydziału w dniu 26.02.2013 roku. Strategia rozwoju Wydziału PiPs jest zgodna ze strategią rozwoju Uniwersytetu Śląskiego na lata 2012-2020, uchwaloną przez Senat uczelni na posiedzeniu w dniu 24 stycznia 2012 r. W swoich zasadniczych celach powtarza ona generalne obligacje, jakie nałożono na społeczność uczonych i studentów oraz służby pomocnicze Uniwersytetu. Obligacje te dotyczą sprawnego zarządzania uczelnią i jego jednostkami organizacyjnymi, rozwoju nauki, kształcenia na najwyższym poziomie na wszystkich rodzajach studiów oraz dobrej współpracy z otoczeniem. W strategii określono odpowiedzialność konkretnych podmiotów na Wydziale za realizację poszczególnych zadań oraz wyznaczono terminy ich wdrożenia. Określone w strategii rozwoju działania dotyczą wszystkich kierunków funkcjonujących na Wydziale Pedagogiki i Psychologii.
Specialization: pedagogika opiekuńczo-wychowawcza z animacją zabawy
General description of the specialization:
Studia pedagogiczne w zakresie Pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej z animacją zabawy mają na celu przygotowanie studentów do profesjonalnej pracy opiekuńczo-wychowawczej z człowiekiem na różnych etapach jego życia. Zdobyte w ramach kształcenia na specjalności wiedza i umiejętności przygotowują studenta do pełnienia zadań opiekuńczo-wychowawczych wobec małego dziecka, dzieci starszych, młodzieży, osób dorosłych oraz seniorów. Specjalność w sposób szczególny uwzględnienia znaczenie zabawy jako ważnego i narzędzia pracy pedagogicznej, ale także jako naturalnej i społecznie inspirowanej aktywności człowieka na wszystkich etapach rozwoju. Specjalność ma na celu zainspirowanie studenta do szerokiej refleksji o wychowaniu człowieka i wspieraniu jego rozwoju. W ramach kształcenia student zdobywa szeroką wiedzę z zakresu pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej i związanej z nią metodyki pracy opiekuńczo-wychowawczej, metodyki zajęć korekcyjno-kompensacyjnych, pomocy społecznej, pieczy zastępczej, pedagogii małego dziecka, dziecka starszego i młodzieży, edukacji ustawicznej, poradnictwa opiekuńczo-wychowawczego, profilaktyki zagrożeń rozwoju człowieka, pedagogiki kultury, jak również teorii zabawy. W sposób specjalny w toku studiów student zostaje przygotowany do animacji zabawy na różnych etapach rozwoju człowieka i za pomocą rozmaitych form. Studia na tej specjalności nie tylko pomogą w sposób wielowymiarowy rozszerzyć kompetencje pedagogiczne, ale równocześnie pozwolą zdobyć szeroką wiedzę humanistyczną oraz orientację w istotnych kwestiach pedagogicznych, społecznych i kulturowych
Internships (hours and conditions):
Praktyki realizowane są w trzech modułach organizacyjnych. Pierwszy moduł praktyczny asystencki realizowany na 1 semestrze obejmuje wymiar 30 godzin na studiach stacjonarnych i 30 godzin na studiach niestacjonarnych. Praktyka ma charakter hospitacyjny i odbywa się w różnych placówkach oświatowych, wychowawczych, pomocowych i resocjalizacyjnych. Ich celem jest stworzenie szansy studentom na poznanie specyfiki zatrudnienia w różnych placówkach pedagogicznych, co przyczyni się do świadomego wyboru specjalności po 1 semestrze studiów. Moduł praktyczny (praktyka śródroczna): Specjalności nienauczycielskie i nauczycielskie: obejmuje praktyki śródroczne związane bezpośrednio z wybraną specjalnością w wymiarze po 30 godzin w semestrze 3 oraz 4. Praktyka wakacyjna Specjalności nienauczycielskie: obejmuje praktyki wakacyjne związane z wybraną specjalnością po 4 semestrze (rygor semestru 5) w liczbie 6o godzin. Specjalności nauczycielskie: obejmuje praktyki wakacyjne związane z wybraną specjalnością po 4 semestrze (rygor semestru 5) w liczbie 9o godzin.
Graduation requirements:
Uzyskanie absolutorium, osiągnięcie zakładanych efektów kształcenia dla pierwszego stopnia studiów oraz złożenie pracy dyplomowej i egzamin licencjacki
Number of ECTS credits required to achieve the qualification equivalent to the level of study: 180
Professional qualifications:
Absolwent kierunku Pedagogika o specjalności Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza animacją zabawy przygotowuje się do pracy opiekuńczo-wychowawczej o różnej specyfice. Specjalność ta pozwala na podjęcie pracy m. in. w żłobkach (sektora rządowego i pozarządowego), w klubach dziecięcych, w salach zabaw dziecięcych, jako opiekun/niania, w szkołach, w świetlicach szkolnych, w bursach, w internatach, w sanatoriach, w prewentoriach, w ośrodkach szkolno-wychowawczych, w domach dziecka, w zakładach leczniczo-wychowawczych, w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, w centrach pomocy rodzinie, w placówkach pomocy społecznej, w poradniach rodzinnych (sektor pozarządowy),w ośrodkach adopcyjnych, w pogotowiach rodzinnych, w schroniskach dla ofiar patologii w rodzinie. Absolwent tej specjalności może świadczyć profesjonalną pracę na rzecz ludzi dorosłych i starszych, jako doradca; jako opiekun i wychowawca w placówkach pomocy społecznej, w urzędzie pracy, w uniwersytecie trzeciego wieku, w klubie seniora, w domu seniora, czy też w innych instytucjach pozarządowych wspomagających procesy wychowania i rozwoju człowieka na różnych etapach jego życia.
Percentage of the ECTS credits for each of the areas to which the learning outcomes are related to the total number of ECTS credits: social studies : 63%
humanistic studies : 54%
Specialization: pedagogika opiekuńczo-wychowawcza ze wsparciem rodziny
General description of the specialization:
Studia pedagogiczne w zakresie Pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej ze wsparciem rodziny mają na celu przygotowanie studentów do profesjonalnej pomocy rodzinie w zakresie pełnionych przez nią funkcji opiekuńczo-wychowawczych wobec człowieka w różnych etapach jego życia. Wiedza i umiejętności, które zdobywa student w ramach specjalności przygotowują go do pełnienia opieki wychowawczej nad dziećmi, młodzieżą, osobami dorosłymi i seniorami, ze szczególnym uwzględnieniem ich sytuacji rodzinnej. Profesjonalne wsparcie rodziny w jej zadaniach opiekuńczo-wychowawczych wymaga wiedzy o rodzinie, postawach rodzicielskich, o dziecku, młodzieży i człowieku dorosłym a także wiadomości w zakresie pedagogiki opiekuńczej – wychowawczej, pomocy społecznej, metodyki pracy opiekuńczo-wychowawczej i zajęć korekcyjnych, dialogu i komunikacji w rodzinie i społeczeństwie, poradnictwa, diagnozy, prawa rodzinnego czy różnych form pieczy zastępczej. Obok wiedzy i umiejętności dotyczącej sfery pedagogicznego działania, pedagogika opiekuńczo-wychowawcza prowadzi do refleksji o ważkich w wychowaniu, pomocy i opiece wartościach i kategoriach, jak: rodzina, wspólnota, podmiotowość, odpowiedzialność, wsparcie, troska, miłość i wiele innych. Studia na tej specjalności nie tylko pomogą w sposób wielowymiarowy rozszerzyć kompetencje pedagogiczne, ale równocześnie pozwolą zdobyć szeroką wiedzę humanistyczną oraz orientację w istotnych kwestiach społecznych i kulturowych.
Internships (hours and conditions):
Praktyki realizowane są w trzech modułach organizacyjnych. Pierwszy moduł praktyczny asystencki realizowany na 1 semestrze obejmuje wymiar 30 godzin na studiach stacjonarnych i 30 godzin na studiach niestacjonarnych. Praktyka ma charakter hospitacyjny i odbywa się w różnych placówkach oświatowych, wychowawczych, pomocowych i resocjalizacyjnych. Ich celem jest stworzenie szansy studentom na poznanie specyfiki zatrudnienia w różnych placówkach pedagogicznych, co przyczyni się do świadomego wyboru specjalności po 1 semestrze studiów. Moduł praktyczny (praktyka śródroczna): Specjalności nienauczycielskie i nauczycielskie: obejmuje praktyki śródroczne związane bezpośrednio z wybraną specjalnością w wymiarze po 30 godzin w semestrze 3 oraz 4. Praktyka wakacyjna Specjalności nienauczycielskie: obejmuje praktyki wakacyjne związane z wybraną specjalnością po 4 semestrze (rygor semestru 5) w liczbie 6o godzin. Specjalności nauczycielskie: obejmuje praktyki wakacyjne związane z wybraną specjalnością po 4 semestrze (rygor semestru 5) w liczbie 9o godzin.
Graduation requirements:
Uzyskanie absolutorium, osiągnięcie zakładanych efektów kształcenia dla pierwszego stopnia studiów oraz złożenie pracy dyplomowej i egzamin licencjacki
Number of ECTS credits required to achieve the qualification equivalent to the level of study: 180
Professional qualifications:
Absolwent kierunku pedagogika o specjalności pedagogika opiekuńczo-wychowawcza ze wsparciem rodziny zdobywa kwalifikacje do pracy w różnych formach pracy opiekuńczo-wychowawczej. Miejscem pracy dla absolwenta mogą być Centra Pomocy Dziecku i Rodzinie, placówki typu rodzinnego (pogotowia opiekuńczo-wychowawcze, rodzinne domy dziecka i systemy rodzinkowe domu dziecka), poradnie rodzinne, ośrodki adopcyjne, schroniska dla ofiar patologii w rodzinie, placówki sektora pozarządowego wspierające rodzinę. Studia są też podstawą dla prowadzenia rodziny zastępczej. Uzupełniając wykształcenie absolwenci mogą również być zatrudnieni w sądach rodzinnych (jako kuratorzy), jako doradcy i konsultanci w instytucjach zorientowanych na pomoc rodzinie oraz w poradniach psychologiczno-pedagogicznych. Miejscem pracy dla pedagogów opiekuńczo-wychowawczych są różnego rodzaju fundacje działające na rzecz rodziny, stowarzyszenia skupiające się na potrzebach rodziny (świadczące pomoc rodzinie, dzieciom, grupom). Nasi absolwenci mogą świadczyć także profesjonalną pomoc wychowawczą i opiekuńczą w szkołach (jako pedagodzy szkolni), w świetlicach szkolnych oraz w środowiskowych, w bursach, w internatach, w ośrodkach szkolno-wychowawczych, w domach dziecka, w placówkach sanatoryjnych, w zakładach leczniczo-wychowawczych, w Domach Spokojnej Starości, w Uniwersytetach III wieku, w żłobkach, w klubach dziecięcych, jako opiekuni w salach zabaw dla małych dzieci, jako opiekuni dzienni dla ludzi starszych i chorych oraz małych dzieci (niania) także w różnego typu instytucjach pozarządowych wspomagających procesy wychowania dzieci i młodzieży.
Percentage of the ECTS credits for each of the areas to which the learning outcomes are related to the total number of ECTS credits: social studies : 63%
humanistic studies : 54%
Specialization: Pre-school and Early School Education
General description of the specialization:
Absolwent tej specjalności uzyskuje niezbędną wiedzę teoretyczną i praktyczną z przedmiotów pedagogicznych redysponującą go do realizacji zadań dydaktycznych i wychowawczych; posiada kompetencje pedagogiczne oraz kompetencje nauczycielskie do pracy z uczniami w szkole na I stopniu edukacyjnym. W kształceniu zwraca się uwagę przede wszystkim na podstawową wiedzę merytoryczną i metodyczną z przedmiotów przygotowujących studenta do aktywnej, nowatorskiej pracy edukacyjnej z dzieckiem, w tym na indywidualizację procesu nauczania, organizację środowiska wychowawczego, szerokie przygotowanie w zakresie metod i technik aktywizujących oraz kompensacyjnych w edukacji, różnorodnych form stymulacji aktywności dziecka. Absolwent przygotowany jest do funkcjonowania w zmieniającym się środowisku wychowawczym dziecka, a jego kompetencje w zakresie nauczania, zostają uzupełnione i wzmocnione nabytymi umiejętnościami w diagnozowaniu i monitorowaniu rozwoju dziecka oraz stymulacji jego twórczej aktywności i zainteresowań, uzyskuje również niezbędną wiedzę w zakresie prawa oświatowego i statusu zawodowego nauczyciela. Dzięki dodatkowej specjalności (wychowanie przedszkolne) przygotowany jest do prowadzenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych, do pracy diagnostycznej i kompensacyjno-korekcyjnej z małym dzieckiem w oparciu o wiedzę psychologiczno-pedagogiczną. Kształcenie zakłada przygotowanie przyszłego nauczyciela od strony merytorycznej, metodycznej oraz organizacyjnej, tak aby posiadł on kompetencje nauczycielskie do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.
