General description of the specialization |
[in Polish] Kształcenie w ramach specjalności Wiedza o współczesnym społeczeństwie zakłada nabycie przez studentów kompetencji i odpowiednich umiejętności działania w obszarze szczegółowych subdyscyplin socjologii, m.in. makro- i mikrosocjologii, socjologii polityki i socjologii problemów społecznych, socjologii kultury i socjologii rodziny, metodologii i metod badań społecznych, a także filozofii i psychologii społecznej. Wykazuje szczególne powiązanie z takimi dziedzinami, jak polityka społeczna, demografia, ekonomia, prawo, antropologia, dzięki czemu student ma lepiej zrozumieć mechanizmy powstawania problemów społecznych, a także nabyć wiedzę pozwalającą na identyfikowanie zależności zachodzących pomiędzy poszczególnymi problemami socjologicznymi.
Program specjalności z jednej strony koncentruje się na teoretycznych podstawach zjawisk i procesów społecznych, z drugiej – na wykształceniu pewnych umiejętności praktycznych i nabyciu przez studentów specjalistycznych kwalifikacji w zakresie wybranej specjalności. Akcent położony jest tu na umiejętność diagnozowania oraz socjologicznego analizowania wybranych zagadnień w kontekście politologicznym, kulturowym, ekonomicznym, prawnym itp. Dzięki temu absolwent potrafi wypracowywać procedury badawcze, służące rozpoznaniu skali i specyfiki konkretnych problemów socjologicznych. Umie też formułować zalecenia i rekomendacje praktyczne odnoszące się do rozpoznawanych problemów socjologicznych.
Specjalność ta przygotowuje do pracy w: administracji publicznej, krajowych i międzynarodowych organizacjach III sektora, ośrodkach badania opinii publicznej, w instytucjach i organizacjach pozarządowych działających w sferze kultury, kontaktów międzykulturowych, w placówkach upowszechniania kultury, w instytucjach zajmujących się polityką społeczną (na szczeblu centralnym i lokalnym), agendach rządowych, lokalnych i organizacjach pozarządowych zajmujących się rozwiązywaniem problemów młodzieży, organizacjach zajmujących się marginalizacją społeczną i przeciwdziałaniem wykluczeniu społecznemu.
|