Internships (hours and conditions):
Praktyki realizowane są w trzech modułach organizacyjnych. Pierwszy moduł praktyczny asystencki realizowany na 1 semestrze obejmuje wymiar 30 godzin na studiach stacjonarnych i 30 godzin na studiach niestacjonarnych. Praktyka ma charakter hospitacyjny i odbywa się w różnych placówkach oświatowych, wychowawczych, pomocowych i resocjalizacyjnych. Ich celem jest stworzenie szansy studentom na poznanie specyfiki zatrudnienia w różnych placówkach pedagogicznych, co przyczyni się do świadomego wyboru specjalności po 1 semestrze studiów. Moduł praktyczny (praktyka śródroczna): Specjalności nienauczycielskie i nauczycielskie: obejmuje praktyki śródroczne związane bezpośrednio z wybraną specjalnością w wymiarze po 30 godzin w semestrze 3 oraz 4. Praktyka wakacyjna Specjalności nienauczycielskie: obejmuje praktyki wakacyjne związane z wybraną specjalnością po 4 semestrze (rygor semestru 5) w liczbie 60 godzin. Specjalności nauczycielskie: obejmuje praktyki wakacyjne związane z wybraną specjalnością po 4 semestrze (rygor semestru 5) w liczbie 90 godzin
Graduation requirements:
Uzyskanie absolutorium, osiągnięcie zakładanych efektów kształcenia dla pierwszego stopnia studiów oraz złożenie pracy dyplomowej i egzamin licencjacki
Number of ECTS credits required to achieve the qualification equivalent to the level of study: 180
Professional qualifications:
szkoły ogólnodostępne – klasy I – III, przedszkola, placówki opieki nad dziećmi, świetlice szkolne, kluby dziecięce, przygotowanie do pracy w charakterze opiekuna dziennego i niani, przygotowanie do prowadzenia zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych.
Percentage of the ECTS credits for each of the areas to which the learning outcomes are related to the total number of ECTS credits: social studies : 63%
humanistic studies : 54%
Specialization: promocja zdrowia z profilaktyką uzależnień
General description of the specialization:
Celem studiów I stopnia na specjalności Promocja zdrowia z profilaktyką uzależnień jest wyposażenie studenta w niezbęd¬ną wiedzę z zakresu nauk humanistycznych w tym kulturowo-społecznych i środowiskowych uwarunkowań zdrowia i choroby. Ogólno pedagogiczna wiedza obejmująca podstawową terminologię, teorię i metodologię umożliwi rozumienie kontekstu kształcenia i wychowania oraz konstruowania własnego rozwoju zawodowego. Kształtowane będą umiejętności praktyczne z zakresu stymulowania i wspomagania, nabywania i rozwijania kompetencji niezbędnych do odzyskiwania, utrzymywania i ochrony zdrowia oraz profilaktyki uzależnień w pracy z osobami w różnym wieku. Student zdobędzie wiedzę i umiejętności przydatne do działań organizacyjnych związanych z promocją zdrowia, profilaktyką uzależnień , edukacją zdrowotną w różnych środowiskach i fazach życia człowieka.
Internships (hours and conditions):
Praktyki realizowane są w trzech modułach organizacyjnych. Pierwszy moduł praktyczny asystencki realizowany na 1 semestrze obejmuje wymiar 30 godzin na studiach stacjonarnych i 30 godzin na studiach niestacjonarnych. Praktyka ma charakter hospitacyjny i odbywa się w różnych placówkach oświatowych, wychowawczych, pomocowych i resocjalizacyjnych. Ich celem jest stworzenie szansy studentom na poznanie specyfiki zatrudnienia w różnych placówkach pedagogicznych, co przyczyni się do świadomego wyboru specjalności po 1 semestrze studiów. Moduł praktyczny (praktyka śródroczna): Specjalności nienauczycielskie i nauczycielskie: obejmuje praktyki śródroczne związane bezpośrednio z wybraną specjalnością w wymiarze po 30 godzin w semestrze 3 oraz 4. Praktyka wakacyjna Specjalności nienauczycielskie: obejmuje praktyki wakacyjne związane z wybraną specjalnością po 4 semestrze (rygor semestru 5) w liczbie 60 godzin. Specjalności nauczycielskie: obejmuje praktyki wakacyjne związane z wybraną specjalnością po 4 semestrze (rygor semestru 5) w liczbie 90 godzin
Graduation requirements:
Osiągnięcie zakładanych efektów kształcenia na specjalności promocja zdrowia z profilaktyką uzależnień oraz złożenie pracy dyplomowej i egzamin licencjacki lub magisterski. Celem egzaminu jest ocena stopnia opanowania przez studentów umiejętności związanych z prezentowaniem wiedzy teoretycznej, metodologicznej oraz kompetencji w zakresie studiowanej specjalności oraz prezentowania i interpretowania wyników badań przeprowadzonych w ramach pracy dyplomowej. Warunkiem dopuszczenia do egzaminu dyplomowego jest osiągnięcie efektów kształcenia przewidzianych w programie kształcenia dla kierunku pedagogika prowadzonym przez Wydział Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Number of ECTS credits required to achieve the qualification equivalent to the level of study: 180
Professional qualifications:
Absolwent po ukończeniu studiów I stopnia na kierunku pedagogika specjalność Promocja zdrowia z profilaktyką uzależnień jest przygotowany do pracy na różnych płaszczyznach promocji zdrowia i profilaktyki uzależnień i w różnych obszarach działalności edukacyjnej, min. w placówkach oświatowo-wychowawczych, pomocy społecznej, poradniach specjalistycznych, w państwowej i samorządowej administracji oświatowej, pedagogicznych służbach społecznych, placówkach kształcenia ustawicznego, w instytucjach profilaktyki i terapii społecznej organizowanych na poziomie społeczności środowiska lokalnego.
Percentage of the ECTS credits for each of the areas to which the learning outcomes are related to the total number of ECTS credits: humanistic studies : 54%
social studies : 53%
Specialization: Protective-Educational Pedagogy
General description of the specialization:
Specjalność wskazuje na związek pedagogiki (edukacji, wychowania) z opieką i pomocą społeczną. W jej ramach student ma możliwość zapoznania się między innymi z tradycjami pracy socjalnej oraz myśli i działalności opiekuńczej i wychowawczej, ze współczesnymi teoriami i koncepcjami pomocy społecznej, z analizą instytucji i form pracy socjalnej i opiekuńczo-wychowawczej. Studia na tej specjalności nie tylko pomagają rozszerzyć wiedzę i kompetencje pedagogiczne, ale również pozwalają zdobyć orientację w istotnych kwestiach społecznych, jak: więzi międzyludzkie, funkcjonowanie rodziny, patologie życia społecznego, polityka społeczna i wiele innych. Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza umożliwia z jednej strony głęboką refleksję o ważkich w wychowaniu, w pomocy i w opiece wartościach i działaniach, jak: bezpieczeństwo, troska, wsparcie, cierpienie, solidarność i in., z drugiej zaś pozwala zdobyć wiedzę i umiejętności bezpośrednio przydatne dla praxis, między innymi w zakresie zajęć opiekuńczo-wychowawczych, prawodawstwa społecznego, poradnictwa, strategii wsparcia socjalnego, metod zajęć korekcyjnych i animacyjnych.
Internships (hours and conditions):
Praktyki realizowane są w trzech modułach organizacyjnych. Pierwszy moduł praktyczny asystencki realizowany na 1 semestrze obejmuje wymiar 30 godzin na studiach stacjonarnych i 30 godzin na studiach niestacjonarnych. Praktyka ma charakter hospitacyjny i odbywa się w różnych placówkach oświatowych, wychowawczych, pomocowych i resocjalizacyjnych. Ich celem jest stworzenie szansy studentom na poznanie specyfiki zatrudnienia w różnych placówkach pedagogicznych, co przyczyni się do świadomego wyboru specjalności po 1 semestrze studiów. Moduł praktyczny (praktyka śródroczna): Specjalności nienauczycielskie i nauczycielskie: obejmuje praktyki śródroczne związane bezpośrednio z wybraną specjalnością w wymiarze po 30 godzin w semestrze 3 oraz 4. Praktyka wakacyjna Specjalności nienauczycielskie: obejmuje praktyki wakacyjne związane z wybraną specjalnością po 4 semestrze (rygor semestru 5) w liczbie 6o godzin. Specjalności nauczycielskie: obejmuje praktyki wakacyjne związane z wybraną specjalnością po 4 semestrze (rygor semestru 5) w liczbie 9o godzin.
Graduation requirements:
Uzyskanie absolutorium, osiągnięcie zakładanych efektów kształcenia dla pierwszego stopnia studiów oraz złożenie pracy dyplomowej i egzamin licencjacki
Number of ECTS credits required to achieve the qualification equivalent to the level of study: 180
Professional qualifications:
Specjalność przygotowuje do pracy we wszystkich placówkach, które wymagają kompetencji wychowawczych, opiekuńczych, po¬mocowych. Absolwent tej specjalności może być zatrudniony w różnego typu jednostkach oświatowo-wychowawczych, poradniach specjalistycznych, instytucjach animacji kulturalnej, pomocy społecznej, profilaktyki, edukacji dorosłych i opieki nad dorosłymi, służby zdrowia, administracji państwowej i samo¬rządowej (np. w domach pomocy społecznej, w szkole jako pedagog szkolny, w placówkach opieki zastępczej, pogotowiu opiekuńczym, świetlicy szkolnej i środowiskowej, ośrodku wychowawczym, internacie, sanatorium, szpitalu, prewentorium, poradni psychologiczno-pedagogicznej, instytucjach pomocy potrzebującym i uzależnionym, ośrodkach pomocy osobom niepełnosprawnym i innych placówkach prowadzących działalność wychowawczą, opiekuńczą i pomocową).
Percentage of the ECTS credits for each of the areas to which the learning outcomes are related to the total number of ECTS credits: social studies : 63%
humanistic studies : 54%
Specialization: Social Rehabilitation and Group Therapy
General description of the specialization:
Specjalność umożliwia zapoznanie się z dorobkiem teoretycznym i wskazaniami praktycz¬nymi pedagogiki resocjalizacyjnej oraz socjoterapii. Studia z pedagogiki resocjalizacyjnej z socjoterapią służą poznaniu funkcjonowania instytucji resocjalizacyjnych działających zarówno w środowisku otwartym (np. kuratorzy sądowi, świetlice terapeutyczne, streetworking), jak i zamkniętym (zakład poprawczy, zakład karny). Celem tych studiów jest także orientacja w istotnych kwestiach społecznych, takich jak: patologie i zagrożenia życia spo¬łecznego, mechanizmy tworzenia się subkultur młodzieżowych, wykluczenie społeczne. Pedagogika resocjalizacyjna z socjoterapią umożliwia poznanie specyfiki pracy z młodzieżą niedostosowaną społecz¬nie, dziećmi zagrożonymi wykoleje¬niem społecznym (dzieci w zagrożeniu), demoralizacją oraz przestępczością, jak i z osobami dorosłymi, zwłaszcza w odniesieniu do stawiania diagnozy niedostosowania społecz¬nego, podejmowania oddziaływań interwencyjnych, wychowawczych oraz socjoterapeutycznych. Oprócz tego na specjalności pedagogika resocjalizacyjna z socjoterapią przygotowuje się do pracy z nieletnimi i dorosłymi przestępcami, rodzinami dysfunkcyjnymi, a także z osobami które dotykają różne patologie spo¬łeczne, takie jak narkomania, alkoholizm, prostytucja, zachowania suicydalne.
Internships (hours and conditions):
Praktyki realizowane są w trzech modułach organizacyjnych. Pierwszy moduł praktyczny asystencki realizowany na 1 semestrze obejmuje wymiar 30 godzin na studiach stacjonarnych i 30 godzin na studiach niestacjonarnych. Praktyka ma charakter hospitacyjny i odbywa się w różnych placówkach oświatowych, wychowawczych, pomocowych i resocjalizacyjnych. Ich celem jest stworzenie szansy studentom na poznanie specyfiki zatrudnienia w różnych placówkach pedagogicznych, co przyczyni się do świadomego wyboru specjalności po 1 semestrze studiów. Moduł praktyczny (praktyka śródroczna): Specjalności nienauczycielskie i nauczycielskie: obejmuje praktyki śródroczne związane bezpośrednio z wybraną specjalnością w wymiarze po 30 godzin w semestrze 3 oraz 4. Praktyka wakacyjna Specjalności nienauczycielskie: obejmuje praktyki wakacyjne związane z wybraną specjalnością po 4 semestrze (rygor semestru 5) w liczbie 60 godzin. Specjalności nauczycielskie: obejmuje praktyki wakacyjne związane z wybraną specjalnością po 4 semestrze (rygor semestru 5) w liczbie 90 godzin
Graduation requirements:
Osiągnięcie zakładanych efektów kształcenia dla pierwszego stopnia studiów na kierunku pedagogika oraz złożenie pracy dyplomowej i egzamin licencjacki. Celem egzaminu licencjackiego jest ocena stopnia opanowania przez studentów umiejętności związanych z prezentowaniem wiedzy teoretycznej, metodologicznej oraz kompetencji w zakresie studiowanej specjalności oraz prezentowania i interpretowania wyników badań przeprowadzonych w ramach pracy dyplomowej. Warunkiem dopuszczenia do egzaminu dyplomowego jest osiągnięcie efektów kształcenia przewidzianych w programie kształcenia dla kierunku pedagogika prowadzonym przez Wydział Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Number of ECTS credits required to achieve the qualification equivalent to the level of study: 180
Professional qualifications:
Specjalność pedagogika resocjalizacyjna z socjoterapią przygoto¬wuje do pracy we wszystkich placówkach, które wymagają kompetencji wy¬chowawcy resocjalizującego. Absolwent tej specjalności predestynowany jest przede wszystkim do pracy pedagoga resocjalizacji oraz socjoterapeuty. Absolwent tej specjalności może być zatrudnio¬ny między innymi w zakładzie poprawczym, schronisku dla nieletnich, mło¬dzieżowym ośrodku wychowawczym, młodzieżowym ośrodku socjoterapii, zakładzie karnym, areszcie śledczym, ośrodku szkolno-wychowawczym, świetlicy środowiskowo-terapeutycznej, ośrodku kuratorskim oraz zespole kuratorskiej służby sądowej przy sądzie rejonowym, ośrodku terapii uzależnień (ośrodki rehabilitacyjno-rewalidacyjne), pogotowiu opiekuńczym, rodzinnym ośrodku diagnostyczno-konsultacyjnym, ochotniczym hufcu pracy, ośrodku interwencji kryzysowej, policyjnej izbie dziecka i innych placówkach prowadzących wychowanie resocjalizujące. Poza tym pedagodzy resocjalizacji znajdują zatrudnienie w szkole na stanowisku pedagoga szkolnego, a także w organizacjach pozarządowych realizujących programy streetworkingu, pedagogiki podwórkowej, partyworkingu oraz inne programy resocjalizacji potencjalnej (profilaktyki społecznej).
Percentage of the ECTS credits for each of the areas to which the learning outcomes are related to the total number of ECTS credits: humanistic studies : 54%
social studies : 53%
Specialization: Social Rehabilitation and Social Prevention
General description of the specialization:
Specjalność umożliwia zapoznanie się z dorobkiem teoretycznym i wskazaniami praktycznymi pedagogiki resocjalizacyjnej, współczesnymi teoriami i koncepcjami resocjalizacji i kryminologii, z analizą instytucji resocjalizacyjnych i form ich pracy, jak też i środowiskowych oddziaływań wychowania resocjalizującego. Studia na tej specjalności nie tylko pomagają rozszerzyć wiedzę i kompetencje pedagogiczne, ale również pozwalają zdobyć orientację w istotnych kwestiach społecznych, jak: patologie i zagrożenia życia społecznego, mechanizmy tworzenia się subkultur młodzieżowych, polityka społeczna i wiele innych. Pedagogika resocjalizacyjna z profilaktyką społeczną umożliwia poznanie specyfiki pracy z młodzieżą niedostosowaną społecznie, dziećmi zagrożonymi wykolejeniem społecznym, demoralizacją oraz przestępczością, jak i osób dorosłych zwłaszcza w odniesieniu do stawiania diagnozy niedostosowania społecznego, podejmowania oddziaływań interwencyjnych, wychowawczych czy też terapeutycznych. Oprócz tego przygotowuje do pracy z młodzieżą i dorosłymi przestępcami, rodzinami dysfunkcyjnymi, niewłaściwie wypełniającymi swoje funkcje wychowawcze i opiekuńcze, a także z osobami wykazującymi objawy patologii społecznej, jak narkomania, alkoholizm, prostytucja, zachowania ryzykowne, wyuczona bezradność społeczna.
Internships (hours and conditions):
Praktyki realizowane są w trzech modułach organizacyjnych. Pierwszy moduł praktyczny asystencki realizowany na 1 semestrze obejmuje wymiar 30 godzin na studiach stacjonarnych i 30 godzin na studiach niestacjonarnych. Praktyka ma charakter hospitacyjny i odbywa się w różnych placówkach oświatowych, wychowawczych, pomocowych i resocjalizacyjnych. Ich celem jest stworzenie szansy studentom na poznanie specyfiki zatrudnienia w różnych placówkach pedagogicznych, co przyczyni się do świadomego wyboru specjalności po 1 semestrze studiów. Moduł praktyczny (praktyka śródroczna): Specjalności nienauczycielskie i nauczycielskie: obejmuje praktyki śródroczne związane bezpośrednio z wybraną specjalnością w wymiarze po 30 godzin w semestrze 3 oraz 4. Praktyka wakacyjna Specjalności nienauczycielskie: obejmuje praktyki wakacyjne związane z wybraną specjalnością po 4 semestrze (rygor semestru 5) w liczbie 60 godzin. Specjalności nauczycielskie: obejmuje praktyki wakacyjne związane z wybraną specjalnością po 4 semestrze (rygor semestru 5) w liczbie 90 godzin
Graduation requirements:
Uzyskanie absolutorium, osiągnięcie zakładanych efektów kształcenia dla pierwszego stopnia studiów oraz złożenie pracy dyplomowej i egzamin licencjacki
Number of ECTS credits required to achieve the qualification equivalent to the level of study: 180
Professional qualifications:
praca w zakładzie poprawczym, młodzieżowym ośrodku wychowawczym, młodzieżowym ośrodku socjoterapii, pogotowiu opiekuńczym, sądzie rejonowym (rodzinny kurator sądowy, kurator dla dorosłych), ośrodku kuratorskim, placówce rehabilitacyjno-readaptacyjnej dla uzależnionych, świetlicy środowiskowej, świetlicy socjoterapeutycznej, policyjnej izbie dziecka, rodzinnym ośrodku diagnostyczno-konsultacyjnym, komendzie policji (komórka ds. patologii społecznej i nieletnich), Ochotniczym Hufcu Pracy, zakładzie karnym, areszcie śledczym, ośrodku interwencji kryzysowej oraz innych ośrodkach, przy których działają streetworkerzy, wychowawcy podwórkowi, przyjaciele dzieci ulicy.
Percentage of the ECTS credits for each of the areas to which the learning outcomes are related to the total number of ECTS credits: social studies : 63%
humanistic studies : 54%
Specialization: Social Rehabilitation and Treatment in Prison
General description of the specialization:
Specjalność umożliwia zapoznanie się z dorobkiem teoretycznym i wskazaniami praktycz¬nymi pedagogiki resocjalizacyjnej i penitencjarnej, a także współczesnymi teoriami i koncepcjami kryminologicznymi. Studia z pedagogiki resocjalizacyjnej z penitencjarystyką służą poznaniu funkcjonowania zakładu karnego i aresztu śledczego. Podczas studiów podejmowana jest także problematyka pracy w pozostałych instytucjach resocjalizacyjnych, które działają zarówno w środowisku otwartym (np. kuratorzy sądowi, streetworking, świetlice terapeutyczne), jak i zamkniętym (zakład poprawczy). Celem studiów jest także orientacja w istotnych kwestiach społecznych, takich jak: patologie społeczne (narkomania, alkoholizm, prostytucja, zachowania suicydalne, a zwłaszcza przestępczość), diagnoza zaburzeń adaptacji społecznej oraz metodyka pracy wychowawczej i terapeutycznej. Absolwenci specjalności pedagogika resocjalizacyjna z penitencjarystyką przygotowują się do pracy wychowawczej na oddziałach więziennych z przestępcami młodocianymi oraz dorosłymi, ale także do pracy z nieletnimi oraz rodzinami dysfunkcyjnymi (wieloproblemowymi).
Internships (hours and conditions):
Praktyki realizowane są w trzech modułach organizacyjnych. Pierwszy moduł praktyczny asystencki realizowany na 1 semestrze obejmuje wymiar 30 godzin na studiach stacjonarnych i 30 godzin na studiach niestacjonarnych. Praktyka ma charakter hospitacyjny i odbywa się w różnych placówkach oświatowych, wychowawczych, pomocowych i resocjalizacyjnych. Ich celem jest stworzenie szansy studentom na poznanie specyfiki zatrudnienia w różnych placówkach pedagogicznych, co przyczyni się do świadomego wyboru specjalności po 1 semestrze studiów. Moduł praktyczny (praktyka śródroczna): Specjalności nienauczycielskie i nauczycielskie: obejmuje praktyki śródroczne związane bezpośrednio z wybraną specjalnością w wymiarze po 30 godzin w semestrze 3 oraz 4. Praktyka wakacyjna Specjalności nienauczycielskie: obejmuje praktyki wakacyjne związane z wybraną specjalnością po 4 semestrze (rygor semestru 5) w liczbie 60 godzin. Specjalności nauczycielskie: obejmuje praktyki wakacyjne związane z wybraną specjalnością po 4 semestrze (rygor semestru 5) w liczbie 90 godzin
Graduation requirements:
Osiągnięcie zakładanych efektów kształcenia dla pierwszego stopnia studiów na kierunku pedagogika oraz złożenie pracy dyplomowej i egzamin licencjacki. Celem egzaminu licencjackiego jest ocena stopnia opanowania przez studentów umiejętności związanych z prezentowaniem wiedzy teoretycznej, metodologicznej oraz kompetencji w zakresie studiowanej specjalności oraz prezentowania i interpretowania wyników badań przeprowadzonych w ramach pracy dyplomowej. Warunkiem dopuszczenia do egzaminu dyplomowego jest osiągnięcie efektów kształcenia przewidzianych w programie kształcenia dla kierunku pedagogika prowadzonym przez Wydział Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Number of ECTS credits required to achieve the qualification equivalent to the level of study: 180
Professional qualifications:
Specjalność pedagogika resocjalizacyjna z penitencjarystyką przygoto¬wuje do pracy we wszystkich placówkach, które wymagają kompetencji wy¬chowawcy resocjalizującego. Absolwent tej specjalności predestynowany jest przede wszystkim do pracy wychowawcy penitencjarnego w zakładzie karnym i areszcie śledczym. Ukończenie specjalności nadaje mu jednak znacznie szersze kwalifikacje, w tym do pracy w zakładzie poprawczym, schronisku dla nieletnich, mło¬dzieżowym ośrodku wychowawczym, młodzieżowym ośrodku socjoterapii, ośrodku szkolno-wychowawczym, świetlicy środowiskowo-terapeutycznej, ośrodku kuratorskim oraz zespole kuratorskiej służby sądowej przy sądzie rejonowym, ośrodku terapii uzależnień (ośrodki rehabilitacyjno-rewalidacyjne), pogotowiu opiekuńczym, rodzinnym ośrodku diagnostyczno-konsultacyjnym, ochotniczym hufcu pracy, ośrodku interwencji kryzysowej, policyjnej izbie dziecka i innych placówkach prowadzących wychowanie resocjalizujące. Poza tym pedagodzy resocjalizacji znajdują zatrudnienie w szkole na stanowisku pedagoga szkolnego, a także w organizacjach pozarządowych realizujących programy streetworkingu, pedagogiki podwórkowej, partyworkingu oraz inne programy resocjalizacji potencjalnej (profilaktyki społecznej).
Percentage of the ECTS credits for each of the areas to which the learning outcomes are related to the total number of ECTS credits: social studies : 64%
humanistic studies : 54%
KNOWLEDGE
The graduate:
zna elementarną terminologię używaną w pedagogice i rozumie jej źródła oraz zastosowania w obrębie pokrewnych dyscyplin naukowych [K_W01]
ma elementarną wiedzę o miejscu pedagogiki w systemie nauk oraz o jej przedmiotowych i metodologicznych powiązaniach z innymi dyscyplinami nauk [K_W02]
ma uporządkowaną wiedzę na temat wychowania i kształcenia, jego filozoficznych, społeczno-kulturowych, historycznych, biologicznych, psychologicznych i medycznych podstaw [K_W03]
zna wybrane koncepcje człowieka: filozoficzne, psychologiczne i społeczne stanowiące teoretyczne podstawy działalności pedagogicznej [K_W04]
ma podstawową wiedzę na temat rozwoju człowieka w cyklu życia zarówno w aspekcie biologicznym, jak i psychologicznym oraz społecznym [K_W05]
ma podstawową wiedzę o rodzajach więzi społecznych i o rządzących nimi prawidłowościach [K_W06]
ma elementarną wiedzę o różnych rodzajach struktur społecznych i instytucjach życia społecznego oraz zachodzących między nimi relacjach [K_W07]
ma elementarną wiedzę dotyczącą procesów komunikowania interpersonalnego i społecznego, ich prawidłowości i zakłóceń [K_W08]
zna podstawowe teorie dotyczące wychowania, uczenia się i nauczania, rozumie różnorodne uwarunkowaniach tych procesów [K_W09]
ma podstawową, uporządkowaną wiedzę o różnych środowiskach wychowawczych, ich specyfice i procesach w nich zachodzących [K_W10]
zna najważniejsze tradycyjne i współczesne nurty i systemy pedagogiczne, rozumie ich historyczne i kulturowe uwarunkowania [K_W11]
ma elementarną wiedzę o projektowaniu i prowadzeniu badań w pedagogice, a w szczególności o problemach badawczych, metodach, technikach i narzędziach badawczych; zna podstawowe tradycje paradygmatyczne badań społecznych, z których wywodzą się poszczególne metody [K_W12]
ma elementarną, uporządkowaną wiedzę na temat różnych subdyscyplin pedagogiki, obejmującą terminologię, teorię i metodykę [K_W13]
ma podstawową wiedzę o strukturze i funkcjach systemu edukacji; celach, podstawach prawnych, organizacji i funkcjonowaniu różnych instytucji edukacyjnych, wychowawczych, opiekuńczych, terapeutycznych, kulturalnych i pomocowych [K_W14]
ma podstawową wiedzę o uczestnikach działalności edukacyjnej, wychowawczej, opiekuńczej, terapeutycznej, kulturalnej i pomocowej [K_W15]
ma elementarną wiedzę o metodyce wykonywania typowych zadań, normach, procedurach stosowanych w różnych obszarach działalności pedagogicznej [K_W16]
ma elementarną wiedzę o bezpieczeństwie i higienie pracy w instytucjach edukacyjnych, wychowawczych, opiekuńczych, terapeutycznych, kulturalnych i pomocowych [K_W17]
ma elementarną wiedzę na temat projektowania ścieżki własnego rozwoju [K_W18]
ma uporządkowaną wiedzę na temat zasad i norm etycznych [K_W19]

SKILLS
The graduate:
potrafi dokonać obserwacji i interpretacji zjawisk społecznych; analizuje ich powiązania z różnymi obszarami działalności pedagogicznej [K_U01]
potrafi wykorzystywać podstawową wiedzę teoretyczną z zakresu pedagogiki oraz powiązanych z nią dyscyplin w celu analizowania i interpretowania sytuacji edukacyjnych, wychowawczych, opiekuńczych, kulturalnych i pomocowych a także motywów i wzorów ludzkich zachowań [K_U02]
potrafi posługiwać się podstawowymi ujęciami teoretycznymi w celu analizowania motywów i wzorów ludzkich zachowań, diagnozowania i prognozowania sytuacji oraz analizowania strategii działań praktycznych w odniesieniu do różnych kontekstów działalności pedagogicznej [K_U03]
potrafi samodzielnie zdobywać wiedzę i rozwijać swoje profesjonalne umiejętności, korzystając z różnych źródeł (w języku rodzimym i obcym) i nowoczesnych technologii (ICT) [K_U04]
posiada elementarne umiejętności badawcze pozwalające na analizowanie przykładów badań oraz konstruowanie i prowadzenie prostych badań pedagogicznych; potrafi sformułować wnioski, opracować i zaprezentować wyniki (z wykorzystaniem ICT) oraz wskazywać kierunki dalszych badań [K_U05]
potrafi w sposób klarowny i spójny wypowiadać się w mowie i na piśmie, na tematy dotyczące wybranych zagadnień pedagogicznych; z wykorzystaniem różnych ujęć teoretycznych, korzystając zarówno z dorobku pedagogiki, jak i innych dyscyplin [K_U06]
ma rozwinięte umiejętności w zakresie komunikacji interpersonalnej, potrafi używać języka specjalistycznego i porozumiewać się w sposób klarowny i spójny przy użyciu różnych kanałów i technik komunikacyjnych ze specjalistami w zakresie pedagogiki, jak i z odbiorcami spoza grona specjalistów [K_U07]
posiada umiejętność prezentowania własnych pomysłów, wątpliwości i sugestii, popierając je argumentacją w kontekście wybranych perspektyw teoretycznych, poglądów różnych autorów [K_U08]
potrafi ocenić przydatność typowych metod, procedur i dobrych praktyk do realizacji zadań związanych z różnymi sferami działalności pedagogicznej [K_U09]
potrafi posługiwać się podstawowymi ujęciami teoretycznymi w celu analizowania, interpretowania oraz projektowania strategii działań pedagogicznych; potrafi generować rozwiązania konkretnych problemów pedagogicznych i prognozować przebieg ich rozwiązania oraz przewidywać skutki planowanych działań [K_U10]
potrafi animować prace nad rozwojem uczestników procesów pedagogicznych oraz wspierać ich samodzielność w zdobywaniu wiedzy, a także inspirować do działań na rzecz uczenia się przez całe życie [K_U11]
potrafi posługiwać się zasadami i normami etycznymi w podejmowanej działalności, dostrzega i analizuje dylematy etyczne; przewiduje skutki konkretnych działań pedagogicznych [K_U12]
potrafi pracować w zespole pełniąc różne role; umie przyjmować i wyznaczać zadania, ma elementarne umiejętności organizacyjne pozwalające na realizację celów związanych z projektowaniem i podejmowaniem działań profesjonalnych [K_U13]
potrafi dokonać analizy własnych działań i wskazać ewentualne obszary wymagające modyfikacji w przyszłym działaniu [K_U14]

SOCIAL COMPETENCES
The graduate:
ma świadomość poziomu swojej wiedzy i umiejętności, rozumie potrzebę ciągłego dokształcania się zawodowego i rozwoju osobistego, dokonuje samooceny własnych kompetencji i doskonali umiejętności, wyznacza kierunki własnego rozwoju i kształcenia [K_K01]
docenia znaczenie nauk pedagogicznych dla utrzymania i rozwoju prawidłowych więzi w środowiskach społecznych i odnosi zdobytą wiedzę do projektowania działań zawodowych [K_K02]
ma przekonanie o sensie, wartości i potrzebie podejmowania działań pedagogicznych w środowisku społecznym; jest gotowy do podejmowania wyzwań zawodowych; wykazuje aktywność, podejmuje trud i odznacza się wytrwałością w realizacji indywidualnych i zespołowych działań profesjonalnych w zakresie pedagogiki [K_K03]
ma przekonanie o wadze zachowania się w sposób profesjonalny, refleksji na tematy etyczne i przestrzegania zasad etyki zawodowej [K_K04]
dostrzega i formułuje problemy moralne i dylematy etyczne związane z własną i cudzą pracą, poszukuje optymalnych rozwiązań, postępuje zgodnie z zasadami etyki [K_K05]
jest świadomy istnienia etycznego wymiaru w badaniach naukowych [K_K06]
jest przygotowany do aktywnego uczestnictwa w grupach, organizacjach i instytucjach realizujących działania pedagogiczne i zdolny do porozumiewania się z osobami będącymi i niebędącymi specjalistami w danej dziedzinie [K_K07]
odpowiedzialnie przygotowuje się do swojej pracy, projektuje i wykonuje działania pedagogiczne [K_K08]
KNOWLEDGE
The graduate:
posiada niezbędną wiedzę z zakresu zasad bezpieczeństwa, udzielania pierwszej pomocy i odpowiedzialności prawnej opiekuna [KN_BH1]
posiada podstawową wiedzę o funkcjonowaniu i patologii narządu mowy [KN_EG1]
posiada podstawową wiedzę i umiejętności w zakresie technik informatycznych, przetwarzania tekstów, wykorzystywania arkuszy kalkulacyjnych, korzystania z baz danych, posługiwania się grafiką prezentacyjną, korzystania z usług w sieciach informatycznych, pozyskiwania i przetwarzania informacji [KN_TI1]
posiada wiedzę na temat rozwoju człowieka w cyklu życia, zarówno w aspekcie biologicznym, jak i psychologicznym oraz społecznym, poszerzoną w odniesieniu do odpowiednich etapów edukacyjnych [KN_W01]
posiada wiedzę na temat procesów komunikowania interpersonalnego i społecznego, w tym w działalności pedagogicznej (dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej), oraz ich prawidłowości i zakłóceń [KN_W02]
posiada wiedzę na temat wychowania i kształcenia, w tym ich filozoficznych, społeczno-kulturowych, psychologicznych, biologicznych i medycznych podstaw [KN_W03]
posiada wiedzę na temat współczesnych teorii dotyczących wychowania, uczenia się i nauczania oraz różnorodnych uwarunkowań tych procesów [KN_W04]
posiada wiedzę na temat głównych środowisk wychowawczych, ich specyfiki i procesów w nich zachodzących [KN_W05]
posiada wiedzę na temat projektowania i prowadzenia badań diagnostycznych w praktyce pedagogicznej, poszerzoną w odniesieniu do odpowiednich etapów edukacyjnych i uwzględniającą specjalne potrzeby edukacyjne uczniów z zaburzeniami w rozwoju [KN_W06]
posiada wiedzę na temat struktury i funkcji systemu edukacji - celów, podstaw prawnych, organizacji i funkcjonowania instytucji edukacyjnych, wychowawczych i opiekuńczych [KN_W07]
posiada wiedzę na temat podmiotów działalności pedagogicznej (dzieci, uczniów, rodziców i nauczycieli) i partnerów szkolnej edukacji (np. instruktorów harcerskich) oraz specyfiki funkcjonowania dzieci i młodzieży w kontekście prawidłowości i nieprawidłowości rozwojowych [KN_W08]
posiada wiedzę na temat specyfiki funkcjonowania uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym uczniów szczególnie uzdolnionych [KN_W09]
posiada wiedzę na temat metodyki wykonywania zadań − norm, procedur i dobrych praktyk stosowanych w wybranym obszarze działalności pedagogicznej (wychowanie przedszkolne, nauczanie w szkołach ogólnodostępnych, w szkołach i oddziałach specjalnych oraz integracyjnych) [KN_W10]
posiada wiedzę na temat bezpieczeństwa i higieny pracy w instytucjach edukacyjnych, wychowawczych i opiekuńczych, do pracy w których uzyskuje przygotowanie [KN_W11]
posiada wiedzę na temat projektowania ścieżki własnego rozwoju i awansu zawodowego [KN_W12]
posiada wiedzę na temat etyki zawodu nauczyciela [KN_W13]

SKILLS
The graduate:
posiada wykształcone prawidłowe nawyki posługiwania się narządem mowy [KN_EG2]
posiada umiejętność zróżnicowanego wykorzystywania technologii informacyjnej w pracy pedagogicznej [KN_TI2]
potrafi dokonywać obserwacji sytuacji i zdarzeń pedagogicznych [KN_U01]
potrafi wykorzystywać wiedzę teoretyczną z zakresu pedagogiki oraz psychologii do analizowania i interpretowania określonego rodzaju sytuacji i zdarzeń pedagogicznych, a także motywów i wzorów zachowań uczestników tych sytuacji [KN_U02]
potrafi posługiwać się wiedzą teoretyczną z zakresu pedagogiki, psychologii oraz dydaktyki i metodyki szczegółowej w celu diagnozowania, analizowania i prognozowania sytuacji pedagogicznych oraz dobierania strategii realizowania działań praktycznych na poszczególnych etapach edukacyjnych [KN_U03]
potrafi samodzielnie zdobywać wiedzę i rozwijać swoje profesjonalne umiejętności związane z działalnością pedagogiczną (dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą), korzystając z różnych źródeł (w języku polskim i obcym) i nowoczesnych technologii [KN_U04]
posiada umiejętności diagnostyczne pozwalające na rozpoznawanie sytuacji uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, opracowywanie wyników obserwacji i formułowanie wniosków [KN_U05]
posiada rozwinięte kompetencje komunikacyjne: potrafi porozumiewać się z osobami pochodzącymi z różnych środowisk, będącymi w różnej kondycji emocjonalnej, dialogowo rozwiązywać konflikty i konstruować dobrą atmosferę dla komunikacji w klasie szkolnej [KN_U06]
potrafi ocenić przydatność typowych metod, procedur i dobrych praktyk do realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych związanych z odpowiednimi etapami edukacyjnymi [KN_U07]
potrafi dobierać i wykorzystywać dostępne materiały, środki i metody pracy w celu projektowania i efektywnego realizowania działań pedagogicznych (dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych) oraz wykorzystywać nowoczesne technologie do pracy dydaktycznej [KN_U08]
potrafi kierować procesami kształcenia i wychowania, posiada umiejętność pracy z grupą (zespołem wychowawczym, klasowym) [KN_U09]
potrafi animować prace nad rozwojem uczestników procesów pedagogicznych, wspierać ich samodzielność w zdobywaniu wiedzy oraz inspirować do działań na rzecz uczenia się przez całe życie [KN_U10]
potrafi pracować z uczniami, indywidualizować zadania i dostosowywać metody i treści do potrzeb i możliwości uczniów (w tym uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi) oraz zmian zachodzących w świecie i w nauce [KN_U11]
potrafi posługiwać się zasadami i normami etycznymi w wykonywanej działalności [KN_U12]
potrafi pracować w zespole, pełniąc różne role; umie podejmować i wyznaczać zadania; posiada elementarne umiejętności organizacyjne pozwalające na realizację działań pedagogicznych (dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych), posiada umiejętność współpracy z innymi nauczycielami, pedagogami i rodzicami uczniów [KN_U13]
potrafi analizować własne działania pedagogiczne (dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze) i wskazywać obszary wymagające modyfikacji, potrafi eksperymentować i wdrażać działania innowacyjne [KN_U14]
potrafi zaprojektować plan własnego rozwoju zawodowego [KN_U15]

SOCIAL COMPETENCES
The graduate:
ma świadomość poziomu swojej wiedzy i umiejętności; rozumie potrzebę ciągłego dokształcania się zawodowego i rozwoju osobistego; dokonuje oceny własnych kompetencji i doskonali umiejętności w trakcie realizowania działań pedagogicznych (dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych) [KN_K01]
jest przekonany o sensie, wartości i potrzebie podejmowania działań pedagogicznych w środowisku społecznym; jest gotowy do podejmowania wyzwań zawodowych; wykazuje aktywność, podejmuje trud i odznacza się wytrwałością w realizacji indywidualnych i zespołowych zadań zawodowych wynikających z roli nauczyciela [KN_K02]
ma świadomość konieczności prowadzenia zindywidualizowanych działań pedagogicznych (dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych) w stosunku do uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi [KN_K03]
ma świadomość znaczenia profesjonalizmu, refleksji na tematy etyczne i przestrzegania zasad etyki zawodowej; wykazuje cechy refleksyjnego praktyka [KN_K04]
ma świadomość istnienia etycznego wymiaru diagnozowania i oceniania uczniów [KN_K05]
odpowiedzialnie przygotowuje się do swojej pracy, projektuje i wykonuje działania pedagogiczne (dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze) [KN_K06]
jest gotowy do podejmowania indywidualnych i zespołowych działań na rzecz podnoszenia jakości pracy szkoły [KN_K07]
Module Language of instruction Form of verification Number of hours ECTS credits
Przedmioty obligatoryjne
Antropologia kulturowa [O_A_K] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
2
Biomedyczne podstawy rozwoju i wychowania [O_B] Polish course work lecture: 30
practical classes: 15
3
ETYKA [O_E] Polish course work lecture: 15 1
Język obcy [0_J] Polish course work practical classes: 30 2
MODUŁ FILOZOFICZNY [O_F] Polish exam lecture: 30 2
MODUŁ PRAKTYCZNY (praktyka asystencka) [O_Pa] Polish course work internship: 30 1
Ochrona własności intelektualnej [O_W_I] Polish course work lecture: 4 1
Podstawy higieny i bezpieczeństwa z ergonomią [O_H_E] Polish course work lecture: 15 1
Psychologia ogólna [O_Ps] Polish exam lecture: 30
practical classes: 15
3
Psychologia rozwojowa [O_PsR] Polish course work lecture: 30
practical classes: 15
3
Socjologia ogólna [O_S ] Polish exam lecture: 15
practical classes: 15
3
Socjologia wychowania [O_S_W ] Polish exam lecture: 15
practical classes: 15
3
Technologie informacyjno – komunikacyjne [O_ICT] Polish course work laboratory classes: 30 2
Wprowadzenie do nauk humanistycznych [O_WH ] Polish course work lecture: 15 1
Wprowadzenie do pedagogiki [O_WP] Polish exam lecture: 15
practical classes: 15
2
Module Language of instruction Form of verification Number of hours ECTS credits
Przedmioty obligatoryjne
Antropologia kulturowa [O_A_K] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
2
Biomedyczne podstawy rozwoju i wychowania [O_B] Polish course work lecture: 30
practical classes: 15
3
ETYKA [O_E] Polish course work lecture: 15 1
Język obcy [0_J] Polish course work practical classes: 30 2
MODUŁ FILOZOFICZNY [O_F] Polish exam lecture: 30 2
MODUŁ PRAKTYCZNY (praktyka asystencka) [O_Pa] Polish course work internship: 30 1
Ochrona własności intelektualnej [O_W_I] Polish course work lecture: 4 1
Podstawy higieny i bezpieczeństwa z ergonomią [O_H_E] Polish course work lecture: 15 1
Psychologia ogólna [O_Ps] Polish exam lecture: 30
practical classes: 15
3
Psychologia rozwojowa [O_PsR] Polish course work lecture: 30
practical classes: 15
3
Socjologia ogólna [O_S ] Polish exam lecture: 15
practical classes: 15
3
Socjologia wychowania [O_S_W ] Polish exam lecture: 15
practical classes: 15
3
Technologie informacyjno – komunikacyjne [O_ICT] Polish course work laboratory classes: 30 2
Wprowadzenie do nauk humanistycznych [O_WH ] Polish course work lecture: 15 1
Wprowadzenie do pedagogiki [O_WP] Polish exam lecture: 15
practical classes: 15
2
Module Language of instruction Form of verification Number of hours ECTS credits
Przedmioty obligatoryjne
Antropologia kulturowa [O_A_K] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
2
Biomedyczne podstawy rozwoju i wychowania [O_B] Polish course work lecture: 30
practical classes: 15
3
ETYKA [O_E] Polish course work lecture: 15 1
Język obcy [0_J] Polish course work practical classes: 30 2
MODUŁ FILOZOFICZNY [O_F] Polish exam lecture: 30 2
MODUŁ PRAKTYCZNY (praktyka asystencka) [O_Pa] Polish course work internship: 30 1
Ochrona własności intelektualnej [O_W_I] Polish course work lecture: 4 1
Podstawy higieny i bezpieczeństwa z ergonomią [O_H_E] Polish course work lecture: 15 1
Psychologia ogólna [O_Ps] Polish exam lecture: 30
practical classes: 15
3
Psychologia rozwojowa [O_PsR] Polish course work lecture: 30
practical classes: 15
3
Socjologia ogólna [O_S ] Polish exam lecture: 15
practical classes: 15
3
Socjologia wychowania [O_S_W ] Polish exam lecture: 15
practical classes: 15
3
Technologie informacyjno – komunikacyjne [O_ICT] Polish course work laboratory classes: 30 2
Wprowadzenie do nauk humanistycznych [O_WH ] Polish course work lecture: 15 1
Wprowadzenie do pedagogiki [O_WP] Polish exam lecture: 15
practical classes: 15
2
Module Language of instruction Form of verification Number of hours ECTS credits
Przedmioty obligatoryjne
Antropologia kulturowa [O_A_K] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
2
Biomedyczne podstawy rozwoju i wychowania [O_B] Polish course work lecture: 30
practical classes: 15
3
ETYKA [O_E] Polish course work lecture: 15 1
Język obcy [0_J] Polish course work practical classes: 30 2
MODUŁ FILOZOFICZNY [O_F] Polish exam lecture: 30 2
MODUŁ PRAKTYCZNY (praktyka asystencka) [O_Pa] Polish course work internship: 30 1
Ochrona własności intelektualnej [O_W_I] Polish course work lecture: 4 1
Podstawy higieny i bezpieczeństwa z ergonomią [O_H_E] Polish course work lecture: 15 1
Psychologia ogólna [O_Ps] Polish exam lecture: 30
practical classes: 15
3
Psychologia rozwojowa [O_PsR] Polish course work lecture: 30
practical classes: 15
3
Socjologia ogólna [O_S ] Polish exam lecture: 15
practical classes: 15
3
Socjologia wychowania [O_S_W ] Polish exam lecture: 15
practical classes: 15
3
Technologie informacyjno – komunikacyjne [O_ICT] Polish course work laboratory classes: 30 2
Wprowadzenie do nauk humanistycznych [O_WH ] Polish course work lecture: 15 1
Wprowadzenie do pedagogiki [O_WP] Polish exam lecture: 15
practical classes: 15
2
Module Language of instruction Form of verification Number of hours ECTS credits
Przedmioty obligatoryjne
Antropologia kulturowa [O_A_K] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
2
Biomedyczne podstawy rozwoju i wychowania [O_B] Polish course work lecture: 30
practical classes: 15
3
ETYKA [O_E] Polish course work lecture: 15 1
Język obcy [0_J] Polish course work practical classes: 30 2
MODUŁ FILOZOFICZNY [O_F] Polish exam lecture: 30 2
MODUŁ PRAKTYCZNY (praktyka asystencka) [O_Pa] Polish course work internship: 30 1
Ochrona własności intelektualnej [O_W_I] Polish course work lecture: 4 1
Podstawy higieny i bezpieczeństwa z ergonomią [O_H_E] Polish course work lecture: 15 1
Psychologia ogólna [O_Ps] Polish exam lecture: 30
practical classes: 15
3
Psychologia rozwojowa [O_PsR] Polish course work lecture: 30
practical classes: 15
3
Socjologia ogólna [O_S ] Polish exam lecture: 15
practical classes: 15
3
Socjologia wychowania [O_S_W ] Polish exam lecture: 15
practical classes: 15
3
Technologie informacyjno – komunikacyjne [O_ICT] Polish course work laboratory classes: 30 2
Wprowadzenie do nauk humanistycznych [O_WH ] Polish course work lecture: 15 1
Wprowadzenie do pedagogiki [O_WP] Polish exam lecture: 15
practical classes: 15
2
Module Language of instruction Form of verification Number of hours ECTS credits
Przedmioty obligatoryjne
Antropologia kulturowa [O_A_K] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
2
Biomedyczne podstawy rozwoju i wychowania [O_B] Polish course work lecture: 30
practical classes: 15
3
ETYKA [O_E] Polish course work lecture: 15 1
Język obcy [0_J] Polish course work practical classes: 30 2
MODUŁ FILOZOFICZNY [O_F] Polish exam lecture: 30 2
MODUŁ PRAKTYCZNY (praktyka asystencka) [O_Pa] Polish course work internship: 30 1
Ochrona własności intelektualnej [O_W_I] Polish course work lecture: 4 1
Podstawy higieny i bezpieczeństwa z ergonomią [O_H_E] Polish course work lecture: 15 1
Psychologia ogólna [O_Ps] Polish exam lecture: 30
practical classes: 15
3
Psychologia rozwojowa [O_PsR] Polish course work lecture: 30
practical classes: 15
3
Socjologia ogólna [O_S ] Polish exam lecture: 15
practical classes: 15
3
Socjologia wychowania [O_S_W ] Polish exam lecture: 15
practical classes: 15
3
Technologie informacyjno – komunikacyjne [O_ICT] Polish course work laboratory classes: 30 2
Wprowadzenie do nauk humanistycznych [O_WH ] Polish course work lecture: 15 1
Wprowadzenie do pedagogiki [O_WP] Polish exam lecture: 15
practical classes: 15
2
Module Language of instruction Form of verification Number of hours ECTS credits
Przedmioty obligatoryjne
Antropologia kulturowa [O_A_K] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
2
Biomedyczne podstawy rozwoju i wychowania [O_B] Polish course work lecture: 30
practical classes: 15
3
ETYKA [O_E] Polish course work lecture: 15 1
Język obcy [0_J] Polish course work practical classes: 30 2
MODUŁ FILOZOFICZNY [O_F] Polish exam lecture: 30 2
MODUŁ PRAKTYCZNY (praktyka asystencka) [O_Pa] Polish course work internship: 30 1
Ochrona własności intelektualnej [O_W_I] Polish course work lecture: 4 1
Podstawy higieny i bezpieczeństwa z ergonomią [O_H_E] Polish course work lecture: 15 1
Psychologia ogólna [O_Ps] Polish exam lecture: 30
practical classes: 15
3
Psychologia rozwojowa [O_PsR] Polish course work lecture: 30
practical classes: 15
3
Socjologia ogólna [O_S ] Polish exam lecture: 15
practical classes: 15
3
Socjologia wychowania [O_S_W ] Polish exam lecture: 15
practical classes: 15
3
Technologie informacyjno – komunikacyjne [O_ICT] Polish course work laboratory classes: 30 2
Wprowadzenie do nauk humanistycznych [O_WH ] Polish course work lecture: 15 1
Wprowadzenie do pedagogiki [O_WP] Polish exam lecture: 15
practical classes: 15
2
Module Language of instruction Form of verification Number of hours ECTS credits
Przedmioty obligatoryjne
Antropologia kulturowa [O_A_K] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
2
Biomedyczne podstawy rozwoju i wychowania [O_B] Polish course work lecture: 30
practical classes: 15
3
ETYKA [O_E] Polish course work lecture: 15 1
Język obcy [0_J] Polish course work practical classes: 30 2
MODUŁ FILOZOFICZNY [O_F] Polish exam lecture: 30 2
MODUŁ PRAKTYCZNY (praktyka asystencka) [O_Pa] Polish course work internship: 30 1
Ochrona własności intelektualnej [O_W_I] Polish course work lecture: 4 1
Podstawy higieny i bezpieczeństwa z ergonomią [O_H_E] Polish course work lecture: 15 1
Psychologia ogólna [O_Ps] Polish exam lecture: 30
practical classes: 15
3
Psychologia rozwojowa [O_PsR] Polish course work lecture: 30
practical classes: 15
3
Socjologia ogólna [O_S ] Polish exam lecture: 15
practical classes: 15
3
Socjologia wychowania [O_S_W ] Polish exam lecture: 15
practical classes: 15
3
Technologie informacyjno – komunikacyjne [O_ICT] Polish course work laboratory classes: 30 2
Wprowadzenie do nauk humanistycznych [O_WH ] Polish course work lecture: 15 1
Wprowadzenie do pedagogiki [O_WP] Polish exam lecture: 15
practical classes: 15
2
Module Language of instruction Form of verification Number of hours ECTS credits
Przedmioty obligatoryjne
Dydaktyka ogólna [O_D] Polish exam lecture: 30
practical classes: 30
3
Fakultet I i II [O_Fa_I] Polish course work practical classes: 15 1
Fakultet I i II [O_Fa_I] Polish course work practical classes: 15 1
Historia wychowania [O_H ] Polish exam lecture: 30
practical classes: 30
3
Język obcy [0_J] Polish course work practical classes: 30 2
Komunikacja interpersonalna [O_KI] Polish course work practical classes: 30 1
Metodologia badań pedagogicznych [O_M] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
2
Pedagogika rodziny [O_PR] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
2
Pedagogika specjalna [O_P_SP] Polish exam lecture: 15
practical classes: 15
2
Pedagogika społeczna [O_PS] Polish exam lecture: 15
practical classes: 15
2
Pedagogika twórczości [O_PT] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
2
Statystyka [O_St] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
2
Teoria wychowania [O_TW] Polish exam lecture: 30
practical classes: 30
3
Współczesne kierunki pedagogiczne [O_WKP] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
2
Zagadnienia kultury współczesnej [O_K] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
2
Module Language of instruction Form of verification Number of hours ECTS credits
Przedmioty obligatoryjne
Dydaktyka ogólna [O_D] Polish exam lecture: 30
practical classes: 30
3
Fakultet I i II [O_Fa_I] Polish course work practical classes: 15 1
Fakultet I i II [O_Fa_I] Polish course work practical classes: 15 1
Historia wychowania [O_H ] Polish exam lecture: 30
practical classes: 30
3
Język obcy [0_J] Polish course work practical classes: 30 2
Komunikacja interpersonalna [O_KI] Polish course work practical classes: 30 1
Metodologia badań pedagogicznych [O_M] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
2
Pedagogika rodziny [O_PR] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
2
Pedagogika specjalna [O_P_SP] Polish exam lecture: 15
practical classes: 15
2
Pedagogika społeczna [O_PS] Polish exam lecture: 15
practical classes: 15
2
Pedagogika twórczości [O_PT] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
2
Statystyka [O_St] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
2
Teoria wychowania [O_TW] Polish exam lecture: 30
practical classes: 30
3
Współczesne kierunki pedagogiczne [O_WKP] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
2
Zagadnienia kultury współczesnej [O_K] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
2
Module Language of instruction Form of verification Number of hours ECTS credits
Przedmioty obligatoryjne
Dydaktyka ogólna [O_D] Polish exam lecture: 30
practical classes: 30
3
Fakultet I i II [O_Fa_I] Polish course work practical classes: 15 1
Fakultet I i II [O_Fa_I] Polish course work practical classes: 15 1
Historia wychowania [O_H ] Polish exam lecture: 30
practical classes: 30
3
Język obcy [0_J] Polish course work practical classes: 30 2
Komunikacja interpersonalna [O_KI] Polish course work practical classes: 30 1
Metodologia badań pedagogicznych [O_M] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
2
Pedagogika rodziny [O_PR] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
2
Pedagogika specjalna [O_P_SP] Polish exam lecture: 15
practical classes: 15
2
Pedagogika społeczna [O_PS] Polish exam lecture: 15
practical classes: 15
2
Pedagogika twórczości [O_PT] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
2
Statystyka [O_St] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
2
Teoria wychowania [O_TW] Polish exam lecture: 30
practical classes: 30
3
Współczesne kierunki pedagogiczne [O_WKP] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
2
Zagadnienia kultury współczesnej [O_K] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
2
Module Language of instruction Form of verification Number of hours ECTS credits
Przedmioty obligatoryjne
Dydaktyka ogólna [O_D] Polish exam lecture: 30
practical classes: 30
3
Fakultet I i II [O_Fa_I] Polish course work practical classes: 15 1
Fakultet I i II [O_Fa_I] Polish course work practical classes: 15 1
Historia wychowania [O_H ] Polish exam lecture: 30
practical classes: 30
3
Język obcy [0_J] Polish course work practical classes: 30 2
Komunikacja interpersonalna [O_KI] Polish course work practical classes: 30 1
Metodologia badań pedagogicznych [O_M] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
2
Pedagogika rodziny [O_PR] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
2
Pedagogika specjalna [O_P_SP] Polish exam lecture: 15
practical classes: 15
2
Pedagogika społeczna [O_PS] Polish exam lecture: 15
practical classes: 15
2
Pedagogika twórczości [O_PT] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
2
Statystyka [O_St] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
2
Teoria wychowania [O_TW] Polish exam lecture: 30
practical classes: 30
3
Współczesne kierunki pedagogiczne [O_WKP] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
2
Zagadnienia kultury współczesnej [O_K] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
2
Module Language of instruction Form of verification Number of hours ECTS credits
Przedmioty obligatoryjne
Dydaktyka ogólna [O_D] Polish exam lecture: 30
practical classes: 30
3
Fakultet I i II [O_Fa_I] Polish course work practical classes: 15 1
Fakultet I i II [O_Fa_I] Polish course work practical classes: 15 1
Historia wychowania [O_H ] Polish exam lecture: 30
practical classes: 30
3
Język obcy [0_J] Polish course work practical classes: 30 2
Komunikacja interpersonalna [O_KI] Polish course work practical classes: 30 1
Metodologia badań pedagogicznych [O_M] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
2
Pedagogika rodziny [O_PR] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
2
Pedagogika specjalna [O_P_SP] Polish exam lecture: 15
practical classes: 15
2
Pedagogika społeczna [O_PS] Polish exam lecture: 15
practical classes: 15
2
Pedagogika twórczości [O_PT] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
2
Statystyka [O_St] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
2
Teoria wychowania [O_TW] Polish exam lecture: 30
practical classes: 30
3
Współczesne kierunki pedagogiczne [O_WKP] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
2
Zagadnienia kultury współczesnej [O_K] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
2
Module Language of instruction Form of verification Number of hours ECTS credits
Przedmioty obligatoryjne
Dydaktyka ogólna [O_D] Polish exam lecture: 30
practical classes: 30
3
Fakultet I i II [O_Fa_I] Polish course work practical classes: 15 1
Fakultet I i II [O_Fa_I] Polish course work practical classes: 15 1
Historia wychowania [O_H ] Polish exam lecture: 30
practical classes: 30
3
Język obcy [0_J] Polish course work practical classes: 30 2
Komunikacja interpersonalna [O_KI] Polish course work practical classes: 30 1
Metodologia badań pedagogicznych [O_M] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
2
Pedagogika rodziny [O_PR] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
2
Pedagogika specjalna [O_P_SP] Polish exam lecture: 15
practical classes: 15
2
Pedagogika społeczna [O_PS] Polish exam lecture: 15
practical classes: 15
2
Pedagogika twórczości [O_PT] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
2
Statystyka [O_St] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
2
Teoria wychowania [O_TW] Polish exam lecture: 30
practical classes: 30
3
Współczesne kierunki pedagogiczne [O_WKP] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
2
Zagadnienia kultury współczesnej [O_K] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
2
Module Language of instruction Form of verification Number of hours ECTS credits
Przedmioty obligatoryjne
Dydaktyka ogólna [O_D] Polish exam lecture: 30
practical classes: 30
3
Fakultet I i II [O_Fa_I] Polish course work practical classes: 15 1
Fakultet I i II [O_Fa_I] Polish course work practical classes: 15 1
Historia wychowania [O_H ] Polish exam lecture: 30
practical classes: 30
3
Język obcy [0_J] Polish course work practical classes: 30 2
Komunikacja interpersonalna [O_KI] Polish course work practical classes: 30 1
Metodologia badań pedagogicznych [O_M] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
2
Pedagogika rodziny [O_PR] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
2
Pedagogika specjalna [O_P_SP] Polish exam lecture: 15
practical classes: 15
2
Pedagogika społeczna [O_PS] Polish exam lecture: 15
practical classes: 15
2
Pedagogika twórczości [O_PT] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
2
Statystyka [O_St] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
2
Teoria wychowania [O_TW] Polish exam lecture: 30
practical classes: 30
3
Współczesne kierunki pedagogiczne [O_WKP] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
2
Zagadnienia kultury współczesnej [O_K] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
2
Module Language of instruction Form of verification Number of hours ECTS credits
Przedmioty obligatoryjne
Dydaktyka ogólna [O_D] Polish exam lecture: 30
practical classes: 30
3
Fakultet I i II [O_Fa_I] Polish course work practical classes: 15 1
Fakultet I i II [O_Fa_I] Polish course work practical classes: 15 1
Historia wychowania [O_H ] Polish exam lecture: 30
practical classes: 30
3
Język obcy [0_J] Polish course work practical classes: 30 2
Komunikacja interpersonalna [O_KI] Polish course work practical classes: 30 1
Metodologia badań pedagogicznych [O_M] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
2
Pedagogika rodziny [O_PR] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
2
Pedagogika specjalna [O_P_SP] Polish exam lecture: 15
practical classes: 15
2
Pedagogika społeczna [O_PS] Polish exam lecture: 15
practical classes: 15
2
Pedagogika twórczości [O_PT] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
2
Statystyka [O_St] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
2
Teoria wychowania [O_TW] Polish exam lecture: 30
practical classes: 30
3
Współczesne kierunki pedagogiczne [O_WKP] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
2
Zagadnienia kultury współczesnej [O_K] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
2
Module Language of instruction Form of verification Number of hours ECTS credits
Przedmioty obligatoryjne
Język obcy [0_J] Polish course work practical classes: 30 2
Moduł Seminaryjny 1 [O_Se _I] Polish course work seminar: 15 4
Moduł sportowy [O_MS] Polish course work practical classes: 60 1
Przedmioty specjalnościowe
Elementy prawa w pracy opiekuńczo-wychowawczej [OWAZ_EP] Polish course work lecture: 15 1
Metodyka pracy opiekuńczo-wychowawczej [OWAZ_MPOW] Polish exam lecture: 15
practical classes: 30
5
Metodyka zajęć korekcyjno-kompensacyjnych [OWAZ_MZK] Polish exam lecture: 30
practical classes: 30
4
Moduł praktyczny (praktyka śródroczna) [OWAZ_Pś] Polish course work internship: 30 3
Pedagogika lecznicza [OWAZ_PL] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
2
Tradycje opieki i pomocy społecznej [OWAZ_TOP] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
3
Wprowadzenie do pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej [WPOWAZ_POW] Polish exam lecture: 30
practical classes: 30
5
Module Language of instruction Form of verification Number of hours ECTS credits
Przedmioty obligatoryjne
Język obcy [0_J] Polish course work practical classes: 30 2
Moduł Seminaryjny 1 [O_Se _I] Polish course work seminar: 15 4
Moduł sportowy [O_MS] Polish course work practical classes: 60 1
Przedmioty specjalnościowe
Elementy prawa w pracy opiekuńczo-wychowawczej ze wsparciem rodziny [OWWR_EP] Polish course work lecture: 15 1
Metodyka pracy opiekuńczo-wychowawczej [OWWR_MPOW] Polish exam lecture: 15
practical classes: 30
5
Metodyka zajęć korekcyjno-kompensacyjnych [OWWR_MZKK] Polish exam lecture: 30
practical classes: 30
4
Moduł praktyczny (praktyka śródroczna) [OWWR_Pś] Polish course work internship: 30 3
Pedagogika lecznicza [OWWR_PL] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
2
Tradycje opieki i pomocy społecznej [OWWR_TOP] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
3
Wprowadzenie do pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej ze wsparciem rodziny [OWWR_WPOW] Polish exam lecture: 30
practical classes: 30
5
Module Language of instruction Form of verification Number of hours ECTS credits
Przedmioty obligatoryjne
Język obcy [0_J] Polish course work practical classes: 30 2
Moduł Seminaryjny 1 [O_Se _I] Polish course work seminar: 15 4
Moduł sportowy [O_MS] Polish course work practical classes: 60 1
Przedmioty specjalnościowe
Gry i zabawy w pracy z dziećmi [EW_GZ] Polish course work practical classes: 15 1
Metodyka wychowania przedszkolnego.1 [EW_MWP1_] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
2
Moduł do wyboru I [EW_MW1] Polish course work lecture: 15 2
Moduł do wyboru II [EW_MW2] Polish course work lecture: 15 2
Moduł praktyczny (praktyka śródroczna) [EW_PS_] Polish course work internship: 30 3
Pedagogika przedszkolna [EW_P] Polish exam lecture: 15
practical classes: 15
2
Pedagogika wczesnoszkolna [EW_PW] Polish exam lecture: 15
practical classes: 15
2
Plastyczne warsztaty twórcze [EW_WP_] Polish course work practical classes: 30 1
Podstawy edukacji matematycznej w klasach początkowych [EW_PM_] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
2
Podstawy i metodyka edukacji technicznej w przedszkolu i klasach I-III [EW_ET] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
2
Podstawy systemowe kształcenia językowego dziecka [EW_PSKJD] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
2
Stymulacja aktywności werbalnej dziecka [EW_SA] Polish course work lecture: 15 1
Zajęcia umuzykalniające [EW_ZM_] Polish course work practical classes: 30 1
Module Language of instruction Form of verification Number of hours ECTS credits
Przedmioty obligatoryjne
Język obcy [0_J] Polish course work practical classes: 30 2
Moduł Seminaryjny 1 [O_Se _I] Polish course work seminar: 15 4
Moduł sportowy [O_MS] Polish course work practical classes: 60 1
Przedmioty specjalnościowe
Moduł praktyczny (praktyka śródroczna) [PZ_Pś] Polish course work internship: 60 3
Polityka zdrowia publicznego [PZ_PZP] Polish exam lecture: 15
practical classes: 15
5
Promocja zdrowia psychospołecznego [PZ_PZPS] Polish exam lecture: 15
practical classes: 15
5
Promocja zdrowia w wybranych środowiskach życia [PZ_PZŚ] Polish exam lecture: 15
practical classes: 30
5
Teoretyczne podstawy promocji zdrowia [PZ_TPPZ] Polish exam lecture: 15
practical classes: 15
5
Module Language of instruction Form of verification Number of hours ECTS credits
Przedmioty obligatoryjne
Język obcy [0_J] Polish course work practical classes: 30 2
Moduł Seminaryjny 1 [O_Se _I] Polish course work seminar: 15 4
Moduł sportowy [O_MS] Polish course work practical classes: 60 1
Przedmioty specjalnościowe
Metodyka pracy opiekuńczo-wychowawczej [OW_MPOW] Polish exam lecture: 30
practical classes: 30
6
Metodyka zajęć korekcyjnych [OW_MZK] Polish exam lecture: 30
practical classes: 30
6
Moduł praktyczny (praktyka śródroczna) [OW_Pś1] Polish course work internship: 30 3
Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza [OW_POW] Polish exam lecture: 30
practical classes: 30
5
Tradycje opieki i pomocy społecznej [OW_TOP] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
3
Module Language of instruction Form of verification Number of hours ECTS credits
Przedmioty obligatoryjne
Język obcy [0_J] Polish course work practical classes: 30 2
Moduł Seminaryjny 1 [O_Se _I] Polish course work seminar: 15 4
Moduł sportowy [O_MS] Polish course work practical classes: 60 1
Przedmioty specjalnościowe
Diagnoza pedagogiczna z elementami diagnozy środowiskowej [RS_D] Polish exam lecture: 30
practical classes: 30
4
Moduł praktyczny (praktyka śródroczna) [RS_Pś1] Polish course work internship: 30 3
Patologia społeczna [RS_PSp] Polish exam lecture: 30
practical classes: 30
4
Pedagogika resocjalizacyjna [RS_PR] Polish exam lecture: 30
practical classes: 30
5
Prawne podstawy resocjalizacji [RS_P] Polish exam lecture: 30
practical classes: 15
4
Psychologia kliniczna [RS_Pk] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
3
Module Language of instruction Form of verification Number of hours ECTS credits
Przedmioty obligatoryjne
Język obcy [0_J] Polish course work practical classes: 30 2
Moduł Seminaryjny 1 [O_Se _I] Polish course work seminar: 15 4
Moduł sportowy [O_MS] Polish course work practical classes: 60 1
Przedmioty specjalnościowe
Diagnoza pedagogiczna z elementami diagnozy środowiskowej [R_D] Polish exam lecture: 20
practical classes: 10
4
Moduł praktyczny (praktyka śródroczna) [R_Pś1] Polish course work internship: 30 3
Patologia społeczna [R_PSp] Polish exam lecture: 15
practical classes: 30
4
Pedagogika resocjalizacyjna [R_PR] Polish exam lecture: 30
practical classes: 30
5
Prawne podstawy resocjalizacji [R_P] Polish exam lecture: 30
practical classes: 15
4
Psychologia kliniczna [R_Pk] Polish exam lecture: 15
practical classes: 15
3
Module Language of instruction Form of verification Number of hours ECTS credits
Przedmioty obligatoryjne
Język obcy [0_J] Polish course work practical classes: 30 2
Moduł Seminaryjny 1 [O_Se _I] Polish course work seminar: 15 4
Moduł sportowy [O_MS] Polish course work practical classes: 60 1
Przedmioty specjalnościowe
Diagnoza pedagogiczna z elementami diagnozy środowiskowej [RP_D] Polish exam lecture: 30
practical classes: 30
4
Moduł praktyczny (praktyka śródroczna) [RP_Pś1] Polish course work internship: 30 3
Patologia społeczna [RP_PSp] Polish exam lecture: 30
practical classes: 30
4
Pedagogika resocjalizacyjna [RP_PR] Polish exam lecture: 30
practical classes: 30
5
Prawo penitencjarne [RP_P] Polish exam lecture: 30
practical classes: 15
4
Psychologia kliniczna [RP_Pk] Polish course work lecture: 30
practical classes: 15
3
Module Language of instruction Form of verification Number of hours ECTS credits
Przedmioty obligatoryjne
język obcy [0_J – 4E ] Polish exam practical classes: 30 2
Moduł Seminaryjny 2 [O_Se _II] Polish course work seminar: 15 5
Przedmioty specjalnościowe
Diagnoza pedagogiczna [OWAZ_D] Polish exam lecture: 30
practical classes: 30
5
Kompetencje językowe w pracy opiekuńczo-wychowawczej [OWAZ_KJOW] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
2
Moduł do wyboru I [OWAZ_Mdw_I] Polish course work lecture: 15 2
Moduł do wyboru II [OWAZ_Mdw_II] Polish course work lecture: 15 2
Moduł praktyczny (praktyka śródroczna) [OWAZ_Pś] Polish course work internship: 30 3
Pedagogia małego dziecka [OWAZ-_PMD] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
2
Teoria zabawy [OWAZ_TZ] Polish course work lecture: 30 2
Wychowanie i terapia przez sztukę [OWZA_WTS] Polish course work lecture: 15
practical classes: 30
2
Zagadnienia małżeństwa, rodziny, wspólnoty [OWAZ_MRW] Polish exam lecture: 30
practical classes: 30
3
Module Language of instruction Form of verification Number of hours ECTS credits
Przedmioty obligatoryjne
język obcy [0_J – 4E ] Polish exam practical classes: 30 2
Moduł Seminaryjny 2 [O_Se _II] Polish course work seminar: 15 5
Przedmioty specjalnościowe
Diagnoza pedagogiczna [OWWR_D] Polish exam lecture: 15
practical classes: 30
5
Kompetencje językowe w pracy opiekuńczo-wychowawczej [OWWR_KJW] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
2
Moduł do wyboru I [OWWR_Mdw_I] Polish course work lecture: 15 2
Moduł do wyboru II [OWWR_Mdw_II] Polish course work lecture: 15 2
Moduł praktyczny (praktyka śródroczna) [OWWR_Pś] Polish course work internship: 30 3
Pedagogia małego dziecka [OWWR_PMD] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
2
Wychowanie i terapia przez sztukę [OWWR_WTS] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
2
Zagadnienia małżeństwa, rodziny, wspólnoty [OWWR_MRW] Polish exam lecture: 30
practical classes: 30
5
Module Language of instruction Form of verification Number of hours ECTS credits
Przedmioty obligatoryjne
język obcy [0_J – 4E ] Polish exam practical classes: 30 2
Moduł Seminaryjny 2 [O_Se _II] Polish course work seminar: 15 5
Przedmioty specjalnościowe
Kultura fizyczna i bezpieczeństwo w przedszkolu i klasach I-III [EW_KF] Polish course work lecture: 15
practical classes: 30
3
Media w pracy nauczyciela [EW_M] Polish course work practical classes: 15 1
Metodyka edukacji matematycznej w edukacji wczesnoszkolnej 1 [EW_MM1_] Polish course work lecture: 15
practical classes: 30
2
Metodyka edukacji muzycznej w przedszkolu i klasach I-III.1 [EW_WM1_] Polish course work lecture: 15
practical classes: 30
2
Metodyka edukacji plastycznej w przedszkolu i klasach I-III. [EW_MEP1_] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
2
Metodyka edukacji polonistycznej w edukacji wczesnoszkolnej.1 [EW_MP1_] Polish course work lecture: 15
practical classes: 30
2
Metodyka wychowania przedszkolnego.2 [EW_MWP2_] Polish exam lecture: 15
practical classes: 30
3
Moduł do wyboru III [EW_MW3] Polish course work lecture: 15 2
Moduł praktyczny (praktyka śródroczna) [EW_PS_] Polish course work internship: 30 3
Podstawy i metodyka edukacji społecznej i przyrodniczej w przedszkolu i klasach I-III [EW_SP] Polish exam lecture: 15
practical classes: 30
3
Module Language of instruction Form of verification Number of hours ECTS credits
Przedmioty obligatoryjne
język obcy [0_J – 4E ] Polish exam practical classes: 30 2
Moduł Seminaryjny 2 [O_Se _II] Polish course work seminar: 15 5
Przedmioty specjalnościowe
Diagnoza i terapia uzależnień [PZ_DTU] Polish exam lecture: 30
practical classes: 30
4
Moduł do wyboru I [PZ_Mdw_I] Polish course work lecture: 15 2
Moduł do wyboru II [PZ_Mdw_II] Polish course work lecture: 15 2
Moduł praktyczny (praktyka śródroczna) [PZ_Pś] Polish course work internship: 60 3
Profilaktyka uzależnień behawioralnych i psychoaktywnych [PZ_PU] Polish exam lecture: 15
practical classes: 30
4
Społeczno-kulturowe konteksty zdrowia [PZ_SKK] Polish course work lecture: 15
practical classes: 30
2
Teoretyczne podstawy psychoterapii [PZ_TPP] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
2
Zachowania ryzykowne i szkodliwe dla zdrowia [PZ_ZR] Polish exam lecture: 15
practical classes: 30
4
Module Language of instruction Form of verification Number of hours ECTS credits
Przedmioty obligatoryjne
język obcy [0_J – 4E ] Polish exam practical classes: 30 2
Moduł Seminaryjny 2 [O_Se _II] Polish course work seminar: 15 5
Przedmioty specjalnościowe
Edukacja regionalna [OW_ER] Polish course work lecture: 15 1
Kultura języka [OW_KJ] Polish course work practical classes: 15 1
Moduł do wyboru I [OW_Mdw_I] Polish course work lecture: 15 2
Moduł do wyboru II [OW_Mdw_II] Polish course work lecture: 15 2
Moduł praktyczny (praktyka śródroczna) [OW_Pś2] Polish course work internship: 30 3
Pedagogika lecznicza [OW_PL] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
3
Pedagogika pracy [OW_PP] Polish exam lecture: 15
practical classes: 15
4
Wybrane zagadnienia małżeństwa, rodziny, wspólnoty [OW_MRW] Polish course work lecture: 30
practical classes: 30
4
Wychowanie i terapia przez sztukę [OW_WTS] Polish course work lecture: 15
practical classes: 30
3
Module Language of instruction Form of verification Number of hours ECTS credits
Przedmioty obligatoryjne
język obcy [0_J – 4E ] Polish exam practical classes: 30 2
Moduł Seminaryjny 2 [O_Se _II] Polish course work seminar: 15 5
Przedmioty specjalnościowe
Diagnoza zaburzeń adaptacji społecznej [RS_Da] Polish exam lecture: 30
practical classes: 15
3
Kryminologia [RS_K] Polish exam lecture: 30
practical classes: 15
3
Metody psycho- i socjoterapii [RS_Mp] Polish exam lecture: 30
practical classes: 15
4
Moduł do wyboru I [RS_Mdw_I] Polish course work lecture: 15 2
Moduł do wyboru II [RS_Mdw_II] Polish course work lecture: 15 2
Moduł praktyczny (praktyka śródroczna) [RS_Pś2] Polish course work internship: 30 3
Nauczanie społecznie niedostosowanych [RS_Nsn] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
3
Wstęp do socjoterapii [RS_So] Polish exam lecture: 15
practical classes: 15
3
Module Language of instruction Form of verification Number of hours ECTS credits
Przedmioty obligatoryjne
język obcy [0_J – 4E ] Polish exam practical classes: 30 2
Moduł Seminaryjny 2 [O_Se _II] Polish course work seminar: 15 5
Przedmioty specjalnościowe
Diagnoza zaburzeń adaptacji społecznej [R_Da] Polish exam lecture: 15
practical classes: 30
4
Kryminologia [R_K] Polish exam lecture: 30
practical classes: 15
4
Moduł do wyboru I [R_Mdw_I] Polish course work lecture: 15 2
Moduł do wyboru II [R_Mdw_II] Polish course work lecture: 15 2
Moduł praktyczny (praktyka śródroczna) [R_Pś2] Polish course work internship: 30 3
Pomoc postpenitencjarna i następcza [R_Pp] Polish exam lecture: 15
practical classes: 15
4
Terapia w resocjalizacji [R_Tr] Polish exam lecture: 30
practical classes: 15
4
Module Language of instruction Form of verification Number of hours ECTS credits
Przedmioty obligatoryjne
język obcy [0_J – 4E ] Polish exam practical classes: 30 2
Moduł Seminaryjny 2 [O_Se _II] Polish course work seminar: 15 5
Przedmioty specjalnościowe
Diagnoza zaburzeń adaptacji społecznej [RP_Da] Polish exam lecture: 30
practical classes: 15
3
Edukacja w instytucjach penitencjarnych [RP_Ed] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
3
Kryminologia [RP_K] Polish exam lecture: 30
practical classes: 15
3
Moduł do wyboru I [RP_Mdw_I] Polish course work lecture: 15 2
Moduł do wyboru II [RP_Mdw_II] Polish course work lecture: 15 2
Moduł praktyczny (praktyka śródroczna) [RP_Pś2] Polish course work internship: 30 3
Pedagogika penitencjarna [RP_PP] Polish exam lecture: 30
practical classes: 15
4
Program readaptacji społecznej osadzonych [RP_PRSO] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
3
Module Language of instruction Form of verification Number of hours ECTS credits
Przedmioty obligatoryjne
Moduł Seminaryjny 3 [O_Se _III] Polish course work seminar: 30 5
Przedmioty specjalnościowe
Edukacja i praca opiekuńcza wobec starości [OWAZ_EPWS] Polish exam lecture: 15
practical classes: 15
5
Edukacja ustawiczna [OWAZ_EU] Polish exam lecture: 15
practical classes: 15
5
Pedagogika kultury [OWAZ_PK] Polish exam lecture: 15
practical classes: 15
4
Pomoc psychologiczna w pracy opiekuńczo-wychowawczej [OWAZ_PPs] Polish exam lecture: 15
practical classes: 15
4
Poradnictwo opiekuńczo-wychowawcze [OWAZ_POW] Polish exam lecture: 15
practical classes: 15
4
Praktyka wakacyjna [OWAZ_PW] Polish course work internship: 60 3
Module Language of instruction Form of verification Number of hours ECTS credits
Przedmioty obligatoryjne
Moduł Seminaryjny 3 [O_Se _III] Polish course work seminar: 30 5
Przedmioty specjalnościowe
Edukacja i praca opiekuńcza wobec starości [OWWR_EPWS] Polish exam lecture: 15
practical classes: 15
4
Edukacja ustawiczna [OWWR_EU] Polish exam lecture: 30
practical classes: 30
6
Pedagogika kultury [OWWR_PK] Polish exam lecture: 15
practical classes: 15
4
Pomoc psychologiczna w pracy opiekuńczo-wychowawczej [OWWR_PPs] Polish exam lecture: 15
practical classes: 15
4
Poradnictwo opiekuńcze-wychowawcze w pracy z rodziną [OWWR_POWR] Polish exam lecture: 15
practical classes: 15
4
Praktyka wakacyjna [OWWZ_PW] Polish course work internship: 60 3
Module Language of instruction Form of verification Number of hours ECTS credits
Przedmioty obligatoryjne
Moduł Seminaryjny 3 [O_Se _III] Polish course work seminar: 30 5
Przedmioty specjalnościowe
Alternatywne formy pracy przedszkola [EW_AF_] Polish course work lecture: 15 1
Diagnoza psychopedagogiczna dzieci w przedszkolu i klasach I-III [EW_DPP_] Polish exam lecture: 15
practical classes: 30
3
Metodyka edukacji matematycznej w edukacji wczesnoszkolnej 2. [EW_MM2_] Polish exam lecture: 15
practical classes: 30
4
Metodyka edukacji muzycznej w przedszkolu i klasach I-III.2 [EW_WM2_] Polish course work practical classes: 30 1
Metodyka edukacji polonistycznej w edukacji wczesnoszkolnej 2. [EW_MP2_] Polish exam lecture: 15
practical classes: 30
4
Metodyka zintegrowanej edukacji wczesnoszkolnej [EW_MEW_] Polish exam lecture: 15
practical classes: 30
4
Podstawy i metodyka zajęć komputerowych w edukacji [EW_ZK] Polish course work lecture: 15
laboratory classes: 15
3
Praktyka wakacyjna [EW_MW] Polish course work internship: 60 3
Wprowadzenie do pedeutologii [EW_P_] Polish course work lecture: 15 1
Współpraca nauczyciela ze środowiskiem [EW_WN_] Polish course work lecture: 15 1
Module Language of instruction Form of verification Number of hours ECTS credits
Przedmioty obligatoryjne
Moduł Seminaryjny 3 [O_Se _III] Polish course work seminar: 30 5
Przedmioty specjalnościowe
Budowa i ewaluacja programów zdrowotnych [PZ_BE] Polish course work lecture: 15
practical classes: 30
4
Edukacja zdrowotna z metodyką [PZ_EZ] Polish course work lecture: 15
practical classes: 30
4
Metody psycho-socjoterapii [PZ_MPS] Polish exam lecture: 30
practical classes: 30
5
Metody terapii uzależnień [PZ_MTU] Polish course work practical classes: 30 3
Podstawy ratownictwa medycznego [PZ_PRM] Polish course work practical classes: 30 3
Praktyka wakacyjna [PZ_PW] Polish course work internship: 60 3
Zdrowie seksualne [PZ_ZS] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
3
Module Language of instruction Form of verification Number of hours ECTS credits
Przedmioty obligatoryjne
Moduł Seminaryjny 3 [O_Se _III] Polish course work seminar: 30 5
Przedmioty specjalnościowe
Diagnoza pedagogiczna [OW_D] Polish exam lecture: 30
practical classes: 30
6
Edukacja człowieka dorosłego [OW_ECD] Polish exam lecture: 30
practical classes: 30
5
Edukacja i praca socjalna z osobami starymi [OW_EPOS] Polish exam lecture: 15
practical classes: 15
6
Pedagogika kultury [OW_PK] Polish exam lecture: 15
practical classes: 15
5
Praktyka wakacyjna [OW_PW] Polish course work internship: 60 3
Module Language of instruction Form of verification Number of hours ECTS credits
Przedmioty obligatoryjne
Moduł Seminaryjny 3 [O_Se _III] Polish course work seminar: 30 5
Przedmioty specjalnościowe
Arteterapia [RS_A] Polish exam lecture: 15
practical classes: 30
5
Metodyka resocjalizacji [RS_M] Polish exam lecture: 30
practical classes: 30
5
Praca z grupą wychowawczą [RS_Pg] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
4
Praktyka wakacyjna [RS_PW] Polish course work internship: 60 3
Profilaktyka społeczna [RS_PS] Polish exam lecture: 15
practical classes: 15
4
Teoria i metodyka pracy socjalnej [RS_Mpr] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
4
Module Language of instruction Form of verification Number of hours ECTS credits
Przedmioty obligatoryjne
Moduł Seminaryjny 3 [O_Se _III] Polish course work seminar: 30 5
Przedmioty specjalnościowe
Arteterapia [R_A] Polish exam lecture: 15
practical classes: 30
4
Metodyka resocjalizacji [R_M] Polish exam lecture: 30
practical classes: 30
4
Nauczanie społecznie niedostosowanych [R_Nsn] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
3
Praktyka wakacyjna [R_PW] Polish course work internship: 60 3
Profilaktyka społeczna [R_PS] Polish exam lecture: 15
practical classes: 15
4
Streetworking [R_St] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
4
Teoria i metodyka pracy socjalnej [R_Mpr] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
3
Module Language of instruction Form of verification Number of hours ECTS credits
Przedmioty obligatoryjne
Moduł Seminaryjny 3 [O_Se _III] Polish course work seminar: 30 5
Przedmioty specjalnościowe
Arteterapia [RP_A] Polish exam lecture: 15
practical classes: 30
5
Metodyka resocjalizacji [RP_M] Polish exam lecture: 30
practical classes: 30
5
Patologie instytucji resocjalizacyjnej [RP_Pi] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
4
Praktyka wakacyjna [RP_PW] Polish course work internship: 60 3
Profilaktyka społeczna [RP_PS] Polish exam lecture: 15
practical classes: 15
4
Teoria i metodyka pracy socjalnej [RP_Mpr] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
4
Module Language of instruction Form of verification Number of hours ECTS credits
Przedmioty obligatoryjne
Moduł Fakultatywny II [O_Fa_II] Polish course work practical classes: 15 2
Moduł Fakultatywny II [O_Fa_II] Polish course work practical classes: 15 2
Moduł Fakultatywny II [O_Fa_II] Polish course work practical classes: 15 2
Moduł Fakultatywny II [O_Fa_II] Polish course work practical classes: 15 2
Moduł Fakultatywny II [O_Fa_II] Polish course work practical classes: 15 2
Moduł Seminaryjny 4 [O_Se _IV] Polish course work seminar: 30 5
Przedmioty specjalnościowe
Animacja zabawy [OWAZ_AZ] Polish course work lecture: 15
practical classes: 30
2
Formy pieczy zastępczej [OWAZ_FPZ] Polish exam lecture: 30 2
Gry planszowe i komputerowe [OWAZ_GPK] Polish course work practical classes: 15 2
Moduł do wyboru III [OWAZ_Mdw_III] Polish course work lecture: 15 2
Moduł do wyboru IV [OWAZ_Mdw_IV] Polish course work lecture: 15 2
Profilaktyka zagrożeń rozwoju człowieka [OWAZ_PPZR] Polish course work lecture: 30
practical classes: 15
2
Wspieranie rozwoju dzieci i młodzieży [OWAZ_WRDZ] Polish exam lecture: 15
practical classes: 15
3
Module Language of instruction Form of verification Number of hours ECTS credits
Przedmioty obligatoryjne
Moduł Fakultatywny II [O_Fa_II] Polish course work practical classes: 15 2
Moduł Fakultatywny II [O_Fa_II] Polish course work practical classes: 15 2
Moduł Fakultatywny II [O_Fa_II] Polish course work practical classes: 15 2
Moduł Fakultatywny II [O_Fa_II] Polish course work practical classes: 15 2
Moduł Fakultatywny II [O_Fa_II] Polish course work practical classes: 15 2
Moduł Seminaryjny 4 [O_Se _IV] Polish course work seminar: 30 5
Przedmioty specjalnościowe
Animacja zabawy [OWWR_AZ] Polish course work practical classes: 15 2
Diagnozowanie rodziny [OWWR_DR] Polish course work practical classes: 15 2
Formy pieczy zastępczej [OWWR_FPZ] Polish exam lecture: 30 2
Moduł do wyboru III [OWWR_Mdw_III] Polish course work lecture: 15 2
Moduł do wyboru IV [OWWR_Mdw_IV] Polish course work lecture: 15 2
Profilaktyka zagrożeń rozwoju człowieka [OWWR_PZR] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
2
Wspieranie rozwoju dzieci i młodzieży [OWWR_WRDZ] Polish exam lecture: 15
practical classes: 15
3
Module Language of instruction Form of verification Number of hours ECTS credits
Przedmioty obligatoryjne
Moduł Fakultatywny II [O_Fa_II] Polish course work practical classes: 15 2
Moduł Fakultatywny II [O_Fa_II] Polish course work practical classes: 15 2
Moduł Fakultatywny II [O_Fa_II] Polish course work practical classes: 15 2
Moduł Fakultatywny II [O_Fa_II] Polish course work practical classes: 15 2
Moduł Fakultatywny II [O_Fa_II] Polish course work practical classes: 15 2
Moduł Seminaryjny 4 [O_Se _IV] Polish course work seminar: 30 5
Przedmioty specjalnościowe
Diagnoza i terapia logopedyczna [EW_DL_] Polish course work lecture: 15
practical classes: 30
3
Emisja głosu [EW_EG_] Polish course work practical classes: 30 2
Kształcenie literackie w wychowaniu, edukacji i terapii [EW_KL_] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
2
Kultura języka z retoryką [EW_KJ_] Polish course work practical classes: 15 1
Metodyka pracy korekcyjno-wyrównawczej [EW_MPK_] Polish exam lecture: 15
practical classes: 30
3
Metody wczesnego wspomagania rozwoju dziecka [EW_WW] Polish course work lecture: 15 1
Moduł do wyboru IV [EW_MW4] Polish course work lecture: 15 2
Prawo oświatowe i status zawodowy nauczyciela [EW_PO_] Polish course work lecture: 15 1
Module Language of instruction Form of verification Number of hours ECTS credits
Przedmioty obligatoryjne
Moduł Fakultatywny II [O_Fa_II] Polish course work practical classes: 15 2
Moduł Fakultatywny II [O_Fa_II] Polish course work practical classes: 15 2
Moduł Fakultatywny II [O_Fa_II] Polish course work practical classes: 15 2
Moduł Fakultatywny II [O_Fa_II] Polish course work practical classes: 15 2
Moduł Fakultatywny II [O_Fa_II] Polish course work practical classes: 15 2
Moduł Seminaryjny 4 [O_Se _IV] Polish course work seminar: 30 5
Przedmioty specjalnościowe
Diagnozowanie potrzeb społeczno-zdrowotnych [PZ_DPZ] Polish exam lecture: 15
practical classes: 30
4
Moduł do wyboru III [PZ_Mdw_III] Polish course work lecture: 15 2
Moduł do wyboru IV [PZ_Mdw_IV] Polish course work lecture: 15 2
Podstawy pracy socjalnej [PZ_PPS] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
3
Przemoc interpersonalna [PZ_PI] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
4
Module Language of instruction Form of verification Number of hours ECTS credits
Przedmioty obligatoryjne
Moduł Fakultatywny II [O_Fa_II] Polish course work practical classes: 15 2
Moduł Fakultatywny II [O_Fa_II] Polish course work practical classes: 15 2
Moduł Fakultatywny II [O_Fa_II] Polish course work practical classes: 15 2
Moduł Fakultatywny II [O_Fa_II] Polish course work practical classes: 15 2
Moduł Fakultatywny II [O_Fa_II] Polish course work practical classes: 15 2
Moduł Seminaryjny 4 [O_Se _IV] Polish course work seminar: 30 5
Przedmioty specjalnościowe
Maduł do wyboru IV [OW_Mdw_IV] Polish course work practical classes: 15 2
Moduł do wyboru III [OW_Mdw_III] Polish course work practical classes: 15 2
Patologia społeczna [OW_PSp] Polish exam lecture: 15
practical classes: 15
2
Polityka społeczna [OW_Pol] Polish course work lecture: 30
practical classes: 15
4
Pomoc psychologiczna w pracy opiekuńczej i socjalnej [OW_PPs] Polish course work lecture: 15
practical classes: 15
2
Poradnictwo opiekuńcze i socjalne [OW_POS] Polish exam lecture: 15
practical classes: 15
3
Module Language of instruction Form of verification Number of hours ECTS credits
Przedmioty obligatoryjne
Moduł Fakultatywny II [O_Fa_II] Polish course work practical classes: 15 2
Moduł Fakultatywny II [O_Fa_II] Polish course work practical classes: 15 2
Moduł Fakultatywny II [O_Fa_II] Polish course work practical classes: 15 2
Moduł Fakultatywny II [O_Fa_II] Polish course work practical classes: 15 2
Moduł Fakultatywny II [O_Fa_II] Polish course work practical classes: 15 2
Moduł Seminaryjny 4 [O_Se _IV] Polish course work seminar: 30 5
Przedmioty specjalnościowe
Metody pracy w środowisku otwartym [RS_Mo] Polish exam lecture: 15
practical classes: 15
3
Moduł do wyboru III [RS_Mdw_III] Polish course work lecture: 15 2
Moduł do wyboru IV [RS_Mdw_IV] Polish course work lecture: 15 2
Opieka następcza [RS_On] Polish course work practical classes: 15 2
Praca z rodziną [RS_Pzr] Polish exam lecture: 15
practical classes: 30
4
Subkultury młodzieżowe [RS_Su] Polish course work practical classes: 15 2
Module Language of instruction Form of verification Number of hours ECTS credits
Przedmioty obligatoryjne
Moduł Fakultatywny II [O_Fa_II] Polish course work practical classes: 15 2
Moduł Fakultatywny II [O_Fa_II] Polish course work practical classes: 15 2
Moduł Fakultatywny II [O_Fa_II] Polish course work practical classes: 15 2
Moduł Fakultatywny II [O_Fa_II] Polish course work practical classes: 15 2
Moduł Fakultatywny II [O_Fa_II] Polish course work practical classes: 15 2
Moduł Seminaryjny 4 [O_Se _IV] Polish course work seminar: 30 5
Przedmioty specjalnościowe
Metody pracy w środowisku otwartym [R_Mo] Polish exam lecture: 15
practical classes: 15
3
Moduł do wyboru III [R_Mdw_III] Polish course work lecture: 15 2
Moduł do wyboru IV [R_Mdw_IV] Polish course work lecture: 15 2
Polityka społeczna [R_Pol] Polish course work lecture: 30
practical classes: 15
4
Socjologia dewiacji [R_SD] Polish course work lecture: 15 2
Subkultury młodzieżowe [R_Su] Polish course work practical classes: 15 2
Module Language of instruction Form of verification Number of hours ECTS credits
Przedmioty obligatoryjne
Moduł Fakultatywny II [O_Fa_II] Polish course work practical classes: 15 2
Moduł Fakultatywny II [O_Fa_II] Polish course work practical classes: 15 2
Moduł Fakultatywny II [O_Fa_II] Polish course work practical classes: 15 2
Moduł Fakultatywny II [O_Fa_II] Polish course work practical classes: 15 2
Moduł Fakultatywny II [O_Fa_II] Polish course work practical classes: 15 2
Moduł Seminaryjny 4 [O_Se _IV] Polish course work seminar: 30 5
Przedmioty specjalnościowe
Metodyka pracy kuratora sądowego [RP_Mk] Polish exam lecture: 15
practical classes: 15
3
Moduł do wyboru III [RP_Mdw_III] Polish course work lecture: 15 2
Moduł do wyboru IV [RP_Mdw_IV] Polish course work lecture: 15 2
Poznawczo-behawioralna terapia leczenia uzależnień [RP_U] Polish course work practical classes: 15 2
Praca z rodziną [RP_Pzr] Polish exam lecture: 15
practical classes: 30
4
Specyfika pracy służby więziennej [RP_SW] Polish course work practical classes: 15 2